Caltex Amsterdam loopt bij Wilton vlot van stapel Kanaaltunnel komt in 1965 klaar Het wordt zachter m Geverfde straten Noors schip op eerste reis door brand getroffen Lieshout nam leiding over VERKOOPSTERS OMRINGD DOOR CAMERA'S Toeneming van de scheepstonnage Toonkunst eert gouden zanger Netarn: 10% dividend Brits Lagerhuislid voorspelt: r: Geen socialisten Kamerleden naar Spanje Personenauto slipt tegen vrachtauto Lustrumtoernooi Musschen 2 tegen Excelsior 3 Vrl, adirln, beambte li of lil Inwonende huishoudster B INTEIMIO flinke jonge krachten werksters Vrl. administratieve krachten INSTRUMENTMAKER AANK. INSTRUMENTMAKERS FIJN-BANKWERKER DRAAIER voor fijnwerk GEROUTINEERDE STENOTYPISTES Inschrijving nieuwe leerlingen lot 1 juli een ervaren bouwkundig opzichter als leerling kantoorbediende in administratieve functies, b. bij de opleiding tot typiste steno-typiste Nederlands. ervaren mode-tekenares 2 aankomende tekenaars Zaterdag 30 mei 1959 Iwr^v-: Zö 2al over een- aantal maanden de Caltex Amsterdam de zeeën be varen Terwijl tientallen camera's het schip van alle kanten volgden en uit een heükopter, die boven de Waterwee zweefde, filmopnamen werden gemaakt, is vanmorgen op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam de Caltex Amsterdam te water gelaten. Die camera's, verbonden met klokken, verschaften de directie van de werf nauwkeurige gegevens over het gedrag van de duizenden tonnen staal op hun wee naar het water. Die gegevens komen van pas als straks op dezelfde helling de kiel zal worden gelegd voor een 48,000 Ion metende tanker. Het schip, *t twaalfde van de Ne- derlandsche Pacific Tankvaart Maat schappij, brengt de tonnage van de Caltëx-vloot op 2.409.000 ton. De NPTM beheert daarvan 1.209.000 ton. Het is de snelst groeiende Neder landse rederij. In 1949 bezat zij nog slechts één schip van 12.000 ton, de Caltex Nederland, die thans voor re paratie op dezelfde werf ligt waar vanmorgen de nieuwe aanwinst te water ging. Volgend jaar zal bij Wilton-Fijen oord nog een tanker van de Caltex- vloot gereed komen. Het wordt een zusterschip van de Caltex Amster dam. Bovendien heeft de NPTM twee supertankers van 45.000 ton in be stelling te Antwerpen. Hoewel de laatste tijd de situatie in de tankvaart velen reden tot be zorgdheid heeft gegeven, ziet men bij de Caltex de toekomst niet som ber in. Van de wereld tanker vloot behoort ongeveer 37% aan de oliemaatschap pijen. De rest vaart in de vrye sec tor en juist daar worstelt men met het probleem van overcapaciteit. Een groot aantal genodigden zag vanmorgen toe, hoe r evrouw M. B. Diemer Kool-De Bloeme, echtgenote van de oudste directeur van de Am sterdamse Bank, de champagnefles uiteen deed springen op de hoge slanke boeg van de nieuwe tanker, die daarna eerst langzaam maar al spoedig met een vaartje van dertig kilometer per uur de helling afgleed, door honderden nagewuifd en nage- juicht. Mevrouw Diemer Kool verrichtte de plechtigheid omdat ook een doch teronderneming van de Amsterdamse Bank bij de bouw van dit schip is betrokken. Voor de eerste maal heb ben institutionele beleggers bijge dragen tot de. bouw van éen tanker. In dit geval was het de Maatschap pij tot Financiering van Bedrijfs panden, een dochteronderneming van de Amsterdamse Bank. Tijdens de receptie, die op de sta pelloop volgde sprak ir. J. E. woltjer, directeur van de werf, over de moeilijke situatie