Veiliger dan de bank Musea gaan f de prijzen VN tot Rusland: Stop deportaties verder uitgebouwd a VI AAN HET WERK Heftige aanval van Goedhart op Y.S. Ontwerp atoomwet wordt op ministerie voorbereid Thorez valt Scandinavië versterkt defensie aan 3i**VJSSS Blijf meesier Laeoste: Verzet in Algerije neemt af Stijve nek Kloosterbalsem D* Kolentekort in Oost-Duitsland Voor Uw honden Ballonnen Zes jaar geëist voor poging tot moord op hospes OOK AZIA TISCHE LANDEN Metselstenen met cement NA VO-parlement bijeen Britse persraad hekelt verhouding pers-hof Donderdag 22 november 1956 3 DEN HAAG. Een van. de hoofd lijnen voor z|jn toekomstig beleid dient naar de mening Van minister Suurhoff te bestaan in de verdere uitbouw van" de sociale zekerheid: een nieuwe kinderbUslagregeling met een aanvulling voor hen. die tot dusver al van het eerste kind af kinderby slag ontvingen, een wette lijke voorziening voor weduwen en wezen, een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen en een herzie- jiing van de invaliditeits- en van de ongevallenverzekering. Aldus deelt de minister mede in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over de begroting van zijn de partement voor 1957. Een tweede algemene richtlijn voor 's ministers beleid in de' ko mende periode is de zorg voor de werkgelegenheid en voor de ar beidsvoorziening. Door scholing, door loonpolitieke maatregelen ter opvoering van de arbeidsproduktivi- telt, door bevordering van de bin nenlandse migratie, door toelating van buitenlandse werknemers, door middel van een soepel, maar toch niet te vrijgevig beleid t.o.v. de overwerkvergunningen en wellicht in de toekomst nog op andere wij zen, zal getracht moeten worden de grote behoefte aan arbeidskrachten zoveel mogelijk te bevredigen. Daarnaast blijven voortzetting van het emigratiebeleid en onver flauwde aandacht voor de aanvul lende werkgelegenheidspolltlek noodzakelijk. Zowel het streven naar uitbouw van de sociale zekerheid als de-zorg voor de toekomstige werkgelegen heid nopen tot een voorzichtig loon- beleid. In de overtuiging, dat gestage voor uitgang op sociaal terrein slechts mogelijk is op de grondslag van een gezonde ontwikkeling van de eco nomie en dat een gestadige vooruit gang verre te verkiezen valt boven een politiek van hollen en. stilstaan, zal minister Suurhoff, als het nodig is. niet nalaten tijdelijke beper kingen voor te stellen. Dat dan de sterkste schouders de zwaarste i^s- ten moeten dragen, is een stelling, welke naar hij aanneemt,' weinig te genspraak zal ontmoeten.. Een mogelijkheid om in de naaste toekomst tot verdergaande differen tiatie in de lonen te komen is er niet. De minister acht het juist, het ad vies van dë S.E.R. af te wachten al vorens zich in concreto. uit te spre ken over hetgeen in 1957 op loon- gebied zal moeten gebeuren, niet al leen in verband met de ouderöoms- premie en een huurverhoging, maar evenzeer met het oog op. de loon ontwikkeling, welke in 1956 is opge treden. In interdepartementaal verband is een ontwerp-atoomwet iri voorbe reiding, dat ook zal' voorzien in de gevaren tengevolge van kernener getische straling. T.a.v. röntgenstra len zal een regeling hetzij in die wet worden geïncorporeerd, hetzij afzonderlijk worden voorbereid. Het. vraagstuk van hef gebruik van! röntgenapparaten inschoenwinkels is bij de gezondheidsraad in behan deling. (Advertentie LM.) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel (Advertentie LM.) PARIJS De Franse minister- resident in Algerije, Laeoste, heeft gisteren in een rapport aan de Franse regering verklaard, dat Frankrijk in Algerije de nationa listische rebellen spoedig zal heb ben vernietigd. HU betoogde, dat het op het ogenblik belangrijker was dan ooit, dat Frankrijk door zette in Algerije, na de rebellen 'eden onder de gevolgen van het Jf_.fr verlies van hun de vorige maand Peper- gearresteerde leiders. De Franse politie heeft gisteren bekend -gemaakt dat zij in Parijs de penningmeester van hetAlge rijnse bevrijdingsfront in Frankrijk had gearresteerd. Hij had een be drag van 70.000 gulden by zich, afkomstig van de Algerijnen in Frankrijk. In het afgelopen etmaal hebben rebellen in vele delen van Algerije reizigers vermoord, boerderijen in brand gestoken en dorpsbewoners ontvoerd. Wrijven mét de verwarmende.J lenigmakende Kloosterhalsem heeft een weldadige werking, f wrijft de pijn weg J KOPENHAGEN', De kritieke toestand op het gebied der buiten landse politiek heeft een radicale wyzjglng in de houding van de Scandinavische landen t,a.v. de de~ fensiemaatregeJen teweeg gebracht. Alle plannen tot vermindering der bewapening zijn van de baan. Het sterkst is de uitwerking van de opnieuw uitgebroken koude oor log in Noorwegen, waar minister president Gerhardsen gisteren op een persconferentie meedeelde dat de diensttijd bij de kustartillerie en de luchtdoelartilierie met twee maanden zal worden verlengd. Daarnaast zijn plannen uitgewerkt voor de evacuatie van Oslo ingeval van oorlog door de burgerlijke en militaire autoriteiten zodat de stad geen aanvalsdoel zal vormen. Schuil kelders voor 56000 personen zullen worden gebouwd en de bescherming der burgerbevolking zal worden ge reorganiseerd, In Zweden heeft de opperbevel hebber generaal Swedlund plannen uitgewerkt welke voorzien in het onder de wr enen roepen van nog 50.000 man en van herhalingsoefe ningen van 80.000 man. die eigenlijk niet meer behoefden op te komen. Deze maatregelen zullen een bedrag van 68 miljoen kronen vergen- In Denemarken zullen, alle plannen wel ke een verkorting van de diensttijd voor dit jaar inhielden worden ge annuleerd. PARIJS. De Franse communis- tenleider Thorez beweerde vandaag in een artikel In de „Humanité", dat het Sowjetleger in Hongarije zijn klasseplicht gedaan had tegen, de fascistische barbaren. Thorez be- schuldigde Tito ervan tweedracht te zaaien onder de communisten. „Er is nooit enigerlei Stalinisme geweest, deze uitdrukking is van onze te genstanders," zei Thorez. Het Chinese standpunt is nog al eens veranderd sinds de opstand in Hongarije begon. In het begin prees Peking de opstandelingen maar het heeft zich snel teruggetrokken toen duidelijk werd dat de Hongaren het communistische juk wilden afschud den. Het standpunt vah Peking schijnt nu te liggen tussen „onafhan kelijk communisme" en onweifelba- re trouw aan Moskou. Werken van oude meesters komen onder de hamer AMSTERDAM Op de veiling van oude en moderne kunst in Mai- son Frederik Muller van 1114 de cember komen werken onder.de ha mer van Gerard Dou, Ferdinand Bol, Gerard Terborgh. Jacob Maris, G. H. Breitner en ook enkele doe ken toegeschreven aan Fieter dé Hoogh en aan Jan Steen. (Van een onzer redacteuren) E kunsthandel is een miljoenen-, ja een mil. jarrienzaak. Krantenkoningen, wapenfabri kanten. oliemiljardairs, scheepvaartmagna ten kopen en kopen. Maar er is nog een klant die een slepds groter deel van de aankopen naar zich toetrekt en over wie wij het nog niet gehad hebben. Eon klant die door de kunsthandelaren wel met hoofdletters mag worden geschreven: musea. Jarenlang is de kunsthandel een schoolvoorbeeld van het „kapitalisme", geweest. Geen handel kwam het ideaal van liberale economen zo nabij: er waren «feil geen plotselinge overschotten, geen plotselinge