Veili an de bank e pantser wagens voor V.X.-lcsrcr II NAVO moet snel kunnen beslissen" Koop toch een Oude Meester Professor! Agressor moet weten: elke aanval is zelfmoord Politiemacht groeit mei de dag Grünther, op afscheidsbezoek: YS versterken Pacific-vloot Hachelijk avontuur van Audrey Hepburn Samenstelling NTS-bestuur Oester blaast rook-kringetjes! Amerika levert geen olie aan O.E.E.S. Zweden vermindert militaire verloven Hulp per giro f 2.427.147.38 Tweede konvooi van Rode Kruis in Boedapest Prof. Samkalden debuteerde als minister 2»teidag 17 november 1956 55 i (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De crises van de afgelopen weken vor men aanleiding de politieke machinerie van de NAVO te verbeteren, opdat in geval van nood de NAVO-landen onmid dellijk de belangrijkste poli- tieke beslissingen door de rege ringen samen kunnen nemen. Aldus verklaarde de scheidende NAVO-bevelhebber in Europa, ge neraal Alfred M. Grünther vrijdag avond. De generaal zei dat de NA VO-landen Beschikken over een ver- geidingswapen, dat in staat moet worden geacht een derde wereldoor log te voorkomen. Ik heb de vaste overtuiging dat de NAVO-landen vastbesloten zijn van dit alomisch vergeldingsmicldel gebruik te maken als er een aanval op een van de NAVO-landen wordt ondernomen. De beslissing of op een bepaald ogen blik van dit vergeldingswapen ge bruik zal worden gemaakt, is een be slissing, die niet door enig militair kan worden genomen, maar die moet worden genomen door de regerin gen.- Generaal Grünther. gaf deze ver klaring onmiddellijk na zijn terug keer van paleis Soestdijk, waar de Koningin hem in aischeidsaudiëntie 'had ontvangen, om hem persoonlijk op de hoogte te stellen van haar be sluit hem te benoemen tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Gevraagd naar de betekenis van zijn verklaring te Parijs over onmid dellijke reactie met alle vergeldings middelen op een Russische aanval op Engeland o£ Frankrijk, zei de gene raal: „Deze, verklaring berust niet op enig- nieuw- besluit, maar op een oud beginsel. Het fundamentele doel van ons verbond is oorlog onmogelijk te maken, door agressie zo duur te ma ken voor de agressor dat het onder nemen er van nimmer loont: Wij wenden oorlog af door een onaan tastbare kracht op te bouwen en door. onze? vastewil van die kracht in volle omvang gebruik te maken, als we worden aangevallen. Grünther verklaarde, dat niet alleen de Ame rikaanse strategische luchtmacht, -maar ook de onder de Europese NA- VO-bevelhebber gestelde strijd middelen. voor een massale vergel ding zouden worden gebruikt „Zelfs een verrassingsaanval biedt een. vijand niet de mogelijkheid onze ver- geidingscapaciteit te vernietigen. Een aanval onder die omstandigheden be tekent zelfmoord. Als er in 1939 een dergelijke vast beslotenheid tot collectieve veilig heid was geweest, zou er nimmer een tweede wereldoorlog zijn ge weest." Grünther legde er de nadruk op, dat deze vastbeslotenheid om een aanval met alle middelen :të vergel den, in geen enkel opzicht als een dreiging kan worden gebrandmerkt. Het is niet anders dan de waarschu wing die men ziet op een transfor- matörhuis van een hoogspanningslei- dtng. De mensen die daar eert rode schicht op schilderen en er het woord „levensgevaarlijk" bij zetten, bedreigen niemand. Zij verklaren slechts wat er achter de gesloten deuren zit, en waarschuwen: handen thuis of je weet wat je te wachten staat. Gistermorgen heeft de minister van Oorlog, ir. Staf, generaal Grün ther op zijn departement dank ge zegd voor het onschatbare werk dat hij voor de NAVO en voor Neder land heeft gedaan. HONOLOELOE Het vliegdek schep „Philippine