waarin de olie scheepvaart verkeert. „Wij weten niet wat de eerstkomende jaren aan bouw van nieuwe tankers zullen brengen", zei hij. „Terwijl nog-slechts enkele jaren geleden de vrees werd uitgesproken, dat de scheepsbouwcapaciteit ia de wereld niet groot genoeg zou zijn om in de behoefte aan nieuwe sche pen te voorzien, is men thans van oordeel dat de vraag naar nieuwe schepen in de eerstkomende jaren minimaal zal blij ven'L Mr. J. R. Smits, directeur van d'_> NPTM herinnerde aan de stevige za kelijke banden tussen zijn onderne ming en de werf ie Schiedam. Hij hoopte, dat het nieuwe schip even goed zou bevallen als de Caltex Rot terdam, eerder door Wilton gebouwd. De plechtigheid werd bijgewoond door de burgemeester van Amster dam, mr. J. .van HalL Mr. Van Hall bood het schip het wapen van zün stad aan, Mr. Smits bood de Amsterdamse burgemeester op zün buurt een schilderij aan van de Cal tex Amsterdam De wereldscheepstonnage neemt sneller toe dan de vraag ernaar, aldus Birger Krogius, de Finse voor zitter van de Baltic and Internatio nal Shipping Conference, welke in Londen in algemene vergadering bij een is. Twee jaar geleden bedroeg de wereldtonnage 110 miljoen ton, een jaar later was zij 118 miljoen ton, en de hoer Krogius zeide te veronder stellen. dat de tonnage dit jaar onge veer 125 miljoen ton zal zijn. Jaarlijks worden schepen tot ccn tonnage van 8 of 9 miljoen ton ge bouwd. hetgeen veel meer is dan do wereldhandel kan opnemen. Dit Voor de vierde maal in zijn ge schiedenis heeft het Rotterdamse af delingskoor van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een ere-ïidmaatschap aangeboden. Na mevrouw De Haan-Manifarges, me vrouw Noordewier-Reddingius en ■mevrouw Lvcklema A. Nijeholt, is ,deze eer tijdens de gisteren gehou den jaarvergadering te beurt geval len aan de heer G, F. van Wage- ningen, die in september zijn gou den koorzangersjubileum vierde en nu uit de koorcommissie trad, na een 36-jarige activiteit als secreta ris. Voorts werden elf bronzen en vijf zilveren door het hoofdbestuur der maatschappij aangeboden pen ningen uitgereikt aan koorleden, die reeds gedurende 26 tot 43 jaren de repetities van het toonkünstkoor be zoeken. Voor de huldiging van deze trou we leden werd melding gemaakt van plannen tot het vormen van jeugdkoren, waartoe contact is op genomen met Max Vredenburg, de directeur van „Jeugd, en Muziek". De mogelijkheid is ook niet uitge sloten dat aan. het Rotterdams Toonkunst Conservatorium een spe ciale vormingsklas zal worden op gericht, waaruit jonge nieuwe leden voor het koor zouden kunnen wor den gerecruteerd. In het jaarverslag van de N.V. Nederlandscbe tank-, apparaten- en machinefabriek „Netsm" te Rotter dam over 1958 wordt voorgesteld een dividend van 10 pet. uit te ke ren, waarvan 5 pet. in contanten en 5 pet. desgewenst in aandelen. De bruto-winst in het verslagjaar behaald, bedroeg f 723.231 (vorig jaar f 8S0.241). LONDEN Een Lid van het Brit se Lagerhuis heeft vrijdag verklaard, dat een tunnel onder Het Kanaal, die Engeland cn Frankrijk verbindt, voor het einde van 1965 In gebruik zal worden genomen. Deze voorspel ling werd gedaan door de Conserva tief William Teeling, lid van een tunnelcommissie van het Britse par lement. Een proefonderzoek van het Ka- naaibed, dat 700.000 dollar kost, ge financierd door Amerikaanse, Britse en Franse belangen, is reeds weken aan de gang