N.V. Oentawa: Aziatisch wereldje in Boterstraat I xJP'-'pepe^ De weg groeit naar de Vijfsluizenbrug toe Schijnwerpers op de Schiedamse Sport Biljart uitslagen AGENDA Leverancier van vreemde rij sttaf el-produkten mm "lËissm - !WC*m WALDO RIJSCHOOL 65.63.7 Paard sloeg op hol Steen cloor ruit Voor 8000 aan ringen en horloges gestolen Bromfietser zwaar gewond bij botsing ÏIMCO Voorbereiding voor buitemvu terkering Rood-China ook vertegenwoordigd Fiets gestolen SCHIEDAM Koeriersters Woensdag 19 november 1958 (Advertentie l.M.) Een klein stukje natuur 0 mm* hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag fris en monter een medicinale versnapering onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos 4 Haimens Amsterdam In 't kader van de Luifel-bek er- serie, werden gisteravond gespeeld: bij de 33.V. D.K.C.: D.K.C. a— R.E.S. b 4—4. v. Rijnderhof J. de Grijs 140 140 43 27 3.25 130 100 43 23 2.32 90 88 41 13 2.14 90. 90 41 14 2.19 60 60 52 6 1.52 60 44 52 3 0.84 50 48 41 5 1.79 50 50 41 7 1.21 M. Quanjel G. Frederiks. G Niewaard G. Frederiks J. Preïn J. Frederiks Voor de Vrije Volk-beker werden gc-speeld: in poule 1 in het club lokaal van Bellevue te Maassluis: BellevueTonegido 62. W. Heterse 140 126 30 25 4.20 H. v. d. Veer 130 130 30 16 4.33 J. v. Tielen 110 110 34 14 3.23 C. v. Reeven 100 64 34 10 1.88 J. Kloosterman 70 3". Alphenaar. 60 J. Buitelaar 50 F. v. Reeven 50 70 34 9 2.05 45 34 12 t.32 50 44 45 44 1.13 1.04 Bij de B.V. Iaicior te Maassluis LuctorL.E.V. 4—4. Tenoyl het drukke verkeer tussen Schiedam en Vlaardingen zich nog steeds lorfrifit ouer de nauwe V-y/sïuizenbTitg, groeit daar vlak naast reeds de nieuwe brug. Met het storten vein het beton voor het brugge- raamte is men zo juist gereed gekomen en de bekisting is reeds verioij- derd, zodat men de naaktebrug, een heel eenvoudige structuur, al kan zien. Maar bovendien is men al naarstig bezig geweest met het storten van zand voor de opritten naar de brug, zowel aan de Schie- dauise als aan de Vlaardingse kant zoals men op deze foto al kan zien. Duidelijk is daarbij te merken dat bij deze nieuwe brug de verraderlijke bocht naar de oude brug is geëlimineerd en dat de weg daar recht-toe- recht-aan loopt. Een hele opluchting voor de weggebruikersDe af- i werking aan de brug en aan de weg zal nog enkele, maanden vergen, 1 maar dan zal de beruchte bottle-neckin Ce grote verkeers-ader zijn 't verdwenen. Zoals bekend zal in de toekomst al het rijverkeer worden geleid over de nieuwe brug, terwijl nog slechts wielrijders en voetgan gers in. de richting Vlaardingen van de oude brug gebruik zullen maken. X Bakker 130 130 34 14 3.82 H. v. Does 130 123 JM. 18 3.61 A. de Wit 90 85 40 7 2.12 B. v. Reeven 90 90 40 7 2.25 G. van Djjk 60 50 33 10 1.51 J. van Have. 70 70 33 10 2.25 J. v. d.' EÏnt 50 50 36 5 1.38 A. v. d. Roesi 50 33 36 7 0.91 (Advertentie tM.) In poule 5 Vlaardingen: 44. M. Hartog K. van Rees bij de B.V. O.B.K. te O.B.K. a—Confiance a 50 20 50 .13 De KNVB heeft gezorgd dat er ook „tijdens de komende feestdagen" se- mi-profwedstrijden zullen zijn. Op Nieuwjaarsdag begint de strijd van de semi-profs met de amateurs om de Nederlandse voetbalbeker. In Schiedam is dit probleem al bijna opgelost, want met SVV zijn alle amateurteams al uitgeschakeld. Slechts Hermes DVS zal dan de Schiedamse eer verdedigen. Op tweede Kerstdag speelt Hennes