„Geen aanvaring als Zweeds gegeven Nederlandse bedrijven geven 200 miljoen uit voor reclame en meester, niemands knecht actie tegen ver m si Stockholmop 17 mijl op het radarscherm Loonstijging was niet geheel verantwoord Het „Derde jubileerde AAMBEIEN .Scliiikl dekte kosten van koloniale oorlog55 KAPITEIN VAN ANDREA DORIA VOORZITTER WERKGEVERSVERBOND: Zes pet. remde verhoging af AKKERTJES RADIO ENT.V. Vijf Israëli's door Jordaniërs gedood Labour tegen discriminatie van rassen Zelfs de beste wasmachine kan maar een deel van het werk do e n Wanneer li een wasmachine koopt, sta op een Acme-wringer—let op de naam ACME op de wringer Granaat bij bet on Baggermolens uit Port Said vertrokken Vakverbond in Z,weden koopt liberale bladen Revolutionair wapen tegen duikboten Staatsgrossierderïjen in Polen gesloten Dit tabletje HEMOTABS Indonesische verklaring: WOORD „POÜJADIST" GEEN BELEDIGING Zeshonderd man op werf in Bremen ontslagen Vrijdag 5 oktobw 1956 3 (Advertentie LM.) oor de Qfaoa ver*ent öyo. èi. (g-gkfll C/SA NEW YORK „De botsing lus sen de „Andrea Dorla" en de „Stockholm" had vermeden kunnen worden, als het Zweedse schip een signaal gegeven had, dat het een bocht ovc* stuurboord ging ma toen het nog 13 mijl van het Itali aanse schip was." Dat heeft kapitein Piero Calamai van de „Andrea Doria" gisteren verklaard op de twaalfde dag van het gerechtelijk vooronderzoek naar de oorzaken van deze scheepsramp. „Ik zou dan onmiddellijk naar stuur boord hebben laten aanhouden en. er. zou geen aanvaring zijn geweest," zo zei hy.\ Calamai vertélde dat zijn schip in mist. had gevaren, en de voorge schreven signalen had gegeven. Hij had geen enkel signaal van de „Stockholm" gehoord. De mist kwam te drie uur 's mid dags al opzetten. Nadat het zicht minder dan een halve mijl. was geworden,1 had hij de snelheid van de „Aridrea Doria" tót 21.3 mijl per. uur verminderd. De waterdichte schotten werden gesloten en elke honderd seconden was een zes se conden durende stoot op de mist hoorn afgegeven, waarvan het ge luid tot op een afstand van vier mijl kon worden gehoord. Vooruit (op de voorsteven) be vond zich ook een uitkijk, die ir telefonische verbinding met de brug stond. Calamai verklaarde de „Stock holm" op een afstand van 17 mijl op het radarscherm te hebben waarge nomen. Calamai verklaarde dat, toen hem uit de waarneming op het radar scherm was gebleken dat de „Stock holm" zich vier graden aan stuur- (Van' een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN „Ik houd er rekening mee, dat het zeer waar schijnlijk nodig zal blijken een be- roep„te doen Op de vakbeweging om er. aan mee te werken, dat een deel (Advertentie t.M.) Kunt U niet slapen van de pijn? flitsen Uw .klachten weg! HET „Derde Programma" van de BBC heeft eind september zijn tiende verjaardag gevierd. In Ne derland is de Third Programme be kend als doelwit van omroepbe- stuurders. die willen aantonen hoe gammel het Britse omroepbestel wel in* elkaar zit. „Er luistert nog géén procent van de Britten naar", zeg gen de heren, „het is dus uit den boze". - - Wie deze week de artikelen in de Britse pers over het. tweede .lus trum: van de „Third" heeft gelezen,. zou: bijna geneigd zijn te denken dat de opvattin-, gen van. de Hii- versumse heren in Ëngela nd worden onderschreven. Kritiek is er te over. „Als de lie den van het Derde leuk' willen zijn, a an worden zezo naar zelf be wust", s£hnjn. de auteur Philip Toynbee in „The Observer". Andere kritici heb ben het over een té weinig - losse gesprekstoon in de discussie. Maar aan het slot van de stukken blijkt toch telkens, dat géén van de schrij vers dé „Third" kwijtzou willen, ook ai wordt er. dan maar door ver houdingsgewijs; weinig" 'mensen naar geluisterd. Dat zijn dan echter ook de mensen voor wie de radio meer is aan een speeldoos; Het prettige is, urzen we ergens, dat in het Derde programma de sprekers precies Kunnen zeggen wat ze willen. Dan moet u ook weten, dat