[Beurs herbergt exotisch enj Voorbeeld hoe mooi het in de natuur kan zijn Schiedam aanvaardt „Coignet-systeem" Het helse commando spannend vraagstuk Mars door de hel Eerste paal viaduct Onze eerste klassers HOUTif AM Woning voor aarse echtpaar De Schiedamse teams doen niet on Burg. Peek verricht de opening De Woningbouwver. gaan in „Groenoorcl" bouwen PRINCIPE-BESLUIT GEVRAAGD Bouw buiten contingent en zonder bezwaar capaciteit Voorwaarden MONOPOLE VERTOONT: In Passage: Zo min mogelijk verkeershinder W. Kooij wint v. d. Waterbeker SVV-Helmondia Hermes-DVS naar Helmond KERKDIENSTEN Fa. Heynsbroék naar Kommiezen- laan Scholenbouw in Nièuwland Hrtsen. op zondag Valse aangifte van auto diefstal PIANO'S - O^ELS Geron speelt ïisjeslyceum' VERKEERSPAAL OMGEREDEN Jongen aangereden bij oversteken Burgerlijke stand .iV.u'i yTAFELTENNIS JiMMER, dat het in verhand met het feit dat de Korenbeurs Gedistilleerd Museum wordt, het geen goede traditie kan worden, dat daar tentoonstellingen op touw worden! gezet door de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers, eens in.de twee jaar. Want de Beurs-ruimte is daarvoor een ideale plaats, zoals de tweede vogeltentoonstel ling in dit historische gebouw (de derde in totaal) zal bewyzen aan allen, die in de periode van 12 tot 20 januari een bezoek aan dit mét veel toewijding opgebouwde vogelpark zullen fcrenge, Hopenlijle wordt er voor de volgende tentoonstelling een andere geschikte ruimte gevonden, zodat de vele belang stellenden (twee jaar geleden bijna 11000) kunnen blijven ge nieten van dit exotische vogelpark. Terwijl de kanaries de fel- en veelkleurige vederpracht luister bijzetten met een ijl fluit concert, verrichtte burgemeester mr. J. W. Peek vrijdagavond de officiële opening van de tentoonstelling. Wc spraken van een vogelpark en dat niet ten onrechte. Onder leiding van de heer J. J. Schipper-hebben de mannen van de Plantsoenendienst een smaakvolle tuinaanleg in het midden van de hal tussen de pilaren', ontworpen,.,diede passende entou-;; rage oplevert voor de ruim 500 vo gels van diverse pluimage, die in! de „vluchten" en de vitrines rondflad deren.. Men kan zelfs door dat park je met fleurig groen en bloemen heen wandelen, langs het vijvertje met de spuitende fontein,.-waar de eenden zich best in hun element voe len. OPVALLENDE ZORG A,<TaAR die passende en geschikte entourage voor de vogels is ook; elders niet vergeten. Met opvallen de zorg zijn de vluchten en vitrines aangekleed met groen, takken en boomstronken, die in combinatie met andere noodzakelijke maatrege len ideale verblijfsruimten voor de vogels opleveren, zoveel mogelijk: in overeenstemming met de natuur. In totaal zyn er op de tentoonstel ling 221 vitrines opgesteld en daar bij nog een aantal grote vluchten. De aquathimverenjging Natuurge not in Huis heeft verder een aantal "bakken met vissen geplaatst. Aan de hand van de catalogus kan de be zoeker vaststellen, dat de verzame ling nog uitgebreider is, dan op de vorige tentoonstelling. De voorzitter van de bond. de heer P. van Vollénhoven, heéffc weer een prachtige en .uitgebreide keur van vogels ingezonden, terwijl ook de penningmeester, de heer J. Monfc- foort, mét menig niooi exemplaar vertegenwoordigd is. Uiterst zeld zame vogels zijn er te zien, waarvan de waarde wel enkele honderden guldens moet bedragen. EIGEN VOGELS OPVALLEND door felle kleuren pracht hangen als lappen-pap pen in de eerste vlucht in.de hoek de zelfverzekerde ara's, die voor de. duur van de tentoonstelling van Diergaarde Blijdorp zijn geleend. Maar dat is dan ook de enige im port; de rest pan de grote en kleine vogels is afkomstig van de leden van