Benelux-gezelscHap op Haagse bodem vereend ,In strijd met journalistiek fatsoen; uitzetting te ver' 1 jhr. Tjarda van Starkenhorch vorige week zeventig jaar ©iWMii i ALANS—i j j Binnenhof de excellente half-zware? shag van Douwe Egberts handige plastic tabakszak! MINISTER HELDERS OVER AFFAIRE-DE WIT "•^Speelse Speurtocht SPRO door FRANK GODWIN AVONTUREN VAN Maandag 10 maart 1958 Advertentie I.M (Van onze parlementaire redacteur) VANMORGEN om half elf is de Raadgevende Interparlementaire Benelnxraad voor de eerste maal op het Binnenhaf samengekomen. Bel gische en Luxemburgse volksverte genwoordigers deelden broederlijk de gewijde, groene bankjes met dc geachte afgevaardigden van Neder land. Trad in het afgelopen zittings jaar te Brussel de bejaarde en.be- baarde Belgische katholiek Frans van Cauwelaert als voorzitter op; hier op bloedeigen bodem is de robuuste Nederlandse socialist mr. Jaap Burger uit. Willemstad verkozen, die tot dusver als ondervoorzitter fungeerde. Wordt in deze richting voortgewerkt, dan zou volgend jaar een Luxemburgse liberaal aan de beurt wezen. commissie had liever willen weten of IN de tweede Vergadering van de Raad „dans rHémicycle du Sénat au Palais de la Nation, Bruxelles" oftewel „in de- vergaderzaal van; de Senaat in het 'Paleis der Natie te Brussel", zoals het tweekolommïg, stenografische verslag volledig ver taalt beeft - prof. Carl Papl Maria Romme uit Oirschot het eigenlijk an ders gewild. Terv/üle van een krach tige leiding, welke de Raad vooral in. zijnaanloopperide nodig zou hebben, achtte' hij een zekere con tinuïteit, een; herkiezing gedurende' r tot vier jaar Wenselijk. En hij MR. BURGER .„.Benclux-burger.... democratische vrienden", waarmee in dit geval dus niet alleen zijn r.k. geloofsgenoten in België en Luxem burg, doch óók de Nederlandse anti revolutionairen en christelijk-histo- rischen bedoeld werden; net alsof de oude „christelijke coalitie" even was hersteld. Maar de wens om de drie nationaliteiten gelijk te behandelen, heeft tenslotte toch de doorslag ge geven. f Personencultus DE voorzitterswisseling vloeit dus niet vóórt uit kritiek op de ge routineerde leiding "wan Rederijker Frans van Cauwelaert. Integendeel, op 13 december j.L bij de behan deling van het verslag der drie re geringen betreffende de culturele sa menwerking heeft de raad harte lijk geapplaudiseerd voor "wat hij ge durende tientallen jaren ter voorbe reiding van de verbondenheid der Benelux-landen heeft' verricht. Hij dankte toen Voor die vriendelijkheid, maar voegde er meteen waarschu wend aan toé: „Laten we evenwel in de schoot van de Beneluxraad niet doen aan personencultus". Het be knopte Belgische verslag van die vergadering noteerde, tussen haakjes, op een welmenende wijze, welke de Haagse Handelingen altijd vreemd blijft, ook de reactie van de raad: „Men glimlacht". VANDAAG stond het verslag der regering betreffende de buiten landse samenwerking op de agenda. De commissie uit de Raad, welke voor de buitenlandse vraagstukken is aangewezen, heeft reeds op 6 no vember jl. „onverbloemd uiting ge geven aan haar teleurstelling over het verregaande laconisme"van dit verslag. In feite stond er nL niet veel meer in, dan dat er sinds 1952 een „permanente commissie van over leg*' was; dat de drie ministers van Buitenlandse Zaken geregeld van ge dachten wisselden en hoe men een maximaal gebruik van de diensten der drie ambassades kan maken. De ir in de afgelopen vijf jaren