Raketteniiota leidt van Hongarije aandacht af e spion heeft veel te vertellen Russisch voorstel niet op agenda Verzet tegen Edens politiek neemt af Toenadering tussen V.S. en Engeland Elsschot B^ood I ct. duurder PEP-SELS Demonstraties door jeugd in Moskou Kunstgebitten m VenhcJk Geen bombardementen meer in Egypte VEILIGHEIDSRAAD WEIGERT Toejuichingen in Lagerhuis Vader „kidnapte'' eigen dochter Verhoging van tarieven voor zeevrachten Ambassades van Westen het doel Port Foead veroverd China zendt nog 800.000 militairen naar huis VIER DODEN in het verkeer Ontvluchting uit gevangenis Scheveningen Dinsdag 6 november 1956 3 PARUS De scherpe Russische nota met zijn drei gement van raketwapens en het schermen met een derde wereldoorlog is. in Parijs met alle rust ontvangen. De nota heeft in Parijs de hoop doen opleven, dat Amerika thans zijn afwijzende houding tegenover Frankrijk zal wijzigen. Men is in Parijse kringen in het algemeen van opvatting dat, de Russische nota niet tot oorlogshande lingen zal voeren, maar voornamenlijk ten doel heeft de aandacht van de Hongaarse gebeurtenissen af te leiden. "Waarnemers in Londen zijn even- bourpartij, de vakbonden en de be- eens van mening dat de bruuskheid van de toon en de plompheid van de dreigementen het direct gevolg zullen hebben, dat de band tussen Washington en Londen weer her steld zal worden. Men nam hier met grote instemming kennis van de krachtige en duidelijke taal van pre sident Eisenhowers afwijzing van de door Rusland voorgestelde Ame rikaans-Russische interventie. Het valt te verwachten dat Boel- ganins directe bemoeienis met de Engelse binnenlandse politiek: zijn oproep aan het parlement, de La- A LS u het schrijverschap van Willem Elsschot net zo diep bewondert als ik, deelt u ongetwij feld met mij het genoegen, waarmee ik vernam dat Van Kampen een Omnibus van zijn complete werken gaat uitgeven. Boeken als „Kaas", „Villa des Roses" „Lijmen" of „Tsjip", die ik telkens herleés als ik behoefte voel weer eens te proeven wat stijl eigenlijk is, zijn voor mij in de loop der jaren zo heilig ge worden, dat ik er bepaald van op keek, toen ik vanmorgen las hoe Elsschot zelf in een uit 1934 stam mende brief ten aanzien van zijn letterkundige produktie opmerkte: „Ik beloof dat ik in de toekomst aan niemand meer zeggen zal, dat ik weer wat gekakt heb." De brief is er een uit een enorme stapel, die ik in het Haags Letter kundig Museum heb zitten doorle zen. Ztj zijn voor het merendeel ge richt aan Jan Greshoff die Elsschot, omstreeks de dertiger jaren, tot ons aller profijt voor Nederland ontdek te. De meeste auteurs zijn alleen in hun boeken de moeite waard, maar de groten kunnen het gewoon niet laten goed te schrijven, Multatuli heeft geen kattebelletje verzonden waar hij niet op de een of andere manier, stylistisch „in zat" en voor Du Perron gold dat stellig even zeer. Ook het somber sarcasme van Els schot, dat in zijn proza en zijn poëzie zo vernietigend werkt, schrijdt door al zijn brieven. Als het manuscript fan .Tsjip" ge- reed is, zendt hij_ 't ter beoordeling aan enige litteraire vrienden. Wat schap hield het een maand in huis, maar zond het toen onverrichterzake terug. Elsschot schrijft: „Hij nad het eerste hoofdstuk gelezen en ztcn toen van het pak ontlast. Mgar zijn vrouw tje had doorgebeten." Hij meent trouwens dat het typisch een boek voor vrouwen is en ziet daarin de reden, dat de meeste critici zo gun stig reageerden: „Ze u>orden, geloof ik, door hun vrouwen verplicht Tsjip de absolutie te geven." Het boek be vatte overigens een passage, waar aan hij twijfelde, namelijk: „K-mam onze geliefde vorst Leopold II terug, wat