Vele werken blijven op de uitvoering wachten [y^MARK Problemen van een stad die uit de kleren groeit Pullovers Peek&Cloppenburg y RAD.O B en W: „Ombuigen" van de uitgaven nog niet mogelijk G. van Marion 40 jaar bij de Technische School Bejaarde man bijna door gas gedood De controversen in het gebied Nwe Waterweg eti iejê&vüie Schaakclub Schiedam vierde 20-jarig bestaan keurslager POOT Werken voor twee pianos door Frid en Ponse Beste schooltuinder door Plantsoenendienst beloond UIT DE BEGROTING 1959 SCHAAKCLUB SCHIEDAM Chr. Mannenkoor geeft uitvoering AGENDA St. Nicolaas-mars Elke woensdag Originele Italiaanse import BURGEMEESTER VAN WALSUM OVER: SIEMENS Woensdag gehaktdag IN STEDELIJK MUSEUM IN MONOPOLE; Ingebroken in distilleerderij SCHIEDAM Koeriersters Dinsdag 21 oktober 1958 Uit de Geleide-brief bü het gisteren uitgegeven ontwerp-Begrotlng var» de Gemeente Schiedam voor het dienstjaar 1959 blijkt, dat de financiële positie van de gemeente nog verre van ruim is. Gisteren hebben w\J reeds vermeld dat het voorshands onduidelijk is hoe de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten in de komende tijd geregeld zal worden. Daar om zijn voor het ontwerp-begroting 1959 de ramingen uit het gemeente fonds gebaseerd op de ook voor 1958 geldende wet. Ook de percentages zijn aangehouden, n.l. op 150% voor de algemene uitkering (opbrengst 4.480.790.26) en 143% voor de belasting-uitkering (opbrengst 3.133-5G6,20)Tezamen dus 7.614.356,46. zullen worden, tenminste wanneer de tijdsomstandigheden dit toelaten- Op deze „verlanglijst" staan dan o.a. de volgende werken: Vervanging van de arrestanten cellen in 't hoofdbureau van politie; voor de Brandweer een herstel van de Iadderauto. een nieuwe autospuit en de verbreding van de uitgang van de brandweerkazerne; aanleg van 'n rolschaatsbaan op de Zandvlakte; di verse rioleringswerken, o.a. in de Gorzen, bij het rioolgemaal West- Frankenland; de verdere aanleg van de Poldexvaartbrug II; aanleg van plantsoenen en beplantingen in het westen; restauratie van de toren varj de St. Janskerk, met klokken en carillon; het asfalteren van de Rot- terdamsedijk: bouw van de Prove- niersbrug; verbetering van de Noord- Deze uitkeringen moeten echter voorlopig worden gezien als voor schotten. Met het bepalen van het be drag van deze voorschotten wil de Minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie niet vooruitlo pen op de vaststelling van de defi nitieve uitkering over 1959. Maar hij laat doorschemeren, dat niet al te sterk op een hoger bedrag moet wor den gerekend. Dè Minister stelt echter in het vooruitzicht, dat zonodig een om buiging van de stijgende lijn van de gemeentelijke uitgaven, zal moeten worden aanvaard. Maar B. en W. me iten dat deze „ombuiging" voor Schie dam in 1959 niet kan worden be reikt, omdat de hebouwde opper vlakte van de gemeente zich in snel tempo uitbreidt en ook voor de toe komst een toeneming van de jaar lijkse uitgaven, die gepaard gaan aan de stadsuitbreiding, te verwach ten is. Onder invloed van de bestedings beperking zijn ook voor 1959 de ra mingen zo laag mogelijk gehouden. Maar het is duidelijk, zo verklaren B. en W., dat allerlei uitgaven, in het bijzonder voor onderhoud, wel tijdelijk kunnen worden uitgesteld, maar dat al te grote beperking ver waarlozing van de gemeentelijke ei gendommen zal betekenen. Beperking investeringen Evenals in de twee voorgaande jaren, zullen ook in 1959 slechts