een stemmigheid was verkregen ten aan zien van belangrijke internationale kwesties als de Europese integratie, de ontwapening,'Hongarije en Suez, blijkbaar om da leden van de Raad alle gelegenheid te geven aan hun gevoelens vrij lucht te geven, hebben de regeringen kort geleden besloten, dat zij in alle drie landen parle mentaire onschendbaarheid genieten. Misschien was Den Haag wel een beetje bang dat de zuiderburen-zich bijv. zouden herinneren, hoe koning Willem I honderd en veertig jaar geleden, de Belgische prins van Chi- may als kamerheer verbood ten Hove te verschijnen'omdat deze had ge stemd tegen een belastingwet, welke overigens toch door de Eerste Kamer was aangenomen. Aan de andere kant is het de lange Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Joseph Luns wel toevertrouwd, verontwaardigde ge moederen te sussen. Toen laatst bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer gepikeerd werd geklaagd over de slechte plaats, welke Belgische en Luxemburgse, kamerle den in de Ridderzaal was toegewezen bij de plechtige ondertekening van 't Beneluxverdrag, bracht hij iedereen aan het lachen. Hij vertelde, dat de chef van het protocol met iiiet min der dan 16 ordecommissarissen aan wezig was geweest maar dat men de „innovatie" had bedacht om, ter on derstreping van de vervlochtenheid der drie landen, de hoge Belgische en Luxemburgse autoriteiten te vermen, gen met hun Nederlandse collega's. Dit veroorzaakte, zo zette hij uit een. dat „het blok, voor Ministers en Staatssecretarissen bestemd --en de ministers zijn reeds in ons land volgens de bekende wet van Parkingson van zes. geloof ik, in 1900 tot -14 op dit ogenblik in aantal gestegen -• reeds de indruk maakte van een enorme falanx. Van daar ook, dat de hoge autoriteiten, die onmiddellijk achter de ministers wa ren geplaatst, de indruk maakten een beetje in de menigte van excellenties te zijn verdronken; „Maar ik persoon lijk had geen enkele klacht", zei hij stralend! V ORIGE week werd de. vroegere gedistingeerde' gezant van Ne derland in Brussel, jhr. mr. Alidxus raai Eerste Kamerlid en is beter be kend als commissaris der. Koningin in Groningen. Oorspronkelijk kwam zijn protestantse familie uit Fries land; stamvader was - omstreeks 1429 - Tjaard van Tiarda. Maar anno 1531 werd al een Lambert Tiarda v. Starkenborgh (dus genoemd naar een State bij Dokkum) gedeputeerde van Groningen. En in 1667 was een Ludolph Tjurda van Starkenborgh afgevaardigde te Breda bij de vre- j desonderhani_eiingen over de tweede oorlog met Engeland, welke door het succesvol optreden van De Ruyter bij Chatham, een bevredigend einde namen en de oude Republiek bijv. Suriname opleverden. Maar daérover met het bezoek van het Engels ko ningspaar hier in zicht, geen wan gunst-wekkend woord meer! Wel mag hier herinnerd worden aan het tragische uur, dat de thans zeventigjarige als gouverneur-gene raal van Nederlands-J.ndië beleefde na de aanval der Jappen, Hijstond voor de keus, te vertrekken dóch verkoos te blijven en zond dr. Van Mook, die hij het meest geschikt achtte om in het buitenland de Ne derlandse regering steun te geven, tegen diens wil, heen. Op het laat- Radiogesprek over won in gruilvraa gs tuk DEN HAAG. Vanavond wordt om kwart voor acht 'via de zender Hilversum I voor de radio gesproken over de problemen, welke 2ich bij woningruil. voordoen. Daarbij zal ook de taak ter sprake komen van de door het bedrijfsleven en de over heid in het