Daalt de belangstelling voor Vakantie-feesten? 1 C D De Plantage-avonden waren alle n strop Onderwijs zit krap in schoolgebouwen Nieuwe ster aan het Hermes-firmament Dansschool B. Schilpsroord Koeriersters UIT BEZOEKERS-AANTALLEN GELEZEN: In Passage Daling Records gebroken Verzadigd Nieuwe aanwinsten Gem.,Bibliotheek Brommer verleende geen voorrang Afval-brandje in Kethel Nieuwe school in Nieuwland nog nét klaar Duivensport ramma Laselub Schiedam Prog: De Kanker bestrijding WALDO-RIJSCHOOL 69915 Baldadigheid in de volkstuinen Parktoernooi Spieringshoek Burgerlijke stand Uit garage gestolen auto in Oostzaan teruggevonden AGENDA „HALF-BACK" JAN TER BRAAK Van ODS, HRC via nationaal amateur-elftal naar Damlaan Oranjeshirt Geen Schiedammer Geheime zender in Roemenië roept op tot sabotage Negen miljoen roepia aan legergelden verduisterd Chauffeurs defileren bij,opening van de Velser tunnel Bernardo Bellotto in Boymans Proefvaart van Algol op 12 september Japan protesteert tegen kemproeven van Sowjet-Unie Faroek en Narriman zouden opnieuw willen trouwen Pooikenner-schrijver Freuehen overleden S C H IEDAM INSCHRIJVING Dansschool A.Schüperoord inschrijving nieuwe leden Heden inschrijving nieuwe danslessen Woensdaï 4 september 1957 3 Is In Schiedam de belangstelling voor de Vakantie-feesten aan het ta nen? "Wanneer men de cijfers zo beziet, die döor de Schiedamse Gemeen schap verstrekt zijn over het bezoek aan de verschillende evenementen In die weken, dan kan men geneigd zftn om deze \raag bevestigend te beantwoorden. Want die cijfers geven, vergeleken met die van het vorige jaar een teruggang aan, vrijwel over de gehele linie, slechts met enkele opmerkelijke uitzonderingen. Als het niet »an de verminderde belang stelling toegeschreven moet worden, waaraan dan wei? Niet aan het weer, want dit was dit jaar wel niet zo best, maar vorig jaar nog veel slechter. Is de spreiding van de fecsien over zes weken, een nieuwigheid waar het Vakantie-comité van de Schiedamse Gemeenschap zich veel van heeft voorgesteld en waar wij, eerlijk gezegd, ook een betere opkomst van ver wacht hadden, fout gezien? Maar laten we eerst de cijfers on-gen 7.815. Hiermee heeft conservator der de loep nemen. Met de Plantage-1 P.L.A. Janssen duidelijk de juiste avonden is het ronduit huilen ge-snaar by het publiek aangestreken, weest dit jaar. Werkelijk bedroevend.Ook het poppentheater „Colom- Ballet der Lage Landen: afgelast. Debine" deelt in dit succes met, 1.50Ö Engelse volksdansers: 325 bezoekers. Malando en z'n orkest: 381. Gabaret van Gerard Walden: 398 en het Va riet éf est «tl (naar Musis overge bracht en dus iets beter): 437 bezoe kers. Totaal 1,541 betalenden. Dat dit financieel een dikke strop is, is wel duidelijk. De avonden ui Passage, een nieu wigheid, die er vorig jaar niet was. hebben aanmerkelijk betere resulta ten geboekt, „Uitverkocht huis" bij de Opera-zangers en de Zomer-cock- tail met Lou Bandy, goed-gevulde za len bij de Sangetknaben (825 bezoe kers) en de Poolse dansers (831). Dit trok dus nog weL Hef totaal aantal bezoekers aan die acht avon den is geweest 4 875 tegen 7 543 vorig jaar! Toen was het ook bar slecht weer en moest verhuisd wor den van de Plantage naar de Coca- Cola fabriek. Het is nu wel duidciyk dat avon den in de Plantage beslist geen at tractie