pro- duktiestrubbelingen, geen door de staat -vastgestel de maximum -en minimumprijzen. Alles hing af van het inzicht van'de vrije ondernemer. Maar ook in de kunst kan er van een „democratisering" worden ge sproken. Het getal der musea heeft zich in snel tempo uitgebreid. Al leen in de Verenigde Staten zijn in dertig jaar tijds driehonderd musea waaronder enkele zeer grote, opge richt. Tegelijkertijd hebben de be staande musea hun kunstschat aan zienlijk uitgebreid. .Koude socialisering," zeggen 'sommigen spottend. Steeds meer kunstwerken verdwijnen uit de pri- véverzamellngen naar de musea. De musea zijn ook de enigen die vol doende geld hebben om met de grote verzamelaars te kunnen con curreren. Deze ontwikkeling wordt nog versterkt door de inkomens- en successiebelastingen in verschillen de landen. Hoe hoger de waarde van het kunstwerk, hoe hoger de belastingen. Hoe meer kunstwerken door iedereen worden gezien als hij laatste instan- men aan een museum overdoet, hoe de toegangsprijs voor een bezoek tie ook de ,mo. minder belastingen men moet be- w'l betalen. de' aan in de talen. Het gevolg is dat steeds meer De belangstelling voor de kunst kunst, kunstwerken vroeg of laat hun weg stijgt ook bij de „gewone man". Het Ameri- naar het museum vinden. Er is grote belangstelling voor göe- kaanse blad Daf komt de romantiek van de de reprodukties, voor films over Fortune heeft kunsthandel niet ten goede. Maar leven en werken van beroemde enige tijd ge- het betekent wel dat steeds meer kunstenaars, voor tentoonstellingen leden aan ne- mensen van kunst kunnen genieten. 300.000 bezoekers voor de Rem- gentien Ame- Schilderijen die vroeger aan één brandttentoonstelling in Amster- rikaanse mu- man toebehoorden, kunnen - thans dam. seumdrrecteu- rs„nn* De musea stellen in laatste in- ren gevraagd stantil! d« Wijzen in de internatio- «elke schilde- museumdirecteuren ingedeeld in de naje kunsthandel vast. Zij beschik- rijen ZIJ. indien loo.floo doUareategorïe. Dit zelfportret ken nog over de enorme kapitalen zij alleen op met ezel schilderde hU in de jaren die nodig zijn om meesterwerken, eigen persoon. registratie van kunstwerken. Maar ook hier is na de dood van de gro te verzamelaars Van Beuningen en Bremmer de controle scherper ge worden. Men vreest kennelijk dat stukken uit beide verzameiingen naar het buitenland verdwijnen. In Frankrijk gaat het anders. Daar wordt bijvoorbeeld een Renotr op een veiling verkocht. Men biedt: eer. miijoen francs, twee miljoen francs tot. laten wc zeggen, zestig miljoen. Gekocht, denkt u. Mis. Er staat oen mannetje op, dat tot nu toe zyn mond niet heeft open ge daan, en zegt: Gèkocht namens de regering \-oor het Louvre. Er helpt geen moedertje «lief aan. De rege ring gaat voor. Dat middel is afdoende, lijkt af doende. Maar weet u dat er hier door reeds een smokkelhandel in schilderijen bestaat? Ja. Rembrandt op het smokkelpad! Vincent van Gojrh (boven) schilderde In mei 1890 dit laatste zelfportret. Ook hij wordt, naast de oude meesters, ge rangschikt In de klasse van honderd duizend dollar. Paul Gauguin, tijdge noot van Van Gogh flinks) heeft het als geldbelegging minder ver gebracht. De Amerikaanse museumdirecteuren noemen hem bij 50.000 dollar. Henrl Matisse, wiens getekend zelfportret uit 1937 wij rechts afdrukken, heeft het met Picasso en Braque tot 25.000 dollar gebracht. 1885—1887. te kopen. Zij geven daardoor in Hike wensen - behoefden te letten, zouden kopen als zij 5 000 dollar, 25,000 dollar. 50,000 dollar. 