£sso Eerherstel voor ex-premier Nagy; Farkas gearresteerd Jeugdige gevangenen in Polen in opstand Britse justitie haalt Tan ja van boord Straffen tot zes jaar in Poznan-proces verstopping Europees parlement lijkt wel klaagmuur Lieg beter MORGEN IS HET FEEST VOOR AUTO-OPA'S GISTING IN HONGARIJE EN POLEN Arrestaties in Hongkong Amerikaanse verkiezingen in de radio RADIO ENT.V. asm ESSO EXTRA MOTOR OIL met melk meer mans! 0NSW™ 68 EISENHOWER LIGT VOOR Nederlanders zijn verzot op thee, vooral 's morgens VLAK VOORAFVAART VAN „MOLOTOW' Tivee verdachten vrijgesproken Geef de strijd giet op tegea Communisten in Italië achter Tito GOEDHART IN STRAATSBURG: Ministers laten ons praten West-Duiisland wil betrekkingen met Syrië afbreken Koningin rijkt prijs der Letteren uit in Ridderzaal Moskou zendt nieuwe ambassadeur naar West-Dnitsland Deventenaar wint hoofdprijs NOC Zaterdag 13 oktober 1530 BOEDAPEST Hongarije ver keert in gisting. De vroegere minis ter-president ïmre Nagy zal weer In de parta worden opgenomen. Zijn eerherstel wordt vandaag in de Hon gaarse pers bekend gemaakt. Tege lijk komt het bericht dat de vroegere minister van Defensie Farkas ls ge arresteerd. Nagy werd in april 1955 wegens afwijkingen van de partijlijn uit al zijn functies ontslagen en later uit de communistische partij gezet. Zijn politiek was gericht op uitbreiding van de produktïe van consumptie goederen ten koste van de zware industrie. De anti-stalinistische stro ming schaarde zich rondom Nagy en eiste zijn eerherstel. Farkas. aan wie in juli zijn gene- raalsrang en zijn functies in de com munistische partij waren ontnomen, is gearresteerd op beschuldiging van „schending van het socialistische recht". Donderdag had radio-Boedapest meegedeeld, dat vier voormalige of- HONGKONG. De Britse politie heeft vrijdag 460 mensen gearres teerd bij een razzia In de stadswijk, waar zich 40.006 vluchtelingen uit communistisch China gevestigd heb ben. Ook zijn enige documenten bult gemaakt. Volgens de politie rijn de bloedige onlusten van de afgelopen drie dagen beraamd door geheime Chinese genootschappen. President Soekamo, die een offi cieel bezoek aan China brengt heeft zijn plan otn vla Hongkong naar In donesië terug te keren gewijzigd in verband met de onlusten. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. Abdoelgani, zei, dat Soekamo via Rangoon naar Indo nesië zal gaan. F) E N.C.R.V, heeft alles in het werk gesteld, om de Neder landse radioluisteraars op woens dag 7 november zo spoedig moge lijk op de hoogte te brengen van de uitslagen van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Er zijn voor die dag faciliteiten gekregen van de sterke Amerikaanse zender „The Voice of America" voor het door geven van dne, praktisch recht streekse reporta ges, „The Voice" staat tijdens de verkiezingen meer dan een etmaal in dienst van nagenoeg al le radiostations in de wereld, die het eerste en het laatste nieuws over deze belang rijke gebeurtenis aan hun luisteraars willen doorgeven- VOLGENS secretaris J. W. Renge- link van de Nederlandse Tele visie Stichting zijn er m september 7000 televisiekijkers geregistreerd. Het totaal aantal officieel Inge schreven t v.-toesteïb&zitters be droeg eind september 77.000. \7 ANA VOND is er voor het eerst op allebei de zenders weer winters radio-amusement. tJ kunt over Hilversum I luisteren naar de „Tierelantijnen" van de K.R 0„ waarin Kees Pruis die dus nog steeds artiest is als conferen cier optreedt en Kitty van Dongen samen met Herman Tholen de oude tijd zal laten herleven. Op Hilver sum II steekt voor de 118e maal de V.AH.A.