Oud-minister mr. J.R.H. van Schaik zal Raad van State verlaten mam Opvolger „Block aan been van Romme ïers van van het land afgesloten ierre mooiste kat van Nederland Verkiezingen in Polen BALANS MMS Binnenhof U minister naar Amerika Poujade nu ook kandidaat Oostenrijk wil een neutraal Hongarije Fusie van twee Duitse partijen SCHERPE VEILIGHEIDSMAATREGELEN Lapjeskat Loiiki: uitmuntend Druk bezoek op tentoonstelling II Controle op wegen rond Djakarta Twee avonden variété RADIO ENT.V. door FRANK GODWIN door JOSEPHINE TEY AVOi V 5NTUREN VAN- PiTEiN K(Van onze pailc-mentaire redacteur) OMENDE week herdenkt de machtige minister van Slaat, mr. Jcse- pnus Robertus Hendricus van Schaik. dat hij 75 jaar geleden in Breda werd geboren. Dat heuglijke feit betekent echter tevens, dat hij de Raad van State moet verlaten. In 1934 werd voor dit hoge staats college namelijk een leeftijdsgrens ongevoerd. Aangezien het vaak werd gebezigd om aan vooraanstaande, doch ouder-wordende. staatslieden een eervolle retraite te bieden, be stond immers het gevaar, dat de knappe krachten tè versleten zou den raken. Slechts voor leden, die er toen al zitting in hadden, werd Vol piëteit, 'n uitzondering gemaakt Dientengevolge kon de vorige vice- durende een recordtijd van 12 jaar, Jiresident jhr. Beelaerts van Blok- and zijn ontslag uitstellen tot zijn 84ste jaar. Een vertederend verhaal doet de ronde, volgens hetwelk zijn dood vrijwel onmiddellijk aansloot op oe ondertekening van zijn ont slagbrief: de Raad van State was zijn leven geworden! Dergelijke tragiek kan zich niet rncer herhalen. Zo lang heeft mr. van Schaik trouwens niet in de Raad van State zitting gehad. In 1951 trad by nog op als de vice- premier, die het eerste kabinet- Drees had geformeerd. Nadien trek hij zich vrywel uit de openbaarheid terug, met zijn forse,- wat langzame gestalte en imposant hóófd, waarop elke hoed te klein leek. Jan Rap \W"lE herkende in zijn deftige en vv onaandoenlijke bezadigdheid toen nog de aangedane advocaat van weleer, die pastoors aanmoedigde om door het houden van processies, proefprocessen uit te lokken om dat hij het niet dulden kón. dat allerlei luidruchtige optochten van Jan Rap en zijn maat werden toe gelaten. waar de r.k. godsdienstoefe ning binnen de muren van haar tempels werd gedwongen? Hij stook te de grote rechtszaak van 1918 aan, waarbij de Hoge Raad óm ging en de pastoor van Beugen ontheven v^erd van de bewijslast, dat in zyn gemeente al.vóór 1848 processies ge bruikelijk waren. De aanklagers moesten toen het omgekeerde pro beren aan te tonen. Slechts als ge volg van het feit, dat er nog een tweetal 80- a 90-jarigen leefde, dat aan die tijd ccn heldere herinnering had. slaagden zij hierin! Door-en-door-katholiek was mr. Van Schaik dus. Maar onafhankelijk tevens. Hijwas de bedaarde maar besliste aanvoerder van de negen r.k.-afgevaardigden, die in 1923 de vermaarde Vlootwet van het tweede ministerie, gevormd door hun bloed eigen geestverwant Ruys.de Beëren- brouck, na eenuiterst spannende stemming, met 50 tegen 49 stemmen, hielpen verwerpen. Bovendien was hij-al vroeg een uitgesproken voor stander van de bemoeienissen der vrouw in de Tweede Kamer, iets wat in zijn kring toen zeer uitzon-, der]ijk was. Als kalm kamervoor zitter stak hij die vrouwelijke voor keur niet onder stoelen of banken. Hij vervulde dit ambt overigens ge- Mr.J. H. R. VAN SCHAIK ivijjcnzeventïg jaar...' strikt formeel en onpartijdig, daarbij elks .bewondering afdwingend voor het groot getal- uren, dat by on afgebroken zijn zetel kon houden, zonder van enige behoefte te laten blijken om zien te vertreden. De eerste verandering, welke 2ijn olijke opvolger Kortenhorst, die nu ook al weer 70 is, tot stand bracht, was hetinvoeren van een middag pauze! Block" aan heen ZUN zeer slanke huidige opvol ger, de Tilburgse hoogleraar mr. Anton Leo de Block, geboortig uit Amersfoort, zal met zijn 55 jaar, de benjamin in de Raad van State worden. Hijvormt dus een uitzon dering op de traditie, welke dit col lege goeddeels voor oud-politici bestétat. Dit feit maakt zijn benoe ming tot 'n dubbele onderscheiding. Desniettemin zal hij stellig met enige weemoed afscheid nemen van de Eerste Kamer, welke hij bijna der tig jaar zwijgend als (commies-) griffier ter zijde stond. Hoe was hfj thuis in dit gemoedelijk gezelschap, dat zich nu nog op kan winden om dat die „slordige" minister Van Oven voor de plechtige sluiting van de buitengewone zitting der Staten-Ge- neraal in 1956. in een hofkoets het voormalige paleis Noordeinde... via de achterzijde heeft verlaten. Dat er ernstig aanmerking oV> maakt, dat de regering koningin Juliana wets ontwerpen ter ondertekening heeft voorgelegd, zélfs in haar vakantie oord Taormina! En dat er helemaal geen been in ziet om in een volko men vormelijk Voorlopig Verslag plotseling, namens „sommige" leden, een stemmig gedicht van Yge Fop- pema op te nemen om de regering aan de vyfde mei te herinneren! Maar aan de andere kant voelt de Eerste Kamer, zich óók vaak ge drongen om verzoenend de brokken te lijmen, welke de Tweede Kamer haar heeft achtergelaten. Als zoda nig is haar (gewezen) griffier een maal zelfs in het openbaar als spre ker opgetreden. Hetr.-k. Centrum voor Staatkundige Vorming bestond in september 1955 tien jaar en toen heeft, na 28 jaar zwijgen, zijn oud- voorzifter De Block zich verplicht gevoeld om te spreken. Het werd een brede bespiegeling over de „Sa menwerking in Nederland als staat kundig vraagstuk"; een pleidooi voor een vijf-partijen kabinet, zoals deze afgelopen zomer haast tot stand kwam. Deze inleiding beheerste maandenlang de discussie over dit probleem. Én nog werkt zij door. als de fractievoorzitter der KVP- senatoren Kropman ronduit voor de opneming van liberalen ineen ka binet opkomt, dwars tegen de ziens wijze van zijn collega in de Tweede Kamer in. Was het wonder, dat men destijds schertste over het „block aan het been van Romme"? vorige week gezegd, dat minister Hofstra aan de antirevolutionaire professor Hellema hetzelfde ant woord had gegeven als de heer Co- lijn destijds op een analoge vraa had gegeven. En daar was pro:- Hellema nu zo aangebrand over. De zin van die opmerking was hem volkomen duister. Maar toch ,niet zó onduidelijk of hij verbond er 'n bespiegeling aan vast over de be treurenswaardige verdeeldheid der curistenen, kerkelijk en. politiek. Stekeligheden vond hij in strijd met Christus' woord: Opdat zij .al ien een zijn! En da Ar om wou hü met mr. Pollema eigenlijk niet meer discussiëren!! Commissariaten XT U *s prof. Keil erna ongetwij- A feld een knap man. Maar al vaker maakte hij de indruk de splinter in andermans oog scher per te zien dan de balk in het «i- £en; Aan humorvclle zelfkritiek schijnt het hém soms een tikje te mankeren. Hoe lastig maakte hij het de regering in 1955 niet bij de verlenging van een 159-tal bëzet- tmgsmaatregelen? Openlijk beleed hij toen, hoe moeilijk