Vreemde beslissing over kampioenschap Werpspecialist Werner instrueerde atleten Jan van Dobbert kreeg hoge onderscheiding Drie Noorse schaatsers naar OS. Italië klopt Philippino's Strijd om de hoogste tumtitels Limburg-Coupe voor sterke Agnes Simon IC Nederland te sterk (6-0) voor België Holland kocht tien paarden in Newmarket Zondagsrust HOKIJ sterker dan Essen: 10-7 Bokser Scholz in Duitsland nummer één André Drille wint op punten van Gerard van Eyk COURSES HILVERSUM Dubbel succes voor Van Dooyeweerd Duitse atletiektrainer in Den Haag - om Davis~Cup - KNMV huldigde kampioenen Jeugdteam won slechts van Denemarken Mike Hawthorn niet meer in autoraces? Maandag 8 december 1958 NIJMEGEN De in Rotterdam woonachtige Hongaarse tafeJtennis- speelster Agties Simon-Almasi hegft zondag te Nijmegen voor een jaar beslag gelegd op de Limburg-coupe. Zij toonde zich de sterkste van de tien speelsters, die gerechtigd waren aan dit toernooi deel te nemen. In de laatste partij kwam zij tegen over .de Nederlandse kampioene Noortje van Megen té staan. Met 21—16 2113 won zij het duel. Coby van Megen, die aanvankelijk in het toernooi zou uitkomen, was verhinderd. Zij werd vervangen door het Amsterdamse meisje Nelae Land stra. De uitslag luidt: 1 Agnes Simon- Almasi (Rotterdam) 9 gew. part.; 2 Noortje v. Megen (Nijmegen) 8 gew. part.; 3 Mary Krom-Perton (Ensche de) 5 gew. part.; 4 Nellie Visser (Rotterdam) 5 gew. part.; 5 Bep Oos- terwijk (Den Haag) 4 gew, part.; 6 Ursula Artz (Den Haag) 3 gew. part.; 7 Nellie Landstra (Amsterdam) 3 gew. part.; 8 Sari Schouwenvou (Den Haag) 3 gew, part.; 9 mevr. Heede- rik (Amsterdam) 3 gew. part.; 10 Tine Greymans (Nederweert) 2 gew. part. BRUSSEL De wedstrijd tussen de internationale clubs van België en Nederland eindigde zaterdag avond te Brnsse! m,et een 60 zege voor de Nederlandse ploeg. De uitslagen waren: Enkelspelen: Maris (Ned.) verslaat Jamart (Belg), 6—2, 62; van de Weg (Ned.) verslaat Vandenbemden (Belg). 63, 63; Goris (Ned.) ver slaat Goffard (Belg.), 6—2, 63; Van Eysden (Ned.) verslaat Vallez (Belg), 46, 61, 6—2. Dubbelspelen: Maris en Van de Weg verslaan Moreau én. Jamart 6l, 68, 6—4; Van Eijsden en Go ris verslaan Vandenbemden en Brui- lot 6—4, 9—6, 6—4. (Advertentie I.M.) NEWMARKET Op de Tatter- salls December Bloodstock Sales in Newmarket zijn deze week be halve de hengst Parnassian nog een tiental paarden gekocht voor Ne derlandse rekening. De meest bekende hiervan is wel Elevate, een negenjarige witte schim- me Imerrie. vroegere derby-winnares en momenteel drachtig van de hengst Palestine. Het paard gaat voor ongeveer vier en dertig duizend gulden naar stal De Bloemert in Wassenaar en het zal gebruikt worden voor de fokkerij. voor uw gezondheid SYDNEY-Het dubbelspel van dé tewnaiuedstryd Italië-^Philip- pijnen te Sydney: moest gisteren tweemaal worden onderbroken. Eenmaal wegens de regen en de tweede keer voor een straatevan gelist. De man maakte vrij duidelijk zijn misnoegen kenbaar tegen de schending van de zondagsrustH# stond namelijk aan de poort van de baan en las op luide toon Bij- belgedeelten voor. OSLO. Knut Johannesen, Roald Aas en Thorstein Seiersten verte genwoordigen Noorwegen op de Olympische Winterspelen in februa ri te Squaw Valley in Canada. Ook Rusland heeft reeds twee schaatsenrijders aangewezen. Het zijn de sprinters Gratsch en Eugeny Grishin, De overige Russische rijders worden over een maand gekozen. ESSEN. Voor 1500 toeschouwer! heeft HOKIJ te Essen de ijshockey- wedstrijd tegen Essen met 10—7 ge wonnen. Hoewel de ontmoeting niet op hoog peil stond, is deze toch vol spanning geweest. Vooral in de der de speeltijd is hevig strijd geleverd. Voor de Hagenaars scoorden: Snoek (2x), Loret (2x), Nepomucky, Van Rhede Pomiville (2x) Klein en De Jong. De tussenstanden waren 3—2. 