-Showboat van wal. Met als nieuwe elementen de „Show- boatschappentas" van Cees de Lange en de eerste aflevering van 'n door Wïm Meuldyk geschreven en door Cor Steijn van muziek voorzien kolderfeuilleton „Slot Sid- derstetff", waarin oa. Ko van Dijk en Conny Stuart zich laten horen. ficieren van de Staatsveiligheids dienst, onder wie Farkas' zoon, bin nenkort terecht zulle» staan, even eens wegens „ernstige schendingen van het socialistische recht". Farkas is niet alleen minister van Defensie geweest, maar ook secre taris van het centrale comité van de communistische party. In juli werd een partijcommissie in gesteld om zijn verantwoordelijkheid voor onwettige arrestaties en andere fouten van het communistische be wind in het verleden te onderzoeken. Het Warschause communistische partijblad „Trybuna Ludu" heeft be richt, dat er in een van Polens groot ste gevangenis voor jonge mensen, die in Jawrzno bij Krakau. een op stand is uitgebroken. Volgens het blad bestonden er tientallen illegale organisaties uit de afdeling voor politieke gevangenen. D& opstand was uitgebroken ten gevolge van de slechte toestand in de gevangenis In olaats van zijn toe vlucht te nemen tot maatregelen ter onderdrukking van de opstand, gaf de directeur de gevangenen de grootst mogelijke vrijheid, aldus het blad, dat er aan toevoegde dat de opstand hierdoor verliep. DEN HAAG Linda Manez en Jaap Flier, solodansers van het Ne derlands Ballet, zullen op 19 okto ber te Brussel hun medewerking verlenen aan het ballet „Het Zwa- nenmeer" in een voorstelling van het ballet van de Koninklijke Munt schouwburg. Dit is mevrouw Helend Diec- zok, de moeder van de twee jarige. JTanja, die de Rus Chwastow, haar ex-echtgenoot naar Rusland poogt mee te ne men. Tot Engeland ging het goed. Maar kort voor het ver trek van een Russisch schip uit Londen werd Tan ja van boord gehaald. Mevrouw Diec- sok heeft een foto van de aan komst van Chwastow in Lon den in de handen Advertentie IM.) met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Advertentie*l.M ür^ NEW TORK. Elsenhower heeft volgens de meeste opinie-onderzoe kingen nog steeds een voorsprong op Stevenson in de strijd om het presidentschap. Uit het laatste Gallup-onderzoek blijkt, dat Eisenhower met 52 tegen 40 procent de leiding heeft. Acht procent der kiezers had nog geen besluit genomen. Vier jaar geleden gaf Gallup Elsenhower 55 procent, Stevenson 40 procent, vijf procent onbeslist. Comité-Jungschlager: „Leven van Schmidt loopt gevaar" DEN HAAG. Het protestcomité- Jungschlaeger heeft een telegram aan minister Luns gezonden, waar in het „met de meeste kracht aan dringt op spoedige maatregelen, welke de beveiliging van Schmidt in Djakarta zouden kunnen bevorde ren.". Het telegram, dat ondertekend is door de voorzitter van het werk comité, de heer Ego, en de secre taris van dit comité, de heer Koek koek, zegt „ernstig bezorgd" te zijn „over mogelijk gewelddadig optre den van opgezweepte mensenmassa in Djakarta bij de'uitspraak m de zaak-Schmidt." DEJV HAAG. In het noorden van ons land drinken negen vart de tien mensen in de loop van de mid dag een kopje thee in het hele land genieten zesentachtig van öe honderd Nederlanders by hun ontbyt van deze drank. Volgens de Nederlandse Stichting voor Statistieken antwoorden tachtig van de honderd vrouwen in ons land op de vraag „Suiker?" volmon dig „Ja", en vijfentwintig op de vraag „Melk?". Mannen plegen