100.000 dollar en 500.000 dollar <de dollar is ongeveer f 3.75) mochten uitge ven. Bij 5.000 dollar liepen de menin gen zeer uiteen. De meesten kiezen Amerikaanse schilders uit de laat ste twee eeuwen en moderne Euro peanen '(Klee, Utrillo, Chagall). - Bij 25.000 dollar isde Pa rij se school heer en meester. Op de twee de plaats komen de impressionisten en aarzelend komen nu ook de eer ste oude meesters naar voren. Eén enkele zegt dat hü in geen geval 25.000 dollar voor Picasso. Braque of Matisse zou uitgeven. Bij 50.000 dollar geven de impres sionisten en na-impressionisten de toon aan. Degas heeft de leiding •bij de impressionisten,. Gauguin bij de ha-impressionisten. Nu komen de oude meesters in grotere naarvoren. Bij 100.000 dollar beheersen de oude meesters volledig het beeld met Rembrandt als de meest gelief de figuur De impressionisten en na-impressionisten vallen terug. Ce zanne en Van Gogh genieten nog de meeste- belangstelling. Bij 500.000 dollar worden uitslui tend nog oude meesters genoemd. De grote invloed der musea be perkt de vrijheid op de kunstmarkt. Maar ook de staten zijn er meer en meer toe overgegaan het „nationale kunstbezit"' te beschermen. Schaadt een aankoop dit kunstbezit, dan krijgt men. eenvoudig geen toestem ming een kunstwerk naar het bui tenland te verkopen. Om een voor iedereen duidelijk voorbeeld te né men". De Nachtwacht wordt nooit verkocht "Welk fabelachtigbedrag men ook biedt. In Nederland bestaat nog geen BERLIJN. In Oost-Duitsland heerst een tekort aan steenkool en bruinkool. Als oorzaak van de moeilijke sttuaüe worden opgegeven alt het uitblijven van de kolen leve ranties nit Polen en het gebruik van machines met constructiefou ten. Het communistische weekblad „Neuer Weg" schrijft, dat er ern stige symptomen van ongezonde ideologische toestanden bestaan in de partij-organisatie van een van de grootste fabrieken voor elektro motoren in Oost-Duitsland te Wer- nïgerode. Het fabrieksorgaan had ge schreven: „In feite Is er geen de mocratie bij ons en de partijfunc tionarissen. hebben alleen maar fouten gemaakt" (Advertentie TM.) in koud seizoen PUROL Inde .binnenstad stond ik op mijn vrouw te machten, die in een winkel eèn bloesje kocht, wam dat laat ik haar maar liefst alleen doen, omdat haar hele habitus op een nadelige wijze verandert, zodra zij met zo'n winkeldame begint te streven naar het enig juiste kledingstuk. Een paar stappen van me af was, in de open lucht, het kraampje met goedkoop speelgoed opgesteld, dat daar al sinds mensenheugenis staak Ik zag eert ou de man meteen. feestsigaar in de niond. die eèn enorme druiventros luchtballonnen vasthield. Toen hij mijn blik kruiste, maakte hij mer zijn vrije hand een gebaar, dat ,JCom eens hierbetekende en ofschoon ik helaas te oud ben voor welk speelgoed dan ook, stapte ik maar op hem af. .Meneer" zei hij, „Zoudt tt die ballonnen wan mij tuilien overne men?" .Allemaal?" vroeg ik. De man nam. met een geërgerd ge baar de sigaar uit zijn mond en sprak: ,Ach, zo bedoel ik het niet. Ik be doel: wilt u ze vasthouden." „En wat gaat u dan doen?" vroeg ik.. „Dan ga ik naar huis," antwoordde hij, ,Jk moet om zes uur eten en ik, ben toch al vrij laat." .Dn moet ik hier dan tot St Jut- temis bJ\jven sfaan met dfe ballon nen?" riep ik, ,Daar denk ik niet over. 