lit't bronsgroen eikenhout - PHILIPS" TRUTH 3 Scène Méneer, poms van de AAN HET EINDE van het HOOFDSTUK stereofonische muziekweergave Zeventien generaals komen naar Delft Prof. Soepomo overleden Londen achter Eisenhower Indonesië gaat nu „elders" ter markt H.A.L.-schepen niet naar Le Havre Soekamo's moeder overleden Amerikaanse lening Pracht handen Ha mea- Gelei Zaterdag 13 september 1958 EK is wat rumoer In Limburg; rumoer over de Maastrichtse wethou ders vei kiezing en rumoei over het leit, dot vreemdelingen" de euvele moed hebben, daar hun neu«s in le steken. Wie kennis neemt van het gecehrïjt. ondergaat even de wonderlijke sensatie van het bestaan van een soort Limburgse apartheid: eigen opvattingen, eigen re gels. ja. een eigen moraal, in de Nieuwe Liinbuiger kati men van de hand van een theoloog een verhandeling aantreffen over de vraag of een aantaJ Maastrichtse K..V .P.-r audited en bij de raadpleging van hun geweten op het punt van de wethouderssprkiezing tot de juiste gevolgtrekking is ge- komen, Hij vindt vaft niet. De rpdactie van dit blad zeJi oreert er wat omheen, er m alles van uitgaand dat in dit zuidelijk landsdeel speciale heoordelingsnormen gelden, waar de Hollanders noch het vermogen noch de bevoegdheid hebben zich in te verdiepen. ..Laat het maar1-aan ons over. "wij doppen onze boontjes zelf wel", roept strijdlustig in dezelfde Nieuwe Limburger iemand uit. die zich Skopus noemt. Het is al met al een wat vreemd lied. dat deze nachtegaaltjes ziijgen in 't bronsgroen eikenhout. Wij willen vooropstellen, een streven tot be houd van het streekkarakter, waar dan ook, een verdienstelijke zaak te vinden. Wanneer Zuid-Liraburg poogt, tussen invloeden van alle kant zijn levensstijl trouw te blijven, dan is dat niet iets waarop redelijkerwijs aan- meibing kan worden gemaakt. Integendeel! Maar het geval krijgt een iet of wat bedenkelijk karakter, wanneer tot die levensstijl wordt gerekend het buiten de gemeenschap stellen van minderheidsgroepen. Waar het om ging in Maastricht was de vraag of de P.v.d.A. met haar kwart van de ïaadszetels baar vertegenwoordiger in het college van B. en W. zou be houden. Het heeft er even op geleken, dal het niet zou gebeurenmaar een groot deel van de fC.V.P.-fractie kwam nog net op tijd tot de over tuiging, dat zoiets machtsmisbruik zou zijn. Zo keerde de socialist, de heer. Pieters, toch op zijn wethondeispost terug. VANWAAR nu het rumoer? l)e Limburgers doppen "hun boontjes zelf wel, verklaart de journalist Skopus; welnu, hebben zij dat in Maastricht niet overduidelijk gedemonstreerd? Wie zo redeneert echter, begrijpt niets van deze Skopus. de Nieuwe Limburger en «le theoloog. Wat zij betogen is n.l., dat volgens de Limburgse regels en moraal in Maastricht fout is gehandeld. De K.V.P.-raadsleden. die op de heer Pieter< hebben gestemd, hebben zich ten onrechte beroepen op hun geweten {zegt de theoloog) en ten onrechte een beroep gedaan op de goede politieke zeden en de gang van zaken elders (vindt de Nieuwe Limburger). En dan begrijpt men ook de journalist Skopus. wanneer hij te kennen geeft, dar „vreemdelingen" zich niet moeten vermeten om te beoordelen Wat in Limburg als juist en behoorlijk geldt. Nu is het niet zo, dat men er openlijk voor uitkomt, de verkiezing van de heer Pi eters af te keuren omdat hij boort tot een groep die eigenlijk wederrechtelijk bestaat in Limburg. Het gebeurt anders, namelijk door het onderzoeken van de rechten van de niet gekozen K.V.P.-er Godfroy, door het uitpluizen van het reglement van de K.V.P.-raadsfractie en door het aantonen, dat het geweten, waar de afvallige K.V.P.