Ongeval leidde tot een brandweerliedenver. Importhuis Spanjersberg viert 100-jarig bestaan AUSTIN Faja Lobbi: het felle leven van Suriname Canailleuse zusjes in pikante moordzaak Maar laarzen en kleding moesten vrijwilligers eerst eerst zelf betalen! Er zit geen groei in het Schiedamse korfbal Vriendschap zij ons Doelin 't goud Tegen autobus opgelopen Wie heeft iets verloren In Passage: Receptie in Musis Sacrum F. v. Welzenes lid van K. v. K. Venters onder valse vlag MONOPOLE VERTOONT: KERKDIENSTEN Artsen op zondag - stadsgezichten en teenager-foto's - Romy Schneider heeft afgedaan Gevonden autowiel gestolen Tekeningen van A. van Dijck in Boymans VERKEERSZUIL OMVER GEREDEN Orgel-concert Schied. politie in Aïrborne-mars Vreemde munten voor guldens SCHIEDAM Dansschool Westhuis INSCHRIJVING NIEUWE LESSEN KUNSTGEBITTEN- REPARATIES Koeriersters Zaterdag 3 september 1960 tea merkwaardige vereniging viert vandaag met een feestelijke bijeen- k9mst ja Musis bacnim het vyFtigjarig bestaan. „Vriendschap zij ons Doel De gouden vereniging is geen ontspanningsvereniging en geen vak beweging. De naam zegt eigenlijk al wat de mannen van de vrijwillige beweer 1 Schiedam vijftig jaar geleden wilden. „Vriendschap zli om Doel is geboren uit het verlangen om de gemeenschap In Schiedam zo joed mogelijk te dienen en tevens om dit streven door 'n goede onderlinge vtrstandhouding tussen de vrijwilligers zo goed mogelijk te verwezen lijken- Telkenmale hadden de mannen van de vereniging, hoewel de groep nim- de bciueaamse brandweer in ae eer- mer fanfaregelmden heeft doen ho- ,;e jaren n& de eeuwwisseling al net ren. Er kwamen donaties en steeds liee geopperd of m komen iet een meer leden. In de eerste jaren werd vereniging van de vruw augers. i>at jeder kwartaal vergaderd. Aan het m i„-snr tï.w V.I.I in„,.t KI.6 kusm er maar met van KHudt acme- jam ln de juiiüagen van nut» oe- pjerd werd door een erns.ige orand. pe rode liaan loeide in de moute- fpen en diimaal werd het pand van de ilnua Jansen aan de Lange Haven, op de plaats waar nu het badhuis is, ju de as gelegd. Brandweerman H-F. bchriek verloor hierbij het leven. Plotseling werden de brandweer lieden geconfronteerd met de risico's vin bun aroeid voor de burgery. Er werd een inzameling gehouuen voor nabestaanden van net siachtofter, maar in het korps groeide het cesef dat er een vereniging diende te no men die de Delangeit van tie vrywil ligere moest behartigen en bovenuien kon getracht worden meer scholing eD oefening voor de brandweerlieden te verkrijgen. Twaalf mannen kwamen, bijeen in de zaal „Door Eendracht groter" in het Heerenpad. Voorzitter werd J. J. Collignon. de nu 62-jarige nestor van de Schiedamse brandweer, brand wacht A. van Hattum werd secreta ris en G. Hoiswilder werd penning meester. Op 24 november lylO kwa men vyftien leden bijeen m het lo kaal voor oefening aan de Buiten havenweg voor het houden van de eerste ledenvergadering. Er werd ioen besloten dat bij faorikanten en particulieren om donaues zou wor den verzocht waarbij het doel van do vereniging zou worden uiteen gezet Dat doel was „toeleggen op handig heid en bekwaamheid en ons op de hoogte houden van alles wat in het belang is van de burgerij en gedaan kan worden bij brand". Tevens werd voorgesteld om een muziekkorps van brandweerlieden op te richten. Het ging al spoedig crescendo met Gistermiddag om 5.45 uur heeft zich op de hoek van de Nieuwe Maasstraat en de KI aaswaals estraat een ongeval voorgedaan. De 61-jari- ge