NIEUWE KOERS Onschuld op schoolschoenen Sj&ü .hJ II Zorg voor een tweede kamp in Oostenrijk mm ANWB wil vrijwillige benzine-besparing Algerije krijgt grote mate van zelfbestuur Tijdnood ft SPROETJE SPARKS GODWIN Britse CP-er vol afschuw over Hongarije Turkije achter Brits plan voor Cyprus NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Krupp komt niet naar Nederland FRANKRIJK WERKT AAN VERKLARING Maar aanslagen nemen toe SSEBEL Genoeg slaolie voor oliebollen non door JOSEPHINE TEY Onderwijzersexamen RESA - HILVERSUM Zaterdag 29 december 19S6 DE nieuwe koers op economisch gebied begint zich nu met de prijs maatregelen van minister Zijlstra duidelijker af te tekenen. Deze maatregelen sijn de noodzakelijke aanvulling ran het soberheids- ^kel©id, gelijk dat in de wettelijke voorzieningen en Beschikkingen Van minister Hofstra tot uiting komt. Nederland moet afremmen. Degenen, die in de afgelopen jaren de regering het voeren van een al te optimis tische financieel-economische politiek hebben verweten, hebhèn gelijk gekregen. De aandacht mag ex op worden, gevestigd, dat de wanverhoudingen tussen inkomsten en bestedingen niet het gevolg is van onverwachte ont wikkelingen of onvoorziene gebeurtenissen. Er is misschien op het ogenblik sprake van een Suez-effect, zoals er een aantal jaren geleden sprake was van een- Korea-effectmaar afgezien van het feit, dat het Korea-effect veel heviger was, moet worden vastgesteld, dat de huidige nieuwe koers dateert van voor de Brits-Franse aanval op de Suez-zone. Es aar onze mening ontkomt bet beleid van het vorige kabinet niet aan het verwijt van een zekere lichtvaardigheid. Er mag aan worden herinnerd dat de grote belastingverlaging kwam bij wijze van verrassing; zodanig, dat de sprekers bij de algemene beschouwingen over de begroting hun redevoeringen op het laatste ogenblik nog moesten omwerken. Ook het element van politieke overbieding ontbreekt echter niet in bet geheel van het verhaal. Hier komen^we terecht in de hoek van de lonen en meer ia het hijzonder van „vrije ionen. De ongunstige uitwerking van de vrije loonvorming op de hele gang van zaken kan onmogelijk meer worden geloochend. VOORZOVER er vakhonden zijn, die zich hebben laten meeslepen in de vrije-Ioon-beweging, waarvan we] het begin maar niet bet einde valt te zien, alt er wellicht iets in het tot voor kort veel geboorde verwijt, dat speciaal de vakbeweging al te veel de dis cipline, waardoor ze zicb in de na-oorlogsjaren zózeer heeft onderscheiden, uit het oog heeft verloren. Het is mogelijk, dat zich op. dit punt de ver breking van de samenwerking tussen de drie grote vakcentrales heeft gewroken. Er zijn gelukkig de laatste tijd allerlei tekenen, dat de breuk bezig is te helen. Begrip voor de toestand en een handelen met de matiging, die daarmee in overeenstemming is, is echter een eis, die niet uitsluitend aan dè arbei ders mag worden gesteld. Ook de andere partij moet meedoen. De zaak staat zo, dat het de hoge prijzen en hoge winsten zijn geweest, die de vakbeweging heeft gebracht tot baar eis, mee te delen ïn de klaarblijkelijke welvaartsvermeerdering. Het is onjuist en trouwens onmogelijk, alleen de lonen in de hand te houden en al het andere vrij te laten. Ook hier ligt een onmiskenbare schuld van de vorige regering aan de gang van zaken, die nu noopt tot krachtige en ietwat pijnlijke maatregelen. Het trekt de aandacht, dat economen van onverdachte huize thans de toestand nog aanmerkelijk