i 1 Stevenson en Truman tegen leer van Eisenhower Onschuld op schoolsehoenen BESTEDINGSNOTA INGEDIEND Hongarije roept weer dienstplichtigen op Rusland gaat industrie verspreiden CP geef zelf de orders STiPSIIs van Ceta Bever Achtervolging na beroving in Amsterdam Specialisten willen Ziekenfondsbesluit los van soc. wetten Scherpe kritiek op politiek in Midden-Oosten ETTh Bernard Haitink eerste dirigent Radio Ph. Orkest Wereldrecord van Frans Vliegtuig Brits koninklijk paar gaat naar Amerika Amsterdam ongerust over rijksbijdrage voor bouw IJ-tunnel Raadsman speelclub „Woodsïde" tekent cassatie aan Prinses Marijke vandaag weer naar school Middenstand be zorgd over handelsmarges Verzoening tussen Faroek en Narriman? Opstand tegen communisten in Tibet Fons Olterdissen krijgt standbeeld in Maastricht Benzineiriij.en willen contante betaling Zeventig doden bij brand in tehuis in V.S. John Winterton „jut" stoelen Het wordt dus „Net als toen" RADIO EN T.V. SPROETJE SPARKS jiï AVONTUREN VAN K.API SS door JOSEPHINE TEY AMSTERDAM, Zaterdagavond om half acht is de 57-jarige u., juist toen hU zijn winkel op het Mercator plein had verlaten, door een jongen met een hard voorwerp op het hoofd geslagen en door een andere knaap van zijn tas met 3200 gulden heroofd. De twee rovers gingen aan de haai maar konden, na een wilde ach tervolging, waaraan niet alleen twee in de lucht schietende politieagenten maar ook 'n taxichauffeur deelnam, worden ingerekend. Een van de aan vallers trachtte, door in het water van de Admiralengracht te springen, aan zijn achtervolgers te ontkomen. De taxichauffeur dreef de andere herover zo in het nauw, dat deze de gestolen tas weggooide. De aange houdenen zijn de 18-jarige isoleeraer J. V. en de 19-jarlge militair A. J, V. Ook heeft de politie de 38-jarige ty pograaf C, N. R. gearresteerd# die de twee anderen tot de beroving heeft aangezet. UTRECHT De medische specialisten hebben zaterdag tijdens een spoedvergadering verklaard de gevolgen van loongrensverbogingen niet te kunnen aanvaarden, als aan die verhogingen geen redelijk over leg met de medewerkers is vooraf- (Van onze correspondent) NEW YORK. Scherpe kritiek op de Amerikaanse politiek m- be trekking tot het Midden-Oosten heeft zaterdag zowel oud-president Tinman als Stevenson doen horen. Eerstgenoemde, die sprak tijden» een diner in Miami (Florida) laakte dé tisenhowerdoetrlne als te Iaat ge komen en verweet de regering, zich te verschuilen achter de rokken van de Verenigde Naties. De Amerikaanse regering heeft ie lang reeds verzuimd een duidelijke en krach i g politiek standpunt in te nemen en samen te werken met haar vrienden en de geallieerden. De voormalige presidents-kandidaat Adlai Stevenson, hield zaterdag zijn eerste grote politieke rede sedert de verkiezingen. Hij karakteriseer- het slot van de vergadering namen de leden van de Landelijke Specialisten Vereniging een motie aan, waarin wordt aangedrongen op ontkoppeling van bet Ziekenfonds- besluit van cle overige sociale wet ten en op de invoering van een inkomensgrens ter vervanging van de loongrens. De leden stellen zich hij voorbaat echter het bestuur van de vereniging, als een conflict situatie zou ontstaan. (Van onze radioredactenr) HILVERSUM De jonge musi cus Bernard Haitink C&7> is be noemd tot eerste dirigent van het Radio Phllharmoniscb Orkest. Door deze benoeming is een einde ge maakt aan het Interregnum, dat ontstond door het overiyden van Paul van Kempen. Do benoeming van Haitink. die reeds sinds september 1955 als di rigent bij de Ned.""