N D' Partij der paradoxen Overgangsfiguur Regering teleurgesteld over lucht vaart verdrag KWAVVA i Bereikte resultaat in V was maximum Russisch communisme belangrijk verzwakt Y oedselvergiftiging de rechtbank voor - CHECH A QUO-\ JACK LONDON onder de goudzoekers Zwitserse lening voor Eurofima Van Wood in Nederland Belinda Lee in brand bij filmopname Eden binnenkort uit ziekenhuis Bannelingen in Den Haag bijeen Democratisch-revolutionaire proces nadert zijn climax Nehróe gaat naar Scandinavië Moskou: Dulles is agressief Eerste „toverballen" voor dr. Drees Eis van een maand tegen magazijnchef Weer stakingen in Frankrijk Benden doden 150 mensen op Celebes 't is weer SPROETJE SPARKS doorFRANK GODWI AVONTUREN VAN 4' - KAPITEIN ROB door Vrijdag 26 april 1957 OG een jaar blijft de heer Tilantis vooralter van de Christelijk Historische Unie; maar dan is het ook definitief afgelopen, heeft hij In de jaarvergadering van zijn partij meegedeeld. Hij hield een rede In de hem eigene, blijmoedige, trant; het stemmenpercen tage van de partij was, zeï bij, bij de laatste verkiezingen wel gedaald, maar het stemcijfer was toch gestegen, zoals trouwens de C.H.U. hij alle na-oorlogse verkiezingen winst aan stemmen heeft geboekt, Het moet wel een mooie ouderdom zijn, die gelooft in stabiliteit van de dingen, al valt inderdaad niet te ontkennen, dat tot dusver het weerstandsvermogen van de gemoedelijke C.H.U. in de politieke storm heel wat groter is dan dat van de veel strijdbaarder A.R, partij. Wie, als buitenstaander, het karakter van de C.H.U. wil verstaan, kan een bijdrage tot zijn kennis putten uit hei feit dat, volgens een mede deling van de penningmeester, de heer Van Brugghen, de heie apparatuur der partij draait op nog geen dertig mille per jaar. Er was een tekort, en de contributie ia nu verhoogd tot een gulden per jaar, hetgeen echter nog tc geef 5» voor een politieke organisatie, die de vijfde in grootte is in Nederland. Deze organisatie gaat rustig baar gang in wonderlijke paradoxen. Haar wezen wordt veel meer bepaald door traditie dan door politieke overeen stemming, met dién verstande, dat traditie naar zekere conservatieve opvattingen moet leiden. Dit conservatisme ontbreekt geenszins in de C.H.U,, maar toch is deze partij helemaal niet te vinden voor de vorming van een conservatieve regering. Er is wel meer. Ondanks haar gods dienstige grondslag is zij tegen de antithese en helemaal niet over de hele linie Toor bijzonder onderwijs. Soms lijkt in de C.ELU. de politiek eer een storend element dan een bindmiddel. E heer Tilanu» heeft zijn mening gezegd over het verwijt van de heer Romme, dat het de C.H.U. is geweest, die vorig jaar de vorming van een regering op andere basis heeft verhinderd. Wat Hl; zei, bleld niet in, dat de heer Romme ongelijk bad. Het hield wel iu, dat de C.H.U. ongelijk had gehad, mee te doen in een nieuwe christelijke coalitie. De basis van deze coalitie zou smal en onzeker zijn geweest, zei de heer Tilantis; iets, wat hij met cijfers adstrueerde. Toch lag hier niet de kern van de bezwaren. De kern was, dat de C.H.U, zich in het uitsluitende gezelschap van K.V.P, en A.R, partij niet (meer) op haar plaats had gevoeld. De felheid van deze partijen in hun strijd tegen de politieke doorbraak is haar vreemd. Natuurlijk is de C.H.U. helemaal niet zo vóór de doorbraak maar, vreemd als het moge klinken, ze be schouwt zichzelf als een doorbraakpartij in die zin, dat ze zich niet vast legt op hepaalde strenge ideeën en hepaaide zeer principiële politici. Zij wil inderdaad een unie zijn, ruim en open. De vraag wat van de idee,-geconfronteerd aan