„Eng Hong"jgebe 'kwaardige dingen Hongarije vanavond weer in Y eiligheidsraad I OOSTDUITSE REGERING TEGEN VERTREK RUSSISCHE TROEPEN BEWEGENDE PRIJZEN ISRAELI'S veroveren TOR Olievoor ziening in gevaar Studenten demonstreren ondanks dreigementen Hongaren koortsachtig op zoek naar bunker vol politieke gevangenen Vreugde in Parijs Vijf doden in verkeer Deze tijd Vergissing van Dulles veto van Sowj. De lachende olifanten van Sarrasani Nog 79 niéuwe poliogevallen ÏÏidSl. eI Dulles niet van plan af te treden Tanks sluiten Hongarije in Zaterdag 3 november 1936 3 NEW YORK. De Veiligheidsraad komt vanavond opnieuw byeeen om de kwestie Hongarije te bespreken. Onmiddellijk nadat vannacht de ver gadering was verdaagd, kwam een nieuw telegram van premier Nagy binnen, waarin hij verzocht stappen te ondernemen om aan het binnen stromen van Russische troepen een einde te maken. Louis de Guiringaud van Frank- rijk verklaarde, dat indien een veto een geschikte resolutie voor de Hon gaarse kwestie onmogelijk maakt, men een onmiddellijke spoedzitting van de Assemblee moet overwegen. De Britse gedelegeerde, Sir Pier- son Dixon, zei dat Engeland hoopt, dat „zelfs op dit late uur de Sowjet- regering nog zal erkennen dat Hon garije zijn eigen lot moet kunnen bepalen en dat de Sowjet-politiek van bemoeiing met Hongaarse aan gelegenheden failliet is." De Cubaanse afgevaardigde be toogde, dat de raad over voldoende gegevens beschikt om Hongarije ter stond te hulp te komen. Hij zei, dat ongeveer 20.000 mensen door de Rus sen zijn gedood en verklaarde niet te kunnen geloven, dat welke afgevaar digde ook die van de Sowjet- Unie met uitgesloten er bezwaar tegen kon maken dal de U.N.O. stap pen doet om de wetttige rechten van het Hongaarse volk te verdedigen. Sobolew, de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie, haalde een Russi sche regeringsverklaring aan, dat Imrs Nagy's mededelingen, volgens welke Sowjet-troepen Hongarije zijn binnengevallen „volkomen onge grond" zijn. Daarop onderbrak Tsiang van Nationalistisch-China Sobolew's woorden en wees op de nieuwe nota van Imre Nagy. De Guiringaud las in dit verband en kele perstelegrammen voor, die ook van nieuwe troepenbewegingen der Sowjet gewaagden. Sobolew noemde de stap van de Westelijke Grote Drie om de Hongaarse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen „lou ter een manoeuvre om de open bare wereldmening af te leiden van de Brits-Franse agressie in het Mid den-Oosten". Tsiang stelde tenslotte voor, dat de Raad een waarnemingscommissie naar Hongarije zendt om verslag uit te brengen en de vrye wereld te adviseren welke hulp zij het Hon gaarse volk kan bieden. Daarop verdaagde de voorzitter de zitting tot vanavond. Vervolg van patf- 1 TEL AVIV. De Israëlische strijd krachten hebben de plaats Tor, ruim 200 km ten zuiden van Suez, veroverd. Dit is vanmorgen te Tel Avlv meegedeeld. Tor ligt aan de golf van Suez. In de mededeling wordt gezegd, dat de opmars der Israëlische strijd krachten „zelfs beter verloopt dan oorspronkelijk volgens de plannen was voorzien". Men had geen tegenstand van de Egyptische luchtmacht ondervonden. Het nieuws van deze opmars in zui delijke richting volgt op de verkla ring van Israël, dat zijn strijdkrach ten het schiereiland Sitiai geheel hebben bezet. Een Israëlische militaire woord voerder deelde zaterdag mee, dat de activiteit der Egyptische commando eenheden in het gebied van Smaï „zeer beperkt" is. Op een plaats wa ren de spoorlijnen opgeblazen en el ders was op een bus geschoten. Is raëlische troepen hebben vanmorgen de plaats Chan Yoenis