FEUILLERE a sgp I Adenauer steekt loftrompet over vakbeweging LEIDEN gaat edelstenen op echtheid onderzoeken Bevan wint strijd om penningmeesterschap Uw Kunstgebit Sjarow Labourcongres unaniem Tory-beleid Bolsjoi-ballet in Londen aangekomen Dönitz wil stil gaan leven Nu havenpersoneel van Le Havre in staking SPRAK MET: Piinsessenkalender 19o7 Algerijnse kinderen niet naar school Andere straatnamen in Saargebied W.-Duitsland koopt rijf atoomreactors Dinsdag 2 oktober 1956 3 BLACKPOOL Aneurin Bevan, de-leidervan, dé linkervleugel In de BrWse Labourpartij, is vanochtend •voor de belangrijke functie van pen ningmeester van de party gekozen. Hij kreeg de stemmen van de ver tegenwoordigers van 3.029.000 vak bondsleden, terwijl zün tegenstander, George A. Brown de steun van 3-T55.000 ledea kreeg. Onze Londense correspondent seint ïdt Blackpool: Het Laboui-congr.es heeft tot dus ver een kalm verloop. Gaitskell on derging in de ochtendzitting zijn vuurdoop als partijleider m het korte Suezdebat. Het congres nam met al gemene stemmen een resolutie van de mijnwerkers aan, waarin de eco nomische politiek van de Tory-rege- i ring veroordeeld werd en de wense lijkheid van de terugkeer van een Labourregerinp werd betoogd en 's middags besprak men het eerste van de werkrapporten voor het nieuwe partijprogram, dat ov'er per soonlijke vrijheid. Scherpeverschillen van mening traden niet aan het licht. Men was- eensgezind in het veroordelen der Conservatieve regering en vol ver wachting, dat Labour weer spoedig aan het bewind zal komen. Het meest de aandacht trokken de ■woorden van y Frank Cousins, de nieuwe leider van de machtige Transportunie, uit wiens optreden op het vakverenigingscongres algemeen de conclusie werd getrokken, dat het kolossale stemmenblok van de Transportunie thans een goed eind naar „links" is verschoven. Ieder woord, dat. Cousins thans zegt, wordt momenteel op een goudschaaltje ge wogen en het feit dat hij zeer snel spreekt en niet overdreven duidelijk in zijn uitdrukkingen is, maakt alleen maar, dat iedere uitlating van hem des te meer als een orakelspreuk wordt beschouwd. Cousins zei, dat het niet juist was dat het vakverenigingscongres vori ge maand de oorlog aao de Conser vatieve, regering had verklaard. Wat men. daar gezegd had was alleen, dat als de regering haar „vrijheid" Advertentie IJLi.) Hoe houdt U de gehele dag •tevig .op zijn plaats? Hot fs niet nodig, dat U angst beeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of nïezeni Een weinig DENTO- FIX 's morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit onwrik baar opzijn plaats en doet U alle vroegere ongemakken vergelen. Koopt nog heden een strooibus voor f 2,35 bij Uw apotheek of drogisterij. LONDEN De 140 dansers van het Bolsjoi-ballet zyn in drie Rus sische straaJpassagïersvliegiuigen op de basis van de Amerikaanse lucht macht in Manson bulten Londen ge land. De toestellen zouden op het vlieg veld van Londen gedaald zijn, waar een officiële commissie van ont vangst gereed stond maar tengevol ge van het. slechte weer ging dat niet door. De dansers moesten bijna drie uur in hun toestellen blijven totdat douane- enimmigratie-autoriteiten aangekomen waren uit Dover. Met auto's ging het gezelschap naar Lon den. Samenwerking voor bouw Fokkers „Friendship" met Belgische fabriek AMSTERDAM De Fokkerfa- brieken eri de Belgische vliegtuigfa briek SA..B.C.A. hebben een pro gramma opgesteld voor samenwer king in verband met de ontwikke ling en produktie van het