de staatkundige werke lijkheid, terecht komt, kan ditmaal onbesproken blijven. In elk geval heeft de C.H.U. zich tot dusver tamelijk wel gehandhaafd, en leeft in haar boezem meer dan ooit het besef, dat het geraden is, de A.R. broeders op een afstand te houden. Los van de politiek (en men moet in de C.H.U. veel los van de politiek zien) vindt men in de P.v.d.A-, eigenlijk meer verwante geesten. Het is dan ook wel meer dan een accentverschil, dat de AJL partij de P.v.dA.. in de oppositie bad willen hebben, juist omdat die zoveel winst maakt, terwijl de C.H.U. zegt, dat het niet aangaat, de snelst groeiende partij uit de regering te weren. Op rust liever dan op strijd bouwt de C.H.U.; en voor haar voortbestaan hangt veel er van af, hoe lang haar een bestaan in rust nog is vergund. MET oud-minister Albarda is een figuur heengegaan, die in de periode tussen beide wereldoorlogen, een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de politieke ontwikkeling in Nederland. Hij bewaarde een levendige herinnering aan de tijd, toen in de in ternationale sociaal-democratie de Duitse invloeden nög sterk overwogen: Bebel, Liebknecht, Kautsky, het Erfurter program. De ineenstorting van de Tweede Internationale in 1914 had echter veel bezinning gebracht, en Albarda is dén dergenen geweest, dift geroepen waren, uit de gebeurte nissen de juiste gevolgtrekkingen te maken. In zijn partij, de S.D.A.P., heeft hij de evolutie krachtig bevorderd. De oude theoretische hallast moest worden uitgeworpen; de nadruk behoorde te vallen eerst op de democratie en pas dan op de inrichting der maatschappij naar socialistische denkbeelden. Hi eraree werd ae S.DA..P. een parlementaire partij naar Nederland» model, strevend naar verande- - ringen en hervormingen, maar slechts overeenkomstig de wü van de meerderheid en op de basis van de geestelijke vrijheid. Vooral in de jaren voor de tweede wereldoorlog heeft Albarda met alle kracht stelling genomen tegen de dictatuur, die zich toen dreigend aan. onze oostgrenzen vertoonde. Liever hongeren in vrijheid dan kostelijk eten ouder de knoet van do dictator zei hij eens. Het lag geheel in de lijn der ontwikkeling, dat hij tot het ministerschap werd geroepen, en het Is alleen maar jammer, dat hij zo weinig gelegenheid heeft gehad, in deze hoedanigheid zijn bekwaamheden ie ontplooien. Hij was een goed en 'moedig Nederlander en zal niet worden vergeten. DEN HAAG. De regering van het Koninkrijk der Nederlanden is, mét de delegatie, die in de V.S. de luchtvaar ton derhand elingen heeft gevoerd, overtuigd, dat het bereikte resultaat inderdaad het maximum Is, dat Jn de gegeven omstandig heden kon worden verkregen. Dit resultaat kan het best worden ge karakteriseerd als een redelijk com promis. dat de elementen bevat voor een uiteindelijk tot stand te bren gen overeenkomst, welke de billijke Nederlandse verlangens vollediger zal bevredigen dan thans het ge val Is. Dit wordt opgemerkt in de Memo rie van Toelichting bij het ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van de op 2 april 195? te Washington tot stand gekomen luchtvaartovereen- komrt tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver., Stalen, welk ontwerp is ingediend bij de Tweede Kamer, de Staten van Suriname en de Staten der Nederlandse Antillen, opdat de luchtvaartovereenkomst goedgekeurd zal worden voor het ZüRlCH, Een groep Zwitserse banken zal aan hét publiek een le ning van 30 miljoen frank aanbieden ten behoeve van de Euro flink, de Europese maatschappij vöor de fi nanciering van spoorwegmateriaal te Bazel. De opbrengst van de lening, die een rente van 4% procent