-'Radio Unie in musici hebben in de capaciteiten van de nieuwe leider van ons grootste radio-orkest alle vertrou wen, Voor de N.R.U. is het een voldoening, dat zij in Haitinks vor ming een belangrijk aandeel heeft gehad. Hij behaalde Ban het Am sterdamse conservatorium de eind diploma's viool en orkestdirectie; volgde daarna in 1954 en 1955 de dirigentencursussen gegeven door Ferdinant Leitner van de N.R.U. 2n het seizoen '54'55 maakte hij als violist deel uit- van het orkest, waarover hij thans de staf gaat zwaaien. PARIJS. De Franse luchtvaart wereld eist een wereldrecord voor zich op dat voor stygsnelhrid. Het nieuwe wereldrecord Is zaterdag ge maakt door een nieuwe $traaljag#r nret deltavleugel. - Tijdens een proefvlucht met André Turcat aan de stuurknuppel steeg het vliegtuig in één minuut 22 secon den tot 6.000 meter en in één minuut 40 seconden tot 9,000 meter. De 12.000 meter hoogte bereikte het m twee minuten en Ï8 seconden. De oude records stonden volgens de Fransen op naam van een tweemo- torige Britse Canberra straalbom- roenwerper. Het Franse vliegtuig staat bekend als de Gerfaut 11- WASHINGTON Koningin Eli sabeth en de hertog van Edinburgh zullen in de herfst een staatsiebe- 2oek aan de Verenigde Staten bren gen, zo wordt uit gezaghebhende kringen vernomen. Ook het Britse blad „Sunday Ex press" schreef reeds over dit be zoek, dat wellicht in een conferen tie tussen president Eisenhower en de Engelse premier Mac Mfllan op de Bermuda-eilanden wordt voorbe reid. Het Engelse koningspaar is zater dag in Lissabon aangekomen. Van daag begint het officiële bezoek aan Portugal. AMSTERDAM Het rtfk Is niet van plan het door de gemeente voorgestelde percentage ïn de bouw kosten van de autotunnel onder bet Y ongeveer twee miljoen gul den te betalen. Of liet rijk wel bereid is een kleinere bijdrage te verlenen is nog niet bekend. Burgemeester Van Hall zal zo spoedig mogelijk met, de minister van Verkeer en Waterstaat be sprekingen voeren over de finan ciering van de bouwkosten, waar over in de hoofdstad enige onge rustheid is ontstaan. de Dulles buitenlandse politiek als „Rock-'n-Roll-diplomatie", "Hij ver weet de Amerikaanse regering, dat zij te toegevend was. de Arabische staten provoceerde en haar beste Vrienden misleidde. De V.S. dienen de wereld duidelijk te maken, dat zij hun doel. het openhouden van het Suez-kanaal voor alle landen en het tot strand brengen van vrede tussen Israël en de Arabische lan den, wensen door te zetten, des noods door het risico van oorlog te aanvaarden. De V.S. moeten op al le landen die de vrede, de natio nale onafhankelijkheid en de econo mische vooruitgang in het Midden oosten voorstaan een beroep doen om samen te werken, aldus Steven son. MOSKOU De Sowjet-Unie zal dit jaar met een massaal plan voor de spreiding van de Industrie be ginnen, Dit zal de Sowjet-Unie on getwijfeld minder kwetsbaar maken voor atoomaanvallen op zeer gecon centreerde industriële streken zoals in West-Europa en Amerika be staan. Het plan werd voorgesteld in een rapport van de partijsecretaris Ciiroesjtsjew. Hij sprak bij de voor lezing van zijn plan echter niet over de strategische aspecten, maar over de voordelen van een grotere produktïviteit en doelmatigheid in de twee miljoen staatsbedrijven van Sowjet-Unie. De nieuwe economische gebieden zullen. volgens specialisten, te Mos kou waarschijnlijk worden gevormd in het Verre Oosten langs de Chi nese grens, rondom het Baikal meer, de rivier de Lena (provincie Ya- boetsk) en de rivier de Ob, waar uitgebreide nog niet aangesproken hulpbronnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het is zeer on waarschijnlijk dat de rechtbank te Breda de zaak tegen de bestuurders- eigenaren van de speelclubs Wood- side" in Baarle Nassau die voor 7 maart op de rol is geplaatst op die datum zal kunnen behandelen. De raadsman van de Hagenaar 3. M., mr. P. van 't Hoff