France volkomen van de macht SPANNINGEN GEBLEVEN ISRAËL negeert staf van V.N. m Stoomwals rolt over stem van oppositie Vlaardingse logger zonk na aanvaring Eli Asser „ligt" in conflict met VARA PEP-SELS Nieuwe leden van de Eerste Kamer DELTAPLAN: RECREATIEGEBIED VOOR 15 MILJOEN MENSEN Bemanning gered Nieuwe bril voor blinden VenhoJk Democraten winnen in Alaska Geen regen wél mist Rechterhand van Grivas gearresteerd Aanklager in Poznan in beroep Veel bejaarden tot produktieve arbeid in staat In Waterweg bij Maassluis BESTANDSCOMMISSIE GELAAKT Verwarring in Djakarta over arrestaties RADIO EN T.V. Kctlmeei* dé zenuwen Maar... pas over 50 jaar klaar MENDES-FRANCE POZNAN. De openbare aankla ger van" het eerste proces tn Poznan "tegen drie jongemannen die mee gedaan hebben aan het vermoorden vin een korporaal heeft hoger beroep aangetekend. Hij vindt de straffen waartoe zü veroordeeld zijn (twee van hen kregen viereneenhalf jaar gevangenisstraf en de derde vier Jaar) te licht. Volgens de openbare aanklager hadden de verdachten gestraft moe ten worden volgens een wet van 1940. die een minimumstraf van tien' jaar voorschrijft voor misdaden in de periode van wederopbouw van het land. Elwyn Jones, Brits jurist heeft in het Britse parlement de gang van zaken bij het voorbereidend onder zoek te Poznan. gekritiseerd. .y°l£cns Jones, die het proces ojjwoont, zou het rechtsgeding te- £eri Foltynowicz bewezen hebben, dat bij. het door de Poolse militie geleide vooronderzoek de wet ge schonden is. DfeN BOSCH. Jfa de Jongste alge mene jaarvergadering is het hoofdbe stuur van het Koninklijk. Nederlands Zangersverbond als volgt samengesteld: C- H. Haniig, Botterdam, voorzitter; A. H. M. Kurvers, 's Hertogenbosch, eerste secretaris; H. Nichting, Amersfoort, Maastricht, tweede secretaris. A. Janmaat, (Van onzereisredacteur) LTON. De Franse radicale par tij heeft het royement van Edgar Fanre met grote meerderheid beves tigd. De verhouding ia drie tegen een, een vry sterke minderheid dus. De party, mag men nu wel zeggen, is vast in Mendès' handen, maar het ouderwetse radicale element is nr»g niet dood. De binnenkomst van de oude Her- riot hij werd naar de bestuurs tafel geschoven ea naar zijn stoel gedragen had weer de alomvat tende ovaties tengevolge. Meh kon 'niet anders verwachten van een par tij die Herriots portret in alle groot ten en op alle drukwerken benut. De oude heer zag bij de ovaties met een ietwat ongeruste glimlach toe. Zeker, hij heeft zich tegen de po ging verzet Mendès van de macht in de partij te beroven, maar dit wil niet zeggen dat hij akkoord gaat met de politiek, van de stoomwals, die de fanatieke Mendès-groep wil toepassen. Wij hebben van die stoomwals gis termiddag enkele staaltjes gehad. Ter verdediging van Faure trad slechts één man op. De senator sprak slechts kort, defensief,schuchter haast, maar dit namniet weg dat hij nauwelijks kon uitspreken. De sprekers daarentegen, die Faure aanvielen, werden met don derend gejuich beloond. 