-raadsleden zich op beroepen, volgens de regels helemaal geen geweten is. Het echte geweten is een gans ander ding. Ziedaar dc merkwaardige geluiden, die thans op- klinken in 't bronsgroen eikenhout, cn die een berinnering opwekken aan de nogal opzienbarende verklaringen van de mijnwerkersleider Frans Mohnen destiid« tijdens de huiten Limburg van alle kanten veroordeelde langzaam-aan-acüe. Molmen zei, dat het vooral ging tegen de „vreemde- lingen". wier ideeën en aanwezigheid in Limburg niet konden worden geduld. ZOALS de K.A.B. er zorgvuldig voor heeft gewaakt, zich achter Molmen tc stellen, zo past de K.V.P. ibans wel op. de verkiezing van de heer Rieter* te veroordelen. Deze organisaties, die ook bui ten Limburg en ook boven de grote rivieren moeten opereren, kunnen moeilijk op de ene plaats voor zich het monopolie en op de andere plaats de eerlijke bedeling eisen. De beweging van Limburg voor de (ene soort van) Limburgers hoeft niet bij mr, Van Doom in beroep te gaan. Die woont in Holland en ziet ook wel graag K..V,p.-wethouders in steden, waar zijn partij dezelfde positie inneemt als de P.v.d.A. in Maastricht. Dat weten de Nieuwe Limburger en de journalist Skopus en de theoloog wel; en over die boeg gooien zij het dan ook niet. Wat zij doen is pogen tot handhaving van een soort Limburgse Muur of Casaïstisch Gordijn, waar achter men heel anders kan redeneren dan in Holland. Wij vrezen echter, dat het een tamelijk onbegonnen werk is. Men kan ook in Limburg de klok niet terugzetten, nadat die eindelijk een beetje op gang is geko men, Wie het rumoer verneemt, schrikt er misschien enigszins van. maar al te ernstig is bet ook weer niet. Dat zou het zijn geweest, wanneer in Maastricht de politieke eerlijkheid en eerbaarheid het hadden afgelegd tegen de bedenkelijke stellingen van de Limburgse apartheid. DELFT Toen enige leden van het Comité Oosters werk paters Ca- pucijnen bezoeken brachten aan vluchtelingenkampen in Duitsland, kwamen zij in contact met oen aan tal Joegoslavische generaals, die sinds 1945 in ballingschap leven op het kasteel Varlas bij Coesfeld- Deze waren in 1941 door de Duitsers krijgsgevangen gemaakt en konden «a de oorlog niet naar hun land terugkeren, omdat zij als anti-com munistisch worden beschouwd. Aangezien deze straatarme banne lingen reeds bejaard zijn en sedert 1941 geen ontspanning hebben gehad, heeft het comité hun een veertiendaags verblijf in Delft aan geboden. CAdvertentie l.M.) Roos verdwijnt met anti-roos Traital 3 bevat het pas-omdakte apelium mee de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Vraag TRAITAL l DJAKARTA. Gisteren is plot seling- overleden prof. mr. Raden aoepuino, die enige jaren ambassa deur van Indonesië te Londen is geweest. Soepomo is 51 jaar gewor den en laat een vrouw en twee kin deren achter. Prot at ie po mo is een van de grote geo<cio)nke leiders van het nieuwe Indonesië geweest. Hij gold als de voornaamste staatsrechtgeleerden van Indonesië. Hij had een groot aandeel m de Indonesische grondwet van 1949. LONDEN. Engeland heeft zich gisteren krachtiger achter het Ame rikaanse standpunt inzake het Verre Oosten gesteld dan tot nu toe. De Britse regering liet echter' nogmaals uitkomen dat zjj geen enkele ver plichting voor dc verdediging van de Quemoy-eilanden of Formosa op zich heeft genomen en Amerika ook niet om steun heeft gevraagd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde vrijdag op een perscon ferentie dat de onmiddellijke kwestie die ten aanzien van Quemoy en Mat- soe aan de orde is, met de huidige of toekomstige status van deze eilanden voor de Chinese kust is, maar de vraag of een geschil b'erover met ge weld moet worden opgelost. In dit opzicht steilnen wij krachtig het Amerikaanse standpunt, zei hij. Engeland is voorstander de eilan dengroep te neutraliseren en de na tionalistische troepen terug te trek ken zodra communistisch China de beschieting staakt. DJAKARTA. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft in een kor te verklaring gezegd, dat de Britse regering het soevereine recht heeft, geen zware wapens aan Indonesië te verkopen. Maar .evenzeer heeft In donesië het soevereine recht deze wapens elders te betrekken. Indonesië zou getracht hebben oor logsschepen en marinevliegtuigcn uit Engeland te betrekken. ROTTERDAM. In verband met een dreigende staking in de haven plaats Le Hèvre besloot de Holïand- Amerik a Lijngeen.enkel risico te nemen en het toerïstenschip „Rijn dam", onderweg naar Rotterdam, kreeg opdracht alleen Southampton aan te doen en de ruim $0 passagiers bestemd voor Frankrijk daar af te zetten. Het vlaggeschip van de H.A.L. de „Nieuw Amsterdam", eveneens on derweg naar Rotterdam, heeft de voor Frankrijk bestemde passagiers m Southampton opgepikt. Van daar heeft de „Nieuw Amsterdam" koers gezet naar de Franse haven Cher bourg en daar in totaal ongeveer 200 passagiers gedebarkeerd. BLITAR (O.Java) In de ouder dom van 88 jaar is hier overleden mevrouw Sosto, de moeder van pre sident Soekarno. Zij zal een staats begrafenis krijgen De president, die zijn moeder veelvuldig placht te be zoeken. was bij het sterven tegen woordig. (Advertentie l,M.) Wat is stereo? Buiten bet gezichtsveld! van het grote publiek hebben in de achter ons lig gende jaren de geluidstechnici zich in tensief beziggehouden met de ontwik keling van de stereofonische geluids weergave. Hierbij wordt het ruimtelijk geluidseffect van de muziek, in de con certzaal of studio door minstens twee microfoons opgenomen, via gescheiden versterkers en twee of meer luidsprekers onverkort weergegeven en beleefd. In de professionele sector, zoals bioscoop zalen, heeft men de toepassing van deze techniek reeds leren kennen. Ook in de Philips laboratoria worden reeds sinds het begin der dertiger iaren demonstra ties van stereofonische geluidsweergave gegeven. Nieuw is stereo dus niet. Stereo ïn huiselijke kring Hoewel de ontwikkeling van de stereo techniek allerminst als afgesloten mag worden beschouwd, is het nu mogelijk ook in huiselijke kring stereofonische muziek ten gehore te brengen. Philips presenteert reeds thans voor dit doel een volledige reeks van nieuwe appara ten cn bijbehorende elementen, waar mede stereofonische muziekweergave .vanaf stereo-grammofoonplaten kan worden beluisterd. Hiertoe behoren Philips stereo-platenspelers, stereo-pla ten wisse laars, stereo-opnemer elemen ten, stereo-radiogrammofoons en stereo „Hi-Fi" versterkers met -luidspreker combinaties. Bestaande Philips apparaten eenvoudig geschikt te maken voor stereo-weergave Daar voor stereofonische weergave twee versterkers en twee luidsprekers nodig zijn, heeft philips het zich in het bijzonder tot taak gesteld, voor de be staande Philips wisselstroom-radiotoe stellen en radiogrammofoons speciale aanpassingsapparaten beschikbaar te stellen. Hiermede wordt voorkomen, dat oudere toestellen niet voor stereo- weergave gebruikt zouden kunnen wor den. Dank zij de vooruitziende blik van de ontwerpers der "huidige Philips pla tenspelers en -wisselaars is het Philips thans eveneens mogelijk aan de bezit ters' van deze apparaten de gelegenheid t? bieden de2e grammofoons tegen een redelijke vergoeding bij de 'Philips Technische Diensten geschikt te laten maken voor stereoweergave. Normale langspeelplaten behouden hun waarde De collecties langspeelplaten met een snelheid voor 33 1/3 en 45 toeren zullen hun waarde ten volle behouden. Op een Philips stereo-weergavecombinatie zal ook de muziek van.deze platen voller en klankrijker tot de luisteraars komen. Met de Philips stereo-opnemer-efemen- ten kunnen zowel platen voor 45 en 33 1/3 toeren als stereo-grammofoon platen worden gespeeld. Philips stereo-demonstraties op de Firato Op de a.s. Firato te Amsterdam zal men de uitstekende kwaliteit van de Philips stereofonische muziekweergave kunnen beluisteren en de uitgebreide serie nieuwe Philips stereoweergave-appara- ten kunnen bezichtigen. Ook de aan passingsapparaten, die in combinatie met een bestaand Philips wisselstroom- radiotoestel of radiogrammofoon een prachtige stereo-muziekweergave bie den, zullen op de Firato worden gede monstreerd. Bij deze demonstraties zal gebruik worden gemaakt van Philips stereofonische grammofoonplaten. Tevens is vanaf de openingsdag van de Firato op aanvraag verkrijgbaar bij Philips Nederland n.v., Eindhoven, een vouwblad met een volledig overzicht van de Philips apparatuur waarmede combinaties voor stereofonische weer gave kunnen worden samengesteld. PHILIPS NEDERLAND N.