de plaatselijkeafdeling van de Bond. "We noemden reeds de eenden in de vijver. Bovendien is er een-gla zen bak aangebracht, waarin de „duikeenden" een boeiend schouw spel opleveren op jacht naar voed sel onder water. Bijzonder geslaagd zijn ook de vitrines met dubbele glazen wanden (een bijzonderheid), waar men van alle kanten door kan kijken en die de binnenste ring. (om het parkje heen) van de tentoonstel ling vormen. De bezoeker» wordt bijna verbijsterddoor de kleuren pracht, die hem zelfs van de klein ste vogeltjes tegenstraalt, en die veeleer doet denken aan de grillige fantasie van een kunstenaar, dan aan waarlijk, natuurgetrouwe exem plaren. Terwijl de vogels zingen, sjilpen,: fluiten en krijsen al naar ze gebekt zijn, schrijdt hij voort door een exotische en tropische vogel- tuin. ■- Daar zijn klenrkanarles van hoog oranje tot licht groen, die het zingen niet vergeten, daar zijn wildzangen in diverse pluimage, daar. zijn bastaarden, parkieten en tropischs vogels. De bijzondere spreeuwencol lectie, van de heer Van Vollenhoven Is goed vertegenwoordigd.' Uiterst zeldzame vogeltjes zijn er ie zien, als de Bourksparkiet en de roodrug-parkiet. De lappen-spreeuw rekt het slanke lijf bmtaal-angstig- «espannen, de^ diamantduifjes hok ken bezadigd als deftige juffertjes op hun 'stokken ih hun kostbare vederdracht, waarop de diamantjes in feet licht-schitteren, het kwieke honingzuigertje heeft zijn beste lila vest aan en een groene pet op. De makke Indische huisvogels beo's, rijstvogels, putters (voor het eerst toegestaan op de tentoonstelling), Japanse nachtegaal/,ze zijn er al- jem aal ;"te zien. ACHTERGROND VV/AT een: moeite en zorgen van vrijwel alle leden gaan met deze manifestatie gepaard. Men heeft het brengen van de vogels, die uiterst gevoelig zijn voor temperatuursver anderingen, moeten zien om ;dat te begrijpen. Iedere inzender loopt het risico, dat op de tentoonstelling vogels sterven. Gelukkig zit het weer mee en. kan de Beurs met de' cen trale verwarming op de vereiste tem peratuur worden gebracht. Dan. is er. het verzorgen van de vogels ge durende de tentoonstelling, waarbij uiterste nauwgezetheid en speciale menu's moeten worden gebruikt. Eén dag geen water en de vogel, die dat treft, is vrijwel zeker ten dóde opge schreven, Altijd moeten er één of meer" leden aanwezig zijn voor de controle. En om nog maariets te noemon: twee jaar geleden werd 10 ton bomen voor de tentoonstelling aangevoerd. Het resultaat mag er in ieder ge val zijn en stellig zullen vele scholen dè gelegenheid voor een bezoek niet laten voorbijgaan, OPENING Bij de officiële opening gisteravond heeft voorzitter Van Vollenhoven; na de autoriteiten en de vertegenwoor digers van de S.G. -en van de ver schillende afdelingen van de Bond welkom geheten te hebben, iets ver teld over. het kweken van vogels door de liefhebbers eii de moeilijk heden die men hééft om een derge lijke tentoonstelling, die men zo uit gebreid en zo. smaakvol mogelijk wil maken, in te richten. Het moet .een indruk zijn hoe 't in dé natuur kan zijn.Verder ging hij uitvoerig in op het probleem van de bescherming van. de natuur in het algemeen en vari het vogelleven in het bijzonder. Burgemeester Peek legde er nog een schepje bovenop en lei de vin ger op een heel zere plek bij-de vogelliefhebbers, n.1. hoe de wet, om de inheemse vogelstand te be schermen, het houden van vogels gelijkstelt aan het doden van deze dieren. Ifjj vond (en alle vogellief hebbers zijn het er gloeiend mee eens) dat er wel degelijk verschil gemaakt moet worden. Het houden van vogels hoeft geen kwelling te zijn, in tegendeel, er zijn voorbeelden te over dat vogels, ha gevangenschap in vrijheid gesteld, toch maar wal graag in het oude hok terug komen- Na er dc nadruk op gelegd té hebben dat het Beursgebouw waar schijnlijk nooit meer voor een derge lijke tentoonstelling beschikbaar zal komen, verrichtte burgemeester Peek door het aandraaien van het licht in de grote zaal, de officiële opening. Daarna werd door de talrijke aan wezigen de eerste rondgang door de tentoonstelling gemaakt. VOORHEDEN Apothekers nachtdienst: apotheek Nièuwland, Dr. Wibautplein 17 en apotheek Jansen, Swammer- damsingel 41. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 80. telefoon 69290. Poltie-alarmnummer: 64666. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven: Geopend iedere werkdag (be halve maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (be- halve woensdags en zaterdags) van .7 tot 8,30 uur. Zondags ge sloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam: Geopend iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur: iedere avond (behalve donder dag en zaterdags) van 7 tot 8.3Ö uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum; Dagelijks ge opend van 10 'tot 5 uur; zonda gen van 2 tot 5 iiur. Expositie eigen werken. Kersttentoonstel ling „Met meesterhand gete kend" t.m. 20 jan. 1957. BIOSCOPEN Passage. 2, '4.15, 7 en 9.15 u.r „Mars door de hel". Monepole, 3, 5, 7 en 9 uur: „Het hel se commando". DIVERSEN Irene, 8 - uur: CJVF-meisjes kring Schiedam, filmavond. Musis Sacrum, 8 uur; MBGK, feest-' avond. Beurs, 10 tot 22 uur: Vogeltentoon stelling, Zoal? de wethouder voor dc Wo- ningdienst. mr. M. J. M. van Kinde ren het vorige maand al aankon digde. zullen de woningbouwvereni gingen ook ingeschakeld worden bij de bouw van woningen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om' aan de Vereniging „Volkshuisvesting" en de Prot. Chr. Woningbouw verenig in gen grond toe tc wijzen in het ont- eigeningsplan .Groenoorcl' in Kethel. Béide verenigingen hebben zich be reid verklaard de bouw van circa 200 woningen elk in uitvoering te nemen. Zodra de plannen gereed zijn, zul len de nodige, kredieten verleend worden, maar voor de eerste uitga ven willen B.: en W. alvast een kre diet van 20.000 verlenen. Het gaat er naar uit zien dat de gemeente Schiedam in de komende jaren, wat de woning bouw betreft „spijkers met koppen" gaat slaan. Want B en W leggen nu zo ineens bij de gemeenteraad een voorstel op tafel om in principe te be sluiten tot dö bouw van 20Ö 250 woningen volgens het gloednieuwe Franse systeem Coignet! In de nabuurgemeen ten Rotterdam en Vlaardingen is lang en breed gediscussieerd over dit systeem, waarby Schiedam aanvankelijk een af wachtende houding aannam. Maar nu komt zo maar het voorstel om dit Franse systeem ook voor Schiedam te aan vaarden. Schiedam laat zich dus echt niet de loef afsteken door anderen. We hebben reeds uitvoerig ge schreven over dit „industriële wo- n.iogbouwsysteem" van Coignet. dat door Dura's Aannempigsmaatschap- ptj in_ Rotterdam .is geïntroduceerd. Ook tijdens de begrotingsdebatten is er het nodige over gezegd. - Op het ministerie van Volkshuis vestingen Bouwnijverheid is er met vertegenwoordigers, van vijf ge meenten, waaronder Schiedam, ge confereerd over dit systeem, waarbij werd vastgesteld dat in het gebied van dé Maasmond eén.,fabriek zou verrijzen voor de vervaardiging van de voor deze bouw nodige elementen Twee leden van het college van B en W hebben in gezelschap van de directeur van de gemeentelijke Wo- ningdienst en dé stedebouwkundige een reis gemaakt naar Frankrijk om in Evreus de woningen te bekijken die volgens dit.'industriële systeem zijn gebouwd. In Rouaan en Lille staan fabrieken met een