WAPENS VOOR INDONESIË Nederland hekelt meten met twee maten 01 Dr. Drees aanval op doet scherpe communisten In Boedapest al 12.000 doden €sso India en Joego-Slavië tegen veroordeling Plaat Verbod CPN onnodig in goede democratie Aantal vluchtelingen tot 14.500gestegen i -TtiTrnfrn NEDERLAND BEZORGD OYER M.-OOSTEN AietmelkE^ meer DEBAT IN V.N OVER HONGARIJE Astma en Bronchiale hoest Minister Luns: „Hongarije gaat voor M.-Oosten" MALAKKA met melk meer mans cïïewiwe Verkoudheid Mendès-i raiice hekelt actie tegen Egypte TV-reportage over Hongaarse: vluchtelingen ESSO EXTRA Zaterdag 10 november 1956 3 NEW YORK. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren drie moties inzake Hongarije aangenomen. De eerste was ingediend door Italië en mede-ondertekend door Cöba, Ierland, Pakistan, en Peru. Deze motie veroordeelt het Russische ingrijpen cn vraagt de onmiddellijke terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Hongarije, vrije serkiezingen onder auspiciën van de V.N. en 'n voortgezet onderzoek door de secretaris-generaal van de V.N, Behalve de negen landen van het Sowjet-blok stemden India en Joego-Slavié tegen. Het Azlatisch-Afrl- kaanse blok stemde blanco met uitzondering van Iran, Irak, Laos, Liberia, Pakistan, de Philippijnen en Thailand. Dit was voor de Nederlandse ge delegeerde mt\ Schürmann aanlei ding op te merken, hoever sommige landen, willen gaan in hun verlan gen neutraal te zijn, zelfs in een kwestie als de Hongaarse tragedie. Mr. Schürmann bracht in dit ver band hulde aan de leden van het neutralistische blok die de moed hadden getoond een onafhankelijke stem uit te brengen een opmer king die onmiddellijk een boze re pliek van de afgevaardigde van In dia, Krisjna Menon, uitlokte. Vervolgens werd een Amerikaan se resolutie aanvaard, waarin de Russische actie in Hongarije een schending van de internationale be grippen. van recht, rechtvaardigheid en moraal wordt genoemd en waar in o.m. van het Hongaars-Russische communistische bewind wordt ge vraagd samen te werken met de in ternationale organisaties, die het leed van het Hongaarse volk willen verzachten. De uitslag van de stem ming gaf vrijwel hetzelfde beeld: 53 stemmen voor, negen tegen, der tien bianco, Ceylon, India en Indonesië deden een poging de Amerikaanse reso lutie te verwateren door amende menten in. te dienen, welke schrap- TR EN poosje geleden moest ik een lezing houden in Assen. Toen de klok bij achten wees, wilde ik het podiumbeklimmen, maar de voorzitter hield mij nog net bijtijds terug en zei: „Nee, even wachten, 't Is maan. dag." Mijn gezicht straalde blikbaar niet van begrip. „Doorsnee!" verduidelijkte hij. En hij trok het gordijn open. Op het toneel stond een radio met versterker en daar klonk het al, het liedje over het huts, dat in Holland staat. Een half uur lang zat een zaal met een paar honderd mensen, diep tevreden te luisteren, naar alles wat dat kastje, daar op de planken, te beweren, ze schertsen en te zingen had. Toen mocht ik. ,Ja, als we dit niet doen, komt op Doorsnee-avond natuurlijk nie mand zijn huis uit," zei'de voorzit ter. „We doen het met alle maandag avond sprekers zo. By de Kadt laatst ook De combinatie leek mij grillig. Annie Schmidt zott er om gelachen hebben, net als die keer toen een andere voorzitter in mijn tegenwoor digheid tegen haar zei: „O, er wordt enorm geluisterd naar dat programma, mevrouw. De Koningin, die houdt op maandaga vond geen audiënties meer. Want de Koningin unl zelf ook luisteren, natuurlijk 't Was aardig bedoeld, maar het kwam ons allebei wat sterk