-Hier. Plezier Nieuwe, forse aanpak van groter wordend probleem Trainer Hans Croon heeft nieuwe ideeën opgedaan Ruïne Mathenesse wordt opgeknapt ROOK MET Bestrijding luchtverontreiniging Opstijgende warmte van raffinaderijen veroorzaakt cumulus-vorming Vorming van de jeugd is belangrijk E. v. d. Giessen is 25 jaar in dienst bij HAV-bank Packed with Pleasure Schiedam-Sparta op L J Koeriersters Bestu urdersbond NW had "n gunstig jaar Autobotsing bij knipperbollen - tijdens studiereis in Engeland-- Schaap overreden op spoorlijn Wedvluchten van „De Postduif" Door „HelinmïïÜ-vrijwilligers HONKBAL Regen breekt partij W. J. A. v. d. Vaart overleden SCHIEDAM LEVENSPOSITIE distillateur-likeurstoker VERHARDING AANGEBODEN Maandag 11 juli I960 VLAAKDINGEN. De uitbreiding van de industriële be drijvigheid en de daarmee gepaard gaande grotere concentratie van mensen (met o.a. een toeneming van het verkeer) in het Waterweggebied bevordert de luchtverontreiniging. Hoewel de laatste jaren de bedrijven met eigen maatregelen al een be langrijke bijdrage hebben geleverd aan de bestrijding van de luchtverontreiniging is het gevaar niet denkbeeldig, dal in de toekomst de thans voor de mens nog niet gevaarlijke toestand wel nadelige gevolgen voor hem kan hebben. Dit moet uiter aard worden voorkomen. Daartoe wordt thans de bestrijding van de luchtverontreiniging opnieuw fors aangepakt. Althans, nu 2let men dat in de praktijk. Want al jaren wordt aan dit probleem aandacht besteed en vooral het laatste jaar is dit door op het terrein van de volksgezondheid werkzame' autoriteiten intensief ge beurd, waarbij de hulp van het KNMI te De Bilt en van TNO, Delft, is ingeroepen. Bij het in kaart brengen van de resultaten van de waarnemingen en verrichte metingen kwam men on der andere tot de conclusie, dat een bepaald gebied meer last had van de luchtverontreiging dan een ander; en dat los van de windrichting. Dit is het uitgangspunt geweest van nieuwe (theoretische) onderzoe kingen. Op iniatief van TNO, Delft, kwam een „stuurgroep Nieuwe Wa terweg" tot stand, waarin hooglera ren, metereologen, chemici, etc. zit ting kregen. Men wandelde vele da gen in deze contreien rond en bij het vaststellen van de gezamenlijke waarnemingen werd de hypothese opgebouwd, dat de olieraffinaderijen warme lucht ontwikkelen, die een cumulus-vorming veroorzaakt, waar door de uitlaatselen van in totaal vele duizenden pijpen niet kunnen ontsnappen. De juistheid hiervan gaat men IJlt bet uitgebreide jaarverslag over bet jaar 1959 van de N.V.V.- Bestuurdersbond Schiedam blijkt dat de afdeling in het afgelopen jaar een ledenwinst van 149 heeft ge boekt en op 1 januari 1960 5.476 le den telde. De winst viel vooral-toe aan de aangesloten Alg. Ned, Bouw- bedrljfsbond, de Centrale van Zee varenden ter Koopvaardij en Vis serij en ook de Alg. Ned. Metaal- bedrjjfsbond, deze laatste met 2.640 leden ver-uit de grootste aangesloten organisatie. De ledenwln-aktie heeft daartoe bijgedragen, In verslagsjaar heeft de Stichting Scholendienst alle activiteiten in Schiedam moeten staken bij gebrek aan belangstelling. Was reeds een jaar tevoren beslo ten om geen nieuwe klassen van de Arbeidersavondscholen en de Kader- scholen te organiseren, toch zou by wijze van proef een twee-jarige cur sus worden gehouden waarin proble men van „Mens en maatschappij" behandeld zouden kunnen worden Ook dit is geen succes geworden, zodat tot likwidatie van de Stichting