Stolk, heeft nl. beroep in cassatie aangetekend tegen de. afwijzende beschikking van de Rechtbank in Breda op het ver zoekschrift tot teruggave van het speelmateriaal en de golden.'die bij ds inval in deze club in beslag zijn genomen. De nieuwe minister van Za ken Overzee, mr, G. P. Hel ders, is zaterdagochtend op het Paleis te Socstdijk beedigd, De minister op het bordes van „Soestdijk", na de plechtig heid. BOEDAPEST De stafchef van het Hongaarse leger, generaal Ferenc Ügrai, heeft meegedeeld, dat de dienstplichtigen In die '36 zijn gebo ren, zich tegen 10 maart moeten mei den. Spoedig daarna zullen zU onder de wapenen worden geroepen, aldus meldt „Nepszabadsag". het orgaan van de Hongaarse communistische party. De betrokken dienstplichtigen hadden eigenlijk in de herfst van het vorige jaar moeten Opkomen, doch dit was tengevolge van do op stand niet mogelijk. Volgens waar nemers hebben velen van deze lich ting bij de opstand tegen de Russi sche troepen en de Hongaarse veilig heidspolitie gevochten. Generaal Ugraï verklaarde, dat de antece denten van de dienstplichtigen nauwkeuriger dan voorheen zullen worden onderzocht. Generaal Pak Ilku, het hoofd van de politieke afdeling van het leger, heeft bekend gemaakt, dat de orga nen van de communistische partij een aanzienlijk belangrijke rol in het leger zullen gaan spelen. Zo zul len zij hun mening kunnen geven over de orders die de commandan ten van militaire eenheden willen uitvaardigen. Intussen heeft het vakverenLgings- bïad „Nepakarat" in een artikel ge titeld „De waarheid over de hulp van het Internationale Rode Kruis", zich er over beklaagd, dat Hongarije tot dusver slechts ongeveer een tien de heeft ontvangen van de hulp, die het westen heeft beloofd. Radio-Bocdapest maakte zondag bekend, dat te Felsoetarkany vijftig personen op beschuldiging van. con- tra-revolutmnaire activiteit zfjn ge arresteerd. Zij hadden in oktober deelgenomen aan een aanval op het stadhuis en zouden spoedig worden berecht, aldus het Hongaarse station. (Van onze correspondent) SOESTDIJK. Prinses Marijke is vandaag op haar tiende verjaar dag voor het eerst weer naar school gegaan nadat zij korte tijd voor een nabehandeling in het Ooglij derszie kenhuis in Utrecht was opgenomen. Eind vorige week is de prinses uit het ziekenhuis ontslagen. Vanmor gen werd eenstroom van schrif telijke gelukwensen ten palelze be zorgd, ook talloze geschenken wa ren reeds ontvangen. De beide peetouders van Marijke, mevrouw D. Post-Salomons en de heer A. Wiltens kwamen vandaag hun gelukwensen aanbieden. Me vrouw Post is de weduwe van de verzetsstrijder Johannes Post, die op 16 juli 1944 in O verveen werd ge fusilleerd. De heer Wiltens was voorzitter van de raad van negen van het studenten ver zet. Mej. I. S- Hooftman,. stewardess van de KLM, bood de prinses een pop in stewar dess-uniform aan. Een deputatie van de Verbindingsdienst schonk de ja rige prinses een houten werktafel tje met bijpassende stoel. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Commissie van Overleg van Middenstandorganisaües heeft vrijdag in een onderhoud met de staatssecretaris van Economische Zaken uitdrukking gegeven aan ern stige bezorgheid over de handelsmar- gepolitielc van de regering. In het kader van de prijsstabilisa- tie heeft minister Zijlstra bepaald, dat bij het toestaan van prijsverho gingen de handelsmarges in geld waarde en niet in percenten gelijk moeten blijven, omdat indien bij prijsverhogingen zou moeten worden uitgegaan van handhaving van het percentage prijsverhogingen extra winst voor de detailhandel zouden opleveren. LONDEN. De „Daily Mail" meldt, dat pogingen worden gedaan om een verzoening te bewerkstelli gen tussen ex-koning Faroek