„Geen deportaties in Hongarije Schilderijen erven is vo in de belasting Nieuwe aanval op goud van Lutine RESA'HILVERSOM HOOFDPIJN KADAR MELDT VER. NATIES: Flinke houding van Nederlandse afgevaardigde Labourlid met Eden eens Opstanden in N oord-V iel nam Nederlands onderwijs niet noodzakelijk Ca. 1,8 miljoen op giro 777 MET ZAND-SLIB-DUIKINRICHTING Financiële opzet bergingspoging nog onzeker Formosa vreest Chinese aanval Merkwaardig Werkzaamheden in Amerikaanse havens volkomen verlamd Luik verpletterde tweejarig jongetje Staatsexamen (HBS A, Gytnn.) WEG HOOFDPIJN 1 Noord zeei i T£f>SCHEUiNG VUCXAND fQddeozgg' .Woensdag 21 november 1956 (Van onze correspondent) NEW YORK ■*- Blijkbaar vcront- rust door de toenemende protest- stemming- in de V.N. heeft de Han- i gaarse marionettenregering: een laat ste poging gedaan de algemene ver gadering te beïnvloeden.-Jn een te- legrazn uit Boedapest aan de secre taris-generaal heet het, dat de be richten over deportaties van Honga ren naar de Sow jet-Unie „valse ge- nichten** zijn. De tegen de vrijheidsstrijders ge- nomen maatregelen worden bestem- peld als een „noodzakelijk ingrijpen tegen fascistische terroristen en a- sociale elementen, alsmede tegen bandieten, die de arbeiders tervori- scerden en ontsnapte misdadigers. - die de openbare veiligheid bedreig- den". Elke arrestatie wordt volgens hef telegram zorgvuldig onderzocht en alleen degenen, die schuldig zijn bevonden, worden uitgeleverd aan de bevoegde instanties. - Gisteren werd het debat over de Cubaanse motie, waarin onmiddellij ke stopzetting van de deportaties wordt gecist, voortgezet. De Neder landse gedelegeerde, mr. Schürmann. zei in bewogen bewoordingen, dat zijn land deze motie zal steunen. Men kan onmogelijk enige waarde hechten aan de ontkenningen van Russische en communistisch Hon gaarse zijde, aldus de Nederlandse afgevaardigde, als ze gepaard gaan met de weigering waarnemers van- de V.N. toe ie laten. Wanneer de Sowjet-Unie ook de Cubaanse motie naast zich neerlegt, zal de algemene vergadering naar net oordeel van mr. Schürmann verdere actie onder ogen moeten zien. De Nederlandse delegatie zal in elk geval ieder voor stel steunen, dat kan leiden tot be ëindiging van de Russische wreedhe den. Mr. Schürmann betoogde, dat men niet alleen gewonden en daklo zen moet helpen, maar ook met de grootste overtuigingskracht het on menselijke gedrag van de Russen moet veroordelen. Het klinkt wel licht retorisch, zei de Nederlandse afgevaardigde. te beweren dat de V.N. het forum van het wereldgewe ten vormen on het is misschien be ter wat bescheidener te spreken van. een „klankbord van de opinie van veie Janden"". Maar wanneer die opi nie voldoende sterk en eensgezind is. kan zij niet zonder invloed blij ven". ,.In dit stadium'.', aldus mr. Schürmann. „moeten wij het gewe ten van de bedrijvers van deze euveldaden pogen te bereiken, voor opgesteld, dat zij tenminste nog een geweten hebben. morele verontwaardiging over het Russische Optreden in Hongarije. De openbare mening in alle werelddelen dwingt -zelfs de afgevaardigden, van de landen, die aanvankelijk aarzel den in deze kwestie onomwonden positie te kiezen, zich te Scharen bij I het koor van de proteststemmen." RONDEN. - De socialist Stanley Evans heeft op verzoek van de La- bourpartij ontslag genomen alS par lementslid, omdat hij bet niet eens was met de scherpe veroordeling door Labour van het Britse optre- "den in Egypte. Evans is van me ning, dat de Britse actie een wettige poging is om de Britse belangen te besehermen. Evans is de énige Labour-afgc- vaardigde. die naar aanleiding van de gebeurtenissen in het Midden- Oosten ontslag heeft genomen. Voorts hebben twee leden van de conservatieve regering hun ontslag ingediend. PARUS. Volgens vluchtelingen uit Noord-Vietnam hebben rege ringstroepen in dat