Sea" is woensdag, begeleid door vier torpedobootjagers, in Honoloeloe aangekomen, waar men op korte termijn nog verschei dene andere belangrijke vlooteen- heden van de V.S. verwacht, waar onder nog twee vliegdekschepen. Een woordvoerdervan de Ame rikaanse marine verklaarde, dat deze „herontplooiing" bedoeld is om „de positie van de Amerikaanse ver dediging van de Stille Oceaan" te verbeteren. De eenheden maken geen deel uit van de een of andere tactische strijdmacht. (Advertentie LM.) f\cuvu voor uilgèshpon sfaponf V,„9 ket twek* .R»-l.droomUnd". 'Cr.lti uil, •ftlkWI MBSIfKEN N V WInSCHOUn (Advertentie i.MJ PARIJS, 16 nov, In. een bos, enkele kilometers van de Franse hoofdstad, heeft de populaire Engels-Neder landse filmactrice Audrey Hepburn dezer dagen een hachelijk avontuur beleefd. Om even waf op verhaal te komen in-een drukke tijd, was zij de studio's in Parijs ontvlucht in het gezelschap van een collega (die'la ter de Amerikaanse acteur Cary Cooper bleek te zijn). Het tweetal had net op een opèn plek. in het. bos allés klaar gezet voor een knusse picknick, toen Audrey Hepburn plotseling met een gil van schrik op sprong. Tientallen paren ogen staar den haar tussen het dichte geboomte nieuwsgierig aan. De hevig ontstel de actrice en haar eveneens zeer ver baas de metgezel begonnen in allerijl de zojuist uitgepakte lunch weer in te pakken, met de bedoeling zich door een overhaaste .aftocht te ont trekken aan dit onbeschaamde spioneren.Op dat moment echter stapte een. der bespieders naar voren en ontpopte zich als de befaamde Amerikaanse regisseur Billy Wil der. Achter hem stónd de complete camera-staf voor Audrey's nieuwe film geamuseerd te grinneken. Mocht u interesse hebben voor de opnamen die toen gemaakt zijn, met een schaterende Audrey cn een op geluchte Gary, dan moet u er Li- belle van 24 november maar eens op naslaan. Daarin vindt u een bij zonder. charmante foto-reportage; „Audrey flirt op hoog bevel". Elke week brengt Libelle zulke verras sende en interessante artikelen. Eén briefkaartje naar Libelle. Nassau- plein 7, Haarlem, en er ontgaat u geen nummer meert IN het nieuwe NTS-bestuur zijn de functies aL volgt verdeeld: voorzitter prof. dr. J. B. Kors O.P.; vlce-voorzitter mr. A. B. Koosjer»; secr.-penafngin.eester jhr. Th. Roell; leden H. Algra, J, B. Broeksz, prof- dr. T. T. ten Have, dr. J. A. de Ko ning, drs. A. J. v. Made, N. Padt, 3. W. Kengelink, D. Repko en A. H. v. d. Veen. TJit dit algemeen bestuur is een dagelijks bestuur gevormd, waarvan behalve voorzitter, vice-voorzitter en secretaris-penningmeester deel uitmaken- de heren Algra, tj Broeksz enDe Koning. De com- missaris-porte- feullles zijn als volgt verdeeld: drs. A. J. v. d. Made. economische zaken; J. W. Rengelink. program ma's; D. Repko,. personeel en -so ciale zaken; mr. A. H. v. d. Veen, techniek. PER advertentie heeft: de Neder landse Radio Unie onlangs ge-, gadigden voor een hoorspelcursus gevraagd. Niet minder dan tweedui zend kandidaten .hebben zich ge meld. Van dit aantal rijn 525 opge roepen. Zij hebben zich allen aan een stemproef moeten onderwerpen, De gelukkigen, die na de selectie overblijven, zullen een. jaar lang worden opgeleid. Docenten aan de cursus zijn o.a.Rolien Numan en Georgette Reyewsky. Uiteraard was de stemproef slechts een eerste se lectie. Uit deze opzet blijkt duide lijk. dat ook de. klankradio nog een toekomst heeft. GISTERAVOND zijn we weer ge trakteerd op een Vlaams tele- visie-relais. Het spel had niet veel meer om het. lijf, dan. de vorige die'we uit. Brussel zagen. Maar dit maal was de distantie van het thea ter-toneel aanzienlijk groter. Pro ducer Bert Janssens bad. niet