^ EINDHOVEN PHJIIPS WASHINGTON De Verenigde Staten hebben Turkije een lening van 15 miljoen dollar voor zijn eco nomische ontwikkeling toegezegd, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. (Advertentte i M Het Is de Hamamelis die 't 'm doet NEVADA. Op het Amerikaanse proefterrein voor kernwapens in de staat Nevada is vrijdag bij ongeluk een hoeveelheid splijtbaar materiaal ontploft, zo heeft de Commissie voor atoomenergie bekend gemaakt. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. TOKIO Japan heeft zich bereid verklaard de Verenigde Arabische republiek een lening van 30 miljoen dollar te verstrekken. Dit is vrijdag bekend gemaakt door de Japanse minister van handel, Taksaki, na be sprekingen met de Egyptische mi nister van nijverheid. T OEJV ik „Mon oncle" had gezien en vervolgens in een groot res taurant iets zat te eten, werd de film daar, zonder Tatt, in. de werkelijk heid voortgezet. Want at die Jcleme, subtiele malligheden, waar je tn het donker van de bioscoop om zit te schateren, gebeuren herhaaldelijk in het dagelyks leven, maar ze zijn zo visueel, dat je ze bijna niet op kunt schrijven, ïn dit geval probeer ik het toch 't,Was zeer druk tn het restaurant, tuant 't Liep tegen zessen en ieder een wilde tegelijkertijd gevoederd worden Terwijl de kelners voortijl den, jonglerend met hun volle bla den, stond midden in de branding, bij een. klein lessenaartje, de chef. Hij was een lange, plechtige man met een goed gesn&den, zwart pak aan en hij overzag de nl(jt der kel ners, zoals een maarschalk of een gekroond hoofd grote manoeuvres ga deslaat, weliswaar zonder zelf een vinger uit te steken, maar toch met de omvamende, patroniserende blik van een man die beseft: „Dit alles is mijn werk." Toen hij lange tijd aldus geruis loos leiding had staan geven, beving hem een zekere melancholie. Hij in specteerde de nagels van zijn bei de handen, slaakte een diepe, onbe vredigde zucht en ging, vooroverge bogen, op het lessenaartje hangen om, met de rug naar het aards gewoel, een aantal papieren te bestuderen. Even later kwam een klem, ge drongen ke Inert je aanhengsten. Hij keek benard, als iemand die permanent omzwermd xoordt door een wesp en hij torste een enorm blad waarop een naar mijn schatting compleet diner stond uitgestald. Toen h.y uïafc by zijn, nog altijd over de papieren gebogen baas ge komen was, greep Tati in. Haast het lessenaartje zat namelijk een bolle, eigenzinnige man, pratop zijn eenzaamheid aan een tafel. Hij had zijn koffie net leeg en stond nu abrupt op. Zijn onverwacht verrijzend hoofd zou het blad hoog in het zwerk heb ben gestoten als het kelnertje niet, met een meesterlyk geïmproviseerde arabesque opgewipt was. Hy red de het diner op het nippertje, maar raakte vervolgens enigszins uit zyn balans. Het blad zakte scheef naar voren en een juskommetje, dat stal les stond, schonk, met sublieme pre cisie een vette, donkerbruine straal in de enigezins opemoijkende jaszak van de chef Die hing nog altijd over de papie ren en merkte niets. Het kelnertje had, het blad weer recht gedanst,c wierp even een schu we blik op zijn meester en spoed de zich toen voort met de mimiek van iemand die denkt-* „Wat niet weet, wat met deert." 