Oude plattegronden wijzen op de groei van onze stad krf C J Eerste kaart dateert van 1560 Nationaal mandoline festival in Schiedam Koppel Reinders-Finke wint S. G. bridge-drive Schijnwerpers op de Schiedamse sport Breederveld verslaat Sehra in matige strijd Laswerk de oorzaak UIT SCHIEDAMS VERLEDEN (9) HII Koeriersters LA MATIN ATA 5 JAAR Vrouwenbond NVV bestaat 10 jaar Collecte voor Reclassering Journalist sprak voor IvAO Burgerlijke Stand VOOR TWEEDE KEER WALDO RIJSCHOOL W* 65.63.7 Engeland protesteert bij Roemenië KAMPIOENSCHAP 5e KL. LIBRE aankomend verkoopster Midrlenstamhbonr] Dinsdagavond Brand in ivijnhandel SCHIEDAM LICHTPLAATWERKERS HALFWASSEN en JONGENS een ambitieuze JONGEMAN NJ Woensdag 24 september 1958 3 Nu Schiedam zich in een snel tem po uitbreidt en er steeds wijzigin gen optreden in het stadsbeeld van Schiedam, is het voor de vervaar digers vah plattegronden erg moei lijk om de zich zo snel veranderen de situatie „bij te houden". Er zijn dan ook maar heel weinig kaarten in omloop waar (bijvoorbeeld) de bestaande toestand in Nieuwland min of meer nauwkeurig op staat aangegeven. Vroeger was dat an ders, zeker in de voorbijgegane eeuwen, toen de situering in de ste den een vrüwel statisch karakter had. Voor de studie van de ge schiedenis der steden bewijzen de sporadisch vervaardigde plattegron den ons dan ook onschatbare dien sten. Zij spreken tot ons in een taal van lijnen en kleuren en openbaren aan 't geoefende oog in enkele ogen blikken meer dan lange beschrijvin gen kunnen geven, Helaas kan geen enkele stad in Nederland er op bo gen een plattegrond te bézitten die in de middeleeuwen is vervaardigd, zelfs die.uit de eerste helft van de 16e eeuw zijn uiterst schaars. Alleen de kern De oudste plattegrond van Schie dam is vervaardigd door Jacob van Deventer, de beroemde cartograaf, die van Philips II omstreeks I860 op dracht kreeg tot het in kaart brengen van de plattegronden van tal van Noord- en Zuid-Nederlandse steden- Op de Schiedamse kaart ziet men dc kern van de tegenwoordige stad, omgeven door de vesten. Het stad huis zien we duidelijk op het drie hoekige marktplein en ook de Si Jacobs of Grote kerk zien we dui delijk afgebeeld. Binnen de vesten waren nog tal van open, onbebouwde ruimten weiden en boomgaarden die een landelijk aanzien aan onze stad gegeven, zullen hebben. Vier poorten, genoemd naar de plaatsen waarheen de wegen voer den, n,l. de Vlaardingse-, Kethelse-, Overschrese- en Rotterdamse poort, gaven toegang tot de stad. Opdeze plattegrondzien we ook vijf vrou wenkloosters, n.i. 't St, Ursulakloos- ter, het St. Annaklooster, het Con vent van Leliendaal. het St. Lidewij- convent en het Bagynhof, Aan het Broersveld lag het klooster van de Kruisheren. Een volgende kaart, vervaardigd door Jacques de Gheyn, dateert uit 1598. Deze geeft reeds een duidelij ker beeld van de stad, waarvan de bebouwing algemener is geworden. De vier reeds genoemde stadspoor ten zjjn met één vermeerderd, met de in 1592 gebouwde Chrlatoffel- of Hoofdpoort. Op de wallen zien we nu drie molens afgebeeld en even buiten de Ketbelpoort zien we „de Clopmolen" eit bij die zelfde poort een papiermolen. Plantage-omgeving Een derde stadsplattegrond vin den we in het „Toneel ofte beschrij- vinghe der Steden van Hollandt", dat in 1632 verschenen is. Hierop zien -we o.a. een brede strook grond, waarop zich tegenwoordig de Tuin- laan, Plantage en Lange Nieuwstraat bevinden