besloten werd. De Coop. Ver. voor Uitvaartver zorging betrok in september een ei gen gebouw in Rotterdm. De Rotter- damse-afdeling bestaat al 25 jaar, doch de Schiedamse pas 5 jaar. Er zijn 762 leden, dit aantal Is voor uit breiding vatbaar. Door de afdeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden werden 16 kinderen uit gezonden met totaal 738 verpleegda- gen. „De lichamelijke gesteldheid van de kinderen blijkt hoe langer hoe beter te worden, maar aan de geestelijke gezondheidszorg zal nog in grotere mate aandacht besteed moeten worden," zo wordt opge merkt. Ook het NVV-tbc-fonds „Zon nestraal" voorziet nog steeds in een dringende behoefte. Het aantal pa tiënten liep scherp terug, maar dit is mede te danken aan nieuwe be palingen. Voor de Vrouwenbond N.V.V. was 1959 een jaar vol activiteiten en het ledental steeg van 385 tot 401, Door de afdeling is een zeer groot aantal bijeenkomsten gehouden. Ook voor „Jonge Strijd" was het een gunstig jaar. De verschillende groepen hadden niet te klagen over belangstelling. Dit zijn de instuif- groep CU? leden), de handenarbeid, de tafeltennis-, de modelbouw- en de judo-groep. In het Volksgebouw kwam men geregeld bijeen. Rotterdam kan van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten 13.600,000,— lenen a 4'A procent. Van dit bedrag is 2.000.000,bestemd voor de bouw van diverse scholen in sys teembouw, ƒ1.600.000,— voor het tweede gedeelte van de bouw van het Caïandlyceum en ƒ10.000.000,— voor de financiering van kapitaals uitgaven van het eerste halfjaar thans onderzoeken, waartoe onder leiding van prof. dr. H. P. Berlage van het KNMI een zoon van de grote bouwmeester bijzondere meetapparaten zijn geconstrueerd. Een viertal studenten ip de metereo- logie van prof. P. Groen van de V.U. te Amsterdam Is aangewezen om on der de algemene leiding van prof. dr. Berlage metingen te verrichten, waarmee vanmorgen in Vlaardingcn is begonnen, nadat men in de afge lopen weken nauwkeurig de plaatsen heeft bepaald, waar deze moeten worden uitgevoerd. Gedurende acht weken worden de ze metingen zowel op de noordelijke als op de zuidelijke oever uitgevoerd, waarvan men verwacht de invloed van de cumulus-vorming te kunnen bepalen. Hetgeen dan tegelijkertijd een verklaring zou kunnen vormen voor het merkwaardige feit. dat men vaak boven of in de nabij heid van de raffinaderijen kan. vaststellen, dat plotseling daar de windrichting anders wordt of is dan elders. Er moeten dus wei bepaalde stromingen zijn Als deze theorie wordt bevestigd «n daar twijfelt men nauwelijks meer aan zullen (zo mogelijk nog In augustus) een aantal proefnemin gen met ballons worden genomen. Deze zullen door de meteorologische dienst van de Luchtmacht op het ter rein van de Shell worden opgelaten. Met behulp van instrumenten zal de loop van deze ballons worden gere gistreerd. Is aldus de oorzaak van het niet kunnen ontsnappen van schadelijke gassen vastgesteld, dan vertrouwt men ook de juiste tegenmaatregelen te kunnen nemen. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D Tuiataan 80, telefoon 6629G. Politic-alarmnummer 64666. Apothekers nachtdienst: Apotheek Gouka» Hoogstraat 29. R.-K, Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve maandag) van 9.30 tot 1630 uur en iedere avond (behalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20 30 uur. 