ALGERIJE IN DE V.N. DUIZENDEN HUIZEN EN NIET TE DUUR SS mm U [Onschuld op smeltkroes Y.S. achten plan van Euratom uitvoerbaar Britse tv-pouze wordt vandaag opgeheven Een hoge RESA-HILVERSUM RADIO EN T.V. Staatsexamen (HBS Gymn.) Olifanten bestraffen brutale studenten SPROETJE5PARK bi door JOSEPHINE TEY Zaterdag 9 februari 1957 HET- besluit van de Franse regering, ditmaal geen bezwaar te maken tegen een behandeling van de Algerijnse kwestie in de Ver enigde Matjes, -kan als zeer verstandig worden aangemerkt. Het weglopen van de Fransen uit de vergadering bij de vorige ge legenheid heeft geen goede indruk gemaakt. De Fransen hebben toen erg formeel gedaan én de indruk willen doen postvatten, dat organisatie der V.N. met dit treden buiten haar bevoegdheid haar eigen bestaan op het spel zeitc. Maar Frankrijk heeft nu eenmaal niet meer de macht, de V.N. aan zichzelf te doen twijfelen; en te Parijs heeft men ook wel begrepen, dat een star formalisme licht voet geeft aan de gedachte, dat men zijn zwakheid wil camoufleren. De Algerijnse kwestie is een van de moeilijkste punten van de huidige Franse politiek. Algerië heeft niet de status van kolonie of protectoraat 1 of-verbonden gebied; .het maakt officieel deel uit van Frankrijk. Deze! tóestand is niet onvatbaar voor verandering, maar dan toch slechts op 1 conditie, dat een zeer nauwe band met de republiek blijft bestaan. Dit 1 standpunt houdt in hoge mate verband met de aanwezigheid in Algerije van een aanzienlijke minderheid van Europese herkomst, voor welks wel- 1 zijn Frankrijk zich verantwoordelijk acht. Aan de veranderingen op bestuurlijk gebied, die de Franse regering J bereid is in te voeren, moet volgens haar opvatting een herstel van orde 1 en rust vooraf gaan. Men moet rustig kunnen stemmen in Algerije, men i moet rustig kunnen onderhandelen. Het klinkt zeer plausibel, maar de 1 zaak is natuurlijk niet zo eenvoudig; en in ieder geval zit in deze voor- 1 opstelling niets aantrekkelijks voor een verzetsbeweging, die Frankrijk wil j dwingen tot een erkenning der onafhankelijkheid van Algerije. PINEAU heeft nu in de politieke commissie der V.N. een lange rede gehouden ter verklaring van het Franse standpunt, en ter ver dediging van het Franse optreden in Algerije. Het was zonder twijfel een knap betoog, rijk aan materiaal en vrij gehouden van argumenten, welke tegenstanders zouden kunnen bestrijden op grond van hun „imperialistisch" gehalte. Het is Frankrijk geweest, zei Pineau, dat de voorwaarden van de grote ontwikkeling des lands in de laatste halve «euw heeft geschapen; en het zijn minder de Algerijnen zelf dan buiten landse stokerijen, die de onrust in het land gaande houden. Vooral Rusland en Egypte wenden alle middelen aan om te verhin deren dat het verzet de strijd opgeeft, waar het volgers Pineau al enige malen op heeft geleken. De Franse minister vertelde ook allerlei dingen over de onderlinge onenigheid bij de rebellen, die meer dan eens elkaar te lijf gaan. De dreigende achtergrond bierbij, zei Pineau, is een nieuw imperialisme, hetgeen ook niet anders mogelijk is, omdat de idee van de algehele onafhankelijkheid van kleine landen al lang door de feiten is achterhaald. Het betoog van Pineau was een Frans betoog, helder, scherpzinnig en zonder twijfel zeer eenzijdig, maar in elk geval met de verdienste, dat het de delegaties heeft duidelijk gemaakt in welk een wespennest de organisatie der V.N. haar hand zou steken, als zc er zich mee bemoeide. Er is dan ook goede.reden om aan te nemen, dat de V.N. er zich buiten houden. Frankrijk heeft dan met openheid meer bereikt dan de vorige maal met starheid