min der melk, maar meer suiker te ge bruiken. POZNAN. In het tweede proces In Poznan zjjn vrijdag zes Poolse jongemannen veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërend van ander half tot zes jaar wegens diefstal van wapens en aanvallen op politiebu reaus tjjdens de onlusten van 28 juni. Een zevende beklaagde kreeg twee jaar voorwaardelijk. Twee verdach ten zjjn «vrijgesproken. Drie jongemannen, Urbanek, Ja- worek en. Wierszbicki, werden tot zes jaar veroordeeld. Zij hadden be kend dat zij met veroverde machine pistolen hadden geschoten op het bu reau van de veiligheidspolitie. De 18-jarige Pocztowy kreeg drie jaar gevangenisstraf. Ook hij had op het hoofdkwartier van de veilig heidspolitie geschoten. De 20-jarige Bieganski, die bekend heeft dat hij munitie aan-een andere man had ge geven. kreeg twee-en-een-half jaar De 19-jarige Piotrowski kreeg an derhalf jaar, omdat hij gewapende betogers in een auto had rond gereden. De 20-jarige Kaufmann kreeg twee jaar voorwaardelijk. Hij had ver klaard. dat iemand hem een karabijn en munitie had gegeven en gezegd had. dat hij schieten" moest, maar dat hij niet wist hoe hij met een kara bijn moest omgaan en dus niet ge schoten had Kaufmann en Bieganski hadden het hof meegedeeld, dat de oolitie hen geslagen had om valse verklaringen te verkrijgen. Kaufmann Is direct vrijgelaten, evenals de 22-jarige Suwart en de 35-jarige Olejniczak de ou..ste be klaagde die vrijgesproken zijn. Suwart had voor het gerechtshof verklaard, dat hij een valse beken tenis over wapenbezit had afgelegd, omdat hij vreesde geslagen te wor den. Olejniczak had ontkend aan anderen munitie gegeven te hebben. De openbare aanklager had de ne gen verdachten „misdadigers met wapens in de vuist" genoemd en be straffing «geëist volgens de wet die als minimum 10 jaar gevangenisstraf voorschrijft. Rechter Zebrowski gaf gisteren toe dat de gebeurtenissen van de 28e juni een zeer ingewikkel de ondergrond hadden. De meeste beklaagden waren jong en. onerva ren. aldus de rechter. Zij waren on der de invloed van de menigte ge komen. Voorts waren zij misleid door geruchten, dat de veiligheids politie betogers doodgeschoten had. Inmiddels gaat het proces tegen acht anderen, die beschuldigd wor den van het stelen van wapens, het aanvallen van de politie en het deel nemen aan de opstand, voort. Een 49-jarige vrouw getuigde gisteren, dat zij gezien had hoe een conduc trice, die een spandoek droeg, voor het hoofdkwartier van de geheime politie werd neergeschoten. Een andere getuige werd gevraagd of bij iemand in de memgle had ge zien die geprobeerd had de demon stranten tegen te houden, Hü ant woordde: ,.De menigte was zo strijd lustig, dat iemand, die hiertegen ge protesteerd zou hebben, het slecht vergaan zou zijn". LONDEN. De kleine Tan ja Toen Chwastow met zijn dochter- Chwastow mag voorlopig niet naar tje aan wal kwam keek hu gespan- -- 1 nen en somber. Hij hield het hoofd gebogen, terwijl hy naast een Bribes politieagent stond te wachten. Zij werden in een wachtende auto ge plaatst die met grote snelheid ver- hok. De Russische zaakgelastigde te Londen, Rosjtsjïn, is vrijdagnamid dag door een hoge ambtenaar van het Foreign Office ontvangen. Deze deel de hem mee dat een Londens advo caat op verzoek van de moeder van het meisje, aan de rechtbank ge vraagd had te beletten, dat het kind het land zou verlaten, voordat de kwestie van de nationaliteit zou zyn opgehelderd. Rosjtsjin werd er van in kennis gesteld, dat, als een En gelse rechtbank