Kom maar kijken VOETBAL Het huis YakanHe-hibe iW@ü@Ek^) Stadions ais leeuwekuilen Israel juicht Bourgès toe Tegenrevolutie in China ->• - atóSSijf, ««'life v Sigarenfabriek dicht wegens tabak-tekort Prinses Irene uit Zwitserland terug Folies tè voor Britse ogen SPROETJE SPARKS 'door FRANK GODWIN AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB £^Speeisê^Speurtocht DRIE bekende Franse schrijvers, Francois Mauriac, Albert Camus en Roger Martin du Gard, alle drie winnaars van de ISobelprijs, zijn door de nieuwe minister van Voorlichting, André Malraux, eveneens een literator, uitgenodigd om naar Algerije te komen en zich daar te overtuigen dat folteringen van politieke gevangenen daar niet (meer) voorkomen. Over die folteringen is heel wat te doen geweest. Men herinnen zich, hoe een professor aan de Sorbonne en een generaal van het leger uit protest tegen deze praktijken hun ambt hebben neergelegd. Men herinnert zich de stroom van pubiikatiea over deze feiten, een stroom, die de dammen der Franse censuur overspoelde en zijn weg vond door de hele wereld. Feitelijk duurt dit al zolang de oorlog in Algerije duurt en een mens vergeet sneb Maar nog vers in het geheugen ligt in elk geval het opzienbarende artikel van Jean Paul Sartre over de martelingen van Djamüa Bouhired, het ver» haal over de veroordeling van de Frjtnse dominee, die een hospitaal had Ingericht waar ook Algerijnse verzetsstrijders werden verpleegd, het boek van Henri Alleg „Het verhoor", waarin deze journalist een gedetailleerd verslag geeft over zijn gruwzame ervaringen met de parachutisten. En eveneens herinnert mer zich de herhaalde protesten van de socialist André Philip tegen hetgeen zich in naam van Frankrijk aan de andere kant van de Middellandse Zee afspeelde. KOM maar kijken, zegt Malraux nu tegen deze drie schrijvers. Ge zult overal kunnen vragen en onderzoeken, en ge hebt, bij ieder die ge om inlichtingen vraagt, bij voorbaat de steun van generaal de Gaulle. Deze uitnodiging is te meer waardevol, omdat zij zich richt tot een driemanschap, dat zelf -steeds actief deel heeft genomen aan de protesten tegen de martelingen. Die protesten waren zodanig gefun» deerd, dat hier niet kan gesproken worden van een I003 gebaar in de trant van.: Niets van waar, het was allemaal maar gruwelpropaganda. Maar welk resultaat verwacht men er van? Wanneer deze drie waarnemers werkelijk constateren dat er nu niet meer gemarteld wordt, dan hebben ze daarmee de achtergrond en de oor-1 zaak van hun eigen protest niet ontzenuwd, maar juist onderstreept. - Want degenen die nu jaren lang met hun daartoe speciaal vervaardigde elektrische apparaten deze martelingen in naam van Frankrijk hebben uit gevoerd, zijn de parachutisten; dezelfden die door hun dreigementen de Gaulle aan de macht hebben gebracht. Hun leider en lastgever was gene raal Massu. De publikaties en protesten rijn door de vorige regering ge smoord. De artikelen van Sartre, de talloze aanklachten in dag- en week bladen, het boek van Alleg, ze zijn in Frankrijk verboden. André Philip werd door Gay Mullet vanwege zijn protest uit de socialistische partij gestoten. ONDER al die protesten, die thans worden gehonoreerd, ontbrak er één; dat van de heer de Gaulle, die rich de reputatie heeft laten welgevallen dat hij de grootste verachting had voor het „Systeem" der parlementaire democratie, en dat hij daartegenover als regene rerende kracht de geest der mannen van Salan en Massu zag. Op het schild, dat rood W3S van het bloed der gemartelde Algerijnen, heeft hij zich het regeerkasteel laten binnendragen. Men