3—4. ia. De 28-jarige „Bubi" Scholz, sinds begin oktober kampioen van Europa in de middengewicht- klasse door de Fransman Charles H timer te onttronen, werd in Duitsland gekozen tot sportman van het jaar. Hier zien we hem met zijn trainer Lado Tau- benecker (rechts) in zijn oefen centrum in het Beierse plaatsje Reit. NOBUYOSHI SADANAGA heeft te To kio de 12e jaarlijkse Asahi-marothon gewonnen. Hij legde de 42,195 km af in 2 uur 24 min. 2 sec, Na de Japan ner gingen over de. finish: Karvonen (Finl.), Mibalic (Z.S1.), Kantorek (Tsj.51.) en Nakao (Japan). AUSTRALIë wordt op de Olympische Spelen I960 vertegenwoordigd door ongeveer 150 deelnemers(sters), het grootste aantal dat ooit naar Europa werd afgevaardigd. De Duitse werpspecialist Werner gaf dit weekend op de sintelbaan aan de Laan van Poot in. Den Haag een „cursus" voor Neder landse trainers en atleten. We zien hem hier de Nederlandse recordhoudster discuswerpen, Carrie Huygen enige aanwijzin gen geven. INTERNATIONAAL VOETBAL: Tur kijeBulgarije 0—0; Bulgarije B— Turkije B 42. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Bevredigend was het slot van de strjjd ons het kam pioenschap keurturnen van Neder land by de dames in geen geval. Toen de uitslag van de finale, die zondag onder enorme belangstelling in het Krelagehuis werd gehouden, officieel was, bleek zowel de kam pioen van verleden jaar, Bep Ipen- burg-Drommel baar titel geprolon geerd te hebben, terwijl Nel Fritz uit Vlissingen, die ook met 94.30 punt was geëindigd, kampioene werd ver klaard. AI kwam het in belangrijke wed strijden van het Gymnasüekverbond nog nooit voor, dat twee strijdenden om de hoogste tumtitel gelijk aan kwamen, en al gaf het wedstrijdre glement geen oplossing, het Techni sche bondsbestuur, bij wie de be slissing berustte, had maatregelen moeten nemen om tot één kam pioene te komen. Dat was mogelijk geweest, want voor de uitslag van deze kampioenswedstrijd golden de punten, die in de halve finale te Utrecht en zondag in Haarlem wer den behaald. Hadden de technici de resultaten in de finale de doorslag laten geven, dan zou Nel Fritz de beste prestatie hebben geleverd. In Utrecht bleef de Viissingse keur- tumster achter de kampioene en waar ze er nu gelijk mee eindigde, had ze derhalve in de diverse onder delen meer punten veroverd, dan de Haarlemse titelhoudster. Zoals het nu ging werd het een vreemde verto ning. Het KNGV zal wel de enige sport bond in ons land zijn., die er voor één categorie, die van de keurturn- sters, twee kampioenen" op na houdt Een verrassing was het ook. dat de Amsterdamse Riek Leibbrand, *n turnster met een rijke fantasie, een geweldige durf en een enorme wils kracht. bestemd om keurtumster op internationaal niveau te worden, niet in het dameskeurcorps van het KNGV geplaatst kon worden. De knapste turnster, die evenwel men taal nog vee] training nodig heeft, had allerlei mislukkingen. Ze nam te veel