het hem viel om zich aan te passen aan. het bij zonder langzame tempo, waarop de zaken in de parlementaire sfeer worden behandeld. En vervolgens maakte hij er grondwettig bezwaar tegen, dat zo'n groot getal maatre gelen in een verlengingswetje was samengevat. Hoe laconiek luidde toen de vraag van de vice-premier Beel of de geachte afgevaardigde nu werkelijkdacht het werktempo pp te kunnen heffendoor er aller lei afzonderlijke wetsontwerpen 159 in totaal voor te ontwerpen? Morgenmiddag komtwederom "n soortgelijk wetsontwerpje bij de se natoren in behandeling. Maar dit- Pol-en Hellema begrijpt, dat men in zo'n mi lieu grote ogen opzet als de 56-jarige, scherp-gestemde, antire volutionaire Zaandammer Hellema, onverhoeds mededeelt, dat de „ge achte christ. histor. afgevaardigde" Follema van hem „geen reactie" meer te verwachten heeft, als deze onverhoopt met zijn stekeligheden zóu doorgaan. Stelt _u zich de situa tie goed voor. Daar is de Friese ad vocaat mr. Rommert Pollema ruim vijf en twintig jaar lid van de Eer ste Kamer en iedereen luistert graag naar hem, vanwege zijn soms nog al excentrieke gedachten, maar ook cm zijn gemoedelijke grapjes, die helemaal niet zo kwaad bedoeld klinken. Zo had hij gekscherend dan LONDEN. De Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, zal op uitnodiging van zijn Amerikaanse ambtgenoot 27 januari naar Was hington gaan. Sandys zal tezamen mét adviseurs informele besprekingen voeren over gemeenschappelijke Amerikaans- Britse defensie-aangelegenheden. Deze besprekingen zullen een voort zetting betekenen van het overleg, in de na-oorlogse periode. Sandys zal naar verwachting ook een bezoek aan Ottawa brengen. PARIJS. Pierre Poujade, de lei der van de Franse beweging voor belastinghervorming, heeft zich kan didaat, gesteld voor de.parlementsze tel die door het overlijden van de Parijse afgevaardigde Vincent de Moro Gïafferi vacant is geworden. Zondag, 27 januari wordt de twee de stemronde over deze zetel gehou den, In het orgaan van zijn beweging schrijft Poujade ervan overtuigd te zyn, dat het volk van Parijs walgt van het huidige .systeem,, zoals uit de uitslag van de eerste stemronde zou zijn gebleken toen nauwelijks de helft der stemgerechtigden opkwam. De komende stemming zal volgens hem doen blijken of er nog een kans is op herstel. WENEN. Bondskanselier Julius Raab van Oostenrijk heeft gisteren voorgesteld, viermogendbedenbespre- kingen te houden over de Hongaarse kwestie. Zijns Inziens moest men voorstellen om Hongarije een neutra le status te geven In overweging «e- Mea In een radiorede verklaarde Raab, dat het Hongaarse volk zeker graag akkoord zal gaan met neutraliteit in een of andere vorm; Hij ontkende dat Oostenrijk zich tracht te mengen in de binnenlandse aangelegenheden vAn Hongarije, „maar het is voor ons zaak van het hart om die mensen te steunen, die bij ons hun toevlucht zoeken". maal heeft het betrekking op een stuk of vijf en twintig bezettings maatregelen minder. Minister Sam- kalaen moet het,: verdedigen.. Het wezenlijke, bezwaar van "prof. Hel lema is, dat het vervelend wordt om het geheel te moeten afwijzen als men. tegen één onderdeel over wegend bezwaar heeft. Als hoogle raar. ;in het .belastingrecht aan de Vrije Universiteit voelt hij zich be zwaard door het voortduren van de z.g, commissarissen-belasting. Want hy vindt het een onbewezen stelling, dat bet inkomen van de commissarissen met minder: inspan ning wordt verkregen dan