Fokker- vliegtuig „Friendship". De Belgische fabriek heeft de studie en fabricage van. gereedschap pen en samenbouwmallen reeds ter hand genomen. Wellicht zal deze samenwerking nog verder kunnen worden uitge breid, Dit hangt echter af van even tuele Belgische orders op de F-27 „Friendship". Wel zijn er,.onderhan delingen gaande, maar er zijn nog geen beslissingen gevallen. aanwendde tenvoordele van bepaalde groepen uit de bevolking, de vakbe weging vrij moest zijn om de belan gen van haar leden te beschermen. Het was de regering die de oorlog bad verklaard! Cousins kreeg de zaal met zich mee toen hij verklaarde: „De men sen, die ik vertegenwoordig, zijn niet van mening, dat nationalisatie niet werkt. Sommigen van ons vin den dat het heel goed werkt en niet alleen beperkt moet blijven tot de dingen, die niemand anders wü hebben."-;. Zonder dethans .heersende .ten dens van het opnieuw, formuleren van het partijprogram met zoveel woorden aan te vallen, voegde Cou sins hier een verdediging van het „oude'socialisme" aan toe. welke grote byval oogstte." „Het' oude socialisme," zei Cousins, „was. een goed soort socialisme. Laten, wij er niet over gaan praten hoe het aan trekkelijker voor de mensen, kan worden gemaakt, laten wij het er over hebben, hoe wij het eerlijk on der de mensen kunnen brengen." BERLIJN. De voormalige Duitse groot-admiraal Karl Dönitz, die zon dagnacht uit de geallieerde gevange nis in Spandau bij Berlijn ïs ontsla gen na zjjn gevangenisstraf van tien jaar uitgediend te hebben, zal in een ziekenhuis worden opgenomen voor een algeheel onderzoek van zijn ge zondheid. Dönitz zag er overigens bijzonder gezond uit. Op een druk bezochte persconferentie weerde hij de vraag of hij opnieuw een politieke rol zal gaan" spelen met de woorden: „Een man als ik kan slechts één taak hebben:, zwijgen en opnieuw een weg vinden in de wereld en een mening vormen over vraagstukken, over alle vraagstukken, want er bestaat geen op zichzelf staand vraagstuk." Neo-nazigroepen hebben hem al gevraagd de leiding te nemen van een nieuwe rechtse beweging. Uitspraak moord-Zeist Dader door rechter in krankzinnigen-, gesticht geplaatst UTRECHT De 29-jarige fabrieks arbeider C. B. te Zeist, die heeft terechtgestaan wegens moord op de 22-jarige leerlingverpleegster Willy van Soest te Zeist, is door de recht bank ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank besloot tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tüd van één jaar en ter beschikking stelling van de regering. De uit spraak was conform de eis. Op de ochtend van de dertiende oktober van het vorige jaar werd het stoffelijk overschot van het meisje gevonden langs de Oude Wouden- bergseweg in Zeist. Zij was de avond daarvoor per N.B,M.-bus. van Amers foort naar Zeist gereisd. Bij de bus halte werd zij door B„ een oude buurjongen van haar, opgewacht en per fiets gevolgd. Na een worsteling bracht hij haar door wurging om het leven.' LE HAVRE. Het havenpersoneel in Le Havre is voor 24 uur in sta king gegaan. Verwacht wordt, dat het Franse schip „Liberté" hierdoor niet naar New York zal kunnen ver trekken. De stakers vragen 15% loonsverho ging een werkweek van 40 uur, ho gere pensioenen enandere sociale verbeteringen. \R DE Boulevard Saint Martin even voorbij de oude tere ogen. Griekse journalisten, te- belle ville," maar ze is niet meer stadspoort Saint Martin is het Théatre de la Renais- raÜfirar af ze me t seveel sance. De huizen-zijn er zo grijs en verweerd, de Straat loopt rijke Griekse films stond óók op wil Uitleggen ten opzichte van haar *0 onverdacht snel op, dat het lijkt of voorbij het hoogste S* punt net land ophoudt en een zee begint. vliegtuig Uit Athene gekomen om keur en hoe vindt ze het haar eigen Tien'maskers kleven langs het dak van het theater en Edwtee Feunièrets tata-vtowen. dros te zien? t,ij.