zal dra gen en tegén nominale waarde zal worden aangeboden, zal door de Eurofima worden gebruikt om de aankoop te financieren van ongeveer 2.000 goederenwagons. Deze wagon* zuilen aan zes Europese spoorweg maatschappijen verhuurd worden. Vrijspraak voor ongeval tijdens rijles aan verloofde DEN BOSCH, De Bóssche recht bank heeft de vertegenwoordiger N. H. uit Amsterdam, tegetl wie een maand gevangenisstraf was geëlêt wegens het door roekeloosheid en onvoorzichtigheid veroorzaken van de dood van het driejarige meisje W. M» «J. te 's-Hertogenbosch, vrijge sproken van het hem tenlaste geleg de. Het ongeluk geschiedde toen de verloofde van H., die atiforijles van hem kreeg, plotseling in' paniek stemming geraakte en een verkeer de manoeuvre maakte. PETER VAN HOUTEN, pardon Van Wood, is in het land. De Haagse jongen, die in Italië 'n groot se carrière maakte als gitarist en daar trouwde met een Perzische prinses, is gisteren in Amsterdam aangekomen met de leden van z'n kwartet. Morgenavond treedt hij op in de VAKA-showboat; in de tweede week van mei zal hy in een AVRO- tclevisie-prograroma te 4ie« zijn. Het schijnt even gespannen te hebben tussen de beide omroepverenigingen, wier leidende figuren elkaar de laatste weken toch al niet zo vrien delijk aankijken. Va» Wood zelf is er kalm onder gebleven. Hij maakte zelfs de indruk ietwat geamuseerd te zijn- Hoe kan het DE actie „Goedzo" wordt op 6 juni officieel gesloten met een bij eenkomst in het Amsterdamse Con certgebouw, die zowel door de klank- radio alö door de televisie zal worden uitge zonden. In Den Haag is een „Goedzó"-comi- té gevormd, dat zich ten doel stelt om op Vlaggetjes dag 18 mei een stertocht" voor fietsers, bromfietsers, scooterrijders, motorrijders en automobiliste» naai de Houtrusthallén te organiseren. Iedere 500ste deelnemer mag een tochtje makén op een van de loggers, die deelnemen aan de vlaggenpörade. Het inschrijfgeld wordt aan ,,Goed- zo" afgedragen. OP woensdagavond. I mei brengt de VARA een programma onder de titel „Doorsnee in doorsnee": een keuze uit de liedjes van Annie M. G, Schmidt en Cor Lemaire, die van 1952 tot 1957 werden gezongen in „Het huis dat in Holland staat". f-f BT door de KRO verzorgde te- f levisie-programma uan gister- avond haalde êën behoorlijk niveau. De jongerenritbriek „Testplaat" was ditmaal niet rommelig maar instruc tief en aantrekkelijk. Het gesprek over beroepskeuze, dat prettig en on gedwongen aandeed, zal -niet alleen door de jeugdige kijkers met inte resse zijn gevolgd. „The Latin School Six", schoolbond van het Arnhems Stedelijk Gymnasium, kreeg éért fris se presentatie. Wel de moeite waard uifls de rechtstreekse repot tape, met Joop Rein boud als gids, uit de gie terij «oor scheepsschroeven, te Dru- nen. Ons principieel bezwaar tegen de behandeling nart dergelijke onder werpen in deze vorm is er echter niet- geheel door weg genomen. Do cumentaires kunnen in het algemeen beter op film worden vastgelegd. Heerlijk zonnig was gistermiddag de voetbalreportage uit Rome die goed op het beeldsclterm kwam. De Italiaanse cameramannen slaagden er doorgaans in het snelle spel te vol gen. H. S gehele koninkrijk. De wet zal in werking treden met iftgang van 25 april. Het heeft, aldus de Memorie, de regering van. het Koninkrijk zeer teleurgesteld, dat de route naar Los Angeles, waaraan terecht zo grote betekenis wordt gehecht voor de toekomstige positie van de K.L.M. en voor de economie van het Ko ninkrijk, niet in de overeenkomst kon worden opgenomen. De weer stand daartegen in Amerikaanse luchtvaartkringen en in het congres sproot, behalve Uit een overdreven