andere inkomens. En hij kan het weten, want hy heeft diverse commissaria ten op zijn naam staan. En nu is "het uiteraard niet zo, dat hij doelbewust voor zich zelf op een voordeliger regeling uit is. Het grieft hem kennelijk, dat men denkt, dat een commissaris maar zo helemaal "niets uitvoert. En hij is zelf, vóór alles, actief. En daarvan is hij zó overtuigd, dat hij vergeet dat zijn woorden ook wel eens ver keerd kunnen worden uitgelegd! Gelijk hij die van mi. Pollema deed! BONN. De Duitse Party en de Vrije Volkspartij, dié - beide door twee minister in de regering- Adenauer zijn vertegenwoordigd, hebben gisteravond, na een bijeen komst van acht uur van wederzijdse partijleiders te Bonn, de verrassende mededeling-gedaan dat z(j één partij rallen vormen. De betrokken partijleiders hebben verklaard dat beide partijen de ver kiezingscampagne in de komende herfst gezamenlijk zullen voeren en dat zij. na de verkiezingen, hun poli tieke doeleinden als één party zul len pogen te verwezenlijken. De Vrije Volkspartij heeft: vijftien zetels in de 487 leden tellende Bonds dag en: de Duitse Partij zeventien, Vice-kanselier Franz Blueeher is. een der twee ministers vanv de Vrije- Volkspartij. Dr. O. G. Heldring 45 jaar predikant Dr. O. G. Heldring, oud-president directeur van de Heldringgestichten te Zetten en emeritus-predikant van 1 de Ned. Herv, Kerk, woonachtig te Groningen, viert vandaag zijn 45- jarig ambtsjubileum. ALGIERS ïn Algiers ls men zaterdag begonnen met het toepas sen van veiligheidsmaatregelen tegen een eventueel oplaaien van de activiteit der opstandelingen In verband met de komende bespre king van de Algerijnse kwestie in de Algemene Vergadering der Ver. Naties. De stad Algiers is van de rest van het land afgesloten door troepen en pantserwagens. In Algiers werden gisteren zeven personen gewond toen1 twee hand-, granaten in een Arabisch café wer den geworpen. Een Franse soldaat werd midden in de stad vanuit een hinderlaag neergeschoten. Franse veiligheidstroepen hebben bij ge- ROTTERDAM Robespierre Is de mooiste chinchilla kater van Ne derland. Wat onwillig knipoogde hy zaterdagmiddag In de Glazen Zaal van de Ahoy-hallen tegen de lam pen van al de fotografen, die dat voor hem zo gedenkwaardige mo ment kwamen vereeuwigen. Het Het hem allemaal erg koud, die hele ten toonstelling samen met ongeveer tweehonderd andere katten, dlc daar door de Ned. Ver. voor fokkers en liefhebbers van katten „Fellkat" werd gehouden. Eigenaars en bezoe kers dachten daar anders over. Tot laat in de middag was de zaal stamp vol bewonderaars van deze kleine huisdieren, die zich op satijnen kus sentjes gezeten, de hulde kalmpjes Heten aanleunen. Langharige, witte Robespierre van de heer T. Husünx uit Loosdrecht behaalde zoals gezegd de eerste jrijs. De tweede prijs was voor dc onge anderskleurige Perzische kat Smoky van mevrouw G. Roerhorst- Voorhof, de derde voor dc jonge Siamese kater Lucbs von Avalun van de Duitse deelnemer Joh. Mül- ler. Dé mooiste jonge kat kwam eveneens uit Duitsland: Irmin, van de beer Adolf Postler. Nederlandse Siamese katten hadden het niet, tot een prijs kunnen brengen. Keur meesteres mrs. Williams uit. Londen had er nogal wat aanmerkingen op. „Er zijn te ronde kopjes bij en de lijfjes zijn ook niet lang genoeg," zei deze expert: op het gebied van Sia mese katten. Het Was. een enerverende dag, maar voor de eigenaars en eigena ressen meer dan voor de katten. Om negen uur verliet een dame