Sor frank Godwin Onschuld op schoolschoenen KONINGIN VRAAGT„HEB IK NIET HET RECHT MEZELF TE ZIJN? Kerstboodschap roerde eigen ervaringen aan „Egypte mag alles Ruiming Snezkanaal wacht niet op Gaza Kadar wil met andere partijen samenwerken Vuur vernielt 2000 vierkante meter stad Dreigement Wim Kan op oudejaar voor radio Israel tot VS. Roep Egypte tot de orde WANORDELIJKHEDEN IN KERSTMA CIIT Straks 200.000 man werkloos „Russische studenten twijfelen niet" Vijf woningen ontruimd in Maastricht Negers beëindigen boycott van bussen laPgig^ door JOSEPHINE TEY HILVERSUM. In een kerstboodschap, die zij op de eerste kerstdag via de beide Nederlandse radiozenders tot óns volk -heeft gericht, heeft koningin Juliana onder meer zeer persoonlijke ervaringen aangeroerd en een klemmend beroep op haar toehoorders ge- daan, haar het recht te geven, zichzelf te zijn. Na te hebben betoogd, dat men volle waardering moest hebben voor a- het goede, dat men van zijn mede mensen ervaart, vervolgde zy: „Er Is bij hen veel warm spontaan gevoel en veel eerlijk denken. Ook iJc heb dit ondervonden en het ver vult me met diepe dankbaarheid Er ds geen groter smart dan te zien, 'hoe net kwaad, het onrecht, zijn beloop heeft, zoals we dit op allerlei wijze ra het nu aflopende jaar hebben zien gebeuren. Waarom, bijvoorbeeld, vallen sommige mensen iemand aan langs slinkse wegen met onware be weringen? Waarom, bijvoorbeeld, pR is al maanden over gefluisterd. maar nu kunnen we het u toch definitief melden; op oudejaarsavond kunt u een vol uur naar Wim K-n luisteren. Van 10 tot 11 uur in het VARA-programma. ,,'t Was me 't jaartje wel" heeft Kan z'n. uitzen ding genoemd. Ru van Veen is de componist-begeleider, Wim lbo de regisseur. T-TOOGTBPUNT van de televisie- uitzendingen «en, de afgelopen dagen is, zoals ive verwacht hadden, de directe uitzending van Mozarts opera ,£>e bruiloft van Figaro" uit Miinchcn gewor den. Het Duitse systeem, om het spel van uitne mende acteurs te laten zien en de stemmen van goe de vocalisten te laten horen, voldeed ook nu weer best. Het bezwaar, van de akoesti sche overgangen (de huiskamer- akoestiek by de gesproken tekst, het galmend zaalgeluid bij de zang mag van ondergeschikt belang wor den geacht. Dat de voorwerpen door graaf Almaviva in 'n boze bui op de grond gesmeten, geen lawaai maak ten, sal veel kijkers zijn ontgaan. Tijdens de zangscèn'es moeten de mi crofoons in de studio nu eenmaal potdicht zijn. Al bi? ai werd het een avond om dankbaar voor te zijn. in Opera-uitvoering zoals men die op de planken zelden krijgt te zien: 1 ideale harmonie van vocale en dra matische prestaties. Het programma van woensdag avond stak hierbij ietwat magertjes af. Er was 'n documentair filmpje over de krottenwijken van Bordeaux (waaruit juist Bordeaux?, zou men kunnen vragen); een serie Christus- geboorten in de beeldende kunst, toegelicht door een man met 'n af freuze kouwe-aardappel-stem; en een spel van Toon Rammelt (eerder cis radio-luisterspel uitgezonden) over het ontstaan van het lied „Stil le Nacht". Dit spel was, rijkelijk ge lardeerd met gezond sentimentele trekjes, het aankijken best waard. Paul storm en Rob Milton hadden mooie rollenalle lof voor de knap pe decors van Eokke Duetz. VAN de radio-programma's heb ben we er slechts enkele be luisterd;-op eerste kerstdag een pro gramma van religieuze negervolks- muziekt waarvoor we Michiel de Ruyter, die *n prettige deskundige toelichting gaf, heel erkentelijk zijn. Op de tweede kerstdag o.a. het klankbeeld ,J5e hemel is vlakbij de Himalaya", over het werk van de Verenigde Naties in de achtergeble ven gebieden. Een knap, sfeerrijk stukje radiowerk van Bob Uschi en Gabri de Wagt. trachten zy een wig te dry ven tussen man en vrouw in vergeefse pogingen tot het vernietigen van een diepge wortelde eenheid? Waarom valt men daarby nog anderen aan dan dege ne die men op het oog heeft? Kan meuAan dieeene dan niet zelf eerlijk rechtstreeks schrijven, wanneer men zekere bezwaren voelt aangaande diens persoonlijke houding en meent, at P®rsoon ze bepaald weten moet? Ook dit heb ik ervaren. Wat bezielt zulke mensen dan toch? Wat zijn hun eigenlijke drijfveren? Maar: heb ook ik soms het recht niet, te trachten mezelf te zijn?'