en een vertoon van gekrenktheid. DIT succe9 kan echter niet verhinderen, dat het Algerijnse vraagstuk voor Frankrijk in zijn Volle omvang blijft bestaan; ja, dat de republiek er te sterker mee wordt geconfronteerd. Want boe minder anderen er zich mee bemoeien, hoe duidelijker het is, i3at Frankrijk bet zelf moet oplossen. Hier ligt duidelijk het zwakke punt van de Fransen. Zij hebben op het ogenblik vierhonderdduizend man aan troepen staan in Algerië en Pineau heeft dat een bewijs - genoemd van de humane opvattingen van zijn land. „Als wij met totalitaire methoden tewerk gingen hadden wij aan enige tienduizenden soldaten genoeg." Zonder in te gaan op dit typisch staaltje van Franse logica, moet in elk geval worden geconstateerd, dat dit Franse machtsvertoon veel geld kost; meer dan Frankrijk rich op de duur kan veroorloven te besteden voor dit doel. Men ontwaart dan wel een van de achtergronden van de zozeer toege nomen Europese rin bij de Fransen. De gedachtengang is dat wat Frank rijk alleen niet vermag in Algerië (en wel degelijk ook in Tunis en Marokko) Europa wel tot stand kan brengen. Vandaar de pogingen, de NAVO en de Euiomarkt tevens dienstbaar te maken als middelen om het Franse 'overzeese rijk in stand te houden. Het is eens te meer een rechtvaardiging van de andere regeringen, wanneer zij bij alle verlangen Oaar Europese integratie, een klein beetje blijven uitkijken. J EN van de slependste kwa- bouwkosten voor eenzelfde soort wi ning liggen in de verschillende tai len waaraan het na-oor- den" nlf zeer sterk uiteen. Letterlijk logse Europa lijdt iS de WO- alle gegevens over die duizend hui- oingnood. Inwoning en onder- ~.i.eder mct een inhoud huur, ruzies in gemeenschap pelijke keukentjes, en vijf- hoeksruilen-dïe-niet-doorgaan zijn zaken waar ook Neder land, bijna twaalf jaar na de oorlog, nog volop mee tobt. In de meeste grote bedrijven hou den een of meer mensen zich 6715» kubieke meter ls vastgelegd in rapporten: de aanbiedingsprijzen van de aannemers, de kosten van de gebruikte materialen, net aantal ar beidsuren en de lonen van de bouw vakarbeiders, een vergelijking van de kwaliteit van de voltooide huizen en de manieren waarop de bouw in de verschillende landen gefinancierd wordt, enzovoort. Van die duizend woningen heeft Nederland er 54 gekregen. Ze staan speciaal de hele dag bezig met in Heerlen, het huisvestingsprobleem van Huizen bouwen is voor een bc- u t_ -j t? j- langnjk deel een kwestie van geld hun arbeiders. Een man die hebben, of kunnen lenen. Nederland slecht gehuisvest is, of die heeft in tegenstelling tot de an- eerst een uur in de trein moet dcro landen van de Gemeenschap tot nu toe geen gebrek gehad aan kapitaal op lange termijn. Iedere Ne derlandse gemeente kon om hui7en te bouwen betrekkelijk gemakkelijk afbreuk aan' het troetelkind en voor een redelijke rente geld le- staan voor hij op zijn werk is, presteert minder en dat doet nen, terwijl in andere landen voor lang lopende leningen v3ak een zeer boge rente moest worden betaald. van het moderne produktie- proces: de produktiviteit. Mijnwerkers in België wonen ge middeld 35 kilome ter van hun werk af en in de Borina- ge, 't oudste mijn- bekken, is de af stand zelfs vijftig kilometer. Dat geeft dagelijks een enorm aantal uren verlies. Daarom besteedt de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Vandaar dat ons land niet veel be- Kolen en Staal grote aandacht aan lang had bij het „geldschieterspro- de bouw van arbeiderswoningen, gramma" van de KSG. Die toestand Met enkele zeer origineel opgezette is aan het veranderen. In 1957 heeft projecten voor het houwen