'Een juf frouw, die tot groot plezier van de zaal een serie van de afschuwelijk ste scheldwoorden op Faure losliet, had juist haar mantel afgeworpen om vrijer in haar actie te worden, toen de voorzitter ontdekte dat ze helemaal geen gedelegeerde was. Ze werd toen met bekwame spoed in1 haar mantel geholpen en van- de tribune geschoven. Voor een partij die' zoveel intel lectuelen telt, was het debat'eigen lijk teleurstellend. Er werd voor al door de' jongeren die zich met het nodige pathos als zodanig aan kondigden veel gekletst. De oppositie heeft verstek laten gaan. Zij achtte de kwestie-Faure kennelijk al. verloren maar iedereen verwacht dat zij straks, bij de Al gerijnse kwestie, de. tanden zal la ten zien. Inderdaad:-dit is de cen trale politieke ^aak, Het is pok de zaak waarin- Mendès het minst con sequent heeft gehandeld. Waarom indien Mollets politiek zo funest fs laat bij tóe dat de radicale mi nisters in Mollets regering blijven? De sfeer is in elk geval minder rumoerig dan een jaar geleden bij het congres van Parijs. Dat ligt ten dele aan de schitterende organisatie' het huidige congres waarin men de ijzeren hand van Mendès her kent; ten dele aan het feit, dat de Mendès-vleugel thans zeker van de m acht is. De partij telt nu- 110.000 leden. Zij is volgens Mendès de tweede partij van het land (in le dental natuurlijk alleen). 's Avonds op een intieme plechtig heid begon Herriot een speechje, waarin hij de feestcommissie eraan herinnerde dat hij de vader was van de hele radicale familie.„Verdraag u met elkaar," zei hij met zijn grom mende stem. Mendès-France dronk zijn glas erew3jn,,hem haastig door de bode gebracht, met kleine teugjes emeen dunne glimlach. Hij knikte ja noch nee. SCH> VENINGEN. Over niet te lange ttfd telt Nederland een mil joen bejaarden. „Als we over hen praten, laten we het dan niet heb ben over zielige oudjes," waar schuwde mr. Meyer, wetenschappelijk adviseur van de Nederlandse Fede ratie voor Bejaardenzorg, tegen het slot van het congres over het be jaarden vraagstuk, dat In het Kur- haus is gehouden. Jta het algemeen zijn het gezonde mensen, die zelf willen meehelpen hun moeilijkheden van huisvesting, recreatie en behoef te aan produktieve'arbeid uit de we reld te helpen," zei hy nog. Uit de zeer vele bejaarden, die het congres bijwoonden, kreeg mr. Meyer veel.hartelijke bijval. De heer Kweksilber wees er met klemop, dat de ouden van dagen in clubs en sociëteiten doorgaans tot heel wat meer in staat zijn dan het eeuwige geklaverjas. Men moet daarom zoe ken naar produktieve ontspanning en vrije tijdsbesteding Men kwam niet' meer toe aan be antwoording van de vraag, wanneer mensen ais „bejaard" moeten worden aangemerkt. Sommige lie den van 65 jaar zijn het nog in geen enkel opzicht, omdat zij geestelijk en lichamelijk nog volkomen fit zijn. Anderen echter'zou men veel vroeger dan hun 65ste met pensioen moeten sturen. Wellicht komt er een studieconferentie over dit probleem. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Gistermiddag Is de Vlaardingse logger Vooruit" <VL 86) ter hoogte van de haven van Maassluis in aanvaring gekomen met de kustvaarder „ATLANTIC" en zin kend onder de Rozenburgse wal aan de grond gezet. De bemanning van de logger, die uit zestien koppen be stond, is door de boot van, de Rijks waterstaat te Maassluis gered. Kort na de aanvaring seinde schip per C. van der Lely van de „Voor uit": „Zitten tussen Superfosfaat en Maassluis In aanvaring geweest met kuster Hebben groot gat Lopen vol Geen gevaar voor de mensen Kunnen er zo af Zetten schip aan de grond". Inderdaad ge- 'lukte het schipper Van der Lely zijn zinkende boot aan de grond te zet ten, waar de logger later in de mid dag kapseisde, Vervolg van pag. 1 ER is over de bezitsvorming wel iets in, het regeringspro- grafti gekomen, maar in feite niet meer, dan in de: eerste fase van de kabinetsvorming de heer Drees al bereid was, de. heer Romme toete. zeggen. Het komt neer op hulp aan spaarders; van