zouden wij met hem aanvan gen?". Elsschot vreest dat hij door dit zinnetje in Belgiëwaar hij waant, „definitief in ongenade vallen zal" en vraagt raad aan Greshoff, doch op deze ironische manier: „Zou die overweging er bij verliezen in dien ik Leopold verving door Wtllem de Zwijger, die verder achter ons ligt? Maar dan krijg ik Holland tegen en dat zou jammer zijn. Ik zou ook Karei de Grote kunnen nemen die, schijnt het, zeer geliefd was." Het is mij onmogelijk uit te maken in hoeverre dezelfde „verneukeratie ve" Elsschot aan t woord was, in dit briefkaartje: „Wie is Freud, waar in „Forum" zo difctftjls over geschre ven wordt? Kun je mij een van zijn boeken aanbevelen Ook over „Kaas" bevat de cor respondentie interessante gegevens. In de eerste plaats een van zijn (zeldzame) beschouwingen over zijn eigen werk: „De transactie in „Kaas" is slechts een gelegenheid om mij zelf ledig te pompen. Het dramatische van de dingen zit immers niet in wat er gebeurt, maar in de indruk die het gebeurde op de toeschouwer maakt. Is het slachten van een os ren trage die voor een slaper? Ik geloof het niet, anders bleef die man geen sla ger. En kan het vertrappen van een insekt geen tragedie worden? Zeker, het is des te tragischer naar gelang volking om het bloedvergieten te staken, alleen maar het gevolg zal hebben dat de publieke opinie zich meer achter de regering zal scharen. Men heeft hier natuurlijk ook goede nota genomen van de nadere uitleg vair de Russische woordvoer der In Moskou dat het „wy" in de laatste zinsnede „Wij zijn vastbe sloten om de agressors neer te slaan en de vrede in het Oosten door het aanwenden van geweld te herstellen" moet worden opgevat als te betekenen: Rusland met de andere leden van de Verenigde Naties. Bij deze nadere uitleg krijgt de brief van Boelganin een heel wat minder dreigend karakter. Al is het zonneklaar, dat Rusland de aandacht der wereld van Hon garije af wil leiden, zij kan toch niet helemaal als propaganda ter zijde worden gesehoven. Sommigen, gelijk de diplomatieke correspon dent van de Times, zijn van me ning dat zij een aankondiging is, dat Rusland aan Egypte militaire steun zal verlenen. In de boodschap aan Engeland en Frankrijk zei Boelganin verder: „Als raketwapens tegen Engeland en Frankrijk gebruikt zouden worden, zou men dat een barbaarse actie noemen. Maar wat is het verschil tussen een dergelijke aanval en de aanval, die Engeland en Frankrijk doen op een onvoorbereid Egypte, dat geen wapens bezit om zich te verdedigen?" In de boodschap aan Mollet her innert Boelganin aan diens bezoek aan Moskou, waarbij hij de geest van het socialisme onderschreef. „Die geest is vergeten," aldus Boel ganin. „Er is echter nog tijd om te praten." In een boodschap aan Is rael herinnert Boelganin aan zijn vroegere bewering, dat dit land tot een marionet van Frankrijk en En geland is gemaal et. In zijn boodschap aan Eisenhower zei Boelganin, dat interventie nood zakelijk was, Indien men de Ver enigde Naties in stand -zou willen houden. „Als aan de oorlog in Egyp te geen eind wordt gemaakt, draagt zij het gevaar in zich tot een derde wereldoorlog uit te groeien. Op dit dreigende uur, nu de hoge morele principes, de grondslagen en de doelstellingen van de V.N. op de proef worden gesteld, benadert de Russische regering de regering der V.S. met het voorstel van nauwe samenwerking om agressie een halt toe te roepen." In de verklaring van Eisenhower wordt gezegd, dat „de eerste en be langrijke maatregel, welke in het belang van de wereldvrede genomen moet worden, is, dat de Sowjet- Unïe de resolutie van de V.N. in acht neemt, waarin stopzetting van de on