's Zondags gesloten. Gemeentelijke Openbare Leeszaal cn Bibliotheek, Lange Haven, geopend maandag van 19 tot 2030 uur, dinsdag van 930 tot 16 30 en van 19 tot 20.30 uur, woensdag van 9.30 tot 1630 uur. donderdag van 9.30 tol 12.30 uur. vrijdag van 9 30 tot 16.30 en van 19 tot 2030 uur, zater- dag van 9-30 tot 1630 u. 'sZon* j dags gesloten s sted. Museum: gesloten. BIOSCOPEN Passage. 2 en 8.15 uur: „Alleen op de wereld". Monopoie, 2. 7 en 9 15 uur: „Black board Jungle". (Advertentie LM.) Bij de knipperbollen op het Ru bensplein botsten zondagmiddag om streeks vijf uur de auto's van de heer IV. W. u»t Rotterdam cn de heer S. V. K. uit Hellevoetsluis op elkaar, doordat een voetgangster twijfelde bij het oversteken. De auto van de heer W, werd aan j do achterzijde aangereden door dc auto van de heer K. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De inzit tenden bleven ongedeerd. „Er moet meer aandacht aan de jeugd besteed worden", zCgt Hans Croon, die juist terug Is van een studiereis naar Engeland waar hij de gast was van de Football Association. „In Engeland oefent de jeugd al op vroege leeftijd, daar krijgen de be kwaamste jongeren *n speciale trai ning van gerenommeerde oefenmees ters. Clubs trekken jlie bekwame jongeren aan en belangrijke prof- teams hebben veel van deze knaap jes die tot de „vaste staf" behoren. Daar wordt ook zoveel aandacht aan de opleiding van de jeugd besteed dat finalewedstrijden tussen school teams soms negentigduizend toe schouwers trekken". De jeugdige oefenmeester van SW Hans Croone zegt dit en hij beklem toont dat htf vast en zeker van plan is het geleerde op de jengd van SVV te gaan overdragen. Van grote betekenis acht by het dan ook dat binnenkort 'n aantal A-junloren In de hoogste teams kunnen worden ge plaatst. „Een trainer moet niet uit sluitend naar de resultaten van het eerste elftal kyken", zegt hij en met voldoening releveert hij de goede sa menwerking met de juniorleiders, waardoor SW er laatst In slaagde de boventoon te voeren In het lande lijk toernooi van 't Gooi. Hans Croon is van mening dat de resultaten er komen als de basis bij het jeugdwerk gelegd is. Daarom acht hij het van grote betekenis dat hij in Engeland heeft kunnen erva ren dat men daar de jeugd leert op el ke plaats in *t team te kunnen voet ballen. „Dat geeft ze meer routine, maar spelinzicht, meer vrijheid van spelen en wat heel belangrijk is, men kan het team gemakkelijker als team laten spelen. Als er een speler uit valt kan prompt een ander zijn plaats innemen. Er kan gemakkelij ker geswitcht worden en het is mo gelijk het stopperspilsysteem zeer gevaarlijk uit te voeren. Als de linksbuiten de rugdekking van de spil neemt, gaat de linkshalf naar de plaats van de linksbuiten en de linksachter neemt de vrije plaats van de linkshalf in. Dat verrassende in het spel is hier niet mogelijk, maar het gaat wel als de spelers op elke plaats kunnen spelen. Dat kan de jeugd wel leren en daarom moet een voetballer niet voor zijn negentiende jaar aan een bepaalde plaats in het team gewend raken". Opbouw van SW Met een dergelijke (min of meer revolutionaire) Ideeën is Hans Croon teruggekomen om zich weer met energie aan de bouw van SW te wijden. Hans Croon behaalde het groot diploma voor oefenmeester In het National Recreation Centre te Lilleshall.. „Ik heb nu alle diplo ma's" zegt hij achteloos alsof zulks niet voor een 25-jarige oefenmees ter van grote betekenis Is. Hans Croon is dan ook een Ijverige voet balleerkracht. HU heeft meermalen geponeerd dat de Nederlandse