meer ztfn. Maar of de ver schuiving daarvan naar het Passage theater dë oplossing is, valt toch te betwijfelen. Daarvoor Is de zaal eigenlijk toch te .klein. De amateur-revue „Laat de pop petjes dansen" heeft weer een be vredigende belangstelling getrokken, met 3371 bezoekers iets minder dan. ■dor:p.jaar (3.665), maar toch zeker niet slecht. De revue mag dan dit jaar niet só uitstekend geslaagd Zijn geweest, vergeleken bij 1956, toch durven we te beweren dal de vorm van de revue voor het optreden van dc Schiedamse amateurs, nog het best is En ook tüet zal blijven. Wat ons betreft: uoigend jaar wéér revue.' Wat de andere punten van het pro gramma betreft, heeft de modeshow een ongeveer gelyk aantal bezoekers (sters) getrokken: 274, evenals de bndge-drivc: 112 en de rolschaats- wedstrijden; 50. Maar de belangstel ling voor Torenklimmen is een klap gedaald van 2277 tot 1.384; dit geldt ook voor de toertocht voor fietsers en bromfietsers (van 122 tot 91) en de hengel wedstrijd (van 210 tot 166). Hier heeft echter iets gehaperd aan de organisatie, of beter aan de band tussen SG. en organisatoren. Ook de nieuwe punten op *het pro gramma. het zwemfeest in Bad Groenoord en de Havenrondvaarten zijn beneden de verwachting geble ven met resp. 669 en 1.505 bezoekers. Daarentegen was de Wielerronde een groot succes, hetgeen makkelijk te herleiden is op het. buitengewoon sterke .,veld" van renners daj de Rennersclub naar Schiedam heeft weten te halen. Ook de Transport fietsen-race was (met m cijfers uit te drukken) een aantrekkelijk punt. Maar nu hèt succes van de Vakan tiefeesten: de tentoonstelling „Pop- pendroom" in het Stedelijk Museum. Daarmee zijn alle bezoekers-records gebroken en alle vervrachtingen overschreden. 17.989 personen zijn naar de poppen wezen kijken en op vallend genoeg waren het meer volwassenen dan kinderen: 10114 te- volwassen bezoekers, hetgeen vijf maal een uitverkocht huls betekent. Merkwaardig deze votwkssen be langstelling. Bij de kinderen pakte het nJ- wat minder, hoewei toch ook beslist niet slecht. Daarentegen was de opkomst voor de jeugdvoorstellingen in het Passage-theater, metfilm, variété, jeugd-ton eel en ballet als steeds weer.zeer groot. Keer op keer moest „uitverkocht" gegeven worden. WJj komen nu terug met de vraag, die we aan het begin al gesteld heb ben: is de belangstelling voor de Va kantie-feesten aan hei tanen? Ja, menen we. En het is niet eens ver wonderlijk, dat het zo Is. Mogelijk dat de spreiding van de feesten en ook het ontbreken van een feest-ver lichting daartoehebben bijgedragen en zeker een échte feestvreugde niet in de hand hebben gewerkt, maar de hoofdreden moot ons inziens elders worden gezocht, zeker wat de feestavonden betteft. Het publiek is nu eenmaal verzadigd geraakt aan feesten. Het is reeds vaker gesigna leerd. Men kan het toeschrij ven aan de invloec van de te levisie of aan wat anders, maar het is een feit dat men niet meer zo bereid is om naar amusemenls-bijeenkomsten te komen. Het moet iets goeds zijn of iets anders dan ge woonlijk, wil het nog grote be langstelling trekken. En daar heeft men rekening mee te houden. Godsdienst: Hoekstra, S Het boek Leviticus. Taalwetenschappen: Keuken. G. 3". van der, Midden-Zwitserland, idem. Parijs. Natuurwetenschappen: Wit. H. C. D. de, Aquarmmpianten. "Kunst