fiscale toe- zéggingen is geen sprake. Vandaar de droefenis van De Tijd, die daar in nu juist een toppunt van echte- christelijke politiek had gezien. Een antwoord op ,de uitdaging der doorbraak is achterwege geble- ven, De positie van de P.v.d.A. in het ministerieis versterkt, verhou dingsgewijs en misschien- ook voor waf betreft de figuren, die zitting krijgen. Deze gang van zaken is in overeenstemming met de uitslag der verkiezingen; maar te groter moet hij een deel van de Kamer de be hoefte zijn geworden, aisnog iets te- pen de doorbraak te; ondernemen. Dit feit vormt een sterke bedreiging ▼oor de bestendigheid vnn het kabi net. Immers, de niet opgeloste span-, hingen zullen een uitweg blijven zoe ken, Veel pleit, geloven wij, voor het lt*ndpunt, dat een ontlading op enig tijdstip wenselijk is ook. De VL 86 is eigendom van de Dog ger, Maatschappij te Vlaardingen. Normaal heeft het schip een be manning -van veertien koppen. Deze keer waren er twee „opstappers" aan boord, die op zee zouden over gaan op .een ander schip van de maatschappij. In de loop van de middag kwam het bergingsvaartuig „Bruinvis" van Van den Tak Ber gingsbedrijf bij het gekapseisde schip, dat men in elk geval zal trachten weer boven water te bren gen en, te bergen. De „Vooruit" lag gistermiddag gedeeltelijk onder wa ter, maar men verwachtte dat het schip bij net opkomen van de vloed geheel onder water zou geraken. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Da betrekkingen tussen Israël en de bestands organisatie van de Verenigde Naties in Palestina zijn praktisch afgebroken. De verslechtering, die de laatste maanden van dag tot dag groeide, heeft uiteindelijk geleid tot een situatie, waarbij de Israëlische regering generaal Burns' staf eenvoudig links laat liggen. Deze situatie werd ingeluid door een officiële verklaring van de zegsman van het Israëlische departement van Buitenlandse Zaken, waarin het heet. dat Israels deelneming aan het werk van de Israëlisch—Jordaanse gemengde Wapehstilstandscommlssie zich voortaan zal beperken „tot het doen registreren van klachten"; Israël zal zich in den vervolge onthouden van „het aanvragen van zittingen ter bespreking van klachten en evenmin deelnemen aan discussies over door Jordanië ingediende bezwaren". De druppel die de Israëlische em mer van. verontwaardiging deed overlopen, was de zitting van de wapenstilstandscommissie, gewijd aan de Israëlische tegenactie. In Hoessan, ongeveer tien kilometer ten zuiden van Jeruzalem, Deze tegen actie waarbij ongeveer vijftig Jordaniërs werden gedood, onder wie twee burgers was bedoeld als vergeldingsmaatregel voor, drie Jor daanse overvallen: een op een. groep deelnemers aan een archeologische excursie, waarbij vier doden en der tien gewonden vielen, een op een olijvenplukster in een nederzetting, die in koelen bloede werd vermoord en een op een tractorbestuurder, die op de :akker werkzaam was en even eens zonder enige aanleiding werd neergeschoten. Een door Jordanië ingedienden re. Israël heeft met zijn vergel dingsactie tegen Jordanië de finitief zijn toevlucht genomen tot het harde „oog om oog, land om tand*'. De bestands- commissie van de Verenigde Naties heeft zijn matigende invloed verloren. Israel heeft besloten de resoluties van de commissie naast rich neer te leggen. Hoe de Israëlische re gering er toe kwam dit bui tengewoon ernstige besluit te nemen, vertelt onze correspon dent in Jeruzalem in. bijgaand artikel. rp i „Markies Snoepgoed", 1 rots (tiS een zes jaar oude aap, was de meest bewon- een aap derde mannequin op een show, die gisteren in Londen gehouden werd. De markies was uit een' circus gehaald om de allenteuio- ste stof,' - die - de fabriek „Tiara" ge noemd heeft, ahn den volke te to nen. De' jurk (of moet het ook in dit geval japon heten?) en de pan talon zijn geweven van een draadj die .