risico's, viel van de brug, kwam naast de evenwichtsbalk te staan en viel na een fantastisch moeilijke afsprong van de ringen (een dubbele salto voorover). Haar cijfers waren zo, dat ze op de laat ste plaats terecht kwam van de zes tien finalisten. Voor Lineke Majolee, die in Utrecht ten val kwam en dus geen punten in de halve eindstrijd verza melde, was het een voldoening, dat zjj aan de hand van haar werk als dertiende lid van het keurcorps werd opgenomen. Natuurlijk ging vooral de belang stelling uit naar wat Nel Fritz, Bep Drommel, Nel "Warobach, Rinl de Wolf en de beide Friese turnsters Grietje van Essen en Alie Zondervan zouden presteren. Alle oefenstof in de vijf onderdelen, paaröspringen, vrije oefening, brug, balk ert ringen, was naar keuze, zodat alle deel neemsters zich geheel kanden ge ven voor wat ze waard waren. Ook in Haarlem bleven de onderlinge verschillen heet gering en dat had tot gevolg, dat er na ieder onderdeel, verandering in de stand kwam. Het aantal cijfers beneden negen was maar dertig procent van het totaal aantal dat gegeven werd. De jury, bestaande uit keur turnsters, die nog maar kort geleden in de voorste gelederen triomfen, vierden, w.o. Lenie Lens en Jo Cox. oordeelde streng. Het is ond oen Tijk om van de vele goede resultaten een overzicht te geven. Nel Frit2 voerde voortdu rend de boventoon en nadat zij klaar was, leek het er op, dat de kam pioene het onderspit zou delven. Maar Bep Ipenburg liep aan de brug ongelijk met 9.50 p. een tien de punt in op haar rivale, die 9.40 p. kreeg. Aan de ringen sloeg de Haarlemse haar slag, zij kreeg 9.65 p. als waardering, terwijl Net Fritz Voor het eerst in de geschiedenis van de KNGV zijn er twee „kam pioenen" damestumen van Ne derland. Op zichzelf een wonder lijke geschiedenis, doch. de meis jes Nel Fritz (links) en Bep Ipenburg-Drommel (rechts) voe len er rich kennelijk niet minder gelukkig om. In het midden het BATO-meisje De Wolf, dat op de tweede of zo u wilt derde plaats eindigde. Sportman van het jaar MüNCHEN. Het Duitse blad Münchner Merker heeft in de afgelopen weken voor de twaalf de keer na de oorlog zjjn le zers de „sportman van het jaar'" laten kiezen. Het grootste aantal stemmen (20.127, circa 40 procent) •werd nitgebracht op de Europese bokskampioen In het mïddengewicht Gustav „Bubi" Scholz. De rechtsbuiten en aanvoerder van het Duitse voetbalelftal. Helmut Rahn, eindigde met 19.991 stemmen op de tweede plaats en de sprinter Manfred Germar werd met 12.340 stemmen derde. Vervolgens werden geklasseerd de atleet Martin Lauer <10.884 stemmen), de ruiter Fritz Thiedemann (7,904 stemmen), de sprinter Armin Hary (6,098 stem men), de Duitse bondscoach Sepp Her berger (6.071 stemmen) en Fritz Walter (5.637 stemmen), die dus nog steeds tot de meest populaire Duitse sportlieden behoort BIARRITZ. D» Nederlandse mi ddenge wicht bokser Gerard van Eyk heeft zondag te Biarritz, door diskwalificatie in de zevende ronde, verloren van de ex-kamploen van Frankrijk André Drille. Na een wederzijdse verkenning van een minuut zond Gerard van Eyk de Fransman met een zeer har de slag op het gelaat voor 9 tellen naar het canvas, maar Drille ver- dèdigde zich kundig tot het einde van deze eerste ronde. Onze landgenoot buitte in de vol gende ronden zijn aanvankelijk overwicht niet uit en Drille nam bet initiatief over. Van Eyk bokste