voor Maar dat de familie Doorsnee er eclatant in geslaagd is, ons aller fa milie te worden staat wel als een paal bouen water. Vier winters lang hebben de op gewonden gesprekken van de fami lie Doorsnee via de Var a-microfoon in de Hollandse huiskamers geklon ken. Vier tutnters lang hebben de bewoners van het huis dat in Hol land staat met elkaar gebakkeleid en gelachen. En ook gezongen. Tel kens weer andere liedjes. Over al de dingen die 20 in het gewone le ven voorkomen. Over uitverkoop en schoonmaak en vakantie. Over Sin terklaas en over emigratie en over eten en poëziealbums. En sommige van die liedjes klinken lang, heel lang na in het muzikale geheugen van alle bewoners van alle Holland se huizen. Het zou prettig zijn ze nog eens te horen. En dat kan. Nu!" Dit schrijft Annie Schmidt achter op de hoes van de door Wim lbo ge presenteerde langspeelplaat, die 'n do zijn liedjes uit Doorsnee bloemleest. Ik kreeg 'in op mijn verjaardag van Hctty Blok, een verrukkelijk ge schenk, want de plaat bewijst weer eens zonneklaar, hoe onjuist de nare stelling is, volgens welke „populair" en „goedkoop" eigenlijk synoniemen zijn. Op die wonderlijke heldere, di recte en eenvoudige manier, die haar geheim is, weet Annie Schmidt al deze teksten geestig te zijn en haar vondsten worden muzikaal ge dragen door werkelijk heerlijke composities van Cor Lemaire, de enige man in dit land die een chan son weet te schrijven. Zo'n liedje als „Wit joe hef u cup of toe" was, als Holland het niet geproduceerd had, ongetwijfeld nu al een wereld hit of behoor je het, op dit niveau een sckimmel te noemen? Ik u>eet het niet. Ik weet alleen dat ik met deze leuke plaat interessante proeven neem. Ik zet 'm onverhoeds op als ik high brow intellectuelen op bezoek heb, die uit beginsel nooit naar de radio luisteren. Aanvankelijk kijken ze wat viezig, maar binnen twee mi nuten beginnen ze gegarandeerd te glimmen. Overwonnen, door de komische kracht van Laseurs stem, die van elk woord een pointe kan maken en door ironische nuchterheid van Sophie Stein. Brusse's genuanceerde trefzekerheid (nooit te veel) ver raadt de geboren cabaretier en Lia Dorana excelleert zowel in het poëti sche Geachte cliënten, 't toordt len te" als in haar duivelse „Ali Cyan- kali", de slechte vrouw van Rotter dam, die zich dan ook duidelijk van het in die stad gesproken dialect bedient. Amsterdams klinkt mooier, zeg ik chauvinistisch, vooral als het uit de mand komt van Hetty Blok, in een met kostelijk entrain gebracht liedje over de vissenkom of in het uacan- tie-chansora, dat ze zo lekker onbe kommerd uitjubeltApeldoorn vrij moedig rijmend op Lago Mussjore Een voltreffer, deze plaat. Ik ben ®r tenminste, zoals u bemerktdo delijk van. KRONKEL ping beoogden van alle passages, die 't Sowjelblok niet welgevallig kon den zijn. Dit mislukte evenwel: 45 stemmen tegen, achttien voor en veertien onthoudingen (de blanco stemmen waren van 't Sowjetblok) Egypte. Iran en Irak). Cabot Lodge noemde het 'n grote fout om elke verwijzing naar de Sow jet-Unie uit de resolutie te schrappen, omdat er op het gebied van de moraal niet met twee maten mag worden gemeten. „Als wij m het" ene gebied aan onmenselijkheid weerstand bieden, moeten wij het ook elders doen." zei hij. Tenslotte werd een Oostenrijkse resolutie aangenomen, waarm uit sluitend de nadruk werd gelegd op de humanitaire zijde van de kwes tie en waarin elke verwijzing naar het Russische optreden achterwege was gelaten. Deze resolutie wierf 67 stemmen met inbegrip van die van Hongarije en Polen, die zich hier