veroverd. Hierdoor zij thans alle kustplaatsen van de strook van Gaza in Israëli sche handen. Het staat nu vast dat het Suez ka naal geblokkeerd is. Dit heeft de Britse minister van Transport, Wat- kïnson, verklaard. Hij zei, dat de Britse regering al twee maanden wist, dat Egypte schepen gereed hield om het kanaal te versperren. We hebben geprobeerd dit te ver hinderen, zei de minister, maar we zijn daar niet geheel in geslaagd. Het Egyptische leger heeft bekend gemaakt, dat een gebombardeerd vissersvaartuig gezonken is juist voor de ingang van het Suezkanaal. Maar volgens een Brits-Frans leger communiqué heeft Egypte „nog zes schepen" in het kanaal laten zinken om de doorvaart te verhinderen. De Franse militaire woordvoerder deelde vanmorgen mee, dat bij de gecombineerde Frans-Britse aanval len zware slagen zijn toegebracht aan de artillenekazerne te Al Maza bij Cairo en andere militaire instal laties. De installatie te Al Maza is een voormalige Britse basis. Een „Venom" van de Britse lucht macht is niet teruggekeerd na ope raties, die bij het aanbreken van de dag boven Egypte zijn uitgevoerd. Dit is het eerste vliegtuig dat se dert het begin van het offensief te gen Egypte verloren is gegaan. Amerika 2et alle wapenleveranties aan Israël en Egypte stop. Aangezien reeds enige tijd geen wapens naar Egypte werden gezon den, komt dit besluit er op neer, dat Israël geen Amerikaanse wapens meer zal ontvangen. De socialistische „Daily Herald" meldt dat premier Nehroe van In dia gedreigd heeft dat zijn land uit protest tegen de politiek van de con servatieve regering uit het Gemene best zal treden. Nehroe zou een krachtige brief aan premier Eden hebben geschreven. Ook Tunis en Marokko hebben zich tegen de Brits- Franse actie uitgesproken. Uira'J III IP ill |t' lüüiji ii[l!ll li Ël i ii!i ill IIII I'Ülliillll lEiDliil 'jlüllill]LI!' lïi'Jlil.iL'illl 'i Een vertegenwoordiger van een der grote oliemaatschappijen ver klaarde dat er in Engeland nu een olievoorraad is. voldoende voor on geveer twee maanden. In ieder ge val, aldus deze zegsman, lijkt het vrijwel zeker dat deze voorraden zullen afnemen. Om deze reden overweegt de Brit se regering de olie-distributie als een voorzorgsmaatregel. Radio-Catro heeft de Arabische naties in het Midden-Oosten ge vraagd de olietoevoer voor Engeland en Frankrijk, die de actie tegen Egypte voeren, stop te zetten. De nu bestaande situatie verschilt op twee belangrijke punten van de toestand, die bestond toen de olie maatschappijen in juli plannen op stelden toen president Nasser het Suezkanaal nationaliseerde. Bij de eerste plannen werd aange nomen, dat de 40 miljoen ton^ olie, die per jaar door de pijpleidingen stroomt, geen gevaar zou lopen. Dit is niet langer zeker. De mogelijkheid van sabotage waartoe de Egyptenaren hebben opgeroepen en de mogelijkheid, dat Syrië en de Libanon hun olie havens niet langer voor de Engelsen en Fransen beschikbaar stellen, is geenszins uitgesloten. Ten tweede werd bij de veronder stellingen van de oliemaatschappijen uitgegaan van de verwachting van samenwerking met de noodeommis- sie voor het Midden-Oosten, die door dertien Amerikaanse oliemaat schappijen is opgericht. Indien het Suez-kanaal langere tijd gesloten zou blijven, zou de olie om de Kaap vervoerd moeten worden hetgeen uiteraard een kost bare en omslachtige geschiedenis zou zijn. Olie-deskundigen zeggen, dat in dat geval nog driehonderd tank schepen met een capaciteit van 15,000 ton meer nodig zouden zijn om de bevoorrading vlot te doen verlopen. Er is echter beslist geen overschot aan tankschepen. De