reeds verontwaardigd met haar kat de tentoonstelling. Afgekeurd door de dierènarts. Het dier had vuile oren. Overigens heeft de dierenarts waar schijnlijk nooit zoveel zorgvuldig verzorgde katten bijeen gezien,- Bijzonder veel aandacht trokken een heilige Birmaanse tempelkat, die naar de welluidende naam Aria de Kaabaa luisterde, en veel op een langharige Siamese kat leek en de Abessijnse katten, afstammelingen van de .tempelkatten uit het oude Egypte. Vooral deze laatste bijzon der exotische beesten, hoog op de poten, spitse snuit en een merkwaar dige naaskleur. In een der kooien huisde een sim- pele lapjeskat, ook ai met een fraai kussentje en een zijden strik. Het diertje is zijn leven beslist niet als tentoonstellingskat begonnen, want een half jaar geleden werd het als bijna uitgehongerd zwervertje bij mevrouw Spaan van de Dierenbe scherming gebracht. Ze slaagde er in een uitstekend tehuis voor de kat te vinden, zo goed dat Lopki thans mee kan doen aan een tentoonstel ling en van de internationale jury het certificaat uitmuntend mocht ontvangen. DJAKARTA Politie en mili tairen hebben zaterdag een ver keersopstopping van meer dan an derhalve km lengte veroorzaakt door alle auto's, die uit de voorstad Kemajoran kwamen, aan te houden en te doorzoeken. Verscheidene personen zijn gear resteerd en reizigers, die té Djakarta aankwamen, vertelden, dat op alle hoofdwegen controleposten waren ingericht. Sommigen zeiden dat zij. op weg naar Djakarta viermaal wa ren aangehouden De autoriteiten weigerden te zeggen, waarom deze controle werd gehouden. Vervolg van pag. 1 met én een goede neus én doorzet tingsvermogen. In Warschau -kwam een grote stroom kiezers tussen tien en twaalf uur: de tijd waarop de mensen een zondagswandeling maakten, even tueel ••gecombineerd met een naar de kerk. In hun preken wekten de pastoors de gelovigen nog eens op om hun plicht als burgers na te komen. Het beeld in Warschau was eigen lijk overal hetzelfde, of men nu rond keek in typische arbeiders buurten of. in de stadsgedeelten, waar leden van de technische en wetenschappelijke intelligentsia of studenten wonen. Op straat was het volkomen rustig. Geen tekenen van nervositeit of sponning. Geen enkel machtsvertoon van het politionele of militaire apparaat. Nergens bij zondere maatregelen ter handhaving van orde en rust, laat staan tot het uitoefenen van pressie of terreur. In de stemlokalen kon de kiezer twee dingen doen: hij kon de lijst zonder meer in het openbaar in de envelop stoppen, die dicht te plak ken en de zaak zo in de stembus te gooien. In dat géval werd hy ge acht zijn stem tc hebben uitgebracht op de bovenste kandidaten van de lijst. De kiezer kon ook met zijn kandi datenlijst in een door een gordijn afgesloten stemhokje gaan. Hij kón dat doen omdat hij van voorkeur voor bepaalde kandidaten wilde doen blijken cn dus een of meer namen wilde doorstrepen hij kon het ook doen omdat hij er in beginsel op staat, gebruik te maken van het recht in het geheim en niet in het openbaar zijn stem uit te brengen. Van- de kiezers', die ik zag optre den maakte gemiddeld misschien ongeveer 20 procent van de stem hokjes gebruik. Dat wildus niet zeggen, dat die 20 procent allemaal bepaalde kandidaten doorstreepte. Vooral onder de oudere mensen en onder de studenten waren er velen dié louter om redenenvvan beginsel in het stemhokje gingen. Het. was niet zo dat iemand, die een stemhokje opzocht, door'wie dan ook kwaad werd aangekeken