een dergelijk ver- Rusland vertrekken. Zjj zal in Enge land moeten blijven totdat de rech-. ter een beslissing heeft genomen. Fen half uur voordat zjj met het Russi sche schip „MolOtOW" zou vertrekken, werd zij met haar vader van boord gehaald. Chwastow is een Russische emi grant die vijf jaar lang in de Ver enigde Staten heeft gewoond en naar Rusland wil terugkeren. Zijn vroege re vrouw is een actie begonnen om het kind terug te krijgen. Tanja is volgens de Amerikaanse wetten Ame rikaanse en volgens de Russische wetten Russische. Tanja, in een rood wollen vest en met een rode gebreide muts op, droeg, een pop, toen zij met haar vader over de loopplank aan wal ging. Zij werd met haar vader van boord gehaald, terwijl de bemanning al bezig was het schip voor vertrek gereed te ma ken, Omdat het schip nog in een Britse haven lag, viel het kind nog onder de jurisdictie van de Britse gerechtshoven, (Advertentie l M.) DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink *3 morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond - 3e week: om de andere avond -Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes ïorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de danpen te ontlasten; ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen, kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpllletjea u héle maal van hardly vtgheid af.uis een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon» BELGRADO. - De Joegoslavi sche en Italiaanse communistische partijen zullen hun partybetrekkin gen normaliseren en een regelma tige uitwisseling van ervaringen en standpunten op het hoogste niveau uitwisselen", aldus Joegopress. Het persbureau deelde mede. dat de Italiaanse delegatie het eens is met het Joegoslavische standpunt dat er „verschillende wegen naar het socialisme" leiden. „De leiding van de Italiaanse com munistische partij erkent het recht van de arbeidersbewegingen om die weg te volgen, welke het best past bij de omstandigheden in hun lan den." aldus de Italiaanse delegatie. zoek ontvangt, de wet haar oplegt het kind „onder de hoede van ae rechtbank" te stellen. (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. De minister raad van de Westeuropese Unie geeft onvoldoende inlichtingen aan de parlementaire vergadering van deze organisatie om beboorlljke debatten mogelijk te maken- Dlf was de alge mene klacht die in alle toonaarden gisteren In de assemblee van. de W.E.U. werd geuit. De Nederlandse socialist, Frans Goedhart, zei het in de meest toege spitste vorm: „Over de besprekingen in de boezem, van de raad van minis ters worden wij" niet ingelicht,-zelfs niet op bescheiden wijze. De minis ters van Defensie van de zeven, aan gesloten landen hebben wij hier in Straatsburg nog nimmer gezien. De ze Assemblee lijkt zodoende een beetje op een klaagmuur van Euro pa. De parlementariërs der zeven landen worden uitgenodigd hier eens of tweemaal per jaar redevoeringen te houden, waar niemand naar luis tert en niemand op reageert. Zij gaan dan maar weer naar huis om daar te constateren dat deze Straats burg-klaagmuur niet eens een echo oproept." De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Beyen, bevond zich eigenlijk in een onmogelijke po sitie. Hij zei dan ook lang te hebben leaarzeld en overlegd alvorens te lesluiten naar Straatsburg te gaan. DAMASCUS Een woordvoerder van de Syrische regering heeft gis teren medegedeeld, dat West-Duits- land gedreigd heeft de diplomatieke betrekkingen met Syrië af te bre ken, omdat in