vraagt rich thans verbaasd af, of zulk een solidariteit van één kant ban komen. Want wanneer het nu uit is met die martelingen, dan betekent dat een veroordeling van het „systeem" SalanMassu. Dan betekent het, als het tenminste iets zal betekenen, dat er vervolgingen tegen de misdadigers zullen worden ingesteld, bijvoorbeeld 1 tegen de door Henri Alleg met name genoemden. Dan betekent het dat! Guy Mollet, die thans een der uitvoerders van de Gaulle's wensen is, de uitstoting van André Phiiip ongedaan zal moeten maken (afgezien van de vraag of Philip daar nog op gesteld zou zijn); dan betekent het tevens dat de verboden geschriften alsnog voor puLlikatie worden vrijgegeven. Wij zijn bereid te geloven dat de heer de Gaulle een wonderdadig man is. Maar hij kan Frankrijk van gisteren niet losmaken van Frankrijk van vandaag, zonder in conflict te komen met dat andere „systeem", het systeem van de militaire junta, waarop zijn gezag steunt. En de commissie van drie zal moeilijk kunnen rapporteren over de toestand van vandaag, zonder tevens de toestand van gisteren in haar rapport te betrekken. F. S. (Van onze correspondent) JERUZALEM Zelden of nooit is tier een buitenlandse «taatsman met meer hartelijkheid ontvangen dan de heer Bourges-Maunoury, die een week In Israël heeft doorgebracht als gast van het departement van Defen sie. Ben-Goerion was in hoogst eigen persoon .naar het vliegveld gekomen om zijn gast te begroeten. En nauwelijks had hij de machine verlaten, of het regende loftuitingen aan het adres van. de heer Bourgès- Maunoury, die door de Israëlische premier betiteld werd als „de archi tect van de vriendschap tussen Israël en Frankrijk". De Israëlische pers deed in uit bundigheid niet onder voor de diver se officiële redevoeringen. De bladen van de meest uiteenlopende schake ringen onderstrepen in hun' hoofd artikelen over het bezoek van de Franse staatsman de belangrijke rol. die Frankrijk bij de bewapening van het Israëlische leger heeft gespeeld toen men ondanks de enorme wapen zendingen van het Sow jet-blok aan Egypte overal elders aan dovemans deur klopte. PEKING Set Volksdagblad uit Peking heeft Vrijdag gemeld dat er in de Centraal-Ariatisehe provincie Sinkiang opnieuw verzet is gerezen tegen het Coramunistisch-Chinese bestuur. Het vorige jaar meldden de bladen ook onrust onder de vijf miljoen inwoners van. dit spaar zaamst bevolkte deel van China. Verscheidene executies van „contra revolutionairen" waren toen het ge volg. De jongste berichten spreken van lieden, „die naar het voorbeeld van de Hongaarse tegenrevolutie een on afhankelijke republiek wilden stich ten onder de naam Oost-Turkestan. Peking is dit regionale nationalisme de baas geworden. TOKIO Sedert donderdagnacht zijn in een kolenmijn bij Foekoeoka in Japan 24 mijnwerkers ingesloten doordat water van een rivier in de mijn is doorgedrongen. Daar het waterpeil blijft stijgen, kunnen reddingsbrigades niets uit richten. Men heeft weinig hoop, dat de mijnwerkers kunnen woraen gered. (Advertentie I.M.J ]{/fEN zegt in Zuid-Amerika 1*A wel eens, dat het twee keer is ontdektde eerste keer in 1492 door Columbusdie er de Spanjaarden met hun taal geloof, zeden en gewoonten bracht; de tweede keer (om streeks 1900) door de Engelsen, die de Latijns-Amerikanen het voetballen leerdenSindsdien, dat weet men maar al te goed ook al tonen wereldkam pioenschappen voetbal dat niet altijd aan behoren de Zuid- Amerikanen tot de beste voet ballers ter wereld. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de meeste Zuidamerikaan- se landen, niet één team, maar verscheidene op de been zou den kunnen brengendie onder normale omstandigheden droge veldeo, wedstrijden niet ontsierd door onsportiviteiten voor eigen publiek alle an dere nationale elftallen ter we reld terugwijzen. Behalve de nationale teams, zou elk land ook nog twintig tot dertig clubs naar Europa kunnen sturen, die zonder moeite van de nationale kampioensclubs zouden kunnen win nen. Zo heb ik vaak aan de stranden van Rio de Janeiro negers op hun blote voeten zien voetballen ne gers uit een achterbuurt die stuk voor stuk in de Europese eredivisies geen slecht figuur zouden slaan, met hun elastieken benen en een vol maakte lichagmsbeheersing. Toch en dat moet nadrukkelijk worden gezegd is voetbal in Zuid- Amerika niet het spel van de massa geworden, in die rin, dat in elk land vele duizenden elftallen bestaan van juniores. adspu-anten en seniores. Dat grote clubs, 2cris bij ons, wel een veertig elftallen hebben, komt niet voor. Drie of vier elftallen, soms ook nog drie junioren-elftallen en daarmee houdt het op. Het hele grote Brazilië 20 groot als Europa tot aan de Oeral heeft in totaal niet meer dan een 250 elftallen en het al evenzeer niet geringe Argen tinië heeft er-ook ongeveer zoveel. In de hele stad Buenos Aires, met bijna 5 miljoen inwoners, wonen niet meer dan misschien 1500 jon gens die, hetzij als amateur hetzij als prof, het voetballen actief be oefenen. Maar de rest zit op de" tri bune. om als in een circus naar de voetbalartiesten te kijken. 7 OALS het voetbalspel in Zuid-' 0 Amerika groeide tot een kunst, zo groeiden de voetbalstadions mee tot ware arena's. Stadions die plaats bieden aan „slechts" 100.000 toe-' schouwers en er zijn in de Bene lux maar zeventien steden die een dergelijk aantal cf meer inwoners bezitten,...! is geen uitzondering. In Rio heeft men een gigantische kuip gebouwd, die tot 180.000 toe schouwers kan bevatten (alle inwo ners van Haarlem of Luik) en vrij wel alle grote hoofdsteden in Zuid- Amerika hebben stadions die de ,150,000 balen. 1 Maar^het zijn, in Europese ogen, 'vreemde arena's, omdat de architect 'behalve met de voetbalafmetingen ook nog rekening heeft moeten hou den met het temperament van de toeschouwers. Het zou namelijk le vensgevaarlijk voor spelers, officials en scheidsrechter zijn als het publiek het veld zou kunnen opstormen. En het publiek is nogal „stormig". In de nieuwste stadions heeft men er wat op gemaakt. Zo komen bijvoor beeld spelers en scheidsrechter niet onder de tribunes door, maar via een heel systeem van onderaardse tun nels achter de doelen op het veld. Het bespaart hun de kans om bij het terugkeren mar de kleedkamers met limonadeflessen, zitkussens, ja zelfs tribunebanken te worden be kogeld. Hun kleedkamers die ver onder de grond zitten onder de tri bunes. bezitten soms speciale tun nels naar de straat, waar altijd wel een hele politiemacht op de been is om eventuele lynchpartijen te voor komen. Ik weet ook van een Argen tijns stadion, dat een speciale gehei me uitgang heeft, die onder enkele huizenblokken doorloopt naar een paar straten verder, zodat de ver liezers (of overwinnaars) ongehin derd daar kunnen ontsnappen. VIERDER heeft men om het veld heen een hoog raster van kippe gaas opgetrokken, vijf, zes meter hoog. Dat heeft twee redenen. In d"e eerste plaats moet dat gaas de opge- hitste toeschouwer de lust ontnemen om even het veld op te lopen en „zijn mening" over de penalty te vertellen. En ook, om de ballen die uitgeschopt worden, vat\ het publiek vandaan te houden. Het is namelijk de gewoonte van dat publiek zo"n bal zelden