DACHAU aanfluiting een Doortasten! DIRK COSTER OVERLEDEN Onwaardige toestand in kamp Deining in Indonesië rode55 invloed over Miss IJsland sneuvelt Schildpad op Firato Tragedietje - bekend literator. - Nederlanders in Parijs hebben tehuis55 in het Palais Turgot LEBENDEN Ut/W Verklaring van Moskou wekt verzet bij rechtse partijen Oefenmijnen spoelen op stranden aan Indonesisch leger veilde auto's; justitie wist niets RADIO EN T.V. Irak wenst regeling met Kilo's slanker BonKorets Argentijns schip in nood voor kust van Brazilië „Enterprise" naar de schroothoop INRICHTING IN DE STIJL VAN DE GOUDEN EEUW Meer subsidie voor voeding en Meding op school mogelijk Twee gasfitters door gas bedwelmd Dinsdag 9 oktober 1956 3 (Van onze correspondent te Bonn) DACHAU. In het voormalige concentratiekamp in Dachau heerst een onwaardige toestand. Op het terrein van het vroegere crematorium, het enige deel van het kamp dat min of meer als monument bewaard gebleven is, lopen op weekends aan alle kan ten bearüvfeB toeristen te fotograferen. Vakantiegangers, compleet met ïirolerhoed, slenteren met hun kindertjes door de lijkenkamer en het eigenlijke crematorium. Op de binnenmuren hebben dui zenden bezoekers uit allerlei landen hun „onsterfelijke'' namen aangebracht, ten bewijze van het feit dat ze hier wel degelijk een kijkje zijn komen nemen. Toezicht is er niet. Bezoekers kunnen overal op, in en aan zitten. Enige voorlichting over wat hier was wordt niet gegeven. Verantwoordelijk voor deze beschamende situatie zijn in de eerste plaats de regering en het parlement van Beieren. Dachau Is een vriendelijk plaatsje, een kilometer of dertien ten westen van München. Wie er heen gaat om het voormalige concen tratiekamp te bezoeken moet weten wat hij wil, want het wordt hem niet gemakkelijk gemaakt de weg te vinden. Nergens in Da chau duidt een bord of richtingaanwijzer aan waar het vroegere concentratiekamp ligt. In Dachau-Ost op de weg naar Schleisheïm ziet men misschien, bij scherp opletten, bij een zijweg, tussen vele andere bordjes die aanduiden dat hier in de buurt bepaalde firma's zijn gevestigd, een bordje waarop de laconieke mededeling staat: „Zu den Gedenkstatten des ehemaljgen Kre- matoriums". Langs een landelijke weg komt men naar het kamp. Aan de linkerhand de barakken, nu be woond door vluchtelingen; dan langs een verbrokkelde kampmuur met le ge ontredderde wachttorens. Op het terrein van het crematorium is eerst een parkeerplaats. Op weekdagen pleegt het er stil te zijn. maar op de weekends kan het er flink vol we zen. Met fototoestellen behangen trekken de toeristen het terrein op. Een klein vóórterreïn is kerkhof- achtïg aangelegd en beplant. Hier en daar in het gras een marmeren steen met een opschrift. „Grab von Tau- senden Unbekannten". Gemckschus- stand mit Blutgraben", „Richtstatte durch Geniekschuss". Dan weer een parkeerplaats en vervolgens het grote crematorium. Wat verder links een eenvoudig en treffeld beeld: op een sokkel een uitgeteerde ernstige man in kamp kleding. op klompen; op het voet stuk de woorden: „Den Toten zur Ehr, den Lebenden zur Mahnung"._ In het crematorium eerst de lij kenkamer. Binnenkort zijn de wan den te klein voor de namen van al degenen die vinden dat men best mag weten dat ze hier geweest zijn als toerist. Dan het eigenlijke crematorium, vier ovens naast el kaar, met baren op katrollen ivan wege het tempo). Aan de wanden vergeelde kransen met linten van organisaties van oud-gevangenen