DVS thuis tegen Helmandia "55. Zondag .28 december speelt HDVS uit tegen GVAV ea.op zondag 4 januari is HDVS vrij. SVV heeft op tweede Kerstdag een uitwedstrijd tegen Hel mond. zondag 28 december voetbalt SVV thuis tegen Wageningen en zon dag 4 januari speelt SW uit tegen DFC. Fr wordt dus meer gevoetbald rond Nieuwjaar dan in de bedoeling lag. maar dit bevordert de afwikke ling van de competitie. Vrijdagavond start de christelijke korfbalclub ..ODI'' met een nieuwtje. Om het tekort aan arbiters in de korfbalwereld op te vangen gaat OD1 de eigen leden -paraat maken, zodat de stadgenoten eventueel als inval- ler-referee kunnen fungeren. De eer ste cursusavond wordt vrijdag ge houden in de Oranje Nassauschool in de Francois Haverschmidtlaan. Secretaris W. A. van der Most heeft sympathieke plannen voor de stille periode van het pupillen voet bal, Als de jongens beneden twaalf jaar in de komende maanden niet meer kunnen voetballen in ver band met de weersomstandigheden en de gesteldheid van de terreinen, dan zullen deze honderden jongens toch de aandacht krijgen want ge zellige bijeenkomsten, en/of puzzel- tochten zijn in voorbereiding. Een aantal voetbalclubs, die de ter reinen aan de Poldervaart bespelen, hebben het verzoek aan de gemeente gedaan of zij het parkeerterrein bij deze velden als oefengelegenheid mogen gebruiken. De training zal dan op de verharde velden geschie den zoals Herthes DVS reeds doet. Er kan worden verwacht dat hierin gunstig 2al worden beschikt, ook al zullen de avonden in onderling over leg moeten worden „verdeeld". De voorbereidingen voor de vie ring van het 75-jarig bestaan van Hevmes DVS ia april 1959 zijn in volle gang. Voor dé sterkste jeugd spelers, wordt op 10 mei een aan trekkelijk jubileumtoernooi georga niseerd. Aan dit toernooi zullen deel- nemen de A-teams van Ajax. DFC, 't Gooi. Laakkwartier. FSV. Willem 2. SVV en HDVS.- De honkbalafdeling van Schiedam organiseert in de Amstelbron binnen kort eén filmavond, waar instruc tieve ho'nkbalfilms (o.a,een report tagc van de Europese kampioen schappen): zullen worden vertoond.. Leden en donateurs van de SV BV „Schiedam" zullen over enige tijd een grootse filmavond kunnen bijwonen waar de film'zal worden vertoond die functionaris A, A. Fis-, ser van het leven en streven itt ..Schiedam" heeft ópgenometi Deze ..geschiedenis" van Schiedam is bij gewerkt tot dé gereedkomirig van de kleedlokalen op het nieuwe terrein. De documentaire is een geschenk van de heer Fisser aan de jubile rende vereniging. De promotieregeling voor de amateurclubs in de KNVB is vrijwel identiek aan vorig jaar. Bij een even tueel kampioenschap zullen DHS en/of Excelsior '20 voor een plaats in de tweede klas een gehele com petitie moeten spelen met de andere kampioenen van de .vier afdelingen. De vier teams strijden om twee plaatsen. Ook in de vierde klas strij den vier kampioenen om twee plaat sen. In de reserve derde klas spelen steeds twee kampioenen om een plaats in de res. 2e klas. De num mers laatst degraderen automatisch. Bellen öy ongeval: G.G. en GJD Tusnlaan 8(1 telefoon 69290. Politie-alarmnummer 64666. Apothekers nachtdienst: Rembrandt- apotheek, Rembrandtlaan 5. K.K. i.eeszaal en Bibliotheek, Dam Geopend iedere, dag (behalve maan dag i van 9.30 tot 16.30 uur en iedere avond (behalve woens- dag en zaterdag) van 19 tof 20.39 uur Zondags gesloten. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Lange Haven: ge opend iedere werkdag (behalve maanrlae» van 9-30 tot 18 30 uui en iedere avond behalve woens. dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur Zondags gesloten. Stedeliik Museum: dagelijks geopeno van 10 tot 17 uur zondagen var 12 tot 17 uur: Tentoonstelling: „Kunst van nu kunst van toen" BIOSCOPEN Monopole. 2, 7 en 9 uur: ..Het loon van de duivel". Passage, 2 en 8.15 uur: Fanfare. DIVERSEN Musis Sacrum, 8 uur. Utile Dalei voor W.F. Irene, 8 uur. CNV, vergadering en toneel. Chr. Soc. Bel. 8 uur Expogé. Lezing. Geref. Jeugdhuis, 7.45. NCVB-lezing. Opstandlngskerk, 8 uur; Wijk II. Film, Op de Oostsingei is gistermiddag het paard van de achttienjarige vee-, houder C. van derBr - op hoi ge slagen..-nadat het dier daar gestrui keld was. Het paard rende' met de wagen ovei;. de Snelliussingei. naar het Van 't Hoffplein, waar het tot stilstand kwam tegen een boom. Het dier had lichie verwondingen aan de henen. Met een veewagen is het naar de. stal gebracht. Het. tuig. en het lemocn waren gebróken. Da bestuur, der bleef onaedeerd. 1 ZWOLLE Bij een Zwolse win kelier zijn maandagnacht twee zwa re bakstenen door de etalageruit ge worpen. De twee daders zijn er met een aantal ringen en horloges, ter waarde van ongeveer 8000 vandoor gegaan. Door het glasgerinkel werd een overbuurman wakker, die uit zijn raam de mannen in aktie zag. Hij klopte op het raam en de dieven namen daarop zo overhaast de vlucht, dat 2ij een spoor van gouden ringen op straat achterlieten. Groen Vink J. Kalkman 70 55 A v. d. Linde 80 80 46 46 2.39 1.65 0.8? 0.31 P. v. Opstal J. Molendijk Voor poule 3: bij de B,V, Con fiance te Vlaardingen: Confiance b OB.K. b. H. Boomert 130 J. v. Dorssen 130 H. v. d. Ster 90 W. Hartog 100 59 73 43 100 43 van Wijk Geerlings 2.66 2.20 De 63-jarige heer J. Veldt heeft gistermiddag een zware hersen schudding opgelopen, toen hij met zijn bromfiets tegen een tankauto botste. Hij kreeg nog enkele hoofd wonden en een gebroken rechter been. De G.G. en G.D. heeft hem naar de Dr. Noletstichting vervoerd waar hij is opgenomen. De brom-i fiets werd zwaar, de auto licht be- schadigd. Het ongeluk gebeurde op de krui sing Adm. dc Ruyterstraat—West- Franke land sed ijk, toen de bromfiet ser de auto geen voorrang ver leende. GEBOREN: Nicolaas z. v. A. Nie- bot en J. van den Dood. Maria L. d. v. J. J. Smit en R. C. D. Breng -Ida C. M. d. v. J. M, Boon en A. J. M. de Vette. Jaeoba E. d. v. C. F. Wit- berg en J.: C. Vermeulen. Jannetje d. v. J. G. Malkus en F- Veneman. Willem H. z. v.. W. van 't Hout en W. P. van den Berg. Cornells z. v. M. de Vries en H. E. Steenbergen. OVERLEDEN: A. P. Hazendonk, 83 jr. M. Stam. 88 jr. wed, van H. Kolfsbeek. J. P. Smit. 72 jr. H. J. Hiensch, 67 jr. echtg. van G. W. Meijboom. M. C. Vergoessen, 85 jr. wed. van B. H. Menke. L. J. Nies ten, 70 jr. (Advertentie l.M VOOR HERENMODES De plannen tot verbetering van de buiten waterkering, voorzover de ge meente Schiedam daarbij een taak heeft moeten worden voorbereid. Ter bestrijding van de kosten van deze voorbereidende werkzaamheden vra gen b. e w. een krediet van ƒ50.000 Bij de bouw van het café-restaura nt „Europoort" is het hoogste punt bereikt. Ter viering van. dit heug lijke feit zijn vanmiddag de com missarissen van de exploiterende maatschappij en de leden van de