B. v. d. Most bezit unieke verzameling schelpen In t Sportveldencomplex heerst grote activiteit C Hobby 's ook in tel bij officiële wetenschap Nieuwe beveiliging bij overwegen in Kethel Schijnwerpers op de Schiedamse Sport J Installatie nieuwe raad Nieuwe zet in Melkoorlog Drie Torenflats werken samen Trainingsveld voor Hermes Koeriersters „Oh, jij bent dat museum, hè?" AGENDA Heel verhaal Papoea-geld Demonstratie-mars van „Animo" EHBO-cursiis van Rode Kruis MORGEN IN GEBRUIK: Italianen betaalden te hoge renten uit Knipperlicht en jsyl halve bomen WAUQ RIJSCHOOL 64.65.0 Lange kabel Ook Schiedam' Zwanen van Rio kwijnden door papierklemmen Krijgt China in 1961 atoombom? Vaughan-Williams - Brits componist - overleden Burgerlijke stand Nieuwe brus SCHIEDAM Aanvang nieuwe cursus E.fiS.0, Adverteer regelmatig Woensdag 27 augustus 1958 Allemaal hebben we in onze jeugd wel eens van het strand bij Hoek van Holland of Schcveningcn een papieren zak met schelpen meegenomen (die thuis dan voor het merendeel ge broken bleken te zijn), hetzij om ze een paar dagen te bewaren, hetzij om er een tuintje mee te versiereu. Maar waarschijnlijk is er geen tweede man in Schiedam, die met gerechtvaardigde trots kan wijzen op een zo gevarieerde en fascinerende collec tie als de heer B. v. d. Most uit de Middelharnissestraat. Hij verzamelt trouwens niet alleen schelpen uit alle delen van de wereld, maar ook koralen, bijzondere zeedieren en fossielen. De heer B. v» d. Most is woning- I de" „Ach, 't is maar een monster" stoffeerder, een beroep dat op het eerste gezicht geen enkele relatie heeft met zijn hobby. Maar een. ar tistiek gevoel voor decoratie is in zijn werk wel vereist en wat „doet" het beter op een meubelstuk dan een bijzonder stuk natuurlijk beeldhouw werk, zoals een grote schelp of een koraal.L w. Veel komt deze hartstochtelijke verzamelaar door zijn beroep inaan- raking met mensen die niet 'van plan zijn om dié „waardeloze spullen" mee te hemen naar hun nieuwe woning, en dan is het al gauw: „Oh, jij bent dat museum, hè nou neem maar mee, ik doe er toch niets mee. Dat i's dan één van de vele ma nieren waarop hij zijn collectie heeft samengesteld. En hot aardigste is dan natuurlijk, dat hij ook het hele verhaal rondom deze of gene schelp kent, „Van deze hbvoorbeeld zijn er in heel Nederland maar vier. Twee by de Leidse universiteit en deze twee. Ik kreeg ze van een verzamelaar, die ze uit Indonesië had meege bracht. Deze schelpen, zo klein als de punt van een ballpoint en door zichtig als glas waren hier echter nog onbekend. De vinder gaf het an dere tweetal ook weg, en de nieuwe eigenaar schreef er prompt een proefschrift over hij promoveer de en mag nu dus „clr." voor zijn naam zetten. De vinder natuurlijk zo'n gezicht, begrijpelijk. Niet alleen het „ruisen van de zee" - vait er dus tc beluisteren ln een schelp. Dan zijn er in Nederland ook twee mensen, die de vissersschepen langs gaan, en daar proberen schelpen, vreemde vissen, of koralen op de kop te tikken. Op een ruilbeurs bie den zij hun vondsten wel eens aan, en zo kwam de heer V. d. Most ook aan een hele .tapijtschelp, een com plete dus, en geen' halve, zoals ge woonlijk. Het curiosum sluit werker lijk als een doos. Voor de fossielen moeten weer an dere wegen worden belandeld. Dan gaat hij naar de plaatsen waar diep gaand gegvaven wordt zoals in Am en tenslotte dan: „Vooruit, neem maar mee." En dan blijkt ér in een' loods van de knopen fabriek nog een aantal jutezakken met schelpen te liggen. Een hele se rie bijzondere schelpen uit Nieuw- Caledonië.is het resultaat von deze speurtocht naar paarlemoer, In een kleine kamer van zijn wo ning treffen