nog slechts defen sief en ontweek later zelfs geheel de stryd. In de zevende ronde maak te de arbiter daaraan een einde door hem te diskwalificeren wegens ge brek aan strijdlust en onregelmatige stoten. het tot 9.30 had gebracht. En' dat bracht de sensatie, want ze kwa men toen gelijk te staan. Op *t nip pertje drong Rini de Wolf de Rot terdamse Nel Warabach, die 84.20 p. had tegen zij 84.05 p. achter zich, door aan de ringen 9.50 p. te boeken, terwijl de Rotterdamse met 9.25 p. tevreden moest zijn. De twee Frie zinnen kwamen achter dit viertal, eerst Alie Zondervan en dan Grietje: van Essen. De Utrechtse Jos van Beek en Ria Kelderman gaven uit stekend partij, maar konden het niet tot een plaats in de keurploeg bren- gen. De uitslagen: Jeugdturnsters: 1 en kampioene Ria van Velzen. Bodegraven, 47.05 p., 2. Frida Scboêhuis, Alkmaar, 46.50 p, 3. Ria Meyborg, Rotterdam, 46.15 p, 4, Riek Wendrich, Enschede en Elly Smidts, Utrecht, 45.80 p., 6. WiUy van Egmond, Amsterdam, 45.55 p., 7. Dolly van der Meulen, Amster dam, 45.50 p., 8. Lenie Scholcen, En schede, 45.45 p., 9. Nel van Bekkum, Alkmaar, 44.95 p., 10. Jo Tieland, Haarlem, 44.75 u., 11. Loes van, Deursen, Leiden en Riet Monkel, Tilburg, 44.65 p. Turnsters: 1 en kampioene Nel Fritz, Vlissingen en Bep Ipenburg- Drommet, Haarlem, 94.30 p., 2. Rini de Wolf, Haarlem, 93.55 p„ 4. Nel Wambach, Rotterdam, 93.45 p., 5. Alie Zondervan, Huizum (Fr.), 92.65 p.. 6. Grietje van Essen, Huizum, 92.45 p.. 7. Truus Dam. Enschede. 92.10 p.. 8. Dini Valkenburg, Drie bergen, 91.75 p., 9. Nel Sallé, Am sterdam, 91.25 p., 10. Tineke van Amersfoort, Den Helder, 90.45 p., 11. Thes Beekman, Heiloo, 90.30 p., 12. Thea Hendriks, Eindhoven, 89.65 p., 13. Lineke Majolee, Heiloo (met al leen finale-punten) 35.20 p. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM. Met «en laatste inspanning passeerde Rosa Hollan- dia de dappere Sagne d'Or en be reikte juist op tjjd de streep vóór vier aanvallers. De zes paarden zorg den voor een fraaie finish, die het kampioenschap van F. Lefèvre ach tergrond gaf. Double Six M. werd op halslengte tweede. Het scheen byna afspraak tussen de paarden, •want het fotofinish-apparaat had juist tevoren dienst geweigerd. Van Dooyeweerd boekte een dub bel succes. Met Upita zegevierde hij in de derde koers, waarin Tortelduif S. vergeefs trachtte aan de kop te kon - Mooier nog was het succes met x omeo Spencer in de slotkoexs. De hengst liet zich nu reguleren en kon daardoor zijn krachten goed verdelen. Zijn zege was tenslotte heel gemakkelijk. De uitslagen zijn (toto per tien eenheden) Johann Stranssprijs, 1.960 meter: 1. Wilma Dear (N. Bloemsaat) 1.33.4, 2. Wita Pluto (J. Appel), 3. Vorstin Kitty (J. Wagensar); W. 116, pl, 46, 45, 46, cov. 114, K. 63; Rozen uit het Zuidenprijs <1.980 ra.): 1. Vaandrig (J. Lugies) 1.28.7, 2. Whirlwind (B. de Vries), 3. V. Paula's Zoon (J. Bakker): W. 480. pl. 136, 51, 234, cov. 114, K. 65; Zigeunerbaron.prüs, (2.380 meter); 1. Upita <J. v. Dooyeweerd) 1.29.X, 2. Unique Hanover (J. Leeuwen kamp), 3. Tortelduif S. (J. v. d. Berg); W. 34, pl. 16, 18. 17, cov. 61, K. 67; Fanny Elslerprjjs (2.860 meter): 1, Roï de Cinq Mille CJ. Bakker) 1.27.7, 2, Sador B, (E. Leeman), 3, Sofien B. (J. van Dooyeweerd): W. 107, pl. 29, 33. 25, cov. 95, K_ 102; Harbachprijs <1.960 meter): 1. Wiebeline Wip (J. Oosting) 126.7, 2. Wilschot (J. v. d. Berg), 3. Vlekloos Hanover (J. Appel); - W. 38, pl. 29, 30. 