derdrukking in Hongarije en terug trekking der Sowjet-strijdkrachten worden geëist." Op alle „betrokken partijen" wordt door het Witte Huis een beroep ge daan de resoluties van de V.N. uit te voeren. (Van een onzer redacteuren) OEN HAAG. De prjjs van alle soorten brood wordt met ingang van vandaag met één cent verhoogd. Daaraan heeft het ministerie van Economische Zaken maandag, na overleg met vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerüstlchting zijn goedkeuring gegeven. De nog steeds aan de gang zijn de stijging van de bloemprijs op de internationale markt is oorzaak van deze prijsverhoging. Uitgeslo ten van deze vergunning tot prijs verhoging zijn de plaatsen, die na de van' de zomer tussen de over heid en bakkerijctichting gesloten overeenkomst een aantal broodprijs- verhogingen ongedaan te maken, -weigerden daartoe over te gaan.. DJAKARTA, De Nederlandse consul-generaal in Singapore, de heer D. G. E. Middelburg, is tijdelijk aan het hoofd gesteld van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta. De heer Hagenaar is ziek. VATIKAANSTAD Paus Pius heeft in een encydieke brief ver zocht aan het bloedvergieten in Hon garije een einde te maken en de internationale rechtsorde te herstel len. Hij steekt (Van een onzer redacteuren) Verbaasd kijkt de com mandant van. de politie post in Sonkkla een kleine nederzetting in Siam naar de haveloze bedelaar, die uit 't struik gewas langs het smalle bospad tevoorschyn komt. De twee politiemannen, die achter hun chef lopen, halen hun revolvers te voorschijn. Zij nemen geen risico's. In de bos sen in de omgeving we melt het van terroristen, die maar al te vaak het vuur openen op politie patrouilles. De bedelaar schijnt echter geen kwade bedoelingen in de zin te hebben. ««««.- beide armen omhoog en roept iets. hetgeen tot gevolg heeft dat de beide politiemannen hun wapens opbergen, Hun chef loopt snel op de bedelaar toe en schudt hem hartelijk de hand. Hij maakt hem een compliment over zijn vermomming, want pas toen hij de stem van de haveloze figuur hoorde, wist de comman dant, dat de bedelaar niemand anders was, dan een van zijn spionnen, die veertien dagen geleden de bossen is ingetrokken, om nadere be richten over de terroristen te verkregen. De spion heeft veel te vertellen. De politieman vindt het nieuws zo belangrijk, dat hij besluit zich zo spoedig mogelijk met het hoofd bureau van politie m Bangkok in verbinding te stellen. Enige uren later zit de chef van de Criminele Recherche van de Siamese politie in Bangkok opgewonden achter zijn schrijftafel. Hij voert een lang gesprek met een van zijn hoofdinspecteurs, die belast is met het onderzoek van een brutale gouddiefstal uit een K.LM.- vliegtuig op het vliegveld van de Siamese hoofdstad. De hoofdinspecteur, die er nog steeds met in is geslaagd, een spoor van de daders te ontdekken, kijkt verbaasd op, wanneer zyn chef hem vertelt, dat hij bericht uit Sonkkla heeft ontvangen, dat het goud in het bezit is van een groep terroristen, die van plan is dit te ruilen tegen wapens en munitie, die zich aan boord bevinden van een vliegtuig, dat over enige uren op het meer van Sonkkla zal landen. Een Engelsman een zekere Donovan die kortgeleden geruims tijd in een hotel te Bangkok heeft gewoond, heeft verscheidene be sprekingen met een vertegenwoordiger van de groep terroristen ge voerd, waarbij overeen is gekomen, dat zodra het oorlogstuig is uit geladen, het goud aan boord van het vliegtuig zal worden gebracht. De chef van de Criminele Recherche beslist, dat het poïitiedetache- ment in Sonkkla de zaak voorlopig in handen zal nemen. Men. heeft daar mensen-genoeg om een hinderlaag