mee derhalve van. het Sowjetblok losmaakten. In de debatten over de moties stond het Aziatisch-Afrikaanse blok tegenover de Latijns-Amerikaanse landen, die in menig geschil aan zijn kant staan. De geladenheid der discussies toonde aan hoe diep het gebeuren in Hongarije de wereld heeft ge schokt. (Advertentie IM.) Een voortreffelijk middel tegen Wellicht heeft u reeds talloze midde len tegen astma en bronchiale hoest gebruikt, zonder werkelijk verlich ting te vinden. Toch bestaat er een. produkt dat zijn doeltreffendheid be wezen heeft en dat aan tienduizen den lijders verlichting heeft gebracht. Het zijn de Adozo tabletten. Eén Adozo tablet bij het opstaan geno- meh verzekert u een dag zonder aan vallen: één tablet bij het naar bed gaan, een rustige nacht. Probeer de Adozo tabletten en u zult zelf zien, dat hun uitwerking wonderbaarlijk is. Bij apothekers en drogisten. TWEEDE KAMER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAC. - De Nederlandse re gering, die ernstig bezorgd is over de ontwikkeling in het Midden-Oosten, acht het volstrekt onverantwoord Israël, dat omringd wordt door Ara bische staten, die geen twijfel lieten aan hun bedoeling het land geleide lijk te worgen, tot agressor te ver klaren. Daarom onthield Nederland zich van stemming, toen in de Ver enigde Naties Israël eenzijdig werd schuldig verklaard. Minister-president Drces, die deze verklaring vrijdagmiddag als waar nemend minister van Buitenlandse Zaken aflegde in de Tweede Ka mer. zei verder, dat Nederland in de kwestie rond het Suezkanaal steeds heeft ge meend dat geweld kon en moest wor den vermeden. Een gemeenschappe lijk optreden van de kanaalgebrui kers, en in het bijzonder van de wes telijke landen, zou veel hebben kun nen bijdragen tot een vreedzame op lossing van de problemen. De aarze lende houding van de V.S. zou ech ter, volgens dr. Drees, veel afbreuk hebben gedaan aan dit gezamenlijke optreden. De waarnemend minister beweer de het niet redelijk te achten van En geland en Frankrijk ontruiming van de Kanaalzone te verwachten voor dat de politiemacht van de VN zou zijn gearriveerd. Minister Drees noemde tenslotte het waarborgen van een duurzame veiligheid voor Israël en het scheppen van garanties voor het gebruik van het Suezkanaal nood zakelijk. NEW YORK. Minister Luns heeft vrijdag hij zijn aankomst in New York, waar h|j de leiding van de Nederlandse delegatie in de Al gemene Vergadering der V.N. op zich zal nemen, verklaard dat Ne derland de vorming van een inter nationale politiemacht voor het Midden-Oosten toejuicht. -„Wij zijn. zeer bezorgd over de toestand in het Midden-Oosten, aan gezien. wij op drie landen na de grootste gebruiker van het Suezka naal zijn, maar wij zijn ook van mening, dat Hongarije op de eerste plaats komt." „Hongarije vormt een afschuwe lijke les voor hen, die geloof heb ben gehecht aan de Sow jet-leuze over vreedzame samenleving. Het blijkt, dat de Sowjet-leiding opper vlakkig bezien misschien haar me thoden heeft gewijzigd, maar dat haar gronddoel een zücht naar macht niet is veranderd. Het Sta- linregiem bestaat nog steeds," zei minister Luns Een Engels koor weigerde in Worthing de lof van Egypte te zin gen, al was het slechts In de vorm van een Italiaanse opera- Het grote koor uit G-iuseppe Ver di's „Aida", dat begint met de woorden „Glorie zij Egypte's mach tige goden" werd van het program ma geschrapt. (Van een onzer redacteuren) TA ONOVAN, die na zijn mislukie «vontuur in Siam eerst een paar weken in Hongkong heeft ver toefd en daarna geruime tijd door het Verre