LEERGELD Franse pers wordt de mond gesnoerd ',ONS SPELEN IS LEREN' I GETAFLEZ lijmt kond alle hont! Aambeien? Kabinet zivicht voor rechts HEMOTABS Nasser benoemt 31 ministers f. Weerberichten voor drie tot vijf dagen Saoed ontkent, maar stelt onderzoek in Water zakt nog steeds Speurtocht AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2 Vrijdag 7 mettr? 1^58 Ziveeds blad: „Heer koning, wat zal uw antwoord toch wel zijn Bestrijd met EGHTE medicinale bloedwijn,» ATLAS' en... de smaak is heerlijk. neem Hemotabs. de nieuwe' behande ling van binnen uit. Cabaret en documentaire Gewonden van steek partij op tanker maken het goed -v£/ KonnAARBin. nén Sproetje. schouder 4j Wakken eia wegen Spel op dinsdag Vasiavoud Komplot tegen Nasser Iranstharsllim Ceta-Bever DAGELIJKS FEUILLETON DOOR ANN BRIDGE DE tegen 1 april aangekondigde loonsverhoging van het overheids personeel zie men 'als een maatregel, die de regering zeer gaarne niet had genomen. JHij past ook niet in de algmene lijn van het beleid. Een van de pijiers van de bestedingsbeperking is rust op het terrein van de lonen. En een andere pijler is bezuiniging op de over heidsdienst. Wat thans staat te gebeuren is. dat de overheid wat betreft de lonen het verkeerde voorbeeld geelt en inplaats van te bezuinigen het staatsbudget.met 25 30 miljoen belast. Nu valt waarschijnlijk wel aan te tonen, dat het particulier bedrijf in het algemeen wat beter betsalt dan de overheid, zodat de loonsverhoging geen inleiding hoeft te zijn van een nieuwe loonronde. Dit verandert j echter niets aan het feit, dat de maatregel een doorkruising betekent van het door de regering sterk bevorderde streven, door middej van tijdnormen te komen tot een ander loonsteisel. dat binnen zekere grenzen prestatie en bekwaamheid tot uitgangspunten neemt. Wat de verhoging van de staats uitgaven betreft, daar kan alleen maar van gezegd worden dat ze de re gering hoogst onwelkom moet zijn. OVERIGENS is de vraag in hoeverre deze verhoging ongewenst is, nauwelijks meer aan de orde. Ze was onvermijdelijk, en wel door de schuld van de regering zelf, die in een onbewaakt ogenblik de salarissen van de hogere ambtenaren over de hele linie (dus los van prestatie en bekwaamheid) heeft opgetrokken op een wijze, vallend buiten alle verhoudingen. Daarmee was het in vroeger tijd nauwkeurig uitgewogen verband verbroken en rustte bovendien op de middelbare en lagere ambtenaren het odium, dat zij wezens van mindere orde waren dan degenen, die toevallig boven de rang van hoofdcommies A stonden. Deze onaanvaardbare toestand gaf de organisaties van overheidspersoneel hun argumenten en hun hardnekkigheid. De regering heeft lang tegenstand geboden, maar kon zich tenslotte aan de gevolgen van haar eigen daden niet meer onttrekken. Ziet men, wat de hogere ambtenaren indertijd (met terugwerkende kracht) hebben gekregen, dan is de tegemoetkoming thans bescheiden. Maar het is aan de andere kant meer, dan sommige onder handelaars, die zo zoetjesaan waren gaan wanhopen, hadden verwacht. De regering is dan toch over de brug gekomen. Zij bad de maatregel liever achterwege gélaten; maar ook de overheid ontkomt soms niet aan het betalen van leergeld. En waarschijnlijk is er wel eens leergeld minder goed besteed dan dit. i I S televisie van algemeen nut ot niet? De tienduizenden Nederlanders en de honderdduizenden bewoners van de Balkanlanden, waardoor de Philips-karavaan in de zomer van 1938 een toernee maakte, trokken zich van die vraag met veel aan en toonden zich onmiddellijk opgetogen. De jonge koning Peter van Joegoslavië vond het „aardig maar duur uitziend speel goed" zo mooi dat' hij er, toén Erik de Vries en de zijnen naar het Koninklijk Paleis in Belgrado kwamen om 'n demonstratie te geven, een nóg duurder stuk speelgoed voor het staan: de indrukwekkende elektrische trein, die hij juist van „oom" Adolf Hitler cadeau had gekregen Merkwaardig is het, dat bij die demonstraties de mensen alleen te vreden waren als ze „live" program ma's te zien kregen. De Vries had een speciale film samengesteld, die in de morgenuren gedraaid zou wor den. Maar bij de eerste demonstratie op de jaarbeurs in Boedapest, waar bijna tien uur per dag werd uitge zonden. begon het publiek zo te pro testeren, dat de regisseur, die nog niet de beschikking had over arties ten, de camera maar naar buiten reed om de drie honderd mensen in de ontvangzaal tenmmste een recht streekse uitzending te kunnen laten zien. In dit geval - de eerste buiten uitzending! - een overzicht van het tentoonstellingsterrein en shots van de wachtende menigte. T—T ET WERK VAN de cameraman regisseur was in die begintijd uiterst inspannend. Zelf droeg hij de verantwoording voor de belichting en het schminken. De artiesten hadden Overal waren de artiesten onmid dellijk bereid om aan de demonstra ties mee te werken. De enige uit zondering in Nederland was Louis Davids, die - profetisch? - opmerkte: „Ik voe) er mets voor om m'n eigen concurrent te worden". Tholen en Van Lier, Johnny en Jones, May Borgholz, Chiel de Boer, Mariette Serlée, Corry Vonk en zélfs de nu wel eens televisie-schuw lijkende Wim Kan waren echter geestdriftig. Staatsraad Kan was vol lof over het optreden van zijn schoondochter met „Mijn konijn is dood". Wim ver klaarde in een interview: „Het is buitengewoon moeilijk je te concen treren bij de televisie-demonstraties. Er staan een mijnheer voor je met een heel grote camera en je be vindt je in een heel kleine ruim te, waarin je je ternauwernood kunt bewegen. Je weet niet welk deel van je op het doek verschijnt. Je weet niet of je het goed doet.-Je tast maar in het duister. Toch heb ben wij het reuze gevonden, dat wij de eersten waren die bij een proef- uitzending voor de televisie in het openbaar mochten optreden." HET UITBREKEN VAN de twee de wereldoorlog zette een streep onder de zo veelbelovend begonnen ontwikkeling van de televisie in Ne derland. Erik de Vries trok als foto correspondent naar de Balkan, die hij als televisie-cameraman had ver kend. Daarna ging hij naar Neder lands Indië, werkte daar o.a. als om roeper bij de NIROM. werd met vele landgenoten geïnterneerd. Maar dat de televisie en haar mogelijkheden zijn denken bleven beheerser, zou na de oorlog spoedig blijken. Voor bi) met z'n fototoestel naar het Oosten vertrok, had hij voor de AVRO-microfoon een vraaggesprek met Gustav Czopp. De laatste vraag die hem werd gesteld luidde: „Is het niet benauwend werken in zo'n klein studiootje?" Het antwoord was ken merkend voor de man, die een jaar eerder van Prins Bernhard had moe ten horen dat zijn zoekerbeeld op z'n kop stond (hij was er zo aan ge wend, zo op de televisie ingescho ten, dat hij 't zelf met meer zag)... „Om u de waarheid te zeggen heb ik daar eigenlijk nooit zo op gelet en dus kan ik wel rustig zeggen: nee. Het is een stuwende gedachte in die studio mede te mogen wer ken aan de oplossing van de schijn baar onoverkomelijke bezwaren, die de televisie vooral praktisch nog steeds stelt. Mocht zij in de toekomst ooit doorgezet worden, dan zullen de moeilijkheden, die de program maleider en regisseur ontmoeten ze ker op de duur doorslaggevend blijken te zijn. En juist doordat die kleine, experimentele studio mis schien toch wel eens het begin zou kunnen zijn van een nieuwe droom-, fabriek, komt zij mij soms nu reeds héél groot voor." In 1938 was het dure speelgoed er. Het zou tien jaar duren -voor er wéér I mee werd gespeeld. Maar al in 1938 i konden regisseur Erik de Vries, tech- 1 nicus Willem van Vlerken en alle anderen, die met televisie te maken hadden, Fröbel na zeggen: „Ons spe- i len is leren". H. SCHAAFSMA PARIJS. De innerlijk verdeelde regering-Gaillard dreigt steeds meer de gevangene te worden van de rech terzijde. iGsteren zün drie bladen in beslag genomen omdat zij kritiek leverden op de gepleegde martelin gen In Algerië. Het zijn „Express", „France Observateur" en een com munistisch blad. Het katholieke blad „Temoignage Chretien" stuurt geen nummers meer naar Algerië; het is daar nu voor de 68ste maai in beslag genomen. Maar de rechterzijde is nog niet te vreden. Afgevaardigden hebben gis teren een motie ingediend waarin gevraagd wordt welke maatregelen de regering denkt te nemen om „het defaitisme" in Frankrijk te bestrij den. Vandaag stemt ed Franse Vergade ring over de gewijzigde militaire be groting, Tevoren geeft premier Gail- lard een uiteenzetting over de Franse politiek in, de kwesties Algerië en Tunesië. Gaillard heeft de vertrou wenskwestie verbonden aan de stem ming over de defensiebegroting. Algemeen verwachtte men giste ren in Parijs dat de regering het vertrouwen in haar beleid zal krij gen. Het ziet er echter naar uit, dat lang niet alle afgevaardigden naar Parijs zullen kunnen komen omdat er bij de Franse spoorwegen vandaag wordt gestaakt. Zowel de rechtse partijen als de socialisten zijn over de hardnekkige geruchten, volgens welke De Gaulle einde maart een grote politieke ver Waring zou afleggen zeer verontrust en willen proberen tegen een moge lijke terugkeer van De Gaulle aan de macht een stevig blok te vormen. De stemming in Frankrijk blijft somber. Koning Mohammed van Ma rokko heeft zich gisteren geheel ach ter Bourguïba geschaard. Hij eiste niet alleen dat de 30.000 man Franse troepen uit Marokko worden terug getrokken maar dat er spoedig een oplossing wordt gevonden voor het Algerijnse probleem. Bourguiba zelf verklaarde gisteren voor de radio dat de vorming van een Noordafrikaanse federatie tussen Tunis. Marokko en Algerië cnver- mijdeHjk is. Binnen een week zcuden hierover nadere berichten komen. Een Franse jury in Algerië heeft donderdagavond na een proces van 20 dagen vijftien doodvonnissen uit gesproken. Vier en veertig personen stonden terecht op beschuldiging van medeplichtigheid aan het bloedbad van El-Alia waarbij ruim twee jaar geleden tientallen Europeanen wer den afgemaakt. Zeven beWaagden werden veroordeeld tot levenslang, twee tot 20 jaar en negentien tot ge vangenisstraffen variërend van twee tot 15 jaar. STOCKHOLM Zweden gonst van de geruchten en de spanning is tot het kookpunt gestegen. Zal de koning zün toestemming verlenen of niet? Zullen de Zweden binnen kort feest vieren, of zal het onver biddelijke verbod van haar vader de stralende prinses voor altijd schelden van de man die ze lief heeft, Robert Douglas-Home? Het ongeduld van het volk werd gisteren vertolkt door het invloed rijke blad Expressen, dat dwars over zijn voorpagina had geschreven: „Hallo, heer koning neem nu ein. delijk eens een beslissing." Maar de koning zwijgt nog. Tot zondag. Dan zal volgens een offici ële verklaring, die de hofmaarschalk in statige bezadigde diplomatenstijl heeft uitgegeven, „een besluit geno men worden, dat in de ene of m de andere richting zal gaan." En de schare journalisten die on verdroten het spoor van de prinses en de barpianist volgt, zief zich veelvuldig voor dezelfde vraag ge plaatst: „Welke richting zal het slimme paar, dat alles doet om hen te ontwijken nu weer inslaan?" 'Advertentie t.M Verhoogt Uw weerstand AUHfcN VERKRIJGBAAR BIJ DE SLIJTER-WIJNHANDELAAR Voor htiniJrl* FMGOVJNCiS' Sohi^Hnuv voor hun optreden een ruimte van Ook Fie.i de la Mar trad in 1938 op twee bjj drie meter te beschikking. ;?