-Men vereert naar. zeer m ons Ze heeft voor mijn begerig ge- daaronder strekken zich drie meer aan levensgrote beelden, land," zeiden ze met een ernst als vraag dezelfde glimlach als voor De ramen grauw vaii'stbj zijn gebarsten, sommige worden gold het een politieke kwestie, de verering van de Grieken, maar V f Toen kwam er iemand binnen die ze antwoordt geëmotioneerd. gestut aoor kal zon. 2ei dat madame Feuillère weinig „Al speel ik honderd, tweehon- tyd had na het uren lang repete- derd keer op't toneel dezelfde rol, In dit geaeelte van Parijs neooen TTj/r WAS.een van de weinige ren. Wilden we de beschikbare tijd m'n spel en het gevoel dat me be de vrouwen:; nauwelijks chic en de x x!eer zomerse dagen en de Bou- samen delen dan konden we ko- meisjes 'missen de durf die kleur, levard Saint Martin was in de mid- men. geeft aan de boulevard Saint Mi- daghitle niet te verdragen. Toen We vonden dat wel best en de chel. In een straatje, smal en hel- pen ik naar het parkje Square Griekse jongens snelden naar de lend als in een bergdorp, is.de ar- Emile Chautemps gegaan. Een actrice, die uitgeput op een krukje tiesteningang. Een deur zonder kiem stuk koelte aan de Boule- .zat. Ze zongen haar iri vurige Fran- naam die je kunt open duwen, een vard Sébastopol, met bomen en se zinnen het hof, zo met het hart meer veranderen. Daarom vind ik donkere smalle gang, het gezicht gras en perken met roze bloem'en. en de ziel en kwistig veel liefde 't een nachtmerrie om m'n films van een ouda vrouw.door een luik-Met een vijvertje vol bruin water erbij, dat Edwige Feuillère in een Msahtiinw aün io je en een wenteltrap- met uïtgehol- waarin twee groen stenen vrouwen, lach schoot. Verre van hatelijk ech- de treden. - ik heb daar naar de duiven ge- ter,,'t leek of het geheel haar wel .Wie zegt waar de eerste-verdie- keken en naar kinderen die speel- goeddeed, ping eindigt, de tweede begint? Hoe den in 't zand. Naar 'een man zon- En nu had die enthousiaste hulde hoog is 't hier? Na enigè tijd wor- der arm, een bank met oude men- ook wel iets. gebracht door jongens den de treden onderbroken door sen. Naar breiende moeders eri een met minstreèlachtige gebaren en een vlak stuk dat uitmondt in een heer met een aktentas en een tic. brandende ogen. En daar bleef het kleine kamer. Er is een raam met Naast .me zaten twee moeders zo- niet bij. Een van hen pakte een blauw glas en in het gedempte licht als je'ze overal op de wereld hebt. doosje en gaf het haar met tedere zit een meisje te Jezen. In een heerst is nooit eender. Het is altijd weer anders, alles- wat er die dag gebeurt, je stemming, de sfeer ver werk je in je spel. Maar als een film klaar is^ kun je aan dat -wat je.hebt gedaan, niets hoek: een oude naaimachine, een wasbord, een beeld, boeken, een teil en wankele stoelen. Aan het plafond een kroontje van oud, grijs glas. Van buiten dringt vaag 't ge luid van de straat naar binnen. Recht tegenover de trap is een gordijn. Als ik dat met de deur er achter open doe, sta ik voor een onverwachte grote, kille ruimte, waarvan de vloer, net als bij een zwembad, meters dieper ligt en het plafond, doordat 't zo hoog en. don