«oor honderd procent uit. acetaat bestaat, die in 45 kleuren kan mor den geverfd en die niet krimpt'. Mar kies Snoepgoed geloofde dat alle maal wel, maar trots dat: hij was! FLORIDA. Dr. Felnbloom, oufl- professor aan de universiteit van Columbia, heeft een nieuwe spiegel- lens uitgevonden, waarmee 69 pro cent van de personen, (31e op^ het ogenblik blind zijn, weer behoorlijk zouden kunnen zien. Dr., Felnbloom Heeft de lens in Orlando gedemon streerd. Iemand, die slechts voor 2 procent kan zien, zon met de lens weer een krant kunnen lezen. Hij betoogde, dat zijn lens deniet- geheel blinden in staat zal stellen „zich gemakkelijk te-bewegen, aan een bureau te werken, vele soorten industrieel werk tc doen. een krant te lezen, de teleyisieuitzendingen te volgen en in sommige, gevallen zelfs een auto te besturen". Advertentie I.MJ NA8ESLT 25 CT PER ROYAAL GEVULD ZAKJE NEW YORK De Amerikaanse Democraten hebben bjj verkiezingen In Alaska, volgens de. nog niet vol ledige uitslagen, aanzienlijke succes sen behaald. Stevenson verklaarde, dat sedert 3916 de party die de ver kiezingen in Alaska won, ook de presidenteverkiezingen gewonnen heeft. In 1952 wannen de Republikeinen 21 van .de 24 zetels van het huis van afgevaardigden v.anVAlaska, volgens de jongste uitslagen as de situatie nu precies omgekeerd. De Democraten schijnen nu 21 zetels .te. zullen veroveren.: Voor de' democraten is deze uit slag het beste nieuws sedert de ver kiezingen in de staat ..Maine, waar kort geleden de Democratische gou verneur'herkozen werd en. een Re publikeinse afgevaardigde zijn zetel verloor. DJAKARTA. De jongste order van generaal-majoor Nasoetion, de chef-staf van de Indonesische land strijdkrachten, tot arrestatie van mi litairen, die zijn betrokken in „on regelmatigheden" of „politieke han delingen" heeft donderdag grote ver warring gesticht. Een woordvoerder van. het- leger sprak met grote nadruk berichten in de buitenlandse pers-tegen, dat een aantal hooggeplaatste officieren iö West-Java zou zijn gearresteerd. .Een van de officieren; die volgens deze berichten zou zijn gevangen geno men. kolonel Bratamenggale. is don derdag uit Bandoeng in Djakarta aangekomen. Hij zei, dat er elemen ten zijn, die trachten verdeeldheid in het leger te veroorzaken. Een andere volgens persberichten aangehouden officier, majoor Djoeh- ro van de Veiligheidsdienst, ver klaarde, dat in Djakarta geen aan houdingen zijn verricht. De minister van-justitie, -prof. Oel- jatno, maakte donderdag bekend dat hij zijn ontslag zou vragen, als het parlement zyn wetsontwerp tot be strijding van de corruptie zou ver werpen. Het ontwerp werd onlangs bij het parlement ingediend. Radio en Amerikaanse presidentsverkiezing IjE heer Eli Asser heeft de heer Kengelink, secretaris van de VARA, telefonisch meegedeeld, dat hij niet meer wil meewerken aan het VARA-programma,En daarmee is de heer Eli Asser dan weer eens in het nieuws. Zowel de heer Ren- gelink als de heer Asser hadden geen behoefte aan het leveren van commentaar op deze feitelijke me dedeling. Dat het hier, evenals vorig jaar bij„Mimoza", een regieconflict be treft is een publiek geheim. De heer Asser achtte zich geroepen zjjri' tv- komedie „Wild-West" zelf te regis seren. De heren Gijs Stappershoef regisseur van de zaterdagavond programma's en een uitermate be minnelijk man en Piet te Nuyl jr.