we nu, tegen een visnet, aan de muur het. hele stel aan. De prachtige kleuren Jopen van groen tot blauw en purper'-en met hun verschillende grootte zijn zh als een nest bijzondere schaaltjes. De drie of vier gaatjes erin doen geloven dat zij werkelijk bestemd zijn geweest om te worden opgehangen aan de wand. De Papoea's van Nieuw-Guinea gebruiken schelpen als „geld" en ook deze bijzondere muntsoort komt (welhaast vanzelfsprekend) >n de verzameling voor. Het xjjn prachtig glanzende exemplaren, wit cn licht geel gekleurd en ze doen echt niet onder voor onze centen en dubbel tjes. Ze zijn dan ook aanzienlijk meer waard. Op het doosje waarin ze be- vrouw acht stuks; één varken drie stuks." En dan het „oog van Blak;" een schelp die van een deur tje is voorzien, dat er aan de achter zijde werkelijk uitziet als een kunstoog. De duizenden en duizenden schel pen uit deze verzameling moeten nauwkeurig gesorteerd blijven, want anders zou de aardigheid er al gauw af zijn. Ook in dit op2icht komt de verzamelaar weer aan zijn uitrusting dank zij zijn relaties. Een kapper had eens zijn interieur, gemoderni seerd. Een uitstalkast en een brede vitrine konden daarna wel worden gemist. Waren ze niet ,,geknipt'r voor de heer V, d. Most? Zo kan hët me rendeel van de verzameling een lust voor het oog blijven en hoeft niet alles te worden weggestopt in een donker hoekje. Een grote uitstalkast in de huiskamer is met zijn curiosa van grillige vormen, en exotische i kleuren een zeer bijzonder meubel- i stuk geworden, zo ook de vitrines j in de „hobbykamer". In een bepaalde sigarendoos pas sen precies tien lucifersdoosjes waar- in één bepaalde soort schelpen wordt bewaard. De hartstocht van de ver zamelaar geloven we te begrijpen als hij zegt; „Och. de sigaren waren eigenlijk met veel bijzonders,: maar die dozen, zijn zo passend bij mijn hobby.''. Toch leveren deze verzamelaars hun bijdrage aan de wetenschap. Hierboven vermeldden vvij al zo'n geval. Ook de vraag, hoe het "komt dat er van een zekere soort schel pen aanzienlijk meer rechterhelften aanspoelen dan linkerhelften, kan alleen worden opgelost, wanneer men over de gegevens van vele ver schillende verzamelaars kan beschik ken. In dit opzicht is liet lidmaat schap van de Nederlandse JVlalacoló- gische Vereniging een eerbewijs aan de heer V. d. Most, want alleen seri euze verzamelaars komen daar in aanmerking en dan moet men ook nog twee goede getuigen zien te vin den. Vyftiea jaar heeft de heer V. d. Most nu dit verzamelen van zee-cu riosa als hobby, maar als we zien hoeveel studiewerken hij daarbij ge- Bellen btf ongeval: G.G. en GD Tuinlaan .80, telefoon 69290. Politïe-alarmnummer 64666. Apothekers nachtdienst, fa. Van Wes tendorp, Singel 81. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam. Geopend iedere dag, behalve maandag) van y.30 tot 16.30 uur en iedere avond (behalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur. Zondags gesloten. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Lange Haven: ge opend iedere werkdag (behalve maandag) van 9.30 tot 16.30 uur en iedere avond (behalve woens dag cn zaterdag) van 19 tot 20.30 uur. Zondags gesloten. Stedelnk Museum: dagelijksgcopene van 10 tot 17 uur zondagen van 12 tot 17 uur 2omertenJoonstel- ling .„Man en Paard" (tot 9 sep tember) BIOSCOPEN Monopole. 14. 