Moerdijkkanaal van de baan Een nuttig rapport DR. ADAMS STAAT MAANDAG VOOR ZIJN RECHTERS Garagehouders verliezen de over., schade-clausule Onschuld op sclioolsclioenen Gulden Vele getuigen in de zaak-Eastbourne I Atoomreactorin V.S. ontploft JORDANIË tegen „Eisenhower-leer" Engeland Jboudt rantsoenering van benzine Familiefeest in de radio INTERESSANT ARREST HOGE RAAD B SPROETJE SPARKS éMBSIp door FRANK GODWIN AVONTUREN VAN - KAPITEIN ROB door JOSEPHINE TEY MULO-DIPLOMA A en HILVERSUM (Beleende schriftelijks cursus) Vraagt ons prospectus Zaterdag 16 maart 1957 UIT de verklaring van minister Luns in de Eerste Kamer, kan ge voegelijk worden afgeleid, dat het Moerdijkkanaal van de baan is. Aan de ene kant is deze medede.' *.g niet .helemaal 'verrassend daar de bewindsman al bij een eerdere gelegenheid heeft gewaagd van de mogelijkheid van een andere oplossing in .verband met de Delta werken. Aan de andere kant is de formulering definitiever, dan velen hadden verwacht of durven hopen. In Brussel laat men zich wel heel wat voorzichtiger uit. Dit is echter oiet verwonderlijk; de Belgische regering wil formeel, niets prijsgeven van wat wij als de onbetwistbare rechten van het land beschouwt. Dit Moerdijkkanaal 13 jaren achtereen een obsessie gQffeest: in Neder land maar niet minder in België. Het was de dubieuze vrucht van een heiast verleden, waarin men terugvond de eeuwenlange afsluiting van de Schelde, het met pijn tot stand gekomen verdrag van 1839 en de Belgische annexatie-aanspraken na de eerste wereldoorlog. Anton Musaért begon zijn politieke loopbaan door exploitatie van de onrust,-teweeggebracht door de voorstellen inzake het Moerdijk kanaal in de twintiger jaren, die de Tweede Kamer aanvaardde, maar de Eerste Kamer met één steni meerder heid verwierp. - Het kanaal had door de joop'der omstandigheden het karakter gekregen van een óffer, dat Nederland'behoorde te brengen op het altaar der ver zoening tussen de beide landen. Intussen was die geforceerde verzoening hoe langer hoe minder nodig, daar immers langs natuurlijke wegen de volken voortdurend naar elkaar toe groeiden. Het bleek daardoor mogelijk, de kwestie van het kanaal steeds meer in een objectieve sfeer te benaderen. Was deze waterweg nóg wel de meest praktische oplossing? Zou hij niet bij de feiten achter blijven, tenzij hij iets zeer vervaarlijks werd? Bij deze twijfel kreeg het kostenelement een sterk reliëf. Antwerpen moet toch al zeer veel; uitgeven voor de modernisering van zijn havenuitrusting. En IS'ederland financiert zijn Deltawerken zelf. DE z.g. tussenwateren, die thans de naaste verbinding zijn tussen Antwerpen en de Rijndelta zijn onderhevig aan eb- en vloed- verschijnselen en voor de riviervaart minder geschikt. Het is echter duidelijk, dat zij een heel ander karakter zuilen krijgen, wanneer dijken hen vart.de zee hebben afgesloten. Dan worden ze veel rustiger en aanmerkelijk minder gevaarlijk, mede door de eenvoudiger en duurzamer bebakening van de vaarroutes. Het stemt tot verheugenis, dat de Belgische autoriteiten vertrouwen genoeg hebben om deze ontwikkeling te willen afwachten, ook al geven ze niets van de rechten van hun land prijs. Natuurlijk zijn zij verstandig genoeg om te begrijpen, dat een Moer dijkkanaal niet het ene ogenblik kan worden'prijsgegeven en het andere ogenblik weer kan worden verlangd. De aanleg ervan was niet uitsluitend een Belgisch belang. Van Nederlandse zijde hielden plannen tot ontwikke ling van Westelijk Brabant er nauw