donkerder schilderen, dan de S.E.R. het in zijn rapport heeft gedaan. Het is alles wel heel anders gelopen dan een jaar geleden werd verwacht. Vooral uit sommige K,V.P--hladen kreeg men toen de indruk, dat alles nog wel veel royaler kon; minder belasting, hogere verdiensten voor. iedereen, HET is mogelijk, dat beschouwingen, zoals men ze nu weer in Economisch Statistische Berichten van de hand van professor Postbuma aantreft, toch een iets te sombere kijk geven op de toestónd; maar mèn moet toch wel een blad als „De Tijd" zijn om de nieuwè maatregelen feitelijk voor te stellen als een soort truc van de regering era de mensen maar weer zover te krijgen dat ze bereid zijn, meer zuurverdiend geld aan de fiscus; af te staan en afstand te doen van geld, dat/ze zouden kunnen verdienen, En ondertussen gaat de regering dan maar wèèr heerlijk schuld aflossen, bij miljarden mijnheer! Het is een mentaliteit, die gelukkig geen gemeengoed is in Nederland en het hopelijk ook nooit wordt: Twee dingen zijn mogelijk: of de over heid krinipt zijn bemoeiing drastisch in, met alle gevolgen, van dien, of ze handhaaft ze; maar het is niét mogelijk, dat ze bet laatste doet en tege lijkertijd niet: poigt, de economie in evenwicht en haar eigen middelen np peil te,-houden. Misschien is bet van belang er op te wijzen, dat er volstrekt geen reden is, de dingen erg tragisch te bekijken. De toestand van de Neder landse bevolking is wel zodanig, dat een klein offer zonder groot bezwaar kan .worden gevraagd en gebracht; en de vooruitzichten rijn. wel van die aard. dat aan de resultaten van dit offer niet: behoeft te worden getwijfeld. LONDEN*. „De strijd in Honga rije is het dapperste achterhoedege vecht ln de geschiedenis van de in ternationale arbeidersbeweging. Te moeten zien hoe de leiders van mijn party de Hongaarse arbeiders «en dolkstoot In de rug gaven, heeft mij met afschuw vervuld. Ik vilde geen medeplichtige zjjn aan dit schaamte loze verraad." Deze absolute afwijzing van het communistische optreden in Honga rije vormt de kern van een verkla ring van de Britse journalist Peter Fryer, voormalig redacteur van het communistische dagblad Daiiy Wor ker. Fryer verzorgde tijdens de Hon gaarse opstar.d vanuit Boedapest de berichtgeving voor zyn blad. Nadat hij had gemerkt, dat verschillende gedeelten van het door hem gezonden nieuws niet in zijn blad werden op- fenomen, nam hij kort na rijn terug eer uit Boedapest ontslag uit zijn redactionele functie bij de Daily Worker, De Britse communistische partij heeft Fryer daarop geroyeerd als lid. ANKARA, r- De Turkse peremier Menderes heeft verklaard, dat Tur kije voorstander is van verdeling van het eiland Cyprus in een Turks en een Grieks deel. De verklaring van Menderes die een belangrijke wijziging in Tur- kije's standpunt betekent werd door de premier afgelegd in ant woord op een vraag uit het parle ment. In de haven uern Aleicndrië in Egypte zijn thans twee Ne derlandse slepers en een drij vende bok aangekomen om aart de berpt«ps»ïoot van de Verenigde Naties voor het Suezkanaai te worden toege voegd, Op de foto ziet men de drijvende bok met ee~' van de tuiee slepers,de „Gele Zee". BEIROET. De Indische pre mier. Nehroe, heeft gistermorgen op het vliegveld van. Beiroet een uur gesproken met de Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken. Daarna zette Nehroe zün reis naar New Delhi voort. (Advertentie l.M.