NATIONALE radio-actie tegen kinderverlamming fr-BH In Kossuth's sporen «BÉKT Alarmtoestand in Oost-Duitsland „Bijde lichamen van onze martelaren" PAMFLET VAN HONGAARSE REBELLEN Operatie „Goedzo"start 15 november IEDERE WEEK AUTO EN ANDERE PRIJZEN Zakenlieden werken mee y 1 JW VROUWEN 8 Shewing Zonnetrein Verdeling Géén peuter Ook Oostenrijk voorbereid Mijnwerkers duizend meter diep in Nederlandse mijn i Zaterdag 27 oktober 1956 Advertentie LM.) ...Vouw Wrlgley Doublamlnt. Ruitlga Doublemlnt voor hela dogen haastig tikken, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het Is ook goed voor Uw tanden trouwens. En het smaakt,., heerlijk en dubbel lang heerlijk] (Van onze radioredacteur) HILVERSUM. De N-C.R.V- zal op 15 november een weldadigi.eids- actle beginnen, die grootser is dan alles wat er tot dusverre op dit gebied in Nederland werd vertoond. De baten zullen in de eerste plaats ten goede komen aan bet Nationaal Fonds "ter Bestrijding van de Kinderverlam ming. maar ook enkele andere instellingen zullen ervan profiteren: „Bar- tïmeüs" (blinde kinderen), „Effatha" (doofstomme kinderen) en de Johanna-stichtingr (spastische en invalide kinderen). De campagne krijgt de vorm van een slagiinnenwedstrijd, die wordt geleid door Joh an Bodegraven, Vierentwintig weken achtereen wordt voor de winnaars tel kens een serie kostbare prijzen beschikbaar gesteld. Auto's, televisie- en radiotoestellen, huwelijksuitzetten en bromfietsen. 2 i »- -,1 Voor de microfoon zal Bodegraven ImHIHkIIIIm iedere donderdagavond omstreeks negen uur een mededeling doen, waarin een aantal getallen is ver- werkt. Aan de hand van een code kunnen de luisteraars deze getallen omzetten in 'n slagzin. De inzenders wordt verzacht tezamen met hun oplossing een nieuwe slagzin, al dan niet berijmd, naar Hilversum te Sturen. De organisatoren hebben niets aan het toeval over gelaten. Een. combi natie van zakenlieden was bereid een boekje te laten, drukken, xvaarin niet sleehtsdé sleutel voor de'cijfer- Iettercode is opgenomen, maar waar in tevens 24 briefkaarten zijn ver werkt. Men hoeft dus niet Voor. een briefkaart .eerst even naar de post te lopen, want PTT heeft de huis- aan-huis-verspreiding van dit boekje in een oplage van 2.715.000 exempla ren voor zijn rekening .genomen. Van de opbrengst van deze actie zal geen cent verloren gaan. Dezelf de zakenlieden, die door hun adver tenties het drukken en verspreiden van het boekje mogelijk maakten, hebben een belangrijk bedrag voor de aankoop van prijzen beschikbaar gestéld.' De leveranciers daarvan hebben op hun beurt belangrijke reducties gegeven. De vaderlandse zeden op het stuk van radiè-reclarae blijven strikt gerespecteerd. U bent waarschijnlijk nieuwsgie rig Iets te weten over. de manier waarop Johan Bodegraven, die op het gebied van de radiocampagne (denkt u eens aan „Haak in"!) zijn sporen heeft verdiend, deze actie zal voeren. "Welnu, alle slagzinnen met uitzondering van de eerste zullen door de luisteraars zelf wor den ingezonden. Een onpartijdige jury, onder voorzitterschap van mr. Evert Straat, zoekt er de beste uit. Deze wordt in cyfers omgezet en verwerkt in. de dienstregeling van de „Zonnetrein*, die de volgende donderdag in het NCKV-programma zal vertrekken. Het wordt dus iets in de geest van: „Trein 54, die om II uur zou aankomen op spoor 18. zal waarschijnlijk 25 minuten ver traging hebben. De seinwaehter van blokpost 43 wordt verzocht..." enz. Het 15 de bedoeling, dat de inzenders op de briefkaarten uit het boekje hoven de normale frankeerwaarde 50; 75 cent of een gulden extra aan postzegels