leven geroepen en ge ste ogenblik is er nog over gedacht; subsidieerde stichting .Interlocale of hij de bergen zou ingaan. Op een ;ueri!la-oorlog - als nu de Padang- regering - was het Nederlands-Indi sche leger echter niet voorbereid; terwijl generaal Bakkers er op tvees, dat ook de stemming der bevolking met gunstig was. Zo bleef de GG in zijn villa te Bandoeng tot een hoog Japans officier kwam om een wacht te installeren. Niet best IK liet hem door de adjudant vragen binnen te komen, op dat ik even met hem zou kunnen spreken", aldus verhaalde jhr. Tjar da v. Starkenborgh Stachouwer veel later aan de „Parlementaire Enquê tecommissie" maar dat wilde hij niet;, hij verzekerde, dat 'de wacht er zou zijn om de Gouverneur-Ge neraal te beschermen, niet om hem te hinderen. Er kan bijgevoegd wor den, dat de Japanners nooit met mij over enig ding van zakelijke aard gesproken hebben. Ik had één en ander overdacht óm klaar te zijn, wanneer zij mij iets zouden vragen, bijv. waar de Europeanen het best geïnterneerd zouden .worden, want Woningruilcentrale" in Utrecht, Aan dit radiogesprek wordt deelgenomen door de heren Ai van den Ham, wet houder voor Volkshuisvesting en So ciale Zaken in Arnhem, S. P. C. Terpstra, administrateur van de Gem. Woningdienst in Amsterdam, J. W. A. van Dijk, directeur van de 'cen trale en W. J. A. H. van Berkeï, hoofd van de afdeling Verdeling Woonruimte van het ministerie van Maatschappelijk Werk. PEKING De Chinese eenheden „volksvrijwilligers" die binnenkort uit Noord-Korea zouden worden te ruggetrokken. zijn reeds begonnen hun verdedigingsstellingen aan Noordkoreaanse troepen over te dra gen. aldus een bericht van het pers bureau Nieuw China uit Peking, fAavertentte t.M Als 't rat» hoog opschiet in de heel - oplaaiend vanuit de maag Dat is gesn. kwaal die ge nog langer -j_,hoeft te dragen. Neem Kennies die dat de Nederlanders geïnterneerd blussen de brandende pijn. Voetstoots, rniirten wnrHen Wlr mn wnnr- Ho i Renjpeg neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Warmoldus Lambertus Starkenborgh Stachouv jaar. Hij was ce da van zeventig van een libe- JHR. TJARDA VAN STARKENBORGH ....interneren.... zouden worden, leek mij voor de hand te liggen; misschien is deze maatregel voor sommigen, ondanks de misère in de kampen, nog een zekere bescherming geweest. Velen' zouden zich in clandestien werk hebben geworpen, waaraan in Tr.dië waarschijnlijk nog meer gevaren verbonden waren dan hier. Ik had dus overwogen wat ik zou moeten antwoorden, als mij naar de beste wijze van interneren zou worden gevraagd, maar ik heb niet de ge legenheid gekregen mij er over uit te spreken"., - Van Bandóeng werd hij vervoerd naar de gevangenis Soekamiskeis, daarna naar Batavia tot eind 1942. vervolgens via een tussenverblijf in Singapore, naar "Formosa om ten slotte, toen de Amerikanen daar te dicht bij kwamen, te belanden In Mandsjoerije, waar hij aug,: 1945 door de Russen werd bevrijd.De Nederlandse regering Schermenhom zond hem een hartelijk telegram en liet hem de keus of naar zijn va derland of? naar zijn gezin in; Tndië te gaan. Hij vond plichtsgetrouw de \:oorkeur voor zijn komst naar Nederland voor de hand liggend, niet vermoedend, dat reeds in* okto ber 1945 de ontwikkeling van de Indonesische kwestie hem ontslag zou doen nemen! Over zijn licha melijke toestand na de gevangen schap zei hij slechts: „Ik voel mij niet best"! Geneesmiddel ENFIN, morgen gaat de Tweede Kamer weer