* De koningin begon haar kerstbood schap met te verwijzen, tiaar de ster van Bethlehem, dat Jicht van boven ons aardse leven", dat zichtbaar was voor „drie wijzen die de dwaasheid zo «cheen het hadden dat te volgen" en die zo terecht kwamen „bij het begin van dat beslissende wereldgebeuren, dat de mensheid van toen af nooit meer rust noch duur heeft gelaten." En zy hield haar luisterende landgenoten voor, dat het kwade in de schepping, vroe ger of later moet worden uitgewor pen. Eigen wegen „Ik weet, dat gij die naar mij luistert." zo zeide zij even later, „zeer verschillend geaarde mensen zyt, die langs vele eigen wegen gaan en die ieder voor zich het recht opeisen om te volgen, wat zij in hun eigen innerlijk houden voor de ster. die ben naar Bethlehem voert of naar wat voor hen de plaats des heils is. leder zoekt de verwezenlijking van het hoogste daar waar hij meent bet te vinden, ergens daar, waar dat wat Christus gepredikt heelt in de hoog ste mate tot werkelijkheid wordt ge bracht, die hij maar kent. Ik spreek graag tot u allen, ieder verschillend van de ander. Want het ligt geheel in dc lijn van mijn opvoeding en ambt en ,van_ mijn naturlijke nei ging, dat ik wil zoeken naar datgene dat allen bindt." Onszelf zijn „Soms zien mensen ergens kans van verschillende zyden samen te- komen, geestelijk op voet van ge lijkheid, als de bewezen erkenning van gewetensvrijheid, om dan in el kaar Gods kinderen te herkennen enhun broeders. Hoezeer liggen deze vrijheid, de eigen weg te gaan, en 1 andere waarden, niet verankerd in onze grondwet, omdat wy 2e elkan der willen waarborgen. Welk een voorrecht was het voor mij daarop een. eed te hebben, mogen afleggen. Het volk van Nederland en van de andere rijksdelen voelt intuïtief wel aan, wat de hoogste goederen zijn, waar het uiteindelijk om gaat. Als alle volken gaan wij onze gang met vallen en opstaan, maar, zoals iedere Nederlander die heeft, zo hebben wjj ook als volk deze wens: wij wil len onszelf zijn en blijven." Zelf kompas lezen Even later voegde de vorstin hier aan toe: „Ergens in ons diepste in nerlijk willen wij, als volk en als enkeling, zelf kompas lezen en ons bestek uitzetten. En het liefst varen we op de sterren en niet op een. be- 55 EX VN-WAARNEMER (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Zwein Blind- heim, een majoor van het Noorse le ger, die na zes maanden dienst als waarnemer bij dc Palestijnse wapen- stils tandscotmnissie van de V,N. in Noorwegen is teruggekeerd, heeft de Noorse regering hoofdpijn be zorgd door een zeer openhartig In terview dat in de grote Oslose krant ,Dagbladet" Is verschenen. Blindheim verklaarde: „Mijn in druk ten aanzien van Palestina is dat in overeenstemming met de in stelling van de V.N. aan Egypte al les veroorloofd is geweest behalve openlijke oorlog en dat sinds juli Jordanië in nauwe samenwerking met Nasser dagelijks overvallen op Israël heeft gepleegd. Egyptische benden hebben het ge bied van Israël betreden zowel van Egyptische bodem als van die van Jordanië uit. Deze beide Arabische landen hadden naar mijn mening sinds lang uit de V.N. gezet moeten worden." Het Noorse ministerie van Buiten landse