Damascus bureaus van de Oostduitse regering zullen wor den gevestigd. De Westduitse gezant bracht giste ren een bezoek gan de Syrische mi nister van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder deelde mede, dat de minister het protest onmiddellijk had afgewezen- f Advertentie i-M kantoormachines HOFLEVERANCIER VAN KONING EFFICIENCY Maar, aldus mr. Beyen, beter een demissionair minister dan helemaal geen minister bij de debatten. Minister Beyen probeerde in uiterst verzorgd Engels zijn gebrek aan concrete bijdragen tot het debat te camoufleren. De vergadering nam een resolutie aan waarin aan de Raad van Minis ters wordt verzocht zo snel mogelijk: een nieuwe interpretatie van het verdrag van de W.E.U. te overwegen, speciaal op het gebied van de ge meenschappelijke defensie. Zoals het thans gaat kan de Assemblee beter ophouden te bestaan. „Redenen van zelfrespect zullen het ons onmogelijk maken al te lang aan dergelijke ver toningen mee te werken," zei Frans Goedhart Uit de debatten is duidelijk gewor den, dat de tijd van de propaganda- redevoeringën en de fraaie Europese leuzen in Straatsburg voorbij is. Men wil nu eindelijk eens concreet wer ken. Dit alles is nog te meer urgent nu drastische reorganisaties van alle nationale strijdkrachten voor de deur staan als gevolg van de ont wikkeling der kernwapens. DEN HAAG Koningin Juliana zal op 27 oktober in de Ridderzaal de prijs der Nederlandse Letteren uitreiken. De prijs 5s onlangs Ingesteld bij gemeenschappelijke beschikking van de Nederlandse en Belgische minis ters van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. BONN. De Sowjet-Unie heeft West-Duitsland kennis gegeven van haar voornemen een nieuwe am bassadeur naar Bonn te zenden ter vervanging van Walerian Zorin, die in juli is teruggeroepen. Men meent, dat de Sowjet-zaak- gelastigde m Oostenrijk. Andrej A. Snurnow, naar Bonn zal gaan. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De heer H. J. Husselman, Kleine Over- straat 22 ih Deventer heeft de hoofdprijs van de N.O.C.- loterij, een reis voor twee per sonen naar de Olympische spe len in Melbourne ter waarde van 12.500.gewonnen. Vanochtend ontving het N.O.C. in Den Haag een aangetekend schrijven van de gelukkige winnaar, die ech ter de reis naar Melbourne niet zal maken, doch een waardebon in ont vangst zal nemen. Deze overhandi ging zal woensdag aanstaande om 'dne uur ten huize van de heer Hus selman geschieden. A LS ik in dit land iets te zeggen -tx. had, zou ik bij wet bepalen, dat iedereen in zijn jeugd minstens een jaar de toneelschool moet be zoeken want zonder de vaardighe den die daar worden onderwezen kun je het leven eigenlijk niet be hoorlijk aan. Kijk maar om u heen. 'tls allemaal amateurismevan de beroerdste soortEn wat liegen we onbekwaam! „Ben je mal, kom binnen, we vin den het juist énig dat jullie nog even komen aanwippen." De tekst gaat nog maar de into natie is zó slap, dat er duidelijk doorheenschemert: „Hé, nu wilden we net eens vroeg naar bed en nu komen jullie weer zeuren..." Maat geef Ank van der Moer die zin eens te zeggen. Dan denk je: „Zie je, -ze vindt het enig dat we komen". Daar hebt u het voordeel van een goede opleiding. Ik ben er zeker van dat de invoe ring van mijn toneelschool-dienst plicht, het leven van komende gene raties aanmerkelijk zal veraange namenwant ze zullen zich minder hoeven te ergeren. In verband met de gigantische rol die de telefoon in ons bestaan speelt zou vooral aan dictie en stemvorming grote aan dacht moeten