en verzetsmensen. Op de wanden weer na-oorlogse namen en kreten als „Mort aux Nazis" en „To hell with fascists". Dan de gaskamer met in zwarte letters het woord „Brause- bad" er boven. Overigens déze gaskamer is nooit gebruikt. De ge vangenen die het ding zelf moesten bouwen wisten de zaak tot het einde toe te saboteren. Achter de gaska mer een verkleedruimte en desinfec- teringscellen. Via een pleintje, waar vroeger de galg stond, komt men in het kleine crematorium, een garage-achtig ge bouwtje, met twee ovens. Dat is het deel van het kamp dat als monument is avergebléven. De barakken zijn nu dus bewoond door vluchtelingen. ïn een voormalige lij kenkamer is een. kruidenierszaak. Een deel van de appelplaats is In gebruik bij het Amerikaanse leger. De barakken zijn door het inzetten van wanden tot. overigens uiterma te gehorige huisjes geworden. In een daarvan (Block 26) woont pater Roth. In 1942 kwam hij, na twee jaar in Gestapogevangenissen te hebben gezeten,, in het kamp. Hij overleefde het, ondanks het feit dat hy zich vrijwillig meldde voor de verpleging van tyfuspatiënten. In 1945 kwamen de SS.'ers als gevangenen in het kamp. Pater Roth bleef. Na de S.S.'ers kwamen de vluchtelingen. Pater Roth bleef en hij is er nog. „Deze toestand is een schande," zegt Jiy. „maar niemand van de mensen die er voor verantwoordelijk is in teresseert zich er voor. Men wü dit kamp en alles wat herinnert aan de situatie van voor 1945 maar liever kwijt." Dat is de spijker op de kop. De mensen in Dachau voelen er niets voor om de twijfelachtige reputatie die de naam Dachau, niet door hun toedoen, in de wereld heeft met al le geweld op te houden. Regering en parlement van Beieren hebben heel wat woorden aan Dachau be- Jn aanwezigheid van ve le oud-gevangenen werd in mei 1950 in het voor malige concentratiekamp Dachau ter herdenking van de slachtoffers van de nazi's een standbeeld onthuld. Het beeld stelt een ondervoede gevange ne voor en staat op de plaats waar eens het crematorium stond. steed maar zijn niet bij machte ge bleken. een ook maar enigszins waardige oplossing te vinden. De Bondsregering heeft zich liefst zo weinig mogelijk met de hele ge schiedenis bemoeid, en daarvoor zijn uitstekende formele argumenten te vinden. Al deze corapetentieviragen gaan aan de kern van het probleem voorbij. Die kern is: in welke vorm kan een der grootste en beruchtste voormalige concentratiekampen tot een waardig monument „Den Toten zur Ehr, den Lebenden zur Mah- nung" worden gemaakt? In Dachau heerst een stuitende onwaardigheid. Ernstiger verwijt kan men de ver antwoordelijke Duitse autoriteiten niet maken. Hier spreekt een beden kelijke en verderfelijke mentaliteit, waarvoor alle partijen in het Beier se parlement gezamenlijk verant woordelijk zijn Met dit verwijt wil allerminst ge zegd zijn dat het hele voormalige kamp in zijn oorspronkelijke staat moet worden gehandhaafd. Er zijn andere vormen van piëteit en histo rische waarachtigheid denkbaar. Men moet ergens een tussenweg vin den tussen de twee extreme moge lijkheden die beide te verwerpen zijn: een griezelpanopticum en ver- (Van een Indonesische medewerker) DJAKARTA. De In Moskou tijdens het bezoek van Soekarno al daar uitgegeven Russlsch-Indoncsische verklaring heeft in Indonesië een politieke deining veroorzaakt, die het kabinet van AH Sastroamidjojo héél wal last kan bezorgen. Diverse leiders van de Islamletische partijen hebben hun misnoegen geuit over de wijze van opstelling