HflMH IM1 Vrijheidsstrijders zwijgen over illegale organisatie D' MENS EN MASSA 1 1 ftv' Sociale maatregelen bepleit op afbetaling ve Israëlische troepen sterker dan Egyptische tegenstander Hongaren beschikten over vlaggenauto 's en wapens op eerste revolutiedag dn oM. SntMkf\I Katholieke arbeiders Polen ontsIaat in België in staking! c"Traf', ■§F»H ,Het Atoom" wordt grootste tentoonstelling, ooit over kernenergie gehouden Hongarije en Israël in de televisie RADIO ENT.V. Air. Kortenborst zeventig jaar van luchtmacht Protest tegen loonpolitiek van regering ygft» r'irl - - sfe Ferenc Nagy ..ongewenst" in Oostenrijk MEJ. DR. DE WAAL treedt af als staatssecretaris SOEKARNO wil „geleide democratie" Air. HÖPPENER nn staatssecretaris van O. K. en W. In rapport van PvdA-bureau Woensdag 31 oktober 1956 3 (Advertentie. I.M.J (door Kurt Neubauer, correspondent van United Press) NICKELSDORF. De rebellenkölonel, zelfverzekerd met een pistool op zijn heup en een wacht voor de deur van zijn in een school gevestigd„hoofdkwartier", -wilde graag met een Westerse journalist praten, maar één vraag liet de glimlach van zijn gezicht verdwijnen. Zo was het overal aan hèt „front". Studenterj, arbeiders," over gelopen soldaten,, allen wilden graag praten, maar één bepaalde vraag verwekte een koelte die kouder was dan de oktoberwind. pp de een of andere manier leek deze stilte een antwoord'op het gróótste mysterie van de Hongaarse opstand. „Hoe kréég u zo veel geweren?" vroeg ik aan dé commandant in zijn kille, stenén commandopost in Mag yar ova r, l i,We hadden zé"; was het antwoord. „U had ze?", vroeg ik, „Bedoelt u dat u al lange tijd plannen voor deze opstand had gemaakt? Paraat was? Wachtte?" Er kwam geen antwoord. Zo ging hét ook in Gyoer. waar Hongaarse soldaten me brachten naar de in uniform gestoken luitenant- kolonel. die in de provincie het be vel voerde over de Hongaarse leger eenheden eri de grenswacht. Zijn troepen waren aan de zijde der rebellen. Het was een joviale kleine vriéndelijke man. Hij bood me een glas wijn aan op zün hoofd kwartier en steldé me voor aan zijn staf. Maar toen ik hem vroeg: „Heeft het leger wapens aan de rebellen gegeven?'' verdween de glimlach. De wijnglazen werden neergezet en er viel een stilte. De. strijders voor een vrij Honga rije. ongeacht of het militairen wa ren die zich tegen de regering heb ben gekeerd,, of burgers die tegen de regering In opstand zijn gekomen, zijn niet van plan het best bewaarde geheim van de elf jaar van com munistische overheersing op te ge ven, Ze z«n niet van plan het te ver tellen, als zij maanden of jaren ge leden een anti-communistische, ver zetsbeweging hebben opgericht. Ze zijn niet van plan te onthullen waar de wapens vandaan kwamen. Maar iedere dag van opstand maakt het duidelijker dat er onder de neus van de communistische geheime politie en onder de neus van de troepen van het Rode leger een florerende ondergrondse beweging was. Weinige uren na het begin van de opstand 'kwameri overal in het land duizenden rood-wit-groene vlaggen voor de dag met het tra ditionele Kóssuth-wapenschilö dat gewijd is. aan de nationale helt! van 1348, Vele duizenden rood-wit-groene armbanden verschenen als bij tover slag om de mouwen van de vrijwil ligers en iedereen had een geweer. In soni'migè plaatsè.n hadden func tionarissen van de communistische partij wapens opgeslagen voor ge-, val van nood. De rebellen wisten waar. en hoe die buit te maken. Maar die wapens waren niet vol doende om alle rebellen te bewape nen. Het Hongaarse leger gaf revol vers. geweren en machinegeweren aan de rebellen. Maar het lijkt