Oos ten heeft gezworven, waar hy o,m. Indonesië heeft be zocht, krijgt plotseling van Murray bericht onmiddel lijk naar Manilla te komen. Daar hoort hij van de plannen van Johnson om toapens naar Indonesië te sturen. Wanneer Murray merkt, dat Donovan daar wel iets voor voelt, gaat hij er ten slotte ook mee akkoord. Johnson hoort echter tot zijn teleurstelling, dat Murray de uitvoe- ring van deze zaak wil overlaten aan zijn vertegenwoordiger op Ma- lakka. Donovan en hij krijgen opdracht voorlopig in Manilla te blij ven, om enige belangrijke zaken met de Amerikaan te bespreken. Twee weken later heeft hij er geen spijt van op de Filippijnen te zijn gebleven, want de Indonesische smokkelaffaire wordt een grote "^Murray's vertegenwoordiger in Malakka maakt van een motorboot, de .Gladys Mary" gebruik om de kisten met wapens van de Cata- lina 'over te nemen. Het toestel is nog geen. kwartier verdwenen, of aan de horizon duikt een Nederlands militair vliegtuig op, dat de positie van.de „Gladys Mary" doorgeeft aan een oorlogsbodem van de Koninklijke Nederlandse Marine, die ten oosten van Tandjong Pinang op de loer ligt t De volgende morgen zit Murray met een somber gezicht aan zijn ontbijt. Voor hem op tafel liggen de ochtendbladen, die met grote koppen op de voorpagina het opzienbarende nieuws brengen, dat m de Indonesische wateren een motorboot is aangehouden, die een illegale lading wapens aan boord had. De opvarenden van het schip, o.w. enige buitenlanders afkomstig van Singapore zijn gearresteerd. Een uur later bespreekt Murray met Johnson en Donovan wat hun te doen staat. Het drietal begrijpt, dat er grote moeilijkheden op komst zijn. Men vreest, dat de gearresteerde smokkelaars de namen, van de leidende figuren van de bende zullen noemen. Donovan en Johnson durven voorlopig Manilla met te verlaten, zodat Murray besluit via relaties in Singapore te laten informeren, wat er met zijn aangehouden bendeleden gaat gebeuren. Een advo caat wordt bereid gevonden om hun verdediging op zich te nemen._ Bij stukjes en beetjes komt Murray er achter op welke wijze zijn mensen tegen de lamp zijn gevlogen. Het blijkt, dat zijn vertegen woordiger in Malakka de zaak heeft verknoeid. Deze maakte afspraken met een groep personen, die volgens haar bewering de belangen behartigde van de Indonesische guerilla- stryders. Hij wist echter niet. dat een Nederlandse politieman kans gezien, had zich in deze groep in te dringen. Het behoefde dan ook geen verwondering te wekken, dat de smok kelaars argeloos in de val liepen, die de Nederlandse politie in. samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Marine voor hen had weken wordt de smokkelaffaire door het Nederlandse landgerecht in Tandjong Pinang in behandeling genomen. En wat de leidende figuren van de bende hebben gevreesd, gebeurt. De naam van Murray wordt in het proces genoemd. Deze lieden hebben echter ge luk, tvant in verband met de po litieke situatie in Indonesië Nederland staat a2n de vooravond van de Indonesische soevereini teitsoverdracht vinden de Ne derlandse autoriteiten in Djakar ta het wenselijker de smokkelaars op vrije voeten te stellen, Is voor de Nederlanders de zaak thans afgedaan, voor de En gelse geheime dienst begint die pas. Een van haar agenten heeft het proces in Tandjong Pinang nauwlettend gevolgd. Het gevolg is, dat een der vrij gelaten buitenlanders een En gelsman na zijn terugkeer in. Singapore aan de tand wordt ge voeld. Politieagenten krijgen kort daarop opdracht opslagplaatsen en loodsen in de gaten te houden. Hst vermoeden