-, hoofd van de VARA-tv-seetie, namen dit niet. Aan Eli Asser werdzelfs de toegang tot de Bussumse studio geweigerd. Door bemiddeling van de heer Rengelink mocht hij. er later toch weer in. Deze week ■■'is -ijverig, geconfereerd, maar de .partyen schijnen niet dich ter tot elkaar te zijn gekomen. Enfin, we herinneren ons, dat in menging iin de uitvoering van z'n door Karei Prior geregisseerde ra dio-programma de heer. Asser vorig jaar schriftelijk werd verboden. Ook toen werd de soep heet opge diend..., SOMS is televisie grappig zonder het zelf te willen. „Ik vind het zo prettig, vlak naast u op deze divan te mogen zitten," zei toneel criticus J. W. Hofstra gisteravond tegen de actrice Ida Wasserman. Op hetzelfde moment schoof me vrouw (Diels-0 Wasserman een eind je van de heer Hofstra afZon der er zich van bewust te zijn, waarschijnlijk. Overigens opent het nieuwe KRO-rubrïekje „Open doek jes" bepaaldelijk met perspectieven. Jammer, dat J. W. Hofstra iets te veal stukken in de korte tijd, hem toegemeten, de revue liet passeren. Van karakteristieken kon zo nau welijks sprake zijn. En het is een misverstand te menen, dat tv-spre- kers zich op de-vlakte zouden moe ten houden, geen duidelijk gefor muleerd eigen oordeel zouden mo gen geven, Als geheel was het tv-program- ma van gisteravond niet slecht. De jongerenrubriek „Testplaat" kwam heel wat beter uit de verf dan bij de eerste proefneming. Er werd over het. algemeen prettig vrij-uit ge praat. Maar ik meen toch, dat deze rubriek gerust iets meer diepgang, zou mogen hebben. Misschien komt dat, omdat ik meer geloof in Joan van der Keukens fotoboek „Wij .zijn 17", dan in het Nijmeegse tegenma- nifest „Wij zijn óók 17",' De jon geren van tussen de 17 en 20 zijn beslist niet alleen maar blij» opge wekt, optimistisch. SITTARD Vanochtend lege kolenwagons ontspoord, lijn SittardMaastricht was lang DE BILT. Er is weinig kans op regen, maar mist blijft ons land be dreigen. Een nieuwe oceaandepres- sie trók'wel in de richting van IJs land, .maar beïnvloedde het weer in. ons land nauwelijks (dduertentte LM.). solutie werd aangenomen, waarin Israël scherp werd veroordeeld we gens de „flagrante aanval door ge regelde strijdkrachten". Niet daaruit sproot in deeerste plaats evenwel de Israëlische verontwaardiging voort, maar wel uit het feit dat de voorzitter, de Noorse luitenant-ko lonel C. F, Moe, zyn stem gaf aan deze resolutie, die sprak van een „groots opgezette, ongeprovoceerde en. met voorbedachte rade uitgevoer de overval op Jordaans territorium". Een storm van- ergernis barstte los. toen de uitslag van de zitting, of be ter; de houding van de V-N.-verte- genwoordiger, bekend werd een storm, die zo veel stof deed op waaien. dat. de chef-staf van de be standscommissie, generaal Burns zich gedwongen zag een verklaring te pu bliceren, waarin gezegd werd. dat de Israëlische troepen, die de aanval uitvoerden, „niet in zelfverdediging handelden" en waarin verder werd betoogd, dat het ondernemeh van een militaire actie als vergeldings maatregel" in strijd is met de wa penstilstandsverplichtingen. Deze verklaring van generaal Burns heeft een averechtse uitwer king gehad. In plaats yan olie op de golven te werpen heeft zij de beroe ring nog hoger, doen oplaaien