van dui- Nederland voor woningbouw 500 zenden woningen beweegt de KSG miljoen gulden nodig. De gemeenten zich op een grensgebied: kolen en moeten daarvoor geld lenen: Maar staal hebben op het eerste gezicht de geldmarkt wordt krapper en de niet veel te maken met het neerzet- rente voor lange leningen hoger. In ten van huizen. Maar toch kan de de komende jaren neemt - die moei- uïtvoering van de Europese huizen- lijkheid nog toe, hebben economische bouwplannen van grote invloed zijn deskundigen voorspeld. Sommige op de bouwnijverheid. Nederlandse gemeenten hebben nu Het eerste project is vrijwel vol- al moeilijkheden met hun buuwplan- tooid. In de zes landen van de Ge- nen omdat ze krap In hun geld ko- meenschap zijn duizend woningen men te zitten. gebouwd op initiatief en met steun Dan krijgt het kolossale financie- deel van krijsen. De woningen zijn niet woont, tan niet goed van de Hoge Autoriteit. Architecten ringsprogrammavan de KSG. ook uiteraard voor mijnwerkers en ar- h uÏ haarMiS iift. de uit zes landen waren vrij in.het kie- voor Nederland grote betekenis.^ De beiders in de staalindustrie. Maar 't mynwerkers uit oude, aftandse-be- zen van hun stijl, maar ze moesten Hoge Autoriteit,'die honderd mil]oen spreekt vanzelf,-dat als in een. deeT hulzingen (foto (onder) naar nieuwe,' zich alleen houden aan een grond- dollar van Amerika heeft geleend, van Nederland de-.woningnood kan gezellige flats (foto boven). j plan. Hun opdracht was: een vrije stelt daarvan een kwart beschikbaar worden opgelost, dat-een. aarizièrilij-.; woning te ontwerpen voor een echt- voor de woningbouw tegen een zeer ke verlichting voorde rest van het een belangrijke bijdrage wordt gele-1 paar met drie kinderen (huiskamer, lage rente. Voor dat geld zull§n in land betekent, waardoor men zich verd bij ,*t oplossen van een van Euro- drie slaapkamers, keuken enz.) De de komende jareiv aangevuld met zai.kunnen concentreren op het'daarpa's.hardnekkigste sociale en econo- bedoeling van dit project was na te geld dat de zes landen zelf - beschik- nog bestaande tekort aan. huizen, xnische vraagstukken, is dat een niet gaan, waarom het bouwen van een baar stellen, niet minder dan dertig- Bouwondernemer lijkt een wat geringe verdienste voor de Europese woning in het ene land meer of min- duizend woningen worden gebouwd, vreemde rol voor de Hoge Autori- samenwerking zoals die-in Lüxem- der.kost dan ineen ander land. De Ook Nederland zal daar een flink teit, maar als door haar activiteit burg in de praktijk wordt gebracht. «Hl :-T?Lv WASHINGTON Amerika heeft fle „Drie Wijze Mannen" van Eura tom verzekerd, dat hun plan om in Europa binnen de komende tien jaar 15 miljoen kilowatt elektrische ener gie te produceren, uitvoerbaar la. Dat staat te lezen in een gezamenlijk communiqué, dat vrijdag ls uitgege ven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, de Ameri kaanse commissie voor Atoomener gie en de Enra to ra-commissie van de „Drie Wijzen". De bevoorrading met kembrandstof, zal volgens het com muniqué geen beperkende factor zijn. Volgons het communiqué juichen de V.S. het initiatief van Euratom, voor een „stoutmoedige en verbeel dingsrijke toepassing van kernener gie" toe. De V.S. verwachten daad-. (Advertentie JM-j G&ydgaai huidje' BABYDERM! Poédtr Z»U-OÜ«- werkelijke samenwerking bij het na streven van het doeL Een -woordvoerder van de Drie Wijzen heeft meegedeeld, dat Ame rika informeel heeft voorgesteld, Amerikaanse .atoomspecialisten be schikbaar te stellen om de Europese energie-situatie te bestuderen en Euratom te helpen bij het uitvoe ren. van het plan op grote schaal kernreactors