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandsche Roede Krnis heeft besloten in Oos tenrijk de zorg overeen tweede kamp met Hongaarse vluchtelingen op zich te nemen. Gisteren al werd begonnen met de samenstelling van een Itoode-Kruisteam, bestaande uit een leidster, een arts, een verpleeg ster en verpleeghulpen, een kok, een welfarekracht, een magazijnbeheer der, een boekhouder en een admini stratieve hulp. Gehoopt wordt, dat UTRECHT Er is geen sprake van dat Krupp jn Nederland een staalfabriek zal vestigen. Wel staat het vast, dat een groep Nederlandse industriële ondernemingen zich tot Krupp heeft gewend met het ver zoek een offerte te mogen ontvan gen voor de boucv- en Installatie- kosten van een dergelijk bedrüf. dat zich in het bijzonder zou toeleggen op de produktie van walsdraad. De N.V. Draadindustrie „Neerlan- dia" te Utrecht heeft bij de tot dus ver met Krupp gevoerde bespre kingen bemiddeling verleend- Naar ons van de zijde van ..Neerlar.dia" is medegedeeld, moet het vrijwel uitgesloten worden geacht, dal het bedrijf in de buurt var. IJmuidcn zou worden gevestigd. Wellicht be staat dg mogelijkheid dat het eiland Roozenburg bij Rotterdam als ves tigingsplaats wordt uitgekozen, maar uitsluitsel hieromtrent kon men ons nog niet geven. Volgens onze zegsman heeft men zich tot de firma Kr-jpp gewend, omdat deze over een grote ervaring cp het gebied van de bouw van staalfabrieken beschikt. (Advertentie LM.) Gaat een 'verzorgde toekomst tegemoet ;met een LEVENSVERZEKERING bif dè V.V.M. H.V.VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN 1V.V.M.] MAUIBAAN 50, UTRÏCHT DEN HAAG. De opheffing van het zondagsrijverbod in enige landen is voor de A.N.W.B. aanleiding geweest zich tot de minister van Economi sche Zaken te wenden. Naar Se mening van deze bond verdient namelijk het besluit van de Zwitserse regering om in de plaats van een zondags rijverbod de medewerking van de benzineverbruikers in te roepen om tot een verbruiksbeperking van 20% te komen, sterk de aandacht, In Zwit serland is een dergelijke bezuiniging voorgeschreven aan leger, posterijen en concessie-bedrijven. Nu verwacht mag worden, dat in de loop van. 1957 de aanvoer van benzine zal verbeteren, verzoekt de A.N.WH, de minister een proef te willen nemen met: een vrijwillige besparing op het verbruik, volgens de in. Zwitserland toegepaste methode. De bezwaren aan het zon- dagsrijverbod verbonden zijn, zo meent de A.N.W.B., dusdanig, dat dit verbod slechts gezien mag worden als een tijdelijke noodmaatregel en zeker niet als de aangewezen maatregel voor een langere duur. de groep uiterlijk over! een week per vliegtuig naar Wenen zal kun nen afreizen. Dit is vrijdag meegedeeld door de heer A. van Émden, directeur van het Rode Kruis, die de Kerstdagen in Oostenrijk heeft doorgebracht om het werk van de Nederlandse ploeg te inspecteren en besprekingen te voeren over verdergaande hulp. De heer Van Emden heeft tijdens zyn verblijf voor omstreeks een miljoen gulden nieuwe toezeggingen gedaan. Daartoe behoren voor vier ton melkpoeder, die de melkbehoef- ten van. 173.000 kinderen onder de zes jaar in Boedapest tot1 maart zal verzekeren, en voorts vocr;rurm een half miljoen gulden aan vlees in blik, suiker, kindervoeding, vis- conserven, jam, thee, cacao, koffie en gedroogd fruit voor 25.000 Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijk, eveneens tot 1 maart. Ook heeft het Rode Kruis besloten vijf nieuwe am bulances aan te kopen en naar Oos tenrijk te zenden voor het transport