Zaken deelde naar aanleiding van majoor Blindheims uitlatingen mee dat hij de normen van „onpar tijdigheid en discretie", welke zijn ambt van hem eisen uit het oog heeft verloren. bakening, door mensen gemaakt, om daarheen, te koersen, waar er mee te werken valt voor een betere samen leven." Op een andere plaats van haar kerstboodschap heette het: „Als wij iets doen wat onze naasten, ten ge tale van miljarden op aarde aanwe zig, kan helpen, met hen als broe ders op Gods aarde te doen samen leven, dan doen we iets dat waarde heeft. Laten wij dan bedenken, dat wij geen van allen op deze aarde zouden zijn als we iets anders waren dan wezens van vallen en opstaan, stakkers op weg naar een ster, die we ergens zien. of vermoeden, zoe kend naar de rechte weg. maar hoe vaak niet dwalend of verdwaald. Hen allen kunnen we benaderen en dan zien in het licht, dat onze ster laat schijnen.*' Kindeke ovenvint „Een kind," zo zeide de koningin aan het slot van haar toespraak, „vertrouwde God ons, de mensheid, toe waarbij Hij wist, dat wij het ten slotte zouden, vermoorden. Hy deed het toch en het Kindeke overwint toch de wereld. Ook de tere groei van al wat werkelijk levensvatbaar zal blijken vertrouwt Hij aan ons toe. En dat zal het winnen, wat wy ook doen, wat wij ook misdoen. Aan ons is de eervolle taak, Gods mede werkers te mogen zijn. Zodra wij die bewust hebben aanvaard beseffen wij deze verantwoordelijkheid, die ons tevens bevrijdt uit het kale eigenbelang en die voor ons de sleur laat uiteenvallen in handelin gen die onnut en die wezenlijk be- .angriïk zijn.'' CAIKO, Do directeur van de Egyptischekanaalmaatschappij, Joe- nis en de Egyptische ambassade in Washington hebben gisteren ont kend, dat Egypte de bcvaarrnaicing van het Snezkanaal nieuwe hinder palen in de weg zal leggen. Dinsdag zinspeelden Egyptische autoriteiten er op, dat Israel eerst rie strook bij Gaza zou moeten ontruimen. Gister avond werd van gezaghebbende Egyptische zyde echter vernomen, dat met Hammerskjóld volledig overeenstemming is bereikt over de vrijmakingvan het kanaal. Israel heeft de Verenigde Staten gisteren gevraagd een einde te maken aan de hernieuwde aanvallen van comman do-eenheden tegen Israel. Sinds 2 de cember zyn volgens de Israëlische nota 19 aanvallen tegen Israel on dernomen. in Parijs is een soortge lijke nota overhandigd. Een woordvoerder van hot Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Egypte tijdens de kerst dagen tot tweemaal toe beschuldigd van openlijke agressie tegen Israel. Hij vroeg waarom van Israel ver wacht wordt, dat het zich aan de BOEDAPEST. Ee» officiële woordvoerder heeft gisteren in Boedapest verklaard, dat premier Kadar waarschijnlijk voor nieuwjaar een politiek program bekend zal maken, dat opneming van niet-cbnimunisten in de regering mogelijk maakt. Radio-Moskou heeft gisteren omgeroepen, dat „opruiers" die gebruik maakten van het opheffen van het uitgaansverbod, gepoogd hebben te Boedapest in de kerstnacht wanordelijkheden te ver wekken, maar zonder succes. Op de plaatsen, waar verzetslieden zijn ge vallen en begraven, brandden tydens de kerstnacht kaarsen. VN-resolutie houdt terwijl Egypte doorgaat met zijn commando-over vallen. Hij beschuldigde Egypte ervan nog steeds van plan te zijn de vrij'e door tocht door 't Snezkanaal en de golf van Akaba te belemmeren. Israel hoeft inmiddels te Eilath, Israels toe gang tot de Rode Zee, een marine- basis gevestigd. Het eerste Israë lische oorlogsschip is hier aangeko men. Generaal Burns heeft op net vlieg veld Lydda een nieuw onderhoud gehad met Israëlische militaire lei ders over de verdere terugtrekking van dc Israëlische strijdkrachten. Hy zei, dat er „enige