fitter C. F. v. d. S. was uit de personeelsbus gestapt, die hem naar zijn woning in de Klaaswaalsestraat had gebracht Hij stak de straat over zonder op het verkeer te let ten, dat van achter de stilstaande bus aan kwam. Hij liep zo tegen een RET-bus van lijn 41 op, dio juist passeerde. De heer v. d. S. kreeg een flinke hoofdwond en een lichte hersen schudding cn is door de GG en GD naar de Dr. Noletstichting gebracht, waar hij is opgenomen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur: Marokkaanse tas; gelds bedrag; autoruit. Theebeurs, Kuipers. ProX. Kamerhngb Onneslaan 193; 4-delige vishengel. H van Eijk, Seringenhof 7, Kethel; poos inhoudende pakjes sigaretten, G.Klute, Julianalaan 60b: spijkertrekker, H Ka- rel, v. Heuven Goedhartstraat 7: doos met rietjes. P. Plooij. Hargsingel 17, Kethel; dnewlelig kinderfietsje. H. Al ters. Villastraat 84; zonnebril. Wie- mandsverdriet, Nwe, Haven 75b; bnl, P. de Regt, Ouddorpsestraat 27b; ring met sleutels, S. Boele, Lindelaan 15, Kethel; aansteker, M. v. Hees, Boter- itraat 15; ring met sleutels, H, HÖlscher, Alb. Cuypstraat 9a; zonnebril, W. Vonk p/a M. v, Hees, Dr. Kuyperlaan 33; vulpen. P, Raaphorst, Hulkstraat 17c, Rotterdam; kinderbrll, mevr De Rooy, Loeffstraat 13; das. H. Waalwijk y. Dooron. Nwe. Maasstraat 122; gekleurde sjaal, L. Volk. Hogenbanweg 75d; heren- regenjas, C. H de Jong. Zweedse!,traat S5, Rotterdam itussen 17—19 uur»; plas tic regenpas en regen kapje, L. Heins- bioek, Rozcnburgcrplcm la; herenwind. Jack en damesregenjas, v. d. Zouwen. Schiedamse weg 120. Kethel; mantel pakje, Bert els, Dam 9: 1 J>- plastic kin dersandalen, R. de Vette, Molenslngel 41, Kethel; gabardine regenjas, M. Saas. Singel 199a; plastic portemonnee, J Robberegt. Oude Maasstraat 75b; kin derportemonnee met inhoud. J. Roeters Da Costastraat 9a; (ietstas roet pomp beheerder Alg. Begraafplaats. Vlnnrdin- gerdUk; beige damestas. Vulpen, Nle gemeentebestuur werd om een ver gaderlokaal gevraagd „daar de leden de huur van 13 te veel vinden". Maar B. en W. kon. geen zaal be schikbaar stellen „omdat dan de an dere vakverenigingen ook eisen zou den stellen". Voor dertig gulden had het bestuur zelf de brandputten van de water- leiding laten optekenen, zodat de vrijwilligers in het vervolg wisten waar 2ij het water moesten tappen B en W. wezen toen ook een ver zoek om subsidie af omdat niet alle brandweerlieden lid van de vereni ging waren. Voor 0.25 per kwar taal konden de vrijwilligers lid van VZOD worden. Geen verzekering! In die eerste jaren bad het bestuur heel wat strubbelingen te overwin nen om begrip te krijgen voor haar taak. Het Schledamse gemeentebe stuur stelde series vragen aan de ver eniging, die het verzoek om goede laarzen en oliekleding had gesteld. Men kocht de laarzen in de eerste periode maar op rekening van de do nateurs voor drie gulden per paar. Eerst in 1912 betaalde de gemeente de kledij en het schoeisel voor de brandweer. Het begrip voor de taak van VZOD groeide steeds meer. In 1915 debat teerde de Schiedamse gemeenteraad een gehele vergadering over het ver zoek van VZOD om uitkeringen van veertien gulden per week voor brand weerlieden die bij een brand tijdelijk of blijvend ongeschikt raakten tot werken. B. en W. vreesden, dat er gesimuleerd zou worden, het raads lid mr. Kavelaars vond het onjuist om 14 ongevallen geld per week te betalen aan iemand die misschien minder bij zijn werkgever verdien de, De socialist Jan. Dinkelaar en de heer Koopmans waren de enige