en uitgeven. Het kabinet en de Islamletische partyvertegenwoordigers waren cr van tevoren niet in gekend. Er is vrees ontstaan, dat Indonesië zich bij het oostelijke blok zou scharen. De Islam i et is che partij Sjarikat Islam Indo nesia achtte het zelfs nodig haar vertegenwoordiger in het presidentiële gezelschap terug te roepen. De reacties tonen een belangrijk feit aan, n.1. dat er in Indonesië nog voldoende krachten aanwezig zijn, die de procommunistische stro mingen kunnen beteugelen. Slechts de voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, Soewirjo, heeft de Mos kou-verklaring verdedigd. Dit ligt geheel in de lijn der ontwikkelingen, daar bij de voorafgaande bespre kingen en de ondertekening van lp verklaring uitsluitend presi dent Soekarno, de minister van Buitenlandse Zaken Roeslan Abdoel- gani en andere P.N.L-marmen van het presidentiële gezelschap aanwe zig waren. Het dicht bij de socialistische partij van Soetan Sjahrir staande blad „Pedoman" meldt dat de Masjoemi (de grootste Islamietïsche partij) een wijziging in het kabinet wenst, wat voorshands niet is te verwachten. Naast de op religie gebaseerde anti-communistische stromingen is er een brede laag van het Indonesische DEN HAAG. In de Noordzee ,en het Kanaal wordt op het ogen blik een internationale marine-oefe ning, waarbij Nederlandse mijnen vegers een rol spelen, gehouden. Als gevolg van de jongste stormen spoe len op de Nederlandse kust bij deze oefening gebruikte oefenmijnen aan. Hoewel de mijnen bij ontploffing geen schade toebrengen aan over varende schepen en er met duide lijke letters het woord „dummy" op staat, dienen zij voor eventuele vin ders te worden beschouwd als ge vaarlijk, De marinestaf adviseert dan ook dringend bij aantreffen on middellijk de naastbijzijnde politie post of de commandant van de mij- nendienst der Koninklijke Marine te Den Helder te waarschuwen. Een ploeg deskundigen zal dan de aan getroffen mijnen onschadelijk ma ken. nietïging. Het eerste is geestelijk on gezond en de communisten voelen er al te veel voor. Het tweede is even ongezond, het zou te goed passen in het straatje van al die Duitsers die er maar liever niet aan herinnerd worden dat dingen als concentratie kampen werkelijk bestonden of die vinden dat het eigenlijk nuttige en opvoedende instellingen waren. Het is goed dat er bewijsmateriaal tegen dit soort Duitsers overblijft. Het is goed zich te herinneren, ook om der wille van de toekomst. Over een tussenweg kan men onder ernstige en eerlijke mensen te goeder trouw van mening verschillen, maar een oplossing is mogelijk. De toe stand die thans in Dachau heerst is geen tussenweg maar een aanfluiting. DJAKARTA Vorige maand heeft het leger op Noord-Celebes een Noorse vrachtboot, de „Susana Skow" aangehouden, die verdacht werd van coprasmokkel. Er werd een comité gevormd uit officieren. en burgerautoriteiten dat de hele lading van de boot heeft geveild: vijf Amerikaanse auto's, twaalf Engelse auto's, acht tractoren, een stoomwals, drie ziekenauto's, 500 ton rijst en 225.000 el textiel. De officier van justitie hoorde er pas van toen alles achter de rug was De procureur-generaal heeft een aantal functionarissen, die deel namen aan de vreemde „veiling", naar Djakarta ontboden. Vervolg van pag. 1 een formateur doen? Er moet toch een kabinet komen in Nederland, Natuurlijk 19 daar bet middel, de Kroon een weigering van het ont slag in overweging te geven. De wet schrijft helemaal niet voor, dat