1 7 Cor van der Gijp brengt Feijenoord in laatste minuut naast Spart a mm Zenuwslopende derhy van de Maasstad kent-zeer terecht-geen winnaar mmm :i a; Volop sensatie en spanning op het Kasteel Beide partijen zijn met 2-2 naar juiste waarde beloond liermes-DYS verdient meer dan 2-2 tegen Sittardia Oneven beslist SYY speelt met Haarlem en beperkt zich tot 4-1 Het moment,,, Schilder start als middenvoor Gave aanvallen 'Derde Najaarsmars' van „Boezeniwijk" DAAN HOOyK ïil®!18! Damcompetitie Hardnekkig verzet Aan langste eind Micro-korfbal in de Energiehal Bastemeijer verloor Xerxes struikelt over Longa Sport? Maandag 6 oktober 1958 7 van deze Sparta—Feijen oord was de gelijkmaker van de gastenVertwijfeld grijpt Andries van Dijk naar z'n hoofd, want zo juist is de bal door Cor van der Gijp (in het midden) over z'n grijpende handen in het doel gewipt. Verhoeven rent wat hij kan. Het zal niet helpen. De gemoederen van Sparta en Feijenoord waren in de derby soms erg verhit. Geen wonder, want.de strijd werd in een zenuwslopende spanning gestreden. Beide partijen-waren tot het uiterste geladen om de volle, winst binnen te halen. Deze foto werd gemaakt, nadat Feijenoords middenvoor Cor van der Gijp de (niet zichtbare) Sparta- doelman. Andries van. Dijk had geraakt. Bosselaar, Visser en De Koning wilden de op de grond liggende Van der Gijp duidelijk aan he*, verstand brengen, dat zij dit optreden weinig elegarit1, von den. Kees Rijvers stapt er op af om de Spartanen er aan te herin neren, dat voor de rust Eddy Pieters Graafland lange tijd op de grond heeft gelegen na een kennismaking met Cofs broer Wim van der Gijp. stuwende werk van de voortreffe lijke rechtshalf Eykenbroek ontlok te veel enthousiasme bij het publiek; Krachtig lanceerde hij de jeugdige rechtsbuiten Groeuewegen. Kort voor de rust kwam Hermes veer aan. de leiding, toen Mijnsbergen tot grote verrassing van de Sittardia-defensie een ver schot' losliet, dat .Peersman passeerde (21). Na de rust heeft Hermes veel mogelijkheden gehad de strijd defi nitief te beslissen. Vooral de vleugel spelers schoten in hun doeltreffende taak tekort. O.m. schoot Ten Braak tegen de vallende Limburgse doel man, miste Van der Burg voor open doel en kogelde Groenewegen in het zijnet. Sittardia beantwoordde dit Schiedamse offensief met enkele te- genuitvallen. Vijfminuten voor het einde dreef rechtsbuiten Adang de bal. langs de lijn. Z'n voorzet be landde op het hoofd van Gruyzen, wiens kopbal te krachtig was voor Van Diest (22). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hcrmes-DVS—Sit tardia is een bijzonder aantrekkelijk duel geworden, dat de toeschouwers van begin tot eind heeft geboeid. Het 22 resultaat was een te karige beloning voor het voortreffelijke werk, dat Hermes-DVS op de gras mat heeft laten zien. Lange tfjd heeft de thuisclub de leiding gehad en daarom was bet jammer, dat aan^ voerder-doelman Van Diest zich kort voor het eindsignaal verkeek op een kopbal V3n de Limburger Gruyzen. De spanning steeg direct na de aftrap tot de rode streep, want zo wel Van der Tuyn als Van der Burg belaagden doelman Peersman zeer nadrukkelijk.