welk terrein eerst in de' 18e en 19e eeuw werd bebouwd, In 1767 werd de Plantage aangelegd, die in. 1826 veranderd werd volgens de plannen van de bekende tuinar chitect Zocher. In die tijd werden vele steden „ontmanteld" en Zocher heeft met veel smaak oude wallen en bolwerken in singels veranderd. Een hierop aansluitende platte grond is de „Gronttekening der Stad Schiedam", door Jacobus Cortebrant van 1743. Hst gebied om de Plantage is hierop wat meer bebouwd en de grachten rondom de ruïne van Ma- thenesse zijn nu gedempt. Een niet in drük verschenen plat tegrond door Rutger van Bol'es in 1770 gemaakt, geeft weinig verande ringen vergeleken bij de voorgaan de kaart. Daarna is er cartografisch .weinig nieuws, totdat in deze eeuw de verdere veranderingen cn uitbrei dingen komen, die van Schiedam een moderne stad maken. J. C. LISSENBERG Een fragment van de kaart, die door Jacques de Ghyn in 15.98 is uerouftrdipd. Links beneden de Vlaardingse en Kethelse poorten. Het Schiedams Arbeiders Mando line-orkest „La Matinata" viert op zondag 28 september haar vyfjarig hiataan, en ter gelegenheid daarvan heeft het Nederlands Verbond van Mandoline Orkesten een Nationaal Mandoline Festival uitgeschreven, dat in gebouw Arcade zal worden ge houden. Niet minder dan dertien mandoline-orkesten en drie aeeor- deon-orkesten zullen hieraan deel nemen. De heer B. Visser uit Den Haag, voorzitter van het Verbond, zal het festival om 11.30 uur openen, waarna de heer C. Landsbergen, voorzitter van de sectie muziek van de S.G., de deelnemers officieel zal begroeten. Het jubilerende La Matinata is vanzelfspreken zeer verheugd over een dergelijk festival, dat na maan denlange voorbereiding mogelijk werd. De belangstelling van de zijde van de orkesten was zo groot, dat enkele wegens het volgeboekt zijn, moesten worden afgewezen. Onder de deelnemendeorkesten zijn er uit de superieure en ère-afde- Op woensdag 8 en donderdag 9 ok tober viert de Vrouwenbond van het NW zijn tienjarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst in het "Volks gebouw. Woensdag houdt de bonds- voorzitster, mevr. N. Kranenburg- Klein een toespraak, donderdag is dat de heer J. Scheffers. Dan treedt ook het zanggroepje van de afde ling Vlaardingen op. Op beide avon den wordt door eigen leden hét blij spel „Wittebroodsweken" opgevoerd onder regie van P. van Leeuwar den. De avonden beginnen om half acht. Wederom zijn de nodige voorbe reidingen getroffen om, evenals elders in ons land, ook weer in Schiedam de Nationale Reclasse ring süag te organiseren op zater dag 27 september, Op deze dag 2al een grote col lecte tcorden gehouden, waarvoor naar gehoopt wordt een groot aantal collectanten zich zal mel den. Vele handen maken licht werk en juist omdat een groot nationaal belang wordt gediend (alle gezindten verlenen hun me dewerking), is aller hulp nood zakelijk. Van heden af sullen de bekende intekenlijsten worden aangebo den, teneinde het toch nog altijd zo nodige reclasseringstoerk te ■steunen. De journalist J. E, Nahuisen heeft giteravond in het Volksgebouw een interessant praatje gehouden over zijn ervaringen in dit vak, waar voor een ongewoon, groot aantal le den van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling belangstelling bleek te hebben. Na een inleiding over het maken van een krant in het algemeen, kwam de spreker met een aantal pittige anecdotes van zijn belevenis sen voor de dag, die wel in de smaak