bij algemene verkiezingen het kabinet moet gaan. Het gebeurde vroeger lang niet altijd. Er gaan veel stem men op voor een zodanige handel wijze. De consequentie zou natuur lijk zijn, dat er toch twee anti-revo lutionaire ministers bleven en de li beralen niet in aanmerking kwamen. Er is echter ook nog het middel van een minderheidskabinet op het program, waarop de partijen over eenstemming hebben bereikt. Het is een figuur, die Nederland niet zo goed kent en onder normale omstan digheden ook weinig aanbeveling verdient. Maar als de Kamer blijk gaf, dit kabinet niet te willen aan vaarden, zouden twee mogelijkhe den worden geopend: ten eerste die van het op negatieve wijze vinden van een meerderheid en ten tweede die van een Kamerontbinding met verkiezingen, welke misschien een nog duidelijker strekking zouden te zien geven dan die van juni van dit jaar. Fraai is het niet; maar door- 11 DE zevende „Firato" is gisteren geopend. Door burgemeester d'AIHy van Amsterdam, die een al- Iercharmantst speechje hield. Ing. "Tzitter van de F.IA.R. had hem ingeleid met en kele tr trotse woor den, waarin o.a. tpt uiting werd gebracht dat de organisatoren volgend jaar aan het R,A.I,-complex niet genoeg zul len hebben... Een rondgang heeft ons geleerd, dat die „Firato" een overzichtelijke, voortreffelijk ingerichte exoositie is. Het aardigste vonden wij „Cyber", de 'elektronische en zelfdenkende schildpad'. Nou ja, dat dier was gis teren nog aan het leren denken. Het hobbelde zonder schild rond, met z'n ingenieuze zenuwstelsel bloot, en botste overal tegenaan, om dan toch met z'n verlichte ogen knipperend en schuddend z'n draai weer te vin den. Maar dat zal allemaal best in orde komen. Cyber heeft z'n naam te danken aan de cybernetica oftewel hersen leer, Aan hefc ontwerp zijn een Weense elektronieus en een Londen- se neuroloog te pas gekomen. De schildpad heet over het reaktiever- mogen van een primitief dier te be schikken, Het geluid, dat-ie maakt verstomd zodra hy een obstakel te gen komt, hy kiest dan automatisch een andere route. Op het plaatje ziet u boven Cyber van buiten, onder van binnen. O ja, voor het geval u de „Rira- to" wilt bezoeken: tot twee uur 's middags is de tentoonstelling alleen voor lieden uit het vak geopend. Daarna, ook 's avonds, voor ieder een. Als u er komt, moet u eens di rect links van de ingang kijken. Daar wandelt niet alleen in de stand van ..Radio Elektronica" Cyber, er rijdt ook, op een pracht van 'n baan, een. elektrisch treintje. Het heeft niks met radio te maken, maar het is zo echt genoeglijk. Ge bouwd door dezelfde mensen die ook radio-ontvangers in elkaar zet ten. HET kind van Sjaan is er nog niet, Ondanks de verheugde uitroep, die haar trouwe Willem gis- teravond slaakte, 't Zal de vele vrien- 1 den van de familie Doorsnee gespe ten hebben. Dankzij de spanning tasten is nu eindelijk wel hard nodig 1 rond de te verwachten blijde gebeur tenis waren we er gisteravond weer helemaal „in" in dat Hollandse Huis. Qua populariteit zijn de Door- snee's aardig op weg die Engelse radiofamilie, de Archers, te eve naren. Misschien herinnert u 't zich nog vaa vorig jaar: toen de auteurs een lid van dit gezin lieten overlij den, omdat-ie zo héél oud was, re gende het protestbrieven bij de B.B.C. "Wij hopen dat vader, moeder, de kinderen Doorsnee en hun trouwe Sjaan met derzelver Willem nog heel lang zullen leven. IN het tiv.