De St. Janssteeg is al drie eeuwen oud Gevacolor KENT KENT KENT KENT KENT soit* L H. C. v. d. Gaag heeft 300 plantensoorten in zijn tuin Rijke variatie uit vele landschappen méér vakantievreugd door animo-zegels i i Grond op Rozenburg: te laat in bezit J. Kreuger overleden AANWINSTEN Gem. Bibliotheek Meer schade dan buit bij inbraak Volgegi'oeid Benzinebrandje bij slopen van auto Grond voor garage in Nieuwland Burgerlijke Stand STADSONTWIKKELING Diefstallen Elders op tijd voor plannen Meisje botste met fiets tegen auto Kleuter aangereden door kinderfiets B. W. Feuth overleden Koeriersters S0LEX-«° UNIQUE (afd. motoren) Voor ,ERRES" televisie en Radio TYPISTES Adverteren Woensdag 13 juli 1960 3 TOT voor enige tijd zou het mij niet mogelijk ge weest zijn de Sint Janssteeg te tekenen zoals op de plaat te zien is. Toen stond er nog een pandje op de hoek van de Breedstraat en de St. Janssteeg, dat thans is gesloopt. Hierdoor is het mogelijk geworden de steeg over een grotere breedte te overzien. Boven de huisjes steken de toren van de Grote Kerk en het koepeltje van het Zakkendragershuisje uit. Over de Sint Janssteeg valt niet bijzonder veel te vertellen. De bronnen hieromtrent zijn zeer schaars. Alleen dr. K. Heeringa in „Schiedam vóór 1600" ver meldt er toch iets van. De Breedstraat waar de Sint Janssteeg op uitkomt is al van heel oude datum en liep evenwijdig aan de Zïjlsloot. De huizen langs deze sloot vormden later de Zijlstraat. Hier was ook het Roode Meer, dat waarschijnlijk langs de oostkant van de Breedstraat gelopen heeft van do brug tot aan de steeg, die later St. Janssteeg ge noemd is, verder liep het water door deze steeg. OP een kaart van Bol-Es komt een gedeelte ervan nog als sloot voor. Er waren in deze buurt ver schillende sloten die in de Raamsloot geloosd wer den. In 1595 is bij het uitdiepen van de Raamsloot de „brug van de Vuijck" als grens van een der percelen van de aanbestedingen genomen, en toen de stad in 3596 de vrijheid nam om de Vlaardmger- dijk (later straat) door te graven, om door het bin nenstromende vloedwater een molen in beweging te brengen, zijn er dammen gelegd voor „de brug bezij den de Vuijck" en voor de sloot strekkende achter het huis van „de Vuijck". Vervolgens is de bansloot van de Vlaardingse poort tot genoemde brug uitgediept. Het is merkwaardig dat op de huidige dag ook nog een oude watermolen staat, naast Hotel Beyersbergen aan de Vlaardinger- straat. Dit is vermoedelijk op dezelfde plek waar de molen van 1596 heeft gestaan want een andere door laat voor het water wordt niet vermeld. De oude „waterkoommolen" die er thans nog staat en als berg ruimte dienst doet is van veel jongere datum, n.l, uit 1789. Octave DeConïnck. (Advertentie LM.) ƒ6.25 spoorgeld in N.S.-coupons óf ƒ5.in contanten VRAAGT DE WINKELIERS! Bellen bü ongeval: G,G. en GD. Tuinlaan 80, telefoon 69290. Foiitie-alarmnummer 64666. Apothekers nachtdienst: Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. R.-EL Leeszaal en Bibliotheek, Dam geopend iedere dag (behalve maandag) van 9.30 tot 16.30 uur en iedere avond (behalve woens- dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur. 's Zondags gesloten. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven, geopend maandag van 19 tot 20.30 uur, dinsdag van 9.30 tot 16,30 en van 19 tot 20.30 uur, woensdag van 9.30 tot 16.30 uur, donderdag van 9.30 tot 12,30 uur, vrijdag van 9.30 tot 16.3Q en van 19 tot 20.30 uur, zater dag van 9.30 tot 16.30 u. 's Zon dags gesloten. Sted. Museum: gesloten. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8,15 uur: „Alleen op de wereld". Monopole, 2, 7 en 9.15 uun „Black board Jungle". DIVERSEN De Ark (Kethel), 8 uur: Afscheid ds. E. J. Oomkes. In de Cemecnte Bibliotheek zijn de volgende nieuwe studiewerken te verkrijgen: Wijsbegeerte-Godsdienst: Existen tiële zin en onzin. Bos: Het Rationa lisme, zes belichtingen; Aan de jonge lingen, Basilius de Grote. Sociale en medische wetenschap pen: The law and the profits, Par kinson; Statistik im modernen Wirt- schafts-und Soziallcbe, Kellcrer; Ze delijke opvoeding, Brillenburg Wurth; De patiënt thuis, Meyboom. Toegepaste wetenschappen: T.V.