te bouwen. Hierdoor zal men een uitwisseling van ervaring en technische ontwikkeling kunnen bereiken die Amerika en Europa ten goede zou komen. Het Britse Lagerhuisheeft een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat Bevordering van de Europese samenwerking het best kan geschieden in de Raad van Europa. De minister van Staat, David Ormaby-Gore - zei voorstander te zijn van één grote Assemblee in plaats van "de vier parlementen van de Raad van Europa, de Westeuro- pese Unie, de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, en de ver gadering van de parlementsleden van de NAVO, VOOR de Engelse televisie is het vandaag een historische dag. De „Toddlers Truce" wordt opgeheven. Met deze naam werd de pauze tus sen zes en zeven uur aangeduid. De opheffing ervan betekent, dat de Britse kijkers voortaan 's avonds van vyf tot elf uur aan hun toestel, kunnen zitten. Heerlijk perspectief! We moeten er, eerlijk gezegd, voor ons land niet aan denken. Hoe zou al die tijd gevuld moeten worden? Dat is trouwens voor de Britten, ook 'n probleem geweest. De;B.B.C. hééft het gezocht in „Tonight", een show met het karakter van een tv-magazi- ne, een .telèvi sie-krant dus. Plaatsen en personen, die „in het nieuws" zijn, worden er. in belicht Het pro gramma is zo samengesteld, dat men gerust halverwege z'n toestel in of uit -kan schakelen. De „items" staan nh los van elkaar. De I.T.V. (de commerciële beeld radio) rekent erop, dat de kijkers tót half zeven geen rust zullen vinden om voor het scherm te gaan zitten. Het eerste half uur wordt daarom gevuld met nieuws en 'n kwartier „disc-jockeying" (grammofoonplaten verzoekprogramma) voor de jeugd. Het tweede half uur is alle avonden, met uitzondering van de maandag, gewijd aan lichte ontspanning. TATE haddén het''- wel verwacht: op de tv-documentaire van donderdagavond over- „De .jeugd van tegenwoordigzijn tal van reacties, merendeels van verontwaardigde of geschokte kijkers, by -de AVRO bin- nen gekomenDe omroepvereniging heeft hierin aanleiding gevonden om in haar programma van zaterdag 16 februari 'n extra-uitzending in te lassen, waarin verschillende perso nen hwi visie op het gestelde pro bleem zullen geven. Het valt ons op, dat in 'n desbetreffend bericht weer wordt gesproken over. de ongrijp bare jeugd". Voor ons aanleiding om te herhalen, dat de documentai re en juist daarom .was zy onbe vredigend slechts op 'n klein deel van die ongrijpbare jeugd betrek king had. Niet eens het moeilijkste deel, dachten we. Want er is hier tenminste sprake van een zeker clubverband. MAUREEN HURLEY, die vanavond optreedt in het radio- en TV-pro- gramma van de KRO is particulier secretaresse bij een elektriciteitsmaat schappij in Dublin. Zingen en harp ape- Advertentie LM.) De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) 3endoet ze alleen ln' haor vrije tijd. Die vrije tijd is-blijkbaar nogal ruim. want Maureen heeft behalve.In Engeland reeds TV-successen geboekt ln de Ver. Staten en Frankrijk. Ze treedt op met Ierse volksliederen. LONDEN Een Stradivarius uit 1703 ls vrijdag op een kunstvei-, ling in Londen ^verkocht voor 33.000 gulden. 