deskundigen zijn van oordeel, dat indien alle olie, die anders via het Suez-kanaal gaat, om de Kaap zou moeten, worden vervoerd, dit West-Europa dertig miljoen ton olie per jaar zou kosten, aangenomen, dat het Amerikaanse verbruik hetzelfde zou blijven. De deskundigen menen, dat rant soenering van de olie het enige ant- woord zal kunnen zijn. NEW YORK Tydens het debat in de Assemblee heeft minister Dul les door een verspreking een home- nsch gelach ontketend. Duties sprak over het Amerikaanse ontwerp re solutie. dat in de Vettipfietosraad getroffen werd door het veto van de Soje,..." Toen herstelde hy zich en ging door: ...„Engeland en Frank rijk". Dulles zelf, maar ook de Russische vertegenwoordiger, lachte hartelijk, en Dulles voegde er zijn veront schuldigingen a, i toe voor „die halve verspreking". Rusland heeft in de veiligheidsraad 78 maal zijn recht van veto ebruikt, de Ver. Staten nimmer. Frankrijk viermaal en Engeland twee maal. China gebruikte het recht slechts eens. DEN HAAG De Eenheids vak centra le heeft de Verenigde Naties te New York een telegram gezonden, waarin zij aandringt op maatregelen die oorlogshandelingen beëindigen en vrede waarborgen. (Van een onzer redacteuren) SNIKHEET is het in de cockpit van de Catalïna, een amfibïevliegtulg. dat op weg is van de Filippijnen naar Siam, Reeds uren vliegt het toe stel een vaste koers boven de Golf van Siam, waar ergens m de diepte een Chinese zeilprauw, de Eng Hong Hoorn des Overvloeds op het vliegtuig ligt te wachten, De Amerikaanse piloot controleert met een ver veeld gezicht de meters op bet instrumentenbord en vraagt zich af, of de zee kalm genoeg is om een landing naast de Eng Hong die over een half uur in zicht zal komen uit te voeren. Langzaam verstrijkt de tijd. Donovan een kleine slanke Engelsman die naast de piloot zit, bestudeert aandachtig een kaart van Siam. Hij merkt niet, dat de Catalina plotseling van zijn koers afwijkt en snel hoogte begint te verliezen. Pas wanneer het toestel een scherpe bocht naar links draait, kijkt de Brit op. „Wij hebben waarschijnlijk de Eng Hong aan bakboord," zegt de piloot. „Ik ga even poolshoogte nemen." van het ene eind in de luikopening verdwijnt en het andere aan de benzinetank van de Cataling, wordt bevestigd. Flauw is onder het dek het geluid van een mo- torpomp te horen Wanneer de bemanning van de Catalina een half uur later weer in het vliegtuig klimt is het luik aan boord van de Eng Hong gesloten en de kisten op haar oude plaats. Na enkele minuten slaan de motoren, van de Cat aan en langzaam verwijdert het toestel zich van de Chinese prauw. Na een korte aanloop maakt het toestel zich los van de golven en stijgt pijlsnel om hoog. In het oosten gaat de zon bloedrood in zee onder. Aan boord van de Eng Hong worden de navigatie- lichten ontstoken, want de duisternis valt snel. In een exclusieve nachtclub in Manilla hangen twee mannen aan de bar. Een van hen is een jonge Amerikaan, die ditmaal geen oog heeft voor de knappe vrouwen in zijn omgeving, doch op fluister- De Cat duikt naar beneden, recht op een. zeilprauw af, waarvan de toon een gesprek voert met een breedgeschouderde Engelsman, die een bemanning enthousiast met de armen zwaait. Vijftig meter boven het schip trekt de vlieger t„; toestel weer recht. Nog tweemaal laat hy de Catalina over de prauw cirkelen, voordat hy de „kist" neerzet. Tien minuten later wordt het vliegtuig aan het schip vastgemaakt. De Engelsman en de piloot veriaten hun toestel en begeven zich aan taar. „Ik heb nog nooit uur geleden uit Hongkong in de Filippijnse hoofdstad is gearriveerd. .Meneer Murray heeft het weer druk met zaken," zegt een ober spot- op de golven tend tegen de barkeeper, die een paar vuile glazen omspoelt. Deze haalt de schouders op. „Je kunt meneer Murray rustig zijn gang laten gaan," is zijn commen- boord, waar een maaltijd hun wacht, Op de Eng Hong gebeuren ondertussen merkwaardige dingen. Matrozen Verre Oosten carrière heelt ik mij af, hoe hij dat heeft versjouwen enige kisten, waardoor een luik zichtbaar wordt, dat na een cen.t te verteren.