verband mee. Komt het kanaal er niet, dan moeten die plannen op andere wijze Worden verwezenlijkt. Minister Luns heeft nu meegedeeld, dat dit inderdaad zal gebeuren. Het is niet te zien hoe, nadat het Nederlands belang bij het kanaal is v ervallen, het' Belgisch belang nog eenmaal doorslaggevend zou kunnen worden. Van één ding moet men zich intussen rekenschap geven, n.l. dat onze zuiderburen recht hebben op een goede verbinding met de Rijndelta. De erkenning hiervan en de bereidheid, aan deze erkenning vorm te geven, zijn en blijven voorwaarden, tot de verwezenlijking van de Benelux- gedaebte. Concreet gesteld komt dat neer op het betrekken van België in de verdere voorbereiding van de Deltawerken en het cp loyale wijze reke ning houden met de wensen, die ten behoeve van de scheepvaartverbin dingen van die kant mochten worden geuit. MEN kan uit het. deskundig rapport, over het verhand,tussen het roken en de longkanker niet met volledige zekerheid concluderen, dat dit verband inderdaad bestaat De samenstellers van het rapport zijn zieb bewust geweest, dat de medische wetenschap geen wiskunde is en in vele gevallen dan ook maar niet .moet proberen, een exact bewijs te leveren van dingen, die zij menselijkerwijs, gesproken toch wel als vaststaand aanneemt. Met deze omschrijving is het geval, ge loven wij, het best gekarakteriseerd. Er wordt veel gerookt in Nederland in alle variaties van zeer matig tot uiterst onmatig; maar niemand kan zich in feite meer beroepen op de twijfel, die het'rapport zou laten. Want het levert dan wel niet het exacte bewijs, maar is verder duidelijk genoeg. Reden tot paniek „is er volstrekt niet. Er is hoogstens reden tot be zinning. De mensen dienen'te beseffen, dat matigheid bij'bei; roken minder kwade kansen geeft dan onmatigheid, en een geheel afzien van het-roken weer gezonder is dan matigheid, met overigens vooral in het laatste geval de mogelijkheid, dat op andere gronden het middel erger is dan de kwaal. Kortgeleden overleed een Amerikaansmedicus, die een der grootste experts was op het terrein van het verband tussen roken en longkanker... aan longkanker. Hij was een hevig roker en beeft aan een korter leven met sigaret de voorkeur gegeven boven een langer leven zonder. Hij koos bewust; en het is ook de bewustheid omtrent de feiten, die alle rokers maar vooral de sterke rokers, voortaan dienen te bezitten. In de statige zalen vanv;het Londense Hoge, Gerechtshof, de „Öld Bailëy" zal maandag dokter John Bodkin Adams voor zijn rechters staan. Dan zal, het doek in deze geheimzinnige zaak waarin hét gaat om het .vaststellen van de doodsoorzaak van verschillende- oude dames uit Eastbourne (Zuid-Engeland), voo- de derde en laatste maal opgaan. LOS ALAMOS, De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren te Los Alamos Nieuw Mexico bekend gemaakt, dat op 12 februari de kern van een proef reactor is ontploft. Niemand werd gewond, de reactor Is volkomen ver woest. De reactorkern bestond uit een bol uranium 235, ongeveer 1? cm in door snede, op een driepoot. Het gebouw waar de ontploffing zich voordeed, is niet beschadigd. Het gevaar voor besmetting door straling is met de gebruikelijke rei nigingsmiddelen opgeheven. Het apparaat ontplofte toen de hitte te groot werd als gevolg van een „ver keerd functioneren van speciale proefapparaten". AMMAN De Jordaanse premier, Soeieiman Naboelsi, heeft gisteren op een massabijeenkomst te Amman verklaard, dat zijn regering niet ge bonden zal zijn aan de „Deer van Eisenhower" voor liet Midden-Oos ten. De Arabieren zullen niet toestaan, dat enige buitenlandse regering zich in hun politiek mengt. De Arabieren zullen, zelf hun vaderland verdedi gen, aldus Naboelsi, WILLEMSTAD (Curasao). De KLM-piloot Petrus Stein, die bij een duik in het zwembad van de Pis- cadera-club zo ongelukkig terecht kwam, dat hij drie halswervels brak maakt het na operatief ingrijpen redelijk wel. Tegelij kei-tijd is. de kwestie van de doodstraf in het Engelse parle ment nog steeds actueel. Mocht de in bewerking zijnde wet van kracht worden voordat Adams eventueel veroordeeld is. en wanneer boven dien vast kromt te staan, dat hij één rijke patiënte om het leven heeft gebracht, dan zal het vonnis luiden; levenslang. Kan het openbaar ministerie aan tonen. dat dr. Adams schuldig is aan nog meer sterfgevallen in East bourne. dan kan de rechter aan het eind van het proces John Bodkin Adams de zwarte kap over het hoofd laten leggen en de gevreesde woor den van het doodvonnis uitspreken, Herbert Hannam. detective commissaris .van Scotland Yard, heeft meer dan twintig sterfgeval len in verband met de zaak Adams in onderzoek gehad. De Kroon heeft dokter Adams (58 jaar) de moord ten laste gelegd op mevrouw Alice Morel!die in 1950 stierf. Tijdens het vooronderzoek is dr. Adams nog van twee .andere moorden beschuldigd: die op het rijke echtpaar Hullet.' Dit zou in 1956 zijn gebeurd. Het eerste, bedrijf van het drama speelde zich af in Eastbourne waai de arts op 23-jarige leeftijd een praktijk begon. In 1953. werd in het Zuid-Engelse stadje uitgebreid ge sproken over het testament,van een. overleden patiënte, dat. op naam van haar dokter kwam te staan. De fa milie trachtte het testament gewij zigd te krijgen, doch dit mislukte. DR, JOHN BODKIN ADAMS; j; lirysprcalc LONDEN De Engelse regering is niet van plan fle benzinerantsoe- nering te beëindigen? zolang het vraagstuk van het vervoer van de olie uit het Midden-Dosten niet op bevredigende wijze is geregeld. Volgens de Engelse minister van Verkeer Watkinson, stelt de ben- zinerantsoenering Engeland in staat to tonen, dat het niet bereid is iedere prijs te betalen om het Suez- kanaal te kunnen, gebruiken. De afgelopen maanden hebben volgens hem aangetoond, dat het Suezkanaal niet zo onmisbaar voor de Engelse economie is als velen menen en al heeft Engeland dan meer dollars moeten uitgeven, het. is er in geslaagd zijn economische bedrijvigheid te handhaven en werkloosheid te voorkomen, aldus minister Watkinson. Toen de verhoren tijdens het voor onderzoek in de zonk tegen dok ter John Bodkin Adams in vol if gang waren tra den onder onde ren oIs getuige op de verpleegsters Ah..~ Helen Ma son—Ellls, en me vrouw Stronach. De oto werd in januari gemaakt toen beide dames van de trappen van het gerechts gebouw in East bourne afdaalden Bovendien ging het feit over de tong dat dokter Adams na een verbroken verloving jaren later.pas.de bruid schat terugbetaalde. Zo vasthoudend als de roddelaars in Eastbourne vorig jaar waren, kwam echter niet eerder voor. De politie kon de geruchten over de kleine, gezette arts niet langer on derdrukken.. Toen begon de tweede akte van hei drama. Het bewijs materiaal, tijdens het vooronderzoek verzameld, rechtvaardigde een be handeling voor het Hof in Londen. Daarmee zal dan voor.de derde maal het doek opgaan. Een maandenlang zwoegen van Scotland Yard is hier aan voorafgegaan. De beschuldigde: arts zit nu al twee maanden gevangen. Hij heeft in deze tijd veel in de bijbel.gelezen. Zijn familie heeft brieven ontvan gen, waarin hij schrijft dat hij vrij-; spraak verwacht, IVoor de lekereeh- ters verklaarde hij onlangs onschul dig te zijn. Dokter - Adams, verdacht van moord op één van zijn vrouwelijke patiënten, heeft zich verzekerd van juridische bijstand van Geoffrey Lawrence, .