en het prestige van de bestandsorganisatie bij de Israëli's nog meer verlaagd. Zo is generaal Burns voorlopig op dood spoor geraakt. Er zal veel over redingskracht van zijn kant toe no dig zijn, om hem uit de impasse te helpen. Van Israël kan men in dit opzicht niets verwachten. „Israël kan niet toestaan", schrijft de belangrijk ste Hebreeuwse krant. „Haarets", dat zijn burgers geen gebruik zouden maken van 's lands wegen, uit vrees in...een Arabische hinderlaag te val len. De mogendheden noch de Ver enigde Naties verlenen óns enige hulp. Wjj zijn daarom genoodzaakt zelf 'maatregelen te nemen om de schuldigen te. straffen en. te trachten hen er van te weerhouden met hun daden voort te gaan." DEN HAAG. De Provinciale Sta ten hebben gisteren de tot 75 leden uitgebreide nieuwe Eerste Kamer gekozen, waarin de P.v.dA.. met 22 leden, de K.V.P. met 25, de A.R. met 8, de -C.H. met 8, de V.V.D. met 7, de C.P.N, met i leden en de S.G.P. met één lid vertegenwoordigd is. Een vergelijking van de oude met de nieuwe samenstelling van de Eer ste Kamer geeft het volgende beeld: oud nieuw P.v.dA. 15 22 K.V.P. 17 A.R. ,7 C.H. 6 V.V.D4 C.P.N1 S.G.P0 50 25 75 De niéuw gekozen leden zijn: Van de P.v.duV.: dr. L. M. de Rijk (Amersfoort), mr. A. de Roos (Am- Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa beheerst door een uitgestrekt hogedntkgebied, waarvan het centrum by de Alpen ligt. Boven Engeland vertoont het een tweede kern en in het zeegebied ten noorden van de Azoren ligt een derde centrum. Ten noorden van dit langgerekte hogedrukgebied trekken enkele actieve depressies van de versperd. Het treinverkeer geschied- i Amerikaanse oostkust via IJslan-i 1 de tot Lutterade over enkel spoor. naar het noorden, van Scandinavië. Gelaten wachtten schipper Van dert Lely en machinist Van Opber gen' óp hun logger, de Vi. 86 op de komst der bergers. NICOSIA Britse parachutisten hebben eên groep van 31 verzets strijder* in de bergen gevangen ge nomen. Onder hen bevindt zich de hoofdman Charalombus, op wiens hoofd 5090 pond sterling stond en die beschouwd wordt als de rech terhand van de leider van de E OKA, Griyas. Verder zijn vier dorpsben den ontmaskerd en werden grote hoeveelheden wapens en munitie buitgemaakt. Britse officieren lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij de ope ratie over een gebied van 1000 vier kante km in de Kyrenia-beTgketen beschouwen als een geweldige stag voor de EOKA.,Zes van de gearre steerden hebben volgens de Britten deelgenomen aan elf moorden, moordaanslagen en overvallen. ï?FF*F!V7 FC Achtenvijftig jaar is het geleden, IS AN dat Maurice Che- r Ji.li valier op school Af ATJR1PJT °in9 in de IariJse lil 3 Li til CÈj Wjjk Ménilmon- tant. Gisteren .keerde hij er als „on derwijzer" terug en gaf een rekenles ten beste, die de jongens de fijnste noemden, die ze ooit gehad hadden. Het grapje werd uitgehaald- alvorens de jongens in gezelschap uan Mau rice naar de Parijse autosalon gin gen, speciaal om aandacht te schen ken aan de stand van Renault. sterdam). S. de Jong (Zutphen), ir. H. Vos (Wassenaar), C. W. van Win gerden (Amsterdam), mr. H, Wil- lemse(Rotterdam) en mr. M. de Niet -t'Wageningen). Indien prof. Samkalden, die ook als Eerste Kamerlid gekozen is, de mïnistersportefeuille van Justitie zal aanvaarden, komt in zyn plaats ihr. mr. T. A. J. W. Schorer (Middel burg). Van de K.V.P.: Cbr. G. Matsex (Arnhem), N. Schuurmans Cs-Her- togenbosch), J. M. Zegers (Schayk), prof. dr. Th. L. M. Thurlings (Wage- ningen), J." A. Koops (Venlo). jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen (Ulestra- ten), jhr, mr. O. F. A. N- van Nispen tot Pannerden (Hillegom), mevr. J. A. A. Luijcks-Sleijfer (Amsterdam), Th. S. J. Hooij (Haarlem). Van de A.R.P.: M, Ruppert (Zeist). Van de C.H.U.: Ir. M. A. Geuze (Poortvliet). J. Rustige (Amster dam). Van *de V.V.D.: Prof. mr. G- de Grooth (Leiden), mr. J. de Wilde (Amsterdam), mr. H. van Riel (Den Haag), mevr. dra. J. F. Schouwe- naar-Franssen (Bilthoven) Van de C.F.N.