RUSLAND EN V.S. WEER VEREEND INZAKE EGA PTE Egypte D: Israeli's gebruiken veroverde tanks BRITS-FRANSE strijd tegen ïe-actie Hulp van VN welkom zegt Engels premier Géén recht gedaan in het proces-Sehmidt Creme PufF" va. max Factor Mijnramp in Ganada Mannen en vrouwen in Israel gemobiliseerd Gewapend optreden niet te rechtvaardigen Soldij f -,25 hoger Eden in rumoerig Lagerhuis: is HOGER rente postspaarbank Verloofd paar verdronken Auto reed in Amstel Voorstel SU VLUGF VLUG! VLUG! NEDERLANDSE WOORDVOERDER ZEGT: 'n Vleugje ClUme PufFT».klaart Honderdvijftig man ingesloten &**S§,4 „Karei Doorman" in dienst omstreeks jaarwisseling '57/'58 Vrijdag 2-november 1956 (Advertentie LM.) (Van onze correspondent) bestandsvoorwnnrden. Alle leden NEW YORK. De nieuwe inter, weiden gewaarschuwd zich te or.t- nationale verhoudingen kwamen houden van de invoer van militaire gisteren al aan het begin van de materialen en acties, die een uit eerste speciale spoedzitting van de voering van de resolutie zouden Voor de kust bij Haija veroverden de Israëliërs de Egyptischetorpedo- boot „Ibrahim el Awal" nadat het schip door vliegtuigen was bescho ten. Onder groot gejuich werd het schip de haven binnengesleept. AMSTERDAM. De centrale, di rectie der PTT is van plan bij de minister van Financiën een voorstel in te dienen, de rente van de. Rijks postspaarbank met ingang van 1 januari van 2.40 tott 2.64 pet. te verhogen. Dc K.P.S. deelt ons mee, dat een besluit tot deze verhoging ten zeerste zou worden toegejuicht. Vervolg van pag. 1 De pantsercolonnes van de Israë li's, die Gaza zijn binnengedrongen, bestaan gedeeltelijk uit Russisch ma terieel. dat gisteren pas op het Egyptische leger werd veroverd. Er zijn tanks van het type T 34 by. An dere eenheden drongen El Arish binnen, - dat even buiten de grens strook van Gaza, op Egyptisch grondgebied ligt. In de stad Gaza woont ongeveer de helft van de 200.000 Palestijnse Arabieren, die'de grensstrook van Gaza bevolken. Israëlische woordvoerders te Tel Aviv verklaren, dat de Israëlische strijdkrachten het merendeel van de noordelijke helft van het schier eiland Sinaï hebben bezet. By de hevig© gevechten zijn vele gevangenen gemaakt. De Egyptische strijdkrachten zouden zich in volsla gen wanorde terugtrekken. Van hun kant meldden de Egyptenaren, dat Franse vliegtuigen samen met Is- etoestelh en de terugtrekking van hun strijd krachten van Egyptisch grondge bied" moeten worden geëist Het Russische voorstel was vervat in een boodschap van Premier Boel- ganin en premier Nehroe van In dia en in een soortgelijke missive van president Worosjilow aan pre sident Soekamo van Indonesië. In een. gesprek met de Belgische m mister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft zijn Russische ambtge noot Sjepilow gezegd, dat de Sow- jet-Unie wil. dat er eerst een einde aan de strijd komt en dat daarna het gesprek over het Suezkanaal wordt voortgezet. assemblee der V.N. naar voren. In de assemblee stemden gisteren 62 landen voor het plaatsen op de agenda. Tol de negen landen, die zich van stemming onthielden, be hoorden de Bencluxlandcn en van de landen van het Britse gemene best: Australië. Nieutv-Zee land cn Zuid-Afrika. Canada. Ceylon en lQ- dia stemden daarentegen voor. Geen van de landen van de Bene lux nam deel aar. het debat. Zij onthouden zich bij elk voorstel van stemming, voornamelijk op twee gronden. In de eerste plaats omdat aan de voortvaarden, die een bijeen roeping van een speciale assemblee rechtvaardigen, niet is voldaan. Voorts'zijn zij van mening, dat Is rael handelde onder de druk van sterke provocaties en de Brits-Fran se aktie mede het gevolg is van bet onbehoorlijk optreden van de zijde van Egypte, zodat deze lan den zich bezwaarlijk achter de bar se veroordeling van Groot-Brittan- nië en Frankrijk kunnen scharen. Dulles zei. dat de V.S. met grote aarzeling tot de conclusie waren gekomen, dat dc provokaties door Egypte, hoe ernstig ook, een gewa pend optreden niet hadden kunnen