afstand" zal ko men tussen de rsraelièrs en even tuele Egyptenaren in de Sinai-woes- Ujn. De Israeli's zijn nog heer en meester in tweederde van de Sinai- woestijn en trekken zich slechts langzaam terug. De evacuatie van het centrum en de zuidelijke secto ren van Sinai is nog nauwelijks be gonnen. Twee medewerkers van Hammar- skjöld zullen vandaag met Nasser spreken over het bevaarbaarmaken van het Suezkanaal. Ook Krisnja Menon is in Cairo aangekomen. De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond verklaard, dat het „volkomen duidelijk' aan president Nasser gemaakt is. dat naar de me- i ning van de Amerikaanse regering nieuwjaar beslissen of Amerika nog de werkzaamheden zo snel mogelijk meer vluchtelingen zal toelaten. De sten beginnen. regeringsorganen hebben echter al De Hongaarse regeringsautoritei ten maken het voor westelijke ver slaggevers moeilijker om fabrieken binnen te komen en met arbeiders te praten. Het orgaan van de com munistische party, „Nepszabadsag", heeft echter al voorspeld, dat er volgend jaar, tengevolge van het tekort aan brandstof, honderd- tot tweehonderdduizend arbeiders zon der werk zullen zijn. Van de 84.000 mijnwerkers is meer dan de helft naar Oostenrijk uitgeweken. De regering wil" nu industrie- arbeiders naar het platteland over brengen. Opder het' bewind van Rakosi waren vierhonderdduizend landbouwarbexders gedwongen in de industrie te gaan werken. Volgens „Nepszabadsag" moet Hongarije bij kapitalistische landen leningen slui ten om zijn economie weer op te bouwen, maar president Eugen Black van de "Wereldbank heeft gisteren al verklaard, dat er geen enkele mogelijkheid is dat de We reldbank een lening aan het huidige Hongaarse regime zal verstrekken. Tijdens de twee kerstdagen zijn een kleine tweeduizend vluchtelin gen over de grens gekomen. Onder hen bevond zich ook een Rus. Vol gens radio-Boedapest hebben reeds 7.000 vluchtelingen gevraagd naar Hongarije te mogen terugkeren. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren nieuwe beschuldigingen van radio- Moskou over „partijdigheid" tegen gesproken. Vice-kanselier Scharf, de socialistische leider, heeft gezegd, dat zijn partij, die er door de Russen van is beschuldigd de opstand in Hongarije georganiseerd te hebben, geen rol hierin gespeeld beeft. De handhaving van het recht op asiel wordt evenwel door iedere socialist als een duidelijke plicht besehouwd. President Eisenhower zal opdracht aanvragen boven de toe gestane 21.500 op voorlopige basis in behandeling te nemen. Op eerste kerstdag zijn 21 vluchtelingen met het speciale vliegtuig van Eisen hower, dat Nehroe naar Londen had gebracht, naar Amerika gevlogen. •Anna Kethly heeft te New York verklaard, dat agenten der Hon gaarse geheime politie pogen de VS binnen te komen, door zich als vluchtelingen voor te doen. Voor de Amerikaanse senaats commissie voor internationale ueïlighetd verschijnen vele in Amerika opgenomen Hongaar se vluchtelingen om over de toestanden in Hongarije en hun ervaringen verklaringen af te leggenMen ziet hier een jonge gemaskerde Hongaar, die onder de schuilnaam Max Josef' verklaartdat hij ge looft, dat de Hongaren naar Rïisiand worden gedeporteerd en hoe hij zelf is geulucht uit een trein, waarin hij was op gesloten. PARIJS. „De studenten, in de Sowjet Unie maken zich over ver scheidene dingen zorgen, praten, daar veel over onder elkaar, maar twijfe len niet aan de onfeilbaarheid van het socialistische stelsel". Dit schrijft een Moskouse student in het blad „Komsomolskaja", als antwoord op de „lasterlijke beweringen" van Al len. Dulles, hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst, over on rust, die er onder de Russische stiff denten zou