en Fotografie: Wegerif, A, HBouwmeesters dec Middeleeuwen en hun werken: Rijgersberg, E., Be knopte kleurenleer en de toepassing van de kleuren in architectuur en binnenhuiskunst; Keuken. J. van der. Achter glas Aardrijkskunde: Ages, J". A., Gids voor Noord-Duitsland; Nijnanten. A, L. C.'A. v., Gids voor het Berner Oberland. De bromfietsrijder 'J. J. S. irtt Schiedam verleende gistermiddag omstreeks twaalf uur op het kruis punt van de Boerhaavelaan-Swam- tnerdamringel—Van *t Hoffpletn geen voorrang .aan de auto bestuurd door de Rotterdamse winkelier R. J. G. Hierdoor Werd hij aangereden en kreeg behalve ontvellingen ook een hersenschudding Hij is ui het ge meenteziekenhuis opgenomen en te gen hem is bovendien proces-ver baal opgemaakt. De Kethelse brandweer is gister avond omstreeks 10.50 uur onder lei ding van brandmeester An van Wyk in actie gekomen, daar een hoop houtafval en zaagsel, langs de Pol dervaart neergegooid op de plaats waar een oude woning is afgebroken, om ruimte te maken voor een nieu we weg naar het recreatieoord, in brand was geraakt. Het vuur was spoedig geblust. De SCV De Postduif begon aan haar laatste africhting met de wed vlucht Gorinchem. De uitslag is: 1 6 10 14 22 37 104 C- Vei linde, 2 16 19 23 25 35 40 42 84 90 110 116 J. Doejaaren. 3 48 J van Leeuwen en Schrumf, 4 95 H. Hagen 5 31 58 69 81 94 H. Crama, 7 A v- Wagten- donk. 8 Th. v. Weelie, 9 29 37 70 92 114 J. Christen, 11 49 35 J. Wester- holt. 12 109 A. Beknotte, 13 28 4? 97 H. v. d. Kant, 15 21 27 39 75 78 W. Poelman. 17 73 86 112 H. Blonde, 18 83 93 108 A. Heeren, 20 mevr, Bakker, 24 99 J. Bats, 26 88 J. Ka- zenbroot, 30 W. v. Beuren, 32 65 A. v. d, Tuyn, 33 A Bosman. 34 82 101 J- v. d. Waard, 35 55 72 L Borram en Co„ 60 71 111 Th. Janse, 41 O. Bolkenbaas, 43 J. Brand. 44. H. van Dijk. 45 A v, Gohg, 48 E, v, Smir- ren, 50 91 M. de Ruiter, 51 M. Lan cer, 52 108 W. v. Deurzen en Co,. S3 63 J. Lips. 54 113 A. Vis, 56 SO Har- melen en Vok, 51 59 P. Gouwe leeuw, 61 W. Jansen. 62 P. van Os en Co., 63 H. Eijkenbroek, 64 79 J. Koogje, 67 107 115 Houlsma, 63 74 J Verboom. 78 83 100 P. Hinten. 77 A. v. d. Grijp, 89 Tweebaom. 96 107- C de Tuinder, 103 Vermeer, 105 en diploma C. de Graaf. Op de laatstgehouden bestuursver gadering van de Laselub Schiedam van de Ned. Ver voor Lastechniek, is het programma voor deze winter vastgesteld. Gestart wordt op 5 ok tober met een excursie naar de las- tentoonstelling „Lastu" in de Jaar beurshallen te Utrecht. Deze altyd belangrijke tentoonstelling wint dit laar nog aan aantrekkelijkheid door» dat nu ook werkstukken zijn inge zonden Verder staan op het programma: 16 oktober filmavond te verzorgen door de Caltex; 13 november lezing met film verzorgd door Hiiarïus Draad Ind, en Handelsmy te Haar lem en 18 december lezing door de heer Verschoor van Philips Neder land. Vodr 1958 zijn de data: 15 januari, 19 februari, 19 maart en 16 april, ,1 Ij de intrede van het nieuwe schooljaar heeft de Inspecteur voor het gemeen telifke onderwijs in Schiedam een heel zware, maar ver lichtende zucht geslaakt; het heeft er om gespannen maar op maandag is de nieuwe school voor het open bare onderwijs, gelegen op het (on overzichtelijke) kruispunt van d< Borg. van Haarcnfaao en de Schie- damseweg tóch in gebruik genomen kunnen worden Wel is de gehele