't.Zijn uw ballonnen Nu werd de man duidelijk driftig. Hij pafte een grote rookwolk in mijn richting en zei: „Nee meneer, nee meneer, 't rijn mijn ballonnen niet. Ik ben gewoon een voorbijganger, net als u. Maar die man van het kraampje is weg. ik weet niet waarheen. Toen ik daar net aankwam zag ik dat de ballon nen losraakten. Goed. dan kun je wel doorlopen, maar zo ben ik nier. Ik sta op de grondbeginselen van Victor Hugo, ik leef in een geordende samenleving, die ik maar zeer ten dele onderschrijf, maar ik heb de plicht mijn medemens terzijde te staan, ook cl is hij afwezig. Daarom greep ik ze nog net bijtijds, die bal lonnen. Maar ik sta hior nu al een hele tijd en ik moet weer eens ver der, anders breng ik andere me ri ser. in moeilijkheden mijn vrouw. mijn kinderen er. daar heb ik. op grond van hetgeen ik denk en voel, ook weer niet het rech* toe .Dat ken dan allemaal wel waar zijn, maar ik voel er r.iets voor die tros van u over te nemen," zei ik. „mijn vrouw kan elk ogenblik terug komen en dan moet ik ook naar huis. Trouwens u hebt ingegrepen, u is er uit vrije wil mee begonnen, dus u. moet het dan ook maar afma ken Mijn houding wond de mart zo op. dat hij paars begon aan te lopen .Dat is mooi. Dat is verdomd mooi," riep hij bitier, „U onttrekt u aan elke verantwoordelijkheid. Ik doc u als mens tot mens een beleefd verzoek en u iceipert oi. een vol komen formele grond. Het gaat niet om die ballonnen. Het gaat om de idee. Ik s'.a hier at geruime tijd en heb dus mijn steentje bijgedragen. Maar cis ik, als mens, tegen u zeg: JIou jij... ben je niet thuis." Hij gerticuleerde zo heftig dat zyn sigaar met een van de ballonnen in aanraking kwam en de kr.al aanricht te, die dan onvermijdelijk is. „Wat doe jij met je poten aan ntijit handel?" vroeg opeens een lange man. die naast ons oprees hij gend van de galop, waarin hy na derbij gekomen was. Jis ti de koopman?" „Ja." Het werd hem uitgelegd. Knikken deed hij wel, maar schreien van dankbaarheid allerminst. Toen de ou de eindelijk stil viel. zei hij alleen: „Er ie een ballon vernield. Dat kost vijftig cent." Hij opende een grole hand, die vangen wilde. ,Dat betaal ik niet," riep de grijs aard, principieel, „Dat moet die me neer maar betelen." „Waarom?" vroeg ik. „Omdat 't uiu schuld is," zei hij, „als u ze ven mij overgenomen had. was er niets gebeurd. Want tt rookt niet." De koopman verlegde zijn vra gende hand in mijn richting. Het kon hem niets scheten, alt er maar be taald werd. Nou ja, wat is helemaal twee kwartjesIk ben maar over de brug gekomen. Toen zijn we uiteen gegaan zoals mensen dat tegenwoor dig doen: oneens, maar besluitend tot de orde van de dag. KRONKEL. Liefdesaffaire berecht (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Een In koelen bloede uitgevoerde poging tot woord", noemde de officier van jus titie de daden van de 33-jarige bankwerker M. C. V., en hij eiste daarvoor zes jaar gevangenisstraf. De bankwerker heeft op 7 juli van dit jaar zijn hospes, met wiens vrouw htj een verhouding had, naar een stil piekje in het Gooi gelokt en daar met een zware massieve stalen staaf acht slagen toegebracht. Radio-uitzending over uitkering smartegeld door Japan DEN HAAG In een uitzending ever de zender Hilversum 2 (298 meter) zullen vanmiddag van 17.45 uur tot 18.00 uur-, mededelingen worden gedaan over Japanse smar- i tegelduitkeringen aan ex-burger-ge- lating van waarnemers wordt interneerden uit het voormalige Ne. vraagd en. waarin wordt verlangd, derlandï-lndië en uit Azië. I dat de gedeporteerden worden te- (Van onze correspondent) NEW YORK Zoals Radio-Mos kou dagelijks volhardt in zijn ver klaring, dat de Hongaarse opstand is onderdrukt, zo hebben de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sepilow en de vertegenwoordiger van de Hongaarse marionettenregering tot het laatste ogenblik toe In de Al gemene Vergadering van de VN vol gehouden, dat er geen sprake is van deportaties in Hongraije en dat de arrestaties uitsluitend „fascistische elementen" betreffen. Zij gingen zelfs zover, te verkla ren dat talloze vluchtelingen slechts de wijk hadden genomen voor de fascistische terrein en dienden een amendement in, waarin de landen, die Hongaarse vluchtelingen hebben opgenomen, wordt verzocht, mede te werken aan hun onverwijlde terug keer naar Hongarije. Het cynisme van deze manoeuvre kon niet duide. lijker aan de kaak worden gesteld dan door de pertinente weigering waarnemers van de "VN tot Hongarije toe te laten, die zich ter plaatse van de zogenaamde .'