heersen. MAASTRICHT. Een felle Uit slaande brand heeft maandagavond te Maastricht gewoed Jn een complex gehouwen tussen de Gubbelstraat en de Kleine Gracht. De magazijnen van de meubel- cn stoffeerderson derneming Luxembourg en van de matrassenfabriek Rubé zitfn volko men uitgebrand. Drie andere maga zijnen liepen ernstige schade op. De brand ontstond in het maga zijn van de firma Luxembourg, waarschijnlijk door oververhitting van een elektrische straalkachel. De vlammen vonden gretig voedsel in het zeer brandbare materiaal. De brandweer uit Maastricht, 1 Heerden en Aken "was na ongeveer drie uur bet vüur meester. De brand had zich toen uitgestrekt over een oppervlakte van bijna tweeduizend vierkante meter. Uit voorzorg hadden maandag avond verschillende gezinnen de door de vlammen bedreigde wonin gen verlaten. In de loop van de eer ste kerstdag keerden zij terug. Maar op tweede kerstdag moesten vijf ge zinnen hun woningen weer ontrui men met het oog op instortingsge vaar. De schade aan gebouwen en in ventaris wordt op minstens vijfhon derdduizend gulden geschat. WASHINGTON De wereldbank heeft aangekondigd, dat zij in janu ari 20-jarige dollarobljgaties tot een bedrag van 100 miljoen dollar zal uitgeven. y1 OEN ik gisteren btj een van mijn vrienden kwam, vond ik Japie, ,A-oh, wat zielig voor je," zei ik meewarig. Maar dat bleek een onjuiste be nadering. Hij was namelijk erg not? op zijn ziekte, waaruan vooral de besmettelijkheid hem sterk bekoor de. „Als ze dicht bij me komen krij gen ze het ook. Pan mij." zei hij fier. „Dat kamt door me spuug." Hij zap er kennelijk een machts middel m. Het brilletje, dat hij een jaar geleden, op doktersvoorschrift moest gaan dragen, speelt een soort- gelijke rot in zijn leven. Zijn ouders hebben hem ingescherpt dat hij er voorzichtig mee moet zijn, omdat het duir is. Dat heeft hij tn zijn oor geknoopt. Als zijn nogal driftig uit gevallen vader hem nadien iets ver bood, placht hij op te staan en niets anders te zeggen dan: .Ik ga naar de gang. Ik ga mijn brilletje kapot gooien." Zijn zusje Banna, nog een jaar jonger, staat bij zulke huiselijke titnsten als een engeltje toe te kij ken maar begint vervolgens hard op te dromen in deze verontrustende trant: Pappa is stout. Weet je wat we gaan doen? We maken van pappa n boterham en we doen boter op hem en suiker en chocoladehagelslag en jam en dan nemen we het mes en dan smjden 10e hem aan partjes." Dit voor een vader niet zo aan trekkelijke voornemen, besluit ze dan met deze praktische eonclusie: „En dan bewaren we pappa zijn kleren voor Jaap, voor als hij later groot is." Aan de andere kant is ze weer erg teerhartig. Dat mag toch niet van God hazen doodschieten," zie ze laatst. „Misschien komen er anders te veel van die beesten," probeerde de vader. Ze dacht er over na onbevre digd. Eindelijk zei ze: „Nou ja, dan moet God ook maar geen jagersmannen maken. Haar theologische interesse is groot. Jn bad deed ze laatst deze diepe uitspraak: „Onze Lieve Heer hoeft zich nooit te wassen. Hij wordt niet vuil." gapte, de roodvonklijder, breekt zich over zulke dingen nooit 't hoofd. Hij is veel aardser, maar kan toch wel opzienbarende dingen zeggen. Toen ik, maanden geleden, eens met hem wandelde, zagen we op straat een neger met zijn zoontje, een kos telijk ventje van een jaar of drie, dat onmiddellijk Japie's hart stal. Thuisgekomen riep hij geestdriftig tegen zijn moeder: .Mamma! We hebben een neger jongetje gezien. En een héle neger." Zoiets kunnen U en ik niet meer bedenken, vrees ifc. Maar ondanks het feit dat onze geest zoveel minder soepel is, dan die van kinderen, pressen ze ons voortdurend tot het improviseren van verhaaltjes. Japie ook. Nauwelijks