school nog niet gereed en het zal wel october wor den voordat alle acht klas-lokalen betrokken kunnen worden, maar in elk geval hebben de leerlingen nu m' zeven lokalen een plaats kunnen vinden. Dit zijn dan vijf klassen voor het openbaar onderwijs, de blijvende be. zetters dus van de school, terwijl twee lokalen gastvrij zijn „uitge leend" aan het Christelijke onder wijs, dat in Nieuwland ook hevig kampt met can tekort aap school ruimte. Voor hen is het wachten op het gereedkomen van het eigen schoolgebouw aan de overkant van de Burg. van Kaarenlaan, naast het tijdelijke houten sehoolgebouwfcje dat dan later gebruikt zal worden als Christelijke kleuterschool. Het is eik jaar opnieuw voor de onderwijsdienst een passen en me ten om alle kinderen een plaats te geven op de scholen, Is de be- Het Koningin Wt the huim Fonds kan uw hulp met mis sen. De kankerbestrijding moet voortgang winden en daarom wordt een beroep gedaan op uw medewerking om de nodi ge gelden bijeen te brengen. Dc weg is 'lang, maar met fil ler steun cal hij afgelegdwor. den tot het doel is bereikt. De collecte voor de kankerbe strijding beveel ik gaarne by u aan. De Burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. PEEK. (Advertentie IMJ Met de baldadigheid en de dieve rijen in het volkstumderscomplex aan de Poldervaart schijnt het nog niet algelopen te zijn. Een volkstuin- der deed gisteren aangifte van een. poging tot inbraak in zijn tuinhuis je door het vermelen van een ruit. Er wordt evenwel niets vermist. I doelde dienst er tot voor enkele ja- ren nog in geslaagd om met net bouwen van scholen In Nieuwland gelijke tred. te houden met de hui zen-bouw, dit is nu niet meer mo gelijk, doordat de hogere instanties in Den Haag niet zo vlot zijn met het verstrekken van de bouw-ver- gunningen als men in Schiedam wel zou wensen, Nog kan men niet spreken van „jammerlijke toestanden", maar als het zó doorgaat, vooral bij het snel le tempo van de huizenbouw, zou wel eens een- betreurenswaardige achterstand kunnen ontstaan. Het gereformeerde onderwijs heeft ook de houten noodschool aan de Burg Honnerlaee Gretelaan moeten afstaan voor de woningbouw en de verplaatste nood-school is nog niet gereed. Gelukkig konden de leer lingen tijdelijk onderdak vinden in dc lokalen op de bovenverdieping van de BLO-school in Nieuwland Te verwachten is dat de nu bijna voltooide openbare school over een paar maanden officieel in gebruik genomen kan worden. In het Parktoernooi op Spierings hoek zijn dinsdag de volgende ten niswedstrijden verspeeld: Aid A—B: Dames-dubbel: mevr. G. F a dt-mevr. M. Drukker sl, mevr. A. Beukers-mevr. E. Blaisse 6—3 6—1 Afd C: Dames-enkel: Mevr. C. Weyer sl mej. E. v Dort 60 61. Heren-enkel: N. Spithoven si W. Bloemhoff 6-^ 2—6 9—7: B. Foet si. J_ Visser 60 6—0 w.oW Lokker- bol sl B. Schaeffer 6—4 2—6 108: B. Wiennga sl Th "Willemsen 7—5 6—4; H. Sigterman sl. W. Lokkerbol 6—1 6—0. Dames-dubbel: mevr. M. Sigter- man-mej. T. "Mulder sL mej. P.