onder leiding van de Franse ingenieur rtené Malcor. De eerste berichten van het schip dat hiermee bezig is, de Ian Salvor III, wijzen er op, dat de tunnel een voldedïg ingenieurswerk zal zijn zonder ongewone complicaties. Men raamt de kosten van de tun nel, die iets meer dan 35 kilometer lang wordt, en die van Folkestone zal lopen naar Cape Gris Nez, onge veer 280 miljoen dollar zullen zijn. Samen met de lange toegangswe gen tot het gedeelte onder water zal de tunnel 48 kilometer lang wor den. De Ian Salvor III boort gaten in de kalk- en de kleilagen van Het Kanaal, om vast te stellen, hoe het werk aangepakt moet worden. Elk boorgat wordt later opgevuld met beton om te vermijden dat zwakke plekken ontstaan in wat la ter het dak van de tunnel zou kun nen worden. Teeling deelde verder mee, dat de tunnel om te beginnen alleen een spoorlijn zal hebben, maar dat voor zin ningen getroffen zuilen worden voor de latere aanleg van autowe- een. Aanvankelijk zullen de auto's op „dubbeldekkers" door de tunnel ver- - voerd worden. Andere treinen zullen passagiers en goederen vervoeren. j AMSTERDAM. De heer G. J. Capryn ziet mogelijkheden in het kleurig opschilderen van wegdek- j ken. Parkeerplaatsen wil hij i oranje verven, doorgaande wegen 1 1 In het stadscentrum wit, straten j met een parkeerverbod zwart en i rijkswegen zacht geel. Voordelen i 1 van het ideecompensatie van het overwegende grijs in het stads- i beeld, betere zichtbaarheid van j de weg u oor at bij avond, door- I breking van de kleurovereen- J t komst tussen een nat wegdek en j i water. De heer Captijn is werk- i zaam bij een verf fabriek. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Acht Tweede-Ka merleden (4 politieke partijen) zul len van 1 tot 8 juni een informeel studie- en informatiebezoek brengen aan Spanje. De socialistische Kamerleden heb ben zich onthouden van deelname aan dit bezoek, dat plaats heeft op uitnodiging van minister Solis.Rutz, ere-président van het Spaanse co mité van de Interparlementaire Europese groep. De PvdA staat op het standpunt, dat het Spaanse par lement niet als representatief gezien kan worden en dat dit geen basis kan zijn voor een uitwisseling van parlementariërs. De deelnemende Kamerleden zijn: A. W. Biewenga (AR), mr F. G. van Dijk (WD), Th. D. J. M. Koersen (KVP), dr ir C. J. van Meel (KVP>, dr J. Meulink (ARP), drs W. G. J. Peters (KVP), C. F. van der Peijl (CHU) en dr W. J. Schuyt (KVP>, die in augustus van het vorige jaar de uitnodiging ontving en de uitvoe ring er van in handen heeft gehad. Hij zal tevens alt voorzitter optre den. De groep zal industriële, en landbouwkundige inrichtingen bij Sevilla en Badajoz bezoeken en in Madrid van gedachte wisselen over diverse vraagstukken. Op de Kerkedijk is gistermiddag de 33-jarige autohandelaar L. J. van Deelen van de Buitendijk met zijn personenauto tegen een vrachtwagen gebotst, doerriai zijn auto op het natte wegdek slipte. Hij sloeg met «het hoofd op hc(. stuurwiel en kreeg een slagaderlijke bloeding aan het hoofd. De 30-jarige handelaar J. van Rietschoten uit de Bovenstraat, die te hulp snelde, drukte de wond van het slachtoffer dicht en voorkwam zo ernstig bloedverlies. Het slachtof fer werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. DE temperaturen sullen de komende 24 uur nog iets verder oplopen. Dat danken we aan de zachtere Oceaanlucht, die door een westelijke