bij het meer te leggen. Kisten met wapens worden met behulp van parachutes uit een vliegtuig boven bet benflegebied neergelaten. De piloot moet er voor zorgen, dat de bisten met wapens precies op de met de verbindingsman van de bende afgesproken plaats terechtkomen. „Jammer, dat die Engelsman niet meer in Bangkok zit," mompelt de hoofdinspecteur. „Ik zou hem wel eens een uurtje in mijn handen willen hebben. Wat zou hij ons dan veel kunnen vertellen. Hij heeft er geen flauw vermoeden van, dat Donovan, op hetzelfde moment in een Catalina laag boven het oerwoud van Siam vliegt. Be zorgd kijkt de Amerikaanse piloot naar de stand van de benzinemeters op het instrumentenbord. „Je weet toch zeker, dat wij straks benzine kunnen bijladen," vraagt hij de Engelsman, „Laat dat maar aan mij over," antwoordt Donovan. „"Wanneer wij het goud aan boord hebben, vliegen wij door naar een landingsbaan, die de Jappen in de tweede wereldoorlog hebben laten aanleggen. Daar is genoeg benzine voorradig om naar de „Eng Hong" terug te vliegen." De piloot zwijgt. Hij weet, dat de bende wapensmokkelaars, waarvan hij deel uitmaakt, de meest uitgebreide veiligheidsmaatregelen voor zijn mensen neemt. Wanneer hy zich aan de hem opgegeven vliegroute houdt, zal hij onderweg op verscheidene punten schepen aantreffen, die brandstof voor zijn vliegtuig aan boord hebben, Hierdoor is het mogelijk van Manilla uit vluchten boven Malakka uit te voeren, om de „Three Stars Army", een subversieve organisatie, die het de En gelsen boven Singapore lastig maakt, uit de lucht van wapens te voor zien. De vlieger heeft de laatste maanden vier van deze vluchten ge maakt. Thans is hij voor de eerste maal op weg naar Siam. Plotseling schrikt de piloot uit zijn gepeins. Vlak voor hem door het maanlicht overgoten ligt een meer. Het kan niet anders. Dit moet het meer van Sonkkla zyn (Advertentie IM.) KNABBELT 25 CT PER ROYAAL GEVULD ZAKJE - (Van'onze-correspondent) NEW YORK. Na Eisenhower heeft ook de Veillghefderaad het Rus sische voorstel verworpen om Amerikaans-Russische troepen te doen in tervenieren in Egypte. De raad was op Russisch verzoek In allerijl bijeenge roepen. Het kwam niet eens tot een stemming over het Russische voorstel. Alleen Perzie en Joego-SIayle ondersteunden Sobolevs poging om het punt op de agenda te plaatsen. Engeland, Frankrijk en Amerika verzetten zich eenstemmig tegen de Russische poging. De overige leden deden er geen uitspraak over. Het op zichzelf een onhandige en plompe poging van de Russen, om de Veiligheidsraad weer in te schake len over een onderwerp, dat tevoren mede met de instemming van Rus land zelf naar de Algemene Verga dering van de V.N. was verwezen. De bedoeling van Rusland was de twee permanente leden van de raad, Ame rika en de Sow jet-Unie als politie agent te laten optreden in het Mid den-Oosten, evenwel over twee an dere permanente leden. hij" die ket doet van zijn eigen daad sterker gruwt. Het wordt tragischer als je bijvoorbeed een insekt eerst een hele tijd niet dood trapt, voor uit wetend dat je het tenslotte toch zult doen, als je bijvoorbeeld wacht tot je vrouw jarig is en je weet dat die geen insekt kan zien doodtrap pen." De boekuitgave van .JZaas" opent, zoals men weet, met een vers op dan Greshoff, dat begint met: ,Jk luister zwijgend naar die stem, die hijgt en hees is, maar vol klem" en verderop zegt: Hij zoekt en kijkt en loopt en wacht van d'ene tot de and're nacht." Het tijdschrift „Fo rum", dat „Kaas" in aflevering pu bliceerde, wilde het vers niet opne men. Elsschot schrijft; „SpijHg ge noeg, viel het gedicht niet erg in de smaak van Ter Braak. Hij schreef mij, dat