* paar rukken opengaat. - Twee schepelingen komen met een lange rubberslang aandragen, waar- Advertentie LM.) Dat olifanten, bijna menselijke pret kunnen hebben, blijkt uit een vec- haal over hetgeen bij circus Sarra sani gebeurde. Een van de olifanten was er door onachtzaamheid van een oppasser in geslaagd een sleutel te bemachtigen. De man, spoedig door collega's geassisteerd, trachtte het kostbare voorwerp terug te krijgen. Maar allen liepen van het kastje naar de muur. Gorgelend en gieche lend van. plezier gaven de olifanten de rij langs de sleutel door. dan was hij weer hier en dan weer ginds Dit is ook een van de tientallen kijk jes achter de schermen, waarover u kunt lezen in het eircusalbum „De bonte droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prach tige kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterle- verancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart by Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rem bours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zon dag! si Am BANGKOK CAmöODjA BOR.NEO andere knaap ontmoet, die zo vlug in het ft gemaakt als deze Amerikaan. Alleen vraag gelapt. Een paar jaar geleden had hij nog geen Ër zijn maar een paar mensen in Manilla, die antwoord op deze vraag zouden kunnen geven. Maar zij houden wijselijk hun mond, want zij verdienen een dik ke boterham aan de zaken van de mysterieuze Amerikaan, die kort na dé oorlog in Manilla zijn mili taire uniform voor een burgerpak verwisselde en in de „handel" ging. Pas drie jaren later zou de En gelse geheime dienst in Hongkong ontdekken met wat soort „business" Murray zich had be2ig gehouden. Maar toen lag i' met kogels door zeefde lichaam van de Amerikaan opgebaard in het lijkenhuisje van de politie in Manilla. BERLIJN. Premier Grotewohl verklaarde, dat de re gering tegen „eenzijdig vertrek" is van de Russische troepen. De aanwezigheid van de Sowjetlegers is nodig, zei Grotewohl, omdat er mensen zijn, die geen vreedzame oplossing wensen van het Duitse vraagstuk. Ondanks de waarschuwing van de premier, dat 22 Russische divisies klaar staan om het „vrede lievende ert democratische volk" te beschermen hielden dui zenden studenten op de Marx-Engels Platz een demonstratie. •»iDE™ HAAG In de week van b?nrt„l?£tobfY zya 79 Stallen van kinderverlamming aangegeven, al. os met verlammingsverschijnselen, _r?7,cn zonder verlammingsver- MAASTRICHT. Dr. J O TT Tweed?*Maastricht. hd van'de' K Kamer, vertrekt 8 novem ber a.s. naar de Vereniade Stater* tteteÜS 3i3 Hdi Van de Nederlandse delegatie de algemene vergadering der Verenigde Naties, die op 12 no vember begint, zal bijwonen. BOEDAPEST. Hongaarse inge nieurs en arbeiders proberen sinds woensdag in een koortsachtig tempo om een ingang te forceren in een bunker onder het in puin gescholen hoofdkwartier van de cominujusti- sche party, In de bunker moeien honderd leiders van de geheime po litie zitten met bovendien tweehon derd politieke gevangenen als gijze laars. De Hongaarse regering heeft alle beschikbare bulldozers, draglines en graafmachines naar het