de strikt noodzakelijke fcapitaalswerken kunnen worden uitgevoerd; dit als gevolg van de schaarste aan midde len op de kapitaalsmarkt. Kredieten voor dergelijke werken zullen slechts worden verleend, wanneer er ook geld voor te krijgen is, n.l. door tus senkomst van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, In de geléidebrief noemen B. en W. een aantal werken waarvoor.de Ge meenteraad al kredieten heeft ver leend, welke door Gedeputeerde Sta ten zijn goedgekeurd, doch waarvan de uitvoering is uitgesteld of in een langzaam tempo worden voortgezet. Deze werken zijn: aanleg speel plaats in Kethel; de riolering in het oude dorp Kethel: vernieuwing van de Lange Nieuwstraat; aanleg Pol- dervaartbrug I; plantsoenen in het oosten van de stad; verbetering van de Vlaardingerdsjk bij Wilton; ver betering plantsoen Fabriplein;rij wielstalling bij de Appelmarkt; ver betering van het Spinhuispad in ver band met het bouwen van de Ooie- vaarsbrug en de Noordveslbrug; blik- sem-afleiders voor openbare gebou wen; verbindingsweg tussen Tuin dorp Kethelen de Vlaardingervveg en de omlegging Schiedamseweg—- Vlaardingerweg: voor de Techn. Be drijven, ovens en gashouders en een röntgentoestel/planigraaf voor het Gemeente Ziekenhuis. Verlanglijst Daarnaast is een lange lijst gepu bliceerd van werken, waarvoor in de loop van 1959 gelden aangevraagd vest en Vellevest; verbindingswegen met de tunnel in het verlengde van" de Hogenbanweg; riolering en ver betering van de Parallelweg; het ma ken van een gelijkvloerse kruising van de Nieuwe Damlaan met de spoorbaan Schiedam—Vlaardingen; bouw van een aula met annexen op de alg, Begraafplaats; restauratie en verbouwing van het-v,m. St. Jacobs Gasthuis; restauratie van de Noord molen. Verder" baggèrwerken en 'oe ververdediging in de "Wilhelminaha- veh; vernieuwing van kademuren in de Lange Haven (tussen Taaristeeg en Havensteeg). de Korte Haven en Buitenhaven: herstel Korte Haven- brug. Ook bij het onderwijs bestaan vele verlangens naar verbetering en ver nieuwing. Meest zijn hier kleine be dragen mee gemoeid, maai- ook staan er enkele grote objecten genoteerd. Zo de bouw van een g.l.o.-school met kleuterschool nabij bet r.k.- centrum in Nieuwland; uitbreiding van de nog in aahbouw-zijnde uJ.o.- school in de St Liduïnastraat en het bouwen vah gymnastieklokalen bij die school; bouw van een zeven- klassige. R.K.-scbool voor lager-on- derwijs en een gereformeerde lagere school, beiden in Nieuwland; een gymnastieklokaal bij de school aan het Loréntzplein; groot herstelwerk van de fundering van de G.L.O.- school aan de Zwartewaalsestraat (dit zal ƒ175.000 kosten!) en her stellen en aanbrengen van voorzie ningen aan de school, in de Dwars straat. Verleden week speelde SCS 2 zijn eerste thuiswedstrijd tegen het Rot terdamse SDK 1 in de 2e klasse van de NRSB. Na een spannende strijd, waarin J. P. van Opstal als eerste moest capituleren, wist A. Rip de stand op geljjke voet te brengen. Hierna bracht w. Hoegee na mooi spel tie stand op 2—1 voor SCS 2, maar door nederlagen van J. v. d. Brug ge en G. v. d- Winden werd deze voorsprong teniet gedaan. Een ge wonnen stelling van W. Hoogén» dam werd door een foutje omver geworpen, waarna door beide par ti jen_ tot remise werd besloten. Vier partijen werden afgebroken, waarna de avond met een 2Yt—3li achter stand voor SCS 2 werd gesloten De persoonlijke resultaten waren: SCS 2—SDK 1; Chr. Slagmoolen