gij anders waart niet hij'gend en hees en ook niet zo nachtelijk. Bovendien vond hij het gedicht nog- di Jiciel". Ik heb hem geantwoord, dat hij er zich het hoofd maar niet verder over breken moest, (rader ons gezegd, vind ik het gedicht als ge dicht niet slecht. Het is niet zo sterfc nw Vondels gedicht op Oldenbarne- feid, maar jij bent ook niet gehals- reent.' En later." .Van die sympathieke Ter Break neo ifc weer een paar brieven ont vangen. ik ga er telkens mede naar LONDEN Er is een kentering in Se Engelse publieke opinie merk baar, nu de bezetting van de Kanaal zone is begonnen en de operaties volgens de eerste berichten een gun. stig verloop hebben. Stormen van toejuichingen ontketende Eden gis. teren in het Lagerhuis toen hij de inmiddels achterhaalde medede ling deed dat het vuren in Port Said was gestaakt. Eden kwam in het debat tussen beide om het eerste gunstige invasie- nieuws mee te delen. Hij deed dat op een ogenblik toen zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, opnieuw hevig door de oppo sitie in het nauw werd gebracht over de Arabische tekst van strooibiljet ten en radiouitzendingen tot de Egyptische bevolking waarin het Engels opperbevel de bevolking met geweld bedreigt Eden was een zwijgend toeschou wer van de voortdurende aanvallen op Selwyn Lloyd, waaraan Be van een werkzaam aandeel had. Men zag toen, dat een papier naar de minis- tersbank werd doorgegeven en dat Eden met de ministers Butler en Head blijkbaar een snelle bliksem- conferentie hield. Eden stond op, werd als gebrui kelijk weer beurtelings uitgejouwd en toegejuicht, en zei toen de stilte was teruggekeerd dat hij eerst de tekst van de radio-uitzending en de strooibiljetten wilde bestuderen. Hij voegde daar als het ware terloops aan toe, dat hij zojuist een telegram van de opperbevelhebber had gekregen, dat in Port Said de capitulatievoor waarden werden besproken. Deze laatste woorden ontketenden onder de Tories een orkaan van vreugde en bevrijding. Het onbeha gen over de scherpe aanvallen van de Labouroppositie en de steeds groeiende spanning In eigen gelede ren. brak uit in een wild gejuich. De Tories stonden op schreeuwden, lachten en wuifden met hun agenda- ftodsorchiwans, die alle hand- papieren. Een dergelijke uitbarsting scnrtfttn ontcijferen tan." van vreugde had het Lagerhuis niet KRONKEL i meegemaakt sinds Chamberlain Hit lers uitnodiging om naar Berchtes- gaden te komen, aankondigde. De oppositie zat stil en zwijgzaam en pas minuten later kon Gaitskell aan het woord komen met de verkla ring dat, als deze mededeling bete kende dat in geheel Egypte het vuren was gestaakt, niemand blijder zou zijn dan de oppositie. Of was de me dedeling alleen van plaatselijke be tekenis? Als dat zo was, wilde de re gering dan op zich nemen om de re solutie van de Verenigde Naties uit te voeren en haar troepen terug te trekken? Eden ging op deze vragen niet ver der in en zei op een vermanende toon, dat hij het nieuws gegeven had omdat hij toch gemeend had. dat zijn landgenoten hierover blij zou den zijn. Achteraf blykt dat zelfs het nieuws van een „staakt het vuren" in Port Said voorbarig is geweest. Maar dit doet mets af aan de duide lijke illustratie, welke een geweldi ge loyaliteit een regering altijd kan oproepen, als zij in een daadwerke lijk militair conflict gewikkeld is. Edens voorbarige aankondiging dreigt de Frans-Engelse antwoorden over het instellen van een interna tionale politiemacht te overschadu wen. Engeland en Frankrijk willen deze macht de taak geven belem meringen in het Suezkanaal op te ruimen, het kanaalverkeer te her stellen en een regeling van de „pro blemen" in