-filmprogramma van vanavond als hoofdschotel een van de eerste Amerikaanse films die na de bevrijding in Nederland werden vertoond, een van de aardigste ook: „I married a witch" van René Clair. Met in de hoofdrollen Frederic March, Veronica Lake en Susan Hayward. LONDEN. De Haakse"minister president, Noerl es-Sald, heeft te Bagdad tot een verslaggever van het Londense blad „The Times" gezegd, dat het ogenblik is gekomen voor een nieuwe poging om tot een defi nitief Arabiach-IsraëJIsch akkoord te komen. Israël .moet dan „op grondslag van de voorstellen van de Verenigde Naties van 1947" met de Arabische landen onderhandelingen openen. Premier Noeri es-Said herinnerde eraan, dat de bij de Arabische Liga aangesloten landen in 1950 eenstem mig hebben besloten „met de Wes terse mogendheden samen te wer ken" onder het door Egypte gestelde voorbehoud, dat de problemen van de Soedan en de Britse steunpunten in de Suezkanaalzone opgelost zou den zijn. Hy betreurde het, dat, nu deze kwesties rijn opgelost, er nog steeds geen regeling voor de Pales tijnse kwestie is. Waarnemers te Londen hebben maandagavond gezegd, dat deze verklaring kan zyn ingegeven door de wens van de Iraakse regering in het Midden-Oosten het initiatief aan Egypte te ontnemen, of door de toestand in Jordanië, waar anar chie zou dreigen, of de vrees voor een optreden van het Israëlische leger tegen Jordanië. volk, die een zekere lotsverbonden heid voelt met de niet-kapitalistische landen. Deze brede bevolkingslaag ziet de huidige strijd, van het Indo nesische volk parallel lopen met die der communistische landen, die pas bevrijd zijn van het feodalisme. De Russische steunverlening voorziet o.m, in de bouw van elf indu striële objecten en de aanwending van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden, het Russische geschenk, in de vorm van een vliegtuig voor president Soekarno en een auto voor minister Roeslan Abdoelgani, spreekt een duidelijker taal tot de brede laag van de massa dan de afwach tende houding der Verenigde Staten, Het kabinet-Ali heeft de gemoe deren, voorlopig weten te sussen door te verklaren dat de kwestie eventueel in beschouwing zal worden genomen, wanneer vollediger inlichtingen zyn verkregen na de terugkomst in In donesië van het presidentiële gezel schap, dat medio oktober wordt ver wacht Aan de verdere acties der rechtse partijen werd door premier Ali de pas afgesneden door een in structie aan minister Roeslan te zen den, geen gezamenlijke verklaringen meer te tekenen. Dit slaat voorname lijk op het bezoek van het presi dentiële gezelschap aan de Chinese volksrepubliek, dat 2S september is begonnen. Het betekent dat de rechtse partijen in Indonesië een be langrijke bijdrage hebben geleverd tot het herstellen, van het evenwicht in de onafhankelijke buitenlandse politiek van Indonesië, die door de Moskou-verklaring een flinke duw naar links had gekregen. PEKING. President Soekarno, die een reis door de Chinese Volks republiek maakt heeft maandag de marinebasis Lushnun bezocht. (Advertentie MA.) Waarom de laat van ongeionde <ea vaak lelijke) dikte nog langer met u. meedragen? BonKorata geven. 