van Egypte en zijn voormalige echtge note Narriman. met het doel het mogelijk te maken, dat hun zoontje j Faoed pretendent voor de Egypti- l sche troon wordt. Vervol}* van paft- t VOOR DE INVESTERING De investeringsbeperking die via de rijksbegroting tot stand zal wor den gebracht, bedraagt in totaal 67 miljoen. Dit bedrag bestaat uit een verlaging van de uitgaven met ƒ35 miljoen, vermeerderd met een ver laging van de uitgaven van de Cul tuurtechnische Dienst 14 miljoen), een verlaging van de .uitgaven voor de versterking van bestaande hoog waterkeringen (ƒ8 miljoen) en de helft van de vermindering ad ƒ20 miljoen op de bijdragen voor aanvul lende werken, welk bedrag (van 10 miljoen dus) als een investering kan worden aangemerkt. VOOR DE BEGROTING' Afgezien van het landbouwbeleid resulteert uit de diverse maatregelen een verbetering van de begrotmgs- positie van (op jaarbasis) globaal 450 miljoen. Toch zal 1957 nog een moeilijk jaar blijven, hetgeen even zeer geldt voor de kaspositie. Aan vankelijk zullen de maatregelen slechts in bescheiden mate doorwer ken. Op langere termijn zal hun ef fect echter duidelijk aan de dag tre den, zodat er op mag worden gere kend, dat de situatie in 1953 aan merkelijk zal zijn gesaneerd. Naast de beperking der rijksuitgaven doen Ook nieuwe uitgaven hun invloed gelden. Daartoe behoren in 1957 een post van 82.5 miljoen als gevolg van een verhoging van de garantie prijzen voor een aantal landbouw- produkten in verband met kostprijs stijgingen over 1956, hogere uitgaven voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden en vluchtelingen en de uit kering van het z.g. Japanse smarte- geld. Op de kapitaaldienst zal een verhoging optreden van 83 mil joen, grotendeels veroorzaakt door overneming door de staat van de vordering van de Nederlandse Bank op Argentinië. Hier tegenover staat een verlaging met 170 miljoen als gevolg van een lagere raming van het voorschot aan het ouderdoms- fonds. TOELICHTINGEN Aan de in de Bestedingsnota ge geven toelichtingen ontlenen we, dat in de loop van 1957 kan worden on derzocht of, en zo ja in welke mate, de investeringsaftrek na 31 'teeem- ber a.s. moet herleven, zulks mede in verband met de vraag wat er ten aanzien van de vervroegde afschrij ving (die eveneens per ultimo '57 een einde neemt) moet gebeuren. De vraag of de investeringsaftrek moet worden gehandhaafd voor be paalde pTojecten, waaraan belang rijke resico's zijn verbonden en die TAIPEI (Formosa) Volgens Nationallstisch-Chinese» inlichl gendienst zijn' -tijdens anti-coi nlstische opstanden in het uiterste westen van China 10.000 Tlbetanen gesneuveld of gevangen genomen. De communistische*, garnizoenen zouden even grote verliezen geleden hebben. Volgens de nationalistische rege ring begonnen de opstanden in Ti bet en de aangrenzende Chinese pro vincie Sikang in maart 1956, toen de communistische "autoriteiten landher vormingsprogramma's trachtten door te drijven. De regering te Peking heeft in het afgelopen najaar bevestigd, dat de Tlbetanen in provincie Szechwan ten oosten van Tibet in het begin van het jaar in opstand gekomen waren, maar dat deze revolte de kop inge drukt was. voor de nationale economie van we- zenlijke betekenis zijn, beantwoordt 'de regering ontkennend, omdat prak tisch hanteerbare criteria niet kun nen worden gegeven zonder een fis caal onverantwoorde discriminatie. Bij de vennootschapsbelasting kan volgens de regering een stelsel van belastingcertificaten niet worden ge geven, omdat daarmee het nage streefde evenwicht in de verdeling van lasten verloren zou gaan. Ten slotte merkt de regering op, dat naarmate haar beleidsprogramma vruchten afwerpt, weer een zekere accentverschuiving mogelijk wordt, waarbij