Sollied. Kunstkring gaat het jubileum-seizoen PHILIPS NJflÜ in Orion pullovers Gusto-muziek blaast voor 't laatst op oude instrumenten Uit de eerste divisie RCH bij Peek&Cloppenburg Plaats voor nieuwe leden Draaf er een lamp in.... r KLEUTER KLEDING Zware tegenstand voor de handbal-teams 't WOLHUIS v. tLIEPEN Hermes herenmode-tip AGENDA SYY naar Vitesse Strijd rond de korven anssen Vrijdag 18 september 1959 - met uitgezochte serie voorstellingen Inzinking Dure avonden Onze Speciaisleii P.v.d.A.-vrouwen in het nieuwe seizoen Fiets gevonden Koe op rails yj my, mfdy vS W/U »^;;becuï Pr-gUi 9 Diefstallen Brandjes Toneel van Voetlicht Open Deur Dienst Derby Bij 50-jarig bestaan in 't nieuw PULLOVERS en VESTEN Uniformen Koffiesoos van en E. Burgerlijke stand EersJ,e PT^concert Ierse minister bekijkt Schiedams perronscomplex Dronken op de fiets in Passagetheater De Sclitedainse Kunstkring gaat opgewekt cn vol zelfvertrouwen het nieuwe toneelseizoen in, dat een jubileumseizocn" zal zijn, daar de Kring in december vijfentwintig jaar zal bestaan. Het zit er financieel niet in dat de Kunstkring dit jubileum viert met feesten of speciale voor stellingen. Het bestuur heeft ge meend de viering te moeten zoeken in het brengen van een reeks extra- sterke voorstellingen. Vier voorstel lingen van de In Schiedam bijna niet te krijgen beste Nederlandse gesub sidieerde gezelschappen als de Haagse Comedie, de Nederlandse Comedie en Toneelgroep Theater, verder een voorstelling van het Rot terdams Toneel en als „luchtige toets" liet optreden van het cabaret van Wim Sonne veld en de Hoofdstad- Operette. De serie wordt geopend door de Haagse Comedie op donderdag 1 ok tober met een opvoering van „De dag van Talavera", daarna komt op 1- november de Nederlandse Come die, mogelijk met het stuk van Mo lière dat de première nog moet be leven. flet programma vermeldt verder: op 2? december cabaret van Wim Sonneveld, op welke avond het jubileum dan. herdacht zal worden; op 21 januari de Hoofdstad-Operette met „Sissi". op 25 februari het Rot terdams Toneel, op 31 maart de To neelgroep Theater en tenslotte op 28 april weer de Haagse Comedie. De stukken zijn nog niet vastgesteld, omdat de Kunstkring een keus wil maken uit de premières van dït seizoen. Een agenda dus, die veel Hoe staat het met de Schiedamse Kunstkring in dit jubileumjaar? pieker niet onbevredigend," meent Kunstkring-voorzitter D. J. Schoon hoven. „We zitten nu met een in zinking in het ledental, maar die zullen we zeker wel te boven komen." Deze „inzinking" is voor een groot deel te wijten aan de op komst van de televisie, die nogal wat trouwe toneelkijkers thuis houdt. Maar de televisie is in Nederland nog in opkomst en Is zo nog een nieuwtje. Amerika, waar de T.V. al gemeengoed is geworden, heeft ge leerd, dat de belangstelling voor het kyk-kastje met dc blauwe ruit na verloop van tyd gaat tanen en dan krijgt het toneel weer nieuwe kan sen. Zo is het afgelopen toneel- seizoen een topperiode geworden, wat het bezoek betreft. De heer Schoonhoven is dan ook van mening dat over enkele jaren de belangstel ling voor dc kunstkringen zal stij gen. Hij toont zich zo een onver slagen optimist, die o.a. ook vast houdt aan de hoop dat