.witte terreur" op de hoogte zouden kunnen stellen. Dè uiterst bewogen debatten over Hongraije eindigden met de aanne ming van drie moties. De Cubaanse resolutie, waarin de terugroeping van de Russische troepen, alsmede de toe. J* ge- j ruggezonden en die deportaties zullen worden stopgezet kreeg 55 voorstem men. De negen landen van het Sow- jetblok alsmede Joegoslavië stemden tegen en Finland, India, Indonesië, Afghanistan. Egypte. Jordanië, Liba non. Libye, Marokko, Saoedi-Arabic, Syrië, Tunesië en Jemen onthielden, zich van stemming. De motie van India welke mede was ingediend door Ceylon en Indo nesië en waarin gevraagd werd om toelating van VN-waamemers als mede om opheldering over de el kaar tegensprekende berichten o /er deportaties verwierf 57 stemmen. Het Sowjetblok stemde wear tegen en blanco stemden deze keer Polen, Joego-Slavie, nationalistisch China, Cuba. Dominica, Egypte, Panama, Paraguay, Ethiopië, Jordanië. Saoe- di-Arabië. Syrië en Jemen. Tenslotte werd nog een motie goedgekeurd, welke was ingediend door Argentinië, België. Denemar ken en de VS. Hierin wordt instem ming betuigd met het rapport van de secretaris-generaal over de nood zaak van hulpverlening, terwijl voorts wordt aangedrongen op ver dere bijdragen. Deze resolutie kreeg 69 stemmen: Hongarije en Roemenië stemden tegen, lerwyl de Sow,iet- unie, Polen. Albanië, Bulgarije, Wit- Rusland, Tsjecho-Slowakije. Oekraï ne en Soedan zich van stemming onthielden. (Advertentie t.M.) W Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! Vervolg van pag. 1 Op het ogenblik ontstaat zo'n poli tiemacht. Honderden soldaten van allerlei landen worden per vliegtuig en per schip overgebracht haar het zonnige en in zij'n strevingen wat ge vaarlijke Egypte. Begrijpt Dag Hammarskiold de kans, die hij hier krijgt, en zal hij ze grijpen? Voor het eerst ia het bestaan van de V.N. treedt een eigen volgend jaar de vervaardiEinE j bevelheb- van ongebakken metselstenen, waar- (Van een onzer verslaggever») ROTTERDAM. Een fabriek in Gouda begint in maart van het in onder meer cement ls verwerkt. Zij zullen aanzienlijk goedkoper zijn dan baksteen, maar voor dezelfde doeleinden bruikbaar ztfn. De juiste samenstelling van deze gevelstenen wordt nog geheim ge houden. Uitvinder is de heer H. Wessels uit Rhenen. Naar hem wordt het produkt HW-metselsteen ge noemd. De HW-steen zal worden vervaar digd in normaal formaat. Hij kan worden geleverd in elke gewenste kleur. De fabrikage "wordt ter hand genomen door de „Betonindustrie Zwammcrdarn". die volgende week in Gouda een nieuwe fabriek opent. In dit bedrijf zullen ook „Omnia" trali ellggervloeren en Bouwdroog- stapelelementen. voor muren wor den vervaardigd. Men verwacht vier a vjjf honderd duizend vierkante meter vloerelementen per jaar te kunnen afleveren. ber. Het gaat er ora orde op zaken te stellen. Dit leger kan onmogelijk een verlengstuk zijn van Engeland. Frankrijk en Israël; maar nog veel rnjnder mag het een speelbal wor den van de wrok en gekrenkte trots van een dictator in Cairo. Hammarskjold moet zorgen, in de lijn van de V.N. te blijven, maar het ligt ten zeerste op zijn weg, deze lijn .zelf mee te helpen bepalen, zo als het op zijn weg ligt, gedaan werk te maken. Dit gedane werk is een illusie, wahrieer het hem niet gelukt, van de V.N.