11 in enkele ■weken weer uw jeugdig Slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydr&tie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. "O voelt u weer opgewekt en öionter - een ander mensl Begin een nieuw leven - he gin nog vandaag xnet BonKorets» ƒ8.30 per flacon. - VERMAGER ING S DRAGEES OOMS zou ik Willen filmen. Dit bijvoorbeeld. In mijn stamkroeg komt eVce mid dag, precies om vijf uur, een ouae man binnen metde tred van iemand, die op weg is naar genot. Hij doet op een uitvoerige manier zijn jas uit. Hij hangt 'm aan de kapstok. Hij gaat doorwrocht zitten, bestelt één oude klare, drinkt 'm aandach tig leeg, legt de veertig centjes op tafel, doet die jas weer aan en ver laat het pand. Deze kleine ceremonie neemt pre cies een kwartier in beslag. Het het prettigste kwartier van zijn dag, dat kun je aan hem zien. Een half uur of een heel uur kan hij er on mogelijk van maken, want hij heeft in zijn portemonnaie nooit meer dan precies die vier dubbeltjes, voor dat ene neutje. Dat doet hij met opzet. Want op deze manier beveiligt hij zich zelf tegen budgettaireafglij dingen. Hij weet waaraan hij toe tw de kastelein poft nietéén kan hij er betalen, dus na die ene moet hij de straat op, daar valt niet aan te wrikken. Goed, vanmiddag om vijf uur pre cies zie ik hem weer binnen komen. „Goedenmiddag, heren." Jas losknopen. Jas uitdoen. Jas ophangen. Het ontspannen zitten achter dat ene, kleine glas zal dadelijk volgen. Zijn ogen lopen er al blij op voor uit. Maar de duivel is een practical joker, dat weet u. Juist vandaag heeft hij er plezier in, de boel iri de war te sturen en dat mannetje zijn enige moote kwartiertje te ont wringen. En hoe doet Satan dat? Hij zoekt het in het ophangen van die jas. Want dat kun je op een hoop ma nieren doen en vandaag gebeurt het, onder zijn regie, mat achtelozer dan anders. Zó achteloos, dat een slip van die jas, langs een belendend ta feltje shert en het borreltje doet tuimelen, dat de kastelein net heeft klaargezet voor een als „Ome Joop" te goeder naam en faam bekend staande figuur met rafels, die ook elke middag komt en het evenmin breed kan laten hangen. „Wat doe je nou?" zegt ome Joop ontsteld. De oude overziet de bittere feiten. Dan reageert hij als een gentle man. „Geef ome Joop een borreltje van me," zegt hij. En hij opent de portemonnaie, stort de usantiële vier dubbeltjes, trekt die jas weer aan, plaatst de hoed op de schedel en verlaat het pand als een goede verliezer. „Goedenmiddag heren," zegt hij nog. Soms zou ik willen filmen. Want dan zou u, net als ik, aan zijn vale rug hebben gezien, dat de duivel deze keer weer alleszins was geslaagd in het veroorzaken van een kleine tragedie... KRONKEL RIO DE JANEIRO Het 433 ton metende Argentijnse vrachtschip „Trebol", heeft maandagavond ge seind, dat het ter hoogte van de kust van de Braziliaanse provincie Rio Grande do Sul zinkende was na een zware storm te hebben, door staan. Het schip heeft achttien man aan boord. Een Braziliaanse sleepboot, is uitgevaren om hulp te verlenen.' WASHINGTON. De amerikaan- se marine heeft meegedeeld dat het beroemde vllegdekschlp „Enter prise" verkocht zal worden voor de sloop. De „Enterprise" heeft 911 Japan se vliegtuigen neergeschoten, 71 schepen tot zinken gebracht en 192 schepen beschadigd. Zes maal maakten de Japanners bekend, dat zij het schip tot zinken hadden gebracht en 16 maal, dat zij de bovenbouw hadden beschadigd- DELFT De letterkundige Dirk Coster, ere-doctor van de Amsterdamse universiteit en ere-burger van Delft is hier maandagmiddag op 69-jarige leeftijd over leden. Vrydag zal zyn stoffelijk overschot Op de alge mene begraafplaats „Jaffa" te Delft ter aarde worden besteld. Onze literaire medewerker Garmt Stuiveling schrijft naar aanleiding van zijn overlijden: Met het heengaan van Dirk Coster verliest de Neder landse literatuur een man, die een