fer vente voorstanders van een risico verzekering met een vergoeding van 14 per week. Zo, gewoonlijk vrij onopvallend, heeft VZOD vijftig jaar gewerkt. Le zingen werden gehouden, oefeningen werden georganiseerd, besprekingen werden gevoerd ter behartiging van de leden ven de vrijwillige brand weer. Het zilveren jubileum werd op 25 juli 1935 sober in Musis Sacrum gevierd. Ook van het nu te houden jubileum wenst men geen ophef te maken. Vanavond wordt .het feest in Musis Sacrum gevierd. Dan gal penningmeester F. C. Stip, die sinds 25 juli 1935 de belangen van VZOD bekwaam behartigt, worden gehul digd. VZOD telt momenteel meer dan honderd leden en voor de toekomst denkt men zoals in het verleden gebeurde aan het organiseren van excursies en ontwikkelingsbijeen komsten. IN Herman van der Horst's Faja Lobbi mag Nederland zijn eerste programma-vullende kleurenfilm be groeten. Deze heel persoonlijke erva ring van Suriname als een land van uiterst hevige beeldimpressies en ge lui dskenm erken is neergelegd In een document, dat behalve aandacht ook bewondering afdwingt. Faja Lobbi werd op de culturele dag van het Beriynse filmfestival vertoond en bekroond. Het Is i Inzending, die de volwassenheid van de Nederlandse filmkunst in interna tionaal milten op een heel gelukkige manier kan onderstrepen. Fja Lobbi zo heet in het Suri naams de laaiend rode bloem, „Vu rige liefde" die als het symbool van vaderlandsliefde mag gelden is noch een speelfilm noch een docu mentaire. De verkenning van Suriname schijnt voor Van der Horst een soort heerlijke obsessie geworden te zijn. Een obsessie, die men ruw benaderd kan terugbrengen tot deze twee the ma's: de elementaire kracht van het primitieve leven en de overrompe lende schoonheid van dit exotische land, Het is een mediamiek soort film, een vlammend en bonzend relaas van een cineast-geluidskunstenaar, die in direct contact heeft geleefd met de oerbronnen van de jungle. Herman van der Horst werd gegre pen door de nautische worsteling V2n Indiaantjes, die roet hun bootje een stroomversnelling bestormen. Hij zag negers, die met inspanning van onvoorstelbare krachten hetzelf de presteren. De idylle van een moeder, die haar babietje roet het schoon-wassende Met een receptie is de nieuwe beheerder van gebouw Musis Sa crum, de heer W. M. van der Most („Rmus" voor zijn vele vrienden) vrijdagavond zijn officiële activitei ten begonnen. Zeer velen zijn het echtpaar Van der Most geluk ko men wensen. Gedurende een twee tal uren kwam een lange rij van vertegenwoordigers uit de kring van de Schiedamse verenigingen en de zakenkring, vooral uit de wereld van de sport, naar Musis Sacrum. Een onafzienbare rij bloemstukken bracht de fleur aan deze gebeurte nis, die beklemtoonde dat de heer Van der Most de sympathie van de velen uit de wereld van de vrije- tijdsbesteding heeft. Na afloop is er Beetsstraat 41a, beige portemonnee met „ezen;e gedanst op muziek van The Inhoud, R. Bazuijen, Herm. Kosterstraat i 36b, Rotterdam. Rhytm Aces. hi tegenstelling tot de meeste an dere stedelijke korfbalverenigingen willen de verenigingen OJ>X, Schle- fam en Succes, die in onze stad *|}n gevestigd niet hard groeien. O.D.L heeft het verloren terrein van een jaar geleden herwonnen en zal In het seizoen 1960-1961 weer drie semorentwaaütaUen cn twee aspl- ranlenploegen in het veld brengen, m&ar een* vergroting van het aan tal twaalftallen is (of we moeten ons vergissen) niet te venvachten. Schiedam en Succes blijven even- tens