één van de briljantste strafpleiters in Engeland. De. zaak tegen Adams wordt geleid door Sir Reginald Manningham Buller, aan klager des Konings. Dit is traditie in belangrijke vergiftigingszaken. Ook rechter Devlin, die op de nomi natie staat voor het minïstersambt, z.it achter de groene tafel. De advo caat van Adams heeft zes raadslieden ■naast zich, die hem bij de pleidooien zullen steunen, Er is een lange reeks van getuigen en getuïgen-deskundïgen voor de zaak tegen dokter Adams opgeroe pen.; Artsen, verpleegsters, ambte naren, en zelfs de stoker van een crematorium. iiiBBiiiiiiilpiimriiiiiiniiiijiiiiiii!» 7 AN de vijftigste uitzending van V z'n veel beluisterd serie-hoor- spel „De jeugd vliegt uit" had Jan de Vries een drievoudig familiefeest gemaakt: kleine Elsje thuis rut haar operatie; vader De Wit ontdekt by toeval dat hy z'n zilveren jubileum viert; Gerrit telegrafeert dat hij over 'n maand uit hef sanatorium rutar huis zat komen. De. tekst van dit aan coïncidenties rijke half uur was minder jeestetijfc dan men had mo gen verwachten. Het gebruiken van een paar maten uit Mozarts ihooiè jeugasonate in G ("gespeeld door Alice Heksch en Nap de Klijn) voor de overgingen deed wat onwezenlijk aan. Er werd ook wel erg veelhoor- baar heen en weer gelopen Geluidseffecten werken, als ze te veelvuldig worden toege past, licht pre tentieus. En dit is jammer voor zo'n gemoedelijk familie-hoorspel, dat het juist van de pretentieloosheid moet hebben, En- ny Mols-de Leeuwe kreeg overigens weer 'n mooie gelegenheid, die ze dan ook dankbaar aangreep, om haar faam als stem-virtuase te be vestigen. Ze zette een lekker „volk se" tante tegenover een lieve, alge meen beschaafde sprekende moeder. Hoewel Anne Marie du Pon-Van Ees zelf sinds jaren mama is, speelt ze de haar toebedeelde kinderrolletjes nog' steeds aandoenlijk. H. S. - T WEE regionale orkesten laten -*■ zich morgen via oe Hilversum- se zenders horen. Het Gelders Or kest voert in een concert, dat om 2.20 op Hilv. I begint onder leiding van Jan Out en met medewerking, van de violist Herman Krebbers werken uit van Bela Bartók, Nicco- lo Paganini (Vioolconcert in D) en Anton Bruckner. Om 23.15 speelt het Brabants Orkest, gedirigeerd door Hein Jordans, Moesorgsky's „Schil derijententoonstelling". (Hilv. II) De discussie in de rubriek „Opde keper beschouwd" (Hilv. I, 19—19.30 tiur) zal gewijd zijn aan de toe komst van de Nederlandse speelfilm. DEN HAAG. Is de z.g.n, Bovag- clausule, welke de garagehouder- autoreparateur vrijwel van Iedere aansprakelijkheid voor schade aan dé bij hem gestalde of gerepareerde auto's ontheft^ cn bovendien' van 'diens dient eist, dat deze hem zal vrijwaren tegen elke aansprakelijk heid jegens derden, een geoorloofd beding of moet men aannemen, dat deze clausule nietig is omdat haar strekking in strijd is met de goede zeden cn de openbare orde? Over deze vraag heeft de Hoge Raad on langs een interessant arrest gewezen. Iemand had bij een garagehouder., dié aangesloten; was bij dé Bond van Automobiel- en Garagebedrijven (Bovag) zijn auto laten repareren. Tijdens een proefrit, door een werk nemer van de garage gereden, werd een