Schiedam nog wel eens een schouwburg zal krijgen. Maar het aantal vrije voorstellin gen neemt toe, er komen meer ge- zeischappen, al dan niet gesubsi dieerd en het amusementsbedrijf neemt steeds in omvang toe. Is er in de toekomst nog plaats voor een „uitkoop-vereniging" zoals de Schie damse Kunstkring er een is? „Onge twijfeld," vindt de heer Schoon hoven. Er zijn nog vele Schiedam mers die het zeer bezwaarlijk vinden om naar de Rotterdamse theaters te gaan en die het toneel in eigen stad I willen beleven. Bovendien is het voor velen kennelijk aantrekkelijker om op lang van te voren vastgestelde data naar een uitvoering te gaan, aan dat men een eigen programma gaat uitkiezen m de veelheid van culturele gebeurtenissen in bijv, Rot terdam. Zonder Kunstkring komen velen er niet toe om naar toneel te gaan kijken. Een andere factor is dat men bij de Kunstkringen goed koper terecht kan dan hij de „vrije voorstellingen"; het verschil is aan merkelijk. Hier komen wjj op het financiële terrein. Dc Schiedamse Kunstkring kan alleen zo goedkoop werken, wan neer gerekend kan worden op uit verkochte zalen. Anders loopt men financieel risico's. Wanneer men weet dat de pry zen van de toneel gezelschappen in de laatste drie jaar byna vyftig procent zijn gestegen er dat een avond al gauw op tweedui zend gulden komt te staan, dan kan (Advertentie LM,) PHILIPS men begrijpen dat het bestuur wel eens moeite heeft om de eindjes aan een te knopen. Dus uitverkochte zalen zijn ge boden en daar mangelt nog wat aan De „wachtlijsten" voor leden uit het verleden zijn voorbij. Dat men vorig seizoen de zalen nog steeds bijna geheel gevuld heeft gekregen, komt doordat ook aan niet-leden kaarten verkocht konden worden. Nieuwe leden zyn daarom van harte welkom bij de Schiedamse Kunstkring. Mogelijk dat onder dc meuwe ingezetenen, bijv. in .Nleirw- land, er belangstelling bestaat voor de Schiedamse Kunstkring. „Het zou erg prettig zijn wanneer we dit jubi- Jeumselzoen kunnen ingaan met een volgeboekte ledenlijst," verklaarde voorzitter Schoonhoven. (Advertentie LM.) in: ZUIVER TERLENKA WOL, ORLON, EN .DRALON, minder kosten meer Echt dubbel gemoraliseerd- Het mooiste van het nieuws te een. ongekende sortering en zeer voordelige prijzen! BROERSVEST 4 De eerste bijeenkomst van de Vrouwengroep van de PvdA in het meuwe seizoen is op donderdag 24 september in het Volksgebouw. Mevr, N. Bakker-Pott zal een in- Jejdmg houden over het leven van Albert Schweitzer. Op 29 oktober Is de jaarvergadering. Voor deelname aan een cursus in t opknappen van kleine karweitjes in huis kan men zich opgeven bij het secretariaat. Voor de Schiedamse handbal-elf tallen staan zondag weer veertien wedstrijden op bet programma. Da mes 1 van DWS ontvangt de sterke Animo-ploeg die over gevaarlijke j speelsters beschikt, In de Schiedam- i se voorhoede zal de stuw N. Robart ontbreken, daar ze rust moet houden. Ook de Wilton-dames krijgen het moeilijk tegen Hygiea 2, de reser visten van een van de sterkste da- mesploegen van Nederland. Ook hier een wijziging in de voorhoede, waar nu E. de Groot, van UVG overge- komen, staat opgesteld. Bij de heren heeft Wilton 1 na de laatste monsternederlaag de ploeg op vijf plaatsen gewijzigd. In