jr.J. H, Stofberg a,p.; W. Hoegee C. A. Slijper 1—0; J. van Groot- vcldA. M. Groenewegen a.p.; Chr. Slagmoolen sr.P. J. Mostert a.p.; IA'. Hoogendam-L_ Roggeveen lili; A. KipD. Molenaar 1—0; J. v. d. Brugge—T. Spaan 01; H. Boel»C. van Putten a.p.; G. van Winden—C. M. Hanse 0—1; 3. P, van Opstal—P. A. van Houten 0—1, De uitslagen van de op deze avond* gespeelde huishoudelijk» wedstrijden zijn: Groep A: R. v. d. Hoek—C. Vrij land 0—1; A. Noordegraaf—A, Scheels 1—0; J. Penning—C. Meyer 1—0. Groep B: -J. v. d. Ruit—J. van Otterloo I0; A, van Etten—J. Veldman 1—0; H. Blok—G, v. d. Berg 01; W. Koogje3. de Boer 0—i; j, c. RoozcnH. Pietersen -14; H. Planken—D. v. d. Hoeven 1-0. Op 1 november hoopt de heer G. van Marion /.Ij» veertigjarig dienst- jubileum tc vieren b(j de Technische School te Schiedam. Het jubileum van de heer Van 3ïarion valt vrij wel samen met dat van de school zelf en hoewel dit toevallig is, brengt dit tevens tot uitdrukking dat de heer Van Marion, thans adj.-direc- teur, en de Technische School één zijn. Voor veel Schiedammers zal de heer Van Marion geen onbekende zijn, want niet alleen veel leerlin gen heeft hij zien komen en gaan. maar ook eèn groot aantal ouders op bezoek gehad, die kwamen pra ten over hun zoon. Ondanks zijn drukke werk. bleef hij tijd vinden voor een persoon lijk contact met de leerkrachten. Dat dit hoog op prijs werd gesteid, be wijst het feit. dat hij eens een reis naar Aruba kon maken, toen zijn collega's zijn lesuren overnamen. Tot aan de laatste wereldoorlog heeft de heer Van Marion tekenles gegeven. Ook werkte hij met aan het schrijven van enkele studieboeken. Na de oorlog werd hij adjuct-direc- teur,.tevens werd hij belast met de interne organisatie. Ook van de Gem. Nijverheiasavondschool is hij adjunt- directeur. Vijfentwintig jaar lang is hij pen ningmeester geweest van de bond van leerkrachten bij het technisch onderwijs. In deze functie is hij vooral tijdens de crisisjaren vaak opgekomen voor de belangen van zijn collega's. Nu zijn het vooral opvoedkundige en organisatorische problemen waarmee hij de strijd aan bindt. Het Schiedams Chr. Mannenkoor geeft op dinsdag 4 november in ge bouw Arcade een concert, waaraan het Chr. Meisjeskoor „Viva la Mu- sica" o.Lv. Jan van der Ree uit Rot terdam en het hoornkwartet van het Rotterdams Fhilharmonisch Orkest hun medewerking verlenen. Aan vang acht uur. Advertentie LM.) Wik U nu eens werkelijk goed koop'een nieuw gordijn in de badkamer, douche-cel, keuken, of in de slaapkamer? Of is het broodnodig om eens wat nieuwe handige tafe!- en ontbijtlakens aan te schaffen Dan is dit een aanbieding voor U. Want Woensdagmorgen om 9 uur beginnen wij met de verkoop van een grote partij piastic van 1.95 per meter. Een prachtige soepele plastic in moderne dessins» van 130 cm breed. Zorg dat U er bij bent. want deze plastic verkopen wij vanaf Woensdagmorgen niet voor 1.95 maar voor nog géén gulden de meter. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze prach tige soepele plastic in moderne dessins, ff jt 130 cm breed, per Belle: b|J ongeval: Tumlaan 80, telefoon 69290, G.G. GS> PoUtie-alarromimroei 64666 Apothekers nachtdienst: fa. Gou*-a en Co., Groenelaan 127. R.K. Leeszaal en. Bibliotheek, Dam. Geopend iedere dag, (behalve maandag) van 9.30 tot16.30 uur en iedere avond (behalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur Zondags gesloten. Gemeentelijke .Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Lange Haven: ge opend iedere werkdag (behalve maandag) vsd 9.30 tot 16.30 uur en iedere .avond (behalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur Zondags gesloten. Stedelijk Museum: dagelijks geopend van 10 tot .17 uur, zondagen van 12 tot 17 uur. BIOSrOPËN Monopole, 2, 7 eh 9.15 uur: „Bom menwerper B-52", Passage. 2 en 8.15 uur: „De circus heid". DIVERSEN Musis Sacrum, 7 uur: Cabaret voor Alg. Bond Ouden v. Dagen. "Volksgebouw, 8 uur: Lering voor IvAO. Vlaardingerdijk, 8 uur: IJs-ballet. De Schiedamse Wandelsport-vereni ging „De Trekvogels" organiseert voor de elfde maal de „St. Nicolaas wandelmars" en wel op 15 en 16 no vember. (Advertentie IM.) «>Aleine Een weergaloze Jongens- morktaanbiedingoriginele Italiaanse pullovers die U moet zien om^U nog meer overde iageprijsteverbazen model Fully Fashioned moderne ronde hals zuiver wollen kwafitéit nieuwste modekleuren De 82-jarige heer J. P. uit de HcenvUetstraat 19 is gistermiddag met 'n ernstige gasvergiftiging in het Gemeenteziekenhuis opgenomen na- (Van een onzer redacteuren) Onder het motto: Een stad die uit haar klederen groeit,, heeft burgemeester mr. G. E. van Wal sum gistermiddag op een druk bezochte lunch-bgeenkomst van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel gesproken over de moeilijkheden, waarmede de gemeente Rotterdam op dit ogenblik heeft te kampen met betrekking tot de ontwikkeling in het gebied van de Nieuwe Waterweg. In het bijzonder stelde mr. Van Walsum daarbij in het licht, waarom door hem steeds een boven-gemeentetijk orgaan is be- dat hy in zijn woning, waarschijnlijk pleit, dat volkomen zelfstandig de belangen van de gemeenten per ongeluk, de gasslang van de J in dit gebied zal behartigen en dat op de duur een eigen leven gasbuis loögestoten. gaat leiden. (Advertentie i.M Haringvangstberichten Vangstberichten uit zee van heden: VL 14, 85 kantjes; VL 70 25 uit een halve vleet; VL 78, 17; VL 85, 60; VL 89, 55: VL 97, 20: VL 112, 65- VL 1J6, 20: VL 142, 40; VL 153. 120; VL 172, 40 Uit een halve vleet; VL 197. 7; VL 199, 68; VL 203 8; VL 208. 8; VL 216. 40. Marktnctering; Vleetharing volle na ring f 47—SO: steurharing 34.1041,—, ijle haring 38.40, Trawlharing volle ha ring 45.60—48,steurharing 38.70— 39.10, ijle haring 39.30—39.80. Advertentie I.M.) Met een gezellige cabaret-avond Inkele afgevaardigden van zusterver- het Volksgebouw heeft de Schaak club Schiedam zaterdag haar twin tigjarig beslaan gevierd, 'n jubileum viering die temeer een feestelijk ka rakter droeg, omdat de schaakclub alleszins goed gedut eh tegenwoor dig ongeveer 35 spelende leden telt. Met drie tientallen komt men nu uit tn de eerste, tweede en vierde klas vau de NK.S.B. De heer G. v. Berg, voorzitter, opende de avond en verwelkomde o.a. de vertegenwoordiger van het bondsbestuur, de heer Schmid en en« enigingen uit Schiedam. De schakers van „Wilton" boden de schaakclub Schiedam een bijzonder fraaie me daille met inscriptie aan ter gelegen heid van dit jubileum. Van de mensen die in 1938 de schaakclub oprichtten, is nu alleen de heer Van IJzendoorn nog lid. Het amusementsgezelschap Rinus van Evelingen uit Overschie heeft in het verdere verloop van de avond gevarieerd cabaret gebracht met con férences, tapdance. zang en humoris tische intermezzo's- U weet bei toch? 1,45 per 500 gr., met zakje zout en kruiden, bij BROERSVELD 159 MGR. NOLENSLAAN 846 SCHIEDAM Omstreeks half vier