wel zeker .dat de verzetsbeweging al lang geleden zelf wapens opgeslagen beeft. Het rebellenleger trok niet te voet ten strijde. Iedere afdeling had trucks. Er waren koeriers op motor- Vervolg van pag. 1 dat deze strekking ook in West-Eu ropa allesbehalve ontbreekt. De gelijkwording die een andere omschrijving is van hei verval der kleine gemeenschap is mede een der oorzaken vao de trek naar de grote bevolkingscentra. Men vindt in de landelijke omgeving geen voldoening meer eu ook niets, wat bindt. Het leven heeft een geijkt patroon ge kregen, de genoegens zijn gestan daardiseerd. Er is.geen noodzaak en geen behoefte, een eigen oplossing te beproeven. EZE beschrijving is natunr- 'i lijk globaal en daardoor on billijk ten opzichte van zeer velen. Wij zijn ons dit in hoge mate* bewust. En het staat ook wel vast, dat het niet ontbreekt: aan tegenkrachten. De zo uitnemen de we tenschap der sociologie, steunend op de menselijke consciëntie, onderkent de verschijnselen wel en vindt ook de middelen tot bestrijding; Eigenlijk is de sociologie de correctie op die technische wetenschap eii ontwikke ling, die hetde mensen te gemak kelijk hebben gemaakt. Geestelijke volwassenheid komt vaak voort uit teistering door het leven en de nood zaak van het vinden van een'uit weg uit alterhand. moeilijkheid. Dezè factoren zijn thans minder werkzaam dan voorheen. Daarom za] de rijp heid op andere wijze moeten, worden, verkregen.-'. - De vraag, hoe dit moet gebtaren, kan eigenlijk maar op één wijze wórdenbeantwoorddoor het bevor deren van verantwoordelijkheid en zelfwerkzaamheid, door het rukken van de mensen uit de eenvormigheid, die tegelijk eentonigheid en eenzaam heid is, üe ontplooiing van activiteit zal altijd dienen te geschieden in kléine verbanden; maar grote per spectieven' kunnen zo worden ge opend. Het is het helpen van de mensen over een drempel, waar ze dnor de technische vooruitgang (en de volledige werkgelegenheid) de neiging hebben, voor te blijven staan. fietsen. Overal leek het dat iemand gedetailleerde plannen had opge steld voor de vordering van alle particuliere voertuigen wanneer het 'sein voor-de opstand zou arriveren. Zulke plannen kunnen niet ge maakt worden in een dag of in een week. Ieder uur achter de rebéllen- lintes in westelijk Hongarije ver sterkt de - indruk dat dit geen plot seling verzet was van in woede ont stoken gewone burgers maar een zorgvuldig beraamde revolutie waar voor de plannen gemaakt zijn door geheim leiders die eetigeorgani seerd leger en een gedetailleerd ge vechtsplan hadden. Slechts éénmaal sprak één van deze mensen zijn mond voorbij in de raadzaal in. Gyoer. Een man, die een week geleden nog geen ambte lijke positie bekleedde in het pro vinciaal bestuur leidde me rond op het hoofdkwartier van de nieuwe „Nationale Raad" van westelijk Hon. garije. De manier waarop mensen over hem spraken en de rustige manier „Wanneer kreeg u uw nieuwe functie?" vroeg ik zo snel dat hij er' in liep. „Ongeveer vier weken geleden", kwam het antwoord. Toen, wat te laat, kwam die stilte die ik al zo vaak ontmoet had, „Dat liet ik me ontglippen," sprak toen de revolutionaire leider. Gisteravond óm kwart .over elf op 't beeldscherm 'n uiterst actuele filmreportage: opnamen, de zelfde dag gemaakt, uit Hongarije. Hulde voor de; prachtige activiteit van de redactie van het NTS-jour- naai Het waren aangrijpende beel den: van de begrafenisder slacht offers iii Magyarovar, van de over volle ziekenhuizen in Györ. Toen de weg naar Boedapest, waar ver zetsstrijders de reporter een opge wekte, zelfverze kerde groet toe zonden. Ontspan nen. zelfs lachen