land een anti communistische opstand in het ge bied van Vïnh, 320 km ten zuiden van Hanoi, onderdrukt. Regionale troepen waren in opstand gekomen, waarbij zij de steun van de bevol king hadden gekregen. Reeds maanden was het in het be trokken gebied onrustig geweest en talrijke communistische officieren en soldaten, waren bij moordaanslagen om het leven gekomen. In het begin van deze maand had de regering be sloten' in elk dorp bijeenkomsten te beleggen teneinde haar politiek uit een te zetten, doch de bevolking was ou deze Vergaderingen niet versche- lndonesisch minister: DJAKARTA De Indonesische minister van Onderwijs heeft ver klaard, dat het wederinvoeren, van het onderwijs van de Nederlandse taal by de hogere onderwijsinstel lingen in Indonesië, niet noodzake lijk is. Hij verklaarde dit naar aanleiding van aansporingen en voorstellen, die door onderwijzers en studenten bij zijn ministerie zijn gedaan om de Nederlandse taal weer in het leer plan van de hogere onderwijsinstel lingen op te nemen, omdat de meeste studieboeken in het Nederlands zyn geschreven. DEN HAAG. Giro «7 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis wees dinsdagmorgen 'n bedrag van 1.798.76-1.01) aan. Een belangryke gift van prinses Bea trix is in dit. bedrag begrepen. (Van een onzer redacteuren) HÉT Franse tijdschrift „L'a- -mateur d'Art" heeft in *53 aan duizend grote verza melaars-gevraagd waarom zij schilderijen en andere kunstvoorwerpen kopen. Ruim 43 procent antwoordde heel oprecht met „kapitaalbelegging" of „specu latie-object". Slechts 17. procent antwoordde met „liefde voor rie kunst" en nog eens 17 procent met „verfraaiing van het huis". Andere redenen haalden geen van alle 10 procent. Kopen van schilderijen biedt de man -die over een forse bankreke ning beschikt, een combinatie van financiële voordelen en kansen. Hij is ten eerste verzekerd tegen infla tie. In tijden van crisis zakken de prijzen van schilderijen aanzienlijk minder dan aandelen en obligaties. Hij heeft bovendien een flinke kans op winst. Henri Clay Frick. een Amerikaanse verzamelaar, liet bij zyn dood een kunstverzameling na die op 16 miljoen dollar werd geschat. In 1930 was zij ondanks de uitgebroken crisis tot 50 miljoen ge stegen. Op het'ogenblik is de ver zameling minstens"%0 miljoen dol lar waard. Père Martin, een van d© eersten die de grote waarde van de impres sionisten inzag, kocht in 1874 Re- Pe Londense kunstkenner James fiyam meent, dat de impressinnistt-n in de toekomst een prt) «inzinking te zien zullen geven. Inmiddels is deze „Dan seres In rust", een pastel van Edgar Degas, nog een fortuin waard. noirs „La loge'* voor 425 francs. Op het ogenblik krijgt men gemakke lijk 800,000 gulden voor het schilde rij. In 1B48. dus nog maar acht jaar geleden, kostten de schilderijen van Bernard Buffet een gulden of veer tig, nu 2500.— tot 12.000.—. Maar ,in vele landen heeft het ko pen van schilderijen ook allerlei voordelen voor de belastingen. Dat geldt vooral voor de Verenigde Sta ten- en Engeland, in veel mindere mate voor Nederland. De successie rechten verminderen enorm. Laten we eens aannemen dat een zekere meneer Smith in de Ver enigde Staten aan zijn vrouw en twee kinderen tien. miljoen dollar nalaat waarvan drie miljoen schil derijen. Als hij die aan een museum nalaat, moeten zijn nazaten 626.000 dollar belasting betalen. Had hij tien miljoen in geld bezeten, dan hadden zij 2.050.000 dollar naar de ontvanger moeten brengen. Had hij zeven miljoen bezeten, dan had de belasting 1.270.000 dollar bedragen. Nu dient men hieruit niet de con clusie te trekken dat schilderijen uitsluitend en alleen om geldbeleg ging of belastingfaciliteiten worden gekocht. Iemand die helemaal niets voor kunst voelt, zal zelden schil derijen kopen ol voor zich laten ko pen. Een Amerikaanse verzamelaar heeft