even omstreden als eigen plaats heeft ingenomen. Ofschoon zyn critische en essayistische werkzaamheid al vroeg is aangevan gen, heeft hij vooral tussen de twee wereldoorlogen als Dirk Coster tijdens redacteur van het maandblad „De Stem" grote invloed zyn ere-promotie in, uitgeoefend. Dirk Coster zag de schoonheidsverering 1954 aan de uni- van de Tachtigers als een eenzijdigheid, die schade versiteit van Am- 5? Van onze correspondent) flDTTC1 T_ - I__„' kamers. Er is een bibliotheek en er Schoonheden uit niet minder dan eenentwintig landen zijn op 't ogen blik m Londen bijeen om zich uoor te bereiden op de strijd om de titel grhss Wereld". Gisteren lieten ze zievoor de eerste maal in groot comité in één van de duurste Lon dense nachtclubst zien. De fotografen deden braaf hun plicht, maar het ge flits duurde zo lang, dat Miss IJs land, die in het dagelijks leven Augusta Guomnrdsdottir heet (ze is 29), er de brui aan gaf en alle emo ties oner alle Miss Werelden verge- tend, tegen de vloer zeilde. En dat is aan nog maar het begin van het enerverende gevecht. Er was ook nog een ander incident. Miss Enge land, Iris Russeï, zou haar kamer niet hebben willen delen met haar Egyptische tegenstandster, Norma Dugo. Ze ontkende dat heftig in het openbaar. Ze ging zelfs verder. ,Jk zal er trots op zijn een kamer met haar te delen," riep ze uit De of ficials hielden haar aan haar woord en nu logeren de Engelse en. de Egyptische zusterlijk samen. De Ne derlandse kandidate, mej. Van Pot hoven, was gisteren nog niet in Lon den, Wel was ze er een week gele den geweest Nu kost de wedrtryd hear twee vUegretourtjes. PARIJS. In Parijs is hef „Ne- is een zwaarbeschermde kluiskamer, vrlnnrlva nerwion r? I7a4- I- nn. Ha Kaf-iomrlf* noUpCtip—Lllfft dlÊ een Er zijn verder kamers, waarin stu derenden die culturele opdrachten hebben, kunnen studeren. Ze vinden vestigd 'in de Rue de Lilïejin fiet compléte verzameling éts en van er een ideaal logies. Er is een ruimte voormalige Palais Turgot't fraaie Rembrandt bevat, veel tekeningen voor lezingen en eventuele kamer huis, dat eens de grote minister van en een aantal hoogst curieuze boe- concerten, want het huis zal een Financiën heeft toebehoord, en dat ken. centrum worden van propaganda thans aangevuld, uitgebreid en door De bibliotheek Is voomamelyk ge- voor Nederlandse cultuur In Jrank- Nedertandse werklieden bijzonder richt op hst culturele contact tus- rijk. De heer De Gorter, die de keurig opgeknapt is. sen Nederland en Frankrijk. Er is functies van cultureel attaché en Het huis Is bezit van een stichting b.v. een exemplaar van een Frans persattaché verenigt, zal er direc- waaraan de regering subsidie ver- boekje» waarin een der dochters van tem; zün, leent en waarin de heer Lugt bijzon- Roemer Visscher eigenhandig en Bij de inrichting van het huis is der veel geld benevens een ver- met wat voor hand vertalingen de nadruk gevallen op ae gouden maarde collectie heeft gestoken. Er boven de Franse verzen heeft aan- eeuw. Dat was onvermijdelijk, aller- hangen veel mooie, Nederlandse gebracht ?er5Ï If1!,,?,? schilderijen Hondecoeter, v. d. Er hangt een portret van Hugo de Lugt, die de basis is vim de stich- Neer van Goven meest zestiende- Groot, het Hollandse wonderkind, tmg, maar ook omdat het deze eeuw ?ne^ti»d^euwT. Er rij^n op 17-jarlge leeftijd gemaakt tijdens ibileerda diens reis naar Parijs. lande* het meert imponeert» deed aan de mens en aan de kunst. Als uiterst vrijzinnig religieus