van zieke vluchtelingen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft nu ruim 50 man in Oostenrijk. Met de nieuwe ploeg mee zullen net er ruim zestig zijn, de grootste bui tenlandse groep na die van West- Duitsland. Voor de verzorging en loonder ving van deze groep heeft het Rode Kruis een groot bedrag gereserveerd zodat hun verblijf daar financieel gesproken tot begin juli verzekerd fAdvertentie I.M.J Voor- ultgoalapon spporiE h»t b«kjr „FUwl-droOmi-nd", jfitwii* uiig»»» RA.WI F ABBtEKEN NV. WINSCHOTEN PAKIJS, De Franse regering is bezig een plechtige verklaring op te stellen, waarin zy do rechten opsomt, die de Algerynse bevolking zal ver kregen. Man verwacht, dat het sta tuut een zeer .liberaal karakter zal dragen, op basis van de tijdens het laatste congres der socialisten te Ktfssel genomen besluiten, waarin wordt gesproken van een zeer ver gaand Algerijns zelfbestuur, onder controle van Frankrijk. Intussen heeft de terroristische ac tiviteit in Algeria een nieuw hoogte punt bereikt. TJlt-alle delen van het .and .worden aanslagen en gevech ten tussen Franèe troepen en Alge rijnse opstandelingen gemeld. Rebel len vielen het vliegveld van Bur- deau bij Oran aan en vernielden vijf Franse vliegtuigen. In Algiers en Blida werden bomaanslagen ge pleegd en verscheidene personen gedood. In het centrum van. Algiers.is gis termorgen -Amedee Froger, de voor zitter van de federatie van burge meesters in. Algerije doodgeschoten. De aanrander wist te ontkomen. Op eerste kerstdag wérd door een terro rist een aanslag gepleegd op Ait All, de voorzitter van de assemblee, die ernstig gewond werd. De federatie heeft aangedrongen op krachtige maatregelen tegen de nationalisten. Hét::Nationale BevrijdlngsFront.' (Advertentie. IMJ ZWITSERSE HORLOGES Vaar d« maoïst» collecll* prijAlane «»»r SACRAMENTO.De gouverneur van de Amerikaanse staat Califor- nië heeft gisteren, de noodtoestand in het district Los Angeles afgekon digd, waar nu al drie dagen een bosbrand woedt bij het dorp Mali- bu. de sterkste organisatie der opstan delingen, is van plan de Algerynse bevolking aan de vooravond van het debat in de Verenigde Naties tot een achtdaagse algemene staking op te roepen. Zo willen de Algerijnen de vvereld hun vurig verlangen naar onafhankelijkheid tonen. De Franse regering heeft in ver band met het VN-debat officieuze stappen gedaan by de Tunesische en Marokkaanse regeringen, om deze te bewegen tijdens het debat i,cen stelling te nemen tégen Frankrijk. Donderdag is in Parijs het verhoor begonnen van de vijf rebellenleiders die enkele maanden, geleden in een. Marokkaans vliegtuig op het vlieg veld van Algiers door de Fransen werden gearresteerd. Het met Mendès-France nauw ver bonden blad Express, stelt vandaag de vraag of de door 'a Duitse krant gedane mededeling- juist is. dat 2 Amerikaanse oliemaatschappijen, de Aramco en de Caltex, de. Algerijnse opstandelingen tienduizend geweren, 1200 machinegeweren, 500 machine pistolen en 6ÖO.OÖO handgranaten hebben geleverd. Het bewijs hiervoor zou men heb ben gevonden in de documenten, die de rebellenleider Ben Bella bij zijn arrestatie bij zich had. In Parijs gaat het gerucht, dat de Amerikaanse ge zant over deze aangelegenheid con tact heeft opgenomen met de Franse regering. DEN HAAG Oliebollen en ap pelbeignets zullen op Oudejaarsdag lustig en rustig in de Nederlandse keukens kunnen sudderen en bak ken. Aldus de geruststellende mede deling, die gedaan wordt van