het meestal, sprekers met grote namen zijn- staatslieden, filosofen, letterkundi- a k"nstenaars —die in dat inird Programme aan het woord Komen. Wij tekenen voor zo'n „in- stitutionr- m Nederland. F) fisnakter „Mr. Samson", gis- teravond in het NCRV televi sieprogramma opgevoerd, bewees boe belangrijk het spel voor de camera j2'-'0. Hier had de regie zich aan dat spel ondergeschikt gemaakt, gestreefd, naar rust in de beelden. Het werd dankzij de prestaties van twee zeer bekwame actrices uit één generatie Elise Hoomans en Myra Ward een uitnemend half uurtje. Het spel van Pim Dikkers stond op hetzelfde niveau. T-T ET 500ste „Schip van de week"- programma van radio Neder land gaat vandaag de lucht in, dit maal naar hét stoomschip „Schou ten" en de tankers „Gaza" en „Gle- bula'\ Dit betekent dat ongeveer duizend Nederlandse schepen via- de We reldomroep naar een groetenpro- gramma hebben kunnen luisteren. Daags voor de! uitzending wordt het programma opgenomen. van de premie voor de algemene ouderdomsverzekering ongecompén- scerd blijft," Dit zei de voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgeversbond, mr. F. H. A. de Graaf f, in een rede, op de algemene ledenvergadering van het verbond die vandaag in het Kurhaus te Scheven in gen werd ge- hou dei». Mr. de Giaaff verklaarde dat de loonontwikkeling - in 1955 en 1956, die, naar hij zei, een zekere, voor sprong heeft genomen op datgene wat economisch verantwoord is. Hij stelde vast dat het reële loon tussen oktober 1953 er> augustus 1956 een verhoging met 20 pet te zien heeft gegeven. Over 1955 bedraagt de stijging bijna 4 pet. In het SER-rapport was gerekend met een stijging van 2 pet., op. grond, waarvan Tater besloten werd een uitkering achteraf over 1955 van drie pet. mógelijk te maken. Nu blijkt, aldus de voorzitter van het C.S.W.V., dat dit percentage voor de industrie-arbeiders niet ten volle verantwoord was. De reële inkomens van de beambten zijn niet in dezelfde mateverbeterd als die van de handarbeiders. De gedifferentieerde loonsverho ging van maximaal 6 pet. heeft vol gens mr. De Graaff niet alleen als een magneet maar ook als een rem gewerkt. Had men 'de mogelijkheid van differentiaties, niet begrensd, dan zou het loonpeil veel sterkeren sociaal en economisch niet verant woord gestegen zijn. Door het ge voerde loon- en prijsbeleid zijn stij gingen in beide sectoren beperkt gebleven. Mi*, de Graaaff noemde de eerste fase van het meer vrye loonbeleid niet erg geslaagd. Voor de'toekomst wenst het C.S.W.V. geen geheel vrij laten van de lonen. Invoering van een loonraad blijft het Verbond af wijzen. Hij betreurde dat de S.E.R. een nadere uitwerking van het huurbeleid thans laat rusten. De voorzittervan het C.S.W.V; waarschuwde ervoor,dat de druk op het loon- en als gevolg daarvan op het prijsniveau een gevaar vormt voor onze export. Er worden, zo deelde hij1 mede, besprekingen gevoerd om de taak van de Stichting van de Arbeid uit te breiden tot overlég over algeme-r ne problemen vaneconomisch be leid. Hij besloot zijn. rede met een beroep' op de werkgevers de. disci pline ten. opzichte van geordende loonverhaudingen te bewaren. Als tweede spreker voerde tijdens de ochtendzitting ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en voorzitter' van de integratiecommissie van de vier werkgeversverbonden, het woord. Hij sprak er echter zijn ernstige twijfel over uit of in een gemeen schappelijke markt een vrije natio nale ontwikkeling op sociaal gebied nog mogelijk zou zijn. Hij voorzag een harmonisatie op sociaal' terrein, waarbij men er naar zou streven elkonderdeel van de sociale zeker heid gelük te maken met het maxi mum, dat in enig land voorkomt. Dit zou neerkomen op een verstoren van de concurrentieverhoudingen, waarschuwde hij. TEL AVTV, Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft don derdagavond medegedeeld dat vijf Israëlische militairen om bet leven zijn gekomen bij een aanval