19 cn 21 uur: ..De held van Benghazi". Passage, 14 en 20 15 uur: „Scampoio Na reeds op vrtfdag 29 augustus bijeen geweest te zijn, zal de ge meenteraad van Schiedam weder om op 2 september i-n openbare zitting bijeenkomen. Deze laatste zitting zal gewijd zijn aan de be ëdiging en installatie van de leden van de nieuw-verkozen raad, ter- wijl dan ook de vier wethouders uit de raadsleden henoemd zullen werden, Verder worden de leden van de veertien, vaste raadscommissies be- noemd en ook de leden van de veertien commissies, raden en be stuien waarin raadsleden ambts halve zitting nebben. Tevens zullen de afdelingen van de raad getrok ken worden voor het onderzoek der .gemeentebegroting 1959. De Chr. Ver. voor Lichamelijke Opvoeding „Animo" zal donderdag de eerste demonstratiemars door Kethel houden, waaraan ook het Tamboer- en pijperkorps ..Harmonie" medewerking zal verlenen. Gedurende de mars zul op 2 plaat sen, n.l. vcfcr de r.k; school in de Iepenlaan en. bij de Perenlaan de monstraties worden gehouden. Om 7 uur wordt gestart by de Kon; Julta- «aschool aan de Vlaardingerwe» en de route is als volgt: Vlaardingerweg, Schiedamseweg, Verbindingsstraat naar Meetrwensin- gel, Meeuwensingel. Schiedamseweg, lepenlaan (demonstratie voor de r.k. school)Olmenlaan, Berkenlaan, Kamperfoelielaan, Iepenlaan, Mei doornlaan, Populïereniaart, Rozen- laan, Lijsterbeslaan, Perenlaan (de monstratie), Schiedamseweg, Vlaar dingerweg tot Kon. JulianaschooL GEMEENTE SCHIEDAM (OFFICIEEL NIEUWS~ 1 Afsluiting Hoogstraat De Hoogstraat zal in verband met. werkzaamheden aan de be strating (tussen het Broersveld pr> de Appelmarkt) op donderdag 28 augustus c.k. van 13 tot 22 uur of zoveel langer of korter als nodig mocht blijken zijn afgesloten voor alle verkeer. Hoewel er de laatste weken rust heeft geheerst in de „Melk-oorlog" in Schiedam Is de strijd echter nog lang niet achter de rug. Een actie-comité van hoogbouw-bewoners heeft van morgen n.l. een nieuwe zet gedaan in de strijd om de melk ook in de hoog gelegen flats bezorgd te krijgen. De bewoners van de Flat Spie- ringshoek zijn n.l. via een pamfletje uitgenodigd om toe te treden tot het bondgenootschap van de bewoners van de twee andere torenflats, de Vijfsluizenflat en de Pr. WÜbelmina- flat en om ook gebruik te maken van de speciale service die wordt ver leend door de daar leverende melk- De niéuwe mrsus EHBO van het Nederlandse Rode Kruis begint op woensdagavond 3 september a.s. om kwart voor acht in het Rode Kruis- Gebotnv aan de Lange Nieuwstraat 197. De Rode Kruis-kolonne heeft, naast het transport van gewonden en zieken tot taak bij ongevallen en alle mogelijke gebeurtenissen eerste hulp te verlenen. Elke helpster en helper moét deze eerste hulp kunnen geven. Hiertoe dient deze cursus, waaraan een diploma is verbonden. Minimum toelalingsleeftljd. is 38 jaar. Slechts het aanschaffen van een leerboekje brengt enige luttele kosten met zich mede. Ook zij. die reeds een EHBO- diploma bezitten, zijn van harte bij ds kolonne welkom. Inlichtingen kan men krijgen in. het Rode Kruis-Ge- bouw !s morgens van 9—1 uur of per telefoon 68013. waard worden heeft de heer V. df. I hruikt en hoe nauwgezet hij orde Most de koers, genoteerd, die hij tc j houdt op zijn zaken, dan lykt het weten kwam van een insider: „één echt wel méér. boer. De enige melkboer die de melk \vèl jjoven aflevert, In deze twee laatst genoemde flats gaat het volgens het Amerikaan se' systeem. De sluiter haalt 's avonds boekjes op, waarin dc klanten hun bestellingen schrijven en de volgen de morgen heel vroeg staan de ge vraagde flesjes voor de deur van de woning. Eenmaal per week wordt af gerekend. Alles gaat daar makkelijk en plezierig zonder dat melkboer en klanten het elkaar lastig hoeven te maken. De bij-produkten worden op dezelfde manier geleverd. In de Flat Spieringshoek is de toestand zo, dat (na hevige strijd ove rigens) de bezorger de melk met de lift naar boven brengt maar dat de huisvrouwen dan verder zelf voor de