zon der succes naar een échte studio- opvoering gestreefd. We mogen-niet vergeten, dat de Vlaamse televisie met minder middelen en mensen méér zendtijd moet vullen, dan. ónze beeldradio. (Van een onzer redacteuren) Uzult wel nooit de honderd duizend winnen of van een rijke Amerikaanse oom er ven. Voor het geval het on waarschijnlijke toch eens werkelijkheid zou worden, laten we u dan een goede raad geven. Koop een oude meester. Het is de beste geldbelegging die we u kunnen aanraden. Harder dan de hardste Amerikaanse dollar, waarde vaster dan de, schoonste huizen. Zou itw geld niet toereikend zijn voor een oude roeester, een Rem brandt, een Vermeer, een El Greco. een Veronese, welaan, koop dan een impressionist, een Renoir, een De- gas, In beide gevallen bent u dan niet alleen verzekerd van uw geld. u heeft bovendien een goede kans dat u al wachtende er nog een flink fortuintje bij verdient. Vroeger zei men wel eens: „Zo safe als de Bank van Engeland". Tegenwoordig kan men beter spre ken van: „Zo safe als een schilde rij". Want zelfs de bank van Enge land. dit voorbeeld van degelijk geldbeheer, is niet ontkomen aan een waardevermindering van het geld. Maar gerenommeerde schilde rijen, die stukjes linnen met wat verf en vernis, hebben hun waarde behouden, ja zijn zelfs sterk in waarde gestegen. Het klinkt oneerbiedig, ja voor sommigen misschien -wel heilig schennend: geld verdienen aan de kunst,. Over kunst spreekt 'men slechts met eerbied. Een kunstwerk is enig; de kunst is een van de hoogste scheppingen van de mens. Maar kunst is ook „handel", is ook ..business". En een „business" die in de miljoenen, ja in de miljar den loopt. Met deze. meer materiële maar daarom nog lang niet oninte ressante kant,zullen wij ons in deze artikelen bezig houden. Dr, Rudolp Heineman, een van de Rubens, de grote Vlaming) »s een van de schilders wlen* werk ris jeldbelesgint vel- liger ïUn dan de Bank van Enge- grote ker.ners van de kunsthandel in Parijs,. Londen en New York, heeft eens gezegd:. „Had men in 1856 tienduizend gulden belegd m schilderijen die thans als grote kunst gelden, dan was deze mveste- ring op het ogenblik zelfs bij een voorzichtige schatting minstens tien miljoen gulden waard." Vorig jaar juni werd m het Me tropolitan Museum in New York een klein schilderij met de titel „Portret van een long meisje*' ten toongesteld. De schilder was Jan Vermeer. Sedert honderd jaar was het. schilderij niet meer in het openbaar tentoongesteld. De eigenaar, de oliemagnaat Charles B. Wrightsman. kocht het enige jaren geleden van een Vlaam se familie voor'35Q.OOO dollar, bijna 1.3 miljoen gulden. Het schilderij is 40x45 centimeter groot. Dat be tekent dat elke vierkante centime- De Spaanse meester Goya behoort tofc de weinige schilders buiten Nederland en Vlaanderen, die In ons land wel In teek zijn. Van hem Is dit „t)uel met messen''; een tekening van natuurlijke, levendige beweging 'en heltdge emotie. ter ongeveer 350. kost. Een aardig bc. drag zult u zeggen. Maar inmiddels is voor hetzelfde schilderij al weer 400.000 dollar ge boden, een schilderij dat in 1816 voor. drie gulden werd ver kocht. Maar het schil derij zalin de toe komst nog meer m prijs stijgen totdat er over enige tyd eenvou dig geen prijs meer zal zijn. Steeds hoger stijgen de prijzen, steeds meer worden deze opge jaagd. De prijzen yan de meest geliefde im pressionisten zijn in 10 jaar tijds tot het vier en vijfvoudige geste gen, die van de beste moderne schilders tot het tienvoudige en nog altijd is het einde niet in zicht, Wilt u nog enkele voorbeelden? In 1907 kocht de di recteur van het Me- tropolitan Museum in New York. Roger