stroming van over de Noordzee wordt meegevoerd en het komende etmaal ons land zal bereiken. De wind draait naar zuidwest tot west, terwijl voorts bewolking zal binnendrijven. Later kan daaruit mogelijk in het noorden wan het land tuat motregen of lichte regen vallen. In de zuidelijke provincies zijn enkele opklaringen mogelijk. V. Op de Oceaan is het hogedrukgebied verder door de deprei-Acactiviteit aangetast, zodat het zwaartepunt nu bij de Azov en ligt. Een depressie, die pisteren IJsland passeerde, is bij de Noorse kust aangekomen en verder blijkt uit hot zeer grote aantal sche- j uitgediept. Drukdalingen van deze depressie breidden zich tn zuidoostelijke pen, dat op het ogenblik over dé ge- j richting uit, waardoor zich over de Noordzee een westelijke stroming heeft hele wereld is opgelegd. ingesteld. (PCJCf! Vl Het ruim 10 000 ton metende Noorse ros. Hnyanger, gisteren op zijn eerste reis in de Merwed©ha ven aangekomen, is vammorgen door een brand getroffen, die naar schat ting voor f 10.000 schade heeft aan gericht aa,n de lading, bestaande uit balen katoen, borax en hout. Omstreeks zes uur vanmorgen werd het vuur in ruim 2 .gesigna leerd. De bluseenheden 432, 431, ge reedschapswagen 3, autospuit 9. Ha vendienst. I. autospuit 4 en Haven dienst IV rukten uit en met.tvve: stralen vr.n autospuit 9. waarmee het dek werd nat gehouden, is de brand bestreden onder leiding van hoofdman A. I. Boone. Een schuim- straai werd in reserve gehouden. Om acht uur was men de brand meester, die vermoedelijk is ont staan door laswerkzaamheden, waar bij vonken zijn overgesprongen in de balen katoen. Het schip uit de Intorocean Line iseigendom \'an WestfalI-Larsen en Co. te Bergen eh is in maart van dit jaar opge leverd door de Nederlandse Dok- nevelstralen van blusboot I en drie en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. De beide deelnemers in het kader- toernooi van het district Schiedam van de Biljartbond, die nog ongesla gen waren en elkaar geducht con currentie aandoen, zorgden vrijdag avond voor de nodige sensatie. Vaa Amen, die aan de kop stond, speelde tegen Van DuyLzo slecht, dat zijn algemeen moyenne een flinke knauw kreeg, terwijl Lieshout een partij speelde, die klonk als een klok en waardoor zijn, gemiddelde flink steeg. Dit kwam met 25.53 veruit bo- van dat van Van Amen, die tot 22.22 zakte en het gevolg ervan was, dat Van Amen van de kop werd ver drongen en voorlopig met de tweede plaats op de ranglijst genoegen moest nemen. Hij mocht nog van geluk spreken, dat hij Van Duyl op "t nippertje versloeg, want anders zou ook Boersma hem voorbij ge streefd zijn en Van Amen was dan derde geworden. Dat Van Soelen tegen- Boersma verloor was niet vreemd, want eerst, genoemde is een nieuweling dp ka- dergebied. Hij weerde zich kranig en bleef maar een handjevol caram boles van zijn totaal verwijderd. Van Amen speelde uitgesproken slecht van het begin tot kort voor het ein de van deze partij stond Van Duyj op winst. Hij had feitelijk deze ont moeting in zijn.zak toen de Schie dammer er totaal uitraakte en in drie beurten maar zeven caramboles scoorde. Van deze situatie maakte Van Amen gretig gebruik om een dreigend gevaar af te wenden. Hij had veel beurten nodig voor Van Amen zijn partij veilig had gesteld en daardoor ongeslagen bleef. Lies hout zorgde voor de verrassing. Hij opende het gevecht met Barzilay, die in deze