distributie moeten zorgen. Dit ..Amerikaansfc"-systeem is erg aantrekkelijk voor de huisvrouwen in de hoogbouw, maar wanneer, er geen lift is in de hoogbouw-com- plexen zal de invoering wel een vro me wens blijven.. De eerste spoortuapr-ns bovenop het niemoe viaduct over de Over- schieseweff. Een moment, dat prompt door onze fotograaf is vast gelegd. Dit betekent echter niet, dat de treinen reeds over héc via duct zullen rijden. De wagon be hoort namelijk tot den werk trein tje,, dat via een tijdelijke baan borènóp het rnaduct is gereden om daar materialen af te leveren voor de bouw van de definitieve baan. pc oprit ron het station naar hef viaduct is overigens nog niet aangebracht. ROME De Italiaanse minister van Financiën, Preti, heeft beloofd een grondig onderzoek te zullen la ten instellen naar de zaak van een groep Italiaanse financiers. De betrokken groep zou geleend geld van boeren en zakenlieden te rugbetaald hebben met renten van 30 tot 100 procent. ROME In Brescia (Noord-Italië) zijn hagelstenen zo groot als noten gevallen. Binnen enkele minuten lag de hagel 40 cm dik. Aan de gewas sen is enorme schade aangericht. Morgenochtend worden in Noord- Kethel de nieuwe installlaties voor de beveiliging van een tweetal overwegen in gebruik genomen. Op (Advertentie LM.} Hermcs-DVS zal voor de training reeds dit seizoen gebruik maken van w - - de middelste van dc drie verharde sterdam of Antwerpen bij het graaf- veiden in het sportcomplex aan de werk voor nieuwe dokken,; of naar poldervaart. Van het trainingsveld de kalkfabriek in Den Briel, ook menige mooie vondst gedaan wordt in het kalksteen of mergel. Om aan paarlemoer te. komen, schreef de heer V. d. Most een brief naar een knopenfabriek, maar daar kon men alleen zeggen, dat 'men er zelf ook benieuwd naar was, hoe daar aan te komen was. Na verder speuren vond onze verzamelaar het in Keulen. Met het adres als troef ging het toen weer terug naar de knopenfabriek, waar hem opgeval len was dat de meest bijzondere schelpen er als asbak werden ge bruikt. En toen volgde natuurlijk weer de aloude dialoog van: „Ach, 't is zon- Poldervaart. Van het trainingsveld op de Boshock zal dan geen gebruik meer worden gemaakt. Deze grote Schiedamse club is n.l. vast beslo ten om de voor de club zo schade lijke decentralisatie tegen te gaan. Het hoofdveld aan de Damlaan blijft dau nog slechts ter beschikking van liet eerste en tweede elftal. De drie verharde terreinen, waar nu nog slechts een laagje stevig gras op ligt, zijn volgens 'n proef-procédc van de gemeentelijke tuinarchitect, de heer J. J. Schippers, aangelegd en zullen in de tóekomst ook als par keerterrein gebruikt kunnen worden. Het zuidelijkste terrein van de drie is nog niet bruikbaar, maar zal vol gend seizoen door SVV worden be speeld: het derde zal dar. later even tueel door de overige clubs als geza menlijk oefenterrein aangewend kun nen worden. SW oefent nu nog aan de Polder vaart, maar trekt in de winter naar het trainingsveld achter het hoofd- terrein aan de Westfrankenlandse- dyk. Het had in de bedoeling gele gen dat Hermes deze winter nog ge bruik zou maken van het trainings centrum op de Zandvlakte, maar na een bespreking van clubbesturen met de autoriteiten is. tot bovenstaande regeling gekomen. Voor de Hermes-aanhang is ér in de komende twee weken nog heel wat werk aan de winkel: de aanleg van de verlichting! Bij de verharde velden komen lichtmasten, die HDVS op advies van Gemeentewerken zal aanschaffen, maar de electriciteits- kabels zullen zelf gelegd worden. Daarvoor is het graven van een lange sleuf van bijna vijfhonderd meter nodig. De kabel moet n.l. de water leiding