ïtuig- rok-mej N. v. d. Endt 6—0 6—1; mevr. M. de Kreek-mevr. C. v. Woer. kom sl mevr. P Ruseler-mevr. C. d Schee 61 6—4, Geboren: Laura M. H, d,v. L J, Springelmsen A A, Brongers. Ema nuel, z.v. E. v Velzen en F. Bult; Gernt, zv. N. P v. d- Linden en A. H. van Wynen; Cornells L. z.v. J. Rombouts en S. J Janvier;'Cor nells F. M z.v. L. L. Timmers en C. W Lansbergen: Rudolf H z.v. J. G. v, d. Lubben en G de Regt; An dre A. C., z.v. A. Janse en A Trieï; Bastiana J,. d v. J C. Droge en C. Boes; Antomus T. zv. J. A. N Hoe laars en M. M. van der Klink. OOSTZAAN. Dinsdagmiddag werd de rijkspolitie te Oostzaan door een bewoner van het Zuideinde ge waarschuwd. dat daar om half twaalf 's morgens door drie jongemannen een grote Amerikaanse personenauto was neergezet. Het onderzoek, wees uit, dat dit de wagen was, die ift de nacht van zondag op maandag door een man met een witte trui op zeer brutale wijze uit een garage te Am sterdam was gestolen. De recherche speurt nu naar de drie verdwenen joy-riders. Apothekers nachtdienst: apotheek F. H. Backer,-St. Liduinastraat 58. Bellen i*jj ongeval: G.G. en G.D„ Tuin laan 80 telefoon 69290. Poiitie-alarmnurrnner: 64660. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven: Ge opend iedere werkdag (behalve maandag) van 9 30 tot 430 uur en iedere avond (behalve woensdags en zaterdags) van 7 tot 8,30 uur. Zondags gesloten, K -K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam Geopend iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur; leder.e avond (behalve donderdag en zaterdag) van 7 tot 850 uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum: dagelijks geopend van 10 tot 5 uur; zondagen van 2 tot 5 dur- BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.1S uur: „Kitty in. de grote wereld". Motmpole, 2, 7 en 9 uur: „De Regen maker", Zandvlakte, 8-30 uur: Hoge-draad acrobatiek. Jan ten Braak was de ster van j het veld ba de voetbalwedstrijd Hermes DVS—SW. „Wie is die) blonde .Jialf"?" vroegen de toe-' schouwers en dat is te begrijpen want de eenentwintigjarige milicien beheerste op bekwame wijze het middenveld. Kennelijk voelde hU zich thuis tussen de semi-profs en zün debuut voor het Schiedamse publiek is dan ook geslaagd. Wel heeft Ten Braak al eerder op de Schiedamse velden gespeeld, o-a~ In het team van de „Karei Doorman", maar het eerste „echte" treffen Is toch de derby HDVSSW geweest. Hoe komt HDVS aan deze aan-, winst Och. toevallig en het toeval is ook wel enigszins gehol pen door de actieve bestuursleden van Hermes DVS, die op de voet balvelden naar talenten speurden. Jan ten Braak werd „ontdekt" m Gorinchem, waar hij in een selectie team voor een plaats in het Neder lands amateurelftal speelde Hij was toen lid van de eerste ktasser HRC uit Den Helder. In deze club speelt hy sedert zijn zestiende jaar m het eerste elftal. Jan ten Braak voetbalt vanaf zijn twaalfde jaar in ODS m Dordrecht, waar zijn fa milieleden wonen. Zyn vader werkt echter bij de marine en Jan ging op zestienjarige leeftijd mee naar Den. Helder. Hij werd geprobeerd in het tweede elftal van HRC en daar, „zag men wei wat in hem". Na die wedstrijd heeft hij het eer ste elftal van HRC met meer ver laten. In de laatste tijd speelde hij zes maal voor het Nederlandse ama teur elftal, t».a. tegen Schotland, Ier land, Frankryk en Duitsland- Hij speelde in vele vertegenwoordigen de elftallen. Hjj werd getraind door Max Merite! en - Ttnus van der Pijl, die hem nu ook weer onder zijn papillen telt. De „marine" fn Den Helder heeft Jan geluk gebracht, want door het werk van zijrt lader kwam hy te recht in het eerste elftal van een eerste klasser, maar vorig jaar