vrees voor de concurrentiekracht van dé K.L.M. voort uit het besef, dat geen precedent voor onderhan delingen met andere landen mocht worden geschapen. De regering van het Koninklijk vertrouwt echter, dat binnen afzienbare tijd de inzich ten en de omstandigheden in de Verenigde Staten zodanig zullen zijn. dat bij een heropening van het gesprek meer begrip zal worden getoond vóór het feit, dat Neder land tot de vier grote luchtvaartmo- gendheden behoort, alsmede tege moetkomendheid ten aanzien van de Nederlandse wensen. Als aanwijzing in die richting mag onder meer worden gezien, dat, zo als blijkt uit de bij de overeenkomst gevoegde briefwisseling, de regerin gen ervan doordrongen zijn, dat van een voor beide partijen bevredigen de overeenkomst niet kan worden gesproken, zolang het de KL.M. niét is toegestaan 1 lichtdiensten naar Los Angeles te exploiteren, en dat de regering ven het Koninkrijk op kor te termijn te Washington zal terug- komen op deze aangelegenheid. Ci5ti:iïi5ti «i.ri aiiirj nu li sy y :7ïüirt!n;. li fiffiu Ltnmn lurjuft si :ii!i hi,i ,1. Dat hei filmster zjjit soms z$n ge vaarlijke kanten heeft, kan nu ook de Britse Belinda Lee getuigen. Na- dat de filmstér Jean Seberg bij'op namen voor de film Jeanne d'Arc bijna verbrand was, is haar gisteren hetzelfde overkomen. Alleen «en zeer laag uitgesneden japon redde haar van ernstige verwondingen. Toen zij zich by de opnamen voor de film „Dangerous Exile'' op een bed met éen troonhemel liet vallen, raakte een van haar lange lokken een kaarsvlam en vloog in brand. Regisseur Brian Hurst rende naar haar toe en doofde het vuur met een sprei. Niettemin was acht cm van. haar kapsel volkomen geruïneerd. De lage hals van haar japon voor kwam, dat ook haar kleding in brand werd gezet. BOSTON. Do vroegere Britse premier sir Anthony Eden, die in eerf ziekenhuis te Boston (Verenigde Staten) wordt verpleegd, zal volgens de hem behandelende geneesheer het ziekenhuis weldra kunnen ver laten Volgens een bulletin van deze chi rurg, die Eden 12 dagen geleden ope. reerde, is de toestand van zijn pa tiënt zeer bevredigend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hel democratisch-révolutitmalre, proces, dat zich na d« politieke dood van Stalin in de SoVjei-Unie ontwikkelde, nadert zftn climax, Het proces moei resulteren in de verdwijning van hét huidige Russische regiem en zijn systemen. Voor de vrije wereld is het zaak, door middel van militaire kracht, op doeltreffende manier een halt toe te roepen aan een verdere communistische expansie. Daarnaast moet geestelijk contact met het Russische volk worden onderhonden. Dit was Het patroon waarop de - sprekers op de eerste dag van het congres van Russische bannelingen hun. betogen hadden geweven. Van hen was de gewezen hoogleraar uit Leningrad, nu een der voormannen van de Russische vólksbeweging, Ivan A, Kerganoff, de belangrijkste. Kerganüff constateerde, dat dé wer kelijke macht van de communistische wereld weliswaar rtog In handen is van de Russische communistische partij, maar dat de recente gebeur tenissen in Europa deze macht be langrijk verzwakten. Daarnaast wordt het Russisch communisme in eigen land steeds méér verzwakt door de toenemende verlangens van het volk en door de onderlinge verdeeldheid en rivaliteit in de partijleiding. „De wijziging van het systeem is onver mijdelijk", aldus Kerganoff. Een daartoe leidende revolutie kan vol gens hem echter alleen succes op leveren, wanneer zij In de Sovjet- Unie begint. Dat het daartoe komt, daarvan wa ren de sprekers zeker. Zij meenden dan ook als een der taken van het congres té moeten zien, voorzienin