op twee jeeps, die in de buurt van de Dode Zee reden. De aanval werd tien kilometer ten zuiden van Sodom en ongeveer zes kilometer van de Jordaanse grens uitgevoerd. De gemengde Jordaans-Israeli- 'sche beatahdscommissie heeft., n een niet door de Israëlische léden bijgewoonde zitting Israel schuldig bevonden, aan het, in de nacht van 25 op 26 september ..openlijk aan vallen" op twee Jordaanse dorpen boord (rechts) bevond, bij zijn koers vier graden naar bakboord (links) had laten verleggen. Daarna'werd de mist minder dicht. Hij voegde hieraan toe ^verwacht te hebben; dat de „Stockholm": dé „Andrea Doria" aan stuurboord zou passeren.'- Hij had een mistsignaal van zijn tegenligger verwacht en bij had er naar geluisterd,, doch. niets gehoord. Mr. Underwood, advocaat van de rederij; „Italia" eigenaar van de An drea Doria:- „Wanneer zag u de „Stockholm" voor het eerst zelf?" Calamai: „Ik moet eerst medede len. dat ik, toen de „Stockholm" zich op ongeveer twee mijl van .de „Andrea Doria" bevond, naar het rechtergedeelte van de brug ben ge lopen, waar zich de derde stuurman Giannini bevond. Deze vroeg: „Waarom horen wij hem- niet en waarom geeft hij geen signaal?" Kort daarna ging Ginannini naar de stuurhut, om daar zelf op het radarscherm de positie van de „Stockholm" in ogenschouw te ne men. „Toen zag hij door zijn kijker een rode gloed," aldus Calamai. die hieraan toevoegde dat Giannini hem dit mededeelde, waarna hij ging kijken en de rode gloed eveneens waarnam. Mastlichten „De eerste lichten, die ikzelf van de tegenligger zag. waren twee witte mastlichten. Waarbij, het lagere. licht zich links van het f hógere bevond. Dit'betekende, dat het andere schip naar stuurboord (rechts) omzwaai de. Ik kan mij niet herinneren een rood of groen licht te hebben ge zien. Ik heb toen onmiddellijk naar bakboord (links) laten uithalen." In antwoord op vragen van de advocaat dèr Zweedse rederij ver klaarde de Italiaanro gezagvoerder dat de stip van de „Stockholm" te ongeveer 23.05 uur, veertiengraden aan stuurboord van de boeg van de „Doria". was waargenomen, nadat zy eerst vier graden stuurboord, op een afstand van zeventien mijl. was gezien. „De stip bevond zich steeds op de rechterzijde van .het radarscherm, Ik heb dit zelf gezien. De positie is door tweede stuurman. Franchini- steeds als veertien graden aan stu af boord opgegeven;Ik heb opdracht gegeven vier graden naar bakboord uit te halen, opdat de „Stockholm" op een afstand, van ongeveer een mijl zou kunnen passeren." aldus Calamai. die verklaarde de Atlan tische Oceaan een honderd maal ari gezagvoerder van .een schip te zijn overgestoken. BLACKPOOL. Tom Driberg, die woensdag tot vice-voorzittcr van de Labour Party is gekozen, heeft donderdag op het partijcongres in Blackpool verklaard, dat een toe komstige socialistische regering elke rassendiscriminatie tal afschaffen. „Omdat wy zten wat er in Zuid- Afrika gebeurt, omdat wy tegen de Ccntraalafrikaanse federatie gekant zijn en omdat wij zien wat andere blanke kolonisten in andere delen van Afrika doen. verklaren wij. dat de bescherming van de zijde van het parlement niet mag worden terug getrokken voordat de grondslag voor een politieke democratie op bevre digende wijze is gevestigd. Wij 'zul len niet miljoenen Afrikanen zonder stemming overdragen aan blank overwicht," aldus Driberg. ,- Een resolutie waarin de apart heidspolitiek in Zuïd-Afrika wordt veroordeeld.; werd goedgekeurd. LISSABON. In Lissabon zijn donderdag besprekingen begonnen tussen de Spaanse en de Portugese génerale staf. Het overleg vormt een. onderdeel van het streven naar samenwerking bij de verdediging van het Iberische schiereiland. (Advertentie ÏM.) „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal kztresst*. Géén wonder: teder jaar voegen de jongeren zich erbij want.., HMargrietis véél gezelligert (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het tweede In Euro pa te houden congres van de