Koestarsa- gagplein gezonden om de bunker uit te graven. De luchtverversingsinstaL latie van de bunker, wordt voortdu rend op gang gehouden. Er zijn klop- en schraapsignalen gehoord, maar de ingang is tot nu toe niet gevonden. Het ondergrondse fort telt drie verdiepingen en zou vol levsenmid- delen zitten. Men meent zeker te weten, dat in de bunker een groot aantal hoge functionarissen van de geheime po litie en bovendien een aantal politie ke gevangenen, wier namen wereld nieuw zouden zijn, zitten opgesloten. WASHINGTON. Da woordvoer der van het Witte Huis, Hagerty, beeft vrijdag ontkend, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, van plan is af te treden. De Republikeinse senator George Sender had donderdag te Dayton in OWo verklaard gehoord te hebben, dat Dulles ontslag wilde nemen- Toen het gebouw van de commu nisten na verwoeder gevechten in een puinhoop was veranderd vonden de opstandelingen slechts elf lijken van leden van de veiligheidspolitie. Het vermoeden rees toen, dat andere le den zich op een geheime plaats had den weten terug te trekken. In Boe dapest spraken de mensen reeds ja ren over de vreemde geluiden, die van onder het plein leken te ko men. (Van onze correspondent) PARIJS De Israëlische triom fen, de bombardementen van Egyp tische vliegvelden en de voor de deur staande landing der Frans-Britse troepen in de Suezkanaalzone heb ben in Parijs een soort patriottische jubelstemming geschapen, die in de gehele Franse pers tot uitdrukking komt. Het vertrouwen is ook door de gis teren door de Verenigde Naties uit gesproken veroordeling niet ge schokt. Zolang de operaties succesvol ver lopen. kan de regermg-Mollet op een aanzienlijk verhoogd prestige bij de Franse bevolking rekenen. De niet- communistische tegenstanders van de regeringspolitiek, Mendès-France en enige socialistische afgevaardig den, houden zich thans stil. Zelfs de communisten hebben niet eens ge probeerd een officiële protestverga dering tegen de Franse regering te organiseren. Met het oog op de verwachte lan- i De Engelse politie zag zich ge- noodzaakt soms hardhandig op te treden tegen de duizenden,die in de buurt van de parlements gebouwen protesteerden tegen de besluiten van de Engelse rege ring met gewapende macht op te treden in het Midden-Oosten. ding van Frans-Britse troepen In de Kanaalzone houdt men zich in Pa rijs reeds bezig met de vraag, wie de opvolger van Nasser zou kunnen worden. In. krmgen rond het Quai d'Orsay is men zeer voorzichtig in zijn uitlatingen, maar laat wel door schemeren dat aan generaal Naguib en diens vrienden gedacht wordt. LISSE. Vrijdagmorgen om 7 our is de 70-jarige heer Elsinga uit Llsse, toen ËU per rijwiel de Herenweg overstak, door een stationcar gegré pen en op slag gedood. Den Bosch. De 38-jarige mevr. Loomans uit Den Bosch is gistermor gen om half negen, toen zy met haar bromfiets overstak, door een perso nenauto gegrepen en ernstig gewond. In het ziekenhuis is zij overleden. Purmerend. Toen zij per fiets het erf van de ouderlijke woning af reed is de 20-jarige mej. A. Meiman door een slippende auto tegen de grond gesmakt In de loop van de morgen is zij in het ziekenhuis over leden. Amsterdam. Op de Sloterweg nabij het viaduct is gistermiddag een personenauto geslipt en tegen een lichtmast gereden. De bestuurder, de 26-jarige jhf. C, Beelaerts van Blok land uit Haarlem werd ernstig ge. wond; hij is later in het Wilheïmina- gasthuis overleden. IJmuIden. Een nog onbekende vrouw van middelbare leeftijd is gis termiddag in Santpoort, toen zy per fiets de rijweg wilde oversteken, overreden