ker- is, schijnbaar ontbreekt. "Wel. hangen er: touwen en. stangen en, haken die ergens een beginpunt moeten hebben. En er is een lampje aan een snoer. In het gele licht staat een slanke vrouw in een zwarte rijbroek en witte bloeze. Ze heeft kort, blond haar en een zweep in. de hand. Ze praat metbewogenstem tot een schemerige zaal die haar aankijkt met rijen lege stoelen. Ze herinnert me vreemd '77. aan een plaat uit een boek dat ik als kindvereerde, de plaat van de. Kleine Lord. Ze is Edwige :Feuil-. lère, een van Frahkrijks grootste actrices. Haar leeftijd is een geheim, maar ze is een vrouw die' bewijst dat; niets zo betrekkelijk is als het aan tal verjaardagen. Hoewel ze jonger is dan Mariene Dietrich heeft ze, net. als zij, iets vande eeuwige jeugd. Een donzige huid, zo goed als zonder, rimpels, grote goud bruine ogen en een mooie gevoe lige mond. U hebt haar o.a. in de film „Le Blé en Herbe", naar het boek van Colette kunnen zien en ze trad nog niet lang geleden op in ons land. Ze speelde de hoofdrol in „La dame aux Camélias", waarvoor ze in Engeland geëerd werd als een koningin. Cocteau- schreef voor Edwige Feuillère een toneelstuk „De arend ■heeft twee koppen", dat is ver filmd. En haar laatste film, onder regie van Yves Alïëgret, speelt in een gangster-milieu op de Champs Elysées, Edwige Feuillère is de vrouw van een der beruchtste boe ven, Het nieuwe toneelstuk, waar van wellicht nu de première is ge weest, heet „De koningin en de re bellen" van de Italiaan Ugo Betti. Ik had gehoopt dat ik bij de repe titie mocht zijn, maar hoewel ik geen geluid maak en in de scheme ring .nauwelijks zichtbaar ben, on derbreekt ze plotseling haar tekst en zegt" zeer beslist dat ik niet sto ren mag voor half zes. De een zei: „Ik heb toch maar een lap vóór een jurk gekocht." De ander: „En je man?" „Die is meegegaan." En met een koestering in haar donkere stem: ,,'t Is groen met bloemen." zwier: ..Dit is een gift van het hart," zei hij. „U bent onze grote liefde," Edwige Feuillère plukte de touwtjes eraf met de fijne blanke vingers, die beschreven worden in te zien. Machteloos te zijn. om je fouten te verbeteren, uitgeschakeld, opzij gezet. Het is allemaal zo me chanisch, je bent een object. Op het toneel ben je een verantwoordelijk mens. Daarom hou ik van het toneel. Het is m'n minnaar voor het le ven." Ze kijkt.naar haar kleine mooie handen, die ze niet zoals Mariene Dietrich voor 't oog van de camera hoeft te. camoufleren.Ze zegt: „Daar komt bij dat ik nooit van gemakkelijke dingen gehouden heb. Maar," vervolgt ze, „toch zie ik veel in de film. als mogelijkheid om het leven weer te geven zoals het is. En jè krygt zo'n kans om door veel mensen gezien te wor den, ver buiten de grenzen van je land. Ik ben nooit in Amerika ge weest en toch zijn er daar die me schrijven. Die me dus kennen." Of het voor de film spelen haar veel inspanning kost? „Je moet zo onmenselijk veel ge duld hebben. Je mist wat je bij het toneel hebt. dat je naar een climax toegroeit. Je wordt voortdurend onderbroken." Elke goede acteur of actrice is dan ook zeker niet altijd geschikt vóór de film. En 't is ook niet zo dat eon geraffineerd regisseur elk fotogeniek meisje tot een film- actrice kan maken. Hij kan haar een goede rol doen spelen als ze qua type aan de figuur die ze moet zijn, beantwoordt. Valt ze in de smaak, dan kunnen haar latere films aan haar prestaties worden aangepast. Iets dergelijks zei Simone Signo- ret eens, maar ze voegde er scherp aan toe: ,.Er