ongeluk veroorzaakt, waarbij derden, schade opliepen. De verzeke ringsmaatschappij, welke de schade had moeten, vergoeden, eiste het door loofö is," gezien haar inhoud en. de wijze waarop zij is tot stand geko men. ■-/A'-.r. 7 A' Alle garagehouders in Nederland (zo. overwóog het Hof)' zijn aangeslo ten bij de Bovag, die echter van zijn leden eist, dat zij in haar stallings en reparatie-overeenkomsten de bewus te clausule opnemen. Volgens het Hof kómt- het er dus opneer dat men In .Nederland gedwongen' is zijn auto te stallen en te laten repa reren op dé door de Bovag gestelde voorwaarden. Het Hof noemt dit on der deze omstandigheden misbruik van macht. Dc strekking der clausule wordt daardoor ongeoorloofd en dientenge volge nietig, aldus het Hof. De garagehouders legden zich bij dit oordeel niet neer en gingen in cassatie bij de Hoge Raad. Zij berie pen zich erop, dat de inhoud van de clausule op zichzelf genomen, toch moeilijk als onzedelijk en -in strijd haar uitgekeerde bedrag terug van r?„K «L de garagehouders. Dezen wezen oo openbare orde kan worden hun beurt de eigenaar van de auto b hr aan als. degene, die de schadevergoe. ding zóu moeten betalen. De garage houders beriepen zich daarbij op de Bovag-clausule, welke een onderdeel was van de overeenkomst waarbij zij de reparatie van de auto op zich hadden genomen. Het Gerechtshof achtte de eigenaar 'van de auto niet aansprakelijk:, op grond van de overweging, dat de strekking van dé clausule óngeoor- De Hoge Raad aanvaardde dit ver weer in beginsel echter niet Betekent dat alles nu, dat de Hoge raad van" oordeel isj dat de Bbvag clausule eens envoor al nietig: is? Zover is de Hoge Raad niet gegaan! De Hoge Raad - wenst inv iedere concrete situatie uitgemaakt 'te. zien of zo'n clausule onder, die spéciale omstandigheden, moét. worden.7 be schouwd als een overeenkomsti.met een ongeoorloofde strekking.; De Hoge Raad wees de zaak terug naar het Gerechtshof- opdat zij opnieuw zou kunnen worden bekeken met in achtneming van deze richtlijnen. TOEN ik b\7 mijn htds.liep, zag ik Karëltje plotseling op rolschaat sen uit de zijstraat schieten. Vlak voor een met alle remmen piepende auto zweefde hij in mijn richting» dreef inHef voorbijgaan een in het nauw .'gebrachte brom fietser de stoep op en stopte voor me met het siermanuaal van Sonja Henie in haar beste tijd, „Dag meneerriep fdjstralend. Ik prcheer'dq ntijnjiart, dat door z-jn'exercities óp de rand van de dood het kloppen voor een poosje had opgegeven, .weer aan de gang té krijgen en Jiracht eindelijk uit: ,;Hoe kom je aan die dingen?" „Me rolschaatsen?" vroeg hij, „O, die heb ik voor mijn verjaardag ge had. Ik ben gisteren jarig geweest. Acht geworden". Hij mam een effect pawze. Ik begon aan het karakteristieke tasten naar de beurs in de achterzak dat. ik mijn ooms vroeger, op hoog tijdagen altijd .zo graag zag doen. „Dat hoeft niet..." zei hij. Maar ik zette door, want Kareltje is een buurtmakker van me. Om on verklaarbare redenen doet hij de he le dag niets anders dan stralen. Ziet hij my- lopen, dan-roept hij altijd; „Gaat u naar deradio meneer?" Want hij waant mij voortdurend naar die uitvinding op weg en trekt er zo'n feestelijk gezicht bij, dat de heer Ary van Nier op. zijn dagelijkse plichten met dubbel plezier zou waarnemen, alshij het eens kon zien. Meestal schud ik van neen, maar" zó nu en dan roep ik' maar „ja". in 'slrijd met' de waarheid dik wijls, maar je wilt zo'n jongen toch niet altijd teleurstellen. Soms hangt