de z(jde van de Nederlandse slaolie- industrie. Van de ronde doende geruchten, dat er niet voldoende slaolie zon zUn> 1® bet tegendeel waar. In november en december is, onder invloed van oorlogsgeruchten, vier maal zoveel slaolie gekocht als normaaL Mede tengevolge van aan- voermoeilijkheden. door de sluiting van het Suezkanaal en enkele sta kingen in het buitenland, moest on langs de aflevering, van het pro- dukt enkele dagen worde» stop gezet. Inmiddels' is de hamster- woede geheel geluwd en zijn de voorraden weer aangevuld. Over de slaolie-voorziening behoeft geen enkele ongerustheid te bestaan. nïè ?...tR lK?../T5PIJTn£DAmjÉWAKKER HE5 GEMAAKT,Tb*.-JKKLB ZEKER AKELIG Ton. WORD ibrtihb WAKKER £:HRÉEUWDc: on HULP WATl&tR? GEDROOMD... 11 v/i/ v FIV KAPlTUtX 2S$9. Jaap heeft wel enig risico genomen, want Rob zelf ontsnapt op het nippertje aan het neer vallende zeil. „Goed gedaan, Jaapt" schreeuwt hij. Het is verder een klein kunstje de inboor- ling, die niet goed weet, wat er is gebeurd, on schadelijk te maken. Rob pakt hem zij age weer af en nu zijn de rollen omgedraaid. „Hé", zegt Jaap, „laat mij dat geweer eens zien, Rob. Nauwkeurig bestudeert hij het wapen. ,Jiet wordt nu helemaal raadselachtig", zegt hu dan, •want dit geweer herken ik als myn eigendom... Ik had het aan boord van de .Hudson". Maar hoe komt die kérel er aan?" „Hij zal wel tot de bende horen, die het schip heeft leeggeroofd", veronderstelt Rob, „maar we zullen deze vreem de bezoeker wel eens even aan de tand voelen." 10 Toen haar dochter de plaatselijke inspecteur aan haar voorstelde, wierp ze één blik op heni, bewoog haar hoofd een paar centimeter,en gaf duidelijk te kennen geen belangstel ling voor hem te hebben. Dit bracht Hallem, te oordelen naar zijn uit drukking, in de war. Grant keek juffrouw Sharpe vragend aan. „Ik zal het haar vertellen," zei ze, „Moeder, de inspecteur wil ons een meisje laten zien, dat buiten het hek In een auto rit te wachten. Ze is een maand lang vermist geweest vanuit haar huis in Aylesbury, en toen ze terugkwam in een deplo rabele toestand zei ze dat ze mee genomen was door mensen, die een dienstmeisje van baar wilden maken. Ze sloten haar op en toen ze weiger de sloegen ze haar en hongerden haar uit. Ze gaf een precieze be schrijving van de plek en de mensen, cn het schijnt dat die beschrijving precies van toepassing is op u en mij. Op ons huis trouwens ook. Ze den ken nu, dat ze vastgehouden werd op onze zolder met .het ronde raam." „Bijzonder interessant," zei de ou de dame, terwijl ze bedachtzaam op een empire-sofa ging zitten. „Waar sloegen we haar mee?" „Met een hondezweep, naar ik begrepen heb." „Hebben wij een hondezweep?.' „We hebben een riem, geloof ik. Die kun ie zo nodig als zweep gebrui ken, Maar het punt is, de inspec teur wil- weten of wij het meisje hebben vastgehouden of niet." „Hebt u daar bezwaar tegen me vrouw Sharpe?" vroeg inspecteur Grant. „Integendeel inspecteur. Ik ver beug me met ongeduld op de ont moeting. Het overkomt me niet el ke middag dat ik ga slapen als een saaie oude vrouw om wakker te worden als een mogelijk monster." „Dan als u me wilt excuseren, zal ik haar halen." Hallam maakte een beweging, zichzelf als boodschapper aanbie dend. maar Grant schudde zijn hoofd. Het was duidelijk dat hij er bij wilde zijn, als het meisje voor het eerst zag als ze door het hek kwam. Toen de inspecteur de kamer uit ging legde Marion de tegenwoordig heid van Blair uit aan haar moe