volgen en deze gaat nogal zig-zag dwars door de terreinen been. Flink wat graafwerk du6 voor de Hermesieten, Er is nogal haast bij dit karwei, varrt nu reeds heerst hy vroeg in ie avond de duisternis over deze velden. Daardoor wordt de bouw van ds "kleedlokalen van Hermcs-DVS, maar ook van „Schiedam" vertraagd. De blauw-wit te aanhang is overi gens bezig aan de afbouw van deze kleedlokalen. Het sanitair, de elec- triciteitsleidingen en de bakken wor den nu aangebracht en zodra 't weer wat beter wordt begint de enthou siaste ploeg aan het tweede object: het storten van de betonnen funde ring van de kantine, die een vloerop pervlakte krijgt van honderden vier kante meters. Over veertien dagen zal dan het complex in gebruik ge nomen kunnen worden. De grote ho-ten keet, die Her- mes-BVS in gebruik had, wordt de zer dagen teruggegeven aan de ge meente. In de toekomst zullen HBSS cn Ursus gebruik maken van deze kantine en kleedlokalen, terwijl ook andere clubs die daar incidenteel spelen, er terecht kunnen. HBSS neemt niet deel aan deze „bouw-activiteit", hoewel deze club op 6 september ook een'nieuw veld aan de Poldervaart in gebruik neemt en er in het begin van het jaar wèl bouwplannen zijn geweest. Dit komt omdat de Sportraad HBSS geen twee velden in huur heelt willen geven, daar deze Sportraad het niet kan toe laten dat twee kostbare sportvelden op zondag ongebruikt blijven. Daar om krijgt HBSS twee velden in huur per speeltijd berekend, terwijl Ursus ook van deze velden gebruik zal ma ken. Ursus heeft te kennen, gegeven (nog) niet te zullen gaan bouwen, omdat de keet. die bij Hermes in gebruik was, nu ter beschikking komt. HBSS wil echter een protestant- christelijk sportcentrum creëren en daarvoor is zelfstandigheid een ver eiste. Maar ook tegen deze bouwplan nen van HBSS heeft de Sportraad bezwaren, omdat het mogelijk is dat het clubhuis dan over enkele ja ren weer zal moeten verdwijnen om plaats te maken voor. nieuwe wegen volgens het DeRa-j»lan. Het bestuur van HBSS heeft nu een verzoek aan de Sportraad ge richt om tóch temogen bouwen, maar dan een transportabel gebouwtje, dat eventueel verplaatst kauworden. Mo. gelijk dat de Sportraad en. het ge- j meentebestuur het verzoek in deze j vorm we] zullen inwilligen. Itussen Ook de leden van „Schiedam" zijn I gaat HBSS overzaagd door met een druk aan het werk by bun clubge- L'~ bouw. Het dak, de muren cn dé deu ren zijn er al, maar het gebouw zal .maar net gereed zijn, wanneer het over veertien dagen in gebruik wordt genomen. Een moeiiyk punt is de verlichting, Daar het de verst verwij derde velden 'rijn, op de grens met "Vlaardingen, zou een electriciteils- kabel van een kilometer nodig zijn en dat komt te duur zodat „Schiedam" zich maar blijft behelpen met petro leumverlichting. Het terrein wordt over twee ave ken in gebruik genomen inet de wed strijd Schiedam 2DDC 2, terwijl een week daarna daar de derby Schie damMartinit plaats heeft. De la gere elftallen spelen nog enige tijd in de Boshoek. overweg Kerkweg-Kicndelaar- is er dan een automatische .Knipperlichtinstallatie, terwijl erop de spoorwegovergang Joppelaan- Folderweg, zoals aangekondigd, het systeem met halve sluitbomen wordt toegepast. Tot nog toe zyn op beide overwegen afsluitbomen In gebruik die de hele weg afsluiten, een sys teem dat wel eens gevaar oplever de wanneer men als het ware tus sen beide bomen „gevangen" werd. En bovendien probeerde het publick wel eens om op deze niet bijzonder drnkke punten het spoorwegperso neel over tc halen om de bomen nog maar „heel eventjes" open te houden, Het lange wachten bij deze beide overwegen (soms kon dit wel vijf minuten duren), zal