plakken. „Operatie Goed Zo," zoals de actie heet, is al een paar weken in een wat eenvoudiger vorm aan de gang. Er zijn reeds enkele tiendui zenden guldens binnen gekomen. Vaak gingen de giften vergezeld van originele aansporingen en ideeën, ontsproten aan het brein van luiste raars, die door de opzet waren ge grepen. Ook in de toekomst wil men de „zelfwerkzaamheid" van de luis teraars blijven stimuleren. De zaken lieden, voor wier steun, men zo dankbaar is, stellen iedere week een kolossaal artikelen-pakket ter be schikking van haar of hem, die een JOHAN BODEGRAVEN dienstregeling idee hééft Ingezonden, dat zal mee helpen om het effect van de actie nóg groter te doen zijn. Aanvankelijk had de programma- leiding van de NCRV alleen de drie HOE sterk een radio-cam pagne Inwerkt op het medeleven en de verbeeldings kracht van de radioluisteraars heeft Johan Bodegraven de afgelopen weken, toen opera tie „Goed zo" werd voorbe reid, weer ervaren. Daar was b.v. het briefje van de meneer uit Almkerk, die Pieter Peu ter heet, maar die verklaarde beslist geen „peuter" te rijn. Hij gireerde 281 cent, zynde het aantal, centimeters van zijn lichaamslengte. Zijn voor beeld vond onmiddellijk na volging. Een heer uit Bilt- hoven stuurde twaalf gulden zoveel, de gezamenlijke leng te in centimeters van zijn acht kinderen, omgezet in centen. Ontroerend Is het verhaal van het ouderloze Schledamse meisje, dat geen spaarpot bad, maar met een wat onbeholpen briefje haar kostbaarste bezit naar Hilversum stuurde: een mondaccordeon. genoemde protestants-christelijke instellingen in haar plannen betrok ken. Deze hebben immers met mil joenentekorten te kampen. Toen de oprichting van het Nationaal Fonds ter Bestrijding van de Kinderver lamming bekend werd, besloot men echter hieraan de voorrang te ge ven. Dit in volledige overeenstem ming met de besturen der andere in stellingen, die nu waarschijnlijk ieder 20 pet. van de opbrengst zuilen krijgen. Voor de bestrijding van de kinderverlamming zal 40 pet. be schikbaar komen van het miljoenen bedrag. dat men byeen hoont te brengen; Het sympathieke van operatie „Goed zo'' is, dat zü een waarlijk nationaal karakter zal dragen. In het boekje met cijfercode en brief kaarten wordt de naam. van de NCRV niet genoemd. De deelnemers aan de prijsvraag zullen hun oplos sing niét naar de NCRV maar naar het bureau van de operatie „Goed zo" zenden. BERLIJN. Ongerustheid voor het overslaan der opstandige bewe ging in Hongarije bracht de Oost- duitse leiders er vrijdag toe alle ie- gerverloven in te trekken en 120.000 man troepen in alarmtoestand te brengen om iedere situatie het hoofd te kunnen bieden. In totaal zijn thans 270.000 man van politie en le ger tot onmiddellijk ingrijpen in staat. Uit Westelijke bronnen verluidt, dat enige Russische divisies van het 400.000 man tellende Sowjetleger in Oost-Duitsland in een toestand van paraatheid zijn gebracht. In fabrieken, scholen en kazernes heeft de partyleiding vergaderingen betegd ter opwekking der loyaliteit en ter waarschuwing tegen hetgeen rij de „putsch der fascisten" in Hon garije noemde. Er heerst spanning IC ON IN GIN JULIANA heeft van 11 de bevolking van het Sicilioa: - se dorpje Taormina veel hartelijk heid ondervonden. Toen zij dan ook vrijdag vertrok, om de rest van haar vakantie door te brengen in Cor tina d'Ampezzo het Italiaanse dorpje in de Alpen, maar de laatste Olympische winterspelen werden ge houden dankte zij lachend al die vriendelijke vrouwen en mannen. en opwinding onder de bevolking van Oost-Duitsland, maar anti-com munistische demonstraties zijn nog niet