kwam de broodbezorger A, M. Pellegrom, zo- als gewoonlijk, met een loper het j huis binnen óm brood neer te leg- Uit het inleidend woord van mr. fci. N- Wakkie, de voorzitter, bleek reeds dat mr. Van Walsum zelf de wens had te kennen gegeven over dit onderwerp te willen spreken. Mr. gen. In een hoek van de kamer zag Van Walsum verduidelijkte dit aldus hij toen de oude man bewusteloos j dat het probleem, dat hij aan de liggen. Hij rooit het gas, gooide on- i orde stelde, geen zaak is die men i rustig aan het gemeentebestuur kan middellijk alle ramen open enoveriaten. Persoonlijk hechtte hij er draaide het kraantje dicht. De g«-j waarde aan dat de burgerij recht- waarschuwde GG cn GD diende de streeks met deze aangelegenheden kan meeleven. Haar inzicht in de moeilijkheden zal er slechts door ...„i 'j-,. kunnen worden vergroot, welduidelijk dat het een u Mr-Van Walsum merkte op dat de ongeval betreft daar het keuken- ontwikkeli„g die Rotterdaïi mee- raam openstond, De oude man, die maakt, alom de aandacht trekt en in voor twee inwonende broers het brede kringen veel waardering on dervindt, vooral nu Rotterdam in man zuurstof toe. Het huishouden doet, was slecht ter been. De aansluiting van de gasslang bleek erg slecht te zijn. FiV reeks concerten, <j.ie ook dit L' seizoen weer uoor de Vereni- oingf Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam, zal voorden ge geven, werd zaterdagavond op eeri zeer originele manier geopend. Het pregrammma bevatte stechts twee werken, te weten Debussy's „En blanc et Noir" voor twee piano's en üe Sonate van Bartok eveneens ge schreven voor deze combinatie maar met toevoeging van slagwerk. Deze laatste compositie dan fun geerde op dit concert als pièce de résistanee, want zij werd zowel voor als na de pauze ten gehore ge bracht en daaraan zij dan direct toe gevoegd, dat de pianisten Geza Frid en Luctor Ponse met medewerking van de slagwerkers F. van der Kraan en W. Heesen er een knap en warm pleidooi voor hebben ge houden; eerstgenoemde pianist in tussen niet alleen in klanken maar ook door middel van het woord, •want voordat het werk voor de tweede maal tot klinken kwam, gaf hij er bovendien nog een korte uit leg van. Toch. ondanks al dit welgemeen de enthousiasme kon deze sonate ons weinig boeien. Er mogen dan in de ze partituur vele „interessante" rit mische vondsten, die vaak een obse derende uitwerking hebben, aanwijs baar zijn, de componist moge dan alle effecten die in deze bezetting kunnen worden uitgedacht meester lijk hebben benut: een voor ons on omstotelijk feit is, dat deze muziek zowel melodisch als harmonisch maar slechts zeer ten dele muzikaal gesynthetiseerd isen aeslhetisch weinig of in het geheel niet boeit. En dat Bartok dit zelf onzes inziens ook zo moet hebben gevoeld en be grepen wordt Volkomen duidelijk wanneer men de Hongaarse mees ter psychologisch en geestelijk be luistert jn zijn laatste werk: het grootse, magistrale en tragisch ge accentueerde Concert voor Orkest. Rest ons nog te vermelden, dat de vertolking van het reeds genoemde werk van Debussy weinig muzikale bevrediging schonk. In aanmerking genomen dat de nieuwe expositiezaal zelfs ai: is deze zoals thans het ge val was tot de allerlaatste plaats be zet, een harde akoestiek heeft, vroeg men zich echter toch herhaalde ma len af, waarom Frid vele forto-pas sages zo onmeedogend fors uit de vleugel meende te moeten slaan. Zijn partner Luctor Ponse