terug te geven. Die „be waart" men, of althans dat probeert men. Want meestal ontstaan er bij za'n uitgeschoten bal op de tribunes hele vechtpartijen over de vraag, wie uiteindelijk de bal mee naar huls mag nemen. Dat doet men niet uit oneerlijkheid, maar in de jacht op souvenirs, om de bal te hebben, waar een bepaalde voetbalster zo vaak tegenaan schopte. Want souvenir- jacht is een tweede euvel, waarvoor men dat gaas optrok. Het is n.l. zo'n beetje mode om van de overwin naars trofeeën „af te stropen". Ik heb zo eens de jeugd een heel kam pioenselftal in Buenos Aires volledig zien afstropen: shirts, voetbalbroek jes of lappen daarvan zodat de heren in adamskostuum op de schou ders werden geheven. Maar omdat zo^ gaaswand alleen niet voldoende is tegen de katach tige klimgrage heethoofden, herft men nog enkele andere maatregelen genomen. Zo worden de grootste sta dions in Zuid-Amerika omzoomd door een soort betonnen tankgracht, twee meter diep, drie meter breed. Die wal omzoomt het veld, en toe schouwers die toch op het veld kwa men vonden, daarin een laatste en meestal afdoende barrière. In enkele gevallen, kan men het gaas om het veld zelfs onder stroom zetten. En toch zijn er na alle grote wedstrijden nog altijd knapen, wie het op een of andere wijze gelukt door deze At- lantik-wal heen te dringen. Daar voor heeft de staat dan nog een. flink politiecordon gereed, met gummi stokken en traan gasbom men. binnen op het veld. Maar ja, de staat kan er niets aan doen als deze politieman nen zich soms vergeten en op hun beurt met de spelers of scheidsrech ters op de vuist gaan.Ook dat is gebeurd, vooral bij internationale wedstrijden! K Het ennrme stadion vrii Rio de Ja neiro In. Brazilië. Hoewel noff niet vol tooid werden cr (In 1950) al voetbal wedstrijden gespeeld. Ooit hier ont breekt de gracht rond bet veld niet. (Advertenti* 2.M.) BORDKIAAR ZELF KOKEN (bet MoHntar't Kinder meel pak met da rode bind). Het meel wordt recbe icraeki uit het pik In de melk op het bord j* tiroold *n met een vork opjeltlopt. Hst ktfldir meel werd reedt In de fabrUk jur gekookt. (bet Moleneer» Kinder meel (r> de oud» be kende verpakking). De oude. bep'Oetde me tbod*. De pip worde pinnetje nnjemakt door U gier t« CULEMBORG De ruim honderd man personeel van de Nederlandse Sigarenfabriek Dejaco In OUlemborg ia ontslag aangelegd als gevolg van de moeilijke t&bakspoeitie waarin het bedrijf Is komen te verkeren. Het bedrijf heeft in de laatste weken niet de nodige Sumatrstabak- ken kunnen aankopen om de pro- duktle de komende tijd gaande te houden. SOESTDIJK Prinses Irene ls gis teravond in So est djjk teruggekeerd uit Lausanne, ZO heeft haar studie daar beëindigd. LONDEN De Lord Chamberlain in Londen U peen benüdenstoaardig nwu. Hij i* verplicht alle toneel- yooreteUinpen te bektffcen, niet voor rif" «toen genoegen maar om te zien of het gebodene er fatsoens halve wel met door kan. Gisteren heeft rijn vertegenwoor diger R. J. HUI een voorstelling p«- rien van de Parijse Folies Bergère. De heer Hilt heeft zijn oog loten loeiden over de melries, die h(j peen. openblüc tiif het geziekt verloor. En nu heeft de Lore Chamberlain be volen dat er veranderingen aange bracht moeten worden in de show. Nogal krasse veranderingen, map men aannemen, want de organisator was erg ontdaan. Met die wijzigin gen, so vond h(j, Was het gewoon de echte Folies Bergère niet meer. (Advertentie LM.) R Geslaagd dank lij;.» CS3 - Hilversum (Gekende. SchrdMifKp Cunu\) fpZN jaar geleden kocht André plot, seling een huis. Hij was net vier en veertig geworden. Deze medede lingen