worden besteed. Ieder mens heeft eer. telefoonstem, niet waar? Maar slechts weinigen weten 'm goed te brengen. Luister bijvoor beeld eens naar die man die van de borreltafel is opgestaan om zijn alibi te verlengen, en door de telefoon tegen zijn vrouw te zeggen dat het „helaas een beetje later wordt". De bekommerde graftoon waarop hij zo'n tekst in het apparatuur stoot is van een zo weergaloze valsheid, dat alleen zwakzinnige vrouwen er in trappen. En neem mijn vriend Frits Daal- baas. Hij is een aardige, wat vage man, die in ledige uren verdienstelijk ba riton zingt. Soms zit hij een beetje doezelig bij me te wauwelen over de aangename dingen des levens, maar plotseling staat hij op en zegt: „Ik moet de zaak nog even opbel len." Hij pakt de telefoon, draait het nummer en heft aan: „Ja? Ben jij 't Dikkers. Ja. Met mij. Nog nieuws? Hè? Nee, ben je bedonderd. Doen we niet hoor. Zouden ze wel willen. Wat? Hou ze in de gaten. Hè? Uit gesloten." Op die manier knauwt en bast hij nog een hele tijd door, met een stem die hem wezensvreemd is, rauw, kortaf, magnaterig. Ik denk dat hij in die onderneming voor een soort stedendwinger doorgaat, maar het schromelijk te kort schieten van zijn dictie, zou ieder criticus doen schrijven: „De zakenman van de heer Frits Daalbaas was zo on-echt, dat we ons* de hele avond aan zijn gebral hebben geërgerdEn toch verdient die goeie Frits met deze derde-rangs creatie al twintig jaar zijn brood... En neem Lies. Nee, néérn haar nu eens even. Achtendertig jaar. OngehuukL Gesublimeerd. Ethisch. Gravures van Aart van Dob benburg in haar kamer bij moe thuis. Kent Aart van der Leeuw van buiten en komt wél eens een kopje thee drinken. Met een "zachte, innige stem zegt ze dan: „We hebben toch zo'n verblijdend weekeind gehad van 't Centrum op de Waalbergh, over de menselijke verantwoordelijkheid ging het en over het vraagstuk van de Grote Schuld, zie je. en er waren werke lijk vertegenwoordigers van alle groeperingen, zodat we echt kwa men tot het Gesprek, weet je, met begrip voor eikaars diepste den ken en voelen en.," Prrrrring! Dat doet mijn telefoon. ,/e moe," zeg ik. „Ja. Nee. Wat moet u dan? Nee, beslist niet." De lieve, innige stem. is opeens keihard en kribbig en geïrriteerd en van een angstaanjagende heerszucht. Pats. Haak er op. En de lieve stem komt weer aangezongen: Wantde menselijke verantwoor delijkheid is natuurlijk een erg veel kantig vraagstuk, zie je..." Maar ik denk alleen: „ja ja, dat oude vrouwtje sarrenO jongens, al lemaal een jaartje naar de toneel school, dan spelen we onze rollen tenminste gaaf. kronkel AMSTERDAM In het komende voorjaar zal een keur uit de ver spreide geschriften van wijlen prof. dr. H. J. Pos verschijnen. Öe uitga ve geschiedt in twee delen. Uitge ver is Van Loghum Slaterus te Am- hem, in samenwerking met Van Gor- eum N.V. te Assen. (Van een onzer verslaggevers) LOOSDBECHT. De bijna zestig jaar oude Dion Bouton, die hier staat in de garage van de heer Daams, staan twee uitjes te wachten waarop het oudje zich nu al verheugt. Mor gen mag hij de weg op om van Utrecht naar Zandvoort te rij den en drie weken later, op zondag 4 november, zal hij als enige Nederlandse wagen mogen deelnemen aan de Veteran Car Race" van Londen naar Brighton. Dat is de rit met krasse oudjesdie door de film Genevieveenkele jaren terug we reldfaam kreeg. Als een paard, dat in een volg- wagen achter een luxe-auto naar de renhaan wordt gebracht, zo zal deze Dion Bouton zondag naar 'Utrecht komen. Zo zullen er vermoedelijk