oefen- meesters meer buiten de grenzen moeten kijken om studiemateriaal op doen voor de Nederlandse clubs. De heer E. S. v. d. Giessen, thans distrlcls-lnspecteur bU de N.V. Le vensverzekering-maatschappij HA\ - bank en de N.V. Assurantie Ml) Nieuwe HAV-bank te Schiedam, heett zUh zilveren jubileum bij de bank gevierd. Zaterdag was er in Rotterdam een receptie, waarbij de vele relaties en ook de medewer kers uit de buitendienst de jubilaris kwamen gelukwensen. Maar tevoren is de heer Van der Giessen, in ge zelschap van zjjn echtgenote in een meer besloten kring op het hoofd kantoor gehuldigd. De hoofd-directe ui', de heer G. W. van Bergen Walraven sprak de jubi laris toe en roemde hem om zijn or ganisatorische kwaliteiten, waardoor hij de onder hem resorterende mede werkers tot grote activiteit bracht Als blijk van waardering voor het vele werk voor de HAV-bank ver richt, werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. De heer N. Guls sprak namens de chefs van de binnendienst en bood een fraai bloemstuk aan. Namens net Departement Schiedam van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel over handigde de secretaris, de heer 1». de Roos de zilveren legpenning en het getuigschrift. Tot slot sprak de heer B. F. J. van den Hoek namens een deputatie van de binnendienst en offreerde een geschenk-bon. Vandaar de tochten naar Zweden en Engeland. Er staat een demonstratie van Croon voor Westham United op het programma. Er volgen nog bezoeken aan Duitsland, Hongarije en mis schien de Wereldkampioenschappen in Brazilië. Aan het bestuur van de KNVB deed Croon dan ook het ver zoek die uitzendingen van Neder landse oefenmeesters mogelijk te maken, maar de suggestie is nog in onderzoek. Inmiddels studeert hij in zijn En gelse. Franse, Duitse en. Russische werken over voetbal. Hij zou met 'n Schiedamse arts gaarne een periodie ke controle op de conditio van de be taalde voetballers willen houden. Binnenkort begint hij met de vrij willigers weer aan de extra oefen bijeenkomsten in de vroeger mor genuren. Zjjn Ideeën over de ontwikkeling Zondagavond is op de spoorlijn DelftSchiedam een schaap dood gereden. Kort tevoren had de be stuurder van een trein de politie ge waarschuwd, dat dit dier zich op de spoorlijn bevond, maar toen de po litie ter plaatse kwam, was het schaap al overreden door een andere trein. Op de Rotterdamsesüjk is zater dagavond omstreeks half negen een hond doodgereden, waarvan de eige naar onbekend is. Het is een witte keeshond (reu) met een zwarte vlek op de kop. De 56-j"arige mevrouw J. P. B.-B. is zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf op een trottoir van de Hoofdstraat gestruikeld en gevallen, waardoor zij haar rechterarm brak. De GG en GD heeft haar naar de dr. Nolet-stichting gebracht, waar zij <s behandeld- van het voetbal en zyn ervaringen in Engeland heeft hU tijdens de stu dieweek van de Bond van Neder landse oefenmeesters uiteengezet. Die ideeën zullen weerklank vinden want de redactie van het officieel orgaan van de KNVB „De Sportkro niek" heeft aan Hans Croon het ver zoek gedaan zijn theorieën ten bate van de Nederlandse voetbalwereld in een aantal artikelen uiteen te willen zetten, zodat de mening van de jonge en actieve oefenmeester van SW binnenkort by alle voetbalfunctiona rissen op tafel zal kómen. Dc P.V. „De Postduif' heeft zater dag deelgenomen aan twee wed vluchten. Met 99 duiven werd gevlo gen vanuit Tilburg, een afstand van 62 km. Gelost werd om 1 uur; eerste duif 14 3226 uur; laatste duif 15.01,09 uur. Uitslag: 1 3 17 J. van Rossen en Co., 2 23 25 M. Broekhuizen, 4 7 8 12 A. Faas en Zn., 5 18 H. J. Tjaden, 6 16 P. J. v. Eyk, 9 21 22 G. Rietveld. 