- storingen vinden en verhelpen, Jan sen; Recepten uit de Deense keuken, Andersen; Traditie en vernieuwing, Dooyes; Tapijten, Rooy-Berlage; Rubber, Derks en Bergeyk. Kunst; Boukuns in Suid-Afnka, Bierman; Dl. 2, Baden-Württemberg, Fflaz, Saarland, Reclams Kunst- führer; Portret en. atelier, Maywald, Letterkunde: Jan van Nijlen, Du bois; L'alouette, Anouilh; Geplukte bloemen, Fort; Spoken en sproken, Hoffman: Kokkels, gedichten, Bern- lef; Liedjes, Corte; Verzamelde ge dichten, Engelman; Zelf-kant, Pedro- li; Het dier heeft een mens getekend, Schierbeek, Land- en volkenkunde: Grieken zijn geen goden, Doolaard; Belgie, Henrot; China, Gillhausen en Heldt. In het kantoor van de distilleer derij en likeurstokerij N.V. Herman Jansen in de Zijlstraat is vannacht ingebroken. Er werd daarbij meer schade aangericht dan gestolen. De inbrekers konden aan de ach terzijde van het kantoor een raam opschuiven en zo binnen komen. Al le kantoorruimtes werden overhoop gehaald. De stalen bureau's werden opengebroken, waardoor voor enige honderden guldens schade is veroor zaakt. Hier en daar namen de in brekers wat geld weg In totaal 93 gulden. Een btfzonder merkwaardige tuin heeft de.heer H. C. v. d. Gaag aangelegd op het terrein van de schooltuinen achter de Flat Vijfsluizen. Vijf jaar lang heeft hij daar vrijwel elke vrije dag - of elk vrij uurtje, aan besteed, maar het resul taat is dan ook bijzonder boeiend. Op een grote platte grond die hij ons van zijn tuin Het zien staat duidelijk aange geven, hoe dit enigszins drie hoekige terrein is ingedeeld. Achtereenvolgens zijn er stuk ken grond met plantengroei van heide, bos," wegberm, ak kerland, moeras, duin, een kruidenhoekje en een gedeelte met buitenlandse gewassen. De heer v. d. Gaag is onderwijzer *an de Jan Ligthartschool B en dat 2yn botanische tuin ook voor het onderwijs van de grootste betekenis kan zyn, is duidelijk. Niet minder dan driehonderd verschillende soor ten planten z|jn in de tuin te zien uiteraard steeds gerangschikt naar de omgeving waarin zy voorkomen. Op een betrekkelijk klein oppervlak Is hier dan ook een weelderige vege tatie ontstaan: voor de liefhebber een buitenkansje, om dicht byeen de verschillende planten van b.v. de belde te kunnen bestuderen. Uiteraard is de grond van de schooltuinen niet geschikt voor een ze uiteenlopende plantengroei. De beer v, d. Gaag zag er echter niet tegenop, om de geschikte grondsoort zelf aan te voeren, Manden vol veen haalde hij daarom van de moeras sige grond in de buurt van Goude rak om zijn moeras-tuintje in te richten. Daar kwam nog bü dat voor het moerasje de grond natuurlijk, vochtig moest blijven méér water rijk dan de omgeving (de afdeling heide bv.) de heer v. d. Gaag kocht een baal cement, haalde er emmers zand bij en begon te metselen. On der het vijvertje kwam een gemet selde bodem, die doorliep tot onder het moerassige stukje grond. Weke lijks moet het water nu worden aan gevuld met zo'n tien emmers, want het grondwater is voor de planten nu natuurlijk niet meer bereikbaar! En dat de heer v. d. Gaag.succes heeft met zijn vijvertje bewijst nu een prachtige bloeiende waterlelie. De „duinstreek" is nu helemaal v?lffegroeid met ouu de duindoren, die |»ter oranje hessen geeft, de gele hoornpapaver, een vrij zeld zame plant, en vele andere soorten. BU elke plant to de tuin staat een 8l°kje met de naam van het gewas erop geschilderd. Op het gedeelte „heide" zien we prachtige korenbloemen, die de heer v, d. Gaag als zaadbolletjes vond langs de akkerweïde. Een. school jongen vond tussen het kippevoer "een soort zaad dat hij niet kon thuis brengen zijn onderwijzer