gen te treffen, om het vacuum, dat na zo'n revolutie ontstaat, dp te van gen. Het plan bestaat dan ook in Frankfurt een centrum te vormen, van waaruit de geconstateerde ont wikkeling in de Sovjet-Unie kan worden gestimuleerd en gesteund. NEW DELHI Premier Nehróe heeft een uitnodiging aanvaard Voor een bezoek aan de Scandinavische hoofdsteden dat op 15 juni zal cao- Vangen en tien dagen duurt. Daarna zal Nehróe zich" naar Londen bege ven. ter bijwoning varï de Gemené- best-conferentie. LONDEN. Moskou heeft de redevoering die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken on langs heeft gehouden over zijn bui tenlandse politiek „opraiend" "en „agressief" genoemd. Zoals bekend heeft Dulles ver klaard, dat Amerika meent, dat de safellietlanden m het Sowjetblok van het communisme bevrijd horen te worden. Op zijn beurt verklaart Moskou nu, dat men het daar als „een taak van de Sowjet-Unie beschouwt, de burgerlijk geregeerde landen van uitbuiting en onderdrukking te be vrijden". Volgens Moskou is Dulles „verblind door haat tegen allés "wat progressief is". BRUSSEL, -p Het Internationaal Arbeidsfüminstituut <Hfi) heeft be kend gemaakt, dat van 3 tot 7 juni het tweede internationaal arbeids- filmfestival zal worden gehouden. (Advertentie IJL) AMSTERDAM Minister-presi dent dri W. Drees zal zaterdagmor gen in het ministerie van Algeme ne Zaken te Den Haag uit handen van een delegatie van de Neder landse jeugd het eerste doosje „to verballen" in ontvangst nemen. Daarmede zal de hulpactie ten bate van de Hongaarse jeugd officieel beginnen. HAARLEM. Een maand hech tenis eiste de officier van Jnstitle btf de rechtbank gisteren tegen de 59-jarige magazijnchef C. D. van 'n frosslerderü to Zaandam, wegens oogst roekeloos en onnadenkend op treden, waardoor de gezondheidstoe stand van een aantal bewoners van Krommenie ernstig -In gevaar was gekomen. Het betrof bier een geval van voedselvergiftiging door het eten van metworst waardoor de 78-jarige heer G. Pruim ernstig ziek werd en overleed. Ruim zestig personen zijn enlgé dagen ziek geweest. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de slager geen blaam trof. Hij had 10 kg- aardappelmeel ont vangen van de grossier, waarmee hij de worst had aangemaakt. Het schei kundig onderzoek wees uit, dat er een kleine hoeveelheid banum-car- bonaat een zwaar vergif, dat ge bruikt wordt Jn de keramische in dustrie gemengd was door het aardappelmeel. In maart 1956 had Van Gend en Loos per abuis een zak PARIJS, In verscheidene Franse steden zjjn donderdag stakingen uit gebroken om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging. In ParU» en een zestal provinciesteden hebben arbeiders in de vliegtuig industrie het werk voor enige tfid neergelegd. De communistische, socialistische en christelijke vakbonden zullen de staking steunen, die vandaag onder 80.000 arbeiders in de staalindustrie in Lotharingen uitbreekt. Deze sta king zal 48 uur duren. Enkele vakhonden in de gas- en elektriciteitsbedrijven zouden hun leden gezegd hebben „zich voor een actie gereed té maken" als *de be sprekingen over loonsverhoging schipbreuk mochten lijden. met dit vergif bij de grossierderij afgeleverd. De magazijnchef was er door de bediende op attent gemaakt, dat de zak geen aardappelmeel be vatte, omdat het er anders uitzag. Het leek wel wat op krijt. De chef had hem toen opdracht gegeven, 'n mengsel van 10 kg, waarin een beetje van het barium zat, In een doos te doen. en eventueel later in gedeelten bij zakken, als hij bij het afwegen van hoeveelheden aardappelmeel wat tekort kwam. Dat gebeurde in juli bij de bestelling