werd hi3 by de marine in Der) Hel der geplaatst. Daarna volgde zijn overplaatsing naar Schiedam en op hetzelfde moment bood Hennes DVS hem een contract voor semi- prof aan, Gretig heeft Ten Braak die kans gegrepeh en met span ning wacht hij nu het eind van zyn dmesttyd (juni 1958) af. Op de Ka- rej Doorman dient hij als machinist en zijn superieuren zijn zo welwil lend om hem voor het voetbal bij Hermes DVS voldoende tyd te gunnen. Zynwachtdiensten ver vult hij op de Cornells Drebbel. het opleidingsschip dat bij de .Ka rei Doorman" behoort. In z.yn vrije tyd verblijft hij bij zijn familie in Dordrecht. Dat Is de reden dat Jan Braak, hoewel hij dolgraag hij Her- LONDEN. Een anti-communis tisch radiostation, dat zichzelf een clandestiene Roemeense zender noemt, heeft de Roemeense bevol king opgeroepen de plannen en or ders van de regering te saboteren. De zender werd zwaar gestoord. De partij en de regering, zo werd verklaard, buiten ons op barbaarse wijze uit Na prijsverlagingen en toe wijzing van gelden voor huizenbouw te hebben geeist. sprak het station zich uit voor het tot stand brengen van a?n „groot, vrij en onafhanke lijk Roemenie". DJAKARTA Een woordvoerder van het Indonesische leger heeft gisteren bekend gemaakt, dat kolo nel Dahlan Dj am bek en verscheide ne andere militairen betrokken zijn bij de verduistering van negen mil joen roepia aan legergelden. De chef-staf van het leger, gene- raal-majoor Nasoetion, heeft op dracht gegeven een onderzoek in te stellen. WASHINGTON President Eisen hower heeft een wet ondertekend, die schadevergoeding door de staat tot een bedrag van een half miljard dollar mogelijk maakt bij ongeluk ken jn particuliere atoomcentrales. mes -DVS zal Wijven (h\j heeft het er best naar zijn zin en gezien zijn aanleg en jeugdige ijver kan HDVS nog veel plezier van deze actieve linkshalf heieven), hij toch nooit een ^as-Schiedammer" zal worden, want Jan gaat zich in Dordrecht vestigen. Hy ig realist en beseft dat het profvoetbal geen gouden eieren iegt- „Ik heb een. goed vak", zegt hy, brandstofporopenmonteur. Deze ma- rineman heeft al met de toekomst, rekening gehouden, tevens is hy vast van. plan als voetballer de beste prestaties te gaan leveren. Daarom ontbreekt hy geen enkele trasnmgsavond. Hfj heeft het bij HDVS goed ge troffen. De Wauw-wit ten zijn z'n vrienden er was al reeds een prettig contact tussen de manschap pen van de Karei Doormap en de leden van Hermes DVS. Bovendien ïs Van der Pjjl zijn trainer en dat vindt Ten Braak zeer belangrijk. Ala coach van het Nederlands ama teurelftal heeft Van der Pijl ge toond capaciteiten te bezitten. Van daar dat Jan ten Braak met zoveel vertrouwen zij" voetbalcarrière by Hermes DVS Is begonnen. (Van onze correspondent) VELSEN De chauffeurs van en kele honderden bedrijfsauto's af komstig van bedrijven uit Noord- Holland benoorden bet Noordzee kanaal of uit de omgeving van Haarlem, die vele jaren ontelbare uren hebben staan wachten by de Velser pont, zullen op 28 september mede namens hun directies, hun vreugde uiten over de openstelling van de Velser tunnel. Aan de zuidzijde van de tunnel zullen zy met hun versierde wagens tussen kwart over een en half twee aan koningin Juliana en tal van an dere autoriteiten in een defüe voor- bytrekken om daarna via de tunnel in Beverwijk