in New York zetelende International Adver tising Association zal omstreeks half september 1957 in Nederland wor den gehouden. Ter gelegenheid van en samenvallend met het twintigste congres van het Genootschap voor Reclame za! deze manifestatie waaraan honderden by de reclame betrokkenen uit de gehele wereld zullen deelnemen plaats vinden in Scheveningen cn Den Haag. Dit heeft jbr. W. van Andringha de Kempenaer, voorzitten van het Genootschap voor Reclame, meege deeld in zijn welkomstwoord op het negentiende Nederlandse Reclame congres, dat donderdgg in het Huis derFrc-vincie.. is begonnen. Wetenschappelijke benadering van de - vraagstukken die samenhangen met- het rendement'der reclame us, aldus dé heer De Kempenaer.-voor een verantwoorde besteding van bet' in de reclame' geïnvesteerde* geld noodzakelijk.En dit" klemt té; meer als men bedenkt -dat "het resultaat van-goed opgezette reclame blijkt uit het feit dat het. totaal van Ne derlandse reclamebudgetten;, rond tweehonderd' miljoen bedraagt, een bedrag -dat duidelijk,neiging tot sty- gen vertoont. ProL -G. - Brouwers; „secretaris-ge neraal v. Economische Zaketrhoem- de de reclame in de-economie van het. hoogste-belang. Allerwegen.geldt nl. dat stijgende, kosten efficiency f A dvertentie iM) Hoe goed Uw wasmachine ook is, het uiteindelijkewasrcsuitaat hangt toch. af van de wringer. En alleen met een Acme wringer kunt U er zeker van zijn, dat Uw wasgoed er iedere wasdag opnieuw zo schoon, fris en stralend - wit (uitziet als U zich maar wensen kan, Millioenen vrouwen over de hele wereld weten dit al; zij wilden beslist een Acme wringer hebben. ACME WRINGERS LIMITED DAVID STREET GLASGOW SE -SCOTLAND in de produktie nodig maken al heeft, aldus prof. Brouwers, deze bedrijfseconomische waarheid niet meer de kracht die er vroeger nood gedwongen van uitging. Spr merkte op, dat permanente handhaving van een toestand van volledige werkgelegenheid niet be reikbaar is met de oude middelen van kredietpolitiek en volledig vrije werking van het bedrjjfsmechanis- me. De oplossing van dit vraagstuk zal zowel van de regering als van 't bedrijfsleven een nieuwe instelling vragen. Want al behoort het tot de goede toon, wat laatdunkend over die toestand van-, volledige werkge legenheid te spreken, dat neemt naar sprekers overtuiging niet weg. dat slechts weinigen er afstand van zou den willen doen. (Van onze correspondent) HARDINXVELD. De ;22-jarige wegwerker van de N.S-, J., Vèrsluls uit Leerdam, Is donderdagmiddag gedood toen hij een poging deed om,een granaat, te demonteren. De 23-jarige J.i de iVrles, eveneens uit Leerdam, werd zo ernstig gewond dat hij enige., tijd, later overleed. -.- De wegwerkers hadden :het' pro jectiel waarschijnlijk: een klein kaliber vliegtuiggranaat langs de spoorlijn gevonden tijdens bet schaftuur. In een kleine werkplaats te Hardinxveld zetten zy hun vondst in een bankschroef. Tever geefs wees een andere collega hun op het gevaar. Zij maakten om het projectiel te demonteren zelfs ge bruik van een ijzerzaag. Terwyl zij bezig waren is de granaat ontploft. De heer versluis wérd aan het" hoofd gewond, en overleed korte tijd later in het ziekenhuis te Gorkum. De wegwer ker J. Dingemans uit 'Bergen op Zoom werd licht gewond. PORT SAID De twee bagger molens van de maatschappij-, Holma in Den Haag zyn gisteren uit Port Said naar Rotterdam vertrokken. De molens .werden naar zee gebracht door een Griekse sleepboot. Een Nederlandse sleper zal de molens overnemen. Ander materiaal van de Holma, waaronder een drijvende werkplaats zal de volgende week vertrekken. Enige deskundigen van de Hoima zullen achterblijven om toezicht te houden op de verdere baggerwerk- zaamheden met materiaal van de Egyptische Suezkanaal maatschap pij- Functionarissen van de maat schappij hebben verklaard, dat de Holraa bereid is weer werkzaam heden in het kanaal aan te nemen, zodra de kwestie van het beheer van het'kanaal definitief geregeld