hu manist was hy veel minder een geestverwant van Kloos en Van Deijssel dan van Verwey en Van Eeden. Gevormd door hun kritische werk, beoordeelde Coster de literaire ver schijnselen vooral als uitingen van schone menselijkheid, daarbij sterk de nadruk leggende op het echte, het authentieke, het innerlijk be~ wogene van de schrijvende persoon lijkheid. Zijn fyne smaak, zijn grote belezenheid en zijn behoefte aan her ziening van de geldende waarderin gen, brachten hem tot het samen stellen van twee bloemlezingen, die door keuze en inleiding tot literaire gebeurtenissen zijn geworden. De eerste, genaamd „Nieuwe Geluiden", is van 1925 en gaf een boeiend over zicht van de toen allerjongste poëzie, waardoor deze opeens een breder publiek bereikte en snel aan erken ning won. De andere, onder de titel „De Nederlandse poëzie in honderd verzen", is een persoonlijke keur van kleine meesterwerken, vooral verras send door de herontdekking van enige vrijwel vergeten dichters, en door het naar voren halen van ander werk dan het overbekende. De dienst die Coster aldus aan de literatuur bewees, werd echter verkleind doordat de stijl van zyn inhoudrijke beschouwingen een sterk retorisch karakter draagt Wel het tegendeel van zakelijk en beknopt, ,<f^paaj; bijzonder mooi gemeubileerds DEN HAAG. Gemeenteraden zullen in het vervolg zeventig gul den per kind beschikbaar mogen stellen voor de subsidiëring van de verstrekking van voeding en kle ding aan schoolgaande kinderen. Volgens een Koninklijk besluit uit 1900, dat nu werd vervangen, mocht dit bedrag ten hoogste vijfenvijftig gulden per kind zijn. Het besluit werd gewijzigd, omdat gebleken is, dat dit maximum niet in alle geval len toereikend was. sterdam. verliest Coster zich in brede verge lijkingen, overpeinzende uitweidin gen, verheerlijkende getuigenissen, vaak met woorden die eerder een romantisch dan een modem taal gevoel verraden. Vooral op deze grond wekte zijn optreden de tegen stand van kritische geesten als Te* Braak en Du Perron. Hun eigen snelle en scherpe stijl verschilt evenzeer van de verheven, en omslachtige formuleringen van Dirk Coster, als eens de flitsende ideeen van Multatuli verschilden van Potgieter's bedachtzame studies. TTis- sen die twee polen beweegt zich. blijkbaar het literaire leven van Ne derland. Dat Dirk Coster voor heel een generatie de ene pool daarvan vertegenwoordigd heeft, bepaalt niet alleen zijn plaats, maar ook zijn duurzame betekenis. onzB correspondent) HAARLEM, Twee arbeiders van net gasbedrijf ztJn vanmorgen door gas bedwelmd toen zij in een woning aan de F!oresstraat In Haar- lam-Noord bezig waren met d® aan leg van een gasleiding. De 24-jarige hulpfitter S. EJ. Houw», ling en de 23-jarige H. K. de Boe» moesten in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo worden opgenomen. Da beide mannen waren bijna klaar met het karwei, alleen de koppeling van de gasleiding moest worden vastge maakt. Hoogstwaarschijnlijk Is tij dens deze fase van het werk een* hoeveelheid gas ontsnapt waardoöér de heer Houweling bewusteloos raakte. Per ambulance werd hij naatf het ziekenhuis gebracht. De heer Dff Boer was intussen naar het hulp-' kantoor van het gasbedrijf In de Dehstraat gegaan, waar hij laai kreeg van duizelingen. Even later raakte ook hij bewusteloos. Twee andere arbeiders namen het werk over en slaagden er ln binneit korte tijd de werkzaamheden ia da woning te voltooien. -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2