de voorhoede staan nu weer opgesteld I W. Post en P. v. d. Gaag, achter N. j Vons en A. Engelbrecht en in hel I doel M. v, Krugten. Maar of deze wijziging inhoudt-dat van het sterke Dynamo in Rotterdam wordt gewon. i nen, is een andere kwestie. DWS J komt In ongewijzigde opstelling uil en krijgt het eveneens moeilijk te gen de reserves van Actief. Van UVG ontvangen de dames ADO 2 uit Rotterdam en zullen hun uiterste best moeten doen. om niet weer een nederlaag te lijden. De heren moesten thuis de volle winst kunnen behalen op St. Lode wijk 4. Dames 2 van Wilton speelt thuis en moet kunnen winnen van Dynamo 2 terwijl de reserve-dames van DWS het niet makkelijk krijgen tegen St Lodewyk. Heren 2 van DWS zal de punten wei moeten achterlaten bij Dynamo 2 in Rotterdam. Voor de jeugd staat op het pro gramma: dames-junioren DWS— Meeuwen, UVG-^Spartaan, UVG 2— Spartaan 2 en bij de heren-junioren Wilton en Vires et Celeritas— Een gemeentewerkman heeft bij f het uitbaggeren van een sloot ten r westen van de Poldervaart een fiets opgehaald, merk J, L. B. De trein uit de richting Delft had gistermorgen enige vertraging door dat er in Kethel een koe op de rails liep. Ter hoogte van de Kerklaan zag de bestuurder het beest. Hij stopte de trein en heeft het dier wegge jaagd. (Advertentie I.M.) (Advertentie IM.) en daarom moet U er Zaterdag bij zijn, want dan begint de grote partijverkoop van slaapkamerkleedjes. Een enorme sortering slaap kamerkleedjes in dubbelzijdige, wollen met witte franje en wollen kleedjes met vaste rug. Een grote collectie in diverse maten, in moderne dessins en kleuren. En dit is een van de tientallen mogelijkheden uit deze partij: wollen kleedjes 50x100cgu met witte franje, van 6.98, voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint deze grote verkoop van deze bijzondere ifflB) ri Jj collectie slaap- ffiyJjrfi&jZ kamerkleedjes, 5(bG OOcm, voor De heer A. B. R. v. d. J: uit Rot terdam heeft aangifte gegaan van diefstal van een gouden ring uit 2ijn jekker, die hing in het kleedlokaal van de N.V. Töns aan de Oudedijk. Mevrouw T. v. R.—W. vermist een bruinieren portemonnaie en een dames-armbandhorloge uit het kleed lokaal van de N.V, Kester aan het Broers veld, Uit de garage onder zijn woning aan de Vellevest is gisteren de fiets gestolen van de heer P H. C. van W. van D, Du Pont High Bulk de beste kwaliteit „orlon", prachtig afgewerkte V-hals, gemakkelijk w-baar-^ „ieuw assortiment rsk.eufen exclusieve P 4 C Pr'is j Hermes-DVS ontvangt zondag de al-oude tegenstander RCH aan de Damlaan. De Haarlemmers hebben deze competitie nog geen overwin ning kunnen boeken, maar hun deel cijfers, zes voor en acht tegen wijzen er op dat deze ploeg toch niet zo mak kelijk te kloppen is. De blauw-wit- ten hebben dan ook nog niet gewon nen, De wedstrijden tussen RCH en Hermes-DVS hebben zich in de ge schiedenis steeds gekenmerkt door sportief, goed spel en veel spanning en het is nu al te voorspellen dat de aanstaande wedstrijd dezelfde ken merken zal vertonen. Daarbij kan de Hermes-ploeg zich herstellen van de wel heel ongeluk kige wedstrijd afgelopen zondag in Deventer gespeeld. Stopper Jan Rij ke is toen slachtoffer geworden van de onprettige sfeer, die er tijdens