't Gebeurde allemaal in een paar seconden. Maar de rest nan de scene werd lang uitgespeeld. Terwijl het kelnertje, helemaal in de verte nu, zijn blad op de tafel van vier hongerige manspersonen be gon leeg te maken, vouwde de chef de papieren dicht, dacht enige tijd na en ging weer recht op slaan. Ik legde mijn vork maar neer, want ik kon toch geen hap meer door tn?j n keel krijgen. Wat volgde was name lijk van een ondraaglijke spanning. De chef liet zijn maarschalksblik toezichthoudend door de zaal wei den, waarbij zijn armen aanvanke lijk slap langs zijn lichaam hingen. Daaraan was niets te beleven. Maar geduld wordt altijd beloond. Na eni ge mimiten kwam het verrukkelijk moment waarop hij, peinzend, de rechterhand in de zak van zijn col bert stak. Aangrijpend was het, te zien hoe de coherente uitdrukking van zijn gelaat door diepe ontsteltenis werd vervangen. Het kelnertje kwam net met een leeg blad langs, toen de chef zijn vette, druipende hand te voorschijn haalde en bekeek met de walging van een hengelaar, die inplaats van een baars een gedrocht heeft opge haald. Onverbeterlijk was het naturel van de sympathiserende verbazing waar mee het kleine manneke er even een blik aan waagde Toen spoedde hij zich weer oppas send voort, gelijk iemand dte het helaas te druk heeft om zich te be moeien met betreurenswaardige din gen, welke hem nu eenmaal niet aan gaan - - KRONKEL uir KANON IN HtTOUDE RECHERCHEHij SPOOKT valsemunters op. vertel Nu MAAR WAflR HET GELD VANDAAN KOMT, Kijk 2elp waar. Dir is een echt TWINTiOjE.AlbjE GOED KljW Zit j£ HET VERSCHIL MEf DfT VAL5E-IN MIJN ANDERE HAND. OMGtttfllVK BEGRIJP BEST Af JE HET GEHEIM VAN JE schat wilt BtwARtn maar BESTAAT DIE U" VALS GELD zom DIT! Ook! is Datzc? Door Nicholas Blake 60 3406. Rob wandelt ondertussen over de bodem van zee en weldra ziet hij de vage omtrekken van het wrak van een schip. Dat zou dan de JHetty" moeten zijn, waarover ouwe Teus heeft gesproken. Het schip is bijna geheel onder het zand verdwenen. Rob klimt op het sloependek cn dan 2iet hij opeens iets glimmen. Zou dat dt ncaskegel kunnen zijn? Die is bekleed met chroomttikkelstaal en het zou trouwens best kunnen, dat de kop va» de „Chasseur" op het wrak van deze schuit terecht is gekomen. Ja, het is de raketkop- Als hij nu dat ding maar aan boord van h. scheepje van Teus kan krijgen... Maar BarL'ok heeft inmiddels ook de positie van de kegel bepaald aan de hand van 't kaartje, dat Lodde heeft meegenomen. En nu krijgt hij ae melding, dat er een vissersboot precies boven de plek ligt waar hij moet zoeken. „Er is een duiker aan het werkt" meldt de uitkijk in de kotter even later. „Dat zal dan tevens z'n laatste duik zijn, mompelt Bartsick. Een rauw, ruw werk, dat de liefde beschreef van een man voor een vrouw, in alle stadia, van hartstoch telijke trouw tot felle ontgoocheling de critici hadden het toen het verscheen vergeleken met Modern Love en zonder medelijden of zelfmedelijden op het tragische slot afging. Grootse beelden van liefde en zinnelijkheid, van onschuld, ver raad, haat en wanhoop maakten zich uit de bladzijden los en wierpen een steeds kouder, en ongenadiger licht op de menselijke verhoudingen, zo dat de man en de vrouw in het ge dicht tot dwergen werden in de lan ger wordende schaduwen van hun noodlot Nigel deed het boek dicht legde het weer terug en deed de lade op slot. Een kwartier later, toen Stephen Protheroe terugkeerde van de confe rentie, staarde Nigel hem enkele ogen blikken aan alsof hij in dit petiete rige mannetje de schepper van dat onbarmhartige hartstochtelijke mees terwerk, Fire and Ash, niet kon her kennen. „Is er iets?" „We moeten eens praten," zei Ni- gel „Over Paul Protheroe." HOOFDSTUK XIII Omzetten i Stephen Protheroes reactie was niet wat Nigel had mogen verwach ten. Nadat hij Nigel enkele secon- rden peinzend had aangek*' [glimlachte hij een beetje verstrooid, en zei: I „Tja, het moest eens uitkomen Jdenk ik." „Paul was jouw zoon, bij Mtlli- (cent Miles." „Nee, nee, dat heb je helemaal verkeerd." „Maar zo staat het in de registers i op Somerset House." „Dat weet ikLuister eens, laten we ergens iets gaan eten. Ik kan geen bekentenissen afleggen met een