zijn er genoeg die haar succes aan lichamelijke toe valligheden danken. Namen hoef ik Diet te noemen." Edwige Feuillère echter windt zich hierover niet op. Het enige wat haar na aan het hart ligt. is 't toneel. Hier duldt ze geen char- latannerie. Die houdt daar ook geen stand. Toch gaat het ondanks de inspan ning van waarachtige acteurs, ac trices en regisseurs niet best met het toneel. „Men kan de moderne mens niet verwijten dat hij er niet heen wil," zegt ze. „Men moet nieuwe wegen vinden, zodat het publiek terug komt en blijft. Maar men moet 't niet zoeken in de oppervlakkige komedie." „In ons land," zeggen de Grie ken, „houdt men niet van kome dies. Men houdi van u. U bent onze grand amour. Ze glimlacht als de vrouw in Op de banken langs het hek za- romantische verhalen en vond een Xe Blé en Herbe" ten invaliden inwwtiTH cronftn masVor T-n A fhdTio rm Tegen j-.s:; ?.es w.-is het meisje in dat kamertje met de blautije ruiten er nog. Ze bleek een jonge schenkem.d.e ging fotograferen. actrice. En er waren twee jonge mannen met zwarte haren en zwar- verguld stenen masker. In Athene der^nS1^?»cT^n """terne schüderifen~höüd"t,"~maar Toen moesten we allemaal met van Bruevhel. Mnrfpmo i»** vin^u Ze zegt tegen mij dat ze niet van van Brueghel. Moderne jazz vindt ce ze boeiend. irAl ben ik niet jong Maar dit vertroebelde de sfeer om dat z0 ^thousiast te Jrt ...l.an Ja r*f - niet, want de volgende stunt was het aanbieden van het manuscript op> Ze poedert haar wangen en staat aiMBURG. Gisteren Is in Hamburg het congres van de Duitse een- neidsvakbeweglng B.G.B. geopend. Voor het eerst heeft bondskanselier Adenauer liei vakbewegingscongres met zqn aanwezigheid vereerd. Toen Adenauer de zaal van het „Gewerkschaftshaus", waar hei congres wordt gehouden, betrad, werd er vrijwel geen notitie van hem genomen. De aankondiging „Nu zal de bondskanselier het woord tot n richten", lokte een matig applausje uit, dat al was verklonken vóór Adenauer op het podium achter het spreekgestoelte stond. De bondskanselier sprak in zeer lovende bewoordingen over de vakbeweging. Hij stelde vast. dat de wederop bouw zeker niet zou zyn geslaagd, indien niet de vakbeweging steeds haar grote gevoel voor verantwoor delijkheid zou hebben getoond. Met dankbaarheid herinnerde Adenauer aan de rol, die de in 1954 overleden voorzitter van de D.G.B., Hans Böck. Ier, in het Duitse openbare leven heéit gespeeld. Adenauer legde er de nadruk op, dat'het onjuist zou zijn om te geloven, dat de politieke en economische toestand in Duitsland stabiel is. Er zijn integendeel moge lijkheden van labiliteit en teruggang. Met het oog op de kans, dat ooit minder goede tijden aanbreken, acht te Adenauer het gewenst, dat de bondsregering maatregelen neemt, die het sparen, en de •bezitsvorming -bevorder eiu Wat het verlangen van de vakbe weging naar een kortere werktijd be treft, erkende de bondskanselier dat KInderen-!n-moeilljkheden bescher men eu steunen. Kinderen die een moeilijke, ongelijke strlja moeten uit vechten tegen ongelukkige omstandig heden, soms door milieu, aanleg ol opvoeding, dat wil „Pro Juventute". Wie wij dat niet? Voor de tiende maal kunnen we dete sympathieke vereniging helpen te helpen door een .JPrinsessenkalender" te kopen. Dertien foto's bevat deee kalender voor 195T. Werden de foto's vorige ja ren gekozen uit collecties van beroeps- fotograren, voor dit Jubileum mocht „Pro Juventute" beschikken over een keuze die Koningin en Prins maakten uit hun particuliere