zodanige capaciteit dat 4 a 6. woningen per dag gebouwd kunnen worden. De Schiedamse commissie is tot de conclusie, gekomen, dat de woningen aanvaardbaar zijn. mits niet hoger dan in 3a 4 woonlagen. Hierbij wordt er van uitgegaan dat de houw door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid wordt geaccepteerd als woningwet- bouw, de houw plaats vindt buiten bet contingent cn zonder bezwaar van de bouwcapaciteit (er zijn na- jenoeg geen bouwvakarbeiders nodig) en tenslotte dal. realisering van het plan in 1958 ka» plaatsvinden. Over de prijsvorming zal nog overeen stemming bereikt moeten worden. Mocht aan d.eze voorwaarden niet kunnen worden voldaan, dan komen B en W op het voorstel terug. Maar voorlopig wordt de goed keuring van dc Gemeenteraad ge vraagd om in principe deze 200 a 250 woningen in Nièuwland te bouwen. Noor, de eerste uitgaven wordt ver der'een krediet van ƒ10.000.— ge vraagd. De dramatisering van een histori sche raid op de haven Bordeaux komt het legioen der oorlogsfilms 'versterken. „Het helse commando" (of: Opera tie Kajak) is het spannende, maar ook vrü onaandoenlijke verhaal van het waagstuk van Britse comman do's, die in kleine rubberbootjes dè Gironde opvoeren, ondanks .ver schrikkelijke verliezen het zwaar beschermde hart van de Franse haven wisten te bereiken en met kleefmUnen („limpets") een belang rijk aantal voor de Duitsers varende schepen onschadelijk maakten. Sedert deze operatie heeft men bij de Britse mariniers een kajak-afde ling :ïn stand gehouden. De film „Cockleshell Heroes" be schrijft niet alleen in grote trek ken deze bloedige stunt zelf, maar behandelt ook de voorgeschiedenis, de training der vrijwilligers, dé op- f 3? „MARS DOOR DE HEL" is de ver filming van het door Nevil Shute geschreven boek ,;A town like Ali ce", waarin de tocht 'wordt beschre ven van een groep vrouwen en kinr derën die in begin 1941 in het door de Japanners overstroomde Malakka van kamp tot kamp wordt gedreven om steeds weer dezelfde ervaring op te doen, n.l. dat er geen voedsel voor hen is en geen plaats en dat zij daar om ongewenst zijn. Het", is een gegeven, waarvan ze ker iets te maken zou zijn geweest in de entourage van gevangenkamp en wildernis en de ni,et aflatende strijd tegen honger en malaria. Maar de makers vari deze film zijn er niet uitgekomen en zij hebben daarmee een kans voorbij laten gaan een rol prent te scheppen die van een be klemmende realiteit had kunnen zijn. Misschien hebben zij zich teveel laten leiden door de vele anekdoti sche bijzonderheden van het boek als de ontmoetingen tussen de secre taresse Jean Paget (Virginia Mc- Kenria) en de krijgsgevangen Australiër Joe Harman (Peter Finch), de hulp van goedgezinde kampongbewoners, de kippendief stal die aanleiding is tot de marteling van de Australische soldaat en zo vele andere gebeurtenissen die moei lijk gemist kunnen worden om actie te brengen, doch die. in dit geval weinig van de kern hebbenoverge laten. die een tragedie is. Het happy-endïng werkt tenslotte als een anti-climax en er zou .niets onherstelbaars zijn gebeurd als men dit. had laten vervallen. Het was daar in Malakka en elders in het Verre Oosten tijdens de Ja panse bezetting bepaald geen vro lijke boel, doch al heeft men zich moeite gegeven de toestand .