-Het succes zou in de achttiende minuut komen, toen uit een ingooi van Eykenbroek linksbin nen Mijnsbergen de- bal fraai in kopte. Zes minuten later was de Schiedamse vreugde verdwenen. Een ver schot van rechtshalf Van Diete ren. dat Van Diest te machtig was, bracht Sittardia naast Hermes <11). Inmiddels namen de Schiedammers de touwtjes weer in handen. Spil Beckers moest alle talenten tonen om de rappe Hcrmes-aanvallcrs de ■weg naar succes te versperren. Aan de andere zijde moest ook Rijke vele malen in het geweer komen. Het (Van onze sportredactie) ZELDEN zal er zo'n troep glunderende Rotterdammers over de Maasbruggen zijn getrokken als gistermiddag tussen vier en half vijf. Innig gelukkige Feijenoorders, die nog natril lend van de zenuwen getuige zijn geweest hoe op het aller laatste; moment de. halve winst voor de Kasteelpoorten op Spangen werd weggegrist. Want op die treffer waar Cor van der Gijp in de voorlaatste minuut, van deze, aan sensatie en -emotie zo rijke derby, de Spartaanse 2—1" voorsprong egali seerde en tot een 22 resultaat bracht, had geen enkele rood witte aanhanger uit Zuid eigenlijk meer durven hopen. De rood-witten van de rechter Maasoever kregen hiermee een tik op de neus, waarover zij zich toch echt niet behoeven tè be klagen. Wanneer er ooit een juiste .waardering in een ste delijk vpetbaltfeffen is geweest, dan is het zeker dit gelijke spel. ''V Feijenoord mag aanspraak maken het technisch beter verzorgde voetbal te hebben gespeeld; Sparta mag zich op de borst slaan, dat het met enthousiasme en ook met vaak voortreffelijke combinaties de stadïonchib tot aan de rand van een buock down heeft gevoerd. Want als na de rust (die de Kasteelclub met een 21 voorsprong was begonnen) Schop voor verlaten doel niet de bal In de Kasteeltribune had gejaagd en als het trio Bosselaar, Daniels, Schop niet verbitterd had staan kijken, hoe de bal, die de, op de elfmeterstip liggende Pieters Graafland reeds was gepasseerd ter gend langzaam tegen de staander rolde, dan In ieder geval was deze derby er een van groot formaat waarover nog lang zal worden gesproken. Sparta paste in deze derby een speelwijze toe, die we de „tactiek der oyerdonderihg". zouden willen noemen. Geheel tegen-de geannon ceerde opstelling in,' schoof de lange stopper Schilder naar de midden- voorplaats en trachtte daar een met de ogen knipperende Walhout op de knieën te krijgen. Deze stunt van Dennis Neville had succes. Want binnen twee minuten juicht een deel van de 26.000 op het Kasteel geprop te kijkers. Wim van der Gijp had een duel met Aad Bak gewonnen en op diens dieptepass sprintte Ton- ny van Ede door als een tijger, die in weken geen voedsel had gekre gen. De uitlopende Pieters Graaf land wierp zich naar de strakke schuiver maar was kansloos <10). Nauwelijks bekomen van deze sen satie veerde het andere deel van de populatie op. Na een voortreffe lijke en ragfijne combinatie tussen Moulijn en Schouten werd de bal naar de yrijlopende Cor van der Gijp gelanceerd, wiens inzet Andries van Dijk voor een onoplosbaar pro bleem stelde (1—1). Feijenoord speelde met overtuiging en eiste alle aandacht op. Met gaaf aanvallend spel werd in hoog tempo de Spartaanse defensie zwaar aan de tand, gevoeld. De beide speerpun ten Schouten eh Cor van der Gijp waren „levensgevaarlijk" hetgeen coach Neville na achttien minuten deed besluiten Schilder naar z'n oude plaats in de achterhoede te dirigeren. Intussen ging Feijenoord steeds maar: door. Steenbergen en Bak vormden een hechte basis