was ik in de kamer of hij begon al: „He, vertel eens wat" Maar ik had geen inspiratie en zei: „Nee, nou niet. Een ander keertje." Hij werd meteen nijdig, ging recht op in zijn bed staan en riep: ,2Us je niett vertelt, dan spuug ik je en dan krijg je het ook." Voor dat dreigement ben tJc door dc knieën gegaan KRONKEL TAL AHA SSEE. De negerbevol- king van Talahassee in Florida, heeft met algemene stemmen be sloten na een boycott van zeven maanden, weer gebruik te maken van de stadsbussen waarin negers op de achterste plaatsen moeten zitten. De boycott is opgeheven in na volging van de negerbevolking van Montgomery. In Talahassee zijn de maatregelen die een neger verplichten -achter In een. bus te gaan zitten, door de verklaring van het Amerikaans Hoog Gerechtshof eveneens ongeldig geworden. Als oPROETjt HEM CxETRAIMD HEEfl" ZOU HET lUtT A ARD16 VOOR HEM lijft AL5SH lijft WERK OVERNAM IH HADhOOlT GEDACHT DAT JIJ nOO E thb UÈVER ÊEM 8E££M 6TEEL ZQU&èRIJDéM DAM ££f1 RED PAARD Hrj KbHEEldntL Wt Ht&BEME6nPAARRACES MET Hém {jEWÖNNEN HE ÏEX JUWetl/MOETMOPIC» fRAiriÊn.WiL3ij Hen Oft DtRHAnOfcfi ttÉMÉNfört 2887» Bob deinst achteruit: de man heeft een ceweer In zijn handen, dat door de tros bananen goed Was gecamoufleerd. „Hands up'.' comman deert de man, „vlugl vlugi Andere mah ook hxer- komen. Jij hem roepen." Maar waar is Jaap? Ha, die is juist bezig de motor klaar te maken voor het vertrek. Hij heeft door het lawaai van de motor niets gehoord, maar komt juist naar boven en ziet, wat er is gebeurd. Wat kan dat beteke nen? Zeeroof? Dat zou de eerste keer niet zyn, werd aan de kant van de weg. Da chauffeur lachte haar uit en zei dat ze wel een zaagseipop leek, waar de vulling uitgelopen was. Het scheen nog nacht te zijn. De chauf feur zei, dat dit was waar ze gezegd had afgezet te whlen worden, en reed weg. Na een poosje herkende ze de hoek waar ze stond. Het was nog geen twee kilometer van haar huis. Ze hoorde een klok elf slaan en kort voor middernacht kwam ze thuis aan. II Er was een korte stilte. „En het is dit meisje, dat in de auto buiten het hek zit?" vroag Ro bert. „Ja." „Ik neem aan dat u een reden hebt om haar hier te brengen." werken, ze dan tenminste kon ver- ..Ja, toen het meisje ëenoeg her stellen. Zonder verstellen geen eten. steld wca, werd ze overreed om haar Ze was te stijf om te vertellen en verhaal aan de poliUe te doen. Het du« kreee ze veen eten. werd m steno opgenomen en later De volgende dag werd ze bedreigd, tekende ze het uitgetypte verslag, hi met nog een pak rammel als ze niets die verklaring waren uitvoerde. Dus verstelde ze wat lin- die voor de Politie van Sj®®1 nut g nengoed en kreeg ze 's avond stamp- J&fSl pot te eten. Deze toestand duuTde doende uittreksels. Kort daaron kwam de jonge enige tijd, maar als haar naaiwerk „Toen we een tijdje onderweg wa- Wóuw binnen met een bord pap. slecht was of niet genoeg, kreeg ze ren passeerden we een bus met een Het meisje wlieerde en vroeg haar of geen eten of ze werd afgeranseld, verlicht bord waarop Mxlford stond. Seren en hlar vrhhefd terug. De Toen op een avond bracht de oude Nee, ik weet niet waar Milford ligt. vrouw zei dat ze wel zou gaan eten vrouw haar het gewone bord stamp- Nee, ik ben er nooit geweest als ze genoeg honger had gekregen pot en liet de deur open toen ze Dat is er een. De andere is; en nine weg terwijl ze het bord wegging. Het meisje wachtte, den- „Vanuit het zolderraam kon xk pap achterliet. Tot aan de avond was kend dat het een val was, die zou een hoge stenen muur zien met een ze alleen. Toen kwam dezelfde eindigen met'een nieuw pak slaag, groot ijZeren hek er midden in. Er vrouw die haar een blad bracht met maar tenslotte waagde ze