wist het; boekweit, een gewas dat vroeger veel verbouwd werd (grutjes), maar nu steeds zeldzamer wordt. Prachtige kleurendia's heeft de heer v. d. Gaag gemaakt van zijn tuin. „Zeker van de Floriade", zeggen de kijkers dan wel eens! Bijzonder boei end is bet, een facet van deze tuin te bekijken, liever nog dan het geheel te bezien, waarbij de fraaie plantjes en bloemen verloren dreigen te gaan in de veelheid, Met de week wisselt het aanzien van de tuin bloemen raken uitge bloeid nieuwe komen uit. En ook het aantal planten neemt gestadig toe. Schoolreisjes leveren veelal wel een aanwinst op voor de heer v. d, Gaag, en ook zijn eigen vakanties uiteraard. Een paar berkjes van en kele decimeters hoog bracht hy mee van een dichtbegroeid pad in Bra bant nu zijn ze in zijn tuin bijna twee meter hoog geworden! Het is wonderlijk, maar deze veelsoortige vegetatie doet het uitstekend in de tuin! Kennissen brengen vaak iets mee uit het buitenland. Zo staan er nu planten uit Zuid-Frankrijk, Zwitser land en Oostenrijk in de afdeling „buitenlandse gewassen". Soms weet de heer v. d. Gaag niet wat het pre cies is dan moet hij afwachten tot de plant in bloei komt, dan wordt het gemakkelijker om dat vast te stellen. Uit Zwitserland staat er de stengelloze gentiaan, „ik ben be nieuwd of hij het hier zal doen", zegt de heer v. d. Gaag. Wie, tot nog toe heeft alles het gedaan behalve dan één keer, toen zijn zoon uit Canada wat zaadjes naar hier stuurde. Vroeger had de heer v. d. Gaag met de leden van de Jeugdbond voor Natuurstudie een dergelijke tuin in het schooltuinen complex, dat lag op de plaats van de huidige Slachthuislaan. Toen dat com plex na de oorlog werd opgeheven, heeft hij vele planten nog vandaar kunnen overbrengen. We geloven niet dat hij er nog spijt van heeft dat hij die andere tuin moest verlaten, want op die nieuwe plaats heeft hij alle eer van zijn werk. Van de kinderen die de schooltui nen bewerken zijn er natuurltfk ook heel wat die belangstelling hebben voor deze botanische tuin. en dan even komen kijken. Mocht er ook van andere kant belangstelling voor bestaan: de tuta is altijd toeganke lijk, ook voor groepjes schoolkin deren. Op het terrein van de ijzer- en staalhandel Jac. van Gelderen aan de Jan van Riebeekweg ontstond gis termorgen een brandje, toen het per soneel bezig was met het slopen van een auto. Een vonk van een bran dersapparaat kwam in de bezine- tank van de auto terecht, waarin nog wat benzine zat Het brandje werd geblust door de brandweer die hier door een nevelspuit gebruikte De brandweer moest ook een verhitte ruurstoföes snel afkoelen, daar deze gevaar liep te exploderen. (Advertentie Ï.M.) KLEURENFOTO'S vergroot tormaat Gevacolor kleurenloto'* 9x9 cm. 9X13 cm. vroeger 1.8e jzZto BS Ct. 8 a et. Gevacolor roltilms 4- X €,5 cm. x 6 en 6x9 cm. 3JS5 s&ëo 2.80 2 95 Gevacolor klelnbaeldfilmo 20 opnamen 36 opnamen 3.60 5.60 Ontwikkelen 1.80 duizendmaal mooierI De firma van der Ende's Reisbu reau en Touringcarbedrijf te Schie dam heeft aan het gemeentebestuur verzocht om een perceel grond, groot 175 ra2, gelegen aan de Piersonstraat, tussen de Colijnstraat en de Mgr. Nolenslaan, in erfpacht te mogen ontvangen zulks ten behoeve van het garagebedrijf dat in de naastgelegen percelen zal worden gesticht, B. en W, hebben geen bezwaar het verzoek in te willigen tegen de ge bruikelijke voorwaarden. Uitdrukke lijk wordt er echter bij aangetekend dat het hier een perceeltje grond be treft dat aanvankelijk niet voor het openbare verkeer was bestemd. Wel zijn B. en W. bereid de grond via een voetpad te verbinden met de wegen, maar verdere aanspraken geeft het erfpachtrecht niet. Voor verdergaan de voorzieningen is een andere over eenkomst nodig. GEBOREN; Carolina E. dochter van P. L. Bokhorst en W. M, van Troost; Angela A. dochter van S, H. Guliger en J, Bijloo; Kené Ph. zoon van E. A. Haverbeke en Ph. van Om