morgen ook tot het verleden behoren, omdat de tijd tussen het sein „onveilig" en het voorbijrijden van de trein aan zienlijk bekort is. De twee bevei- ligingsinstallaties worden door de tvein zelf in tverking gesteld, door middel van een apparatuur op de rails. Op de Kerkweg-Kandelaarweg duurt het onveilig-sein voortaan ongeveer één minuut, terwijl op de andere overweg een halve minuut vóór het voorbijrijden van de trein de bel gaat en het rode licht gaat branden. Vijf seconden later dalen cie bomen, dat duurt twaalf secon der» De linker weghelft blijft open, waardoor men dus ai tijd nog van de overweg kan wegkomen. Intus sen blijft het natuurlijk ver-boden om de spoorlijn over té steken als het signaal voor onveilig is gege- \'en. Vóór dc overweg staan aan beide kanten knipperlichten, ter wijl ook de .bomen daarvan voor zien zijn. Beide posten blijven nog ongeveer een half jaar bemand, tot in mei volgend jaar het hole blok van deze spoorlijn automatisch zal zijn bediend. Bij de overweg Hermes-DVS heeft zestigduizend gul den willen lenen om de grote bouwplannen te kunnen verwezen lijken. De eerste inschrijvingen gingen vlot, maar de laatste lood jes waren loodzwaar. De HDVS* aanhang laat de oudste Schiedamse voetbalclub niet in de steek, want de obligatielening voor 60.009 is nu op enkele duizendjes na bijna volgetekend. Zonder fgeld-)zorgen kan het enthousiaste leger bouwers dus nu aan het tweede object, de kantine-annex vergaderzaal, gaan bouwen. De voetbalvereniging met de grootste jeugdafdeling. Excelsior '29, heeft het aantal voor de competitie in geschreven B-teams inmiddels ver hoogd tot zeven. Nieuw wedstrijd- secretariaat van DHS: F. J. van. der Linden, Kortlandstraat 8b. Tijdelijk secretariaat van Martinit (tot 6 sept.) W. Koogje, Westfrankcland- sestrant 57a. De voorzitter van PPSC Martin Kooy- man is een bescheiden figuur. Hij verzet bergen werk voor do ge meenschap zonder dit alles belang rijk te willen "kenmerken. Onlangs was de heer Kooyman veertig jaar in dienst bij de fa. R. Mees Zonen, hij is ook bijna veertig jaar voorzitter van PPSC. De heer Kooyman kon slechts glunderen toen men de datum van zijn jubi leum niet had kunnen ontdekken. Hij houdt niet van veel eerbetoon. Een woord van hulde aan deze goe de functionaris is daarom toch op I zijn plaats. Een groot aantal leden van de c.k.c. ,.ODI" is zaterdag de gehele dag op de velden van het complex „Laag Zestien hoven" in Rotterdam. Met de korfbalclub „Blauw Wit" uit Rotterdam heeft ODI de organisa tie van de districtsmiddag van de CKB. Dat brengt heel wat werk met zich en voor heel wat leden is er een taak om de vele wedstrij den op deze middag viot te doen. verlopen. Organisatrice ODI werkt zaterdagmorgen en -middag op Laag Zestienhoven, maar de actie ve Schiedammers (en Schiedara- sen!) zien tevens kans om 's mid dags met vijf twaalftallen deel te nemen aan de toernooien. ODI 1 speelt tegen DIO, PKC en Menve- de. RIO DE JANEIRO De trots van het Braziliaanse m.oisterie van Bui tenlandse Zaken in Rio de Janeiro zijn de zwanen die in de vijvers rond het ministerie huizen. Sedert enige tijd echter gaven de anders zo sierlijke dieren bïijk van een zieke lijke lusteloosheid en een van hen is zelfs gestorven, Na een diepgaand onderzoek bleek, j heT wésten gevlucht, dat de zwanen ziek geworden zijn i door het eten van papierktemmen, j GENEVE Secretaris-generaal die dr- ambtenaren uit het raam gooi- Hammarskjöld zal maandag in Ge- Joppelaan-Pol- i den. De ambtenaven hebben nu strik- i nève de tweede internationale ten- denveg is de weg" ook iets breder te opdracht gekregen om de klem-1 toonstelling over het vreedzaam ge- men