bestaat, dat daar illegale wapens verborgen wor den gehouden. Vissers valt 't op, dat zij in de Straat van Malakka steeds meer Engelse patrouilleboten zien. die het scheepvaartverkeer tussen Su matra en de o verwal controleren. -SUMATRA BIJ -f tussen Singapore en Tandjong Pinang werd de „Gladys Mary" door een schip van de Koninklijke Nederlandse Marine aangehouden. (Advertentie 1M.) fii DEN HAAG. De Sociaal-Eco nomische Raad heeft, met 31 voor en. 8 stemmen tegen, besloten de regering te adviseren over te gaan tot het instellen van een zelfstan dig bedrijfschap voor de detailhan del voor alcoholhoudende dranken. Tegen stemden de N.V.V,-vertegen woordigers en de kroonleden Ber ger en Den Uyl. (Advertentie I.M.) KAiJVf kauw Wrlgley Ooublemint. Even kauwen een deor on door frisse adem krijgen - Doublemint geeft rust - kunnen we best gebruiken in 1956, vóór, tijdens en nó kantoortijd. Prettig, heerlijk verfrissend en dubbel lang lekker. (Van. een onzer redacteuren) DEN HAAG. Voor de tweede maal in twee dagen hebben vrijdag de niet-communistische Kamerleden de Tweede Kamer vergaderzaal verlaten, toen de communist Wagenaar zich in kwetsende termen over de Hongaarse vrijheidsstrijders uitliet. Een uitzondering vormde slechts het nieuwe socialistische Kamerlid Fedde Schurer. Wagenaar verweet minister-presi dent Drees vergeten te hebben dat lang geleden de Russische troepen Hongarije hebben bevrijd. „Bevrijd?" vroeg dr, Drees met hoon in zijn stem: „Ik weet dat Hongarije in 1945 ook door de Russen is veroverd en dat zij daar het fascistisch regiem ten val hebben gebracht, maar ik betwist dat wat de Russen daar brachten ook maar iets met TWEEDE KAMER vrijheid te maken heeft gehad, ook al had het er een ogenblik de schijn van. De willekeur is na de val der fascisten volledig gebleven. Slechts degenen die haar bedreven zijn veranderd." Tevoren had de minister-president een voor zijn doen ongekend scher pe aanval gedaan op de communis ten. die wel zware woorden besteed den aan de moeilijkheden in het Midden-Oosten, maar die met geen woord over het zenden van een V.N.- pohtiemacht naar Hongaxüe hadden gesproken. „Ik had van de communisten in Nederland verwacht, dat ze voor zichtig geworden zouden zijn na de onthullingen over Stalm, Vroeger heeft de C.P.N. zich geblameerd door elke Stalinistische leugen te accepte ren, tot ze door Moskou zelf uit de droom werden geholpen. De heer Wagenaar kan beter wat voorzichtig zijn: straks zal hij misschien moeten constateren, dat de mensen, die nu door de Russen worden neergescho ten uit hun graven worden gehaald om in hun eer te worden hersteld. Als het ooit duidelijk is geweest, dat een heel volk is opgestaan, dan was het nu, in Hongarije. De commu nisten hebben met geen woord ge rept over het afschuwelijk verraad dat de Russen pleegden tegenover de onderhandelingsdelegatte. Men zal ver moeten gaan m de geschiedenis om een daad van een dergelijke laag- heid te kunnen vinden," zei dr. Drees, j „Ongetwijfeld," vervolgde hij, „zijn er door de opstandelingen wreedhe den gepleegd, Deze wreedheden ge tuigen van de diepe haat. die 't com- r mumsme heeft ontketend." Met donderend applaus begroette de Kamer de woorden van dr. Drees, dat wat honderd jaar geleden door de beulsknechten van de tsaar in Hongarije werd gedaan, nu door de beulsknechten van het bolsjewisme wordt herhaald Als de communisten zich beklagen dat de jeugd zich aan excessen te buiten gaat moeten ze bedenken, dat zij het zijn geweest, die deze jeugd hebben geleerd hoe men met benzine gedrenkte lappen