7 r' •- MOSKOU De minister van Defensie, van de Sowjet-Unie, maar- schalk Zjoekow,heeft een .uitno diging van de regering van Birma voor een bezoek aan dat land van 10 tot 15 februari aanvaard. AMSTERDAM De „Johan van Oldenbamevelt" zal dinsdag •12 februari met circa 1450 emigran ten vertrekken, ond^r.tyie 170 Hou- garen. Iv. AdveV:entie LM.) Toen Sarrasani '-de eerste maal door Zuid-Amerika reisde, dreigde een menigte brutale studenten zijn voor stelling tot eenl fiasco te maken. Zij eisten dat alle'reeds verkochte plaat sen voor hen".;(geres!eryeerd zouden worden, (zónder Betaling; Dpolitie kon niet tussenbeide komen,1-.want de studenten van. Rio de Janeiro wa ren :;toen oppermachtig; Terwijldie avond' het publiek1 bin nenstroomde verscheen een joelen de massa van 5 .6. duizend studen ten, die het circus aan alle kanten binnendrongen.Sarrasani stond bijna machteloos. Maar bij de achteringang der stallen stonden de vechtersba zen met hun triomfgejoel plotseling voor een twintigtal olifanten. De die ren. altijd aan. rust gewend, begon nen in paniek te trompetteren en met de slurven te slaan. Zij trokken de stangen waaraan 2ij geketend wa ren, de grond uit en stormden voor uit Dit is een van de boeiende geschiede nissen, welke u kunt lezen in het circusalbum ,.De Bonte Droom van. het Circus". Een rijk en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; géschreven door de circus kenners bij iiitstek J. van Doveren eh.Fred. Thomas.v. Voor slechts ƒ2.50 kunt u - dit boek werk kopen bij uw roombotèrlevë-, rancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Koom- boteralbum", Postbus 47, Den Haag,!, U krijgt het album dan per'om gaan de toegezonden onder rembours Vermeld vooral duidelijk - uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatj es ontvangt u gratis VOor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. (Natuurlijk ook op koelhuis- boter). Neem een pakje extra voor de zondag! IJ ET dorpje tuilde niets van mij 11 toeten, toen ik er gisteravond het station uitkwam een beetje rillerig nog, want ik had een week lang heerlijk'griep gevierd in mijn onverbeterlijk bed. Maar nu moest het leven toch weer beginnen met een journalistiek bezoek aan een kazerne die ziek, zoals kazernes dat zo gaarne doen, had verscholen in het duister van de rimboe achter het dorp. MalloJ Dat was de luitenant, die me fctcam afhalen. In zijn auto waren wij het dorp gauw wit. Nu werd het lange tud woud dat met sid derende b!aac-en klaar stond voor de herten en de sprookjes. De luite nant volgde mijn blik en zei: ,Ja, veel vertier is hier niet". Het klonk euphemistisch. Toen we een bocht maakten, zag ifc op eens, midden in de natuur, een auto nome stad van hoge. lichte gebou wen oprijzen. ,J)e kazerne", zei de luitenant, „Ach, we maken 't ons er wel ge zellig. Veel films. Veel avonden. Spelletjes. En wie studeren wil. stu. deert". De laatste gedachte deed hem geeuwen. We kwamen bij een witte slagboom; een gehelmde sckildwacht met een bajonet op het geweer, trad massief naderbij. De luitenant draaide het raampje neer en 2ei opeens met een koele, afgebeten stem; „K.M.O. 428. Voor de* mess. Dit is in orde". De schildwacht boog zich teat dichter naar het raampje en vroeg klunzig: ,Mè?" Hij was een beetje doof denk ik. tegenwoordig keuren ze je niet zo pauu? meer af De luitenant keek me even met een glimlachje aan. Net als ik voelde hij blijkbaar dat die jongen met zijn „hè?" de stoere maskerade ontkrachtte. Geduldig herhaalde hij, maar nu met gewone dictie; „K.M.O, 428. Voor de mess. Dit- is in orde." Nu hief de schildwacht de slag boom met zo'n gezicht van „snap pen doe ifc 't wel niet, maar kom er maar in", ln de mess zaten wel honderd of ficieren bijelkaar. Op een podium stond een groot bord .met tekenin gen, die mij verband leken te. hou-. den met de duistere wetenschap der wiskunde. „Genie allemaal", zei de luite nant, met een gebaar om. zicfi heen, Vanavond is hier net een lezing over radar. V treft 't". „Ja. dat_ lijkt me wel leuk", ant woordde ik. Leuk was, bij nader fnrien,_ eigenlijk niet zo'n geschikt woordje voor radar, maar in je con versatie kun je nu eenmaal niks schrappen. Terwijl ik broeide op een intelligente vraag,' sprong de luitenant plotseling uit zijn stoel en schreeuwde met een brand-stem: - „De kolonél!" De/uitwerking van zijn. opzlchzelf reeds schrikaanjagende kreet - was1 voor. iemand zoals ifc, die nooit in dienst is geweest, bepaald verbluf fend, want al die honderd. officieren rezen als .