lege maag." Er flikkerde iets ^ondeugends in Stephens ogen. Hij weigerde Ni- gels uitnodiging voor een restaurant door te zeggen dat hij dan last kreeg van claustrofobie. „Ga mee naar mijn flat en ik zal een omelet voor je bak ken." En, toen Nigel aarzelde; „Ik ben een draaglijke kok. En als je het zout niet eten wilt van een man die je van een duistere daad beschul digt," voegde Stephen er met een grijns aan toe, „dan eet je je omelet maar zónder zout.' 5 Hier was geen weigering mogelijk. Het leek erop dat Stephen Protheroe de leiding had genomen. In de taxi gaf Stephen, alsof hij Nigel over een zekere schroom heen moest hel pen, een grappig verslag van de reizigersconferentie; hij vertoonde geen enkel teken van onbehaaglijk heid, laat staan schuld; integendeel hij was levendiger dan Nigel hem ooit gezien had -—van opluchting misschien, dat hij zich tenslotte van zijn geheim kon ontdoen. Niettemin verloor "Nigel, toen ze in zijn mooie kleine flat in Holborn waren aangekomen, zijn gastheer geen ogenblik uit het oog. Hij was niet van plan zich onverhoeds te la ten overrompelen. Er bestonden nog andere wapens dan scheerniessen, en vergif was daar één van, hoe absurd het nu ook leek de vrien delijke Stephen met zulke dingen in verband te brengen. Nigel volgde hem naar de keuken en zei*. „Je vindt het toch niet erg? Ik- ben altijd; nieuwsgierig naar de wijze waarop andere mensen wonen." Het bleek al dadelijk dat Stephen met opmerkelijke efficiency zijn huis houden dreef. Zijn keuken was kraak helder, goed voorzien van werkbe- sparende apparaten, alles overdre ven nauwgezet op zijn plaats en klaar voor gebruik. Stephen zelf be gon de maaltijd klaar te maken met een aandacht die Nigeis goedkeuring afdwong. Terwijl hij de eieren brak zij hij over zijn schouder: „In de kast by de deur kim. Je wijn vinden. Laten we een flea Rijn wijn nemen. Houd hem even onder de koude kraan, wil je daar zyn de geleerden het wel niet mee eens. maar ik heb geen ijseniraer. Kvrke- trekker ligt in de linker la van net aanrecht." Nigel volgde zijn instructies op, steeds een oogje op Stephen hou dend, die veel te veel in zijn werk opging om op te merken dat hij in het oog gehouden werd. „Ek moet zeggen dat je een eerste klas cuisine hebt,"".merkte Nigel op- „Wel, ik houd ervan mezelf goed te verzorgen en ik heb plezier in koken. Nadat Paul gesneuveld was, was ik m staat het een beetje royaal aan, te pakken en mezelf te verwennen." De verbazingwekkende kleine man draaide zich om en gaf Nigel zijn omelet op een bord. „Dit zal je niet vergiftigen in ieder ge val. Eet het maar op nu het nog warm is. Hierlangs, De tafel is al 8e_ dekt. Ik zal de wijn meenemen en wat brood en boter." Ook de zitkamer was angstvallig netjes. Er was voor één persoon ge dekt aan de ronde tafel, en er stond een vaas met fresia's op de schoor steenmantel; gemakkelijke armstoe len, lange lage boekenplanken die witgeschilderd waren, een lectuur bak, een rood vast kleed en eon Matthew Smith met felle kleuren boven de open haard. Nigel slenterde erheen en bekeek twee foto's op de schoorsteenmantel; 'n kleine jongen op 'n drievvietertje en een jongeman in militair uniform. „Ja, dat is Paul," zei Stephen, die stil was binnengekomen. „Kom nu en eet je omelet op. Tenzij je hem liever eet als hij taai is." Nigel ging gedwee zitten en begon te eten, terwijl Stephen voor zich zelf dekte en de wijn inschonk. „Je gezondheid," zei Stephen. „Hoe is het met je voorhoofdsholte?" „Niet veel beter vrees ik." „Zout?" Stephens stem die diep re soneerde maakte een uitdaging van het woord; zijn prachtige ogen hiel den die van Nigel in hun blik ge vangen. „Graag, dank je. Onder voorbehoud. Niet voordat zij de tweede gang vers fruit uit een schaal van Ita liaans aardewerk gegeten hadden werd er over het onderwerp dat in beider gedachten zweefde gesproken. ("Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 1