wedstrijd maar niet op gang kan komen, met een serie van 156. Vermoedelijk werd Barzilay daardoor zo overrompeld, dat hij geen mogelijkheid zag om zich .e herstellen en /net grote achterstand ging hij ten onder. Het duel tussen Horsten en Van Gils was spannend en heel lang was niet te zeggen wie er 20U winnen Na zestien beurten was de stand met 275 tegen 275 nog gelijk. Toen kreeg Van Gils een goede kans, maakte zich los van zijn tegenstan der en zorgde met een slotserie van 73 aan alle twijfel een einde. Vol gende week dinsdagavond wordt de wedstrjjd voortgezet. De uitslagen: Roersma 400 400 23 102 17.39 Van Soelen 300 274 23 72 11.82 v. Amen 400 400 26 47 15.31 v. Duyl 300 296 26 56 11.38 Lieshout 400 400 13 156 30.76 Barzilay 400 136 13 37 10.45 Van Gils 400 400 19 73 21.05 Horsten 400 295 19 67 15.52 Voor morgenochtend half elf is de promotiewedstrijd voor de re serve eerste-.klas var»., de-KNVB ingelast tussen de Musschen 2 en Excelsior 3. De ontmoeting is op het terrein aan de Olaegaarde. ROTTERDAMSCHE HUISHOUDSCHOOL GEVRAAGD PER 15 AUGUSTUS: praktjjkdïpioma Boekhouden \'ereist. (salarisgrenzen 194.iot 432.50 per maand 5.6 compensatie A.O.W. -f- vakantiegeld) PER 1 SEPTEMBER: bÜ voorkeur met diploma B.K, voor Inrichtingen (salarisgrenzen ƒ226.— tot ƒ310.— per maand 4- 5.6 compensatie A.O.W. 4- vakantiegeld) Inlichtingen bij en sollicitaties aan de directrice Mej. J. E. Redeke, Graaf Florisstraat 45, Tel. 33432. ST/woSSs Voor opleiding op diverse afdelingen van ons Rotterdam-kantoor vragen wij enige (mannelijk of vrouwelijk) die dit jaar het eindexamen Mulo zuilen doen. Persoonlijke aanmelding tijdens kantooruren (behalve 's-zaterdags) of schriftelijke sollicitaties aan de N.V. INTERNATIONALE CREDIET- EN HANDELSVERENIGING „ROTTERDAM", Afd. Personeelszaken, Westerstraat 29, Rotterdam. 13S1 GEMÈÈNTE ROTTERDAM Het Gemeente-Energiebedrijf vraagt voor de gasfabriek Keilehaven enkele voor het schoonhouden van Kantoorlokalen e.d» Leeftijd boven 23 jaar. Werktijden: van 7.15-16.30 uur (zaterdags van 7.15-11.30 uur). Weeklonen: f 46,56 - f 50,88. te vermeerderen met een tijdelijke toelage van3%. Persoonlijke aanmelding elke werkdag van 9-13 uur (zaterdags van 9-12 uur) en elke woenf» lagavond van 7.30-9 uur bij het bureau PersonFcïvoorziening. kamer 333, Stadhuis, botterdam. Keileweg Rotterdam-W Fabriek v. Chemische en Farmaceutische proöukten vraagt: met en zonder diploma M-U.L.O, leeftijd: 1620 jaar. Degenen, die binnenkort bun eindexamen afleggen, worden eveneens uitgenodigd hun. sollicitaties in te zenden. Salariëring afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Met gemaakte' vakantie-afspraken kan rekening worden gehouden. Ir» ons bedrijï is plaats voor Dairies, die nog niet eerder als zodanig werkzaam zijn geweest, kunnen bij ons een prima opleiding tot verkoopster omvangen.. Bij gebleken geschiktheid kan aan stelling volgen als hoofd ver koopster. Sollicitanten zullen wij gaarne ontvangen op ons hoofdkantoor, Willebrordusplein 19, Rotterdam-N., van 8.3016 uur. VAN DER MEER EN SCHOEP N.V. Instrumentenfabriek Van Essen N.V.. Delft, West- landseweg 7 (tel. 01730—20025) vraagt voor zo spoe dig mogelijke indiensttreding: Mondelinge (uitsluitend 2—6 en 3—6 tussen 29 en 20 uur) of schriftelijke sollicitaties bij de heer J. Oosthoek, Rodenrijsestraat 79a. Rotterdam, tel. 81416. Sollicitaties ook aan Westlandseweg 7. Delft. Spreekuur directeur, maandags v. 14-16 en 19-21 u. Middelgroot handelskantoor te Rotterdam vraagt voor spoedige indiensttreding voor Ned., Duits en Engels, en Brieven met voll. inl. onder verm, van laatst genoten salarij onder nr. 9882 bureau van dit blad. Vfet vakentieafspr. wordt rekening gehouden safaris naar bekwaamheid. SCHOOL VOOR SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGEN W. Buytewechstraat 45 - Rotterdam 2 j. dagcursus A.M. en BM.,lesgeld naar inkomen 1 j. dagcursls V.D. lesgeld 5.