óp aan vaardbare manier voor -te stellen, overtuigen doet het ons ni,et en va- ken nauwelijks. De Japanners schreeuwen wel en doen verschrik kelijke boos en- toch komen zij er in deze film tamelijk goedaardig af. Het lot van de vrouwen eri kinde ren is dramatisch genoeg en toch ontbreekt het sentiment om ons er in te doen geloven. Het is wellicht moeilijk om na zovele jaren nog ver bitterd te zijn. Alleen zij. die de ge sel van. het Japanse en Duitse mili tarisme aan den lijve hebben onder vonden. weten wat. het zeggen wil. Zij zullen in deze film nauwelijks een bee3d vinden datmet de wer kelijkheid overeenstemt, alle goede bedoelingen ten spijt. stelling van het op^ratieplan. ln dit „ongevaarlijke" gedeelte van de film zijn de gebruikelijke soldatengrapjes rondgestrooid, men maakt kennis met enkele vreemde typen en van een speciale oefen-opdracht, waarbij de mannen ergens boven Engeland geparachuteerd worden en zich bin nen 48 uur weer bij de kazerne moeten melden, heeft men zelfs een stukje pure film-komedie gemaakt, vermakelijk gedaan, maar weinig op haar plaats in deze sfeer. Er is ook nog een soort conflict tussen de commandant van'de groep (Jose Ferrer), die .zijn mannen op een sportieve, persoonlijke manier wil trainen en de ondergeschikte kapitein, een officier van hét oude slag, die in de eerste'plaats in disci pline gelooft! Trèvor Howard speelt deze wat trieste figuur, wièns mili taire carrière al in de eerste wereld oorlog door een samenloop van om standigheden is geblokkeerd en die zijn jaren uitdient achter administra tieve bureaus. Toch vindt hij de dood voor 'n Duits executiepeloton. Dit conflict is niet erg boeiend uitgewerkt, zoals ook 'de gehele men selijke zijde van dezeoorlogsge schiedenis met bijzonder - grote op pervlakkigheid en onpersoonlijkheid is behandeld. BILJARTEN Bij de woensdagavond gespeelde partijen om de v. d. Waterbeker k W. Kooij van de b.v. De Sluis door het winnen van zün partij tegen Stigter, overwinnaar geworden. Wel moeten er volgende week nog enkele partijen gespeeld worden, docli geen dpr kandidaten kan Koo\j meer pas seren, Slechts één wedstrüd cn wel tegen Schikhof heeft Kooy verloren, In zijn partij tegen Stigter bleef Koojj iets achter in de beginbeurten, doch na een serie van 19 passeerde hij zijn tegenstander. Hierna noteer de hij diverse hoge series cn maakt te zijn partij in de 18e beurt uit. Kooij 180 180 18 52 10.00 Stigter 120 88 38 19 4.44 Hierna speelde Stigter tegen Van Soelen, die de beker dit jaar moest verdedigen. Ook jn deze partij bleef Stigter ver achter. Van Soelen 300 300 16 87 18.75 Stigter 120 50 16 24 3.12 Hierna volgde de partij tussen P. v. d. Water en Eikenbroek; Eerst genoemde was niet op stoot on ge raakte al direct achter, zonder enige kans te krijgen de achterstand te verkleinen. Met series van 18. 23, 12 en 28 maakte Eikenbroek in 17 beur ten zijn pa'rtij uit. Eikenbroek 150 150 17 28 8.82 v. d. Water 130 87 17 31 5.11 Dc uitslagen van de 4 januari ge speelde partijen zijn als volgt: J. v. d. Water 120 107 28 10 3.B2 150 150 28 16 5.35 130 66 21 20 3,14 300 300 23 77 14.23 380 131 26 25 5.04 150 150 26 37 5.76 160 56 22 12 2.54 180 180 22 37 8.18. Woensdag 16 januari aanstaande worden de laatste partijengespeeld. Eikenbroek P. v. d. Water Van Soelen Kooij Sehikhof Hartog Kooij Hèlmondia .bezet een gunstige plaats in de !kopgroep van de eer ste divisie A en deze positie zullen "zij zon dag tegen SVV welkrachtig: verdedigen. Maar de rood-groenen hebben door hun overwinning er. Emma aangetoond ook nog wa de mars te hebben en ook het reel om iets te bereiken. 3VIet de v: aan beide zijden, om te winnen zal er aan de bosrand zeker wel een interessante wedstrijd gespeeld kun nen worden, SW 2 ontvangt zondagmorgen om 10.30 uur Fortuna uit Vlaardingen; een behoorlijke krachtmeting voor heide ploegen. SVV 3' gaat op bezoek bij DCL 2, terwijl SW 4 in Rotterdam Sparta 4 ontmoet. Hermes-DVS gaat naar Helmond om..te trachten, de eerste helft van de competitie gunstig af te sluiten. Maar de Brabanders zijn heel wat mans. zodat het wel een zware kluif .'