meren; Geert M. zoon van G. M. F. de Keulenaar en E. van Bekkum; Eduard J. zoon van I. Hoogendam en A. Keldermans; Dirk A. C. zoon van S. Krouwel en I. H. van Kluijve; Karla dochter van L. Rietdijk en J. P. van Tilborg; OVERLEDEN: Stolk. J. M. eehtge. N. A. van Leeuwen 61 jaar; P. Gïes- selbach 58 jaar; A. Trie! 72 jaar; C. van der Sijs wed. A. Blijdorp 81 jaar; W. Rodenberg 83 jaar; A. van den Ham 61 jaar; C. Th. Spuij, echt genoot P. C. van Gelder 63 jaar. HOOGEVEEN Gistermiddag stak de vijfjarige Arie Kroezen ter hoogte van de ouderlijke woning plotseling de straat over, nadt hij een eindje met een melkboer was meegereden. De jongen werd aange reden door een personenauto en op slag gedood. Deze week zijn in. Vlaardingen de metingen begonnen op acht plaat sen rond en op de terreinen van de olieraffinaderijen als onder deel van het onderzoek ten be hoeve van de bestrijding van de luchtverontreiniging in het gebied van de Nieuwe Waterweguican- van we eerder uitvoerig melding hebben gemaakt De daarbij ge bruikte apparatuur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut be staat uit een windsterkte meter, een richtingaanwijzer en een ap paraat vaor het bepalen van de vochtigheidsgraad ven de lucht (een Asman-pygrometer). Eén van de uitgekozen meetpunten was de punt van de Vlaardingse Maas boulevard nabij het Wagenveer waar bij windkracht acht snuf felaar" F. R. Quast (rechts) en student Fr. Brons hun gegevens verzamelden en ijverig noteerden. (Advertentie IJd.) de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import CyJ vihAJ. Blok^ Insp. Dierenbescherming In de nacht van maandag op dins dag is in het St, Franclscnsgasthuis te Rotterdam overleden de inspec teur van de Dierenbescherming in Scbiedam de heer J. Kreuger. Sinds geruime tyd verbleef de heer Kreu ger in het Rotterdamse ziekenhuis; vrijdag werd hy daar zestig jaar en zondag werd zijn toestand plotseling ernstiger. Aan het eind van dit jaar zou de heer Kreuger veertig jaar In dienst bü de PTT ztfn geweest. Vrij dagmiddag zal het stoffeiyk over schot op de Algemene Begraafplaats aan de Vlaardingerdljk te Schiedam ter aarde worden besteld. De heer Kreuger heeft grote ver diensten verworven als inspecteur van de Dierenbescherming, Zijn wo ning in de St. Annazusterstraat was vele malen een compleet dierenasiel waar zwervende en zieke dieren een goede verzorging genoten. Ook was hij steeds voor controle op de behan deling van dieren op pad. Naast z|jn vele werk voor de dierenbescherming was de heer Kreuger tevens nog functionaris van enkele andere orga nisaties o.a. van de personeelsvereni ging PTT en van de chr. muziekver eniging „Harpe Davids". Van de heer C. H. is de bromfiets gestolen die niet op slot in de West molenstraat stond. De heer B. S. ver mist zijn fiets die hij niet op slot in de gemeenschappelijke kelder aan de Hogenbanweg had neergezet. Hoewel Rotterdam In 1959 in het algemeen op tijd gronden voor het uitvoeren van zijn plannen kon ver werven, is dit niet gelukt met de gronden voor de aanleg van het lateraal kanaal op Rozenburg en met de terreinen ten westen van het Botlekgebled. Aldus blijkt uit het thans gepubliceerde jaaroverzicht van Stadsontwikkeling over de grondpolïtiek van de gemeente. Door de lange duur van de on derhandelingen die tot het vaststel len van de plannen moeten leiden, is onvoldoende tijd overgebleven, om de betrokken terreinen op Rozen burg op het gewenste tijdstip in handen van de gemeente te bren gen, zo zegt het verslag. Afgezien van dit geval zijn de vooruitzichten voor 1960 niet on gunstig, zij het dat wederom op be langrijke schaal het middel van fei telijke inbezitstelling gehanteerd zal moeten worden. Op 2 januari van dit jaar werd over grondverwerving onderhandeld in de volgende gebieden: Lateraal kanaal (onteigening in behandeling bij hoger bestuur); Hoogvliet (onteigening Oude- ïand in voorbereiding); verbreding