de wedstrijd geheerst heeft. Het derde elftal is vrij en het vierde, dat met een mooie overwin ning is gestart, ontvangt zondag om 10 uur op het Sportpark Harga HlON een niet te onderschatten tegen- petitie reeds van zich hebben doen horen. De SW'ers gaan er prat op deze competitie nog ongeslagen te zijn. Het zal niet makkelijk zijn om dit succes te handhaven, maar het kan by ongeval: G.G. en G.D. Tui n laan 80, telefoon 69290. Politie-alarmnummer 64666. Apotheker nachtdienst: M. M. H. Evers, Lange Haven 81. E.K. Leeszaal en Bibliotheek. Dam, geopend iedere dag (behalve maandag) van 9.30 tot 16.30 uur en iedere avond (behalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur: zondags gesloten. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven: ge opend maandag van 19—2030 uur; dinsdag van 9.30—16.30 uur en van 19—20.30 uur; woensdag van 9.30—16.30 uur; donderdag van 9.30—12.30 uur; vrijdag van 9.30—16.30 uur en 19—20.30 uur; zaterdag van 9.30—16.30 uur. Zondags gesloten, Stedelijk Museum: „Stoute kinderen, zoete kinderen", dagelijks 1017 uur. woensdag en zaterdag ook 19—22 uur. Zondag 1217 uur. BIOSCOPEN Passage. 2 en 8.15 uur: „Und abend* in dit Scala". MoQopole. 2. 7 cn 9.15 uur: „Mara- caibo". DIVERSEN De Ark, 7.30 uur; DOK. Openbar» les. Jeugdhaven. 8 uur: HBSS. Leden vergadering. Chr. Soc. Bel. 8 uur. SRB. Leden vergadering. in de woning van de heer J. van Slobbe. Burg. van Haareniaan 1435 brak gistermiddag een brandje uit in de keuken, toen dc vitrage bij het gasstel vlam vatte. Er ontstond scha. de aan het schilderwerk. De bewo ner bluste het vuur zelf. Omstreeks half zes moest de brandweer een brandje blussen in <ie Nieuwe Mathenesserstraat. Een hoop afval was hier aangestoken door jon gens. In het Singelplantsoen ont stond een brandje bij een aantal groentekisten. De Brandweerkazerne is daar vlak in de buurt, zodat de brandweermannen konden volstaan met een paar emmers water. De toneelvereniging „Het Voet licht" geeft op zaterdag 19 septem ber in het Volksgcbouw een opvoe ring van ..Liefde is geen speelgoed" van Willem van Boxtel. Aanvang echt uur. In de Open Deur Dienst die zoo wel, wanneer de rood-groene ploeg, dag 20 september in de Grote Kerk De reserve-teams van Hermes- DVS ontmoeten elkaar zaterdagmid dag om 4 uur op het terrein aan de Havendïjk voor een plaatselijke der by. Beide elftallen komen op volle sterkte in het veld: het 2al een span nende stryd worden, waarvan de uitslag echt niet te voorspellen valt. De rood-groenen gaan 2ondag op bezoek bij Vitesse in Arnhem, een ploeg die op eigen terrein moei lijk te slaan is. De Arnhemmers hebben in Van der Horst en De Kleermaker twee bijzonder rappe vleugelspelers, die in deze com- die in dezelfde opstelling van vo rige week uitkomt, dé hele wed strijd op volle toeren draait SW 3 gaat een moeilijke uitwed strijd tegemoet tegen Leerdam Spori 2 en SVV 4 speelt om tien uur aan de Poldervaart tegen Laakkwartier 3. De voorpostengevechten in de korfbalcompetitïe hebben plaatsge vonden en die zijn voor Schiedam en Succes niet ongunstig uitgeval len. ODI kwam met twee nederlagen minder goed voor de dag. En daarin zien we zaterdag nog geen verande ring komen, ook al spelen de CKB- wordt