Dr. ir. F. Q. den Hollander, pre sident der Nederlandse Spoorwegen, heeft een referaat gehouden over: „Planning en rendement". Hij be toogde dat rendement in reclame evenzeer economische noodzaak is als in elke andere handeling van de ondernemer. Hiertoe is een goed plan passend in de gehele economi sche structuur vereist. (Van onze correspondent) KOFENHAGEN r.n Zweden heeft een publikatie over verrassen de veranderingen in de Stockholm- se krantenwereld groot opzien ge baard. Twee van de grootste kranten van het land, het. liberale ochtend blad „Stockholms Tidningen" en de in hetzelfde gebouw gedrukte avond krant „Aftonbladet'1 de oudste van Zweden, zfón door de eigenaar, Ir. Torsten Kreuger aan dc Zweedse vakbonden verkocht, De concurrentie van de andere twee liberale bladen in Stockholm, die door Bonnier worden uitgege ven, de „Dagens Nyheter" en„Ex pressen"- .is Kreuger blijkbaar te groot géworden.' „Stockholms Tid ningen" was tot dusver dë spreek buis, van de leider der liberalé volkspar tij, prof. Ohlin. Voor de journalisten vail de beide bladen, dié zo plotseling van politie ke kleur veranderden, is een moeilïj- :,ke situatie ontstaan. LOS ANGELES De Amerikaan se minister van Marine Thomas heeft verklaard, dat de Amerikaan se vloot over een nieuw geheim wa pen beschikt, waarvan hij meent, dat het een revolutie zal betekenen in de afweer tegen duikboten. Thomas verklaarde dat 'de aard van het wapen nog niet bekend ge maakt kan worden, maar dat dit van enorme betekenis zou zijn bij een oorlog. WENEN. In een poging om de ontevredenheid te sussen, heeft de Poolse regering meegedeeld, dat een commissie opgericht is, welke belast Is „de "bevoorrading van de bevolking met verbrulksgoederen te verbeteren". Eén van de eerste daden van de commissie was het sluiten van een aantal ,sfeaatsgrossierderijen om de aflevering van de. goederen, te ver snellen en de prijzen te verlagen. De commissie heeft de grossierde- rijen beschuldigd bureaucratisch en langzaam te zijn. Radio Warschau heeft dit rondgeroepe». (Advertentie LM.) ®n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten glas water is alles wat U nodig hebt. Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van 'Aambeien te verlichten. Hemotabs - *n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunl innemen met *n glas water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun' werking- van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en .bevorderen, ze de genezing. DaarenbovenHemotabs zijn zacht laxerend en ..helpen zo-, doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langduri ge vrijwaring van pijn. f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. DEN HAAG „Na een uitge breid onderzoek is dc Indonesische regering tot de conclusie gekomen, dat bijna alle schulden, die aan In donesië zijn opgelegd, in feite uit gaven waren ter dekking van de kosten van de koloniale oorlog, maar in afwachting van de. resul taten van de onderhandelingen met Nederland heeft de Indonesische re gering vart 1959 tot eind 1955 trouw de haar opgelegde jaarlijkse aflos singen betaald." Dit wordt opgemerkt in een. ver klaring naar aanleiding van de Ne derlandse brief aan de secretaris generaal van de VN., uitgegeven door een woordvoerder van de In donesische vertegenwoordiging in Den Haag. 55' (Van een onzer verslaggevers) VINKEVEEN. De heer P. ste vens uit Bevenvük heeft, gisteren iets byzonder vre mds gedaan. In Vinkeveen kocht hij van de heer B. A. Borger een vieze oude kokosmat, telde daarvoor driehonderd en zeven gulden neer en schonk de mat ter plaatse terug aan de eigenaar. Die mat was het eerste (en enige) voor werp dat een deurwaarder verkocht uit de boedel van de heer Borger, die sedert eind 1953 nimmer zijn premies van ongeveer drie gulden per week heeft voldaan voor het bedrijfspensioenfonds waarvoor hy als zelfstandig smid moet betalen. U begrijpt al dat .de verkoop van de mat een opzetje