.m worden: de blauw-witten heb- •.•ri de laatste tijd echter wel meer Kunststukjes uitgehaald om dc ach terstand in te halen. Een overwin ning zit er in. Het 2e elftal komt door verschil lende oorzaken, b.a. ziekte yan Van der. Most. vrij gehavend tiit tegen Stormvogels 2 in IJmuiden. Het der de elftal zal tegen ADO 3 moeten fonen wat het waard is. terwijl het 4e elftal moét kunnen winnen tegen EBOH 3. om 12 uur op het hoofd- veld van de Damlaan. De uitvoering van het Spoor wegplan in Schiedam is thans zover gevorderd dat gisteren dc eerste palen geslagen kon den worden voor het betonnen viaduct dat in de toekomst over de Overscliïesëweg cn de Schie zal komen te liggen. Aan de rand van de weg, tussen de overweg en de Zakkenhandel zal een steunpunt van dit via duct komen en hiervoor is men nu bezig de betonnen palen van 18 meter lengte te slaan. Daarna volgt het steunpunt aan de andere kant van de weg aan de NED. HERV. GEMEENTE. GTote kerk: 10 u. ds. J. G. Jansen (voorb. H. Avond maal H. Doop) en 5 uur ds. J. Gras. Nieuwe kerk: 10 u. ds. J. D. Smids (H. Avondmaal) en 5 u. ds. J. D. Smids (H. Avondmaal dankzegging). - Wester- kerk; 9 cn 10.30 u. lis?, H. W. Hemmes H. At'ondm.) en 5 u ds. H. W. Hemmes <H. Avondmaal dahkzegging); Vredes- kerk: 9 en 10.45 u. ds.-J, Gvas (voorb. H Avondmaal, H, Doop) en 7 uur dr. L. J. Cazemier. Jeugddienst. Fr. Marjjke- schcio] (Nièuwland): 10 u. dr. L. J. Ca- zemier. Kethel: 10 u. ds. P, J. de Brutjn (voorb: H. Avondmaal) en 7 uur ds. P. J. de Bruljn. GEREF. KERK 10 en 5 uur ds. W. A. Krijger (H. Avondmaal) Plantagekerk; 9 en 4 uur ds. J. A."Na- wijn (H, Avondmaal), Jullanakerk: 10, 2.30 en 6 uur ds. E; J. Oomkes (H. Avondmaal): Kethel: 9.30 en 2.30 u. ds. G.- Brinkman (H, Avondmaal)ZJEKEN- DIENST GEMEENTE-ZIEKENHUIS: 7 U. ds. J. A. Hebly; NED. HERV. GEREF. EVANG. Gebouw Irene:. 10. en 4 u. ds. G. Alers (Rotterdam): NED. PROT. BOND Westvest 92: 10.30 u. ds. J. B. Schouwink: EVANG LUTH GEMEEN TE 10 u.; ds, 7 Wiersma (Ede) O. Kath. Kerk Dam 38 10-u Koójhvi. JEHOV..GE TUIGEN Volksgcboivw Tuinlaan: 2.30 u. wachttorenstudie. Onderwerp: ..Wie niet trouwt, doet beter". Woensdag 8 uur d"sen5tvergadcring en theocratische be- dieningsschool. BAPTISTEN-GEMEEN TE. Kerkzaal Lange Haven 59; 10 en 7 .uur ds. J. Seversma. CHR. GEREF. KERK Kerkgebouw Warande.. B.K.-laan 10 en 5 U. ds. A. Zwiep; CHR. GEREF GEMEENTE Volksgebouw Tuinlaan: 10 en 4 uur ds. M. J. Middelkoop; OITD- GEREF. KERK Jeugdhuis Lange Haven 97: 10 en 5 uur ds. F. Lm-ttes.: LEGER DES HEILS. Lanïc Havon'27:. 10 u. heill- gings-samenkomst en 7.30 u. verlossings samenkomst. Gerrit Verboónstraat: 6.30 u. opanluchtsamenkomst o.l.v. majoor en nievr. J. J3. Drentje, oever van de Schie, terwijl vervol gens aan de overkant van de Schie geheid wordt; Daarbij ?n\ gedeelte lijk in het water gewerkt moeten worden, wat weer extra, moeilijk heden geeft. Door dit werk is de rijweg ver smald moeten worden en het druk ke verkeer heeft er op de toch al niet brede weg wat hinder van. Het geen onvermijdelijk is.Er wordt echter naar gestreefd, zo verzekerde men ons, om het verkeer zo min mogelijk overlast aan te doen. Het huidige werk zat nog het grootste bezwaar zijn. Het is echter mogelijk dat in een iater stadium, de loop van de weg gedeeltelijk gewijzigd zal moeten worden. Onder directievan Spoorweg Op bouw N.V. wordt het heiwerk uit gevoerd door de fa. Simons te Schie dam, terwijl de Nederlandse Beton mij Ba to het betonwerk verzorgt. Binnenkort zal ook begonnen wor den rpet het.werk.aan het viaduct bij de Lnanslootseweg. Men hoopt over eén jaar gereed te zijn met het