zich op het was een weg aan de andere kant thee en een portie verse cake en portaal. Er was mets te horen en ze Van de muur, omdat ik de telegraai- probeerde haar over te halen om liep een kale trap al naar het portaal paien zien kon. Nee, ik kon het ver- het eens als dienstmeisje bij hen te van de eerste verdieping. Nu kon keer niet zien. Een enkele maal het proberen. Het meisje weigerde weer; ze de twee vrouwen horen praten in dak van een hoge vrachtwagen je en een paar dagen lang, ging, volgens de keuken. Ze sloop de laatste trap kon niet door het hek kijken, opdat haar verhaal, dit afwisselende vlei- a* en rende naar de deur. Hij was er aan de binnenkant ijzeren platen en en afsnauwen door, soms door de niet afgesloten en ze rende, precies voor zaten. Bmnen_ het hek liep ae ene vrouw, soms door de andere, zoals ze was. de avond m." oprijweg enige tijd recht^ daarna Toen besloot ze. dat ze als ze het „In haar ondergoed?" vroeg Robert, werd hij verdeeld in twee celen die ronde raampje kon breken, er mis- „lk vergat to vertellen dat ze haar naar de kant van het huis een cirKci schien uit zou kunnen klimmen op ondergoed verwisseld had voor haar vormden. Nee, 't was geen tuin, en- het dak, dat beschermd was door jurk. Ër was geen verwarming op kei gras. Nee, ik herinner me geen een soort borstwering en dan de de zolder en als ze niets anders had struiken, enkel gras en de Paüen- aandacht trekken van de een of gehad dan haar ondergoed zou ze Grant klapte zijn notitie boekje, andere voorbijganger of van een waarschijnlijk doodgegaan zijn van waaruit hij geciteerd haa, dicht, langskomende reiziger of zo. de kou." „Voor zover wij weten, en ons Ongelukkig genoeg was haar enige „Als ze ooit op een zolder ge- onderzoek is grondig geweest, is er .werktuig een stoel, en ze had nog weest is," zei Robert. geen enkel ander huis tussen Milforu maar pas één barst m het glas kun- „Als ze, juist zoals u zegt, ooit op en Larbourough dat aan de bescnrU- 'nen slaan, toen ze onderbroken werd een zolder geweest is," stemde de ving van 't meisje voldoet, behalve de |door de jonge vrouw, die wit van inspecteur toe. En zonder zijn ge- Franchise, De Franchise, bovendien, drift was. Ze rukte baar de stoel wone pauze ging hij door: „ze her- voldoet eraan tot in elke bijzond er uit de handen en sloeg haar ermee innert zich daarna niet veel meer. heid. Toen het meisje vandaag de tot ze buiten adem was. Ze ging weg Ze zegt, dat ze heel lang in het don- muur en het hek zag, was ze er en nam de stoel mee en het meisje ker liep. Het scheen een hoofdweg, zeker van. da* dit het huis was Maar .dacht dat het daarmee afgelopen maar er was geen verkeer en ze ze is natuurlijk nog niet binnen het was. Maar een paar minuten later kwam niemand tegen. Toen. op een hek geweest. Ik moest de zaak eerst kwam dc vrouw terug met wat het andere hoofdweg, een poosje later, aan juffrouw Sharpe uitleggen en dat een klein schip midden op zee wordt over- jmeisje voor een hondezweep hield zag een vrachtwagenchauffeur haar vragen of zij er iets tegen had met vallen. Er zijn geen wapens aan boovd en de man ïen ranselde haar daarmee af tot ze in zijn koplampen en stopte om haar het meisje geconfronteerd te worden, ziet er naar uit, dat hy het meentHier moet >flauw viel. De dag daarop verscheen een lift te geven. Ze was zo moe. dat Ze stelde heel verstandig voor dat snel worden gehandeld. Hoe kan hij Rob en zich- Jde oude vrouw roet een armvol ver- ze direct in slaap viel; ze werd wak- hierbij een getuige aanwezig zou zelf uit deze moeilijke situatie redden? fstelwerk en zei, dat als niet wilde ker, toen ze op haar voeten gezet zijn. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1