eens gezegd; Elk jaar laat ik mijn verzameling taxeren en elke keer als ik de gestegen waarde hoor, vraag ik me verbaasd af: Heb ik nu gekocht om winst te maken? Ik. geloof van niet. Ik houd van schilderijen, ik wilde-ze daarom ko pen, natuurlijk met de bijgedachte dat het ook financieel een goede keus zou zijn. Er zijn ook nog andere motieven. Ook de kunstwereld kent zijn „pin- up" girls. «Het is eert algemeen be kend feit apt schilderijen van knap pe jonge fietsjes meer in trek zijn dan die «*an minder knappe, ook als het schilderijen van dezelfde schilder zijn. In Londen werden r.a de oorlog trier schilderijen van Joshua Rey nolds verkocht, vier p Ar fretten van den. Engelse familie. Zij waren van hetzelfde formaat en de kunstzin nige waarde was ongeveer even hoog. Maar de knappe jonge doch ter bracht 780 Engelse ponden op tegen de-zoon 155 pond, de moeder 90 pond en de vader 75 pond! Ook' spelen nationale motieven veelal een rol.. Een Duitser koopt graag een Holbèin. een Nederlander een Rembrandt. De Verenigde Sta ten beb'oen de minste voorkeur. Misschien ligt de verklaring daar van in.het feit dat Amerikanen.op kunstgebied dikwijls een minder waardigheidscomplex hebben, Toch kopen de Europeanen in het algemeen gemakkelijker en vlotter kunstwerken dan een Amerikaan. Niet in de eerste plaats omdat Ame rikanen minder om- kunst zouden geven maar wel omdat zij nog aan de macht van het geld geloven en daarom zeiden hun vermogen aan spreken. Europeanen glimlachen daarover. 7.c hebben twee wereldoorlogen meegemaakt. Ze weten dat geld zeer snel aan waarde verliest als men de oorlog verliest zoals Duits land maar ook als men de oorlog wint zoals Engeland en Frankrijk. Ze geven het dus ook wat gemak kelijker uit. Dit betekent niet dat men in Europa maar alles koopt wat los cn Auguste Renoir, een andere Impres sionist.' schilderde „Het café", tintelend van toet leven, dat hij zo beminde. vast zit. Een Nederlandse kunst handelaar vertelde me dat er na de oorlog, met name in Engeland en Nederland, met méér smaak wordt gekocht dan vroeger »in" tegenstel ling tot Duitsland waar men prak tisch alleen óp de naam van de schilder let. Toch vraagt ook de kunsthandel zich met enige bezorgdheid af of de huidige rage niet een voorbij gaand conjunctuurverschijnsel is. En net als onder de economen lo pen hier de meningen uiteen. Nee., zeggen sommigen, ja, zeggen ande ren. De impressionisten zullen in de toekomst een grote prijsinzinking te zion geVen. meent James Byam van de oude Lon dense- kunsthandel Conalghi somber. De kunsthandel zal zich in de toekomst nog sterk uitbreiden., verklaart de Engelse criticus Herbert Read optimistisch. Hij gelooft dat in gebieden waar nu praktisch geen kunstwerken worden gekocht, ook kunstverza melaars zullen opstaan cn op de internationale kimstmarkt zullen verschijnen,' Brazilië en Texas zijn voorbeelden uit de laatste tijd. Wel. acht ook hij het niet uitge sloten dat de smaak zich zat ver schuiven naar andere scholen èn landen (van de schilders van de laatste eeuw telt alleen Frankrijk' op de in te ma tio nale markt" mee.». Ook de kunsthandel telt nog vele - minder en onontwikkelde gebieden. Maar dit zijn alleen nog maar gissingen. Voorlopig gaat de strijd alleen nost maar om de oude mees ters. de impressionisten, de na-im- pressioaisten en de Parijse' schóoL Wij beleven op het ogenblik in de v.N, een massale demonstratie van (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In dé zomer van 1957 zal voor de achtste maal een poging worden ondernomen om het goud te bergen van de „Lutine", het Britse oorlogsschip, dat in de nacht van de negende oktober 1799 In een vliegende storm verging op de ge vaarlijke gronden voor Terschelling, Zij zal ditmaal worden gewaagd door de Bussumse ing. W. van Wenen, directeur van de N.V. Nederlandse