vielen. Met dat al heeft hij' toch ook een poging gedaan om het interessante, maar daarom niet minder onjuiste beeld dat men zich wel van dit beroep vormt op grond, van films e.d., te vervangen door een meer acceptabel denkbeeld. De voorzitter van het IvAO in Schiedam de heer P. Spruyt, leid de de spreker in. ling, en deze zullen in Schiedam on getwijfeld composities ten gehore brengen; die toonaangevend zijn voor de mandoline-orkesten ïn Nederland. Voor deelnemers cn bezoekers zal dit mandoline-festival een openba ring betekenen, gezien het welgeko zen repertoire, van de deelnemers. De afzonderlijke prestaties van de or kesten zullen door een jury worden beoordeeld, "hetgeen voor de deelne mers een stimulans kan zijn tot bij zondere studie, waardoor ook het peil van .de uitvoeringen in eigen kring kan stijgen. Het festival zal worden besloten met een gezellig avond-programma, waaraan medewerken, het dansor- kest Cor Landsbergen, het Schiedams Dubbel Mannenkwartet „Preciosa" o.l.v. M, Drop, een gitarenorkest met klein mandoline-ensemble o.l.v. H. F. Jung, en declamatie door mej. T. Bunschoten uit Den Haag. Voor geïnteresseerden zyn nog een beperkt aantal dagkaarten verkrijg baar bij het secretariaat van La Mati nata. Rotterdamsedijk 4c (tel. 64450). Aan het festival nemén behalve La Matinata o.l.v. de heer H. F. Jung en het accordeon-orkest K.D.O. o.l.v. de heer P. van Hassel, de volgende en sembles van buiten de stad deel: .het zang- en muziek-ensemble „La Bélla Musica" oJ.v. C. J. Bayens uit .Vlaar dingen. '„De Toorts" o.l.v. H. F. Jung, „DOVES" o.l.v. A. L. Knor, „Lyrisch Mandoline Ensemble" o.l.v. Anth. H. Claassens, „Oefening Baart Kunst", o-l.v. A. L. Knor, „Hofstad's Mando line Orkest" o.l.v. j. Bregman en het R.K. Mand. Orkest „De Voortrek kers"' o.l.v. J. Sinit. alle uit Den Haag. Uit Gouda komt «De Patokanen" dir. M. J. van Eeuwen, en uit Delft,, Voor waarts" dir. J. Bregman. Tenslotte de mand. ver, „Melodia" dir. M, .v, d. Wolf uit Stampersgat en het arb. mand. orkest „Opbloei" dir. A, J. Vonk uit Rotterdam. Belle» bft ongeval: G G. en GD Tumiaan 81) telefoon 69290 PolSliC-alarmnummej 64Ü66. Apothekers nachtdienst: F. H. Backer, St. Lidxiinastraat 58. K.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam Geopend iedere dag, (behalve maandag) van 9.30 tot 16,30 uur en Iedere avond (behalve woens* dag en zaterdag) van 10 tot 20.3U uur Zondags gesloten. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Lange. Haven: ge opend tedere werkdag (behalve maandag) van 9-30 tot 1630 uur en iedere avond (behalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum: drnzetijks geopend van 10 tol 17 uur zondagen van 12 tot 17 uur. Tot 19 oktober: Tentoonstelling „Gesel van de Oorlog" BIOSCOPEN Monopole, 2, 7. en 9.15 uur: „Tem pel der verleiding". Passage, 2 en 8 uur: „The Bridge on the River Kwai". DIVERSEN Musis Sacrum, 8 uur: W.F. „Pygma lion". Wijkcentrum (Nieuwland). 8 uur: NCVB afd. Nieuwland, Lezing. Wijkcentrum, (Nieuwland), 8.15 uur: Alg. Fotokring. Contactavond. Plantage, 8 uur: Harpe Davids Con cert. Geboren: Comelis z.v. H. van Grevenbroek en C. M. A. Luf; Pie- ter z.v. P. Dijkstra en J. van der Sluis; Elke F. d.v. J, H. Kars en B. F. Roelse; Maria A. A. d.v. L. L. Timmers en C. W. Lansbergen. Overleden: J. M. Alsemgeest. 