was. Uitgelokt-in dit geval door een comité dat de naam „Eigen Meester. Niemands Knecht" draagt en dat zich verzet- tegen dit pensioenfonds, dat hun,: naar de. leden beweren, .onder valse voorwendselen'.: is opgedrongen door het hoofdbestuur van de bonden. Na afloop van de verkoping, die mis- schiexi twee of drie minuten duurde' stond een der leden van het comité op óm dan ook;,te vragen of er nog „heren waren die iets voor de goede zaak over hadden" omdat het be drag voor demat ten slotte ergens vandaan moest komen. Het comité, dat in januari van dit jaar werd opgericht, had per circu- ciale autoparkeerplaats te laten lij ken, - i Wie „Eigen Meester, Niemands Knefeht" een goed hart toedroeg, luisterde na afloop nog in een café naast de werkplaats van de heer Borger naar een rede van. de heer P. Bak die volgens zijn visitekaartje expert is voor accountancy en belas tingzaken en cie als adviseur van het comité de propaganda voert. De woorden „bedrog" en ..dat hoe ven wij niet te nemen" waren niet van de lucht. Hpt bestuur van dc .Bond van Smeden-, Constructie- en' iaire sympathiserenden opgeroepen Machinereparatiebedrijven werd een bij de verkoping aanwezig te zijn bij „vooruitgeschoven post van het wijze van demonstratie. Een kleine [Kremlin" genoemd en de bezwaren vijftig hadden .aan die oproep ge- bleken zich in-feite te richten tegen lede» te polsen over de instelling van pensioenfonds. •- De vraag benfc u daar voor of daar tegen vond niemand erg, maar de tweede vraag:,.Wanneer. .u„ „tegen" stemt, om welke reden doet u dat?,J bracht de gemoederen in beweging, „Dat. gaat niemandiets,aanDat hoeven we niet te zeggen", riep de heer Bak uit. ,JEr sta at op dat wié zijn formulier niet inzendt, geacht wordt vóór te zün. De beslissing is er door gescheurd! Ik beticht de BSCM van, bedrog!" Wij hebben deheer Bak,-dié - zei. al voor nazi en communist te zijn uitgemaakt, nog gevraagd;of hij ook de benaming „Poujadist" een bele diging zou vinden, Hij haalde de schouders op. „Ach nee," zei hij, volg gegeven; genoeg om de sipah;e.l een .enquêteformulier, dat de bond<j „Maar-Ik-geloof'niet. dat óns.streven Herenweg in Vinkéveeh op een spë- 1 destijds heeft rondgestuurd om haar helemaal parallel loopt." v - - In de verklaring wordt opge merkt, dat de Indonesische regering er de nadruk, op wenst te leggen, dat zij geen andere landen het slachtoffer wil laten worden van het langdurige geschil tussen Indo nesië en Nederland- Hoewel het In donesische volk de externe schul den. die zijn opgelegd tijdens het Nederlandse koloniale bestuur .van. na de tweede wereldoorlog als een grote last beschouwt, is de Indone sische regering vast besloten alle externe schulden te betalen, die het Nederlandse bestuur in de periode na 1945 jegens andere landen ij aangegaan.. In de verklaring wordt voorts ge zegd. dat de opzegging van de R.T.C.-akkoorden ook vooraf was gegaan door een eenzijdige daad van Nederland, namelijk het opne men van. het betwiste gebied van West-ïrianon de Nederlandse grond wet Tenslotte wordt opgemerkt, dat öe Indonesische regering het niet nodig achtte Nederland for meel in kennis te stellen van de opzegging der schulden, daar dit een van de logische gevolgen ia van de opzegging der R.T.C.-over- eenkomsteri, die'reeds formeel -tér kennis van Nederland was gebracht. BREMEN t Ongeveer 600 lasser* en andere arbeiders ran Ti scheeps werf in Bremen zQn op staande voet ontslagen, toen ,zjj na een staking van 1200 man tegen het feit, dat de arbeiders hun middagboterham niet meer in dc kantine mochten opeten, weigerden weet aan het werk te gaan op de voorwaarden, dfe de be drijfsleiding én de fabrleksraad wa ren overeengekomen. De mannen was bij de invoering van de 40-urige werkweek meege deeld, dat zé niet meer naar de kan tine mochten omdat het tijdverlies, dat ontstaan was door de verkorting van de .werkweek, moest,, worden in gehaald.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2