verder met de ge neesmiddelenwet. En het onderwerp' van gesprek is precies hetzelfde als in 1865 en 1932, toen deze wet óók ter sprake kwam; de positie van de drogist! Minister Suurhoff zal antwoorden op hetgeen o.m. door de Partij Voor De Apothekers, de Ver eniging Van Drogisten en de Club van Pharmacon is gezegd. Andere opbouw, zelfde karakter jTïE N.C.R.V. heeft enige r-eran- dering gebracht in de opbouw van haar zaterdagavond-televisie programma. Op het karakter van de avond is deze verandering zonder invloed gebleven. Het blijft een fa milie-avondje, met als hoogtepunt de meer gezapige dan gezellige wed strijd Uit tegen Thuis, Het aardigste onderdeel daarvan zijn de actuele vragendie oltyd enkele mensen die in het nieuws zijn geweest, voor de camera's bretigen. Ditmaal de dap pere familie, die de' passagiers van de in de omgeving van Linschoten te water geraakte Ejus redde, en de tachtigjarige, zéér krasse, Haagse ridder-tramconducteur. Voorheen werd ditspelletje gespeeld tussen de nummers van de show doorNu is de show een afgerond geheel ge worden. Een winst kunnen we het niet vinden. Goede jongleurs en goede marionetten hebben we al zó vaak op het beeldscherm gezien, dat we er op uitgekeken raken. itfaar dit kan natuurlijk een kwestie van per soonlijke smaak zijn. Om daaraan dan meteen een persoonlijke profetie vast te knopen: i-n het variété zien we voor de televisie, zeker voor de vaderlandse televisie, weinig toe komst. Zij zal naar andere moge lijkheden moeten zoeken. We hopen dat de N.CJR.V. dit spoedig gaat doen. In navolging van V.A.R.A. en K.R.O. (die immers ook aangekon digd heefti met1 een muzikale kome die te komen). Prettig onderdeel van het N.C.R.V.- programma blijft de rubriek „Pas Geperst". Er zijn mensen die zich er san storen ,dat Pi Scheffer zowel vertegenwoordigers van de Serieuze Muziek als dienaren van de „lichte muze bij de kijkers introduceert. Dit vinden wij nu juist een van de at tracties van de rubriek. Zoals wij het 'n voordeel van de gemeentelijke vervoerbedrijven vinden dat ze, in tegenstelling tot de Spoorwegen, géén verschil tussen eerste en twee de klasse kennen. DEN HAAG. Voor het bereiken van overeenstemming tussen de re geringen van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen over een Rijkswet of een Algemene Maatre gel van Rijksbestuur voor'de rege ling van het toelaten en uitzetten van Nederlanders zijn de omstandig heden minder gunstig, nu juist op dit punt een belangrijke tegenstelling in de Nederlandse Antillen aan de dag Is getreden. Dit deelt minister Helders in zyn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting Zaken Overzee. Over de uitzetting van de heer De Wit zegt de minister, dat het hier betreft de uitzetting, van een jour nalist op grond van zijn gedragingen als journalist. Mr. Helders betreurt het, dat deze journalist destructieve kritiek heeft uitgeoefend op de re gering der Nederlandse Antillen. Het gaat echter niet om een waardering van het journalistieke werk van de beer De Wit. maar om de vraag of door uitzetting al dan niet de pers vrijheid za! worden aangetast. Volgens artikel 45 van het Statuut is de zorg voor dé verwezenlijking van dit fundamentele menselijke recht een eigen aangelegenheid. Dé regering van het J koninkrijk- heeft zich daarom tot dusverre onthouden van enigerlei inmenging, afwachten de, "of in de. Nederlandse Antillen zelf een oplossing zóu worden ge vonden. Eerst kortgeleden is de