geweld kan plegen. Het is verheu gend te weten dat juist de jeugd hef communisme verre van zich werpt en er zich naar de geest geheel aan ontworsteld heeft. Dr. Drees zei tenslotte dat de re gering er niet voor voelt de C.P.N. en haar mantelorganisaties te ont binden. We hebben een gezonde de mocratie. waarin de bevolking ge toond heeft zich zelf af te wenden van dit soort lieden. Het is verheu- I gend dat ons volk begrepen heeft i dat de C.F.N. iets anders is, dan zij j voorgeeft te zijn. WENEN. Volgens voorlopige schattingen zijn sinds het begin van de opstand In Boedapest twaalf tot vijftienduizend mensen omgekomen. Het aantal gewonden zou tiendui zend bedragen. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde giste ren mee, dat de stroom vluchtelin gen uitHongarije aanhoudt Vrij dag zijn in ttotaal dertienhonderd Hongaren Oostenrijk binnengeko men. Het aantal vluchtelingen In Oostenrijk is sinds 23 oktober hier mee tot 14.500 gestegen. In Boedapest hebben de opstande lingen een aanval gedaan op het westelijke spoorstation. Ze drongen er in door en namen mee wat zij konden, gebruiken. Alleen het oude kasteel in het stadsgedeelte Boeda wordt nog hardnekkig door de vrij heidsstrijders verdedigd. Een Hongaarse student, die giste ren er in slaagde uit Boedapest te naar hun land zullen worden terug gestuurd. „Ons land heeft belang by de stabiliteit van de Volksrepubliek Hongarije, maar de tijd zal moeten leren of de regering van Janos Ka- dar de vrede in het land zal kun nen herstellen", zei Draskovic. Hy ontweek de vraag of Joego-Slavie de verklaring nog van waarde acht, waarin de Sowjet—Unie vorige week het recht erkende van alle volken een eigen, weg naar het socialisme te volgen. Het officiële Joegoslavische blad „Borba" schrijft vandaag, dat de po ging om de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in Hongarije op Zuid-Slavie te schuiven, „slechts de vriendschappelijke betrekkingen tussen Joego-Slavié en de Oosteuxo- pese landen kan verstoren". Ook de houding van westelijke communisti sche partijen wordt gehekeld. Borba citeert in dit verband een w. artikel van de secretaris van de Al- vluchten naar Oostenrijk, vertelde, jbanesecomrmmistiscbepartijdatin.de dat in Boedapest vlammenwerpers tegen de opstandelingen zijn inge zet. Een gebouw van het Rode Kruis was volgens hem door Russi sche soldaten bestormd. De ver pleegsters werden vermoord cn de voorraden meegenomen- De bevol king in de steden en dorpen waar hij was doorgekomen steunden de opstandelingen zoveel mogelijk. Andere vluchtelingen hebben ver teld. dat verzetstrijders de uranium- mijnen in Mecsek hebben opgebla zen om te beletten, dat ze in han den van de Russen zouden vallen. Gisteravond laat heeft Kadio-Boe- dapest alle gevangenen, die door de opstandelingen zijn bevrijd, gelast naar hun cellen terug te keren. Ais zy hieraan gehoor geven, zal een derde van hun straf worden kwijt gescholden. Radio Boedapest heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat de leden van de voormalige regering-Nagy „het revolutionaire program van Kadar" volledig goedkeuren en de wens te kennen hebben gegeven tot „nauwe samenwerking" met de nieuwe rege ring. Radlo-Boedapest melde tevens dat de Hongaarse regering onder handelingen met de Sowjei-Unie zal openen over het vertrek van de Russische troepen na het herstel van orde en rust. IN JOEGO-SLAVIE verklaarde Branko Draskovic namens het mini sterie van Buitenlandse Zaken, dat de Hongaarse vluchtelingen niet A dvertentie t.M.) van neus, keel of borst, snuift en. wrijft U