schijnen onsamenhangend doch horen innip bijeen. Want er komt een gruwelijk ogenblik in het leven van een man, dat hij wordt overmeesterd door een niet te stuiten verlangen naar een eigen- pand, dat niemand hem kan afnemenAndré had alt\id maar een beetje op zyn elan voor zich uit geïmproviseerd, 't Was zomer en de herfst scheen nog ver. Met vrouw en kroost hokte hij welgemoed in een paar huurka mers m het oude Zuid en tv as daar menselijkerwijs gesproken, gelukkig' Maar op een dag kwam ik hem tegen in de binnenstad en sprak hij: „Je moet er niet over pratenmaar ife heb een huis gekocht." Hy had een koortsige bliJc in de ogen. 't Is hier vlak bij," zei hij. We liepen er heen. 't Bleek een smal, stokoud pandje te rijn en het leunde wat voorover, als vermoeid door het lange staan. De staat adem de een atmosfeer die deed denken aan zondagsrust" van Frans Coenen door de eeuwen gebeitst, idyllisch Mokums, maar toch ergens verbon den aan de misère van grote, arme gezinnen, die in vochtige ondsrstufc- 3es samenhokten in een tijd toen de S.DA.P, nog maar een driest plan ia as van een hand vol muiters. •„Er moet natuurlijk nog een hoop aan gebeuren," zei André. Toen gin gen we binnen. Een -wenteltrap. Dik ke balken. Op elke etageéén kamer. En aan de achterkant zo'n blind, in gebouwd binnenplaatsje waar opoe, omstreeks de tachtigers, op hete da gen in de rolstoel werd neergezet met haar kwaïen otn een beetje lucht te happen. Alles stonk kruidig naar een riool, 't Was van een smartelijke Voorbije liefelijkheid. „Kijk hier maak ik mijn werk kamertje van," zei Andrê, toen we in een klein, bedompt achtervertrek stonden, „Bureautje hier. Olielamp. 't Kastje met de flessen. En boeken..." Zijn blik droomde ver weg. Hij zag zichzelf ol zitten in die hoek, lekker verstopt voor de boze wereld een' non combattante dromerop gelost in een uitgewoed verleden. Het was duidelijk dat het huis een soort vrijwillig Elba voor hem beteken de, waar hij zijn levenslang veilig kon gaan uitzitten. Erg leuk," zei ik, „Wanneer ga je er in?" „O, dat duurt nog wel een half jaartje,' antwoordde by. Een paar toeken later liep ik bij hem aan in Zuid. Zijn moeder zat op bezoek, een fikse, uiterst harmo nische dame uit Den Haag, die Am sterdam een beetje vies vindt en zich ergert aan de vrijpostigheid van on ze onbetaalbare tramconducteurs, wier sterke bakken zij beschouwt als pogingen tot het toebrengen van geestelijk letsel. ,Hoe staat 'het met je nieuwe huis?" vroeg ik André. ,Je nieuwe huis? Wat heeft dat te betekenen?" vroeg de oude vrouw verbaasd, Waarom weet ik daar niets van? Ik besefte dat ik door het behang was gegaan: André had het haar nog niet verteld. „O, ik wilde je er mee verrassen, als het klaar is," zei hij onzeker. Want hij kent haar normen. Zij is gesteld op solide kwaliteit en maakt trots deel uit van een genera tie die vroeger elk voorjaar ging ver huizen, omdat de halve stad toch leegstond en zo'n radeloze eigenaar de boel graag gratis voor je liet ver ven en behangen «ls je er in vre desnaam maar in wilde. ,Jk zal u het kuis wet even laten zien, -moeder," zei André'* vrouw op sussende toon. Zij voelde niets voor het avontuur, maar had toegestemd omdat ze oe- areep dat haar man geestelijk aan het krot toe was. Samen pingen de vrouwen heen, de moeder bele digd maar nieuwsgierig, de schoon dochter met de gelaten rust van een realiste, die bereid is te betalen wat de liefde kost. Ze heeft me later ver slag gedaan van de bezichtiging. De oude dame keek zwijgend nöar de straat en naar de gevet Toen dingen ze binnen. Het onderstukje. De