aangele genheid. binnen de bemoeienis van de regering van het koninkrijk ge komen, doordat de;-gouverneur de beschikking, waarbij'het beroep van De Wit werdafgewezen, niét heeft vastgesteld. De gouverneur meent na melijk dat deze beschikking in strijd is met de fundamentele men selijke rechten, waarvan de waar borging een aangelegenheid van het koninkrijk is. Naar aanleiding ven de vraag van enige leden, waarom dr. Van Bins- bergen geen medewerking wilde verlenen aan de opdracht van de minister van Justitie van dé Neder landse Antillen tot uitzetting van de hoofdredacteur van de Beurs- en Nieuwsberichten, de heer De Wit, deelt de minister mede, dat naar diens oordeel de artikelen in de .Beurs- en Nieuwsberichten", hoe wel in strijd met de normen van journalistiek fatsoen, niet voldoende grond opleverden, om deze hoofd redacteur het laud uit te zetten. Speelgoed I EET. op, deze revolver'is geen .speelgoed." Dit is een citaat van Paul. Vlaanderen, Hui chelarij. als u 't ons-vraagt. Want voor mr. Vlaanderen zijn revolvers wél speelgoed, In de acht afleve ringen van het gisteravond tot klaarheid gebrachte Spencer-myste rie hebben we het weer kunnen vaststellen. We acceptoren- die re volvers van Paul, zoals we de ste reotiepe opmerkingen vanTna, de vele onwaarschijnlijkheden en de vaak onlogische karaktertekeningen accepteren. Waarom? Omdat de heer Francis Durbriage zo handig weet te speculeren op het kind in ons, dat blijft terug verlangen naar Win- netou en Old Shatterhand. We zijn er hem erkentelijk voor. En we vindén het jammer, dat er weer een Vlaanderen-avontuur afgelopen Speelgoed ÏI-< T)E vijf auteurs, die door de KRO ■*-' vorig -jaar al zijn uitgenodigd om ieder: een deel van ©eh vervolg- hoorspel .voor hun rekening te ne men. hebben de radio als speelgoed mogen gebruiken. Als ze er alle vijf even prettig mee spelen als Hen- riette van Eyck, die het gisteravond uitgezonden tweede deel: heeft ge schreven, zullenze de luisteraars 'h groot plezier doen. Henrietta van Eyck beheerst de hoorspel techniek natuurlijk niet zo goed als de heer Durbridge, maar ze is éen veel ba- tere schrijfster. En al toonde ze zich in „Prinsengrachtvierhonderdzo- veel" niet van haar allersterkste kant. het was toch een heel amu sant gevalletje.'De verteller had er veel in ;te doen. Dat heet niet te mogen in een hoorspel,Maar als die verteller zo'n knappe radio acteur is als Paul Deen, mag het van ons best. We zijn benieuwd wat voor draai Jan Willem Hof- stra volgende week zal geven aan het door' Michèl van., der Plas zo vermetel begonnen.verhaal. V. ;lï.S, Vancnoml IN 'het programma van, Hilversum I om 8.05 uur de 88-ste afleve ring van De familie Doorsnee. Om 10.05 uur concerteert het jRadlo- philharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink. De jsopraan Erna Spoórenberg zingt -tivee con- certaria's van W. - A„ Mózart; het concert dat 15 januari j.l^werd op genomen In de Rotterdamse ^Rivièra Hal,begint met 'de .Derde Symfo nie van de 53-jarige componist Leon Ortheï. Dit werk van Orthel, die eerst heelt gewerkt onder leiding van Johan, Wagenaar en later stu deerde aan de Hochschule für- Ma- sik te Berlijn, is gecomponeerd in 1943.' DAGELIJKS FEUILLETON DOOR ANN BRIDGE ÜKBSËIW&L-««.r-1 rZTT. -wm-r V-/ AJ i -rrrrmi HAAR HET HET2ELF rouw SPROETJE nijn&LOEP uLADALoE 3253. Ook deze nieuwe pogingen leveren échter niets op. Dagenlang, duiken de twee vrienden en op den duur kennén zij de rotswand als