rechtvaardigen. Hij herhaalde de uitspraak van Eisenhower, dat dit optreden ais eèn ernstige fout be schouwd moet worden. Een ernstig beraad in de V.N. is noodzakelijk om tot een oplossing van de Suez-kwestie en van de si tuatie in het gehele Midden-Oosten te komen, maar daaraan dient een uitspraak van de speciale Assemblee vooraf te gaan. In de Amerikaanse resolutie wordt gevraagd een onmid dellijk staken van de vijandelijkhe den. en het terugtrekken der troe pen. Voorts wordt gevraagd om een nauwgezette inachtneming van de kurinen verhinderen. Tenslotte wordt in de resolutie verzocht onmiddel lijke stappen le ondernemen tot een heropening: van het. Suezkanaal. "De V.IC. zullen in spoedzitting bij- eenblijven totdat aan de 'resolutie -gevolg is. gegeven, In de rede van de Russischege delegeerde. Sabolew noemde hij eèn felle veroordeling van Groet-Brit- tannië en Frankrijk wenselijk, maar onthield zich van enig voorstel. Opmerkelijk was het dat niemand van de aanwezige leden inging op de suggestie van Groot-Brlttannië, dat de VIN," de taak, die de beide landen'In Egypte op zich namen, zouden overnemen. (Van onze correspondent) N1ETJWVEEN Twee jonge men sen, een verloofd paar, zijn donder dagavond met een auto in de Am- stel gereden èn verdronken. De slachtoffers zijn de 27-jarige mon teur A. van Beek uit Wilnls en de 26-jarige rnej. Spring in 't Veld uit Nieuwveen. De wagen reed met vrij grote snelheid langs bet water en is. vol gens ooggetuigen, uit de bocht ge vlogen. Beide slachtoffers hebben zich onder water uit de- wagen be vrijd en zijn waarschijnlijk even aan de oppervlakte geweest maar on middellijk. daarna weer in;de diep te verdwenen. Zij konden niet zwem men. (Advertentie LM.) raëlische strijdkrachten aanvielen. Zolang de gevechten .op het schiereiland donderdag voortduur den zond Israël radio-oproepen in het Arabisch uit om de 20.000 Egyp tische troepen die zich daar bevin den aan te sporen de rvapens neer te leggen.' Het tot zinken brengen van het Egyptische schip „Aka" was volgens de Egyptenaren een Brits-Franse poging om het Suezkanaal te ver sperren. De Britten daarentegen zeggen; dat de Egyptenaren bezig waren het schip, dat zinkende was, dwars over het kanaal te slepen, om het in de vaargeul te laten verdwij nen. De Aka zou thans buiten de vaargeul gezonken zijn. Bij de Brits-Franse luchtoperaties die ten doel hebben de Egyptische luchtmacht volkomen-uit te schake len, kwam donderdag de nadruk te vallen op het aanvallen van afzon derlijke vliegtuigen en vliegveldin- stallaties. Negen vliegvelden in de Nijldelta werden uit de lucht be stookt. De geallieerde luchtmacht, die geen verliezen leed, had bij de aanvallen vrijwel geen last van Egyptische jagers. Franse marinevliegtuigen bombar deerden een Egyptische torpedoboot- jager in brand. Luchtmacht uitgeschakeld Het Franse ministerie van Defen sie beweert, dat als gevolg van de Brits-Franse aanvallen op de vlieg velden de Egyptische luchtmacht volledig is uitgeschakeld.-Een zegs man van het ministerie verklaar- de, dat 305 Egyptische toestellen de Egyptische of vernietigd of voor een lange tijd het schiereiland onbruikbaar zijn gemaakt. 1 Radio Israël zónd 'vanmorgen herhaalde malen een waarschuwing in het Arabisch uit, waarin de Fcdayeen werd meegedeeld dat de dag van de vergelding „na acht jaar van terreur" gekomen is. De radio betoogde, dat het Egyptische ge zag in de grensstrook van Gaza geëindigd was. De Sowjet-Unië heeft voorgesteld, onmiddellijk een by eenkomst te be leggen van de Aziatische en Afri kaanse iandeni die aan de conferen tie van Bandoeng hebben deelgeno men. Op 'deze bijeenkomst zou van Engeland. Frankrijk en Israël „het onmiddellijk staken van de agressie Syrië en Jordanië Syrië, dat een verdrag met Egypte heeft, heeft zün strijdmacht ter be schikking gesteld van de Egyptena ren. Jordanië heeft zijn betrekkin gen -met Frankrijk verbroken. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat Nas ser zijn buurlanden te hulp wil roe pen. Israël heeft de verzekering ge geven, dat het geen andere landen dan Egypte zaï aanvallen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, Minister Staf fs voornemens de soldij van de mili tairen met ingang van 1 januari te verhogen met een kwartje per dag. Hy heeft er begrip voor dat de mili tair thans met zijn soldü niet meer kan doen wat enige jaren geleden bü de vaststelling er x'an mogelijk was. Dit deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer. „Margriet" het frisse blad van déze. tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal kzertsn». Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want,.. „Margriet" k véél gezelligerl (Van onze correspondent) LONDEN Het Lagerhuis heeft donderdagavond, na een zeer bewogen zitting de Labourm otie van afkeuring met 324 tegen 255 stemmen verworpen. De laatste spreker voor de oppositie was Aneurin Bevan, die het' Engels-Franse ultima tum vergeleek met de Duitse eisen aan België in 1914 en aan Noorwegen in 1940. „Keer op uw schreden terug of ga heen" besloot Bevan zijn rede. Premier Eden verdedigde het ultima tum door er op te wijzen dat naar zijn mening een actie, om kleine oorlogen te stoppen de beste manier was om grote oor logen te vermijden. „Als de Verenigde Naties bereid zijn de taak van het handhaven van de vrede van ons over te nemen zal geen land daarover meer verheugd zijn dan het ónze," zei Eden, die de strijd tegen Egypte een „politie-actie" noemde. Hij voegde er aan toe, dat „alles misschien heel anders zou zijn gelopen, als de Veiligheidsraad de resolutie over het Suez kanaal, die was gebaseerd op de voorstellen-van de achttien, mogendhedenconierentie in Londen, had aangenomen." DJAKARTA. „De verklaring I danen „schijnprocessen" zijn geweest, (van de zijde van de Nederlandse Hij zei daarbij, dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in j diplomatieke missie in Indonesië Indonesië), dat het proccs-Schmidt heeft toegegeven, dat de processen De make-up, die In seconden scftoonheld-voor-uren geeftr Mooi zijn, bctóverend moca zijn en toch maar enkele seconden per dag aar» make-up besteden? Dat kan, met Max Factor's Creme Puff. Weldadige lanolinerijke crème en het fijnste poeder zijn m Creme Puff op meestcrlyke wijze tot één geheel gemaakt. Een complete make-up brengt u m in nog geen twintig tellen met een poederdonsje aan. En uw make-up „bijwerken" is met Creme Puffin amper vijf seconden gebeurd! Deze lichte, heerlijk luchtige make-up verkleurt niet, droogt uw huid niet uit. Schaf nu de tijdrovende" make-up af - begin vandaag nog met Creme Ptsffl Voordat het Lagerhuis 's middags aap de. behandeling van de motie kon beginnen zag de speaker Mor rison zich genoodzaakt de zitting voor een- half uur te schorsen. Deze maatregel, die in Engeland voor het laatst m 1936 was toegepast, was nodig, omdat de woordenwisseling tussen regeringspartijen en opposi tie zo hoog opliep, dat niemand zich nog verstaanbaar kon maken. De beroering ontstond, toen de nieuwe minister van Defensie An- MOtl YWOOO Crime make-op ba«i* en poeder in a "■g- MA X EACTOCH«lf Imp. Harfac N.V., Huddestrast i. Amsterdam. •r*) tetctae» tin fitw Hollywood «r«mr w*a« SPRINGHÏLL, Honderd vijfen vijftig mijnwerker» zijn ingesloten na een explosie in een Canadese ko lenmijn te SpringhlH. in de mijn gangen verspreidt zich een dodelijk gas. Drie mannen, die gisteravond de mijn binnengingen om te trachten de ingeslotenen te bereiken werden korte tyd later bewusteloos naar buiten gedragen. In de nacht van donderdag op vrijdag zjjn drie lijken en acht zwaargewonden naar de op pervlakte gebracht. Er bestaat in de mijn groot ge vaar voor nog meer explosies. Red dingsploegen dalen dan ook niet af. Voor de mijn staan honderden verwanten van de ingeslotenen. De directie heeft verklaard, dat de toe stand zeer ernstig is correct was geweest, had bepaald niet betrekking op bet proces- Jungschlager en de woordvoerder heeft nooit verklaard, dat met het vonnis in de