10 19 20 24 P. Sprong, 11 Chr. Zwei stra, 13 14 15 A. Krouwel. Met 24 duiven werd gevlogen van uit Orleans, een afstand van 480 km; eerste duif 14.41.15 uur; laatste duif 15,09.23. Uitslag: 1 6 M. Broekhuizen, 2 3 G. Roetveld, 4 A. Faas en Zn., 5 P. Sijrong. CF FILTER Onlangs hebben de leden van de 1 adviseur van „Helinium", de drie oudheidkundige vereniging „Helt nium" aan het Schiedamse gemeen tebestuur het voorstel gedaan waarin zy lieten uitkomen dat zjj gaarne bereid zijn fle ruïne van Ond-Mathe- nesse aan de Broersvest te reinigen en een aantrekkelijk uiterlijk te ge ven. B. en IV. hebben hun instem ming met de plannen van „Heimium" betuigd. Vanavond beginnen de wer kers van „Helinium" reeds met de activiteiten heu deze week hebben drs. Verhagen, de wetenschappelijk De tuindertjes in het Schooltuinen-complex bij de Vïj/sluisen hebben za terdagmiddag druk bezoek gehad »a,i ouders en vriendendie eens kwa men kijken hoe zij in het afgelopen seizoen hebben gewerkt. De oogst aan bloemen is niet groot geweest door de langdurige droogte, maar met de groenten ging het wel, zodat w tal van Schiedamse gezinnen- nu van de eigen tuin wordt gegeten. De regen heeft de stemming van honkballend „Schiedam" totaal be dorven. Voor het eerst was „Schie dam" weer in topvorm en het werd duidelijk dat Sparta 3 het slachtoffer zou worden van het herstel van Schiedam, zodat onze stadgenoten de onderste plaats van 2 A zouden kun nen verlaten. Tot teleurstelling van de Schiedammers gelastte de scheidsrechter de wedstrijd Sparta 3 —Schiedam in de zesde inning op verzoek van de Spartanen af m ver band met; de regen die de strijd al gedurende anderhalf uur had beïn vloed, Schiedam stond toen met 365 voor. Het resultaat van Schiedam 2 tegen Ondina in Viaardingen zater dagmiddag verzachtte de teleurstel, ling enigszins. Met 013 won Schie dam 2 een no hit-no runzege. Neptunus 3-DHS 26-4 DHS heeft een teleurstellende reis gemaakt naar het sterke derde team van Neptunus, dat nog een goede kans heeft op het kampioenschap en daarom met een zo sterk mogelijk negen-tal in het veld verscheen, In dc eerste inning maakte Neptunus maar één punt; maar in de derde inning maakte DHS veel veldfouten. Vooral ds achtervanger had z'n dag niet. Neptunus scoorde toen liefst 16 punten. Wel wisten de Schiedam mers in de laatste inning de honken vol te krijgen, doch dat leverde maar twee punten op. Bod Sordijn was na de blessure ditmaal weer van de partij. Wcrpersresultaten. DHS: K. Kers- semcyer 4x3 slag, 14 x 4-wjjd, 9 hongslagen tegen. Neptunus: H. Smit 4x3 slag, 9 x 4-wijd, 4 honkslagen tegen. Neptunus 2DRZ Tegen het sterke Neptunus 2 was DRZ niet in vorm. Wel konden de roodwitten de tegenstander tot de vijfde innings gelijkwaardig partij geven, maar daarna plaatste Nep tunus dertien honkslagen waarvan liefst twee homeruns. De Rotterdam mers kwamen 22 maal aan slag. Het scoreverloop is: Neptunus 3 0 4 0 18; DRZ 0 0 0 2 0 2. Werpersresultaten: Grunneweg (DRZ) 5x3 slag, 12 x 4 wijd en 15 honkslagen tegen; De Graaf (DRZ) 5e innings 1x4 wijd en 3 honkslagen tegen; Noordzij (Neptunus 2) 10 x 3 slag, 9x4 wijd en 2 honkslagen tegen, Schiedammers H. Apen, II. J. Kaal en Chr. de Roo een gesprek