hun broekzak. Op zekere dag'echter doet Rob een .merkwaardige ontdekking: hij vindt op een diepte van slechts twintig meter een grot, die niet zo donker, is als de ar licht vandaan? Hij haalt Hank er bij en samen gaan zij de grot in. Hé, dat is wel erg vreemd, want naarmate zij verder in de rotsspleet door dringen wordt het steeds lichter. Zonder lamp kun je hier zelfs vrij goed zien. En toch zijn ze veertig meter in de s. gedrongenRob en Hank begrijpen er niets van. Maar het avontuur lokt en beiden willen zien. wat er achter deze geheimzinnige grot schuil zou kunnen gaan. Voorzichtig zwemmen zij verder. Het licht wordt steeds sterker. Julia zagtoen het schip voortvoer langs de kust om tenslotte achter de lange lange pier te duiken die de ha ven afsluit, is eerst- de lelijke fa- briekswijk in - het noorden vande stad, en daarna een conglomeratie van hoge, vormeloze, crème-kleurige huizenblokken in moderne stijl, bijna wolkenkrabbers, die de stad zelf vor men. Dit is bedriegelijk. Het zóu een kleiner New York. kunnen zijn; klei ner, en minder lelijk dan het fantas tische silhouet van Manhattan, maar zeker niet het idee dat men zich van Noord-Afrika heeft gemaakt, of van 18 .wat aan sommige mensen", zei Julia. welk deel van de Oude Wereld dan 1 ,T .«Maar ik zal heel langzaam tewerk 00k-vanaf het dek nam Julia dit al- 1 „Nee ik heb nooit een voet in gaan, dat beloof ik u. Hartelijk dank." ieraaal 0p toen ze de haven nader- I Noord-Afrika gezet. Ik vind bet nog- Op dit moment kwam Freeman de den zag ze tenminste de plaatse- al opwindend. Voor alle tips en sug- ladder opstommelen en liep de kaar- jijke havenarbeiders er geheel anders 'gesties houdt ik me dankbaar aanbe- tenkamer in hij stopte toen hij Ju- uitzagen dan Murphy's vrienden in volen", zei Julia, met een zweem van liazag. de London Docks: niét alleen had- haar veroverende glimlach. Ze was „o, hallo'zei hij „ik had niet (jen ze~ eeQ keel donkere huid, som- ervan overtuigd, dat wanneer Reeder verwacht u hier te treffen". migen waren klaarblijkelijk negers, tips of inlichtingen gaf betreffende „Ik kijk naar de radar", zei Julia, maar velen van hen droegen lange 1 Tanger deze van geheel andere aard Ze keerde zich weer om naar het gewaden en om hun hoofden kleine zouden zijn dan die van Geoffrey. Ze scherm. Boven in de linkerhoek wa- veelkleurige mutsjes, gebreid of ge- vergiste zich hierin niet. .Hij keek ren de chrysantbladen, nu vrij helder kaakt in dessins die leken op Fair- 1 haar onderzoekend aan in de zwakke en. scherp en veel verder uitgespreid en heel vuil. 'weerschijn van het licht boven de. in de richting van bet schip. „O, kijk wat pen wnnderliike kaartentafel; dan: eens, meneer Reeder - nu kun je- ulkfts^ momoeldTze S ri?hz<5f „Ik zal u er een paar geven", zei Spanje goed zien". pJaS?„ hij ten slotte. „Ik veronderstel niet Reeder keek evenwel niet; in plaats had" 'dat ze gewoonlijk aan jonge dames daarvan liep hij naar buiten de brug verstrekt worden, maar ik weet dan op, wierp een blik in het kompashuis- De Arabische havenarbeiders, in ook niets van jongedames af! je, daarna op zijn horloge, om vervol- kun eigenaardige zakjurkèn waren „Wel, komt u maar over de brug", gens terug te keren en zieb bezig te Aanzienlijk: vlugger ter been San hun zei Julia, met een soort rustig onge- houden met ae kaart op de tafel, confraters in Londen De dekkleden 1 dull* waar hij evenals kapitein Blyth met W3ren verwijderd terwijl de VIDA- i „En zit u met teveelm over het een potlood X trok en er „23.59 uur" qq nog rustig aan de binnenzijde -jongedameschap, want in werkelijk- onder schreef. yan de pier gleed, wachtend op het heid ben ik een keiharde „Jouw beurt nu", zei hij tegen teken om te meren, en in minder dan „Dat was mijn indruk ook mm of Freeman. „Veel genoegen'' en hij geen tijd visten kraamdrijvers in imeer, ondanks uw uiteriuk\ zei liep de kamer uit; zijn zware stap- fancykledij, tractors, eindeloos trac- Reeder, grinnikend m zijn baard, pen klonken nog na toen hij de trap tors uit het ene einde van het. schip „Alsuin Tanger bent, gaatudan eens afklom. en kleine luxe-auto's, voor het me- naar Purcells Bar het is een aar- tIlk geloof dat ik'er ook maar eens rendeel lichtgroen geschilderd, uit 't dige gelegenheid, een van de beste in zal kruipen", zei Julia en begaf, andere; zodra deze laatste grond die er is." „zich naar haar. hut. In bed, nippend raakten haalden zwermen Moren ze „De dranit is er goed? aan haar koffie en onder het roken uit de tomvnetten die om de wielen „Ja, eerste klas; geen houtalcohol, van een laatste sigaret, overdacht ze heengeslagen waren, manupuleerden die je blind maakt. En PurcelL is wat Reeder —aar gezegd had. Het was zè over de brede kade en parkeerden een uiterst plezierig type safe to- een totaal nieuw gezichtspunt voor ze in nette rijen tussen de opslag-' do.' - haar dat Colin wel eens kon smokke- loodsen. Het was ;n leuk, levendig „Inderdaad? Zou hij Colin ook ken. len het zou zijn opsporing onge- gezicht, in het heldere zuidelijke zon- nen?" twijfeld. bemoeilijken;hij zou zelfs licht, en Julia sloeg het met voldoe- Reeder raakte onverwacht m een gebruik kunnen maken van een valse ning gade dit zou een aardig ver lichte paniek. naam. Maar in dat geval, waarom volg kunnen opleveren voor „Wande- ,Jn godsnaam, loopt u niet onmid- z0u dan de.Bank van Engeland hem lingen langs de Havenkant", dacht ze, delijk Purcells Bar binnen om vra- in hemelsnaam toestaan zijn conto als EBB AND FLOW de moed had gen te stellen over smokkelaars!" zei naar Casablanca over te maken? jets te drukken dat maar in de hij haastig. „Dat zou een averechtse Geld smokkelen was wel het laatste verste verte kritiek uitoefende op uitwerking hebben. Nee maar als wat de Bank kon toelokken of be-. [je Engelse arbeider. Bijna op het- u hem een beetje gevoerd hebt, ge- gunstïgen. Het was allemaal nogal zelfde ogenblik dat ze aanlegden was woon eens een paar keer bïnnenlo- vreemd en er nog aan denkend iemand met een deukhoed, onmis- pen en een glaasje van het een of an- hoe vreemd het was en welke genoe- kenbaar een Engelsman aan boord der drinken, dan zou u een visje kun_ gens er scholen in het ontrafelen van gekomen en verdwenen in de hut van nen uitwerpen over uw smokkelende zo'n wonderlijk mysterie, viel ze in de kapitein; nu t d hij weer tevoor neef. Hij weet het of hij weet het slaap. schijn, vergezeld van kapitein Blyth, niet, maar ik durf bijna te wedden Casablanca, waar de VIDAGO op die hem meenam naar Julia en ver dat hij het we) weet, maar of hij het.een van de volgende dagen tegen ne- volgens één van- zijn- kleine formele u zal zeggen is een andere vraag". gen uur 's morgens aanlegde, geeft introducties tot stand bracht. „En ik wed dat hij het zal doen een niet geheel juiste indruk van sommigen mensen verteilen wel eens Noord-Afrika. Wat men ziet wat (wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 1