de gezichten van burgers in het zwaar beschadig de Boedapest, waar tanks op hun kant lagen, totaal ingedrukte tram wagens naast de rails stonden. Ook heeft verder detv zich gis teravond van haar beste zijde laten zien, in het. gewone journaal wer-; den we al direct, met de neus op de. actualiteit gédrukt. Het aller laatste nieuws over de actie van Israël, met foto's geïllustreerd, .voor zien van een heldere commentaar. De NCRV deed met een kennelijk spontaan voor de camera's gebracht ronde-tafelgesprek, over de jong ste ontwikkelingen in het.Midden oosten, een fikse, duit in het actu ele zakje. Het was een beslist in teressante discussie, die een wat on bevredigend slot had omdat de met rustige overtuiging betogende mr. Abel Herzberg niet de tijd kon krij gen. ora de pinnige dame, die het niet alleen voor dè Arabische vluch telingen, maar ook voor de Arabi- waarop hij zei: „Wij zullen zorgen j sché politieke leiders opnam (in zo'n voor dit en wij zullen zorgen voor dat" waren aanwijzingen dat hij geen gewone schoolmeester was. „U -bent hier blijkbaar èen tame lijk belangrijke man" vroeg ik. „Nouniet bepaald", antwoord de hij. (Advertentie l.M.t TLjWMfTere huid? Babyderm-ieep Zo begon de revolte in Hon garije; een vreedzame menigte betogers trok. ever de brede brug over de Donau. Enkele uren later woedde destryd in volle hevigheid. Duizenden uati deze betogers verloren- het leven. vaart, dat haar mond haar woorden stroom nauwelijks bij kón houden) van repliek te dienen. Maar ja, als de tegenstellingen diametraal zijn, kun je van een kort gesprek ook geen bevredigend resultaat verwach ten. Prof, Diepenhorst was een wijze discussieleider. DEN HAAG. Mr. L. G. Korten- horst, de voorzitter van de Tweede Kamer hoopt op 12 .november a.s, 2ijn zeventigste verjaardag» te vieren. De Kamerleden zullen hem een hul diging bereiden op een. receptie, wel ke dinsdag 13 november in het ge bouw der Kamer wordt gehouden. Deze receptie zal een bestoten, ka rakter dragen. OOK. (Van onze correspondent) gestaan, tenzij zij het gevolg zijn van het stijgen der kleinhandelsprij zen boven een bepaald niveau. Typerend voor de situatie is dat de arbeiders in een aantal kleinere bedrijven, die beheerst worden door het socialistische vakverbond, aan het werk zün gebleven. De schermutselingen rond de loon- en prijspolitiek zijn in dé' vakbe weging begonnen, maar de midden stand heeft zich ér ook in gemengd. De aiieveringsstaking van steenkool, die in eerste-instantie;-alleen voor, - - de proyincie Brabant -gold; heeft en West-Vlaanderen is een staking zich uitgebreid tot heel België. De uitgebroken, die ongeveer veertien- "staking is gericht tegen de vast- duizend arbeiders omvat. De eisen j stelling van lagere kolënprjjzen van de arbeiders bedragen vy£ pet. door de regering. Ook de slagers loonsverhoging. Het ziet er naar nït, hebben besloten zich te richten te- dat de staking in het gebied'waar gen de vastgestelde prijzen voor hefc Katholieke Algemeen Chrïste- vlees. lijke Vakverbond grote, invloed heeft in wezen gericht is tegen de rege- ringspolitïek waarbij geen loonsver hogingen meer mogen worden; toe- •msmss* Het lijkt er intussen op, dat nieu we onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers, waar de re gering zich ongetwijfeld in zal men gen, op het programma staan. Er gaan geruchten, dat 5 november de eerste besprekingen zullen beginnen. Het lijkt niet onmogelijk dat de re gering bepaalde concessies zal moe ten doen. WENEN. De Hongaarse oitd- premier Ferenc Nagy, die thans president Js van de te New York gevestigde Hongaarse regering in ballingschap, heeft