gehouden, spreekt ds. A. A. Wildschut uit Amsterdam over .Rondleiding in God's kathedraal". Aanvang zeven uur. ers hun eerste wedstrijd op het nieuwe terrein. De tegenstander is namelijk HKC uit Hardinxveld, een club. die zich niet gemakkelijk laat slaan/Succes staat eveneens voor een zware op gaaf. Het moet op bezoek bij WION, een tegenstander van jaren her, die meestal als overwinnaar uit het strijdperk trad. De minst moeilijke wedstrijd heeft op het gezicht Schiedam, dat de nieuwe club DKV uit Dubbeldam ontvangt. Voor de lagere twaalftallen zijn vastgesteld USVSucces 2, Rozen burg 4—Schiedam 2, Het Zuiden 6— Succes 3, 't WaterschipÖDI 2, Maassluis—ODI 3. jeugd Velox Succes 3 en aspiranten Schiedam a Velox a. Succes aOSCR b. ODI a Oranje Nassau b en Rozenburg d— Succes b. (Advertentie l.M:) Zojuist ontvangen In wol. Orlon, Draion, Banton, Mohair enz. Exclusieve modellen in verrassénd nieuwe kleuren Import uit vele ïan den van bekende mer ken, zoals Vetrix Bleyle, Mantex Du botes HOOGSTRAAT Op 1 oktober bestaat Gusto's Muziekvereniging vijftig jaar. In 1909 opgericht door 24 werk lieden van de werf „Gusfo" is zij nu uitgegroeid tot een korps van 32 man met nog een tam boerkorps van 16 leden. En dat hier een bloeiende vereniging baar gouden jubileum gaat vie ren, blijkt wel uit de aard van de feestelijkheden. Op de grote jubileum-avond in de Riviera-hal op 3 oktober blaast Gusto's Muziekvereniging namelijk voor het laatst op de oude Instru menten (daarbij zijn er nog enkele die dateren uit de beginjaren!). Het hele korps, uitgezonderd de tam boers, krijgen dan nieuwe instru menten - ongetwijfeld een goed be gin voor de volgende vyftlg jaar. Het korps gaat dan over van. hoge op lage stemming. Dit is niet alleen een eis van de moderne tijd, maar ook praktisch, want voortaan zullen Gusto's muzikanten dan ook kunnen optreden in kleinere combinaties op feestavonden e.d. Het „blazen" is in die vijftig jaar wel heel wat vooruitgegaan, hetgeen wel in de eerste plaats te danken is aan het werk van de heer J. K. C. Karsseboom, die het korps 44 jaar lang leidde. en die nu ere-dirigent is. Als dirigent heeft men nu een lid van de Koninklijke Militaire Kapel, de heer B. Boerman. Ook voor en kele leden van het korps is het niet gebleven bij musiceren uit liefhebbe rij. In de loop der jaren zijn er enke len naar het conservatorium gegaan. Uiteraard heeft ook deze vereni ging goede en slechte jaren gekend, maar de jubileumjaren behoorden vrijwel altijd tot de eerste. Zo orga niseerde „Gusto" bij het twintig jarig bestaan een groot nationaal concours voor harmonie-, fanfare- en zanggezelschappen in het Volks park. Daaraan bewaart het bestuur de beste herinneringen. Waarom nu niet iets dergelijks? „Toentertijd in het Volkspark hadden we daar een mooie ruimte voor." zegt het bestuur, „de muziek werd alleen gehoord door het betalende publiek. Het is ook niet voor niets dat we het gou den jubileum vieren in de Rivièra- hal. Er komen zo'n 1200 mensen, en daarvoor weten wij in Schiedam geen. zaal." By het veertigjarig jubileum kre gen de muzikanten uniformen, In de beginjaren al was men er toe over gegaan om niet meer uitsluitend le den te werven bij „Gusto", maar ook mensen van buiten het