hij uit zijn raam en vraagt: „Meneer, schrijft u een stukje over me iti dc krant?" In zulke, gevallen hul. ik rnij in een vaag eventueelgebaar, want de hoofdredacteur' wil perse niet hebben dat wij de krant maar uol schrijven over alle jongetjes die dat vragenEr moet ook nieuws in, zeg nu zelf... „Wat heb je nog meer gehad?" vroeg ik, toen ik mijn bijdrage in zijn hand had gestort. ,Nou, een trui van me opoe", zei hij mihdchtend. Maar oplevend: „En ook een onbreekbare draad voor me hengel van mijn oom Jan. En een stripboek van me zusje. Een dik stripboek".' Hij wees hoé;dik. Het was behoorlijk dik. „En dan een gulden van mijn tan te Ans en me oom Gerard", besloot hij'. Dat klonk net zo 'sip als die trui, zodat ik sprak: „Daar kun je toch wat voor gaan kopen?". „Ja; maar ik heb'er toch een strop aan", zei hij, „want mijn' zusje was in december jarig en toen hadden ze ruzie, me tante Arts en me oom Gerard. Dus toen wilden ze niet samen op haar verjaardag komen. Hij keek me heel link aan. ,,'s Ochtends kwamme oom Ge rard", vervolgde hij,, „en die gaf haar een gulden. En middags kwam me tante Ans;. En dié. gaf haar ook een gul den. Toen had me zusje twee gul dens. Maar ja, nou zijn ze weer goed. Nou^doen ze' wéér alles saamp jes". Hyhaalde zijn schouders-op;Maar de lach kwam spoedig terug, „O, ze krijgen heus wel tóeer ruzie hoor", riep hij; ,JJat zegt me moeder. Ze krijgen het vast weer; Dag me neer!" Hijzettezich af en zwierde weg, maar halverwege de .rijweg draaai- de hij om en riep: .Meneer, schrijft u. een'stukje over me in de krant?" Nou, vooruit dan maar. Zoveel optimisten zpn er tenslotte ook niet, tegenwoordig. KRONKEL ÉRtiwELtEnSEEn Y':W IMn0IJ LOhSCMttn in DÈ Jkif HtTOPPÈ SC.nOOBSTE.Efl A Klbt 2954. Jaap wil proberen zijn achtervolgers op een dwaalspoor te brengen en hij rent niet direct in dc richting van de baai waar de sloep ligt. Hij houdt zich enkele minuten schuil achter en kele rotsen. Voisin en Omar raken het spoor bijster, doch dan opeens zien' zij hem weer, juist •wanneer hij om een rots heenklimt, waardoor hij enkele ogenblikken geheel onbeschut staat, „Vlug, Voisin!" roept Omar. „Dat hoef je mij niet te zeggen," snauwt Voisin!" die zich al plat op de '5 „U wilt dus nog iets hebben met het handschrift van Gladys Rees?" „Ja. En nu ik erover nadenk, is dit haar eerste baantje, geloof ik. Ze is dus. waarschijnlijk pas van'school. Misschien kunnen ze U daar helpen. Het zou een geweldig punt in ons voordeel zijn, als we zonder slinkse manieren haar verhaal konden on dermijnen. Zou 't mogelijk zijn hier in iets te bereiken, denkt U?" „Beslist", zei Ramsden alsof hij zeggen wou alles wat redelijk is, kan ik voor elkaar krijgen. "Is ze hier op school geweest?" „Nee, er is me verteld dat ze' uit eer andere streek komt." „Goed, daar kom ik wel achter> Waar werkt ze?" „Op die afgelegen boerderij van Bratt. Hij ligt voorbij de velden van de Staples." „En wat dat meisje Kane be treft..." „Valt er niets meer in Larborough te doen. Tk weet best dat U Uw vak uitstekend verstaat, maar ze is toch beslist in Larborough geweest". „Inderdaad. We hebben ook iedere rotsen heeft neergeworpen, aanlegt, mikt en de i gelegenheid ontdekt, die ze heeft be- haan overhaalt. Driemaal weerkaatsen de rotsen I zocht. Maar die X kan wel in Lar- de echo van-het salvo. Omar en Voisin zien de 5 borough wonen. Zé kan wel bij hem vluchteling omlaag storten. Hebben de kogels J ingetrokken zijn; Een maand is een hem dodelijk getroffen? I lange tijd om te verdwijnen, meneer (Advertentie IJM.) Wilt GU| in I95S slagen? Sluit U dan xo spoedig mogelijk tan bij Keuze uit ?at van opleidingen o.a. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Cursu-sadres.' Scestdifkersiraaiweg 03 - Telefoon 5432 'rough wegging, was ze niet meer te herkennen." Robert zat haringgraatjes te teke nen op zijn vloeiblad, heel netjes en decoratief, „U begrijpt zeker wel wat dit betekent," zei hij .moedeloos, „we zijn verloren." „Maar U hebtdit," protesteerde Ramsden, op. het briefje en het hor loge wijzend. lrDat maakt alleen.een. eind aan de rechtzaak. Het doet niets af aan het verhaal van Betty Kane. Als de Sharpe's ooit rust willen krijgen, moet dat kind voor leugenaar gezet worden. En om dal te kunnen doen, zouden we moeten weten waar ze die weken gezeten heeft." „Tja, ik begrijp 't" „U hebt natuurlijk aan de particu lieren vliegtuigen gedacht?" „Zeker. Maar ook daar .geldt het zelfde. We hebben geen foto. van die man, dus hij kan een van de honder den zijn die. in die periode met vrouwelijk gezelschap is vertrokken." „Niets aan ie doen.-We zijn ver loren." „U bent moe, meneer Blair. U hebt een beroerde tijd gehad." „Ja. Het gebeurt niet vaak dat een advocaat een dér gelijke, zaak op zijn nek krijgt." Ramsden keek heen aan met iets van oprechte bewondering in zijn ogen. „U hebt 't er lang niet slecht afge bracht, meneer Bloir. Lang niet slecht" - „Dank Tl," zei Robert glimlachend. Uit *de mond van Ramsden. waren die woorden zo goed als een diploma. „Maar laat U dé meed niet zakken. In het ergste géval, hebt U toch een mooie troef in handen. Of zal U heb ben, als ik dat bewijs in handen krijg." Robert gooide mét een plotseling gebaar zijn pen neer. „Troeven in teresseren me niet," zei hij onver wacht heftig, „rechtvaardigheid in- tereresseert me. En ik heb maar één verlangen op het ogenblik: dat beie verhaal van die Betty- Kane ontzenu wen. Dat "is het'.erge, hoeveel kans is daarop. En wat hadden wé meer ..moeten doen om het .voor elkaar te .krijgen?" v ,Jk weet rt niet." zei Ramsden ernstig, „bidden misschien." (Wordt vervolgd' Blatr. Een scharrelpartijtje duurt gewoonlijk niet langer dan 'n week end, hoogstens een week. Ze kan heel goed in zijn huis gelogeerd hobben." „Denkt U dat het zo gebeurd is?" „Nee," zei Ramsden langzaam; „als U het precies wil weten, meneer Blaïr, dan denk ik dat we haar bij een van de uitgangen gemist hebben. „Uitgangen?" „Ja. Ik geloof dat 2e het land uit is geweest, maar dat ze er toen zo. anders uitzag dat niemand haar van de foto herkende." „Hoe anders." „Nou, ze zal heus geen valse pas gehad hebben. Ik neem aan dat ze als zijn vrouw mee is gegaan." „Ja, heel goed mogelijk." „Maar dat kon niet met dit uiter lijk. Ze zal zich opgemaakt hebben en misschien heeft ze haar haar wel opgestoken. U hebt er" geen idee van hoe opgestoken haar een vrouw ver andert De eerste keer dat mijn vrouw hét deed, herkende ik haar haast niet. "We waren twintig jaar getrouwd, maar ze zag'er zo anders uit, dat ik me wérkelijk verlegen voelde." „U kunt heel goed gelijk hebben," zei Robert treurig, „zo kan het best gegaan zijn." „Daarom moet U geen geld meer weggooien ..Heus, meneer Blair, het heeft geen nut. Het meisje» dat we zoeken, zag er totaal anders uit dan op die foto. Iedereen herkende haar dadelijk op plaatsen waar ze er nog wel net zo uitzag, in de bios copen bijvoorbeeld. Maar verder gaat 't niet meer op. Toen ze uit Larbo-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1