betonwerk van het viaduct.. HET OECUMENISCH .AVONDGEBED Ook in het jaar 1957 zal het oecu menisch avondgebed weer iedere zaterdagavond om half acht, in. de, Ev. Lutherse kerk alhier worden gehouden. Negen predikanten en een geestelijke zullen dan hun medewer king verlenen, ni. dé. hervormde pre dikanten dr. L. J. Cazemier, ds. J. D. Smids; ds. J. Gras. ds. J. A, Hebly en ds. A. J, Plug: de gereformeerde predikanten ds. .W, A. Krijger, ds. E. J. Oomkes ert ds. :J. Nawijn,,de Ev. .Luth. .predikant- ,ds. S. G. v. d. Haagen 'en de oud-katholieke pas toor C. P. v.- d. Berg. Op de resterende zaterdagen van januari zal het worden geleid door pastoor v. d. Berg, ds. v, d. Haagen en ds..Hebly..(alfabetische volgorde). De fa. P. A. Heynsbroek Zn, aanemer van bouw--en betonwerken zal het timmer- en metselbedrijf vestigen op het industrie-terrein. Het gemeentebestuur is bereid de firma daartoe een perceelgrond van 800 iri-, gelegen aan de Kommiezen- laan, in erfpacht, te verstrekken. De bouw van de openbare school voor glo en dq openbare kleuter school op d.e hoek van de Schiedam- seweg en de Burg. van Haarenlaan is al een èind gevorderd. De bouw kosten en de kosten vaneerste in richting worden geraamd op 849.000 gulden, terwijl voor de leermiddelen nog een bedrag van 20.000 vereist zal zijn. B en W vragen de gemeenteraad een crediet voor deze bedragen te willen - verstrekken. Tevens spreken b en w de hoop uit dat, ondanks ïnvesterings-moeilijkheden, de bouw regelmatig voortgang zal kunnen hebben. In spoedgevalen zijn dit weekein de de .volgende artsen te. raadplegen: L. B. E. Hoogenhuyze, Nassaulaan 59. tel. 68067; A. Q. C. Klomp, Jul. van Stolbergstraat3, tel. 69D52 en W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46,-tel. 67590. Geopend zijn de apotheken Nièuw land. dr. Wibautplein 17 en C. Jan sen, Swammerdamsingel 41, die ook gedurende de volgende week de nachtdienst waarnemen. Woensdagavond is er, zoals ge meld. in de B.K.-laan een botsing geweest tussen twee auto's waarbij de schuldige na het ongeluk door reed. De eigenaar van deze auto; de heer T. B., deed daarna aan gifte vari diefstal van zijn wagen. Hü verklaarde aanvankelijk niete van de botsing te weten en was met een taxi naar huis gegaan. Na echter-door de politie aan dè tand te zijn gevoeld, gaf hij uit eindelijk toe bij de botsing zelf de auto te hebben bestuurd en ook, dat hij valse - aanigiftehad gedaan. AftvrrtrTWr M Singel 114116 Schiedam Sedert jaren vertrouwd adres Het ziet er naar uit d3t het jong gehuwde Hongaarse echtpaar. 1st van en Ilonka, Garmathy-Plngitzer, dat» In gezelschap van Ferenc Ptngitzel, een broer,: op 18 december j.l; In Schiedam is komen wonen, binnen zeer korte tijd een eigen woning zullen krijgen. Bfj bemiddeling van een predikant, beeft een Schiedam se dame zich bereid verklaard aan het jonge echtpaar twee kleine ka mertjes en een keukentje af te staan, zodat zjj hun eigen huishou dinkje kunnen opzetten. Het Centraal vrouwen^ Comité Schiedam kan van het „Comité 999" geld krijgen om de woning van het Hongaarse vluchtelingen paar te helpen inrichten. Wanneer dit geld er is zal met medewerking van diverse firma's in de stad het huis" worden aangekleed en heel spoedig daarop betrokken. Overigens vindt het echtpaar Garmathy het zelf maar matig .leuk. dat zij weer met geld geholpen moeten worden. Zij willen het ril. zelf verdienen. Zowel man als vrouw hebben in Schiedam werk gevondenen zijn druk aan het sparen. Een bedrag van 100 is in die korte tijd al opzij gelegd. De Garmathy's zijn blij met htm toekomstige eigen home, maar zullen de gastvrije woning van de fam. Klei- nekoort toch ook weer niet graag