wellicht ook op enkele der maatregelen zal kUnnen worden te ruggekomen. MAASTRICHT Na de actie van de vijf rjiburgse Republikeinen" heeft de stichting „Fons OUerids- sen" besloten een blijvend stand beeld van de dialectschrijver in Maastricht op te richten aan de Boschstraat tegenover het geboorte huis van Olterdisen. Het wordt een bronzen levens groot beeld. De inzameling van de benodigds gelden zal eerstdaags be ginnen. Men hoopt dat het stand beeld binnen enkele maanden kan worden onthuld. DEN HAAG. De benzlne-ver- koopmaatschappijen hebben aan hun afnemers-pomphouders verzocht ben zine zoveel mogelijk contant te verkopen en leveranties der maat schappijen zo snel mogelijk af te rekenen. Snelle verrekening verbetert de liquiditeitspositie van beide partijen. Lange kredietgeving geeft rentever- lies. Hoewel de verkoopmaatschap pijen niet in liquiditeitsmoeilijkhe den verkeren, wtl men verliezen op kredieten bij de gestegen totale geld- omzet zoveel mogelijk voorkomen. WARRENTON. BU een zich fn enkele minuten verspreidende brand in een Amerikaanse oude mannen- en vrouwenhuis zUn minstens 7® Inwonenden zondag in de vlammen omgekomen. De brandweer stond! door de geweldige hitte vrywel machteloos. Binnen één kwartier was alles gebeurd. Van de 155 in wonenden worden er 71. onder wie 45 vrouwen, vermist. Deze zijn levend verbrand in het bakstenen gebouw van twee en een. halve verdieping hoog. Velen der in- wonenden waren bedlegerig. Brand weerlieden. burgers en verplegers waagden hun leven om de oude mensen naar buiten te brengen. Toen de hitte wat afnam begon da brandweer de muren omlaag te ha len om daardoor de slachtoffers in. het gebouw te kunnen bereiken. Hqt dak stortte in toen het vuur op zijn felst was. Tydens de brand deed een. gesmoorde explosie de vlammen tot 20 meter orohoogschieten. De ramp heeft grote deernis ge wekt in het 1600 inwoners tellende stadje Warrenton. De oudste patiënte was 99 jaar. Nog geen week geleden was het gebouw officieel geïnspecteerd en goedgekeurd om als oadQ mannen- en vrouwenhuis te dienen. Dit is "bin nen vier jaar de derde brand in de Staat Missouri in een tehuis voor ouden van dagen. By de beide vorige kwamen resp. 12 en 18 mensen om het leven. KING'S LYNN, De 69-jarige John Winterton koopt op veilingen stoelen óp.. Gisteren heeft hij verteld waarom hij dat doei Hij is een „stoe- lenjdtter". „Ik betaal ongeveer 2 kwartjes voor een stoel, haal hem vervolgens uit "elkaar om te zien wat er in ach tergebleven is", aldus Winterton. „Gewoonlijk ritten er enkele geld stukken in, die meestal veel meer waard zijn dan de paar kwartjes, die ik neergeteld heb." HET wordt dus „Net als toen". Van de 17.000 Nederlanders die zich de moeite gegeven hebben hun oordeel over de acht Furovisie- lïedjes kenbaar te maken, hebben er ruim 7000 hun stem op dit lied je van Guus Jansen en Willy van Hemert uitgebracht. Corry Brokken gaat het in Frankfurt zingen. Na gisteravond de Duitse finale ge zien en gehoord te hebben lijkt er tot ontevredenheid over het vader lands resultaat geen reden meer te rijn. Dc Duitsers lieten de lichte- muziek-deskundigen van hun om- roepinstituten het oordcel vellen. Ze mochten tot 10 Punten geven. Alleen een Herr Doktor uit Mun- chen keurde het liedje dat onze had (over een plano, echt wel 'n leuke Schlager zonder chanson-preten ties) zes pun ten waardig. Zelfs de win nende song kwam niet boven het gemiddelde van 5 (onvoldoende dus) uit. 