be*- ■nedenkamer. Eerste etage. Tweede etage. Keuken. pNou, en de vliering gelooft V toeï, he moeder?" Een knikje. Maar peen woord com mentaar. Bas toen ze toeer buiten lie pen zei de oude vrouw, op «en toon waarin bewondering en verachting waren samengesmolten: i>l. KRONKEL. DAGELIJKS FEUILLETON DOOR ANN BRIDGE Bebruislje verstand nou u- tiSUP. PE POLITIE KIM" NA MOOI.VERBÊR6 JEZELF OOK DAM üAftf Ze zullen denken dat we ten ■STELLETJE JONOtffS ÖAATI OPHALEN VOOR EETT VOETBALWEDSTRIJD Of ZOIETS. IK HEB DE BONT JASSEN ODDER BA,WEN VERSTOPT TUURLIJK UIT (MAAR SNELLE WA- SEJtt. EOT GEHUURDE SUS LA- ZE MET RUST. r 3343. Rob en Ted klimmen aan boord van de „Rose of Hellwick". Het dek ziet er totaal ver laten uit. Kijk, die reddingssloepen zijn van een model, zoals ze ook op trawlers en viskotters ■worden gebruikt. En wat hangt er een vreemde geur aan dek.... Het ruikt naar asfalt of een ander ieerprodukt! Het touwwerk is netjes op geschoten, maar w*l erg Vet. rieten. Trouwens, de gehele takeiage is verwaarloosd. „Toch moe ten er mensen in de buurt zijn." fluistert Rob, „een verlaten schip mikt ander»." „Ik ben er zeker vhh, dat mijn theorie juist is." fluistert Ted terug „Wat bedoel Je?", vraagt Rob. „Luis ter eens," antwoordt Ted, „die bemanning van da „Louise", van die trawler, weet je wel...." Ted breekt zijn zin af, Rob doet een stap op zij. Ze staan vlak bij de ingang van de kajuit en langzaam, langzaam worden de deurtjes van binnenuit geopend. „Ze is volkomen te vertrouwen, Sir. Ik ben blij dat u over bent ge komen we moeten elkaar straks nog even spreken. Maar ik heb mij praktisch gesproken van mejuffrouw Probyns diensten als assistente ver zekerd! Ik geloof dat ze me van gro te hulp kan zijn." „De bekwaamheden van juffrouw Frobyn heh ik nooit in twijfel ge trokken," zei het oude heertje droog. „Het is daarom vrijwel zeker beter haar als assistente te hebben dan als opponents; en hoewel ik moet bekennen nogal verrast te zijn door deze ontwikkeling, meen ik het van. jouw kant te moeten toejuichen, Tor- rens." Hij wendde zich tot Julia en keek naar de lange strook pleister op haar voorhoofd. „Het speet me voor u toen ik uw ongeval vernam," zei hij met zijn precieuze stem; „maar u zult zich herinneren dat ik u gewaarschuwd heb. Ik hoop dat u geheel hersteld bent en dat uw gezicht niet voor uw leven geschonden zal zijn?" „Nee, dat geloof ik niet, ik dank u zeer. Maar ben ik nu weer itt ge nade aangenomen?" „Als majoor Torrens het u verge ven heeft zal ik het zeker ook doen," zei het oude mannetje, terwijl er eindelijk een glimlachje om zijn uit gedroogde lippen verscheen. Een Arabische bediende kwam op hen toe met een blad waarop ver schillende soorten drank stonden een groot aantal van deze merkwaar dige gestalten, dia er nauwelijks min der wild uitzagen dan de lantaren dragers buiten, liep voortdurend in de kamers rond; Jtuia vermoedde dat ze deel uitmaakten van de mee-eterS die hun tol eisten .van Lady Tracy's bonen en eieren. St. John nam een glas sherry. Julia en majoor Torrens hielden het bij cocktails. „Sir," zei Torrens, na hoffelijk zijn glas naar de oude man opgeheven te hebben - „Voor naar binnen gaat en met mijn tante praat, zegt u mij eerst eens of er nog nieuws is. IT kunt vrijuit spreken in het bijzijn van juffrouw Probyn," voegde hij er haastig aan toe „ze behoort eigen- lijk tot onze strijdkrachten!" Julia grijnsde een beetje bij deze woorden. „Ja," zei St.John, op zijn zorgvul dig overwogen toon. „Heel interessant nieuws zelfs. Ja hebt Marrakesh nogal inderhaast ver laten en hoe het ook zij, mijn