één man overeind. Ik zat nog, dacht even: „mot ik nu óók kwam een eindje de lucht in én zakte, to en maar weer. Je bent bur ger of je bent 't niet. „Dank U, dank V heren gaat U maar zitten". Eigenlijk had ik gedacht dat de zo pompeus aangekondigde kolonel een martiale, van goud,en sterren flon- kerend^hpuujdepetrr.zou zyn, maar hij bleek' eenin'-'.tweed gekleed, vriendelyfc handenierywend heertje, met de artistieke haardracht 'van lerr.-nd,die een voorliefdevoor de werken'; van Aart-van der-.Leeuw paart aan een opmerkelijkebehen digheid in het schilderen varü kleine landschapjes. -j ,,'t Is radar vanavond, hè"; zei ik, toen hij naast me zat. H0 wuifde de affaire weg met een klein handje, „Die verhoging :van de toptrakte- menten - se hy'nt nu toch,-doar te gaan",' 'sprak hxjf^iDat. 'is ''HëëL- be langrijk; Want ik heb al eens zitten prakkiseren, hè, als ik er mee op houd, ik bedoel, als {fc nu; óp déze basis;, mijn vervroegd neem; dan moet ik minstens txvee dagen per week - ergens Jan de leraar spélen om rond te komenterivijl, ali' 'die verhoging dóórgaat, nóu; danisjéén dag wel genoeg". Hij: keek me aan met stralende kinderogen. En na eeh blïk om zich heen: „O, 't- zijn lieve jongens hoor. Maar ik wil er wel uit". Vertrou welijk bóog hij zich haar jnij ovèr. Toen zei hij met een ernstig ge zichtje: „Want ik ben nou echt geen 54 gezoorden om me telkens te laten afblaffen door die generaals KRONKEL IKMOET VAHCjEM EflHULP voor Sproetje VERDRirWT PAflRDEH „U heb onze muurschilderingen zeker al gezien?" Robert bevestigde dit. „Maar," voegde hij eraan toe, „niemand -zal 't meer in z'n hoofd halen, want als de zon opkomt, is alles verdwe nen." „Morgen al?" „Ja, de twee mannen van mijn garage nemen 't op zich." „"Wat enorm. Zou 't lukken?" „Als Stanley én Bill zich Jetó voornemen, moet 't gek lopen, wil 'fc niet lukken. Ze nemen dat een voudig niet." „Daar hebben ze zeker een spe ciale opleiding voor gevolgd", lach te ze. - „Ja, het Britse leger. Ik heb nog meer.goed nieuws voor u. De be roemde X bestaat!- Ze heeft thee - met hem gedronken, 't Is namelijk men." Harry was hun hulp. „U zo., dat ze hem in het Midland Hö- hab nog niet gegeten en wij wel. tel- heeft opgepikt." Bovendien houdt uw tante er hele- „Opgepikt? Ga weg, 't is nog maar maal niet van als haar maaltijden een kind.... Hoewel, ze heeft dat bedorven: worden. Het enige is, dat verhaal ook verteld. Hierna is de: muur natuurlijk niet smetteloos eigenlijk alles mogelijk...Hoe. hebt wordt. Maar we zullen ons best u 't ontdekt?" doen." Hij vertelde al zijn wederwaardig- „Toen ik in het leger was," zei De winkels waren dicht toen hy heden en vroeg tot slot: „U zal wel Stanley en hij begon op zijn gemak de Hoogstraat door naar zijn huis een beroerde dag hebben gehad, z'n overal weer aan te trekken, op nummer tien liep. Hij voelde zich hè?"