40, cov. 63, K. 30: Kampioenschap I.I.-pikeurs (2.400 m) 1. Rosa Hollandïa (F. Lefèvre) 3.26.4, 2. Double Six M. (Th. Wïlderbeek), 3. Sagne d'Or (M, Bouwhuis); W. (stal met Rudi Williams) 44, pl. 30. 17. 38, cov. 43, K. 164; Hammersteinprijs (1.960 meter): le afdeling: 3. Lord Scotch (F. Eerenberg) 1.23.8, 2. Quick Hollandia G. (M. Vergay), Ria Kitty (J. Wagen aar jr.); ri, pl. 13, 14, 14. cov. 59, K, 68; -fdeling: '."rudi Trothan CM, Vergay) 1.25.8, Sally Harvester D. (B. Dapper jrj, ,i. Omar Spencer (P, Heijnen); W. 30. pL 12, 14, 15, cov. 49, K. 51; Rose Marieprjjs (2.380 meter): 1. Romeo Spencer (J. van Dooye weerd) 1.25.5, 2. O McGregor (T. v. d. Veen), 3. Uranie Duluth Z (J. Wagenaar); W. 62. pl. 37, 52, 27, cov. 114, K. 105. ZWEDEN heeft te Rome de tenniswed strijd tegen Italië voor de balve fi nales van het toernooi om de Koning Custaafbeker met 41 gewonnen. Na dat de Zweden vrijdag reeds een 2—1 voorsprong hadden behaalde, zegevier den zij zaterdag ook in de laatste enkelspelen. Birke Fo>.e. versloeg Antonio Maggi (38, t= '34, 6—1) en Stockenberg won Lazzartno (6—1, 6—2, 2—6, 3o. e* (Advertentie 131.) QiföfX) voor uw gezondheid SYDNEY Door in de wedstrijd tegen de Fhllippijnen een beslissende 30 voorsprong te netnen, heeft Ita lië zich voor de interzonale finale van bet tennistoernooi om de Davis Cup tegen Amerika geplaatst. De Italianen Sïrola en Pietraügeli wonhen gisteren het dubbelspel vatr Dun go en José met 6—3, 6—3, 75. De winnaar van de wedstrijd Ame rika—Italië 19, 20 en 21 december te Perth komt tenslotte te Bris bane in de challenge round tegen bekerhouder Australië uit. (Advertentie LM.) ESHMAN THOMAS, een 22-jarige ama teur-bokser Uit Akron (Ohio) vader van 4 kinderen overieed na zijn eerste gevecht in het zwaargewicht tegen. Roger Pryor.. AANKONDIGINGEN Uitgeverij J. H. Gottmer in Haarlem zond ons een Jeugdomnibus, waarin werden opgenomen Robin Hood, de En gelse vrijbuiter, naar de oude balladen en andere bronnen vrij bewerkt door P. J. Schepers, De avonturen van Tom Sawyer, door Elise M. Cameron be werkt naar het oorspronkelijke Ameri kaanse verhaal door Mark Twain en Stuurman Flink, eveneens bewerkt door Elise M. Cameron naar het verhaal van Kapitein Marryat. Prijs 4,95. In de Heldenserie van uitgeverij Hel mond is als dertiende deeltje versche nen Goed spoor, de levensgeschiedenis van Robert Baden Powell, de stichter van de padvindersbeweging, door J. D. Degxeef. Prijs L— In de serie Juniores, Prisma uitgaven van Het Spectrum in Utrecht, zijn ver schenen: De ontembare Mustang, door J. R. Willials. vertaald'door Kees Spie lings, Verraad in de onbekende vallei, door Showeli Styles, vertaald door Maria Heemskerk, Maggie verovert haar ge luk, door Vivian Breek, vertaald door A. K. w. Wolsak-Van Dorp en Avcn£tmr la Hollywood door Noel StreatfeiJd. vertaald door C. Verlinden-Bakx. Prijs per deeltje 1,25. Bij Uitgeverij Kroonder in Bussum is uitgekomen De bankfraude, een roman door Bruce Marshall, vertaald door Dick Ouwendijk. Prijs 8,90. voor uw gezondheid (Van onze sportredactie) UTRECHT Voor de motorsport man Is de Hans de Beaufort-beker, die de Kon. Ned. Motorrijdersvereni ging elk jaar ter beschikking; stelt ter nagedachtenis van een lid, dat tjjdcns het verzet In de oorlogsjaren sneuvelde, de