van de slager. „Ik dacht, dat het werkelijk krijt was," verontschuldigde de verdachte, die al veertig jaar In dienst was van de grossier, zich voor de rechtbank. De verdediger mr. Thijssen, meen de dat zijn cliënt wel erg roekeloos was opgetreden, maar dat hem geen schuld trof. Hij vond het vreemd, dat er later door de firma, die een zak van het vergif tc weinig had ontvangen, geen nauwkeurig onderzoek was ingesteld, Bovendien zagen de zakken er pre cies hetzelfde uit. Hij bepleitte vrij spraak. De rechtbank zal over veer tien dagen uitspraak doen. DJAKARTA Bij een golf van terreur ontketend door benden van de Daroel Islam, z|)n onlangs op Zufd-Celebes 150 personen gedood. Aldus een officieel legerrapport. Volgens Indonesische krantenbeeft een militaire woordvoerder in Ma kassar medegedeeld, dat ook hon derden dorpelingen döob de terro risten uit hun woningen het oer woud zijn ingejaagd. De 5-OÖ0 rebellen, leden van de buiten de wet gestelde Daroel Is lam, die door middel van terreur al zeven jaar tracht een Islamitische staat in Indonesië te vestigen, heb ben hu» bende-activiteiten in de afgelopen weken verhoogd. DEN HAAG De Italiaanse mi nister van Defensie, E. P, Tavlani, zal van 29 april tot en met 3 mei een tegenbezoek bréngen aan Zij» Nederlandse collega, irl C.Staf. (Advertentie LM.} Kwatta lOOgram ALbntniCBIrtOROT ONTMAAKT SpROtTJt.... Kijk! Een &LtÊpeoöt! ZtKunritnoMóCPPiK. KEnALÖMRÖÊP} ossstttt!. W nou HÉBBEN 61£ LAP Erf üGGönnpppü 2987. Eddy Clinton kan niét direct léggen, ot het inderdaad een condor is, die daar betrekke- -Hjk laag over het-water vliegt. Ja, Rob," roept hij verheugd uit, Je hebt gelijk, het zijn condors. Hier, neem de kijker ook maar eens. Let eens op die langzame, ritmische vleugelslag- Ze be reiken een snelheid van 90 tot honderd kilometer per uur." Met behulp van het kompas bepaalt Rob de vliegrichting v&ti de vogels, „Nu we een maal zo v.er zijn, moeten we ze niet meer uit het oog verliezen," zegt Eddy opgewekt, „%vij kunnen de vogels met de „Ranger" wel niet bijhouden, maar ik vermoed, dat wij de condors nu wel elke dag zullen zien. Ik heb me dus niet vérgist en we moeten er nu achter zien te komen, waar die vogels heen vliegen." 14 gue hem na. „Ik zal zal Hij aarzelde. „2k zal Hier blijven en naar „Wy moetén óp die waterheuvel jé kijken." blijven,zei hij. „Als wij er af gaan „wij hebben drie man nodig in de stoten wij tegen de rotsen. boot, twee aan de riemen én één „En zullen nooit vernemen, waarte- aan het roer," zei Kit bedaard, gen wij botsten," was Shorty's oor- Sprague keek naar Stme. deel, „Kan jij zwemmen, Stoom?" )tfjc mag vervloekt zijn, als ik het „Ik zou wensen, dat ik het niet kon, doel" zei die heer. „Als jij niet bang als hier iets verkeerd ging." bent hier te blijven en toe te kijken, „Dat zeg ik ook, zei een vxeem- dan ben ik het ook niet." deling, die naast hem stond en naar Wié is bang?" vroeg Sprague drif- beneden, in de Kloof staarde. „En ik tig, wou dat ik er door Was." Stxne antwoordde éven zo, en hun „Ik zou mijn kans om er te komen, bedienden verlieten hen midden in niet willen verkopen," antwoordde een hevige ruzie. Kit. den aan de oever in de draaikolk beneden. Shorty spoog het tabaksap uit hij had zijn pruim vergeten en begon te spreken. „Dót was herenvlees," zei hij op gewonden, „het échte berenvlees. Zeg, dat hebben we Hink gedaan hè Stoom? Ik wil je nu wel zeggen, dat, vóór wij vertrokken, ik de meest be vreesde man aan deze zijde van het Rotsgebergte was. Nu ben ik een bereneter. Kom mee en laten wij die andere boot er door brengen." Op hun terugweg te voet ontmoet ten zij hun bazen, die