Fry. ..Madame - Charpentier en haar kinderen" van Renoir voor 19.000 dol lar. Er stak een storm van verontwaardiging óver deze „geldsmijterij op die Fry - bijna zijn betrekking had gekost. Op het ogenblik is het schilderij tussen de lOO.OOO en 150.000 dollar waard. In 1B97 kocht Wilhelm von. Bode in Londen het schilderij „De man met de gouden helm" van Rem brandt voor een 20,000 gulden. Op het ogenblik betaalt men voor het zelfde schilderij graag drie miljoen gulden. In 1391 stierf de Franse schilder Seürat. Zijn schilderij ..Zondag op la grande jatte'! bracht 800 gulden op. In 1924 kóchfc Frederic Clay Bartlett het schilderij voor 100.000 gulden en schonk het aan het mu seum in Chicago. In 1931 probeerde een aantal Franse industriëlen, het schilderij terug te kopen. Zij boden 1,6 miljoen gulden. Het aanbod werd afgewézen. Maar er zijn ook voorbeelden van prijsstijgingen in een veel kortere periode. In 1934 werd in Parijs een van de beste werken "van Scipione (een moderne Italiaanse schilder) voor duizend lirès verkocht. Het schilderij kost nu twee miljoen "lirès. De Amerikaanse kunsthandelaren Park en Bennett'verkochten in 1945 het schilderij „Oude molen bij Can- Botticelli, schilder van de Italiaans» renaissance, behoort tot de. 250 schil ders, die thans tot de „oudé meestérs" gerekend ■worden. Van hem Is dit portret van een jongeman, dat te lénden is In de Zwitserse collectie Baszanger. nes'' van Soutinc voor 2500 dollar. In 1054, negen jaar later, werd het schilderij voor 26.500 dollar aan het Museum voor Moderne Kunst ver kocht. Deinternationale kunsthandel kan.de prijsstijgingen nauwelijks bijhouden. Bij Sothcbey in Londen werden, vorigjaar schilderijen; van Yehetiaainseschilders uit dé ,17e eeuw voor oinstreeks iOO.öOOgu Iden pér stuk verkocht.; Vijftien jaar. geleden hadden ze. misschien het twintigste deel opgebracht Vorig jaar werd in de Galerie Charpen- tier In Parijs op een dag voor 1.800:000 gulden verkócht. Amerikaanse' zakenlieden, Brazi liaanse 'krantenkoningen. Griekse reders, Canadese mijneigenaars en. Armenische oliemiljardairs leveren met hun Franse en Engelse collega's een ware slag' om schilderijen. Het gevolg is dat de vraag op het ogen blik het aanbod overtreft. (Advertentie l.M. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben afwijzend beschikt op een verzoek van de 16 Europese lan den van dc 0.E.E.S. om de speciale Amerikaanse commissie bijeen te roepen,, die gemachtigd is te beslis sen over nood-leveranties van olie aan: Europa. Hot Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken.heeft in plaats daarvan voorgesteld dat de Europe se landen zelf gezamenlijk een com missie in het leven roepen voor, olie- aankopep.in de Ver. Staten. - -Reden: voor de weigering om de Amerikaanse nood-commissie bijeen te róepen, wordt gezocht; in. het feit dat de Arabische landen zulk een ..menkaanse stap als steun aan En geland en Frankryk zouden kunnen oeschouwen. Ben zestal tankers zal begin vol gende week' uit Amerikaansehavens naar West-Europa vertrekken met ladingen olie, die door verschillende -^enwoor eigen rekening zynaan- George Sanger had niet minder fan tasie dan zijn vader. Hij probeerde van alles. Maar de grote stunt die hem de middelen, verschafte om' voor zichzelf te beginnen, was het feno meen „Dé rokende oester". In een sfeervol geënsceneerde Lruimte zag het publiek inderdaad een oester op tafel liggen, waar ogenschijnlijk niets bijzonders aan te zien was, ook al ging het schelpdier van hand tof hand. Terug óp tafel evenwel blies de oester rook-kringétjes naai de verbaasde toeschouwers..! Het enige Nederlandse circus-hoek licht de sluier op.' In „De Bonte