be richten krijg ik langs andere kana len dan de jouwe." Hij zweeg en nip te aan zijn sherry. „Yes, Sir?" zei Torrens, met nauw- bedwongen ongeduld, „Ik heb gehoord dat de Glaoui op het punt staat van mening te veran deren," vervolgde het oude heertje, \,Hij schijnt ingezien te hebben dat de verbanning van de ex-sultan een groter weerstand opgeroepen heeft dan hij verwacht had en hij over weegt nu hem terug te laten keren." „Mijn god! Dat meent u niet! „riep Torrens uit." Het is immers m de eerste plaats de Glaoui geweest me hem eruit heeft gegooid." „Inderdaad, inderdaad. Hij heeft alleen misgerekend en met één van die gewone Arabische misgrepen. De radiouitzendingen uit Cairo hebben er zich met grote intensiteit op geworpen sinds hij die beslissing nam en dat was iets dat hij niet voor zien had. In ieder geval haalt hij nu bakzeil om met de wind mee te kun nen waaien het zal de eerste tijd misschien niet tot uiting komen, het kan maanden duren maar het zal gebeuren." „En is dat gunstig of ongunstig," vroeg Julia, die haar neus er weer eens tussenstak." IT hebt me eens ge zegd dat de ex-sultan een verschrik kelijk koppige man was, die alle hervormingen tegenhield, zodat het hoognodig was >dat hij verdween." Bij het horen van deze uiteenzet ting trok Hugh Torrens zijn wenk brauwen op en er verscheen onver wachts een ondeugende glinstering in de ogen van St.John. „Nu zie je eens dat je je inderdaad geluk kunt wensen met je nieuwe eesistenté, Torrens! Ze is goed bij; maar ze is dan ook een volgeling van De Foucauld." Hij wendde zich tot Julia. „Misschien heeft de ex-sultan ook misgerekend en het is heel goed mogelijk dat zijn verbanning, die niet zo aangenaam is, hem heeft doen inzien dat hij zijn houding moet wij zigen, Wat dit betreft heb ik even wel nog geen inlichtingen ontvangen, maar ik verwacht ze spoedig. Maar op een ontwikkeling in de andere richting kan men zeker reke nen. En nu moet ik toch beslist mijn op- wachtingen gaan maken bij mijn gast- vrouwe." Hugh atond op het punt met hem mee te gaan toen Julia een hand op zijn arm legde. „Eén. moment nog." „Ja?" „Ik vergat U boven nog te vragen: Als u er mee ophoudt, gedeeltelijk omdat Affaires Indigènes nu op de hoogte is van Wat u uitvqert, wat doen ze dan met de Oost-Duitsers? Dat weten ze nü dan toch ook?" „Waarom denkt u dat Affaires In- dlgnènes ook van hen afweet?" „Nou,'dat is toch zo?" Hij lachte. „Ik zou er niet op durven zweren dat ze het niet weten! Maar hoe weet u het?" „Jaah, ik heb goede contacten. Maar worden ze dan niet het land uitgezet?" „Waarschijnlijk wel. Het is nog hangende, geloof ik." „Is het dan niet zeker?" „Och het 1b een vervloekte ben de in Frankrijk!" zei de mah, met een soort koude, vermoeide woede. „2e willen zo graag neutraal zijn maar ze Jagen de wereld ermee de ondergang in. Is het U nooit opgeval len hoe 'n apocalyptische aanblik de wereld van vandaag biedt?" „Ja, vaak genoeg," zei Julia. „Als je als kind aie beestachtige dingen las in het Oude Testament, bijvoor beeld kinderen die met hun hoof den te pletter werden geslagen tegen de rotsen en zo, dan dacht je dat is maar barbaarse onzin waar de wereld allang uitgegroeid is - maar tijdens de laatste oorlog kwam het allemaal weer tevoorschijn, Van a tot 2," „TT hebt volkomen gelijkzei hij, terwijl hij haar met een diepe, in tense blik aankeek die Julia van haar stuk' bracht. „Ik merk dat u onze tijden onderkent voor -wat z_e waard zijn. Maar u bent dan ook een volgeling van De Foucauld, vol gens St.John." 1Wordt vervolgd»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 1