van de Oosten rijkse regering bevel gekregen, als „persona non grata" het Jand 'on middellijk' te verlaten. De oud-premier was maandag avond in de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen. De autoriteiten aldaar beschouwen zijn aanwezigheid on verenigbaar met de neutraliteit van Oostenrijk. DEN HAAG. Mej, dr. A. de Waal, staatssecretaris van O, K. en TV„ zal over enkele maanden ontslag vragen uit haar functie. Dit besluit is het gevolg van de omstandigheid, dat het noodzakelijk is gebleken alle Onderwijszaken op het ministerie te coördineren- Eén persoon zal deze sector geheel in handen moeten hebben. Gezien oe betekenis daarvan moet dat dp mi nister zelf zijn. WENEN, De nieuwe regering V3d Polen heeft de in Rusland ge boren commandant van de Poolse Luchtmacht ontslagen. Zijn ontslag volgt op de bekend making, dat de Poolse waarnemend minister van Defensie, de -voormali ge Russische maarschalk Konstan- tin Rokossowsky „met verlof' is. Tegelijk met de .generaal van de luchtmacht, Iwari Turkiel wérden drie andere topmilitairerr van hun commandoposten ontheven. Polen heeft verder vijf miljard roebel van Rusland geëist als zijn aandeel van de Duitse oorlogsher stelbetalingen.- Ingevolge de overeenkomst van Potsdam van 1945 zoii Polen 15 pet. van de Duitse herstelbetalingen aan Rusland krijgen.. De Russen hebben het Poolse aandeel echter gehouden. Mdvertenue >EA4.) üw maaltijd i -■ boeit V niet op te ïreïroa Een of twee Bennies blussen dat znurbranden dadelijk, 'n Uitkomst die Renmes, voor a He lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben Mak kelijk bö .u te steken éea voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Bennies bij uw Apotheker of Drogist. U moet ze -in huis hebben, voor uzelf, voor uw huisgenoten. DJAKARTA. President Soekar- no heelt tijdens een toespraak in Bandoeng er nogmaals bij de par tijleiders op aangedrongen alle be staande partijen op te heffen. Na opheffing zou er beslist kunnen worden, of Indonesië het „één-par- iIj-systeem, een massabeweging of een meerpartijenstelsel" zou kiezen. Over zijn oproep tot de partij leiders om „tótelkaar te kómen en alle partijen te begraven",' zei de president, dat zijn aanbeveling niet betekende, dat hij de democratie wenste af te schaffen. Hij ontkende, dat hij dictator wilde worden. Kti zei: ..Ik hefc de ziel van oen de- nK-icrncische liberalist en ik wens geleide democratie". DEN HAAG. Mr. R. G, A. Höp- pener to Roermond is benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. DOETJNCKEM Dinsdagmiddag omstreeks half vier is in de Oude IJsc) te Doftinchcm hot stoffelijk overschot opgehaald van de 36-jarige E. A. van Megen-Van Megen uit Bemmel. die op 1b oktober van een woonschip viel toen zij bezig was de was te doen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De tentoonstel ling „Het Atoom" die midden juni 1957 op Schiphol wordt geopend, zal gedurende twee en een halve maand tot en met 31 augustus geopend blijven. Het gebouw, waarin de expositie wordt gehou den. zal een oppervlakte van 10,000 vierkante meter hebben. Dit deelde de tweede voorzitter van de stichting die deze tentoon stelling voorbereidt de heer J. P. Kruseman dinsdag mede. „De tentoonstelling,"zei hij, „zal de grootste en de volledigste zijn van de exposities op dit gebied, die tot nu toe ergens ter wereld zijn ge houden. Het is onze bedoeling een zo groot mogelijk publiek een zo duidelijk mogelijke voorlichting te geven over de met de kernenergie (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. De Wiardi Beek man Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft een rapport over de afbetaling gepubliceerd, onder de titel „Sociale aspecten van het afbetalingswezen", waarin invoering van een aantal wettelijke maatregelen tot regeling van de afbetaling wordt bepleit, 1. De verkoper zou op de goede ren, die hij op afbetaling levert, niet alleen de contantprïjs, maar ook de afbetalingsprijs, de hoogte van de contante betaling en het aantal afbe talingstermijnen moeten vermelden. 