bewees zuiver pianistisch beschouwd dan ook veel meer begrip voor deze im- nresssionistische muziek te hebben. H- VAN BORN. "VVie in „Bommenwerper B-52" het In de affiches voorgespiegelde „mee slepende avontuur van vermetele luchthelden" hoopte te beleven, zal zich na het zien van dit Cinema- Scope-werkelijk waarschijnlijk lich telijk beetgenomen voelen. Van een avontuur is nauwelijks sprake en de momenten, dat men werkelijk geboeid raakt, zijn wel zeer schaars. Soms krijgt men zelfs de indruk, dat men naar een pro- pagandafilmpje van de Amerikaan se luchtmacht zit te kijken. De titel is in ieder geval eerlijk. Het reusachtige vliegende lucht kasteel eist alle aandacht op. De ac teurs en actrices blijven geheel in de schaduw van zijn geweldige vleu gels. Ook Karl Malden, die zich in Baby Doll zo onderscheidde, en Na talie Wood kunnen 2ich daar niet aan onttrekken. een zeer kritische periode van zijn ontwikkeling is geraakt. Immers, de gemeente is thans door de aanleg van Botlek en Europoort begonnen buiten haar grenzen te treden. Dit veroorzaakt in bestuurlijk opzicht een aantal moeilijkheden. De verdere uitbreiding van de wo ningbouw op Hoogvliet zal moeten geschieden, op het grondgebied 'van Poortugaal. Verder zijn er plannen om ten oosten van de stad een wijk van 100.000 inwoners te stichten, een plan, dat alleen tot een goed einde kan worden gebracht in samenwer king met Capelle aan de IJssel. De grondlijnen die Rotterdam voor het gebied van de Nieuwe Water weg volgt, confronteren ons met ds toekomstige ontwikkeling van de in- dustrie en van de recreatie, die in het belang is voor het gehele kli maat waarin gewerkt zal moeten worden. Dan z\jn er ook nog de ver voersproblemen, die niet voor Rot- Advertentie I.AU Voor Herenmodes Tl MCO Bij de distilleerderij N.V. Bitter in de Elzensteeg is in de nacht van zon dag op maandag ingebroken. Hit een bureau in het kantoor is 254 gulden gestolen. De inbrekers kwamen binnen door over de aangrenzende garage van de N.V, Roelants te klimmen. In bei de panden werden enkele ruiten ver nield. De 575 Schiedamse schooltuinder- tjes hebben een prachtig seizoen achter de rug. Zaterdag, en ook de beide dagen daarvoor, zfjn bijna al len op het appèl verschenen om te zien of zij bü de prijswinnaars wa ren. Na een kort toespraakje van de hoofdleider, de heer F. J, Klop- wjjk, werden de prijzen beschik baar gesteld door de gemeentelijke Plantsoenendienst, aan de gelukkige winnaars uitgereikt. Behalve deze fraaie planten, ontvingen degenen die hun tuintje trouw hadden on derhouden, een diploma. Na afloop ging een ieder met zijn laatste vrachtje (dit keer was het bloem kool) naar huis. De prijswinnaars zijn: 1. Lucie van Bekhoven, 3. Annehes Berbee, 3, Herman Boas, 4. Jacob Boer, 5. Marian Brugman, 6.- Bianco Gerritsen, 7. Frans v. d. Goorbergh, 8. Gerard Groothuis. 0. Ilone van Heel, 10. Leo v. d. Heyden, 11 Mar- ja den Hoed, 12. Theo 't Hoofd, 13. Bram Hymans, 14. Hans Jansson, 15. Marja Klapwijk, "16. Joke Klerk, 17. Henk v. d. Klink, 18. Kees Kloos, 19. Marian Konings. 20. Willy Lands bergen, 21. Otto van Lent, 22. Ben nie Mes, 23. "Martin Meier. 