't Was een halfzacht geval, net geen chan son en. beslist geen Schlager.... Enfin, dankzij die Duitse finale hebben we gisteravond quizmaster Jans Joachim Kulenkampf weer in actie gezien, die ditmaal een minis ter een filmster en een caba retier als .prominenten voor z'n show had geëngageerd. Na zo'n uit- zendirig' besef je, waaraan het onze zich noemende quizmasters ont breekt: persoonlijkheid, gevatheid, geesk Kulenkampf zegt heel vrij moedige dingen tegen z'n promi- nenten. toch gaat hij nergens over de schreef. IN het AVRO-programma hebben zaterdagavond vier deskundigen nogmaals over de „Jeugd van te genwoordig" gediscussieerd. Hoewel 't tot een echte discussie niet kwam de heren deelden keurig op hun beurt hun eigen standpunt mer was de uitzending als geheel ze r verhelderend. Zo ontdaan als de protesterende oudere en jongere kykers waren de 'discussianten gelukkig niet. Ze be hielden hun nuchterheid; zagen mèt Jan Vrijman niet zoveel reden tot ongerustheid. Moge de roep om meer clubhuizen gehoord zijn!* O^REEKTAAL. is iets anders dan 0 'chrtjftafel.'gaarne akkoord. Maar zowel in de spreek- als ip de schrijf taal is 'n uitdrukking als die'welke de commentator bij de kunstschaat ser# uit Wenen bezigde waanzin: „Zij behoort tot een van de meest prominente knnstrydsters van Euro pa Wie was die zijhet linker been, de rechter grote teen de neus? En. de voorzitter van de radio-dis cussie over de Filmkeuring zou als ervaren radioman tochmoeten we ten, dat je in Nederland een jurist niet, met z'n titel aanspreekt. „Mees ter" zeg je tegen een machinist van. de Spoorwegen of op de grote vaart. H. S. Op tv vanavond 'n reportage van 'circus Strassburger (8 30—10 uurt Luistert u om 10.40 uur op Hilversum 1 eens naar die aardige reeks „Muzi kale folklore van het Iberisch schier eiland". volksmuziek toegelicht door drfi. Maya Hoogveld. (Advertentie l.M-i MWSStnttlDt GROT PATtyilKTRfch ROT& ntt Mijn BLOTE HA» ÉL»AAR net water STIJGT 5TCÊD6 5 HÉLLER! |Sai ARHtOPROETJt fcCHAA» YGOR DUI2E80 te ÉÉN 0OÏLEIHDEH onoi Wanneer Ralph vertélt, dat hij de zaak I weet er meer van en hij heeft mij sterk afgeraden van het begin af niet mocht." zegt Gloria, h-t reeds uitvoerig heeft besproken met Volsin en dat met hem in zee te gaan," Nils Björn vertelt, wat i |s nu eenmaal zc. dat ivy kapitein Rob» hri het od prijs zou stellen wanneer Rob met hi} van Voisin weet en Ralph trekt een bezorgd werking niet kunnen missen. Het Iykt mij «ju hem zou samenwerken, schudt Rob vastberaden gezicht. ..Tja", zegt hij. „als de zaken er zo voor- beter, wanneer je je contacten met Voism AI- het hoofd Het spijt mij." zegt hij, ..maar ik staan En op mij maakte hij zo'n joviale indruk! J breekt." Voisin niet Mijn vriend Nils Björn Wat denk jij er van, Gloria?' „Je weet, dat ik hem 52 „Ik trouw nog net zo lief met Hulp voor Onbehutsden." „Maar Nevil!" „Ik trouw nog net zo lief met een radio." Robert moest ineens aan de opmer king van Kevm denken, dat Rose mary alleen grammofoonplaten zou kunnen baren. „Ik trouw nog net zo lief met een krokodil." Daar Rosemary er heel aardig uit zag, veronderstelde Robert dat „kro kodil" op de tranen sloeg. „Ik trouw nog net zo lief met een zeepkist en nog net zo hef met de Ack-Emma,'' Dat laatste deed de deur dicht. „Maar Nevil, lieverd, waarom!" „Omdat ze gek is. Bijna net zo gek als de Watchman." Robert weerhield zich ervan te zeggen dat de Watchman 'zes jaar lang Neviï's bijbel was" geweest „Ach toe jongen, jullie hebben ge kibbeld. Dat doen alle verloofde paartjes. En dat is maar goed vook. Zo leer je voor het huwelijk dat je moet geven en nemen. Mensen die nooit gekibbeld hebben in hun verlo vingstijd, hebben meestal hevige ru zie in hun huweljjk. Neem het niet zo ernstig. Bel haar maar op voor je naar huis gaat vanavond." „Wij verschillen fundamenteel." zei Nevil koel, „En er is geen sprake van lk haar opbel. Wanneer ook." „Maar Nevil, wat De drie gongslagen, onderbraken haar. Het drama van het verbroken - engagement