bedrijf kon den toetreden. Nu werkt ongeveer een derde van het aantal leden in dat bedrijf. De band met de werf Gusto" bleef echter wel bestaan. Niet alleen dat men geldelijke steun kreeg, ook het repeteren gebeurt nu weer in de kantine. In het prille begin was dat ook het geval, maar in de loop der jaren is men ook de gast geweest in lokalen als „De Vriendschap" aan de Nieuwe Haven, Musis Sacrum aan de Korte Haven, café Vredebregt in de Boterstraat en Eureka in de Willem Brouwerstraat. Het korps is bij vele uiteenlopende gelegenheden een gewaardeerde gast en dat dit niet alleen in eigen stad het geval is, blijkt uit het re sultaat van een concours van de Al gemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen in mei van dit jaar. Toen bereikte „Gusto" de Ere-afde ling Harmonie. Voor de muziekvereniging is er ook in dit jubileum-jaar dus alle reden om feest te vieren. Dat gebeurt dus op zaterdag 3 oktober in de R*i- vièra-hal. wel een heel andere om geving dan het schaftlokaal van de werf Gusto" op 1 oktober 1909. waar de vereniging werd opgericht. Het bestuur, bestaande uit de he ren J, Lalau sr.. notulist, W. Storm, musicaris, A. J. Hendriks, alg. secun dus, A. Mol, tweede penningmeester, I\ Krommenhoek, secretaris, K. J. Veithuizen, voorzitter en C. A.' v. Dommelen, penningmeester, reeï- pieerl zaterdag' 26 september van drie tot vyf uur in „De Kroon". Bij de feestelijkheden an Rotterdam treedt voor de pauze „Gnsto" op, daarna is er de revue „Jubelklan ken" van Roland Wagrler jr. De interkerkelijke organisatie „Jeugd en. Evangelie" heeft gister avond in de Westfrankenlandse- straat 40 een. koffiesoos geopend. Voortaan staan de deuren daar el ke donderdagavond vanaf negen uur open voor alle jongelui. Vooral voor jeugdige kamerbewoners kan deze koffiesoos eeir gezellig contact punt betekenen. „Jeugd en Evangelie" was al een aantal jaren bezit- mri, zomerkam pen, clubavond?;- maar nu wil men de activïte: Vjt buiten kerkelijken ui tbr- (Advertentie t RENAULT agent Het nieuwe perrons-complex van het station Schiedam blijkt het show stuk te zijn van de Nederlandse Spoorwegen, dat ook hoge buiten landse belangstelling trekt. Zo komen morgen de minister van verkeer en energie van Ierland en zijn echtgenote, mr. en rnrs. Ers- kine-Childers een kijkje nemen, waarbij zij gedurende 10 minuten op het perronscomplex rondgeleid zullen worden door de president-di recteur van de N.S. ir. C. J. Loh- mann. GEBOREN: Petrus G. W. K... z. van T. F. M. Bruggeling en J, M. Hoogervorst; Peter, z. van J, H. Kleijnjan en M. de Lange: Johanna, d. van - G. A. Domen!e en M. E. Lei nes; Trudi, d. van P. Dijkshoorn, en J. G. van Kekem, ONDERTROUWD: J. A. Carels, 24 jaar en M. van den Berk, 2t jaar; A. Koops, 30 jaar en J. M. Be- zemer. 24 jaar; L. van der Land. 36 jaar en C. W. van Dijk. 32 jaar; G, J, Jans, 19 jaar en L. Limburg, 19 jaar; J. C. Le end erts. 26 jaar en R. V. Hiilff, 22 jaar; J. W. W. van Oudgaarden, 37 jaar en J. A. Frij- link, 30 jaar; J. van de Reep, 25 jaar en P. van Meeteren, 21 jaar: J. J. F. van de Reep. 22 jaar en M. J. van Spankeren, 21..jaar; G, J. W. Viveen, 54 jaar en H. C. van Tricht, 52 jaar; G. van Vliet. 