op hetzelfde peil. De roodzwar ten hebben wederom twee senior en twee aspirantentwaalftallen voor de nieuwe competitie opgegeven en Succes komt met 2 seniorentwaalf tallen, één junioren twaalf tal en één aspirantentwaalf tal voor de dag. Vooral de onderbouw van onze clubs is bedenkelijk. Zij moesten elk tenminste vier en liefst zes as piranten twaalftallen hebben om over enkele jaren zowel in de breedte als in de hoogte verder te kunnen udgroeien. Het lijkt ons tan belang, dat de clubbesturen zich hierop meer gaan bezinnen. Door de geringe omvang var» de clubs zijn ook dit jaar geen bijzon dere prestaties te verwachten. De eerste twaalftallen zullen zich waar schijnlijk weten te handhaven» maar door de groei van de meeste van hun tegenstanders zal dit elk jaar moeilijker worden Succes en Schie dam zijn dit jaar in aparte alde- lingen onderbracht, maar gaan eerst op 11 september van stark omdat de competities van de KJLK-B. een week later beginnen dan die van de R.K.B. en C.K-B. De eerste wed strijd van O-D.L kan een veras sing worden. De C.K.B.-ers krygen bezoek van een nieuwe tegenstan der, nl. G.K.V. uit Gorichem. Het wordt zaterdag dus een wederzijds verkennen op het OJDX-terrem. Voor de overige ploegen 2yn voor de eerste wedstrijddag vastgesteld: Schiedam 2-De Spartaan2, Actief 3- Succes 2, TJH.OJL 3-OJ>X 2, Uni- cum a-Schiedaro 3, Trekvogels b- Succes a, Rozenburg d-Schicdarn b, O.DX a-O.D.O. a en O.D.O. b-O-D.I. b. water vertrouwd maakt, ontging hem evenmin, als de vreemde acoustiek van drums, die een fascinerende ri tuele dans begeleiden. In Paramaribo vond hij op markt, in oogstveld, moskee en christenkerk alle mensenrassen m hun zakelijke, arbeidende en belijdende bezighe den, Een guitaarspelende zanger be geleidt hem op zijn tocht door de stad, met soms de begeleiding van de oerwouddrums, ten teken dat ach ter en om dit kleine stadscentrum de groene, geheimzinnige en gevaarlijke jungle steeds aanwezig Is. Voor Her man van der Horst is Suriname vooral een belevenis van kleur, ge luid en beweging geweest. Zijn visie is „Faja Lobbi"... vurige liefde. En aan liefde valt niet te tornen. In het voorprogramma in Passage wordt vertoond de vele malen be kroonde documentaire „Prijs de zee", eveneens van Herman van der Horst. De twintig minuten durende film, die men een poëtische documentaire zou kunnen noemen (met dc nadruk op „poe'tisch"), geeft In een suggestie ve montage van zeer geconcentreer de beelden een. hoogst dramatische beschrijving van ons land als een moeizaam bevochten trofee in de eeuwige strijd met het water. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Gouka en Co., Groenelaan 127. Bellen btf ongeval: G.G. en GD. Tulnlaan 80. telefoon 69290. Politic-alarmnummer 64666*. Gemeentelybe Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange haven, ge opend maandag van 19 tot 20.30 uur, dinsdag van 9.39 tot 16.30 en van 19 tot 20.30 uur, woens dag van 9.30 tot 16.30 uur, don derdag van 9.30 tot 12-30 uur, vrijdag van 9.30 tot 1620 en van 19 tot 20.30 uur. zaterdag van 9.30 tot 16.30 uur. Zondags ge sloten. R.