en Heemskerk nog een rondrit te maken. Dit defile, onmiddellijk volgend op de officiële opening van de tun nel door de koningin en minister Algera is een van de feestelijkheden, die op initiatief van een speciaal daartoe in het leven geroepen comité, in samenwerking met de ge meentebesturen van Velsen, Bever- wyk en Heemskerk op de openings dag en volgende dagen wordt geor ganiseerd. DJAKARTA Indonesië heeft bet zangen of spelen van het popu laire Indonesische lied „Terang Boelan"' verboden, daar dit nu het volkslied van Malakka is geworden Bij het bekendmaken van het ver bod zei premier Djoeanda dat men wilde voorkomen, dat nationale ge voelens worden gekwetst. Van 11 september tot en met 30 oktober wordt m het Museum Boy- mans een tentoonstelling gehouden van schilderijen en tekeningen van de Venetiaanse schilder Bernardo Bellotto (1720—1780), afkomstig uit het Nationaal Museum te "Warschau. Deze ca. 30 schilder yen .en 60 te keningen ontstonden alle in de laat ste veertien jaren van Beiloto's le ven, toen hy te Warschau vrywe) uitsluitend voor koning Stanislas Augustus Pomatowski werkzaam was Als door een wonder hebben deze schilderijen de brand van het koninklijk paleis te Warschau op 17 september 1939 en de latere in beslagneming door de Gestapo over leefd. Na de ooriog teruggevonden, hebben zy een essentiele bijdrage geleverd voor de reconstructie van de in de oorlog verwoeste oude wijken van Warschau. De tentoon stelling wordt op dinsdagavond 10 september door ZE. de heer T. Findzinski, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Poolse republiek, in de aula van het museum geopend. ALBLASSERDAM. Het dit voor jaar op de werf „De Noord" van sta pel gelopen m.s. „Algol",' zal op 12 september zijn proefvaart maken. De technische proefvaart vindt plaats op 10 september. TOKIO. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Sowjet-TJnie geprotesteerd tegen de voortdnrende kernproeven. Japan zegt, dat het voortzetten van de proeven „grote schade" zal berokkenen aan het menselijk ras. Jury voor reisbeurzen aan letterkundigen DEN HAAG, De minister van O K. en W. heeft voor de toekenning van reisbeurzen aan. letterkundigen twee jury's ingesteld, te weten é-è n voor de beoordeling van ingezonden poezie en één voor de beoordeling van ingezonden proza-werken. lu de eerstgenoemde jury zijn be noemd: Max Nord (voorzitter). Har- net Laurey en. Jan Wit en in de laatstgenoemde jury: Emmy van Lok horst (voorzitster), Michel van der Plas en Alfred Kossmann. ("Van oitze correspondent) ATHENE Irv internationale kringen wordt vernomen, dat ex- kom ng Faroek van Egypte een ver zoening zou overwegen met ex-ko ningin Narriman. Ex-koning Faroek zou van mening ziin dat er geen enkel bezwaar be staat tegen de terugkeer van Narri man, op voorwaarde dat baar moe der op een flinke afstand zal blijven. Naar de Egyptische ex-koning heeft verklaard is de moeder van Narri man. de enige in de wereld voor wie hy bang is. Narriman zou geen bezwaren heb ben tegen een nieuw huwelyk met Faroek. DEN HAAG De minister van Landbouw van de Midden-Ameri kaanse republiek' San Salvador» de heer Fredenco G. Frieto, zal van 5 tot 8 september een bezoek aan Ne derland brengen. De minister maakt met een delegatie van tien man een reis van twee maanden door de West-Europese