voor de attaques van de stadionvoorhoede. Meyers en Rijvers kregen kansjes. Moulijn draaide als van ouds en na de her vatting moest hij door twee man. in toom worden gehouden. Toch speelde, hij zich vele malen keurig vrij. Van hem moest het gevaar ko men. omdat rechtsbuiten Meyers te gen de technisch kundige Freek van der Lee niet zo heel erg veel te ver tellen had. V. d. Lee bracht voorts (Van een onzer verslaggevers) Geheel onnodig hebben de CWers tegen het toch heus niet sterke OSV een 10 nederlaag geleden. Minstens driekwart van de wedstrijd -aren de Charloisers de meerderen van hun tegenstanders, vooral in de eer ste helft. Jqist in deze periode ver gaten 'J de zege te grijpen die zij toen zeker verdienden. De voorhoede miste echter de vele kansen die zijj"kreeg en de sterke OSV-achterhöede.' met de uitsteken de invaller-doelman Lust, smoorde elke poging. OSV kwam in de twee de helft terug met de wil de bakens te verzetten en dit lukte hen in de laatste vijf minuten, toen De Keijzer voor het enige doelpunt van de wed strijd zorgde. Met felle'.aanvallen begonnen de Rotterdammers de hechte achterhoe de van de Oostzaners 'onder druk te zetten. Kort na het begin kreeg Ro- ttiün.een kans. toen. doelman Lust een bal onvoldoende wegwerkte. Hij schoot echter over. Ook enige ge vaarlijke situaties voor het OSV- doel leverden niets op. Ondanks dit overwicht van de roodblauwen brak de rust mét een blanke stand aan. OSV kwam na de hervatting ste vig opzetten :met felle aanvallen, maar het offensief dat zij ontketen de leverde niets op. De Rotterdam mers, die terugkwamen, konden evenmin het doel-vinden. Het ram melde nu geducht in hun voorhoede. De strijd scheen doelpuntloos te verlopen, toen bij een OSV-aanval rechtsbuiten D. Lust de bal voor het doel trok en linksbuiten De Keijzer met een hard schot doelman V. d. Berg het nakijken gaf. (01). Op de .diverse afstanden kwamen voor de drie eerste prijzen in aan merking: 10 km: le prijs WSV Dock Yard, 435 punten; 2e. prijs; WSV VDS 430 punten; 3e prijs; WSV'De Meeuwen 415 pun teneen, aanmoedingsprijs werd nog toegekend aan de wandel groep „De Boei". 15 km: le'prijs WSV Marijke 436 punten;. 2e prijs WSV De Meeuwen 427; punten; 3e prijs CJV De Trek- voeels Overschie 417 punten. 20 km: le'prijs Meisjes Internaat MJV 680 punten: 2e prijs WSV JSW 630 punten. (Van onze sportcorrespondent) HAARLEM. SVV heeft zich via een duidelijke overwinning op Haarlem kunnen handhaven op de hoge plaats op de ranglijst Een plaats overigens die de Schiedam mers volkomen verdienen. Gezien althans hun spel van gisteren, dat wel heel schril afstak tegen het peil dat de Haarlemmers bereikten. Want dat was wel heel laag. Het ontbrak de thuisclub aan elftalverband en de SVV-ers konden met ze doen wat ze wilden. Wat dit betreft gaf de 4—1 score dan ook nog niet eens het verschil in krachten weer, want dan had het wei 8—1 moeten wor den. Corbeau was overigens een succesvol schutter, want hij nam de eerste drie goals voor zijn club voor zijn rekening. Al spoedig na de aftrap bouwde SVV aan een geducht overwicht, dat al na zes minuten leidde tot een goed doelpunt. Jan van Sehijndel, in voortreffelijke vorm, gaf een prima pass aan Corbeau, die doelman Snijders geen schijn van kans gaf. Daarna speelden, de Schiedammers met nog meer machtsvertoon en lieten Haarlem vrijwel niets toe. Na achttien minuten werd het 2—0, toen Köneman' de bal naar Van Sehijndel spéeide, die andermaal Corbeau een kans schonk, waarvan deze gretig gebruik maakte. 