verzameling. Ten- dele foto's die de Prins zelf maakte, tcndele foto's die vrienden van het Koninklijk huls maakten. In de afgelopen jaren heeft deze prlnsessenkalender zich terecht - grote populariteit verworven. Volstaan wij ten slotte met de vermelding dat men de kalender kan kopen aan de bekende adressen Prij» ,2.75. Ter Illustratie kozen wij de afbeel ding bij de maand oktober, Prinses Marijke op weg naar school. dit een gerechtvaardigd verlangen is. Wil -echter een verkorting van de werktijd niet ten nadele van de werknemers en de consumenten werken, dan moet de produktiviteït worden gehandhaafd en zelfs cpge- 'voerd. Adenauer sprak zich uit voor een beleid, dat de kansen van de begaaf- "den op verantwoordelijk werk ver groot. Daartoe is iri de eerste plaats noodzakelijk, dat zij gelegenheid krijgen hun kennis te vermeerderen. Naar aanleiding van jegens de bondsregering geoefende kritiek ver zekerde Adenauer, dat de herzie ning van de uitkeringen voor de economisch-zwakke groepen binnen kort haar beslag krijgt en dat daar bij een verband zal worden gelegd tussen de hoogte vari de uitkering en de ontwikkeling van deproduktivi teït. De sociale woningbouw, aldus Adenauer, zal op dezelfde voet a2s in de laatste jaren gebruikelijk was, worden voortgezet. Met het uitspreken van een woord van dank voor de politieke rijpheid, waarvan de vakbeweging heeft blijk gegeven, in het bijzónder ook In haar standpunt tegenover het oostelijk totalitarisme, eindigde de bondskan selier. aa een toneelstuk dat Matsan voor Edwige Feuillère had geschreven. Ze woont vlak bij de Eiffeltoren in een flat, waar niemand, die over Tv^,,- -Au cni.u,4l, wncu jueiucuiQ. aie over -f w 4f.f1 baar schrijft mag komen. Men weet tS n hii Weinig van haar persoonlijk leven, ben, bij t gaf en de actuee Haar minnaar is 't toneel. Ze werkt dankte hem zo overrompelend m- en Werkt zei iemand> die haar nemend dat ik uit t land, waar goed kent. Ze heeft zoveel gelezen, danken onze beste kant met is, er ze spreekt zo goed haar talen. Ze zocht nooit de publiciteit van Ma in dit onflatteuze licht zag je j-jiyn nf Mariene Zè is zezt men heus wel dat ze met meisjesachtig in Parijs^ande dam|^ jong meer is, maar ze heeft een J BIBFB zeldzame charme, die belangrijker is dan alleen jeugd. "We haalden stoelen, gingen om haar heen zitten en besloten dat we om de beurt wat vragen zou den. Maar omdat ik zo nooit op dreef kom. liet ik de Grieken, die trouwens niet te stuiten waren, be gaan. Ze vertelden van de openlucht theaters in Athene, waar de duur ste plaatsen 200 francs (twee gul den) kosten, en waar ruimte is voor 200.000 mensen. En van de goede Griekse toneelstukken met prach tige rollen, als 't ware voor haar geschreven! En de actrice, oplettend luiste rend, zei: „Stuur me er een paar. Ik kan ze laten vertalen." En pein zend: „Ik heb altijd de auteurs van m'n land willen dienen, maar nu speel ik voor het eerst iets van een buitenlander en dat doe ik ia de toekomst méér." DAN KEERT ZE ZICH vriende lijk tot mij en begint over ons land waaraan ze goede herinnerin gen heeft. De Grieken, roepen: „Amsterdam Pascale Petit (Van onze correspondent) DEN HAAG Ju somemoerfcinp met de Rijksuniversiteit van Leiden fs in oprickting een edelsteenkw- dip institute. Bandelaar en particu lier zullen'- daar alle soorten: edel- sienen op echtheid kunnen laten on derzoeken. Deze mededeling deed de voorzitter van.de Federatie Goud en Zilver, de. heer W. F. Goldschme- ding, op de jaarlijkse congres-ver