Droom van het. Circus" vindt .u de oplos sing van dit raadselen van nog veel wonderlijker circus-geheimen'. Spannende verhalenontroerende gebeurtenissen... de grappigste anekdotes: Een standaardwerk, van vóór onze jaartelling tot het circus van nü! Verlucht met talloze pen tekeningen. Voor slechts 2,50 kunt u dit boek werk .kopen bij uw roomboter-le- verancier,of rechtstreeks bestellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album per omgaand toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelij'k uw naam en volledig adres. De bijbehorende prachtige kleuren platen en realistische fotoreproduc ties ontvangt u gratis voor de rijks- botermerken. Op elk pakje room boter treft er één aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! NEW YORK Tot de landen, die hun bijdrage leveren aan de interna tionale politiemacht van de Verenig de Naties, behoort ook Joegoslavië. Volgende week zullen meer dan 650 Joegoslavische militairen uit Sibenik aan de Adrïatische zee naar Egypte vertrekken. Dit contingent omvat twee compagnieën pantserwagens en genietroepen. Generaal Bums heeft gevraagd zo spoedig mogelijk pant serwagens naar Egypte te zenden. Joegoslavië Is het enige dichtbij ge legen land, dat ze leveren kan. Generaal Burns heeft bij zijn aan komst in New York verklaard zeer verheugd te zijn óver de snelle wijze waarop de eerste troepen vanhet V.N.-leger naar Egypte zijn gezon den. Hij verklaarde nog niet te we ten. hoe groot het leger zal worden. Gisteren werden opnieuw 106 mili tairen naar Aboe Soeweir overge bracht. Om de leden van het internationa le politieleger van de Verenigde Naties te beschermen tegen sluip schutters dragen zij lichtblauw ge spoten plastic hoezen voor de hel men, om hen van de Britse soldaten te onderscheiden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag te kennen gegeven, dat de Britse troepen in de Suezfcan aal zone niet zullen worden terugge trokken. voordat een „deugdelijk werkende" internationale strijd macht klaar staat. Hij voegde hier aan toe, dat Groot-Brittannië hier over met de Verenigde Naties zal onderhandelen. Steeds meer troepen maken zich klaar om zich naar de verzamel plaats in Capodichino in Zuid-Italië te begeven. Een V.N.-woordvoerder m Napels verklaarde vrijdag, dat het Canadese vliegdekschip „Magnificent" op 28 november met bijna duizend man van. het Canadese leger in Napels wordt verwacht. De „Magnificent' zal in Egypte'als drijvend /hoofd kwartier van het V.N,-leger gebruikt worden. Uit Agra zijn gisteren met Ameri kaanse toestellen, die speciaaLvoor deze reis uit Hawaii gekomen rijn.de eerste Indiase militairen voorhet internationale leger naar Capodichi no bij Napels vertrokken. Het zijn 50 officieren en manschappen. Volgen de week- woensdag zal men begin nen met het overbrengen van circa 750 Indiase militairen. Uit Zweden zullen vandaag waar schijnlijk 40 Zweedse officieren en manschappen naar Capodichino ver trekken. Zondag volgen nog 275 man. Zij reizen met Amerikaanse vliegtuigen. Het eerste Finse contin gent wordt niet voor het einde van de maand verwacht. Op Capodichino worden zeer bin nenkort 160 Columbianen verwacht. Op 26 november verwacht men nog 210 Columbianemen op 2 december nog eens 130 man. In Noorwegen staat een tweede contingent van bijna-300 man voor het N.V.