24, Maria Nefkens, 25. Jennie Noordijk, 26. Ly- dia Penning, 27. Robbie Poelman, 28. Adrie Rademakers, 29. Arno van Riel, 30. Arie Royers, 31. Marijke v. d. Schee, 32. Christien Vane, 33, Joop Verhoef, 34. René van Vliet, 35. Peter Voerman, 36. Marijke v. d. Voorden, 37. Ria v. d. Windt. terdam alleen, maar voor de gehele omgeving gelden, vervolgens metro plannen en de energievoorziening. Voor al deze problemen zullen er regelingen moeten komen tussen Rotterdam en de andere gemeepten in'dit gebied. Het overleg hierover met de 27 gemeenten is vastgelopen, "In de oorzaken, aldus mr. Van Wal sum. zal ik mij nu niet verdiepen. Alleen de hoofdlijnen zijn interes sant' ANNEXATIES Dat een stad buiten haar grenzen treedt, is niet nieuw en zeker niet exceptioneel. Annexaties zijn in hei verleden al meer toegepast Het be zwaar tegen annexatie is dat men het dikwijls wil t.a.v. één bepaald belang zonder verdere noodzaak en dit maakt dan een einde aan andere gemeentalijke belangen. Het tweede bezwaar is dat een stad, die an nexeert, steeds groter wordt en naar het gevoel van de heer Van Walsum moet dit voorkomen worden, omdat een te grote stad in bestuurlijk op zicht onoverzichtelijk dreigt te worden. Aan al deze bezwaren kan worden tegemoet gekomen, als de gemeen ten blijven voortbestaan en zich la ten vertegenwoordigen in een or gaan, dat voor de gemeenschappelij ke belangen oog heeft. Dit kan enerzijds gebeuren door dat de gemeenten telkens bij dé be hartiging van een bepaald belang afzonderlijke afspraken maken op basis van vrijwilligheid of de Wet voor Gemeenschappljjke Regelingen; anderzijds door een orgaan te vor men voor belangen die als gemeen schappelijk worden erkend. Het belang hiervan zal door een grote gemeente eerder worden inge- zien dan door een kleine gemeente. Er kan namelijk meningsverschil ontstaan over de vraag of het te vormen orgaan moet zijn samenge steld uit afvaardigingen van ver schillende gemeenten dan wel uit zelfstandige figuren. - Door mü. aldus mr. Van Walsum la steeds een orgaan bepleit dat volkomen zelfstandig deze belan gen zal behartigen en dat een eigen leven gaat leiden. De besturende ooileges zullen zich alleen dienen bezig te houden met wat die belan gen eisen. Zulk een orgaan zal door de gezamenlijke kiezers van de be trokken gemeenten moeten worden gekozen. Dan ook zal dit orgaan functioneren als een eigen geheel. DE VERKIEZING Het gaat dus om de vraag of er getrapte dan wel rechtstreekse ver- kiezingen moeten plaats vinden. Bij 1 een getrapte verkiezing zal Rotter- dam genoegen moeten nemen met een minderheidspositie en het is daartegen dat ik bezwaar heb ge maakt In de eerste plaats zal zulk een orgaan nooit loskomen van de belangen der gemeenten in dit ge bied. In de tweede plaats weegt het complex van belangen van Rotter dam veel en veel zwaarder dan de belangen van de andere gemeenten. Het is daarom onredelijk te verlan gen dat de centrum-gemeente met tweederde van het aantal inwoners in het gebied genoegen neemt met een minderheidspositie. Zeker, bij rechtstreekse verkiezin gen zal er een meerderheid uit de bus komen van Rotterdam roers. Mr. Van Walsum kon zich echter niet goed voorstellen dat mensen roet ca paciteiten alleen in Rotterdam wor den gevonden. Zijn verzet tegen toe passing van de Wet voor Gemeen schappelijke regelingen geldt het be ginsel dat alle gemeenten als zoda nig daarin vertegenwoordigd zijn. Het is teleurstellend dat het gevoer de overleg de bestuurlijke decentra lisatie naar voren heeft gebracht. In het door hem voorgestelde pa:roon had men een basis gevonden die Re- makkelijk toepasbaar was buiten de grenzen van Rotterdam. DE MOGELIJKHEDEN Een boven-gemeentelijk orgaan biedt trouwens ook