Duik- en Bergingsmaatschappij. die sinds zyn prille jeugd in het ber gingsvak werkzaam is, een aantal bergingen, onder moeilijke omstan digheden op zijn naam heeft slaan en enige tijd geleden van zich heeft doen spreken door een scherpe kritiek op de bergingsplaiuien van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt". In een gisteren te Amsterdam ge houden persconferentie heeft de heer Van. Wiemm een deel van zijn plan- nen aan de openbaarheid prijs ge geven. Voor de aanval* op het volgens hem nog aanwezige Lutine-goud: dat j een waarde zou vertegenwoordigen van ruim 45 miljoen gulden, heeft hij een grote zand-slib-duikinrich- ting ontworpen van hetzelfde type i als die. waarmee hij met veel suc- s ces werkzaamheden op de bodem van het Noordzeekanaal beeft uitgevoerd. Zij bestaat uit een holle buis, die van onderen open is. Een overdruk van 1.4 atmosfeer belet het b innen- i dringen van het zeewater. Zij wordt i in de zandlagen „gespoten" op do manier, waarop dat ook met een hei- i paal geschiedt en. kan op deze wijze in een half uur tot op een diepte I van 15 meter in de banken door- dringen. Een aparte sproei-inrichting zorgt voor het vloeibaar maken van I de zeebodem, drijfzand en slib, dat i vervolgens zijdelings wordt wegge- perst. Óp die wijze wordt een droge verbinding met de te bergen voor- I werpen tot stand gebracht. On- i der aan de holle buis bevindt zich j een werkkamer, die ruimte biedt voor vier man. Daarin 2al een onder- water-detector voor metalen worden aangebracht, waarmee de zeebodem in een straal van 20 meter kan wor- j den afgezocht. De heer Van "Wienen Is in het i bezit van een concessie van Lloyds 5 en vast overtuigd te zullen slagen. I Ter persconferentie sprak hij rus- tig en vol zelfvertrouwen over de technische bijzonderheden" van de beraamde onderneming. Minder zeker werd hij, toen hem door de aan- \ve2ige journalisten, vragen werden gesteld over de financiële opzet. Hy - zei, dat hierover r.og onderhandeliti- gen lopen en. dat mededeJingen hier- omtrent pas in een later stadium kunnen worden gedaan. Hij ver klaarde slechts, dat het benodigde kapitaal voor een groot deel reeds was gedekt, dat hij 16.000 „bewijzen van dcelgerech.tigh.eid" onder het pu- 1 bliek wil plaatsen. Op elk deel zal bij volledig slagen ongeveer 1200,— i kunnen worden uitgekeerd. Zeventig procent van de waarde van het ge- borgene wordt volgens overeenkomst met Lloyds eigendom van de bergers. j TAIPEH. Volgens een woord voerder van het Nationatistisch-Chi- nese ministerie van Defensie zijn er te Tajpeh berichten ontvangen, dat de Chinese communisten op het vas teland tegenover Formosa met hulp van Russische technici terreinen hebben ingericht voor het afschieten van raketten. Naar van militaire zijde te Taipeh wordt vernomen, hebben de Chinese communisten in het oosten en zui den van hun land 2.000 tot 2.500 vliegtuigen, waaronder meer dan duizend met straalaandrijving, ge concentreerd. Voorts zou tussen Shanghai en Kanton een reeks vliegvelden zijn aangelegd, terwijl oen tweede reeks vliegvelden op een afstand van vijfhonderd kilometer van Formosa in aanbouw zou zyn. Coördinatie reddings- en opsporingswerk op zee DEN HAAG. Er zyn oriënteren de besprekingen aan tie gang. die beogen een bijeenkomst voor te be reiden van vertegenwoordigers van het reddingswezen op zee en d«* re geringen van Nederland, do Duitse Bondsrepubliek en Denernarkrii, waarop plannen zullen worde» ge maakt voor een betere coördinatie van het opsporings- en het reddings werk tn o.a. de Dollard en het Eemsgebied. HET besluit van de staatssecreta ris van O., K. en W. om de uitzending van de film ..Stazione Termini" te verbieden is merk waardig en, dunkt ons. voor de toekomst van de televisie met ongevaarlijk. Er zijn de afge lopen jaren verscheidene films op het beeldscherm