weg met snmrt en wrijft U weg met ..Prawda" is opgenomen. In. dit arti kel wordt Joego-Slavié verantwoor delijk geacht voor de opstand in Hongarije. Ook een uitlating van 'n lid van de Franse communistische party, die Joeg.? jc „de geniepi ge handlanger -1 Westelijke imperialisme" i —nd, wordt vermeld. PARIJS De Franse oud-pre mier Pierre Mendès-France noemt de Brits-Franse invasie van Egypte „ondoordacht cn getuigend van een weinig vooruitziende blik". Hjj is hiermee de eerste belangrijke nlet- communistlsche politicus in Frank rijk. die zich openlijk tegen de ac tie verklaart. Het zijn in Frankrijk vooral de communisten en enkele extreem rechtse elementen, die zich tegen het Brits-Franse optreden in Egyp te uitspreken. Mendès-France drong er bij de regering op aan het voorstel van Zwitserland voor een bijeenkomst van de grote vier plus India aan te nemen, MOSKOU. -~ Dc Egyptische atn- bassade te Moskou zegt honderden brieven te ontvangen van Russische studenten, boeren en arbeiders, die „de agressie" in Egypte willen be strijden. Communistisch China zou Egypte zowel van mannen als materieel voor de strijd willen voorzien, 1 interessant ZONDAG zRn er enkele extra- tetevtste-uitzendingen. De Oos tenrijkse beeldradio verzorgt van pi.m. balf vier tot kwart over vier een rechtstreekse reportage uit het kamp Tralskirchen b|j Wenen, waar een groot aantal Hongaarse vluch telingen een ('tijdelijk) onderdak heeft gevonden. Deze reportage wordt door de N.T.S. gerelayeerd. 's Avonds van half negen tot pl.m, kwart over negen zal een In de r.-k.~ kerk te Bunnijt te houden getuige nis-samenkomst van de in Neder land woonachtige Hongaren op het beeldscherm worden gebracht. Daarna volgt een joumaaloverzlcht van de gebeurtenissen in de afge lopen week. Mensen, zoals wij" heeft s. de Vries jr. een serie in terviews met verschillende mensen over de erva ringen in hun beroep genoemd. Gisteravond was de politie aan de beurt. Het werd een. goed, programma. Weinig „tja-s", aardige opmer kingen van politiemannen uit ver schillende afdelingen en rangen over het probleem van de proces sen-verbaal in verband met de z.g. beoordelingslijst. Zo nu en dan kwam „S" met z'n vinnigneuzig Gronings stemgeluid een korte vraag stellen, op de kwasi noncha lante toon van j e-kunt-me-toch- mks-wijs-maken, die hem eigen is. Maar hij bleef bescheiden, zoals 't de radiovakman betaamt, en liet de „ondervraagden" tijd genoeg, om hun antwoorden te formuleren. R EETHOVEN is morgen in de ■*-* Nederlandse radio-programma's goed, zij het wat eentonig, verte genwoordigd. 's Morgens om half twaalf speelt Willem Andriessen de pianosonate op. 7 in Es (H. I), des avonds voert Wilhelm Backhaus de sonates in f op. 2 nr. 1 en. die in e op. 9 uit (H. II, 10,20—10.50). Werken van. Nederlandse componis ten zult ge in de concertprogram ma's weer vergeefs zoeken. Het om roeporkest vertolkt composities van Mascagni. Richard Strauss en Wag ner (H. II, 2.20—3.10), het om- roepkamerorkest werken van Han del. Hay dn en Lekeu (H. I, 3.30— 4.15). Wanneer zal onze eigen om roep, die bij tijd en wijle zo ge nereus is een. vaderlands toondich ter een opdracht te geven, de ei gentijdse Nederlandse muziek in haar uitzendingen eens iets minder stiefmoederlijk bedelen? T)E VARA begint morgenavond met de uitzending in een hoor spelbewerking van de auteur van Eli Assers boek „Het huis is te klem". Fons Rademakers voert de regie. (Advertentie LM.) tank snellere start, sneller optrekken meer kilometers per Uter

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2