der. „Het was buitengewoon vrien delijk van hem om op 20 korte ter mijn en zo vlug te komen,"' voegde ze eraan toe en Robert voelde weer de prik van dat heldere, bleke ou de oog. Wat hem betrof geloofde hij dat mevrouw Sharpe in staat was zeven verschillende mensen af te ranselen elke dag tussen ontbijt en lunch. „U hebt mijn sympathie, mijnheer Blair," zei ze onaangenaam. „Waarom mevrouw Sharpe?" „Ik neem aan dat Broadmoor een beetje buiten uw lijn valt." „Broadmoor?" „Misdadige krankzinnigheid." „Ik vind het ten zeerstestimu lerend," zei Robert, weigerend door haar op zijn kop gezeten te worden. Dit onttrok haar een flits van waardering, iets dat leek op de scha duw van een glimlach. Robert had het vreemde gevoel, dat ze hem op eens mocht, maar als dat zo was, gaf ze daar geen uitdrukking aan. Haar droge stem zei vinnig: ,,Ja, ik geloof dat de verstrooiing in Mil- ford schaars is. Mijn dochter ach tervolgt een stuk gummi op de golf links" „Het is tegenwoordig geen gummi meer, moeder, onderbrak haar dochter. „Maar op mijn leeftijd kan ik daar geen verstrooiing meer in zoe- IT OM, wat meer begrip voor el- kenders gevoelensIVat meer góede wil ...En bovenal wat meer liefde... Hé, verrek, nou is die pen weer leeg!" De heer Dirksema stond op en liep naar het raamkastje, waarin de inktpot s.'ond. Hij deed het een beetje gejaagd, want hij was bezig aan een van zyn zorgvuldig getime'de ochten den. Pret 'es twintig minuten had hij nog om dit, voor oudejaarsavond, be stemde radiopraatje „Mens, wat It er ven de nacht?" af te maken. Als het lukte en hij nam de tram van tien vóór, dan kon by 13,19 1 iet halen en net. op tijd in Hilversum zijn. om zyn boutade cp de plaat te laten vastleggen. „Op die liefde moet ik nog wat doorborduren," dacht hij terwijl de pen inkt slurpte, „Maar niet ouder- wets vermanend. Meer in de lichte toon van een vriendelijke raad en met alle begrip voor de menselijke zwakheid, natuurlijk. Duscn boven al meer liefde. O. 't is wel eens moeilijk om re leven met het hart. Om ons koud belang te vergeten. Om helemaal mens te zijn en mens al leen. De pen was vol. Terwijl hij 'm afveegde met een doekje, keek hij even door het raam naar buiten. Vtak aan de overkant liep eert dikke nutteloze man met een bedilziek gezicht. tJmbeciel," dacht de heer Dirkse ma. van binnen uit. De man bleef opeens stilstaan. Op zijn gezicht verscheen een persende uitdrukking. Plotseling greep hij stuipachtig met zijn rechterhand in de lucht als wilde hij iets vangen, en zakte toen als een lampion in elkaar. ',,t Is toch glad, kijk dem uit.'" zei de heer Dirksema. Achter de vitrage bleef hij even kijken om de rest van het incident mee te maken maar er kwam geen rest. De man krabbelde niet op. Hij. bleef uitgeteld, liggen, languit op zijn rug, een dik, dis placed ding op een grauwe sloep. Ting-tangzei de klok. in de stu deerkamer sonoor. Hij hield van die ouderwetse, solide klank. „Ik moet opschieten dacht hij en liep naar zijn bureau. Hoe was het ook weer? O ja; „Wat meer liefde O ja, 't is wel eens moeilijlc om te levert met het hart. Om ons koud belang..." Het bedrijvig ezelende pennetje stokte. „Iemand moet die man toch hel pen", dacht hij. Hij keek naar de klok. Het ging spannen. Toch liep hij naar het ven ster en gluurde weer, zander de vi trage opzij te doen, want dan kon den ze hem van buiten zien. De dikke man lag nog altijd roerloos. Op zijn gezicht wqs nu een uitdrukking ge- omen van een essentiële