-troepen een ge duchte en gerespecteerde macht te maken. Er staat meer op het spel dan de vrede in .het midden-Oosten. Het gaat om de toekomst van - de V.N. en om de wereldvrede. (Van onze. correspondent) FARIJS. De vergadering der NAVO-parlementsleden heeft giste ren nog tot belangwekkende poli tieke gedachtemvisseltngen geleid. Een der meest markante interven ties was die van de Nederlandse afgevaardigde Frans Goedhart- HU viel de huidige Amerikaanse poli tiek scherp aan, constateerde dat de regering van Eisenhower de te genstanders van het Westen en de nentrallsten door gevlij voor zich tracht te winnen en noemde als voorbeeld de wijze, waarop Soekar- no In Amerika was ontvangen. Wat zou Amerika gezegd hebben, als wij op dezelfde wijze de rode loper uitgerold hadden voor Mao Tse-toeng?, vroeg hij. tot niet ge ringe opschudding onder de Ame rikaanse journalisten. Hij meende, dat tegen de hysterische en racisti sche stromingen in. het Oosten, die a-.Ttl-Westers gericht waren, alleen ferm optreden hielp en hij verde- digde in dit perspectief de interven- tie van Frankrijk en Engeland in Egypte. Hij waarschuwde Amerika, i dat een verzwakking van het En-* gelse en Franse prestige, het pres tige van het gehele Westen aantast en hij vroeg de Amerikanen mëer solidariteit te tonen voor debe langen van hun bondgenoten. Hij was niet erg geïmponeerd door de schone woorden, aan de vrijheids- 1 strijders in Hongarije gericht, en hij stelde voor. dat de NAVO openlijk zou verklaren, dat de bevrijding der landen achter het ijzeren gordijn een hunner politieke doelstellingen was. Wanneer wy in volledige neu traliteit en onvoorbereidheid blijven hangen, eindigde hij, zullen we ;>lle kansen die de toekomst voor ons :n petto heeft, verspeten. Indien deze rede de Amerikanen qan al prikkelde, ze leidde niet tot een wederwoord. De fractieleider der Amerikaanse parlementsleden beperkte zich' tenminstetot de va derlijke opmerking. dat-de'Ameri kanen verheugd waven over de openhartigheid der Europeanen, 1 aangezien dit de atmosfeer zuiver- de. Blijkbaar vond hij echter, dat die zuivering per monoloog alleen moest geschieden. Er heerst nog al tijd ook in deze bijeenkomst de sterke neiging de sport van inter nationale welwillendheid te beoefe nen die zoveel bijeenkomsten van dit soort tot politieke vakantie-oor den maakt. Maar er is een groeien de kern van, vooral ook in. Straats burg getrainde figuren, die door deze atmosfeer geprikkeld worden en op meer zakelijke confrontaties der standpunten aandringen. Het Is aan deze te danken dat de bijeen komst in NAVO-verband boeiend bleef. LONDEN De Britse porrraad heeft zowel op de pers als op Buckingham Palace kritiek geleverd wegens tekortkomingen in de be richtgeving over het doen en laten van de Britse koninklijke familie. De raad schrijft, dat sommige kranten bij de behandeling van de zaak van prinses Margaret en kapi tein Townsend afgedaald zyn tot het laagste peil van slechte smaak en manieren. Maar, zo voegt de raad er aan toe, de belangstelling voor de koninklijke Familie is zo intens, dat als de kranten niet voldoende worden ingelicht zij bijna wel gedwongen worden cm met-officiële bronnen te raadplegen. Dikwijls hoort men journalisten klagen, dat het pers-secretariaat van Buckingham-Palace het nieuws, dat verlangd wordt, noch begrijpt, noch verstrekt. De raad beveelt verder aan. dat de kranten zieh er van zullen onthouden om leden van het hofpersoneel grote somman gelds te bieden voor verhalen «ver de koninklijke Jamili»,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2