door een auto. Zij was op slag dood. Zij eisten vrije verkiezingen voor studenten-raden, de vorming van anti-communistische jeugd-organi- saties. de afschaffing van de ver plichte studie van het Russisch en van de communistische leer en be ëindiging van de para-militaire trai ning. Sommigen eisten bovendien het uitstoten van Walter Ulbricht, de stalinistische secretaris van de communistische partij' en eerste plaatsvervangend premier, Grote wohl kondigde aan, dat hij de „door Westduitse studenten geleide on rust" zou onderdrukken met alle middelen. WARSCHAU. De vrees voor een nieuw gewapend optreden in Oost-Europa bracht gisteren veel spanning in Polen en leidde Poznan en andere steden tot onge regeldheden. In een manifest van de commu nistische partij wordt gezegd, dat de omvang en de bewegingen van de Russische troepen in het land in overeenstemming met de Poolse re gering zullen worden geregeld. Voor de levensmiddelenwinkels vormen zich lange rijen vrouwen om voedsel in te slaan. WENEN. Volgens een in het Tsjechisch verschijnend blad zou den een aantal Tsjechische commu nisten, die na de processen tegen Vervolg van pag. 1 vaardigd is. Het is ook de beste dienst, die kan morden bewezen aan de z.g. vergeten groepen. Waarover minister Hofstra nog het zwijgen bewaart, dat is de wijze, w aarop hij de bestedingen wil zien be perkt. Alleen een paar aanwijzingen geeft hij wel: de beperkingen zullen inderdaad ook in de sector van bet verbruik moeten geschieden, en de woningbouw zal er geen schade van mogen ondervinden. Afwachten is verder de boodschap. Gelet verder op de beschouwingen van de be windsman over de toestand van de huidige begroting en begrotingen in het algemeen in een tijd van hoog conjunctuur lijkt de verwachting op verdere belastingverlagingen in de naaste toekomst wel zeer gering. Ook het belang van verdere schuldaflos sing heeft de minister met overtui ging in het licht gesteld. Slansky en Clementis werden weg gezuiverd, in vrijheid zijn gesteld. BELGRADO. Het officiële Joe goslavische persbureau heeft de ge ruchten tegengesproken, dat Joego slavië zou optreden als tussenper soon in geheime onderhandelingen tussen de V.S. en de Sowjet Unie over de positie der satellietstaten. (Vervolg van pag. 1) Uit de stad Szolnok, honderd kilo meter ten oosten van Boedapest, wordt gemeld, dat grote eenheden tanks en gevechtswagens zich naar het westen bewegen. Ongeveer twee honderd tanks zjjn om Szolnok in gegraven. Het vliegveld by deze stad is nog in Hongaarse handen, evenals het vliegveld bij Kalocsa. Tal van strategische punten zijn nu volledig in Russische handen. Ook de stad Gyoer, waar het hoofdkwartier van de opstandelingen in West^Hon» garije is gevestigd, werd gisteren in gesloten. Spoorweginstallaties zijn bezet. Over de Roemeense grens zijn twee pantsertreinen het land bin nengereden. De voorzitter van een revolutio nair comité in Boedapest, Joseph Dudas. heeft gisteren de wachten bij het ministerie van Buitenlandse Za ken laten overvallen en zijn intrek in het gebouw genomen. Officiële personen hebben deze daad van Du- das, die een politieke avonturier wordt genoemd, niet serieus geno men. De gemeenteraad van de hoofdstad heeft zijn bevoegdheden overgedra gen aan een comité, waarin verte genwoordigers van verschillende partijen zitting hebben. Alle Hon gaarse geschiedenisboeken, die thans op de scholen in gebruik zijn, wor den ingetrokken. Russisch is ge schrapt als verplicht leervak voor studenten. De voorzitster van de Hongaarse sociaal-democratische partij. Anna Kethly, is vrijdag naar Wenen terug