-Ieger gereed voor vertrek. STOCKHOLM. Zweden heeft gisteren de militaire verloven ver minderd ten gevolge van de Inter nationale spanning. Bovendien zal de bewaking van militaire Instel lingen' en muniiieopslagplaatsen In het gehele land worden versterkt- Krachtens de nieuwe legerorder zullen tijdens de weekeinden gro tere garnizoenen, dienst doen.. DEN HAAG. Dé stand van giro 777 van het Rode Kruis was gister avond opgelopen tot 1.447.147,38. Daarnaast was voor ongeveer 800.000,aan goederen ontvangen. Op giro 999 van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse Volk werd gisteren ruim honderdduizend gulden gestort, waardoor het eind bedrag op ruim 980.000,— kwam. Een collecte in Harderwijk bracht bijna tienduizend gulden op; in Abbenbroek schonken de 740 in woners 3.730,de 920 inwoners van Oudenhoorn zamelden 3.660, in. Beide gemeenten stelden een huis beschikbaar, Het lectuurdepot van het Rode Kruis is bezig 'een Hongaarse biblio theek samen te stellen voor de vluchtelingen. Zij. die Hongaarse boeken of tijdschriften beschikbaar willen stellen, kunnen deze onge- frankeerd in pakketten van maxi maal drie kilo verzenden naar het adres „BARK", Den Kaag. DEN HAAG. Het tweede kon vooi van het Internationale Comité van het Rode Kruis, dat woensdag de grens van Hongarije overging is vrijdagmiddag in Boedapest aange komen- Het konvooi bestond uit 29 Noorse, Deense, Zwitserse en Neder landse wagens. Waarschijnlijk zal 30 november het derde konvooi van het Neder landse Rode Kruis naar Wenen ver trekken met vier vrachtwagens en bemand met vrijwilligers uit de co lonne van het Rode Kruiskorps. Met dit konvooi zal ongeveer 22 ton aan hulpgoederen worden meegegeven. Van het Fries Comité Hulpverle ning Hongaarse Volk ontving het Rode Kruis éen schenking van 240.000 pakjes margarine en 32.500 kg vlees in blik voor de hulpverle ning aan de vluchtelingen in Oos tenrijk en voor de hulpverlening in Hongarije. DJAKARTA. Erich Ollen- hauer, leider van de sociaal-demo cratische partij In West-Duitsland. is vrijdag na een bezoek van vijf dagen aan Indonesië naar Tokio vertrokken. Tijdens zijn bezoek werd hij ontvangen door president Soekarno- Een „Portret van een jonc met«- Je" van de Delltse schilder tan Vermeer werd in lSIS voor drie gulden van de hand gedaan: Enige jaren geleden kocht de olie- magnaat Wrightsman het voor 350.000 dollar; bijna 1.3 miljoen gulden. P ROFESSOR Donkersloot van de (gescheurde) Pen, heeft e#» open brief gericht tot de xennjvers, waarin h{f ze opwekt, - ongeacht e controversen bfj te drapett aan een bock, waarvan de opbrengst voor- hulp acn Hongarije zal morden, be stemd. Hij vindt dit positiever dan al dat geroep om royement var- de communistische Pen-leden. Trou wens, hoe zou dat moeten. go ge zegd, zo gedaan" schrijft hij. .„Maar wie kan in Nederland andermans politieke lidmaatschapskaart contro leren. Royementen zijn dus slechts gebrekkig uit tc voeren. En personen naar collectiviteiten beoordelen, raakt ac wortels van het democra tisch besef. Iets minder ondoenu;» is het medeleden te vragenzich over het tegen Hongarije door Rusland ge pleegde peioeid uit te sprexer. Wel kan ook iemands democratisch ge voel opkomen tegen het moeten af leggen van een verklaring, al ts het antwoord nop zo eenvoudig. De on enigheid over dc methode is gevolgd door scherpe aanvallen en verdacht makingen van collega's in de pers: verontwaardiging slcat om tn massa- en oorlogspsychoseaffect en ressen timent en instorting van de coiiegui- liteir. Hoe komen we nog tot set$ positiefs?" ja, hoe komen wtj daartoe. Dat boek lyfct me wel mooi. Maar op grond uan de feiten, die wv °P dit ogenblik ter beschikking staan» bestaat de mogelijkheid dat ook de communisten er in zullen echryren. En is het dan nog wel zo'n positief idee? Ik heb voor urn bedoelingen, pro fessor Donkersloot, alle eerbied en ik'zeg u dat maar in het openbaar, omdat uw brief een open brief is. We hebben een poos geleden wei eens gesloten brieven met elkanaer