of dat op een. of andere wijze werd geno teerd wie wél en wie niet van de hokjes gebruik maakte. Iedere po ging tot intimidatie ontbrak, althans voor zover ik persoonlijk heb kun nen vaststellen. In geen enkel stem bureau heb ik bewaking van politie of müitairea gezien. Hier en daar stond bij de ingang een lid van de vrijwillige militie, meestal arbeiders of studenten. Alle mensen waarmee ik sprak, zeiden het gevoel te hebben dat zij vrijer konden kiezen dan ooit te voren. Zij waren onbekommerd en vrij in hun mededelingen tegenover de buitenlandse persvertegenwoor digers en toonden geen schroom zich te uiten, ook niet in het bijzijn van Poolse landgenoten. Klaarblij kelijk is de sfeer hier sinds oktober 1956 zo veranderd, dat bij het me rendeel der mensen het jgevoel be staat, dat ze zonder risico vry-ult kunnen praten. vechten in de buurt van Oran 76 op standelingen 'gedood. Zelf verloren zij twee man De Franse autoriteiten in. Algiers zijn van-mening, dat de Franse communistische .partij de-Algerijnse nationalisten steunt. 't Op een vrijdag te Parijs gehouden vergadering van communisten.-heeft een lid van. het politieke bureau van fle Franse communistische partij een. beroep gedaan op. der communis ten om. door sympathiebetuigingen steun te verlenen aan de staking, die Algerijnse Mohammedanen in Frankrijk willen houden. De Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure, heeft vandaag een uur lang met de sultan van Marokko gesproken en naderhand verklaard, dat overeen stemming bestond over het feit, dat de oplossing van het Algerijnse pro bleem' niét.'een e'efstö voorwaarde behoort te zijn voor. het herstel van dé Frans-Marokkaanse betrekkin gen. .1 Het was het-eerste gesprek- op hoog niveau, dat vertegenwoordigers van beide landen voerden sinds de Fransen in oktober vijf Algerijnse nationalistenleiders arresteerden. f^ IJZONDER goed geslaagd it git. J-* termiddag de rechtstreekse, re portage van een reddingspogingpér uïiegtufp in de Ziuitser&e bergen; Dit was televisie op haarbest. ,-Ttöee avonden variété istoch tost rijkelijk te veel van het goede-De zin - van het relais uit Brussel gisteravond is me ontgaan.In de nieuwe aan kleding leek deop zichzelf- aardige quizz van Paul v. d: Velde nog tra ger en oubolllger,. de :,jreleshow" die er op volgde .tuerd rommelig ge regisseerd. De nieuwe (of gewoon "maar voori-één-keer- andere?):: .pre sentatie van: AVRO's „Week- eindshow" vond .:.p- ik geen onver deeld succes. Bij een variétépro gramma is het prettig zo nu en dan een spontaan reagerend publiek. Op het scherm te zien. Overigens .wa ren de nummers goed gekozen; Huub Matron' overtrof zichzélf, Johnny.Kraalkamp had 'n bijzonder geestige sketch-: waarin hij heel zijn talent van „gek mannetje" kon ont plooien. ■- - - Eén opmerking nog: is .het nu no dig, de kijkers elke zaterdagavond maar weer programma's van dit genre voor te zetten?' Zou de beeld radio hier haarrweg- niet onafhan kelijk van: de klankradio' kunnen kiezen? Waarom, op deze avondvals de „kijkdichtheid" haar top bereikt, voor de afwisseling niet 'n keer een opera, een operette, een „musical", eert gewone comedie. een echt goeie quizz? H. S. TJ Jt wordt? in Hilversum .-.gefluis- terd, dat majoor Gijsbert Nieuwland, - dirigent van de; Mari- nierskapel, Jari 'de Wihtéï, die'op 1 februari in dienst 'treedt van een grote grammofoonplatenmaatschap- pij, als hoofd van.dé afdeling Lichte Muziek zal opvolgen. De heer Nieuw land heeft ons op desbetreffende vraag noch ontkennend, noch be vestigend geantwoord. ELF landen zullen deelnemen aan de finale van he t.,,Eurovisie- song-festival", die op 3 maart.