2—0 werd ook de ruststand, maar de ver houding was zeker 4—0 geweest. Haarlem kwam met goede moed weer in het veld, maar presteerde wederom te weinig om een goal te verdienen. Het bleef bij enthousiast, maar te doorzichtig spel, waarmede de SVV-ers wel raad wisten. Na zes minuten schreef Corbeau de derde goal op zijn naam.. Jan van Sehijn del had de bal goed opgebracht erf het schot van de Schiedamse schut ter trof via de vingertoppen van Snijders het doel. Daarna deden de Schiedammers het wat kalmer aan, maar bleven sterker. Toch moesten zij nog een tegengoal toestaan. Vijf minuten voor tijd loste Degenaar eindelijk eens een schot. Een onzui ver schot dacht keeper Tap, maar tot zijn grote verbazing verdween de bal in de uiterste hoek. Tap had niet gereageerd. Nauwelijks een minuut later was het echter al weer 41. toen Corbeau de bal uit een vrije trap tegen het door Haarlem ge vormde muurtje opschoot en Kö neman de terugketsende bal achter Snijders kon schieten. De uitslagen in de tweede ronde von de hoofdklasse competitie van de Rotterdamse Damb'ond waren: VDVConstant 315 (voorlopig re sultaat), CDRCharlois 713. Dam- lustVreewijk 9—11. Het Oosten RDG 14—6. 7ernisHet Westen 11—9. Schiedam was vrij. Constant en Het Oosten hebben thans de leiding met 4 punten. Charlois kan zich bij dit tweetal voegen, wanneer het zijn onderbro ken wedstrijd tegen Het Westen wint. De eerste treffer van Sparta kwam drie minuten na het begin tot stand, Tonny van Ede doorgesprint op een diep- tepass komt oog in oog met Pieters Graafland. De Feijen- oord-goalie werpt 'zich haar de bal. Tevergeefs, want Van Ede's schuiver is sneller UVVWVVV* Kort voor de rust gaf Tonny vanEde. Sparta opnieuw de leiding. Juichend en omhelsd door Bosselaar en Daniels rent de Spartaanse goalgetter naar z'n eigen speelhelft terug. redding tóen Cor v. d. Gijp's inzet vlak bij de doellijn was.. Tegenover dit technische spel van de overkanters verzette Sparta zich hardnekkig. Fel en enthousiast on dernamen de "Kasteelheren aanval len, die het meest via rechtsbuiten Tonny van Ede werden geleid, om dat daarmee Feijenoord het meest kon worden getroffen. Linksachter Veldhoen had last van nervositeit en beschikte op de critieke momenten niet over het juiste spelinzicht. Sparta paste eveneens de tactiek van de twee speerpunten toe, ge personifieerd in middenvoor Da niels en rechtsbuiten Van Ede. Bos selaar als teruggetrokken linksbui ten en de zwoegende Wim van der Gijp, geassisteerd door een hard werkende Schop hadden tot taak de attaques voor te bereiden. Zij de den dit met alle energie, die in hen was. Zo erg, dat Wim van der Gijp in een strakke refl niemand ontzag en pardoes Pieters Graafland groggy liep. Overigens deed broer Cor aan de andere zijde niet onder, hetgeen na de hervatting Andries van Dijk aan den lijve heeftondervonden. Omdat de executanten tot het uiterste waren geladen, was arbiter Klaas Schipper bijzonder attent. En zo kwam het, dat het scheepje uiterst bekwaam door negentig zenuwslo pende minuten werd geloodst. Intussen dreigde Sparta aan het langste eind te gaan trekken, want kort voor de rust kreeg Pieters Graafland