in de papierbakken te depone-j bruik van kernenergie openen. Hij PARIJS - De. Japanners verwach ten dat China tegen 1961 de atoom bom zal bezitten. De Japanners- registreerden in Maart een atoomontploffing in het gebied van Lantsjou in China. Men gelooft, dat dit een Russische bom was. Mogelijk was het een onder grondse ontploffing om de Chinezen te helpen bij de aanleg van een spoorweg. LONDEN. De Britse componist dr. Ralph Vaughan-Williams, is van ochtend in de ouderdom van 85 jaar overleden. Vaitghan Williams werd op 13 oktober 1872 geboren.Hij compo neerde o.a. drie opera's, waaronder „Riders to the sea" in 1937, twee balletten, toneelmuziek, filmmuziek, zeven symfonieën, een pianoconcert, een vioolconcert, rapsodieën en eeii suite voor viool en orkesl. Voorts schreef hij kamermuziek, koorwer ken, waaronder een mis en talrijke liederen mef piano-, crgel- of orkest begeleiding. In 3.935 verscheen van zijn hand een boek getiteld „National Music". In dat zelfde jaar werd hem de Britse orde van verdienste toege kend. In 1938 verleende de universi teit, van Hamburg hem de Sha- kespeare-prijs. BERLIJN In de eerste zes maan den van dit jaar ziïn 621 artsen en 168 professoren en lectoren van uni- ersiteïten uit Oost-Duitsland naar spaar-actie voor gelden, nodig voor de aanschaf van materialen. Meer dan drieduizend gulden is er reeds verzameld. Geboren: Antonius A., a- v. p. T. van der Maat en I. C. Turk; Wilfrid a C W., d. v. P. T. van der Maat en I. C. Turk; Wouter, z. v. D. van der Linden en C. Achterberg; Yvonne J., d. v. L. Harpe en E. van Dijk; Reinier, z. v. P. M. Elshof en G F. van Hoek: Hendrika J.. d. v. 3 Schuurman en A, van der' Weijden. Overleden: C. de Krijgen 83 wed. van 3, A. Lomvsrs, gemaakt, waardoor nen een beter uitzicht op de baan heeft. Een wit te streep op de weg. die de beide 'weghelften aangeeft is hier wel ge wenst O Op hetzelfde traject, tussen de beide spoorwegovergangen, ligt een platte spoorbrug over de Polder vaart, die zal worden vervangen door een boogoverspanning. Dit karwei gaat ongeveer anderhalf jaar werk vragen. De bovenleiding ..boven de brug is Inmiddels wegge haald en een kabel onder water »h gelegd voor de doorvoer van de elektriciteit. Maandagmorgen was men hier mee bezig, toen een elektrische lo kemotief met goederenwagons na derde. De trein minderde vaart, met het gevolg dat de lokomotief precies tot stilstand kwam op de plaats waar de bovenleiding er niet meer was. Men heeft hem toen moeten wegslepen. Normaal heeft eer, trein natuurlijk genoeg vaart, om de aansluiting op de boven leiding over de brug nog te halen. In de nacht van 7 op 8 september begint men bij deze brug met het slaan van stalen! damwanden, een kaï-wei dat ongeveer een maand in beslag gaat nemen, omdat men 's nachts slechts twee-en-een-half uuc kan werken op deze drukke spoor lijn. Wanneer de fundering een maal is gelegd, wordt de brug In één nacht vervangen doo* een nieuws, rea en niet in de tuin. ikomt zaterdag uit Beiroet aan. HET NEDERLANDSCHE ROODE KKUIS op -woensdag 3 September a.s. om kwart voor acht in. het Rode Kruis-gebouw* aan de Lange Nieuwstraat 197 Inlichtingen, in het gebouw dagelijks van 9—1 uur of per telefoon no. 88013, TCROOp aangeboden Gotische dressoirs 155.—, blanke dressoirs f 155.—, theemeubels 69.— worden in juiste kleur gemaakt bij uw meubelen zonder verho ging bij Plate, Grota Markt 19—21, Schiedam, Foto, fiim, optiek Ontwikkelen van ralfilms, des morgens gebracht des avonds klaar. K. v. Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106. tele foon 66720, ln spoedgeval desgewenst fn 'I uur klaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 2