-.dn Frankfort a., d. Main wordt-gehou den. Het Nederlandse liedje wordt gekozen uit acht vocale werkjes, die op 3. februari In een extra tv-uit- zending door Corrie Brokken, John de Mol en Dolf van der landens Metropole Orkest ten doop worden gehouden. Ook .de radio zendt dit programma uit. Kijkers en luiste raars wordt gevraagd, hun keus te bepalen. Uit hen.die.het liedje kie zen, waarop de meeste stemmen worden uitgebracht, zal de Neder landse jury voor de internationale finale worden geformeerd. IK WOUHAAR M£T riljH VRteriD WAb H£T GLDAAfl cl tint ron HR£uriT:Z(jti PAARD mifARnt IKZAGHÉM VAtl£H...T0Cti REED IK POOR, (Advertentie l M t zm W 2907. Nogmaals schalt de stem van De Vilder over het water: hy herhaalt zijn verzoek om aan boord te komen. Maar Rob antwoordt scherp: „Blijf uit de buurt! U hebt hier niets te zoeken!" En om zijn woorden kracht bij te zetten houdt hij zijn karabijn in de aanslag. De Vilder grijnst Dat 'mannetje heeft een beetje teveel praatjes en wat wil hij met dat speelgoedgeweertje1» „Klmi I brengen. „Doe geen gekke dingen. De Vilder," waarschuwt Piet Born nog, maar de stuurman heeft de zaak verraden, Piet," grómt hij tegen J snauwt: „Hoü je' mbnd. ik weet wel wat ik doe' de marconist,, „maar ik 2al ze wel te pakken krij- I En dan ratelt"ihèt machinepistool. Rob laat zich gen." Een enkele stoot met het machinepistool [plat op het dek vallen ende kogels fluiten over. zal die opschepper wel tot andere gedachten I hem heen. ze iets in haar zak, toen ze thuis kwam?" „Ze had aEeen maar een zak in haar jurk." „En zat daar iets in?" Er was een heel flauwe apiertrek- kïng rond haar.mond.-.„Een lippen stift," zei ze effen. „Een lippenstift? Daar is ze nog rijkelijk jong voor, is het niét?" „Beste mijnheer- Blair, daar - be ginnen ze al mee te oefenen als;, ze tien zijn. Het vervangt het spelletje van je te verkleden in-je .moeders kleren."- - „Ja, waarschijnlijk wel. De bazaars zyn weldoeners."- -.• -.. Ze lachte en zei goedendag en liep naar het huls toen: hij wegreed. Wat hield haar bezig omtrent die Tippen- stift? vroeg Robert zich af; toen hij over de weg van Aylesbury, naar „Als u veertien dagen lang dage- Londen reed. Alleen maar het feit, lijks een pak ros had gekregen en dat de onverlaten van de Franchise niemand bekommerde zich erom, zou haar die hadden laten houden? Vond u blij zijn uw foto geplaatst te zien ze dat vreemd? °°.w l' r,ech,t Eigenaardig, dat de znrg In haar d0£kl7k!?.c!ir- «5, brutaal, onderbewustzijn rich aan hem had Robert, zijn voordeel doende met oeonenbaard 28 mewMwWjrnn'siachtheld iel: „Me- Het zou rélis niet bij hem opko- vrouw, als u ooit ists tegenkomt in men dat ecu lurk een zak kon heb- Zijn toon was blijkbaar hartelijker Betty sverhaal, dat misschien niet ben En er was dus een lippenstift- dan ze verwacht had en. ze keek hem helemaal waar is, dan hoop ik. dat En dat was iets waar mevrouw Wynn 'twijfelachtig aan. Had ze iets ver- u niet zult besluiten, dat men geen mee jnzat teld, dat hem zou helpen? scheen ze slapende honden moet wakker ma- wej dat was -een strootje, dat hij zich af te vragen. 