moest plaatsmaken voor de dmgen van het ogenblik, „Dat is de gong. Neem je glas maar mee, Jongen. Christina doet graag de soep op zodra ze het el erin gedaan heeft en ze is toch al niet in zo'n beste bui, doordat ze de vi9 te laat heeft gekregen. Wat dat overigens uitmaakt, is me niet duidelijk. Dat grillen kost helemaal geen tijd. En bet haltafeltje heeft ze ook niet schoon hoeven maken, want dat heb ik zelf gedaan." HOOFDSTUK 14 "Wat tante Lin ook helemaal niet beviel, was dat Robert de volgende ochtend om kwart voor acht moest ontbijten om vroeg op kantoor te kunnen zijn. Voor dit teken van de generatie was natuurlek de Franchi se verantwoordelijk. Het was heel iets anders als hij vroeg wilde ont bijten om een trein te halen of om de begrafenis van een cliënt bij te wonen, maar om zo vroeg op te staan alleen om tegelijk met een loopjongen aan 't werk te kunnen gaan, paste niet voor een Blair. Ro bert glimlachte en liep op z'n ge mak de Hoogstraat door, die nog stil en verlaten in het zonlicht lag- Hij had altijd van de vroege ochtenduren gehouden, dan was Milford op zijn mooist, met zijn frisse bloemen en al zijn pasteltinten. Net een aquarel in de zon. De lente had al iets zomers, de warmte van het trottoir verzacht te de koele ochtendlucht en de bo men stonden volop in blad. Hij was dankbaar voor de zomer. Dan waren de nachten korter voor de eenzame vrouwen van de Franchise, Maar mis schien was 't binnenkort allemaal voorbij en zou hun huis niet langer een belaagd fort zijn. Het kantoor was nog gesloten. Te gen de deur leunde een dunne, grij ze man die alleen maar uit botten Jeek te bestaan. „Goedemorgen," zei Robert, „had. u mij willen spreken?" „Nee," zei' de man, had mij wil len spreken." „ïk?" „Tenminste, dat beweerde u in uw telegram. U bent toch meneer Blair?" „Maar u kan hier nog niet zijn," zei Robert onlogisch. „Zo ver is 't niet." zei de man la coniek. „Komt u binnen," zei Robert, in een poging verder even weinig woorden te verspillen als meneer Ramsden. En terwijl hij zijn bureau open sloot, vroeg hy: „Hebt u al ontbe ten?" „Ja, ham en eieren in het Witte Hert." „Ik ben er geweldig bly om dat u zelf kon komen." „Ik was net met een. geval klaar. En Kevin Maedermott heeft veel voor me gedaan." Dat was Kevin. Ondanks een over vol .levenen al zijn oppervlakkige ironie vond "hij'tijd die mensen -te;,v helpen, die het verdienden. Waarin' hij sterk verschilde van de bisschop van "Larborough die bij voorkeur mensen hielp die het niet verdienden. „Misschien kunt u het" beste deze verklaring lezen," zei Robert en hij overhandigde hem het verhaal dat Betty Kane aan de-politie had ge daan. Ramsden nam-ae getypte vel len aan, ging in een stoel zitten, be gon te lezen en vergat evenzeer Ro bert's tegenwoordigheid ais Kevin'een paar.dagen tevoren béd- gedaan. Ro bert pakte zijn eigen werk en benijd de hen hun-concentratie vermogen. ,Ja. meneer Blair?" zei Ramsden tenslotte en Robert vertelde hem de rest. Het besluit van de politie geen vervolging .in, te stellen, de boosheid van'Leslie Wynn en het resultaat in de Ack-Emma, zijn eigen gesprekken met de familie van het meisje, zijn ontdekking dat ze busritjes .maakte en dat er bussen met twee verdiepin gen., op de Milford-route hadden ge reden en de vondst van tneneer X. v.Het zou dus uw taak moeten wor den meer van deze.X te weten te ko men, meneer Ramsden." zei hij. „De keilner, Albert, weet hoe hij eruit ziet en dit is de gastenlijst,over die-, periode. Het zou haast te mooljztja als hij er werkelijk had gelogeerd, maar je kan nooit- weten. Ver-^r gaat U Uw gang maar. U kunt '°- gen Albert zeggen dat U van my komt. Ik ken hem al jaren. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1