de bal uit een schot van Schop niet omklemd: het leer stuitte voor de voet van Tonny van Ede, die zich van dichtbij deze pracht kans niet liet ontnemen (21). Eerst na de rust kon Sparta deze voorsprong rechtvaardigen. Toen wérd Feijenoord teruggedrongen. De glans van de techniek van de Zuidelijke rood-witten verbleekte. De Snartaanse defensie beheerste de situatie volkomen, al hadden Visser en Verhoeven de handen vol aan Moulijn. Toch draaide de kleine Feijenoorder zich nog vaak handig vrij en lapte dan meteen de lange te hulp snellende Schilder aan z'n kleine schoen. Schouten werd even eens door de voortreffelijk spelende Verhoeven zwaar bewaakt en voor hqtoverige zorgden Hans de Ko ning en Freek van der Lee ér.in sa menwerking met Jany Schilder er wel voor. dat Cor van der Gijp en Kees Rijvers niet al te veel konden opereren. De Spartaanse voorhoede stuitte op niet zo veel verzet. Veldhoen was zwak. Walhout verzette veel werk', doch hij en rechtsachter Ker- kum werden nog wel eens gepas seerd. Hoewel Bak en Steenbergen qok na de rust een prima partij speelden vielen er toch gaten in de Feijenoord-defensie, waardoor Schop en Daniels fraaie kaïisen werden ge boden. Meermalen 'is Sparta na rust j in staat geweest Feijenoord volledig i onder de duim te houden. Nu glibberde de stadionclub er op het laatste moment nog onderuit. Een hoge bal van Aad Bak preste Cor van der Gijp er toe z'n laatste krachten te bundelen. Met een snelle sprint wrong Feijenoords aanvals- j hopig grijpende vingers van de toe leider zich door de Spartaanse de- stormende doelman Van Dijk ver- fensie. Hii had maling aan al die dween de bal, nagerend door Aad trappelende en „slidende" benen. Als Verhoeven, 'in het doel. Feijenoord op vleugelen snelde hij over de glad was naast Sparta gekomen. En dat geschoren grasmat. Krachtig wipte was goed. Deze derby kende geen hij de bal omhoog en over de wan- winnaar. De korfballers gaan dinsdag in de Energiehal weer met hun Miaro- competitie beginnen. Het programma luidt: enEureka 5Nationale; Unicum 2— Trekvogels 2; Flamingo's 2HPV; Het Zuiden 3Schiedam 2; Uhieum Zwaluwen; Rozenburg 2De Spar taan; Trekvogels 4—Eureka 3—HPV Unicum 2; NationaleFlamingo's 2; Het Zuiden B—OSCR; Zwaluwen —Het Zuiden 5; Schiedam 2—Rozen burg 2; SpangenHet Zuiden A; Actief—Rozenburg; De Spartaan Unicum; Het Zuiden 4—OSCR; Ve- lox 2Charlois 2; Overkanters Schiedam; RozenburgHet Zuiden B; Spangen—OSCR;. Het Zuiden A— Actief; Charlois 2Overkanters; OSCR 2Velox 2; SchiedamHet Zuiden 4, Provinciale damtitel GOUDA. De grootste verrassing van de vijfde ronde in het toernooi om het persoonlijk provinciaal dam kampioenschap was wei de neder laag van de Rotterdamse damkam- pioen J, J. Bastemeyer tegen A. Visser uit Slicdrecht. Na een onre gelmatige partij brak Visser ten kos„ te van een schüf door, hetgeen ook de beslissing bracht. Het toernooi'krijgt jammer genoeg een enigszins onregelmatig beloop, omdat de Haagse kampioen Boog thans ziek is en nu al twee partijen achter is geraakt. - Gordijn en De Kluyver speelden een fraaie party, waarin Gordijn een flankspelpartij a Keiler poogde te spelen. Beide spelers gaven elkaar niets toe en besloten bij de tweede tij.dcontrole tot remise. J..J. de Vries werkt zich aardig omhoog. Zaterdag won hij van A, v. d. Zwan. De andere uitslagen waren: H. Jl v. d. Wouden-J, Zwetsloot 11, J. W, Geerling-H. N. v. Mo'urik 11, T. Goud-S. Boer 0—2, Met 7 punten uit 5 partijen heeft de Hagenaar F. Gordijn tbans de leiding in.dit toernooi. LONDEN Van zondag midder nacht af zullen 500 belangrijke tech nici van de Britse luchtvaartmaat schappij „BOAC" model gaan wer ken, omdat de maatschappij volgens hen geweigerd heeft met de betrok ken vakbondsleiders te onderhande len over de veranderingen in de werkmethoden, (Van onze sportcorrespondent) TILBURG. Lang heeft Xerxes in de waan geleefd, dat het de over- winningspremie in de wacht zou slepeu. In de zesde minuut had Mo lenbeek de Rotterdamse ploeg Im mers de leiding gegeven en ver in de tweede helft prijkte de cijfer combinatie 01 nog steeds op het scorebord. Maar in vijf minuten werd de hoop op succes door een verbeten strijdend LONGA vergrol- zeld. Een kwartier voor het einde moest Vermeer capituleren en deze eerste teleurstelling werd door twee andere gevolgd, zodat de eindstand 31 werd. Xerxes was uitermate goed ge start. Met vlotte aanvallen en han dige combinaties werden de Bra banders geducht aan de tarid gevoeld en in de zesde minuut was keeper Hórsten al een „verslagen" man. Molenbeek had de bal achter hem in het net gekogeld, 0—1. Xerxes scheen door te zetten. De Rotterdam mers hadden een degelijke achter hoede, die het Tilburgse gevaar be teugelde. Maar Xerxes hield het bjj het ene doelpunt en dat was te wei nig. Want LONGA scheen alle kruit voor de tweede helft te hebben be waard. De Tilburgers speelden nu beter en doelman Vermeer kreeg het druk. Tot een kwartier voor het ein de kon hij het blazoen onbesmet houden, maar daarna gebeurde het. Van Diessen joeg de bal van grote afstand tussen de palen, Villevoye bracht de stand op 2—1 en de oude crack Van Roessel zorgde voor de einduitslag 3—1. THfATÏflS.USE Een inwoner van. Denver heeft 14 dagen in een paal doorge bracht en daarmede een nieuw record gevestigd. Een „verras send sportieve prestatie" noemde een plaatselijke krant dit record {KRANTENBERICHT) Als men in sportieve ijver naar een topprestatie streeft is. het soms het hoogste cijfer dai de wereld daarvoor geeft. Om het doelwit te bereiken,. speciaal op sportgebied, komt er heel, heel wat voor fcyken dat je niet zo da'Ujk ziet. Of het dammen is of schaken judo, tennis, atletiek, baksen, dat je spieren kraken, zwemmen, zeilen, gymnastiek, of je klaverjast of beugelt, fiominoot, biljart of kient, als ie iemand ooerpleugelt heb je echt een prijs verdient. Het moet, dat 'k onderstrepen sport zijn in de ruimste zin, ken je daarvan alle knepen, nou, dan is dat niet zo min. Alles voor de sport te geven heeft van tijd-tot tijd zijn nut, spms is het de roem van *t leven, het geeft spirit, kracht en fut. Dat men ook sportieve waarde aan het paalzittén verbindt, is iets wat ik mal verklaarde en voorts onverklaarbaar vind. Ook al zit men dagen, weken in een boom of in een paal, als ik duidelijk mag spreken vin'k het larie, allemaal. Nu; men lang-paal-zitpartijen bij de Yanks als sport beschouwt, zucht ifc;Mensen wat een tije en het wordt me echt benauwd. Als men dt't soort tijdspasseren inderdaad als Sport gelooft wijs ik, teil me v'rekskusereit, met m'ji vinger naar myn hoofd.' r pIÏIDo WOLFF Jr. (Nadruk verboden)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 4