°r de ene camera, die werd be Daar kon toch al heel wat in gebeu- ?len.,. <Jo?r Brik de vries („met die ren. In het licht van de water-ge- motorfiets", koelde kwiklampen werden scènes Han Beuker Achter de vleugel (Advertentie Mt.) Ken «Impel vrijwel «makeloos tabletj« plus een glas water is alles wat U nodig hebt om ptjn en ongsriet van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen pün en ongemak. Zalf en zetpillen 2|)n ove--' g. Met hun werking van binnen uit '-ï- Hemotabs de zwellingen slin. ken -u bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen zo belangrijk voor vólkomen herstel en langdurige vrijwaring van ptjn. Complete kuur j 1.47 Bij apothekers en drogisten nucrue Kwiniampen weroen scenes vjan Beuker 1,- *_„nj Uit toneelstukken en volksdansen i litaeJaten- voor de lens gebracht. De grote moei lijkheid was, dat men doordat er slechts één camera was. niet direct van een close-up op een totaal beeld kon overgaan. Dit maakte, vol gens Erik de Vries, het werk echter niet alleen lastiger maar ook span nender, sportiever. Typerend voor de visie van de te levisie-pionier De Vries is het, na te gaan welk een verscheidenheid aan onderwerpen tijdens die Philips-toer- nee door België, de Balkan en Scan dl navië al voor de camera werd ge bracht. Cabaret en toneel, dans en muziek, maar óók actuele interviews, met de Hongaarse recordzwemmer Csik o.a., die al zijn trofeeën liet zien, en geïmproviseerde vraagge- sprekjes met mensen uit het publiek. Het grootste aantal kijkers bij één uitzending was er, toen in Boekarest vijfhonderd mensen voor vier ont vangers samen gepakt stonden, Zij keken en luisterden naar de gou verneur van de Roemeense kroon prins Michael, die een,causerie van die kwartier hield. 71// EEST AL wordt er op donder dagavond veel gepraat 1 n de televisieprogramma's. Ook gister avond gebeurde het. Maar de ma nier waarop het gebeurde was pret tig. In de Spiegel der Kunsten za gen we een op (goede) film vast gelegd interview van Joop Simons met de in Parijs wonende Neder landse componist Alphonse Stallaert, Daarna babbelde Max Dendermon- Dlt is de ontvanger, waarop de be zoekers van de Fhillpsstand op de Jaarbeurs in maart 1938 de program ma's konden volgen. CAIRO. President Nasser van de nieuwe Verenigde Arabische Re- 1 publiek heeft de samenstelling van izün regering bekendgemaakt. Het Syrisch-Egyptische kabinet telt 31 ministers van wie er 19 Egyptenaren zijn en 12 Syriër. 1 Negen van de 31 ministers hebben 'gezag over de hele staat Egypte- Syrie. welks beide delen „provin cies" genoemd worden. Een van de negen ministers is Syriër. Van de 22 overige ministers hebben elf de zorg voor de provincie Syrië en elf ivoor de provincie Egypte. 1 Minister van .Buitenlandse Zaken 'is Mahmoed Fawzi, die voor een wording dezelfde functie in Egypte bekleedde. Maarschalk Abdel Hakim Ameris minister van Defensie. Hij was dit tevoren van Egypte. AU Sabri is minister van Staat belast met za ken die het, presidentschap van de republiek betreffen, en Salah Bit- tar, de voormalige Syrische minis ter van Buitenlandse Zaken wordt minister van Staat. LIVERPOOL De twee beman ningsleden van de Zweedse tank boot „Gauthiod" de 27-jarige Westduitser Werner Kaltschmidt en de 41-jarige Nederlander Wouter Maasland uit Rotterdam die woensdag bij een vechtpartij aan boord van het schip gewond wer den, maken het op het ogenblik tamelijk goed. Z(j worden verpleegd in een ziekenhuis te Liverpool. Maasland heeft een steekwond in de borst. Hoewel de vechtpartij zich afspeelde buiten de territoriale wa teren, zal de zaak behandeld wor den door de Zweedse autoriteiten zodra het schip, dat van Curacao op weg is naar Zweden, zijn plaats van bestemming heeft bereikt. V/Êfch MAARNIET BAflO DAT WE WAT DOEM MtriUUItOEZICMTEh NAAR DE MUUR En JEHAti DE/1 ACHTER JÊHOOfO! J£BOFT NOB DAT IK IE DAAR OERAAKT geruit jasje aan. dat de uitgelaten heid van z'n baardje accentueerde over