gekeerd vanwaar zij naar Boedapest was vertrokken. Een Russische con trolepost even voorbij Nickelsdorf in Hongarije dwong haar de terug reis te aanvaarden. De „Petoefi-partij". de vroegere nationale boerenpartij, die verschei dene schrijvers in haar bestuur telt, heeft voorgesteld het huidige Presi dium van de Hongaarse Volksrepu bliek te vervangen door een natio nale raad met aan het hoofd de be kende componist Zoltan Kodaly. De Verenigde Staten hebben vrij dagavond bij de Sowjet-Unie een protest ingediend dat de uit Boeda pest evacuerende gezinsleden van Amerikaanse diplomaten aan de Oostenrijk-Hongaarse grens door de Russen zyn teruggezonden. Mac Murray, de grootste wapeasmok kelaar, die het Verre Oosten ooit heeft gekend in de tijd, dat hy bij de An>e- rlkaanse militaire politie In de Pacific diende. Murray was toen twintig jaar oud. In een rechts dagblad lees ik hat hoofdartikel. Het bevat de volgende zin. „Deze tijd van zogenaamde wel vaart, heeft de middelmaat ten troon geheven. Een bromfiets en een tele visietoestel ziedaar de hoge ide alen, waarvoor ons vadsig geworden volk alleen nog bereid is een beetje warm te lopen. Aan het van de wieg tot het graf verzekerde leven is elk avontuur ontnomen. Loom ve geteert men voort en blijft verre tarn de cultuur, die immers eisen stelt aan gevoel en verstand. Nee, men doet het wel met de radio, of met de bioscoop, daarbij behoeft men tenminste niet te worden nagedacht" Als ik dat zo lees, denk ik altijd: „Wat leven we toch in een enge tijd." Nog een citaat: >'P.n^e rijd is er een, waarin de middelmaat en de gevoelloosheid hoogtij vieren, waarin onwetendkeld en luiheid met hartstocht worden na gestreefd, waarin niemand tot daden ttt staat ts en. men alles kant en klaar voorgekauwd wil hebben." Ook uit dat rechtse hoofdartikel? Neen, uit ,,De jongeling van Dos- tojewski. (1821 1881) Als ik dat zo lees, denk ik altijd „Wat leefde Dostojewski toch in een enge tijd." Op een politieke meeting hoor ik een spreker bitter zeggen: „Wij hebben wel geleerd, dai in deze tijd internationale afspraken alteen geëerbiedigd wordenals beide partijen daar hun voordeel in zien." Als ik dat zo hoor, denk ik altijd „Wat leven we toch in een enge tijd-." Doch: „Verdragen worden uitgevoerdzo lang het eigenbelang zulks mee brengt.' Dat zei Napoleon (1769-—1821). Als ik dat zo lees, denk ik altijd: Wat leefde Napoleon toch in een enge tijd." In een damestijdschrift, pind i?c een artikel over het dienstmeisje van vroeger en nu. Er staat: „De trouw en de toewijding van de ouderwetse meid zijn de wereld ^•Vroeger speelde de plicht de hoofdrol maar tegenwoordig schijnt net er de goeden niet te na ge sproken vooral om te gaan in zo kort mogelijke tyd en met zo weinig mogelijk icerfc, zoveel mogelijk te verdienen" Ais ik dat zo lees, denk ik altijd: „Wat leven we toch in een enge tijd." Maar „Wat was het schoon, dat trouwe menen van vroeger tijd. Toen werd uit plicht en niet om loon gewerkt. De mode dezer dagen is, dat niemand zwoegen toil, dan om wat winst." Dit laat Shakespeare (1S64—1S16) Orlando zeggen in ,As you like it." t»7 20 *ccs' denk ik altijd: „Wat leefde Shakespeare toch in een enge tijd." Weet u teat ik, eerlijk gezegd, ge loof? Dat-ie al duizenden jaren niet deugt deze tijd. KRONKEL. DEN HAAG. Op zaterdag middag 10 november organiseert het protestcomité-Jungschlager in Den Haag een demonstratie tegen de rechtspleging in Indonesië tegen Ne derlanders in het algemeen en tegen t°,ï levenslang veroordeelde Schmidt in het biizonder.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2