- „ben ik een jaar lang heel Italië een volkomen vreemde. Of hij jaren „Ja. Ik voel me hélemaal vies, door geweest; Ik ben aan de mala- weggeweest was. Do prettige rust De post was nog erger dan de be- ria ontsnapt, aan de Parüsanen, aan van zijn woning, zo anders dan de zoekers en dat woord op de muur. Amerikaanse transporten en allerlei doodse stilte van de Franchise, De post had de brieven aan de agent andere vervelende dingetjes. Maar scheen hem te verwelkomen en te gegeven, die ze ons dan ook kwam ik heb wel een afwijking gekregen- kalmeren. Uit de keuken kwam de brengen. Hét gebeurt in Ieder ge- Ik heb een grote hekel opgelopen geur-van gebraden appels. De vlam- val niet altijd, dat de politie porno-- aan muren met slagzinnen." men van het open haardvuur wier- grafische lectuur bezorgt." .„Waarmee zouden we 't er af kun- pen lichtvlekken op de muur van „Ja, ik me voorstellen, dat het af- nen krijgen?" vroeg Bilh de zitkamer.«Warmte, veiligheid en sehuwelijk geweest is.. Dat was wei „Wat zou 't nut van zo'n prachtige ?ön?!pft sponnen hem in TegelM- te verwachten." moderne' "arage zijn zei Stanley, hertud voelde hij zich echuldig dat ,,Och natuurlijk. En tve ontvangen „als we niet eens iets zouden heb- hij de eigenaar was van al deze zo weinig brieven, dat we ons voor- ben om zo'n spat verf weg te krij- vrede, Hij nam de telefoon en belde gen?" Marion op. v- „Willen jullie 't echt proberen?" „O bent u 't" zei ze, toen hü de vroeg Robert, met een warm gevoel centrale eindelijk van zijn eerzame van dankbaarheid. bedoelingen overtuigd had, „wat Bill glimlachte zijn langzame, heerlijk." De warmte in haar stem brede glimlach, „Hij. ik en een stel ging regelrecht door zijn hart. „Het borstels, wat Wil je nog meer7" komt zo mooi uit", vervolgde zc, .Jullie zijn geweldig," zei Robert, „ik vroeg me juist af hoe wé u ddig. Ik ga 45 .gewoon geweld l helpen." ga mee om te moesten 2924 Monsieur Panhard verontschuldigt zich, dat hij de prins moet storen, maar hij komt met belangrijk nieuws. ,.Ik heb gisteren een telegram gekregen," zegt hij, „waarin werd meegedeeld, dat uw vader plotseling is overleden.... Ik; meende goed te doen u direct te verwittigen. Prins Ciras is diep onder de indruk van dit ont stellende nieuws. Zijn vader, Sbeik Ismaït," was nog niet oud en had grote plannen voor de toe komst Hij had kort geleden al zijn bezittingen in Arabiëverkocht, omdat hij in voortdurende onmin leefdemet. de .daar heersende Imam. En hij 20U zich op het eiland Madagascar gaan ves tigen.... Nu komt het ploteslinge bericht van zijn dood. „Ik ben u dankbaar, dat u onmiddellijk naar' hier bent gekomen,, monsieur Panhard," zegt hij, kom, Gloria, laten we naar óns hotel gaan.Ik begrijp, monsieur Panhard, dat er nu allerlei zaken dringend geregeld moeten worden". telpen." v wel kunnen begrijpen, dat u *t in Niet -in dat pak," zei Stanley, orde zou maken. zegt natuurlijk een 1 extra overall -hebben we gewoon dat u Robert Biair bent en [niet." de hele centrale is tot uw dienst." „Ik ga. iets ouds aantrekken en Dat is haar, ten voeten uit, dacht dan kom ik achter jullie 'aan." hij. Eerst die opréchte dankbaarheid -„Luister,"'•"zei Stanley geduldig, met zo'n ^zinnetje; ik had wel kun- .ivoor zo'n snertbaantje hebben we nen begrijpen dat u 't in orde zou heus geen hulp -nódtó Als dat wel maken. En dan een beetje plagerij zo was, zouden we Harry meene- in de rest. deze genomen hebben alles wat komt maar meteen te verbranden. Typt U het adres dus niet als U ons schrijft.. „Kent U mijn handschrift, dan „Ja hoor. U hebt ons toen toch. dat briefje geschreven tl weet wel, dat Nevil nog gebracht heeft U hebt een goeie hand." „Hebt U Nevil nog gezien van- bereiken, maar ik had ook daag?" „Nee, maar een van de brieven was van hem. Dat wil zeggent wa® eigenlijk geen brief." Een document dan „Nee, een gedicht." „O. Begreep U er iets van?" „Nee, maar het klonk mooi. „Nou ja, zelfs fietsbellen kunn»» mooi klinken." (Wordt vervolgd).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1