boekenbal, boekenweek en lezen. Dat de televisie in Amerika eert nadelige invloed op het lezen heeft gehadwas een onjuiste infor matie. We zullen het Max maar niet kwalijk nemen. Verrassend jris was het optreden van het Haags Studen tencabaret „EI Hazmerreir". De on derwerpen die werden aangesneden waren niet nieuws, de manier, waar op het gebeurde was echter bijzon der origineel en vrij van invloeden van het beroepscabaret. Hoewel de Willem Kloosbroeders natuurlijk wel iets aan les frères Jacques te danken hebben. Even goed als de eerste was Milo Anstadts tweede documentaire over Israël. De avond werd besloten -met een documentai re, waarin een terugblik werd ge worpen op twintig jaar televisie en een perspecfiej werd geopend op tien jaar televisie. Medewerkers uit de tijd van de Eindhovense experi mentele uitzendingen haalden, ge schaard voor een oud model ontvan ger herinneringen op. Pionier Erik de Vries liet, geknield voor een pla tenspeler. nog eens horen hoe hij in 1938 May Borgholz aankondigde. Interessant was het toekomstbeeld, dat ir, H. Rinia, directeur van Phi lips' Natuurkundig Laboratorium, tekende voor interviewer Theo Eerd- mans en de kijkers, die het er. ho pen wij, voor over hebben gehad iets langer op te blijven. Regisseur Willy van Hemert slaagde erin om in de kleine Irene-studio dit recht streeks uitgezonden programma ge animeerd te laten verlopen. H, S. ÏN de loop van deze maand maart begint de NCRV met een va kantierubriek onder de titel „Wik ken en wegen". De reportagedienst zal in samenwerking met provin ciale VW's, buitenlandse verkeer- bureaus en waar mogelijk de buitenlandse omroep de aspi rant-vakantiegangers wijzen op ver schillende interessante tochten bin nen onze grenzen en daarbuiten. De rubriek „Wikken en wegen" zal vrij veel worden uitgezonden. Meest in het lunchuur om zeven minu ten voor één, n.aar ook enkele ma len in het avondprogramma. IN verband met de uitzending van de finale van het Eurovisie Songfestival volgende week woens dagavond. is de spel-avond van de televisie verplaatst naar dinsdag avond. Het programma wordt dan verzorgd door de VPRO. Er zal een door Jan Velzebuer vertaald spel van Arthur Miller „Al mijn zoons" voor de camera's worden gebracht in de regie van Jack Dixon. Van de medewerkenden noemen we Han^ Tiemeijer. Mimi Boesnach, Jan Retèl en Lo van Hensbergen. Millers stuk is ongeveer tien jaar geleden door het Rotterdams To neel opgevoerd DE Hongaarse zangeres Agnes Acs zingt vanavond van 8.20 tot 8.35 uur In het programma van Hilversum I Hongaarse, Franse en Duitse chansons. Via de andere zender concerteert van 10.05 tot 10.50 uur het Omroep- kamerorkest onder leiding van Car lo Damevino. Uitgevoerd worden Beethovens Eerste Symfonie en de „Onvoltooide" (Achtste Symfonie) van Schubert. WENEN Het Weense znetereo- logisch Instituut heeft een nieuwe methode vervolmaakt om het weer voor de drie tot vüf dagen met 90 procent zekerheid te voorspellen. Het instituut heeft meegedeeld dat het metingen van het gehele noordelijke halfrond op 1500 m hoogte voor zijn weersverwachtingen gebruikt. Deze hoogte is noodzakeijk om terreininvloeden uit te sluiten. RIAD. Do regering van Saoedie- Arablë heeft gisteren de aantijging van president Nasser van Egypte over het komplot om het tot stand komen van de unie tussen Egypte en Syrië te verhinderen, van de band gewezen. Toch heeft koning Saoed een on derzoek bevolen naar de „samenzwe. ring", die oryier anderen ook be doeld zou zijn geweest Nasser te doden. Ook de V.S. hebben ontkend, dat zij iets van het komplot afwisten. Koning Hoessein heeft Nassers be schuldigingen „gemene leugens" ge noemd. De koning heeft verklaard, dat Jordanië altijd aan Saoeds kant zal blijven staan. ARNHEM. Het water in onze grote rivieren zakt nog steeds. De Rijn is