mogelijkheden in tegengestelde richting. In dit ver band merkte mr. Van Walsum op dat het niet ondenkbaar is om can van Hoogvliet of Hoek van Holland een zelfstandige gemeente te maken. Aan de heren Simons en Prins heeft het «oroeen te bestuur intussen op dracht gegeven een ontwerp voor 2uik een bo ven-gemeentel ijk orgaan uit te werken. Het zal t.z.t. ter dis cussie worden gesteld en men zal dan zelf kunnen beoordelen of de aangevoerde bezwaren nog wei hout snijden. In de raad van zulk een orgaan wil men de burgemees ters van de verschillende gemeen ten in het geb ed betrekken, en hun een adviserende stem geven. Er be staat dan tevens controle op wat er gebeurt. Aan elke gemeente wil men ook de bevoegdheid geven in beroep te konen bij de Kroon als men in een bepaald geval meent dat haar belangen ernstig worden ge schaad. Het is bovendien niet nood zakelijk om per se vast te houden aan de 27 gemeenten. Over de vraag of men eigen dien sten moet scheppen dan wei gebruik maken van dé diensten in het be trokken gebied zei mr. Van Walsum dat hij het meest voor de laatst ge noemde oploss:ng is geporteerd. Het is immers de meest praktische fi guur. Op het zelfde plan ligt het probleem van de incomptabiliteit. Het leek hem verstandig dat de mensen die vanwege hun kwalitei ten deelnemen aan het besturen van hun gemeente dit ock kunnen doen in het orgaan. DE VOORZITTER Over dc vraag of de voorzitter van het orgaan onpartijdig moet zün dan wel dat hij tevens burge meester van Rotterdam is, gaf mr. Van Walsum de voorkeur aan het laatste. Maar wanneer ik dit zeg, zei hij. pleit ik voor mjjti opvol ger. omdat het nog wel even zal duren voor het zover Is. Voor hem was het meest teleurstellende dat men zelfs niet bereid Is geweest over een bepaalde conceptie van het orgaan te praten, omdat men dan het beginsel had aanvaard Intussen is er een voorstel tot grenswijziging aanhangig gemaakt voor het Botlekgcbied en deze geldt in beginsel ook voor Europoort. Ge deputeerden hebben zich hierover nooit uitgesproken cn het enige dat Wh weten ;s. dat niet alk- leden van enthousiasme blaken dit voorstel te aanvaarden. Men zou er uit kunnen afleiden dat er een negatief stand punt aanwezig zou kunner. zijn. Nu de minister van Binnenlandse Zaken een commissie heeft inge steld, waarvan mr. Van Walsum het gevoel heeft dat Rotterdam straks voor het gerecht w'ordfc gedaagd, waarin de tegenpartij zitting heeft, zal hij al verheugd zijn. wanneer „Europoort en Botlek bij Rotter dam" op de agenda staan. Dan weet men tenminste waar men aan toe is. GEEN HEIL Geen heil maar verwarring voor zag mr. Van "Walsum als het bestaan de principe voor het havenbeheer wordt gehandhaafd met zeggenschap van andere gemeenten, de provincie en het rijk. Ook voor een zogenaam de Autonome Port Authority voelde hij weinig, want met de huidige vorm van het havenbeheer is taen bijzonder gelukkig. Het gemeentelij ke en particuliere havenbeheer zijn zo nauw verweven, met het gehele bestuurvan Rotterdam dat er zeker moeilijkheden zullen ontstaan als men dit uit elkaar zou halen.- Moeten wijdan, als een orgaan, tot stand komt, de haven er aan op dragen? Ook dat noemde mr. Van Walsum onjuist, omdat dit 'n lichaam zal zijn dat zijn bestaansrecht nog moet bewijzen. Diversen Alles op het gebied van glas In lood. Aa-Ve Glas-in-lood- bedryf. West Frankelandse- straat 16, telefoon 6Ö2S0.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 2