2. De verkoper zou eerst op afbe taling mogen verkopen, als de koper op een aanvraagformulier gegevens over gezinssamenstelling; inkomsten, bestaande afbetalingsverplichtingen en andere vaste lasten zou hebben verstrekt, waaruit zijn kredietwaar digheid zou moeten blijken. 3. Bij iedere afbetalingstransactie zou een schriftelijk contract, of in ieder geval een afrekenihgsstaat verplicht móeten worden. 4. Voor goederen ter waarde van hoogstens 150.— zou de contante betaling minstens 10 pet. van de koopprijs moeten bedragen voor aan koop van goéderen. (Advertentie ÏM.) auto s, televisietoestellen e.d. .20 olao.' Werknemers-consumenten- én Asociale organisaties zouden in ruime f; aantal afbetalmgstermijnen mate vertegenwoordigd moeten zijn zou met over te lange tijd mogen - - - - - worden verdeeld. Betalingen voor aankopen van schoeisel en textiel be neden 100,— zouden binnen een half jaar moeten zijn gedaan. 6. Als afbetalingsfinanciers zouden alleen gunstig bekend staande, vol doende bekwame personen, die over een minimum eigen bedrijfsvermo gen van bijvoorbeeld lOQ.OOO,be schikken, mogen worden toegelaten, 7. In de Wet op het Afbetalings- bedrijf en in de Geldschieterswet zou een bepaling moeten worden opgeno men, die de minister van Economi sche Zaken de bevoegdheid geeft registratiebureaus te erkennen, waar aan alle verstrekkers van afbetalings kredieten, alle gemeentelijke en par ticuliere geldschietb anken en alle betaalzegelkassen inlichtingen zou den moeten gevc-n en vragen over aanvragers van kredieten. 8. De afbetaïïngscolportage zou moeten worden beperkt door te ver bieden, dat door de verkoper bij een persoonlijk bezoek aan de aspirant koper een afbetalingsovereenkomst wordt gesloten, een aanvraag daar toe in ontvangst wordt genomen .of een artikel bij de aspirant-koper wordt achtergelaten, dat' vervolgens aan hem zal .worden verkocht. Het maximum-tarief zou bij moeten worden vastgesteld.Voor de berekening ervan zóu geen reke- ïn de Commissie van Advies en Bij stand, die de regering zou moeten adviseren over alle onderwerpen, die met het afbetaiiagswezen te maken hebben. m Kw*m»ft*Draduci Mn di Wrbert-Filirliktii. 70 *<i 90 et tllédn Wj Ajmttiteri in Drogist» WASHINGTON. Amerikaanse militaire deskun digen zyn van oordcej öat de Israëlische strijdkrach ten sterker en doeltreffender zyn. dan de Egyptische. Totdat Rusland een jaar geleden begon Egypte van wa pens te voorzien was Israël, militair gesproken/ten minste gelijkwaardig aan alle Arabische landen samen. De Russische wapenleveranties hebben het evenwicht waarschijnlijk ten gunste van het Arabische volk' ver stoord, maar Israël wordt nog altijd militair sterker geacht dan de belangrijkste Arabische tegenstander, Egypte. - Volgens de Amerikaanse militairen beschikt Israël op het ogenblik over 150.000 man, namelijk IQO.OÖO die het reeds onder de wapenen had, plus 50.000 man, die in de afgelopen drie dagen zijn gemobiliseerd. De totale sterkte van Egypte wordt geschat op ongeveer 125.000 man.. - De Israëlische luchtmacht beschouwt men als een. zeer doeltreffend wapen, dat waarschijnlijk nog in be- nmg mogen worden gehouden met langrijke mate superieur is aan de Egyptische