somberheid, die eeuwen omspant en dan verste ning doet denken. Twee kleine kin deren, stonden, op een paar meter afstand, hand in kand en keken een beetje bijgelovig, maar ook teleurge steld, zoals kinderen doen als grote mensen tegenvallen. Waarom komt' die man van de sigarenwinkel nou niet naar buiten," dacht de heer Dirksema. ,,'t Is toch zeker zijn stoep?" Hij draaide zich kittig om, zag zich zelf in de spiegel en riep driftig; „Nou ik heb toch geen tijd.' Ik heb nog maar zeven minuten." Even overhuifde hem een gevoel van peil loze nutteloosheid. Hij stak zijn tong uit, tegen zichzelf, draaide de spiegel gechoqueerd de rug toe en keek op nieuw naar buiten. Hè, hè, de sigaren man zat er eindelijk naast up zijn hurken enberoerde de gevallene voorzichtig met de hand. Nu zou het aangZijden van de G.G.D.-auto nog maar een kwestie van minuten zijn. Terug aan zijn bureau, schreef de heer Dirksema haastig: ,JCoud belang vergeten. Om helemaal mens te zijn en mens alleen. Ja, 't is iuel eens heel moeilijk"Want in ons woont een klein duiveltje. In elk van onsOok in mij, luisteraar. Maar wij kttnnen hem verslaan. Wij kunnen'. Als wij wil len..." Hij keek op de klok. Wegwezen! De laatste zin moest hij dan maar in de trein schrijven. Toen hij bui ten kwam, lag de man nog steeds op het trottoir door velen omringd nu. „Een hartverlamming," zei de si garenman. „Móóie dood. Ik teken er voor." De omstanders knikten verlekkerd. Voor omstanders wint een mooie dood het altijd van welke mooie levensattractie dan ook. De heer Dirk sema wierp nog een ernstige blik en begon toen op een sukkeldra/je naar de tramhalte te lopen. Als we willen," dacht hij. ,£n we zullen moeten willen, luisteraars, in het komende jaar. Want wie weet, misschien heb ben ïue nog maar weinig tijd om het betoys van onze goede tuil te leve ren. Zoiets, ja. Zoiets aan het slot" KRONKEL (Advertentie /JU.) De kortste en voordeligste opieidingt [Bekende Schriftelijke Cursus) ken. Ik ben aangewezen op het ver derven van onkruid en het maken van vliegenvangers. Gebruikt u ook vliegenvangers?" „Nee, ik sla vliegen dood. Maar mijn zuster achtervolgde ze altijd met een stuk zeep." „Zeep?" zei mevrouw Sharpe met werkelijke belangstelling. „Ik geloof ,dat ze ze sloeg met de zachte kant en dat ze daar dan aan bleven plakken." „Wat interessant. Een techniek, die ik nog nooit ben tegengekomen. Dat moet ik de volgende keer eens pro beren." Met zijn andere oor hoorde hij, dat Marion aardig was tegen de ontstemde inspecteur. „U speelt een goed spel golf inspecteur," hoorde hij haar zeggen. Hij had het gevoel of hij juist het einde van een droom naderde, zo dat het ontwaken vlak bij is en dat niets onlogisch meer hindert, óm dat je voelt dat je gauw de nor male wereld zult bereiken. Dit was misleidend, omdat de nor male wereld de deur binnenkwam met de terugkeer van inspecteur Grant. Grant kwam het eerst bin nen, zodat hij in de gelegenheid was de uitdrukking en de gezichten te zien. Hij hield de deur open voor een vrouwelijke agent en een meis je. Marion Sharpe stond langzaam op alsof ze zich dan beter teweer kon stellen tegen alles wat haar mocht overkomen, maar haar moeder, bleef op de sofa zitten alsof ze een audi ëntie hield, haar ouderwetse rug stijf rechtop alsof ze een jong meisje was, haar handen rustig in haar schoot. Zelfs haar warrige haar kon de in druk, niet wegnemen dat zij de- si tuatie meester was. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1