— p maand jdagcursus M.D. lesgeld 6.p. maand 3 j. avondcursus V.D. lesgeld ƒ3.p. maand •1 j. avondcursus M.D. lesgeld 2.50 p. maand 1 j. avond voorbereidende klasse lesg. 3.p. maand Voor de dagcursus A.M., B.M. en V.D. kan een stu diebeurs worden aangevraagd bij de Raad van Be stuur voor de Zeevaart, Groot Hertoginnelaan 186, Den Haag. Spreekuur directeur, maandag van 14-16 en. 19-21 u. Gevraagd voor het te bouwen sport- fondsenbad in Rotterdam-Zuid Dienstverband ongeveer l1/^ jaar. Sollicitaties met opgave van leeftijd en verlangd salaris te richten aan de Secretaris van de Raad van Beheer van de N.V. Sportfondsenbad Rotterdam-Z., p/a Stadhuis - kamer 22^B Coolsingel, Rotterdam 1. N.V. Nederl. Tank-, Apparaten- en Machine fabriek „NETAM" van Helmontstraat 33, Postbox 6017, Rotterdam-W. vraagt voor uitbreiding van haar tekenkamer: a. Constructeurs b. Tekenaar-constructeurs c. Tekenaars Voor de functies, genoemd onder A en B wordt diploma H.T.S. afd. Werktuigbouw kunde en enige jaren tekenkamerpraktijk vereist, terwijl ervaring op het gebied van voertuigtechniek tot aanbeveling kan strekken, voor haar afd*. Verkoop: d. Allround techn. commerc. kracht Ervaring op net gebied van transport- materieel vereist. Tevens, kunnen worden geplaatst: e. Enige assistenten (vrl. of mnl.) in de leeftijd van 16 tot 21 jaar, voor administratieve werkzaamheden. (Met of zonder Ulo-diploma). f. Steno-typiste (Ned.) Leeftijd tol 21 jaar, met Ulo-diploma. g. Machine- en Constructie bankwerkers h. Plaatwerkers i. Draaiers f. Ketel ma kers k. Ongeschoolde arbeiders voor transportwerkzaamheden cn corvee- werk. Uitvoerigeschriftelijke sollicitaties richten aan de afdeling Personeelszaken. UNILEVER N.V. Bij UNILEVER N.V. bestaat voor meisjes, die het tl.L.O.-dlploma hebben behaald, de mogelijkheid om per. 1 SEPTEMBER OF EERDER geplaatst te worden? met bij gebleken geschiktheid aantrekkelijke promotfe mogelijkheden;. Gedurende deze opleiding, die bij het Instituut Scheevers wordt gegeven, zal hetzelfde salaris als aan de onder a. genoemde meisjes worden, betaald. Inlichtingen over toekomstmogelijkheden en voorwaarden worden gaarne verstrekt dagelijks van 9-22 uur en van 2-4 uur. AMSTERDA Wij vragen ter uitbreiding van onze studio, eventueel op free-ïance basis Alleen zij, die voldoende praktijkervaring hebben, gewend zijn zelfstandig te werken en fn staat een vlotte en moderne stijl te brengen, komen in aanmerking. Tevens hebben wij plaats voor die reeds voldoende ervaring hebben om onder leiding eenvoudig werk uit te voeren en de gelegenheid willen aangrijpen om zich verder te bekwamen. Brieven, zo mogelijk met bijvoeging van enig recent werk, of" persoonlijk bezoek na telefonische afspraak, aan Alta's Reclame Advies- en Adver tentiebureau, N.Z. Voorburgwal 298, A'dam, Tel. 46229-47777.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1959 | | pagina 1