hoogste onderscbei- din. Deze beker wordt toegekend aan de wedstrijdrijder, die uitmuntte door rij capaciteiten en gedrag gedu rende de wedstrijden in 't terrein, op de weg, in de trials of betrouwbaar- hel dswedstrijden. De hoogste onder scheiding In de motorsport-wereld, viel ditmaal ten deel aan Jan van Dobben nit Zwammerdam, in ver band met z(Jn prestaties in de Mo- torzesdaagse en de Kampioensrit als mede enkele wedstrijden van kleiner omvang. Tal van andere winnaars van een kampioenswedstrijd werden gehul digd in een. bijeenkomst, welke de KNMV zondag belegde in de foyer van de Tivoli-schouwburg en waar voor vele honderden uit alle delen van het land naar de Domstad waren gekomen. De winnaars van de Sterritcompetitie,' namelijk de Friese Motorclub in de afdeling bromfietsen en de motorclub Amstelveen bij de motoren, werden bij monde van de heer C. Peet uit Hilversum gehuldigd. Het dagelijks bestuurslid, de heer D, Aarden, to* voor kort voorzitter van de Lande lijke competitie-commissie voor klei ne ritten, huldigde de solo-, duo- en clubkampioen uit deze wedsfrijd, Basketball te Mannheim MANNHEIM In het toernooi c: de Albert Schweitzer-beker te Manr heim heeft het Nederlands jeuzé basketbanteam slechts een overwin ning behaald en wel op Denemarken, dat met 41-30 geklopt werd. In de stryd om de vyfde en zesde plaats moest Nederland met 6151 de eer ar.n Zwitser Arri laten. Het toernooi werd gewonnen door België, dat in de finale Oostenrijk met 47—35 de baas bleef. Als derde eindigde Duitsland A vóór Amerika, Nederland. Duitsland BB en Denemarken. Jan van Dobben uit Zzvammer- dam kwam in het bezit van de Hans de Beaufort-beker voor 1058 op grond van zijn prestaties in de motorsport, zijn gedragin gen en zijn karakter. Het slot van de draverij om de Johann Strauss-prijs te Hilver sumV.I.n.r..- Wilma Dear, die eerste werd, Wita Pluto (tweede) en Vorstin Kitty (derde). LONDEN De Britse wereld kampioen autorennen Mike Haw thorn, die 29 jaar oud is. heeft vol gens zü" vrienden besloten niet meer aan Grand Prix-races deel te nemen. HU zal voortaan hoogstens nitkomen in wedstrijden voor sportauto's. Zijn vrienden, dit dit hebben ver teld, zeiden, dat Hawthorn dit be sluit reeds genomen heeft, toen hij dit jaar als eerste over de. eind- .streep suisde,.in de Grand Prix van Casablanca. Deze overwinning be zorgde hem als eerste Engelsman het wereldkampioenschap Hawthorn heeft dit jaar zijn beide ploeggenoten uit de stal van Ferrari, waarvoor hij reed. de Engelsman Peter Collins en de Ttahaan Luigi Musso - bij race-ongelukken ver loren. Zijn vader Is ïn 1551 hU ren auto- 'ongeluk op de weg om brt leven gekomen vlak voordal Mike Haw thorn "tartte in de 24-uur race van Le Mans. ANTWERPEN Jan Derksen is als tweede geëindigd in de sprint- wedstrüd om de „Grote Prijs van de stad Antwerpen". In de finale werd hij met een verschil van 5 centime ter verslagen door de Belgische kam pioen De Bakker. De Fransman Gaïgnard werd derde. Derksen begon teleurstellend. In de series a trois werd hij derde ach ter de Fransman Gaignard en het nieuwe Zwitserse talent Suter. Maar hü herstelde zich in de herkansing, waarin hU Bellenger met een ver schil van een half wlei Uitschakelde. Daarna versloeg onze landgenoot wereldkampioen Rousseau in de hal ve finales met 5 cm.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 3