nog een dertigtal oudjes verschij nen. allemaal eigendom van leden van de P.A.C., de Pionier Automo bilisten. Club. Om tien uur ls de start aan het Lucas Bolwerk. „Langs de grote weg zal men niet veel van o 03 merken, want we rijden zoveel mogelijk over binnenwegen." In Ku- 10 kan dit wagentje twintig kilome ter per uur afleggen, al zal de be- Net als bij veel moderne wagens zit de motor «cm de Dion Beuten boven de achterwielen. Als je de achterbank opklapt zit alles zo voor de hand. „Wat voor zuigers heeft deze motor?" Op deze vraag weet de heer Daams geen ant woord. „Hij doet het best. En zo lang dat zo is haal ik de boel niet utt elkaar." delstaart wordt de reis onderbroken stuurder bij een wat straffe tegen- om het veld weer bijeen te krijgen en daarna gaat het naar Zandvoort, waar men zo omstreeks vier uur hoopt aan te komen. Tussen heel veel glimmend spul staat de wagen van de heer Daams in. zijn garage, In een hoekje, maar niet vergeten. Zelden zagen wij ko per zo mooi blinken als dat van de leidingen en tanks van dit benzine rijtuig uit 1898. De benzinemotor er van heeft paard en koetsier over bodig gemaakt, -daarom zijn lamoen en de bok voor de koetsier ver dwenen. Verder onderscheidt deze auto zich in weinig van een open rijtuigje. Hij biedt plaats aan vier personen, die elkaar twee aan twee tanen deelnemen. Aan de start wor- De eigenaar met zijn slee anno 1898, de Diön. Boutonwaarmede hij zondag de rit van de leden van de P.A.C. van Utrecht helemaal naar Zandvoort tot een goed eind hoopt té brengen. wind zich er bij moeten neerleggen, dat het er niet meer dan vijftien zuilen zijn. Als 't moet met gas op de plank mogen het er even tjes dertig zyn, maar dat is een geheim, want zijn Dion kent alleen, dolle snelheid die men in redelijk- het vlakke land en tussen Londen, heid met van deze Dion mag ver- en Brighton, een afstand van bijna wachten. 90 kilometer, moet nogal wat ge- De wagen vergt, en verkrijgt oog- kl°« geaaid worden, luikend, trouwens ook consideratie Laten we echter met al te mee- van de verkeersleiding. De remmen wang doen. De motor van deze voldoen niet aan de tegenwoordige pion Bouton bestaat nog tot de eisen, richtingaanwijzers, reflectoren la&Jste moer uit de oorspronkelijks en een stoplicht ontbreken, maar onderdelen. En op gezag van de dat zouden aan dit mooie zwarte, geel gebiesde familiestuk ontsieren de nieuwigheden zijn. Aan de .rit van Londen heer Daams nemen wij graag aan. dat allerlei autosnufjes, die nu als dernier cri worden gelanceerd, in wezen een terugkeer betekenen tot Bn^ton zullen tweehonderd SfSLJSS™5 drae wagal reedJ in het gezicht kuken en tussen de banken rijst uit de vloer een zuil op waaraan een grote slinger zit was toegerust Bovendien, veel van de achter kleinkinderen van deze betover grootauto, die hem zondag zoevend den alleen wagens geduld,die voor 1905 zijn gebouwd. Een broer Van de heer Daams. die in Engeland - voor de besturing en voorts al dat woont, zei: ,,'fc Zou wel leuk zijn voorbij zullen schieten, zullen reeds gerief dat bij modernere benzine- ali üi iviV mpAiiaoii" lanc naam «^n momin/w m t%At «„l dieren is ondergebracht in het dash- bord. Bij een benzinegebruik van 1 op ala jij ook eens meedeed". Hij had lang naam. en roemloos op het auto- er wel oren naar en de ANWB kerkhof liggen als opa nog eens heeft toen de rest in-orde gemaakt, van stal wordt gehaald om er een Hoe hij het eraf zal brengen is nog Titje mee te maken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2