landen, voornamelijk voor het versterken van de zakelijke relaties van zijn koffie exporterend land. Met militaire eer is gisteren he4 stoffelijk «verschut van de donder dag op Ypenburg bij een noodlan ding verongelukte sergeant-vlieger J. C. J. Remmer op de katholieke begraafplaats in Schiedam ter aard® besteld. Leden van de jachtgroep uit Volkel lün onder bevel van de 2e lult, vlieger J. v. d. Schaft naar Schiedam gekomen om hun, wapen makker de laatste eer te bewijzen. Voorafgegaan door de tamboers met omfloersde trommen en geës corteerd door een gewapend en een ongewapend detachement Is de met het nationale dundoek overdekte kist, gflankeerö door collega's die als siippendragecs fungeerden, over gebracht van de dr. Noletstichtmg naar de St. Idduinakerk, waar hoofd-aalmoezenler luitenant-kolonel R. Verhoeven dc Requiemmis celebreerde. Daarna begaf de stoet zich naar de begraafplaats, door velen vergezeld. Enige hoofd officieren van de Kon. Luchtmacht, waaronder de wnd, commandant van de vliegbasis Volkel, kolonel J» Thyssen, woonden de plechtige uit vaart bij- Namens het gemeentebe stuur was burgemeester Peek aan wezig. Commissie van advies literatuurhistorie DEN HAAG. Er is een rijks commissie van advies inzake op drachten op het gebied der litera tuur-historie 1957 ingesteld. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: prof. dr. W, A, F Smit te Utrecht, tot Ld; dr. J. C. Brandt Corstiug te Utrecht, prof. dr N, A. Donkersloot te Am sterdam, G, F M. Knuvelder te Eindhoven en pfof. dr. G. Kuiper te Amsterdam. Secretaris is H. J, Michael te 's Gravenhage. ZWOLLE De in Den Haag ge vestigd e Stichting Nationaal Lucht vaartlaboratorium, die aan de Slo- tepweg in Amsterdam een groot laboratorium heeft, gaat in de Noord oostpolder een dependance vestigen, met de bouw waarvan nog dit jaar een begin zal worden gemaakt. NEW YORK. De Noordpooion- derzoeker, schrijver en winnaar van een prijsvraag voor de televisie, Pe ter Freuehen, is op de luchtmacht basis Almendorf in Alaska tengevol ge van «en hartaanval overleden. De 71-jarige Deen was zaterdag met een groep Faoivorsers naar het Noordpoolgebied vertrokken om een kleurenfilm voor de televisie te ma ken. In de tweede wereldoorlog was Freuehen lid van de Deense onder grondse en hielp hy geallieerde pa rachutisten Uit Denemarken vluch ten. Hij werd door de nazi's gevan gen genomen, en ter dood veroor deeld. maar voor het vonnis werd voltrokken, werd de gevangenis waarin hij opgesloten zat, gebombar deerd. TAIPEH Volgens Nationalis tisch China zyn door het geschut op Quemoy in de afgelopen drie jaar 2400 communistische artilleris ten gedood, en talrijke artilleriestel lingen en militaire installaties ver nietigd. «C O Dagelijks van 10 tot 8jjJSBUn^jr 22 uur, Waranda 207, Schiedam, tel. 6821L Vanaf heden REMBRANDTLAAN 105 A TEL. 67338 '"Walvisstraat 4, hk. Vismarkt Schiedam Telet 66265 Te koop aemgeb. Slaapbanken 460.-—, als divan, als litsjumeaux, als 2 ziteb&nk. Te zien by Plate, Grote Markt 19—21, Schie dam. Fotografie Voor pasfoto's naar K. van. Vuuren, Hoogstraat 106. tele foon 86720. In spoedgeval desgewenst in 1 uur klaar. Kolfilms vergeten? Automaat slaat voor u klaar Alle soor ten films Foto K van Vuu ren, Hoogstraat 105,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1957 | | pagina 2