78 jr; J. Kreuger 57 jr; J. G. H. C. van Tuyll, 74 jr; O. H. Bibar, 83 jr. (Advertentie IJtf.J ^55e*heker van de S.G. Briil- .leider Arnoutsen cn de heren Kamp ïe Drive is gisleravi-nd gewonnen en v.d. Bruggen, die de S.G. Bridge onor bet koppel ReindersFinke. Drive hebben georganiseerd. Voor dat op deze avond maar liefst S4 1 de heer Arnoutsen was er. de ge- punten (n de wacht sleepte. De beer woontc getrouw, een fles Schie- ai. hoi], overhandigde aan hen de dams vocht, wisselbeker, en daarnaast ook een klein bekertje voor de beide he- ren dat deze als hun persoonlijk - l «1 TVï>- eigendom kunnen beschouwen. ilrOlHlPn f 11 111 I Oil til K K Tweede werd het koppel jvieul-11 J stee—Touw met 73 punten, derde net koppel mevr. ReeserTuuk mei f Advertentie l.JW.i Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit, te Leiden slaagde voor het doctoraal examen biologie, onze stadgenoot de heer C. v. d. Hoek. LONDEN. Engeland heeft er by Roemenië tegen geprotesteerd, dat twee bejaarde Britse weduwen, die in Roemenië wonen, gedwongen zijn geweest het Roemeense staatsburger schap aan te nemen. Zij hadden moe ten kiezen tussen het Roemeense staatsburgerschap of vertrek. Gezien hun leeftijd, de oudste is 91, hadden zij in feite geen andere keus dan te blijven, De Roemeense regering heeft het protest verworpen. Frankrijk heeft onlangs voor soortgelijke ge vallen bij Roemenië geprotesteerd. Moordzaak Weidum Dood door rattengif voor Hoge Raad DEN HAAG De procureur-gene raal bij de Hoge Raad zal op 7 okto ber conclusie nemen in het hoger be roep dat de 74-jarige W. K. v. d. M. uit "Weidum heeft aangetekend tegen zijn veroordeling door het hof te Leeuwarden tot tien jaar gevangenis straf en ter beschikking stelling van de regering. De rechtbank had hem wegens poging tot moord op een be woner van een rusthuis door middel van rattenkruïd, tot twaalf jaar ver oordeeld. De veroordeelde verklaarde echter dat hij. zich van het levea wilde be roven en het vergif slechts op iemand anders had willen proberen om te zien welke symptomen er zouden op treden. Voor hem pleitte rar J. Th. H. Buiei uit Leeuwarden, die het niet bewezen achtte, dat de betrokken rusthuisbewoner door het innemen van het vergif ziek is geworden. Ook achtte hij de veroordeelde niet ten volletoerekeningsvatbaar. vakman weet ik mrn weetje. Die Half zware jullie is een knap stukje vakwerk, ie draait er heel wat uit.1 Als kenner ken ik de smook van m'n rokers. Geen lekkerder shag dan l& IS shag Dobbelmann lekker man! 4 In cellofaan verpakt. Ook de Schiedamse pupillencom-Er hémen 22 elftallen deel aan de- petïtie is weer in volle gan-j.ze derde Schiedamse pupillencotn- Woensdag 17 september speelden de petitie. GTB neemt voor het eerst knapen beneden 12 jaar hun eerste met pupillen aan deze competitie wedstrijden. Er zal evenals vorig i deel. jaar weer zoveel mogelijk on j Hoewel de Schiedamse sportwe- woensdagmiddag wórden gespeeld. reia weinig merkt van activiteiten Een moeilijkheid was het verkrij gen, van speelvelden. De teams van SFC èn FPSC zullen op de Bos- hoek mogen voetballen; HBSS. Ui'- sus en Schiedam spelen de thuis wedstrijden op de nieuwe, terreinen aan de Poldervaart. Voor Martinit en GTB wordt getracht de beschik king te krijgen over het Volks park. Aan. de Poldervaart spelen de pupillen van de Schiedamse voetbalverenigingen onder belang stelling van vriendjes, „tegenstan ders" en ouders Op acht velden ie dere woensdagmiddag enthousiast. In één van de bovenzalen van het Stedelijk Museum trof de fo tograaf twee aardige jongedames aan. terwijl