met de directeur van gemeentewerken lr. S, Moesker ca tuinarchitect J, J. Schip per over de te verrichten werk zaamheden. Begonnen wordt met het schoon maken van het gehele gebied op of om de ruïne. Het vuil zal worden weggereden. Daarvoor is mankracht en zijn kruiwagens nodig. De Schie damse leden van „Helinium" zullen dan ook een beroep op de medewer king van de Vlaardmgse leden van de vereniging doen, zodat het werk vlotter kan geschieden. Van het ge hele gebied zullen de planten wor den verwijderd omdat de organische zuren van de struiken het steen aan tasten. Alle losse stenen zullen naar een bepaalde plaats worden ge bracht Dan zal de gehele nune zorgvuldig worden afgestoft. Als de voormalige burcht geheel schoon is: zal worden bezien in welke mate het gebouw kan worden hersteld. Wel zijn de leden van „Helinium" niet bevoegd tot een grondige restau ratie, maar zij kunnen wel de ste nen in de goede vorm opstapelen, de stenen in de gaten plaatsen cn voor zover mogelijk restaureren. Dat is mogelijk doordat de profielen van poortjes, kijkgaten, trappen e.d. nog goed zichtbaar zijn. Bovendien zal de heer J. G. N. Renaud, kenner van kastelen in Nederland, adviseren bij het herstel. Het ligt niet in de bedoeling van de leden van „Helinium" om een speurtocht naar historische vondsten te gaan ondernemen. In eerste in stantie zal slechts worden getracht de ruïne zo goed mogelijk te con- - secr. Kath. Kring - Op de begraafplaat* Crooswijk Ie Rotterdam is zaterdag ter aarde be steld de heer W. J. A. van der Vaart, die vorige week geheel onverwacht in Schiedam op 63-jarige leeftijd la overleden. De heer Van der Vaart was een van de oprichters van de Katholieke Krrng Schiedam en is van de op richting af secretaris van de Kring gebleven. Voor de meeste leden was hij een figuur op de achtergrond, maar zijn mede-bestuursleden kun nen getuigen van de grote energie en kennis waarmee hij zich aan die taak in de katholieke .culturele leven in Schiedam heeft gewijd. Door zijn onkreukbaarheid en ook diepe menselijkheid werd hij hoog-'' lyk gewaardeerd. De overleden is in Rotterdam ge boren. maar vestigde zich reeds in 1030 in Schiedam. Esperauto-agendo Merkredon, Ia 13an de julio.Klub- vespero. Priktraktado de graxnati- kajo ce kino v. Gink, Ploegstraat 19. Es tas la lasta kunveno antau Ia ferlo, do venu. serveren. Aangezien de leden van „Helinium" echter menen dat nog veel van Schiedams historie in de bodem rond het oude kasteel te vin den moet zijn zullen zij het graaf werk niet achterwege laten als de mogelijkheid zich voordoet Rondom het huis van de stichteres van Schiedam, Vrouwe Aleid van Henegouwen, bevond zich vroeger 'n gracht die als Broersvest ook ten de le stadsgracht was. Men veronder stelt dat de bodem van de vroegere gracht nog wel verrassingen zal her bergen. wordt geboden aan een die over de nodige ervaring beschikt Spoedige indiensttreding gewenst. Sollicitaties onder nummer G 713 aan het bureau van dit blad. Voor het verharden van uw terrein of opslagruimte het zelfde resultaat als met hoogovenslakken, tegen zeer lage prijs. Eventueel voor u te verwerken. Brieven onder no. G 712 aan het bur. van dit blad. Adverteren doet verkopen Permanent wave Permanent: Dames, voor een ?oede permanent en prettige bediening: kapsalon J. de Ruiter, Lange Kerkstraat 13. Permanent vanaf ƒ8.-— com pleet. Telefoon 6 68 35.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1960 | | pagina 1