dit gebied te bevorderen. Gaitskell zei dat het gevolg van deze handelwijze zou zijn, dat aan de hele wereld werd duidelijk ge maakt, dat de werkelijke reden van de Brits-Franse-interventie niet was de strijdende partijen ts schei den, maar de controle van het Suezkanaal in handen te krijgen. Als de regering daarin volhardde, zou zij dit gehele plan saboteren. Waar de Engelse (en Franse) re geringen kennelijk naar streven, is om hpn troepenmacht de rol te laten vervullen van een internationale Verenigde Naties-macht, maar of de Verenigde Naties daarvan gediend zullen zijn, valt nog altijd te betwij felen. Gaitskell stelde de zaak pre cies en scherp, toen hij zei dat het uiterst belangrijk was om een on derscheid te maken tussen een in ternationale politiemacht, bestemd om de Arabisch-Israëlische kwestie op te lossen, en een internationale macht die bedoeld was om aan Egypte een regeling van het kanaal probleem op te leggen, Het voorstel kwam bovendien op een moment, dat Engeland en Frank rijk zich reeds bereid hadden ver klaard hun troepen terug te trekken, zodra de internationale politiemacht gereed zal zijn hun taak over» te nemen, hetgeen volgens een ver klaring van de secretaris-generaal een kwestie is van hoogstens enkele Volgens de Russische afgevaardig de Sobolew veranderde dit alles niets aan het feit dat Engeland en Frankrijk door hun vertragingstak- tiek Egypte op de knieën hadden ge. kregen en de kanaalzone hadden Be zet Zij. die eraan medewerkten het Russische voorstel buiten bespreking te houden, ontnemen, aldus de Rus sische afgevaardigde, niet alleen aan de Verenigde Naties alle prestige maar laden ook de verantwoordelijk, heid op zich. voor een eventuele ver dere uitbreiding van het conflict. Dit dreigement was duidelijk ge noeg. Het Canadese voorstel tot vor ming van een politiemacht, dat be doelde de grote mogendheden ei buiten te laten, ontnam Rusland el ke kans om via de V.N, troepen naar het Midden-Oosten te zenden. Inter ventie in het Midden-Oosten schijnt het sinistere doel van de Russen, nu de situatie een andere wending heeft genomen dan zy hebben verwacht. Terecht kon de Cubaanse afge vaardigde de vraag stellen of Rus land in het Midden-Oosten op dezelf de wijze vrede wil brengen als het in Hongarye beeft gedaan en hoe groot de strijdmacht van de V.N. wel zou moeten zyn om Rusland er weer uit te krijgen. De raad ging na korte discussie weer uiteen. Het voorstel van Rusland werd niet als agendapunt aanvaard. De bijeenkomst van de Veiligheids raad der V.N., welke gisteren zou worden gehouden ter verdere bespre king van de gespannen toestand aan de laraêlisch-Jordaanse grens, ging met toestemming van de Jordaanse vertegenwoordiger niet door. Van daag komt de Algemene Vergadering weer bijeen om te spreken over de toestand in het Midden-Oosten. (Van onze correspondent) NIEUWKOOP Doordat een schoolmeisje een autonummer no teerde is een Italiaan, die maandag middag zijn dochtertje in een auto sleurde en wegvoerde, aan de grens aangehouden. Het weggevoerde meisje is de 13-jarige Elisabeth Bi- sutti, tweede, kind uit het huwelijk van de Italiaan (een houthandelaar) en zijn Nederlandse vrouw. De vrouv? Js kort geleden met haar kinderen naar Nederland ge gaan. 