bouw-commissie bijeen geweest op liet bouimcerk, dat zoals men op de foto kan zien gezellig over het tcater heen „hangt". Met de' aanleg can de toegangsweg, die langs de zeilhaven zal lopen en bij de nieu we Spuishiis op de Havendijk uit komt is oók een begin gemaakt. Ook dit werk zal gelijk met de bouw van Europoortgereed moeten komen. Rijsttafel! Een woord iü het horen waarvan de oud-Indlschgast het water in de mond krijgt. Maar niet hij alleen. Want sinds vele tienduizenden Nederlandse jongelingen in het verre tropenland een vry vergeefse strijd hebben gevoerd en daarvan zyn teruggekomen met een smaak voor de Indonesische keuken, heeft de „rijsttafel" ook in het koude land aan de Noordzee ingang gevonden. Menig degelijke Nederlandse huisvrouw is van lieverlede vertrouwd geraakt met het bonte smaken-gamma van de Indische kruiden. En als het niet de zo moeilijk te bereiden rijsttafel is, dan is er toch altijd nog wel de loempia die Nederlandse tongen weet te strelen. Menig kruidenier heeft zich al aangepast aan de veranderde smaak en biedt een collectie van kruiden aan. Waar komen die kruiden echter vandaan? Het zal velen vreemd doen opkijken, maar een groot deel van die kruiden komt... uit Schiedam! v. d. Vaart 40 Heiningen 60 23 34 60 34 I In de Boterstraat, een typisch Ne- 0.67 dcrlands smal straatje, is namelijk 1.76 gevestigd de Aziatische Import My Wat dacht je van een Ibis, Lekkerman! Best jongen! De boterham was goed belegd en die Ibis shag is prima Welke shag je ook rookt Virginia. Half Zware of^ Dobbelmann keuken een héérlijk soepje van maakt. En vogelnestjes, om nog wat te noemen, of Makassaarse visjes die met huid en haar gegeten moeten worden en pittig smaken b|j de bor- rel. Kiempjes Maar naast de handel is er ook de fabricatie. Dat betreft dan in de eerste plaats de „sambal", het scherp smakende rode spul. Dit gebeurt nu nog ergens anders, maar binnenkort zal de productie ook in de Boter straat plaatsvinden. Het vervaardi gen van „ketjap", de pikante, don kerkleurige sojasaus en van ,.tem- peh", de geperste koeken van soja bonen. is overgelaten aan een me dewerker. de heer E. Sam wel. want het maken daarvan is niet een ieders werk. Wat wèl bjj Oentawa. in een spe ciaal daarvoor ingelicht vertrek, ge fabriceerd wordt, dat is de „taogèh". Onbekend? Toch niet. het zijn de sliertige plantenkiempjes die men In de alom beroemde loempia aantreft. Zeer vitamine-rijk en dus zeer ge zond eten. De grondstof is een groene peul, de „katjang idjo" of „green bean", uit China afkomstig. In een- emmer of vat worden de boontjes vochtig gehouden en by de juiste temperatuur en vochtigheid ontkiemt de boon en krijgt men het sliertje dat na een paar dagen de juiste lengte heeft bereikt. Eenvou dig, niet waar? Dat lijkt wel zo, maar dat is het toeb niet. Het is een ge voelig procédé, waarvan de fijne kneepjes geheim worden gehouden. Oentawa is de enige leverancier van die kiempjes in Rotterdam N.V. „Oentawa", een grossier in krulden en in enkele gevallen fabri kant van grondstoffen voor de In donesische tafel. Zo te zien een heel gewóón bedryfals er niet die ty pisch kruidige „Indonesische" lucht hing. Ook de naam „Oentawa" draagt bij tot het uitheemse cachet. Denk overigens niet dat dit woord aan het Indonesisch of een andere Azia tische taal is ontleent. Wel nee, Oen tawa heeft geen betekenis de naam is