zaak-Schmtdt aan be trokkenen ook maar enigermate recht zou zijn gedaan. Aldus hoeft de Nederlandse woord voerder in Djakarta meegedeeld tiaar aanleiding van verklaringen van rechter Maengkom die betrek king hebben cp vroeger afgelegde verklaringen van de Nederlandse woordvoerder. Geheel los van de vraag aldus de Nederlandse woordvoerder in hoeverre in de zaak-Schmidt de pro. cessuêJe vormen in acht zijn geno men. staat het feit. dat daarbij ge bruik is gemaakt van materiaal, ver kregen tijdens het vooronderzoek, waarbij vele onregelmatigheden plaatsvonden, welke ree'ds gesigna leerd zijn in publikaties van dc Nederlandse regering. Van Nederlandse zijde is steeds gesteld. dat Schmidt onschuldig is. Dit impliceert, dat met de materiële inhoud van het in 't proces-Schmict gevelde vonnis vsn Nederlandse zijde niet kan worden ingestemd en dat dit ook nimmer als juist kan worden aangemerkt. Zoals men weet sprak Maenkcm. die rechter jn de zaak-Jungschlager is geweest, r.iet nadruk dc Neder landse beschuldiging tegen, dat de orocessen tegen Nederlandse onder- ..Icgaal" waren. De inaclit poor deze Egypti sche soldaten in het woeste gebied van het schiereiland is afgelopen. Gisteravond ■meid- den dc Israëliërsdat zij no een herige tcnkslag het hcie schiereiland in handen hadden -"Sr- (Van onze correspondent) JERUZALEM. Duizenden man nen en vrouwen In Israel worden op het ogenblik gemobiliseerd voor het leger en voor dc hulpdiensten. Auto's en vrachtwagens worden door de militaire autoriteiten ge vorderd. Het locale en interlocal verkeer is sterk beperkt, de publie ke gehouwen worden overal streng bewaakt. Do levensmiddelenwinkels worden •bestormd, maar volgens geruststel lende mededelingen van de rege ring zijr. er voldoende voedselvoor raden opgeslagen. Het hele land is 's avonds verduisterd, maar het Arabische deel van Jerusalem (de cude stad) is normaal verlicht. Hoewel de meeste ambtenaren gemobiliseerd zyn, werden de scho len en de regeringskantoren niet gesloten. Er heerst onder dp bevol king een algemene optimistische stemming. Het vertrouwen in de redering" Ben Grion is groot evenals het vertrouwen in het le ger. Alle politieke partijen met uit zondering van de communisten hebben het besluit tot de aktie van de regering volledig en zonder re serve goedgekeurd. De bevolking luistert gespanneo naar de radiouitzendingen op de hoeken van de straten. Het benebt van de verovering ,-an de Egypti sche torpedobootjagej- voor de ha ven van Haifo werd met groot ent housiasme ontvangen. Uit legerbe- richtën blijkt dat het schip zich gereed maakte voor een beschieting van de israelische haven, DEN HAAG HM, „Karei Door man" zal'indien geen verdere tegen- slag wordt ondervonden, omstreeks i de jaarwisseling 1957/58 weer in j dienst; worden gesteld. Het schip zal daarna nog tenminste 8 jaar in de j sterkte der Koninklijke Marine blij- ven opgenomen; Aldus deelt minister Staf mee in i zün Memorie van Antwoord inzake de Marinebegroting. - De vraag of het juist is, dat de vuurleiding van onze kruisers reeds thans tot de zeer orthodoxe syste- men behoort, wordt ontkennend be- antwoord. Zonder enig voorbehoud j kan de minister stellen, dat onze I nieuwe kruisers tot de modernste 1 schepen van hun type mogen worden gerekend. i thony Head, verslag had gedaan van de. stand „der militaire operaties en het Lagerhuis voor het eerst offi cieel kennis kreeg van de bombar dementen. Onder luid gejuich van zjjn eigen aanhangers stond oppositieleider Gaitskeli op en verklaarde dat mil joenen Engelsen geschokt en be schaamd waren dat Britse vliegtui gen Egypte bombardeerden, niet zelfverdediging, niet in collectieve verdediging, maar als een duidelijke tartïng van de Verenigde Naties. „Is de minister zich bewust," ver volgde Gaitskeli, „dat de assemblee van de Verenigde Naties vandaag bijeenkomt? Kunnen wij een ver zekering krijgen, dat iedere beslis sing die daar met tweederde meer derheid wordt aangenomen, onmid dellijk door de Britse regering