't Gezin woonde in Zd-Frank- rijk. Maandagmiddag kwam BisuttI ln Nieuwkoop, vergezeld van twee helpers; hij verraste zijn dochtertje even voordat de school aanging. Om half vijf werd Bisutti in Wemhout aangehouden. Hy vertelde, dat hij uit België zijn vrouw een telegram had willen sturen met de boodschap dat het kind veilig was om op die manier zijn vrouw te bewegen naar hem terug te keren. De Italiaan is niet gearresteerd. Hij is-niet ge- schelden fs dus de wettige vader van Elisabeth. Van ontvoering is. dus geen sprake. LONDEN. The United Kingdom Far Eastern Liner Freight Conferen ces hebben, besloten weer een toe slag van 15% te heffen op de uit gaande vrachten naar het Verre Oos ten. Voor vrachten, die worden gela den op of na 7 december om de ex tra kosten te dekken, die verbon den zijn aan het vervoer van de vrachten rond Kaap de Goede Hoop. Een zelfde besluit is genomen door de scheepvaartlijnen, die gere gelde diensten onderhouden tussen Europa en de Perzische Golf en tus sen Europa en India, Pakistan en Birma. De toeslag geldt zowel voor de uitgaande als de thuiskomende vrachten. Men verwacht, dat te Sin gapore een soortgelijke toeslag zal worden aangekondigd voor vrachten van het Verre Oosten naar Europa. MOSKOU. - Voor de ambassades van Engeland, Frankrijk en Israel zfln gisteravond door grote menigten demonstraties gehouden. De mensen schreeuwden „Handen af van Egyp te!" Verschillende jongelieden be klommen de balustrade van de Is raëlische ambassade en plaatsten bor den met pro-Egyptische leuzen op het balkon. De gewapende militie, die op wacht stond, keek toe. De demonstranten eisten, dat de ambassadeur naar buiten moest ko men. De zaakgelastigde A. Chelouche, die de deur had gebarricadeerd, bel de het Sowj et-ministerie van Buiten landse Zaken op en vroeg politiebe- NEW YORK De Britse perma nente gedelegeerde by de Verenigde Naties, sir Pierson Dixon, heeft ver klaard, dat orders zijn uitgevaardigd tot onverwijlde staking van de bom bardementen In geheel Egypte. In een nota aan de secretaris-generaal Hammarskjöld, voegt Blxon er aan toe. dat elke andere vorm van lucht actie beperkt zal blijven tot steun aan noodzakelijke operaties te. bet gebied van het Suezkanaal. Franse parachutisten hebben van morgen Port Foead ten oosten van Port Said veroverd. De gehele dag werd gisteren om de Egyptische ha venstad verbitterd gevochten. Franse en Britse troepen bezetten, het vlieg veld. twee bruggen en een water- zu i verings installatie. In de avonduren vroeg de stads- commandant een bestand om te onderhandelen over het staakt het vuren. De beide partijen kwamen tot een akkoord maar twintig minuten later dgeiden de Egyptenaren mee, dat zij niet met de voorwaarden akkoord gingen. Radio Cairo, dat drie dagen ge leden. tengevolge van een Frans- Brits bombardement uit de lucht verdween, heeft maandagavond de uitzendingen hervat Het deelde toen mee dat een tweede groep parachu tisten was „vernietigd" en dat er acht vliegtuigen zouden zijn neerge schoten. Volgens Israëlische officieren heeft Egypte op het schiereiland Smai en in de Gazastrook 75 procent van zijn gevechtsmateriaal verloren. Een cor respondent van Associated Press heeft langs de weg van Sinai naar het Suez-kanaal 304 vernielde tanks en voertuigen geteld. De Israëlische strijdkrachten hebben, hun eigen be wapening belangrijk versterkt door de buitmaking van intact gebleven voertuigen, wapens, munitie en ben zine. Onder het buitgemaakte Egypti sche materiaal zyn Russische wapens aangetroffen van een tot op heden weimg bekend type de aard ervan wordt niet nader omschreven die m bevoegde Israëlische kringen de indruk hebben gewekt dat Egypte ruimer bewapend was dan men over het algemeen dacht De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, dr, Fawzi, heeft in een boodschap aan Hammarskjöld, de Britten en Fransen beschuldigd van het bombarderen van met-mili taire doelen, waarby de burgerbe volking zware verliezen heeft gele den. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, heeft de Britse ambassadeur mee gedeeld. dat de status van het Sinai- eiland later moet worden geregeld. Engeland had eerder de verwach ting uitgesproken, dat de'Israëlische troepen zich achter de bestandslijn zouden terugtrekken. scherming. Op het verzoek werd niet gereageerd. Voor de ambassades van Engeland en Frankrijk speelden zich dezelfde tonelen af. De demonstranten waren meest scholieren, jongens en meisjes. Slechts enkele ouderen waren erbij. Ze hadden keurig gedrukte borden by zich, waarop stond „Handen af van Egypte", „Agressors terugtrek ken" en „Stop de oorlogsstokers". De demonstraties duurden uren. Toeschouwers kregen de indruk, dat de jongelui in opdracht handel den. De2e zorgden er ook voor, dat het optreden ordelijk verliep. Mensen, die al jarenlang in Mos kou wonen, konden zich niet her inneren ooit zo iets te hebben ge zien, zeker niet sinds de tweede wereldoorlog. De toeschouwers kre gen de indruk, dat de jongelui meer op een pretje schenen uit t« zyn, dan op een echte demonstratie. Er werd luid gelachen en ook werden er grappen verkocht. De diplomaten zullen krachtige protesten by de Sowj et-regering in dienen. Volgens het Sowjet-persbureau Tass worden er in het gehele land protestbijeenkomsten tegen de „ge wapende agressie van Engeland, Frankryk en Israël tegen Egypte" gehouden. HONGKONG. Communistisch China heeft bekend gemaakt, dat ln totaal 5,8 miljoen man volgend jaar gedemobiliseerd zullen rijn uit de strijdkrachten, Hsieh Tsjoen-tsai, minister van Binnenlandse Zaken, heeft meege deeld, dat tot nu toe meer dan 5 miljoen man gedemobiliseerd zijn en dat het volgend jaar nog 800.000 zul len volgen. NUMEGEN. De 65-jarige R. Brail ig maandag toen hy per fiets op de Lange Hezeistraat reed tegen een zware vrachtauto gereden. De man was direct dood. Wychen. Op de weg Nij megenGrave onder Wychen is maandag de 78-jarige J. van den Berg toen hij de weg overstak door een auto gegrepen en gedood. Zeist. De 83-jarige heer H. Weg- gemans is maandagmiddag, toen hij de Utrechtsewcg wilde oversteken, door een personenauto aangereden en op slag gedood, Glekerk (Fr.). Maandagmid dag is de 80-jarige A. de Vries bfj het oversteken door een zandauto gegrepen. Hij is 's avonds in het Diaconessenhuis te overleden. (Advertentie INI.) Geen losraken ol verschuiven meer van Niemand, dia een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of versdiuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig DENTQFIX-poe- der houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. DENTOFEC voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Prijs per stroolbus slechts f 2,35, ver- krijg baai bij apotheken en drogisterijen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gistermiddag zijn twee gedetineerden uit de strafge vangenis aan de Pompstationweg in Scheveningen ontvlucht. De vluchte lingen, de 25-jarige kraandrijver Van der W.,uit Amsterdam, die we gens inbraak veroordeeld was tot zes jaar en de 43-jarige fabrieksar beider C. B. uit Amersfoort (dria jaar wegens een zedendelict) wer den, ondanks de nasporingen met speurhonden, niet meer gevonden» Da gevangenen, die in de kleeimS kenj waren tewerkgesteld, hebbrii kans gezien een hangslot van ee& traliehek te verbreken, waardoor rij op een afdak terecht kwamen. Langs een touw zijn zij op een lager gele- gen afdakje terecht gekomen, van- - waar zy de binnenplaats tussen de eigenlijke gevangenis en de wonin gen van da bewaarders konden bëk reiken. Met behulp van planken en an der bouwmateriaal op de bihnen- plaats werd gebouwd zijn zij Leeuwarden over de vier meter hoge buitenmuur geklommen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2