Ï C. Geugjes .(Am sterdam), L. Seegers (Amsterdam), B. S. Polak (Amsterdam). Van de S.G.P.: Ds. C. Smits (Slie- drecht). Niet meer terugkerende leden zijn: J. J. Kramer, Brunssum (P.v.d.A.)mr. W. C. "Wendelaar. Den Haag (V.V.D.) en J. H. M. Derk- sen (K.V.P.). - ENSCHEDE. - „Na uitvoering van het Deltaplan zal Nederland veel recreatieruimte ryker'zyn ge worden. Een volgroeid recreatie-oord in het Deltagebied zal evenwel pas over vyltïg jaar gereed zyn. Het zal dan in het bijzonder voor de water- sportbeoefenlng van betekenis zyn. Zonder overdrijving kan worden ge schat, dat de in het Deltaplan gepro jecteerde meren de watersport-capa citeit van Nederland zullen verdub belen." Tot deze belangwekkende conclu sies kwam ir A. G. Maris, directeur- gebied, waarmee ons land te kam per: heeft. Nederland beschikt slechts over 460 vierkante meter woeste grond en bos per inwoner. Voor Bel gië, Duitsland en Zwitserland, is dit cijfer resp. 900, 2100 en 4500. Het te kort zal zeker groter worden, om dat de woning-, en industriebouw, de wegenaanleg en „"oorlog" ver dere offers zullen vragen, ter wijl bovendien onze bevolking haar maximum grootte nog niet heeft be reikt. Illustratief voor de als gevolg van de toenemende verstedelijking'groei ende behoefte om „er uit te trekken" noemde ir. Maris de stygtog van het aantal visakten: bedroeg dit in de jaren 1938'39 nog slecht 50,000. Men neemt aan, dat gemiddeld per weekend 60.000 mensen op het water zitten. De grote wijziging, die het Delta plan brengt is, dat zeewater plaats maakt voor zoet water, zodat wei den en bossen kunnen ontstaan. Bui ten de grote afsluitingen- behoudt men dus zee, strand en duin, terwijl daarachter meren, weiden en bossen zullen komen. Indien deze gebieden de nodige outillage krijgen (toe- gangs- en rècreatievvegen, hotel- en andere logïesaccommodatïe, jachtha vens en zwem gelegenheden), dan zullen ze niet alleen voor de „Rand stad-Holland", maar tevens voor de driehoek AntwerpenGent^-Brussel 1953—"54 werd het tienvoud van dit i en het Roergebied tezamen tel- aantal bereikt. Het gaat bij het re generaal van Rijkswaterstaat, in een creatievraagstuk om zeer grote aan; voordracht over „Het Deltaplan en .tallen. Op.móóie zondagen trekt 25 de betekenis daarvan voor de Ho- j pet van de bevolking in het westen reca-bedrijven". gehouden tijdens 't i erop uit, terwül bijna 50pet van congres van de „Horecaf". j de Nederlandse bevolking (vijf mii- Aan de hand van uitvoerig mate- i joen méhsen) met vakantie gaat. riaal gaf ir. Maris een beeld van j onprettige avontuur. Wij tekenen het ernstige tekort aan recreatie- I hiervan op: lend vijftien miljoen inwoners 'n zeer belangrijk recreatiecentrum worden, j Het zal met zijn grootte van 60 bij 60 km doorsneden door vele kreken. rivieren en zeearmen als water- sportgebied een veelvoud vormen van dè huidige Loosdrechtse plassen, j die slechts rond 50 vierkante km be- slaan. 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2