Haveuspoor en om geving; Lombardijen (in het kader van de onteigening); Groot-IJsselmonde (in het ka der van onteigening); Polder De Esch; Polder Prins Alexander I (ont eigening in behandeling bij hoger bestuur); Polder Prins Alexander H; Doorbraak Westblaak; Westzeedijk en omgeving (ont eigening in voorbereiding); Achterhaven/Coolfaaven (ontei gening in behandeling bij hoger bestuur) Oost-Abtspolder (onteigening in voorbereiding) Hoek van Holland (voorname lijk staatsgronflen); Beerenplaat; diverse verspreide gebieden. In het hoofdstuk gronduitgiïte stelt Stadsontwikkeling de vraag o£ niet moet worden geconstateerd, dat ei in Rotterdam niet voldoende schade loosstellingen aanwezig zijn, zodat bij gebruikmaking van de kemfi- nancieringsregeling tot verkoop van de bouwterreinen op prijsbasis 1946 ware over te gaan. Bij uitgifte van grond in de Spaansepolder wordt zuinigheid be tracht, omdat het nog geruime tijd zal duren alvorens nieuwe indus triegebieden aan de Rechter Maas oever ontsloten kunnen zijn, In het algemeen worden thans slechts nieuwe vestigingen in dit gebied toegelaten wanneer vaststaat dat een vestiging in Rotterdam ge wenst is en dat men aan de Rech ter Maasoever gebonden is. Op de Mathenesserweg is gister middag de 16-jarige Jeanne Engels man uit de Edisonstraat op de fiets tegen een bestelauto gebotst, die achteruit een parkeerkom uitreed. Zij viel en liep vermoedelijk een hersenschudding op. Een ziekenauto vervoerde haar naar het Coolsingel- ziekenhuis. Op de Westvarkenoordseweg is gistermiddag de 3-jarige Harry Klein, die daar woont, tegen een kinder fietsje gelopen, dat bereden werd door een jongen van 8 jaar. De kleu ter viel en brak daarbij vermoede lijk het rechteronderbeen. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. In de ouderdom van 66 jaar is overleden de heer B. W. Feuth, me de-directeur van Hoyman en Schuur- man's Scheepsagentuur N.V. te Rot terdam. Meer dan veertig jaar is hij aan het bedrijf verbonden geweest. De begrafenis vindt morgen om twaalf uur plaats op het rk. kerkhof aan de Nieuwe Crooswijkseweg 123. De eerstvolgende expositie in het AMVJ-gebomv, Mauritsweg 2, is gewijd aan werk van de Rotter damse kunstschilder Hans Hazen- broek. De expositie wordt dins dag 19 juli 's avonds om kwart over acht geopend in de conver- satiezaal van het AMVj-gebouw. Met droefheid geven wij U kennis, dat nog onver wacht zacht en kalm van ons is heengegaan onze lieve zorgzame moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder, zuster, be huwdzuster ANTJE LEEF LANG weduwe van Cornells van der Vlies in de ouderdom van bij na 90 jaar. Uit aller naam: A. van der Vlies De begrafenis zal plaats hebben vrijdag 25 juli a.S. op de algemene be graafplaats Schiedam. Vertrek van het sterfhuis te 10,45 u. v.m. jPermanent wave Permanent: Dames, voor een goede permanent en prettige bediening: kapsalon J. de Ruiter, Lange Kerkstraat 13. Permanent vanaf ƒ8.— com pleet. Telefoon 6 68 35. Permanent wave Ontwikkelen van ro Wilms, des morgens gebracht, des avonds klaar. K, van Vuu- ren. Hoogstraat 105, Schie dam. Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106, te lefoon 6 57 20. In spoedgeval desgewenst in 1 uur klaar GROOT NIEUWS: Nu wegrijden zónder frappen! SoleX rijden, voor U nu rog veiliger, nu nóg gemakkelijker, dank zij de nieuwe vol-otomatische koppeling! zuinig comfortabel betrouwbaar unieke service SoleX-olo met vol-otomatische koppeling: 395. Vraag eeiis een proefrit bij: ST. LIDUINASTRAAT 52 natuurlijk naar PIEKFIJNE SERVICE Rembrandilaan hoek Mesdaglaan Schiedam Tel. 65734 Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. Schiedam urasgt voor spoedige indiensttreding voor haar kantoren in de machinefabriek enkele Leeftijd 1620 jaar. Schriftelijke sollicitaties: postbus 22, Schiedam. doei verkopen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1960 | | pagina 1