zo maar gekozen, omdat hy goed past bij het bedrq'f. Hét is nog maar enkele jaren ge leden geweest dat de oprichter van „Oentawa" mr, S. van der Wind, zijn bedrijf in de Boterstraat vestigde. Waarom juist in Schiedam? Wel. om dat hij in Rotterdam (waar hij zelf woont) geen geschikte ruimte kem krijgen, is zijn laconiek bescheid. Opmerkelijk is wel dat de lieer Van der Wind nooit in Indonesië is geweest. Maar als juridisch adviseur j dagelijks worden" ex g7ote"'hoêveei- voor handels-ondernemingen op dat heden weggebracht naar de loem- tropische land had hij wel/n idee j pia-fabriek. Zonder Oentawa géén ii._ -- loempia. fo cellofaan verpakt gekregen welke mogelijkheden lagen, in dc import van Indonesische kruiden, grote mogelijkheden zelfs. Dat blijkt ook wel uit het feit dat Oentawa werd begonnen in een gewoon woonhuis aan de Boterstraat nummer 19. Maar de zaken breidden zich zo uit dat naar een grotere ruimte werd omgekeken en gevon den in het naastbijgelegen pand van de voormalige Centrale Werkplaats. En daar geuren en rieken nu al die Indonesische producten. Indonesië niet nodig Indonesisch? Niet juist, zegt de heer Van der Wind. er wordt byna niets meer uit Indonesië betrokken. Toen Soekarno en zijn volgelingen zo onaardig gingen doen in 1956, en de handel op dat land spaak liep, is er direct uitgekeken naar mogelijk heden van invoer uit andere landen. Dat is wonderwel gelukt. Wy hebben Indonesië helemaal niet nodig als leverancier voor kruiden en derge lijke produktcn," zegt de Oentawa- 1 eider. Op de zakken, blikken, kisten ba len en pakken, die de opslagruimte van het bedrijf voor een goed deel vullen ziet men dan ook de vreemd- soortigste opschriften staan. Op een vaatje prijken in rood Chinese ka rakters: het is afkomstig uit com- munistisch-China en er 'zit „lombok" in, de spaanse peperjts die onmis baar zijn voor een „echte" rijsttafel. Een kleverig pak met maleis op schrift bevat tamarinde uit Malak- ka. Blikken met onbegrijpelijke op schriften bevatten laos, djinten. ke toembar, koenjit (als u niet weet wat dat is zullen we u niet wijzer maken) uit India. De knoflook, ook al zo'n specifiek gewas voor het Indische en Chinese eten, komt uit ...Italië! Nee, de heer Van der Wind heeft écht Indonesië niet nodig voor de aanvulling van zijn assortiment van tweehonderd producten, die hij vanuit Schiedam over Nederland (maar vooral Rotterdam en omstre ken) uitstort. Er z^jn ook vreemde artikelen bij zoals gedroogde haafen- vinnen, waar men in de Chinese Er %vorden meer Aziatische zaken verhandeld en gemaakt by dit vreem de bedrlijf in de Boterstraat, waar we niet verder op ingaan. Maar één ding is zeker: daar in die Boterstraat gaat het „vreemd." toe! Gistermiddag is He fiets gestolen van dc elfjarige Frits de Willem, die niet op slot op de Rotterdamse Dijk stond. Foto, film, optiek Ontwikkelen van rolfilms, des morgens gebracht des avonds klaar. K, v. Yuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106, tel. 66720. In' spoedgeval desge- wenst in 1 uur klaar. Meubelen Rotan clubjes 23.50; ro tan tafels van./ 22.75; keus uit 60 stuks,, aparte modellen. Zie de 4e verdieping. Altijd keus bij Plate, Grote Markt 19—21 Schiedam. Te hu«pgevraagd Heer zoekt gemeubileerde zït-slaapkamer met; pension. Brieven onder no.: S 700 bu reau van dit:,blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 2