0 kon voegen bij het kleine bosje, dat Hij vroeg waar. in .Londen Betty's „Daar zou lk maar met op rekenen hij verzameld had. Bij het feit .dat ouders gewoond hadden en ze zei mijnheer Blan- het mejsje een fotografjscil geheu- het hem. „Daar staat nu mets meer," „Zou u inderdaad de honden laten - voegde ze erbij, „enkel een open slapen en de onschuldigen laten boe- vlakte. Het is een deel van een of ten?" ander bouwschema, vandaar dat ze „O, nee, dat bedoel ik niet. Ik be- ze er nog niets aan hebben gedaan." doel dat ik nooit aan Betty's ver- Op de drempel liep hij Leslie tegen haal-zal gaan twijfelen. Ik geloofde 't lijf. Leslie was een buitengewoon haar in het begin en het is niet knappe jongen, die zich van dat waarschijnlijk, dat ik nu aan haar feit blijkbaar helemaal niet bewust zal gaan twijfelen." was en dat maakte hem voor Robert. „u kunt.niet weten. Misschien be- ,VQOn me, ,e eeioven aar een mei&ji wel v®et sympathieker. Robert hod deukt u ou de oen of andere dag iete hem zich voorgesteld als een soort dat met helemaal klopt. U hebt van delmmt was geweest van de belans- stier-in-oen-pÏrseleïnwinkel-tjpe; nature onderzoekende geest; mis- Jtelltog' van Ie7jonge man rfch ?c maar hy was integendeel een fijnge- schlen leeft er iets van deze aard in roaar ineens verdrongen zoU: zien. 'bouwde, vriendelijk-uitziende jongen uw onderbewustzijn. Iets dat u beeft zonder daar heftig op te reageren. |met verlegen, ernstige ogen en krul- beziggehouden, kan zich ineens aan Maar Betty had het erg prettig op- .lend zacht haar.-Hij keek naar Ro- opdringen." - genomen." iJof. w~f kem tot het hek ge- Robert vond dit hartversterkend. n. J1*-1de laatste zm Met was het bewijs'dat.dat open ga- tegen haar sprak keerde hij zich zicht je helemaal geen gids was naar naar haar toe om afscheid te nernen. de persoonlijkheid die Betfy Kahe Tot zijn verbazing zag hij achter -was. haar ogen iets onrustigs bewegen bij Orn te .beginnen; had hy in Londen die losse opmerking van hem. behoefte aan troost. En onder, deze Dus, ze was achteraf niet helemaal omstandigheden zou niémand hem had laten merken, dat bij zijn actie zeker? Ergens iri het verhaal, in de. beter kunnen troosten dan zijn oude getreurde. omstandigheden, was 'n kleinigheid- schoolvriend Kevin MacDermott. ,,Ik kan daar helemaal fn komen.' -ie. dat een vraag had doen ontstaan Wat Kevin niet wist óver-misdaad zei Robert, „maar Ik persoonlijk zou In dat heldere .verstand van haar. was de moeite niet waard. En als liever veertien dagen lang dagelijks Wat was het? En toen, met wat hij een bekend strafpleiter was zyn ,een flmk pak ransel krijgen dan zich altijd zou blijven herinneren als mensenkennis uitgebreid,-gevariëèrd mijn foto op de. voorpagina van de het enig staaltje van telepathie dat' en zonderling. v Ack-Emma hebben, vooral als ik'een hij ooit meegemaakt had, vroeg hij, - jong meisje was." toen hij in zijn auto stapte: „Had (Wordt vervolgd) gen had: bij .het feit 7dat ze een maand of twee geleden plotseling aan. de dijk was gezet; bij het feil dat de school haar verveelde; bij het feit dat ze van realiteit hield. Bij het feit, bovenal, dat niemand in dat gezin, zelfs niet de verstandige mevrouw Wynn, wist wat er in Bet ty Kane's, hoofd omging. Het was ge, woon niet te geloven, dat eên meisje lend zacht haar. I-Iij keek naar Ro bert met openlijke vijandigheid; zoalS zijn moeder had gezegd, er was iets van uitdagendheid in zijn blik. Leslie was blijkbaar niet erg in 't reine met zijn geweten op 't ogen blik. „Niemand zal ongestraft mijn zus je slaan." zei hij trots, toen Robert

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1