gadering-van. deze organisatie die in het KurhattS te Scheveningen werd gehouden: Frankrijk en Engeland, bezitten reeds dergelijks instituten; Neder land is dus binnenkort het - derde land op „het. continent waar edelste nen door een onafhankelijke instan tie kunnen worden onderzocht. In zijn openingsrede, zei de voor zitter, dat de prijs van het goud la ger is dan in vijftien jaar is voor gekomen en als het ware tot kopen noodt. In een jaaroverzicht merkte de secretaris vari de federatie, mr, dr, J. A, M. van Staay op, dat de'loons verhogingen., van ongeveer 6 de rendabiliteit van de ondernemingen in de bedrijfstak in de wortel aan tasten. Zelfs als daar een grotere produktiviteït tegenover zou staan, zal een geringe prijsstijging niet achterwege kunnen blijven, aldus dé heer Van Staay, Volgens de heer Van Staay ïs dé animo voor het edeknetaalvak by de jeugd niet groot. De nijverheids scholen te Amsterdam en Utrecht hebben voor hun afdelingen voor opleiding van goudsmeden met een tekort aan leerlingente kampen. Het gebruik van zilver - is per hoofd gerekend belangrijk, lager dan vroeger. De omzetten van juweliers blijven relatief achter bij de om zetstijgingen in de detailhandel in het algemeen. SALISBURY, Op de rivier de Zambesi in Zuid-Rhodesia is zater dag een boot gezonken. Achten twintig arbeiders verdronken. Er waren maar zes overlevenden. /N het Amsterdamse Americain heb ik een uurtje zitten praten met Peter Sjarow over „Iwantnv", Tsjechows eerste stuk, dat hij regis seert bij de Nederlandse Comedie, die er op 28 september de première van gegeven heeft. J5s ist: was machenxegt hij, om de problematiek van de hoofd persoon aan te geven. Verder zal ik hem zo weinig -mo gelijk natuurgetrouw citeren, want hij spreekt een soort eigen teelt Duits, waarin hij toch alle nuances weet uit te drukken, omdat de door Stanislawski gevormde acteur in hem telkens mimisch aanvult wat zijn lekke woordenschat te kort komt. Iwanow maakt hij duidelijk - tras het type van de goedwillende Russische intellectueel, in zijn jeugd vurig strijdend voor grote idealen, maar ap 35 jarige leeftijd volko men: gedesillusioneerd en opgebrand „omdat het toch -niet helpt", Dc be langrijkste figuren die hem in dit stuk omringen zijn Sasja, min of meer een ,Jbsen -brouw", die hem van de geestelijke ondergang redden wil door met hem te trouwen, doch in wezen niet verliefd is op hwji „maar op deze taak", gelijk Tsjechoio het zelf uitdrukte, door de starre waarheid spreker Lwow, een figuur waarin; de schrijver, volgens Sjarowzijn kritiek heeft geloosd op simplistische Tolstoianen en door Lebedjew, Iwanows generatie genoot en voormalige strijdmakker, die capituleerde in een dof burger- mansbestaan, dat hij met behulp van de wodka tracht te vergeten. „Veel goede mensen hebben ge dronken in Rusland," zegt Sjarow, „omdat hun strijd toch niets veran derde aan de zwijnerij. De drie zusters konden niet; op tegen de be krompen Natasja's, de dromerige eigenaars van de Kersentuin legden het af tegen de Lopachins en voor de Iwanows kon alleen de dood uit komst brengen. Daarom slaat hij, aan het.slot van het stuk, de hand aan zichzelf, 't Is een logisch einde, dat Tsjechow er overigens pas na de mislukteRussische première aan geschreven heeft:, de eerste versie van zijn, in negen dagen op bestel ling gemaakte stuk, eindigde met een huwelijk." „V/ie speelt Lwanoui?" vraag ik. Sjarow schept adem. Na enig mik ken zegt hij; „Hans Benks von den Berk." .