voorgekomen. Zou het Polen en Hongarije gelukken zich van Rus sisch toezicht te ontdoen, dan wordt volgens Westelijke en Duitse ex perts de posiiie van de pro-Rus sische partijleider Ulbricht zeer pré cair. Ulbricht heeft met enige an dere leden van het partijbestuur vrijdag verschillende grote fabrie ken bezocht om met de arbeiders hun persoonlijke problemen te be spreken en tevens de situatie in Po len en Hongarye. Hij wees er speciaal op, dat de levensomstandigheden in Polen veel slechter waren dan in Oost-Duits land en dat de Poolse ontevreden heid was aangewakkerd door onwet-1 tige processen. j Ook Oostenrijk heeft maatregelen getroffen in verband met de situatie1 in Oost-Europa. De Oostenrijkse bewaking langs de Hongaarse grens zal worden versterkt. Deze maatregel is noodzakelijk om Oostenrijkers in de grensgebie den te beschermen tegen onplezieri ge verrassingen. Het Oostenrijkse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat een groot aantal Hongaarse opstandige militairen het grensgebied tussen Magyarorvar en Hegyeshalon vrij dagavond hebben bezet. Zij zouden een aanval van Russische soldaten verwachten. Oostenrijk heeft zich bereid ver klaard, alle Hongaarse opstandelin gen die naar Oostenrijk vluchten po litiek asiel te verlenen. Voorwerpen die wel aan het strand worden aangetroffen in het bfrrort- der wanneer de rotsen bij eb drooguatlen. (Uit Punch uara 1858) MAMMA EN TANTE ELLA KOMEN AANWANDELEN MAMMA (tot oude vrouw): „Vrouwtje heb je misschien ook twee dames meteen heer gezien?" OUDE VROUW: „Ik heb wel drié mensen gezien maar ja! Ik kan van daag de dag dames riet meer van heren onderscheiden toen ik nog een meisje wasenz. enz." (Uit Punch van 1852) Het veranderende leven in de eeuw die achter ons ligt, demonstreert zich bijzonder duidelijk aan de positie van de vrouw, in haar gedragingen ea in de mode en .Punch" heeft deze veranderingen trouw van week tot week geregistreerd. De man op de afbeelding uit .Punch" van 1950, die anno heden komisch werkt door zyn radeloos heid bij een pan overkokende melk in de keuken, zou een eeuw geleden niet getekend kunnen zijn. Mannen als deze wisten toen nauwelijks waar de keuken was. Iaat staan hoe deze er van binnen uitzag. Maar vaker dan dat „Punch" zich vrolijk maakte over de man, is de vrouw mikpunt geweest Zo, toen zij haar politieke rechten tot gelding trachtte te brengen. {„Punch" van 1913) en zij in de eerste wereldoorlog in het leger mannenwereld bij uit stek haar intrede deed. {„Punch" vanvan 1916) Het is een interessant portret dat R. E. Williams toont .in. rijn „A Cen tury of Punch" (ƒ17,70), dat onlangs verscheen by Heinemann in Londen, EERSTE JONGEDAME: (op doop feest): Hemeltje, stel je voor dat Annie me vraagt de baby over te geven aan de zuster. Ik weet heus niet hoe ik het wurm moest vast houden." Strijdlustige voorvechtster voor de rechten van de vrouw (na. lange en vergeefse, pogingen cm vuur te maken voor theewater): ,£n dan te be- ll( B4.eiu„„ilo. jnoe. ne, dal ik Sferen nog brand heb gesticht in twee gebouwtjes en een kind n6t uasthouden als een cock- tailshaker." (Uit Punch van 1913) (Uit Punch oa» 1931) TWEEDE JONGEDAME: ,J)oe toch niet zo ezelachtig'. Je moei het ONS VROUWENHULPKORPS „OP DE PLAATS RUST" (Uit Punch van 1918) „De melk Jcookt ouer."' fUit Punch van 1930) U R1ENDEN van. mij hebben een hond, een jonge, rode setier, die mij telkens weer tot tranen toe ont roert. V/ant hij heeft een vaiKomen verkeerd beeld win het lenen dut hij, in flagrante strijd met de fei ten, beschouwt cis een pretjeAls je in de kamer zit komt hij bmnen- draven