zij zich door de be kende kunstschilder Wiegman tie ten. w oor lichten over Picasso's „Stervende Vrouw'', een uoor- studie voor zijn beroemde wand schildering „Guernica". Op de tentoonstel ling De Gesel ran üe OoRog'' is dus so ie cl Fitrt één als het ander te zien. De partijen welke maandagavond om het persoonlyk kampioenschap 5e klas libre voor het District Schie dam zijn gespeeld, hebben Breeder veld dichter by de begeerde titel gebracht. Stond Breederveld voor de aan vang met de volle winst uit gespeelde partyen aan de kop, met als zwaarste concurrenten Knip- scheer en Sehra (met elk één ver loren party) de laatste party van de avond tussen Breederveld en Sehra, wist Breederveld op zijn naam te krygen. waardoor hij na 5 partijen nog ongeslagen is. Zijn grootste concurrent voor de titel is nu nog alleen de speler Knipscheer die uit 5 partijen 8 punten in de wacht heeft gesleept. Beide rivalen zullen pas op de laatste avond, 24 september, tegen elkaar uitkomen. Wel hebben beide spelers deze avond elk nog één par tij te spelen, doch wij kunnen wel (Advertentie LM.) Wij hebben plaats voor. een beschaafde j H. TH. v. d. VLERK, Horloger juwelier i Rotterdamsedijk 268 Schiedam 65 punten. De verdere klassering van deze eerste prijswinnaars uit de eerste ronde is: BroerenBroeren: Willemse Pelt; mevr. v. Loonmevr. Boon: BisschopMoeren: SeipSeïp. De heer Holl feliciteerde de win naars met het fraaie reultaat (zij Wonnen de wisselbakervoor de Dc afd. Schiedam van rir R.K Middenstandsbond herdenkt up zun- dag 12 oktober haar vijftigjarig be slaan. Ter gelegenheid hiervan :.s er 's morgens om 9.30 uur een plech tige H. Mis in de parochiekerk aan de Lange Haven. Het bestuur reci- pieert 's middags in Musis Sacrum tweede maal) en dankte wedstrijd- j van drie tot vijl uur. als zeker aannemen, dat Breeder veld zijn partij tegen Prein zal winnen en Knipscheer die tegen Verhey. De partijen, welke maandagavond gespeeld zijn. hebben geen van alle op een hoog peil gestaan. Zelfs de „big-match" van de avond, die tussen Breederveld en Sehra viel tegen. Breederveld speel, de ten slotte het minst „slecht" en won in 52 beurten. De kans voor Sehra voor het kam- pioenschap was vervlogen De uitslag van deze partij is: Breederveld 50 50 52 5 0.061 50 41 52 6 0.788 0 uitslagen waren: 50 50 47 7 1.063 2 50 42 47 7 0.893 0 50 50 45 6 1.1X1 2 50 36 45 5 0.800 2 50 50 47 6 1.063 2 50 29 47 4 0.617 50 50 52 S 6.961 2 50 41 52 6 0.788 0 is na maandag: 10 pnt; Knipscheer 5 gespeeld 4 gewon nen, 1 verloren 8 pnt; Sehra 3 gespeeld 3 gewonnen 2 verloren, 6 pnt; Bezemer 5 gespeeld, 2 gewonnen, 3 verloren. 4 pnt; Vermerken 5 gespeeld. 2 gewon nen 3 verloren. 4 pnt; Verheïj 5 ge speeld 2 gewonnen. 3 verforen. 4 pnt; Prein 5 gespeeld, 1 gewonnen. 4 ver- Jaren. 2 pnt: v. Opstal 5 gespeeld 1 gewonnen. 4 verloren, 2 pnt. Gisteravond hebben de beide kam pioenskandidaten de door hun te spelen partij, gewonnen. Knipscheer had het tegen Verheïj niet zo moei lijk. doch had toch nog 46 beurten nodig om zijn partij te winnen. Breederveld had het tegen Prein veel gemakkelijker. In 19 beurten had deze speler zijn 50 caramboles reeds bijeen, met een hoogste serie van 13; hetgeen hem ecu moyenne opleverde van 2.63! De uitslagen van de gespeelde van Sportraad .of SBLO, zijn binnenskamers toch al werkzaam heden verricht. Er is o.a. eert werk comité opgericht, waarvan alle hoofden van gemeentelijke diénsten deel uitmaken