32 jaar en M. M. de Koningh, 33 jaar; E. Wapenaar, 22 jaar en L. P. Roe iers. 20 jaar. GEHUWD; J. A. Stoutjesdijk, 26 jaar en K. H. Verhaeren, 21 jaar; C. P. Gijzen, 25 jaar en A. M. Fre- deriks. 27 jaar: J. H. Koks. 24 jaar en J. de Jong. 26 jaar: W. M. A. van der Heiden. 24 jaar en M. L. M. van Steenoven. 18 jaar; J. A. W. van Da len, 31 jaar en T. C. E. van der Minnen, 28 jaar; N. W. J, van der Stap, 26 jaar en N. Bezemer. 22 jaar; J. Barvoets, .25 jaar en M. C. Kruse, 22 jaar; A. Piiïer, 43 jaar en G de Boer, 25 jaar; A. Schaper. 39 jaar en M. van Hoogdalem, 29 jaar; L. J. van de Wateren, 39 jaar en K. van Schijndel. 46 jaar; K. Ver meulen, 53 jaar en C. Wouters, 44 jaar; J, Grüdelbach, 23 jaar en G M. Zandbergen. 22 jaar; A. J. Feeï- ders, 27 jaar en H. P Koppenha- gen 19 jaar; A. den Uyl. 25 jaar en J. Snijders, 27 jaar. De wielrijder J. van S. reed gis teravond in beschonken toestand in de P. J. Troelstralaan. Hij botste te gen de 66-jarige bromfietser C. J A. Kruintng die kwam te vallen en waarbij het linkeronderbeen brak. Hij is in het Gemeente Ziekenhuis behandeld. De wielrijder werd ter ontnuchtering naar het Politiebureau gebracht. T-TET is een beetje beschamend, nog A steeds te moeten erkennen, dat het muziekonderwijs op de scholen bij ons, Nederlanders, zo ontzaglijk ver ten achter staat bij dat van bijv. de Duitse of Engelse onderwijsinsti tuten. Rondkijkend in het stampvolle Passagetheater, waar gisteren het eerste jeugdconeert door het R.Fb.O. werd gegeven, viel het ons op, hoe- veel kinderen er zijn, die totaal on voorbereid op een ingrijpende ge beurtenis als een concert toch is, worden losgelaten. Kinderen die, in hun verbazing om wat zij zien en. horen, onrustig worden en willen praten, eenvoudig omdat elke ontvan kelijkheid voor het luisteren hun vreemd is. Wij weten het: er is geen beginnen aan. de enorme achterstand in te halen, maar de dag vóór een jeugd coneert zouden tóch tenminste de leerkrachten der uitgenodigde scho len hun pupillen kunnen inlichten over wat er te gebeuren staat. Hoe men zich tijdens een concert behoort te gedragen en waarom. Had men dit ingezien, dan zou het de dirigent Frans Moonen gemakkelijker geval len zijn, de toelichting bij de uit te voeren werken te geven en het musi ceren 2ou voor de orkestleden ook aangenamer zijn geweest Wat wij echter wel hebben kunnen begrijpen, was, dat ondanks de mooie uitvoering van Ravèls „Ma mère L'oye" de kinderen te lang viel. Voor een ongeoefend oor is deze muziek te iijnzinnig en te weinig spectacu- iair. Aan Mozarts „Serenata not- turna m D is natuurlijk ook elke grofheid vreemd, maar de korte delen houden de aandacht beter Vast en de solistische passages brengen, ook visueel, meer afwisseling Het slotnummer, „Les Préludes"' van Liszt was eveneens een uitstekende keuze, hoewel het concert toen juist te lang geduurd had om dit stak noe geheel het bedoelde effect te doen sorteren. Wy hechten er bijzonder veel waarde aan, dat de jeugd in staat wordt gesteld, concerten te' bezoeken. Maar dat daartoe een betere voorbe reiding nodig is, bleek gisteren weer evident. ELLY SALOMé (Advertentie l.M.l Kfevrij Uw bril bij de BRILMIJ - Kruiskade 73. Ziekenfondsle

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1959 | | pagina 2