in ei het gericht van iemand, die verwacht dat het dol gezellig zal zijn. Hij gaat dan dribbélig voor je staan en zegt met zijn gevoelige, na- ieve ogen: „Hé, laten tce nou lol gaan meken." Want dat toil hij, dag in dag uit. Draven. Springen. Opgetild worden en weggesmeten. Pijnloos tra je hand bijten. Of je doen kroelen, op zijn mooie, terra borst. Maar mensen hebben, daar niet altijd zin in u weet hoe mensen zijn. Dan zie je 'm denken: „Nou, dan ga ik alleen lol maken." En hij bijt eens in zijn eigen staart of hij rent een keer of acht alle trappen op e« af, subtiele verma ken, die hem dan weer zó oppeppen dat hij tenslotte helemaal glinste rend de kamer binnengaloppeert met zo'n gezicht van: „Maar nou gaan we dart toch lol maken." Soms heeft hij succes. Maar mees- al -moet hij zijn compressie ver dra ven tussen de piano en de theetafel. Er is een heilige hoek. tsaar hij be ter niet konten kan, want daar staat een ronde mand met een matrone achtige poesdie vijf jongen beheert, vijf natuurzijden missjes World, dié ingenue kijken of ze denken: „Wij zijn gewoon moe van eigen schoon heid." Als de hond door het dolle heen Is komt hij ook teel eens voor die mand staan steigeren en bedoelt: „Nou vooruit, laan tpij dan met z'n zevenen iets gaan doen." De kleintjes nemen dadelijk de dreinerige houding aan won mooie vrouwen, wier kapsel verregent. Ze jammeren: „O, daar heb je die roje engerd weer... En ze kruipen weg achter de ro yale plastiek van moe, die niets doet dan kaar linkerpoot heffen en de hond aankijken. Nou mag je het zelf uitmaken." zegt die blik. „Hier is een potentiële lel. 't Ceppofaantje zit er nog om, maar dat kan er ook af. Nog één stap dichterbij en je krijgt 'm. De hand deinst terug. „Goed, goed dart niet. 'i Was maar een voorstel..." Hijgerig, met de tong ver uit zijn bek, doorkruist hij de kamer, neemt de trap nog een keer of wat, komt terug en is dan opeens zo intens moe van alles, dat hij zich op de divan uitstrekt en binnen de seconde in slaap valt. Het gezinshoofd in de mand heeft het allemaal gezien. „Die is voorlopig buiten gevecht," denkt ze en ze schudt haar kroost van zich af, tot het een onontwar bare kluwen poes ij en verlaat met geposeerde tred de mandom tn de keuken te gaan zoeken naar ver sterking van het inwendige beest Haar weg voert langs de divan, waar de rode lolmaker uitgestreden ligt te tukken. Ter hoogte van zijn bo nafide puntsnuit met da mooie, zachte flaporen blijft ze even staan en heft haar poot. .Hal tfc maar even?" denkt ze. „Er rit nu geen risico aan." Even volhardt ze in die dreigende houding, 't Is erg spannend. Maar dan laat ze de poot onverrichterzake zakken en wiegt verder. Want slaap Is heilig in het dieren rijk. Daarom hebben beesten ook geen wekkers. KRONKEL (Advertentie LMJ kantoormachines HOFLEVERANCIER VAN KONING EFFICIENCY (Advertentie LM.) Pracht handen IMime» HAMEA-GELEI Hel is de Hamamelis.dle het *m doet Vervolg van pag. 1' tegen de „Filistijnen" knopen zij aan bij de tradities van Kossuth, wiens strijd meer dan een eeuw ge leden zozeer tot de verbeelding heeft gesproken van vrijheidlievende Euro peanen. Vechtend en vallend loute ren en revancheren zij zichzelf. Wat er uit voortkomt, valt nog niet te zeggen: maar in ieder geval de monstreert het aloude Boedapest voor heel de wereld, wat het lot is van de Oost-Europése zogeheten volksdemocratieën, wanneer er geen Kussen zouden zijn om ze te hand haven. MAASTRICHT Bij het „afdie- pen" van de vierde Hendrik-schacht zijn schachtdelvers de 1000 meter- j grens gepasseerd. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van I de Staatsmijnen en tegelijk van de i Nederlandse mijnbouw dat mijn- j werkers tot 1 km diep in de bodem t zyn doorgedrongen. Aangenomen wordt dat de nieuwe j schacht eind 1959 begin 1960 voor: gebruik gereed zal zijn. WENEN „Wij zweren by de li chamen van onze martelaren, dat wy In deze kritieke ogenblikken voor om vaderland de vrijheid zul len bevechten". Zo begint de tekst van een pamflet van de „nieuwe re volutionaire Hongaarse regering van het leger", dat in Boedapest Is verspreid door soldaten in leger auto's. Vluchtelingen hebben deze pamfletten meegenomen naar We nen. Deze revolutionaire regering noemt onder haar leden ook de nieuwe premier Nagy en de nieuwe partij secretaris Radar. Men twijfelt over de betekenis, die men aan het ge schrift kan hechten. Men kan er uit opmaken, dat het leger een re gering heeft gevormd, die bereid is samen te werken met de Titmsten, die de Stalinisten in Hongarije heb ben opgevolgd. De inhoud van het pamflet gaat als volgt verder: „De leiders van j party én regering hebben zich al leen maar bekommerd over het in stand houden van hun eigen macht. Wat voor leiderschap is het. dat al- J leen maar aarzelend stappen neemt en dan nog alleen maar onder in druk van de massa? Kun optreden heeft genoeg slachtoffers gekost in de afgelopen jaren". Verder worden in een aantal pun ten de volgende eisen gesteld: Een nieuw voorlopig revolutionair leger en een nationale regering, waarin de opstandige jeugd is vertegen woordigd. Onmiddellijke opheffing van de noodtoestand. Opzegging van het Verdrag Warschau en terugtrek king van de Russische troepen. Al gemene amnestie en vervolging van de mannen die verantwoordelijk zyn voor het bloedvergieten. Waar lijk democratische grondslagen voor het Hongaarse socialisme. Ondertussen zou het leger, vol gens het pamflet, de verantwoorde lijkheid moeten aanvaarden voor de orde, In het slot staat: „Wy zullen blijven demonstreren tot de eind overwinning. maar wij moeten rus tig blijven. Wij veroordelen alle anarchie en vernieling." De „officiële" regering heeft via radio-Boedapeat bekend gemaakt, dat in haar midden „het grootste aan tal democratische groeperingen van Hongarije is verenigd". In deze pro clamatie heet het. dat „deze regering vastbesloten i3 verstrekkende her vormingen op sociaal, economisch en politiek terrein in te voeren. Zij „staat er volkomen voor in. dat de eisen van" bet volk zullen worden ingewilligd". Daarom zou de strijd van de opstandelingen geen zin meer hebben. De proclamatie eindigde met het bevel alle wapens onmid dellijk in te leveren en de strijd tc slaken Een delegatie van Hongaarse ar beiders, die door premier Nagy is ontvangen, heeft de eis gesteld dat de Sowjet-troepen per 1 januari wor den teruggetrokken. Nagy verklaar de. dat deze eis gerechtvaardigd was en beloofde dat er aan, voldaan zou worden. De delegatie eiste ook de openbare berechting van Farkas, de gewezen minister van Defensie, en zijn mede plichtigen. Voorts verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd, uitbrei ding van het bouwprogramma, ver hoging der gezinstoeslagen. verlaging van de spoorwegtarieven, maatrege len tegen de voortdurende prijsstij gingen. afschaffing van de belasting voor si nd erlozen en tenslotte verho ging van het basisloon- Premier Nagy heeft beloofd dat alle eisen in net program van de nieuwe regering zullen worden op genomen. De 299 ion metende Nederlandse tankboot „Esso Ottawa" is vrijdag in de monding van de rivier de Ribble, ten zuiden van Blackpool, aan de grond gelopen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2