en waar ook drie bestuursleden van de. SBLO aan zijn toegevoegd; Voorzitter is de heer J. J. Schipper, 'chef van de Plantsoenendienst. Dë bedoeling is dat dit werkcomité een rapport samenstelt waarin allé voorzienin gen zullen worden opgenomen, die in de komende jaren ten behoeve van de sport, recreatie e.d. zullen kunnen worden getroffen. De sa menstelling van het college "is ruim, ook de inspecteur van het Onder wijs maakt deel uit van het co mité, en. naast de wénsen van de sportwereld zal daarom ook aan dacht worden besteed aan moge lijke voorzieningen voor speet- plaatsen en het speeltuin wezen. Mutaties: De oud-secretaris van de SSV is voorzitter geworden van GSS. Wedstrijdsecretaris van GSS is geworden: T„ Mastenbroek, Sin- gei 177a, Tot nieuwe juniorsecreta ris van Demos is benoemd: J. N, de Bruin, Kortlandstraat 5/9. De heer E. van Wieringen, Lange Nieuwstraat 67, werd juniorsecreta- j ris van Martinit. Onze stadgenote mevr. E. J. Pols-Mulder is gekozen ais secretaresse van het dagelijks bestuur van het nieuw gevormde I Debrand bij de wijnhandel Koo- gewerff Chabot en Visser is ont staan dóór het smeulen van een hou ten bint. Vlak daarnaast was die middag een gedeelte van een nieuw» stalen bint met een lasapparaat af gebrand, waardoor hethout werd verhit. Voor de verbouwingswerkzaamhe den die verricht werden door het aannemingsbedrijf Bergkotte en Dickhoff, was ook een gat gemaakt in de vloer van de verdieping onder de zolder, zodat door tocht het vuur werd aangewakkerd. Een en ander is vastgesteld tijdens een onderzoek door politie en arbeidsinspectie. De omvang der aangerichte scha de is nog niet "bekend maar moet aanzienlijk zijn. Zuidergewest van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Een verdienstelijke prestatie le verde Excelsior '20 3 door in de res. 3e klas G van de KNVB Nep- tuhus 4 met '113 te slaan. Met 111 won SVDPW 2 van Schie- broek, Excelsior '20 6 won met II2 van VFC 6; 16—1 voor GSS 3 tegen Rozenburg 3; 10—4 voor De mos 4 tegen AVS 4. De bekende KNVB-functionaris en pedagoog Frits van Veen zal in oktober voor de Schiedamso Scheidsrechtersvereniging 'n lezing komen houden. Excelsior '20 heeft de contributies met gemiddeld 25 pet. verhoogd. Dat lijkt erger dart het is, want de contributies waren bi» Excelsior '20 tot nu toe zeer laag. Hedenavond houdt HBSS d# ledenvergadering ïn Irene. Gevraagd: Fa. KASBERG VAN GULIK 3e Industriestraat 3 Vlaardingen Tel. 47ÏI. Na 6 uur: P. van Gulik Cartesiusstraat 10a Schiedam Telef. 65688. Fabriek van stalen meubelen GEBR. DE WIT N.V. te Schiedam heeft op haar kantoor plaats voor Leeftijd ca. 22 jaar Schr, sollicitaties met uitvoerige inlichtingen worden ingewacht aan ons kantoor Nieuwe Haven 91--93. Knipscheer 30 50 46 6 1.08 2 Verhei] 50 50 46 4 0.65 0 Breederveld 50 50 19 13 2.63 2 Prein 50 13 19 3 0.62 0 Sehra 50 50 40 9 1.25 2 Vermehren 50 33 40 3 0.82 0 Bezemer 50 50 46 5 1.08 2 Van Opstal 50 38 46 5 0.82 0 Personeel gevraagd Meisjes cn vrouwen ge vraagd voor fris en helder werk in de pers- en mangel- afdelingen. Aanmelden: Wasserij Nico Nijman. Stad Foto, -film, optiek Ontwikkelen van rolfüms, des morgens gebracht des avonds klaar. K. v. Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam, Voor pasfoto's naar K. van Vuuren. Hoogstraat 106. tele- -- - - --/oon 66720. tn spoedgeval houdersiaan 1—9. Schiedam, desgewenst in 1 uur klaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 2