gebracht, die door de centrale commissie goedgekeurd waren voor personen boven de acht tien jaar. Nooit heeft de minister hiertegen bezwaar gemaakt. Er zijn ook enkele films door de televisie uitgezonden, die nadr artistieke normen gemeten beneden de maat bleven en over welker inhoud op morele gron den te discussiëren zou vallen. Doorgaans echter zijn de NTS en de omroepverenigingen erin ge slaagd belangwekkende films te vin den, waarvan enkele om redenen die met de kwaliteiten niets van doen hadden, geen bioscoop-successen wa ren gebleken. Hiermee heeft de tele visie de kijkers aan zich verplicht. „Stazione Termini" wordt be schouwd als een van de hoogtepun ten van de Italiaanse filmkunst. De film zou niet als „gezamenlijk pro gramma" maar onder verantwoorde lijkheid van een der NTS-componen- ten. met name de VARA, worden vertoond. Is hier geen sprake van een merkwaardige inconsequentie in j het door de regering geboerde iv-be- leid? Men bouwt een zuilensysteem 1 op. sanctioneert dit, maar onthoudt, omdat' men een bepaalde bevolktngs- groep wil ontzien en wie is de „men" in dit geval? De minister, de staatssecretaris, een adviseur? een der componenten van dit sys- teem het recht een belangrijke film uit te zenden, 'n Film, die objectief beschouwd zeker niet tzeden)kwec- send is. Het komt ons voor. dat de door de heer Rengelink uitgesproken wens om ten aanzien van door de tele- visie te vertonen films tot duidelijk omschreven normen te komen, vol komen redelijk is. Dit zullen dan, hopen wij, niet de aan de beeld- radio aangepaste normen van de J UMI, «de rooms-katholieke lectuur- keuring) zijn. die immers slechts door een bepaalde minderheid van i ons volk erkend worden. De teie- i visie heeft niet alleen een recrea tieve, doch ook een culturele func- tie. Deze kan juist ut de fiimpro- gramma's duidelijk tot uitdrukking k6ii\eii. Willekeur vfin een al dan niet anonieme keurmeester" moet j tot ver A-arring leiden. DEN HAAG Gedurende de maand september 1956 werden 15 i personen door brand gewond, wa&r- i onder 3 leden van hét brandweer- personeel. In deze maand waren er 27 branden met een. schade van 20.000 of meer. Advetyvniie IJtf.J Ontloop die pijn van brandend maagzaor. Neem Renniea! Alsof de maag uit uw lichaam brandt, io'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. GJewoon, zonder water oi wat ook, op 3e tong iaten smeden, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar u trek lit hebt. maar steeds Rennies bij de hand! NEW YORK. Als gevolg van de staking van de havenarbeiders lagen gisteren 60 grote schepen werkeloos in de haven van New York. Het Amerikaanse schip Independence is het eerste passagiersschip dat door de staking, die morgen de zesde dag ingaat, werd getroffen. President Eisenhower heeft maat regelen getroffen om de Taft-Hart- lev-wet op arbeidsconflicten toe te passen, indien er niet op korte ter mijn eert einde komt aan dc staking. De president kan in dat geval de noodtoestand afkondigen en aan het ministerie van Justitie vragen een uitspraak uit te lokken van een fe deraal gerechtshof. Aan de Amerikaanse westkust zul len 16.000 havenarbeiders het werk hervatten, na 24 uur in solidariteii- staking te zijn geweest. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Te Heyen bij Gen nep is gisteren de twee jarige R. op tragische wijze om het leven gekomen. Zijn vader en moeder wa ren bezig met het sorteren van aar dappelen, die zij na het sorteren direct in de kelder brachten. Daar toe hadden zij het zware luik iaten openstaan en dit met een balk ge stut. Het tweejarig jongetje is bij het spelen tegen deze balk gelopen waardoor het zware luik dichtsloeg en hem verpletterde. (Advertentie LM.) De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) (Advertentie IM.y

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2