gewisseld over dc politiek en ik denk met veel sympathie terug aan de welwillende, vriendelijke toon iwMp mee u toen op mij reageerde. Die toon zou ik stellig niet gevonden hebben, a'.s u even grimmig aan wy geschreven had als ik het» in op winding, deed aan u. Ik heb u daarom lief. professor. Maar „uias sich. Hebt das neckt sich". pelyfe het lot onverzoenlijkheid prikkelende volkje aan gene zijde van de grens het zo aardig zegt Wa- ik in u begrijpen kan is. dat u in beginsel boven de partijen zweven unit, want dat is mooi, zolang de partijen nog niet zweven boven ons. Maar wat ik niet in u begrijpen kan is, dat u verbtyoend in het midden, waar de waarheid immers ligt. on danks uw liefde voor de democratie steeds weer met een opmerkelijke voorkeur aanleunt tegen mensen die, te fijn voor het luide verkeer, i» een lommerrijke voorstad von Mos kou leven en nooit eens grof en vulgair-duidelijk tc kennen wilt ge ven dat u. als het er op aankomt, kiest tegen de dictatuur van het communisme en vóór dit westen. Dat in dit uiester- de ve.rrottigheid torenhoog ligt opgestapeld, hoeft u mij niet tc vertellen dat ruik uc. Maar ik ruik ook icet het duistere begnp ..fellow traveller" cigenlyk inhoudt, ais ik uw naam vind onder een verklaring die, na een zeer kort verblijf in Boedapest, onverwijld naar Suez reist, ten einde daar lang en bekommerd rond te kijken. Waarom, professor, verkeeTt u als democraat toch zo gaarne in net ge selschap van mensen, die blijkbaar liever de galg likken waaraan zij straks, naast mij, zuilen .hangen dar. sich ondubbelzinnig cn duidelijk uit te spreken voor de enige wereld waarin zy kunnen ademen? Wees overtuigd van mtfn hoog- cchiing, al k'.ir.kt het, na die galg, misschien wat luguber. KRONKEL Primeur voor ons land (Van ónze correspondent) HENGELO. Op de najaarsver gadering van de Prov. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Overijsel is in principe besloten, de vereniging om te zetten in een overheidsstiehting. Daardoor wordt het mogelijk datde directeur en zijn assistenten pensioenrechten krijgen. Dit is een primeur voor Nederland. (Advertentie l.Af.) Wmeer l! «lek beur geweest..* «o oode kr«chtrn hor m.n» oiet willrn terugkeren, (tebmik -lao ren» Sarco-gfobine. Dit KRACHT- -£< TONICUM bevat alle «tellen «lie voor her»iel en versterking aodig (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De nieuwe mi nister van Justitie, prof. Samkalden, heeft zijn parlementair debuut on dergaan. Eijn socialistische geest verwante, roej. Zeelenberg noopte hem over het verdrag over de in ternationale erkenning van lucht vaartuigen het -woord, te TWEEDE KAMER djn.v. de indie ning, van een amendement. De verdediging van het wetsont werp ging "hem af top een wijze, dia hopen deed. dat mogelijk weer een nieuwe .figuur zal worden toege voegd aan de grote ministers van. Justitie, w^lke ons land in de afge lopen jaren heeft gekend- Tot een echt treffen met de Kamer kwam het echter niet; de minister liet de beslissing over aan de Kamer, wel ke het' ontwerp z.h.s. aanvaardde. Het was een kalm middagje, voor namelijk als gevolg van de omstan digheid dat. de minister van Econo mische Zaken prof- Zijlstra, ver zocht om de verdediging van het' wetsontwerp- tot stichting van een industrieel garantiefonds tot woens dagmiddag te mogen. uitsteEen. EILATH. Een. Italiaans vracht schip isgistermorgen de haven Eilath in Zuïd-Jsraeï binnengelopen het eerste schip dat aankomt sedertde Israeli's de: Egyptische blokkade., in de golf van Akaba verbroken hebben. (Advertentie IM.) Uw garantie voor. constante maat en uitmuntende kwaliteit. -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2