-i- Hij heeft op zijn vingers meege teld en roept, met een theatraal wanhoopsgebaar: „Fünf Worter sind das!" waarbij Hij een gezicht trekt of de mam alleen bedacht is om hém te sarren. Maar onmiddellijk daarna, straalt hij weer van bewon dering voor de artistieke capacitei ten van „Hans"en. de anderen en voor de- grote mogelijkheden van het stuk, dat overigens meer eist dan ,Jje drie zusters" en ,£)e Kersen tuin", omdat het, als Tsjechows eer steling, nog niet zo perfect was. Vooral de daareenmenging van tra giek en „vaudeville" zal een Hol lands publiek misschien wat orsemd aandoen. Eerstelingis overigens niet helemaal juüt-, want in 1928 dus 24 jaar na zijn dood heeft men in zijn nalatenschap nog een jeugdwerk ontdekt, een als gymna siast van zeventien geschreven stuk zonder titel, dat nooit is opgevoerd. „Ik heb het gelezen," zegt Sjarow, ,,'t Is veel te leng, maar het bevat, merkwaardig genoeg, in aanleg reeds ai zijn. latere stukken. Villard heeft het, bekort tot drie uur, in Bor deaux gespeeld en ik ga 't hier, re gisseren, bij de Haagsehe Comèdïe. Maar waarschijnlijk moet ik .eerst naar Wenen, om de Kersentuin te doen, met Elisabeth Bergner" Het is leuk om -met Sjaroui te pra ten. Hij heeft de leeftijdsloze zwier uan de artiest, die overal ter tzereld thuts is, maar. het getal zijner jaren maakt, dat hij mensen heeft aekend, die voor ons ioi de historische fi guren bekoren. Als leerling-acteur- tje bij Stanislawski in Moskou, zag hij Tsjechow in levende lijve. „Hij zat bij de repetitie van de Kersentuin in de stalles en ïk hoorde hem lachen om Moskwin, die de dwaze Jepiehodow speelde en er een hoop eigen grapjes bij maakte, u>a<v- over Tsjechow zo enthoitsidst was, dat hij schaterend riep, dat ze er in moesten blijven," -zegt hij met een vertederde glimlach, ,,'t Was een jaar voor zijn dood an hij was al erg ziek. maar och, hij lachte eigen lijk altijd maar..." KRONKEL ALGIERS De oproep van de Algerijnse rebellen om de kinderen, niet naar school te staren, is een volledig succes geworden. Ongeveer 95 procent van de kinderen is niet op school verschenen. Een in Al giers verschijnende krant heeft scherpe kritiek geleverd op het voortdurende optimisme, van resi dent-generaal Lacoste. In dit week einde zijn zeven burgers gedood en 109 personen gewond door activiteit van opstandelingen. SAARBRÜCKEN Nu het Saar gebied met ingang van 1 januari weer in de Westduitse Bondsrepu bliek zal worden opgenomen, haas ten de gemeenteraden van de plaat sen in dit gebied zich de namen van de straten te wijzigen om de herinnering aan de tijd. dat hei Saargebied onafhankelijk waa, zo snel mogelijk uit te wissen. Speciaal in de gemeenten, waar de nationaai-democratiscbe partij van dr. Schneider sterk vertegen woordigd is, beijvert men zich de straten weer de namen te geven die zij voor de Duitse capitulatie droe gen De gemeenteraad van Saarbrüc- ken zou voornemens zijn een hon derdtal straten andere namen te ge ven. BERLIJN De Westduitse minis ter voor Atoomzaken, Straus, heeff meegedeeld, dat vijf reactors zullen worden gekocht, die in Karlsruhe. West-Berlin, München, Keulen en in de omgeving van Hunburg zullen worden geplaatst. Ze zullen worden gebruikt voor de opleiding van spe cialisten. Na een voorbereidende periode van ongeveer vijf jaar zal de bonds republiek beginnen met de bouw van grote atoomcentralen. In 1970 hoopt men over vijftien centralen te beschikken ten einde in de gehele behoelte aan energie te voorzien.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2