ver laten. Zij hebben het daar bést naar hun 'zin eri kunnen goed opschieten met de huisgenoten. De taal is wel een moeilijkheid, maar ze beginnen al aa rdig wat Nederlands te leren en met gebarentaal en woordenboeken komt men ook een heel eind! S.G. Toneel-wedstrijd De Gereformeerde Reciteer. Ver eniging „Geron" heeft, gisteravond haar bijdrage geleverd in de Toneel- wedstrijd van de Schiedamse Ge meenschap door het spel van Lanis- laus Fedor „Meisjes-lyceum" op .de planken te brengen. Hét is niet de eerste maal dat Geron. dit stuk op voert, *t is een. succes-stuk uit het repertoire. Bovendien nog aangemoedigd door een grote opkomst (de zaal was ge heel gevuld) hebben de tonelisten met veel verve en routine gespeeld tot grote tevredenheid van het publiek. Verder willen wij niet uit wijden over deze voorstelling; in dachtig het verzoek van de jury (en het S.G.-bestuur) om de mening yan de jury niet te beïnvloeden, door ,'t spel te. bespreken. De heer M. A. A. de Jonge, be stuurslid van de sectie ToneeT van de S.G. heeft (bij, verhindering van voorzitter' ir. W. E. Hoek) de uit voering ingeleid en er zijn vreugde ov.er uitgesproken datGeron uit eindelijk toch tot de S.G. is toege treden. Vannacht om twaalf uur is op de hoek van de Warande en de BK- laan een auto tegen een verkeers- zuii aangereden. De automobilist W. V. M.. tuinder in Naaldwijk; wilde vanuit de "Warande de BK-laan op rijden. toen er van rechts met grote snelheid een auto kwam aanrijden. De heer AL Week naar links uit en ramde de verkeerszuiL die omver geworpen werd. De auto is aan de voorkant flink beschadigd.. Martin. Ie C.. 9 jaar oud en. won- nende aan de Singel, stak gister avond om 7.30 uur in de Marconi straat vlak voor een auto ovsr. De wagen kon niet meer uitwijken ea de jongen kwam er met zo'n smak tegen aan, dat het spatbord een deuk kreeg, terwijl het glas:van een koplamp in scherven ging. Martin kreeg een lichte hersenschudding en schaafwonden. Hij is door de GG en GD geholpen en naar huis ge bracht. GEBOREN: Cyriel z.v. C. van. Dijk en N. v. d. Sloot: Hendrik, z.v. B, C. Kornet en W. C. L. N, Hert- sig; Nicolaaa A, J. P. z.v. G. M. Elshof en G, M. Nederhof; Cornells H. z.v. P. A. Harteveld en G. van Dijk; Margaretha, d.v. M. P. J. Soes_ bergen en H. E. Bos; Johannes, z.v. A. Ouwens en J, B. Muller. In de afgelopen week! Js er nog een mhaalwedstryd gespeeld in de vijfde klasse: Xerxe^llNO AD 7 1—9- -• Hieronder laten wij de standen- lijsten volgen yan de eerste helft van de competitie van de lager geklas seerde teams. Het betreft hier alleen de eerste teams van de óverige ver enigingen die niet in de eerste klas' uitkomen. 2e kl. Afd: B: Wilton 1. 9—15; R'dam 3 9—15; Bev.-PTT 1 9—14; 21 Up 2 9—12; Xerxes 3 9—11; Milkst. 4 9—8; BTTC 2 9—7; Hermand. 1 9—6: SBV 1 9—2; PHM 1 9—0. 2e kl. Afd. C.: NOAD 2 8—15: Ta- vejo 1 8—10; BTTC 1 8—10; PTTS 1 8—10; RoNo 3 8— 9; Milkst. 2 8—7; IRO 1 8—6; TCK 2 8—5; Insulinde 2 8—0. 4e kl. Afd. 1: Co-óp. 1 9—15; NKF 1 8—14; TSF 1 3—12; RN 2 9—10; Wifra 8 8—9; Shell 6 9—9; PTTS 2 8—S; E. R. 2 9—4; GVMD 6—3; v. Marie 1 9—2. Deze weels zullen de vereriïgtngea weer het programma voor de tweede helft ontvangen. De plaatselijke .ver enigingen zullen dan voorlopig geen thuiswedstrijden spelen, daar de Beurs in verband met de vogelten toonstelling pas op 24 januari weer ter beschikking is. Uit bovenstaande ranglijsten mo gen blijken dat de teams het niet onaardig doen. Op TCK 2 en PTTS 2 na hebben zjj alle nog een goéde kans op het kampioenschap. Al zal het uiteindelijk In de 3e kt.Afd. C. maar een team kunnen zijn. PTTS 1 of NO AD 2.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 2