aan vaard wordt-en dat hangende zulk een beslissing geen verdere militaire actie door de regering ondernomen zal worden?" Het vlugge en vindingrijke brein van Sydney Silverman kwam met het volgende punt dat de directe aanleiding tot de wanorde werd. „De minister van. Defensie had ge waagd van het werpen van bommen op en vernietiging van levens in een land waarmee Engeland altijd nog „vriendschappelijke betrekkin gen" ondërhield," zei hij. Ook Gaitskeli trachtte opnieuw antwoord op zijn vragen te krijgen. Maar Eden zweeg en bleef zwijgen en zijn medeministers keken steeds meer beduusd. Het rumoer., groeide, maar de kleine Silverman hield vol ea wilde weten wat de juridische positie van de Britten 20U zijn, die door de Egyptenaren gevangen ge nomen zouden worden. Gaitskeli vroeg opnieuw onder luid rumoer aan de regering of er nu een oorlogsverklaring aan Egyp te was gedaan. De ministers en hun bleke en verbeten premier zwegen en bleven zitten. „Antwoordt, antwoordt, ant woordt," schreeuwde de labourzij- de. Opnieuw stelde Gaitskeli zijn vraag en zei: „Het is van essen tieel belang dat de regering ons een antwoord geeft op dit hoogst belangrijke punt, of de oorlog al of niet verklaard is, of verklaard zal worden." Dat bracht eindelijk de premier op de been. Hij trachtte een antwoord te ontwijken door te zeggen, dat de kwestie, in het debat zelf behandeld kon worden. Daar mee nam de oppositie geen genoe gen. In plaats van Gaitskeli nam Aneurin Bevan de aanval over. Wat voor bescherming zouden Britse vliegers^ matrozen en soldaten ge nieten als zij gevangen genomen worden? Eden ging voort met ont wijken. De actie, die ondernomen was, was in overeenstemming met de verklaring die hij al eerder had afgelegd. Speaker Morrison deed op nieuw aan de hand om deze din gen in het debat zelf te bespreken, maar de Labourzijde riep luid en herhaaldelijk „neen". De zitting werd daarna geschorst. In de hervatte zitting vermeed pre mier Eden het woord „oorlog".door het Brits-Franse optreden een „po litie-actie"' te noemen. AMSTERDAM Tegelijk met de 38ste R.AI.-tentoonstelling te hou den van 28 februari tot en met 10 maart 1957, zal in het JFLAJ.-gebouw een expositie worden ingericht van kampeerwagens, tenten kampeerbe- nodigheden: „Camping 1957", f Advertentie IMJ Tinmos Ruwe honden JJUlfüZi. Hames-Getei Tub« FL 1,<50 «n 95 et. Vervolg vaa pag- 1 EZE kritiek betoogt niet, het bestaansrecht der V.N. in twijfel te trekken. Deze orga nisatie is en blijft waardevol als" we reld forum en als centrale van allerlei uitermate nuttige diensten. Ons be zwaar is, dat ze de veiligheid-onvol doende verzekert en de internationale rechtsorde onvoldoende waarborgt. "Wat zou het resultaat zijn geweest van de aanneming der Amerikaanse resolutie, waar Engeland en Frank rijk nu hebhen tegengestemd? Op zijn best een tijdelijk herstel van de beperkte guerilla aan Israel's gren zen, terwijl Nasser rustig had kunnen voortgaan, zich met totalitaire metho den en Russische wapens voor te be reiden op de grote slag. Nogmaals, wijvoelen ons zeer be zwaard door de Brits-Franee actie; maar deze crisis der V.N. moet wel de wens doen opkomen naar een organisatie van werkelijk democra tische landen. Deze organisatie zou tegenover rcchtsbreuk en totalitair geweld een internationale rechtsorde moeten stellen, die ze bereid en in staat is te handhaven. Zo krijgt men de gelijkgezindenof ongeveer gelijk gezinden bij elkaar en wordt het mo gelijk, de rechtscode op te stellen, die het democratische antwoord is op de uitdaging van ditactuur en willekeur. Te zijner tijd zou zo'n organisatie dan de plaats van de VN. kunnen ver vullen of daarin worden geïncorpo reerd. Wij geven deze idee voor een bete re. Zoals het nu gaat, gaat het in ieder geval mis. Verontwaardigde Britten de monstreren bij Downingstreet tegen de Engels-Franse actie ia Egypte. Een. uan de demon- stranten zei de demonstratie met scheldwoorden kracht bij.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2