langzamerhand in zijn nor male bedding teruggekeerd. De Spijkse overlaat is niet meer in werking en de wateroverlast in de omgeving van Elten behoort tot het verleden. In de Maas, jyaarvan de val iets langzamer gaat, zijn de stuwen bij Roermond, Beifeld en Sambeek nog gestreken, doch de stuw bij Lmne is donderdagmorgen weer gesloten. Het veer Wessem-Maas bracht is vanmorgen weer in dienst gesteld. De veerdienst MaasbommelMeegen functioneert weer sinds gisteren. (Advertentie Md.) 16 bogen lichtlijnen, die veel op de bloembladen van een chrysant leken, vond Julia. De kapitein wees ernaar met zijn duim. „Dat is Spanje Fmisterre. Het zal beter te zien zijn wanneer we dichterbij komen." „Mag ik hier blijven om te kijken?" „Natuurlijk, als u zin hebt. Maar iK 3251. Juist als Rob wil toestoten, schiet de zee baars in een van de vele rotsspleten. Rob wil rijn speer terughalen, maar die blijkt vast te ritten. Rob trekt even flink en ziet dan tot zijn verbazing, dat de speer is blijven haken in 'n net, dat gevuld is met stenen. Kijk, het net hangt aan een staalkabel en aan het uiteinde daarvan zit weer een kleine ankerboei, die tegen het „pla fond" van de spleet is vastgezet. Rob maakt de boei vrij. die onmiddellijk naar de oppervlakte stijgt. Hank is inmiddels weer aan boord geklom men en weet niet wat hü ziet, wanneer opeens die boei voor zijn ogen opduikt. „Kijk eens. Hank," roept Rob, „ik heb een rare vis gevangen, maar wat denk jij er Van? Er zit een net aan die boei vast, vol met stenen." Hank herkent de boei di rect: dat ding moet afkomstig zijn van de „Nep tune"! son heette, was een tevreden jongen en zijn werk volkomen toegedaan, urenlang kon hij ritten luisteren, met de koptelefoon om zijn krullige brui ne schedel, naar de boodschappen die tussen de schepen uitgewisseld worden en die de lucht boven de oceaan met een etherisch gekwetter vullen. Nu echter had zijn anders vrolijke gezicht een gemelijke uit drukking terwijl hij van het radar apparaat klepjes verwijderde en •weer aanbracht het liep tegen half twaalf en Sparks had reeds in - een diepe slaap gedompeld gelegen. „Dat is Torinana. Je ziet het altijd Toen hü klaar was, zei hij evenwel j ni-,. - éve" voor fmisterre." met respect. „Ik geloof dat het nu 1 Andrews bracht altijd om kwart „Hoe weet u welk licht het ls?" wej jn orcje js meneer." over acht chocolademelk en biscuitjes vroeg Julia. l„i L-„„it„in Rivth Oo- naar alle hutten; Julia had dit in „Door het aantal flitsen en de in- i',,1 m„t knoo' 1 haar geval gewijzigd door haar ther- tervallen ertussen. Ik zal het u laten 5L hltfpn groter te mosfles te laten vullen met haar ei- zIen." - En haar terugvoerend naar gen Nescafé die beter de onverdraag- de kaartenkamer haalde hij van een verschenen enkele vage ge lijke smaak maskeerde van de ge- plank een in papier gebonden boek, sch®rm verschenen enkele g condenseerde melk dan cacao en dat beduimeld was en ezelsoren had in een thermosfles kon ze die drin- van het vele gebruik, getiteld: „Ad- ken wanneer ze wilde, wat meestal miraliteitslijst van lichten Dl IV". i gebeurde wanneer ze zich tenslotte „Hü likte aan een vinger bruin van 1 geïnstalleerd had in haar kooi. (Ze de nicotine en bladerde door het voelde zich nogal getroffen door der- boek. „Dit is Torinana". i gelijke ongemakken, waaraan de Julia boog zich over de kaartenta- koopvaardij zich klaarblijkeüjk zon- fel en las, de woorden hatdop voor der tegenstribbelen onderwierp). Om zichzelf mompelend: „Torinana. -. half elf zei kapitein Blyth, „Zul- 1740. achthoekige toren op wit vier- geloof dat ik maar naar bed ga." Hij len we nu naar boven gaan, wanneer kant gebouw, 29ft. hoog. I.W. Karak- ging weer naar buiten op de brug, u inderdaad de radarinstallatie in ter en periode G.P. West (3) Zicht bij keek in het