lucht-. die meer dan 150,— kosten minstens 15 pet-,,voor. de kosten van reclame, colportage óf strijdkrachten, al zijn die goederen als brom- en motorfietsen, normaal ophalen van aflossingen. j toestellen. Zo beschikt Egypte over 125 MIG-straal- jagers, 40 zware en 28 lichte bommenwerpers van Russische makelij. De Israëlische luchtmacht bestaat hoofdzakelijk uit Britse Me'téor-straaljagers en Amerikaanse Piston toestellen van het type F-51. Israël heeft 21 Sabre- straaljagers van het type F-86 in Canada besteld. Egypte bezit waarschijnlijk ongeveer 200 tanks, waaronder honderd van het type-Josef Stalin 3, dat zwaarder js dan de hoofdzakelijk Franse 'enAmeri kaanse tanks, waarover Israël beschikt. Noch Israël noch Egypte heeft een. indrukwekkende vloot. De be langrijkste schepen zijn torpedojagers, waarvan elke party er twee zou bezitten. Andere Arabische buurlanden van Israël zijn zwak ker dan Egypte. Jordanië heeft een leger van' onge veer: 20-000 man, van goede kwaliteit. Syrië beschikt over ongeveer 35.000 man. de Libanon over 7000 man. Irak heeft een leger van 50.000 man, Saoedie-Arabië van 17.000: man. Israël heeft volgens de Amerikaanse deskundigen, het voordeel van een superieure training, een goed getraind opperbevel en uitstekende verbindingen. samertbargende problemen." Om de geheimzinnige sfeer om het atcom weg te nemen cn bet publiek te tonen dat bier sprake is van een geheel nieuwe techni sche ontwikkeling zal de tentoon stelling een sterk voorlichtend ka rakter dragen. Zij wordt zo ingericht dat de be zoeker eerst een overzicht zal krij gen van de ontwikkeling der ener giebronnen sedert de menselijke be schaving. Daarna wordt hem ge toond over welke bronnen de mens nu nog beschikt en hoe deze in snel tempo uitgeput raken, waar door hem duidelijk wordt gemaakt dat de kernenergie juist op tijd is gekomen. Ir een' volgende afdeling .wordt hem gedemonstreerd welke instrumenten cr op het gebied van de kernenergie voorkomen, wat kernsplitsing is, welke soorten reac toren er zijn. hoe de kernenergie- produktie wordt toegepast, cn2. Het belangrijkste en ook het duurste van de tentoonstelling zal een reactor zyn. Dit toestel is in de V.S. aangekocht door het ministerie van O.. K. en W. Het is eer. zo genaamde „Swimming pool". 7.ij zal met een zeer lage intensiteit wer kend, worden opgesteld. Voorts zün inzendingen toegezegd uit Amerika. Rusland. Frankrijk, Engeland, België en Noorwegen. Medewerking wordt verleend door de laboratoria van de Kon. Shell, de Philipsfabrieken, de PIT, de Amsterdamse universiteit, het Am sterdamse gemeentelijke energie-be drijf. de Kcma. de Lsmdbouw-hoge- school in Wagoningen, het reactor centrum Nederland cc het Mathe matisch Centrum. Vooral de vooruitgang ten be hoeve van de opwekking van ener gie, on ten behoeve van de medi sche wetenschap cn de toepassing m de industriële en agrarische sec toren zal hier worden gedemon streerd. Het stichtingsbestuur acht de keu ze van Schiphol als tentoonstel lingsterrein zeer gelukkig, omdat de luchthaven gedurende de zomer maanden toch al een half miljoen bezoeker? trekt, waarvan ec nu on getwijfeld velen tevens ..Het Atoom" zullen bezoeken. Aan het eind van zijn rondgang ov,ri- de eigenlijke tentoonstelling, zal de bezoeker nog een kleine luchtvaartexpositie kunnenzien. HAMBURG Dinsdagmiddag is het voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd bij de jWert Blöhro und. Voss te Hamburg in aanbouw zynde m.s.: ,.Zaartland"_ te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Titïa E. R. M. J. Doeksen.- Schaafsma.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2