van de oever af hun tocht hadden gadegeslagen. „Daar komen de viseters," zei Shor ty. „Blijf aa» de windkant'* IV. Ngdat ze dö boot van de vreemde ling, wiens naam Breek bleek te zijn, ook hadden overgebracht, ontmoet ten Kit en Shorty zijn vrouw, een slanke, meisjesachtige vrouw, wier blauwe ogen vochtig waren van dank baarheid. Breek zelf trachtte Kit vijf tig dollars op te dringen, en beproef de het later met Shorty. „Meneer." .was diens tegenwerping „ik ben in dit land gekomen om geld te halen uit de grond en niet uit myn medeschepsels. Breek zocht in zijn boot en haald< een fles whiskey to voorschijn. Sbor ty stak er halverwege de hand naa: Hij sprak in ernst, maar fcet was stellen," zei Kit tot Shorty, ook met de bedoeling, de man moed )(jjj leunt aan de boeg pagaaien, in te spreken. Hij keerde zich om, en en. ik zal sturen. Al wat jij te doen wilde teruggaan naar de bóót. hebt, is de boot In de koers te houden. „Wij kunnen het zonder hen wel uit en trok hem toen snel weer terug Gaat u het proheren?" vroeg de Zijn we eenmaal onderweg, dan zal mij niet kunnen verstaan, blijf ken." Hij schudde het hoofd. „Vóór ons ligt nog dat verwenste Witte Paard, men zegt; dat het nog erger is dan de Doos. Ik geloof niet. dat ik nu sterke drank durf te drin- tnan. Kit knikte. dus maar steeds in dezelfde koers!' „Ik wou, dat ik er moed genoeg zij maakten de boot los en brach- bij de oever, en alle vier Voor had, bekende de ander, „ik ben ten hem in het midden van de ver- beneden, om naar het onstuimige wa- hier al urenlang. Hoe langer ik kijk. Snellende stroom. Uit de Kloof kwam ter te zien. De rivier, dié een opvol hoe angstiger ik word. ik ben niét een toenemend donderend geraas hen ging van stroomversnellingen was, gewoon op het water, órt ik heb al- tegemoet. De rivier werd'naar binnen werd hier door een rotsklip gedwon- ieen mijn neef dij mij, een jonge gezogen, alsof de oppervlakte uit ge- J~ -*- knaap, en mijn vrouw. Als u er vel- smolten glas bestond, entoen de don- Hg door komt wilt u dan mijn boot kere rotswanden hen omgaven, stak er Shorty een pruim in z'n mond en z'n spoed verschrikkelijk en werd op- Kit keek ^bnorty aan, die aarzelde nam zjjn pagaai in z'n hand. De boot geheven tot reusachtige witte, oosiui- sprong op de eerste toppen van de mige golven. Dit waren de gevreesde Enige mijlen verder legden zij aan r gingen r gen. naar de rechter oever te wijken. De grote watermassa, die woest de nauwe doorgang in vloog, versnelde met zijn antwoord- Hij heaft zijn vrouw by zich," waterheuvel, en zij werden verdoofd merkte Kit op. Hij had zich ook met door het woeste geraas van het on- vergist in zijn ma». stuhnige water, dat terugsloeg van de „Zeker," bevestigde Shorty, „Daar nauwe wanden en dat steeds toenam, dacht ik juist aan. Ik wist wel, dat Het opspringende schuim verstikte er de een o£ andere reden was, waar- hen half. Soms kon Kit zijn makker om ik het behoorde te doen." aan de boég niet eens zien. Het duur- Weer keerden zij zich om en wil- de slechts enige minuten, waarin zij den heengaan, maar Sprague en Stlne op de waterheuvel drie kwart mijl bleven staan. aflegden, veilig uit de kloof te voor- „Veel geluk, Stoom," riep Spra- schijn kwamen, en de boot vastleg- Manen van het "Witte Paara, en hier had het water een nog zwaardere tol van doden geheven. Aan de ene zij de van de Manen was een steeds wen telend golven en dalen, en aan de tegenovergestelde kant een grote draaikolk. Om daar door te komen» moest men op de Manen zelf rijden. „Die Manen winnen het van de Doos," merkte Shorty op. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 1