kompashuisje, tuurde werking wilt zien?" Ze gingen naar helder weer in mijlen, 20. Licht 5.5 over bakboordzijde naar de vuurto- boven. seconde, eclips 1 seconde, licht 1 se- renflitsen van Torifiana; keerde te- Een radarscherm lijkt meer op een conde,. eclips 1 seconde, licht 5.5 se- rug naar de kaartenkamer, legde de (televisieapparaat dan enig ander conde, eclips 1 seconde." gradenbogen op de kaart, trok een •ding, In de verduisterde kaartenka- „Ziet u," zei kapitein Blyth. Check lijn en maakte een X, waaronder hu mer achter de eigenlijke brug waar de flitsen met een secondenwijzer de tijd schreef 23,23. Daarna riep een matroos aan het roer stond en en je weet het onmiddellijk. „Nu zul- hü. „Ik ga naar beneden, Reeder," en Reeder, zijn baard verborgen achter len we kijken of Spanje al te zien daalde de trap naar de kajuit af. een sjaal, heen en weer beende met is." Een paar minuten later hield Ree een tegelijk zakelük en gemelijk ge- Maar plotseling werd het hele der op met het heen en weer benen zicht was geen licht behalve van scherm zwart. op de brug en trad de kaartenkamer een afgeschermde lamp; het scheen „Onmogelijk ding," zei kapitein binnen, waar Julia nog steeds gefas- op een kaart die uitgespreid lag op Blyth op rustige toon. „Daar zal cineerd naar het radarscherm tuurde. een grote tafel tegen het boordschot. Sparks aan te pas moeten komen." „O bent u er nog?" De kapitein ging eerst hier naartoe Hij drukte op een bel op de kaarten- „Ja, de kapitein zei dat ik mocht en bestudeerde de potloodlijn die er- tafel en stak een sigaret op, niet in blijven ik wilde het land duidelij- op getrokken was om de loop van het minst uit het lood geslagen. Te- ker zien worden hierop. En, zoudt u het schip aan te duiden; hij ging naar gen de man die even later met een sla- me iets kunnen uitleggen?" buiten op de brug, wierp een blik op perig gezicht en verwarde haren ver- „Ik denk van wel wat is het. het verlichte kompas vóór de roer- scheen, zei hü „Ga Sparks halen." ganger en zei_ tegen Reeder, „ls To- Enkele ogenblikken later verscheen' rinana al in zicht?" Reeder liep snel de marconist, die er al net zo slape- naar voren en hield zijn polshorloge rig en verward uitzag. „Sparks, dit in het zwakke licht van het kompas- verdomde ding beeft het opgegeven," huisje. zei de kapitein gelijkmatig. „Repa- „Dat was het drie minuten geleden reer het even." 1 al, meneer." Julia stond op goede voet met „H'm." Hij liep op de brug naar Sparks, de marconist, een jongen bakboord, terwijl hij over zijn schou- met een krullekop uit de Midlands; - der heen tegen Julia opmerkte, ze bezocht hem soms in zijn hut, die sief zijn dit is alleen maar gebor- „Komt u kijken?" Julia volgde hem. naast die van de loods lag en vol zei in het water, zoals je oat ziet Verscheidene vaste lichtpunten, vreemde instrumenten stond, om naar wanneer je over ae railing kijnt. En j klein en geel, 'doorboorden de duis- de Engelse nieuwsdienst te luisteren nu we er over praten, hebt u °pge" 1 ternis, maar na een paar seconden die ze op het moment het beste kon- merkt dat het water lichtgevend 1 begon een veel krachtiger licht, zeer den oppikken, dwars door het zin- vanavond? niet erg, 20 nu en dan veel verder weg, te pinken, flitste gende tikken van het Morseapparaat een vonkje, maar je riet het." |aan. doofde om dan opnieuw te dat nooit een ogenblik scheen op te pinken en aan te flitsen. houden. Sparks, die eigenlijk Wat- iwordt vervolgd) „Ik denk van wel „Al dit gewriemel van kleine stip pen om het schip zelf, het lijkt wel de Melkweg." Reeder schoot in de lach. „dat is de eigen zog van het schip in het water." „Oh grappig is dat." „Waarom grappig?" „Omdat alle andere dingen die net vertoont, zoals schepen en land, mas-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 1