-K. Leeszaal ch Bibliotheek, Dam geopend maandag 7-9 uur; dins dag 10-12 uur, 2-5 en 7-9 uur; woensdag 2-5 en 7-9 uur; don derdag 10-12 uur; vrijdag 2-5 en 7-9 uur; zaterdag 10-12 en 2-5 uur. Sted, Museum. Tentoonstellingen: „Kinderdroom" en „Parijs", BIOSCOPEN Passage, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: „Faja Lobbi". Monopolo, 2, 7 en 9.15 uur: „Canaille" (zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur/. DIVERSEN Plantage-podium, 8 uur: Concert OJ3.K. Mus is Sacrum, 7.30 uur: Brandweer- Liedenver. Jubileum-avond. Wijkcentrum, 8 uur: Solustra. Dans avond. VLAARDINGEN. Ia de giste ren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas werd de heer F. van Welzenes geïnstal leerd als Ud van de Kamer. Met de Intrede van de heer Van Wel zenes is thans ook de sector bouw nijverheid in de Kamer vertegen woordigd. Uit correspondentie met de RET bleek, dat is gepleit voor een kwar- tiersdienst op buslijn 56 en de plaat sing van een abri aan de Dirk de Derdelaan te Vlaardingen. De Kamer ondersteunt het ver zoek van de gemeente Maassluis te worden ingedeeld in de (gemeente lijke) eerste klasse (thans derde). Uitvoerig is gepoogd weer tot een aparte telefoongids voor Schie damse abonnees te komen. Dat ge lukt niet. De Kamer benoemde een bouw commissie ten behoeve van het nieu we kantoorpand. Naast de leden van het bestuur zullen daarin zitting nemen de heren R. E. D. Bannen 't Loo, G. W. van Bergen Walraven en J. L. Jonker. Gesignaleerd wordt, dat er de laatste tijd weer vele venters aan de huisdeuren komen, die voorwer- pen te koop aanbieden, als borstels en dergelijke huishoudelijke artike len. Meestal wordt erbij gezegd, dat het de verkoop betreft voor een liefdadig doel, veelal wordt daarbij het Blinden- nf het Doofstommen- instituut genoemd. De politie wijst er echter op dat het in vele gevallen geen bonafide verkopers zijn. Onder het mom van een goed doel verkopen zij ten ei gen bate de voorwerpen, meestal tegen een hogere prijs, dan die in de winkels wordt gevraagd. Derge lijke venters moeten In het bezit zijn van een officiële ventvergun ning, door de politie afgestempeld. Een al dan niet van stempels en portretten voorzien legitimatie-be wijs, dat niet van een dergelijk stempel is voorzien, is waardeloos. GEBOREN; Johanna, d. van L. H. Schoonbrood en W. C. de Wolf OVERLEDEN: M. Noordzij, wed van W. F. Noordijk, 86 jaar; J. van Katwijk, echtge. van L. F. Verlinde, 74 jaar. WIE van de twee knappe, blonde zusjes Eva cn Hélène is de jonge vrouw die een eenzame wan delaar ergens op een weg langs de Middellandse Zee ln het holst van de nacht een lift aanbood met geen ander doel dan met hem een pikant avontuurtje te hebben, hem daarna zonder veel plichtplegingen uit de auto te gooien en zelfs een poging te doen hem te overreden? In „Canaille" (Toi le venin) valt aan wandelaar Victor de taak toe deze zaak eens haarfijn uit te zoeken. Het kost hem uiteraard wei- Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk: 10 uur ds. J, G. Jansen en 5 uur ds. D. J Spa ling. Bethel: 10 uur ds. D. J. Spallng en 5 uur ds. M. N. Schrale (Delf shaven) Opendeurdlcnst. Opsta n- dingskerk.' 10 uur ds. H. W. Hemmes en 7 uur ds. D. J. Spallng. Vredeskerk. S en 10,45 uur dr. L. J. Cazemier en 7 uur ds. K. W. Hemmes. Ned. Herv. Geref. Evanf. Gebouw Irene: 10 en 4 uur ds. D. v. d. Berg (Vecnendaal). Evanc. Luth. Gemeente. 10 uur ds. S. G. v. d. Haagen. Occum. Avondgebed. Lutherse kerk 7.30 uur. Ned. Prot. Bond. Westvest 9Z: 10.30 uur ds. J. A. Kebly. Jehovah's Getuigen. Volksgebouw: uur Wachttorenstudie: onderwerp „Wat verhindert mij gedoopt te wor den?". Woensdag 7.3o dienstvergade- rlns en theocratische bedleningsschool. Oud-Kath. Kerk. Dam 23: 10 uur Hoogmis. Baptisten-gemeente: Lange Haven 5B. 10 en 7 uur da. R. Reiling. Geref. Kerk. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Couvée en 5 uur ds. J. Na wijn. Jullana- kerk: 9.30 uur ds. J. Nawijn cn 5 uur ds. W. A- Krijger. De Ark Kethel: 9^0 uur ds. C. Aalbersberg (Vlaardingen) en 230 uur ds. J. Couvée.. Cftr. Geref. kerk. Kerkgebouw Wa rande hoek B.K.-laon: 10 en 5 uur ds. T. v. d. Klis (Zierltaee). Leger des He»s. Lange Haven 27: 10 uur Heiliglngssnmenkomst en 7J30 uur Verlossingssamenkomst. Gernt Verboon- straat: 6.30 Uur. Openlucht-samenkomst o.l.v. majoor en mevr, M. Souvereln. In spoed gevallen zijn gedurende dit weekeinde de volgende artsen te raad plegen: J. van der Veer- Ruys de Beerenbroucklaan 16. tel. 69873; mevr. C. Duyster-Jamln. Burg. Knappertlaan J56. tel. 69991; L. H. Geerdes. Veen- Iantstraat 2. tel. 68357 en H. J. Ormel Singel 76, tel. 68250. Geopend ls apotheek Gouka Co. Groenelaan 127, die ook gedurende do volgende week de nachtdienst waar neemt. nig moeite er achter te komen,aan wie de auto behoort. Natuurlijk aan die blonde zusjes. Maar Eva is ver lamd en zij beweegt zieh voort m een rolstoel. Zij kan het dus niet zijn. Dan moet het Hélène geweest zijn, maar ook met haar komt hij niet verder. Wel valt hij in de smaak, hij blijft logeren; hem wordt zelfs een baan aangeboden. De zusjes worden ver liefd op hem, wat een beetje deli cate zaak is, maar aangezien Hélène wel kan lopen, kiest hjj haar. In tussen gaan de nachtelijke tochten door. Victor gaat weer twijfelen, ver denkt eerst Hélène, dan Eva. In de laatste honderd meter van de film komt pas de ontraadseling, maar dan heeft Robert Hossein, die de hoofd rol speelt, de regie voerde, het sce nario, het draaiboek en de dialogen schreef, ook alles wat hjj maar kon verzinnen om de geschiedenis inge wikkeld en verward te maken zo door elkaar gehutseld, dat alleen maar een soort quasi-diepte-psycho- Jogische hutspot is overgebleven. Ma rina Vlady en Odile Versois spelen de geheimzinnige zusjes, (Van een onzer verslag gevers) Voor twee categorieën Rot terdammers heeft het Im- porthuis Gebr. Spanjersberg op 6 september viert dit Rotterdamse bedrijf het honderdjarige bestaan betekenis, Voor de ouderen: omdat dit importhuis dui zenden stadsgezichten van oud-Rotterdam heeft uitge geven. Voor de jongeren; omdat dit importhuis dui zenden glimmende teenager- foto's in omloop brengt. Iedere oudere Rotterdammer werd daar de zaak gevestigd kent „Spanjersberg van het Grote door de grootvader van de hui- Kerkplein", het vroeger zo be- dige eigenaars, wijlen de heer B. kende kaartenhuis, waar men M. Spanjersberg. Kramerijen. omstreeks 1921—W twaalf nieuw- iuxe artikelen, broches, tollen en jaarskaarten voor een dubbeltje knikkers waren aanvankelijk de kocht. Tegen nieuwjaar stonden artikelen. Omstreeks de eeuw- de mensen in drommen voor de wisseling deed de prentenbrief- zaak. Een speciale portier moest kaart zijn intrede en de zoon van in die ttfd worden aangetrokken de heer Spanjersberg zag hier om de mensen, die nieuwjaars- iets in. De ontdekking van de kaarten begeerden, m groepjes nieuwe mogelijkheid geschiedde van 25 binnen te laten, op de markt. Precies honderd jaar geleden Een zwager van de heer Span jersberg zag op de markt een met 1000 prentenbricjkaarten en kocht de hete doos. Hy bracht het naar de heer Spanjersberg. Nog diezelfde avond was de doos uitverkocht en het succes t>an. de prentbriefkaart bewezen. Geleidelijk ontwikklede zich de prentbriefkaart-industrie en er kwamen mooie kaarten met lief tallige dames, die de handen zin vol gestrengeld hielden in die van knappe heren. Het stadsgezicht deed zijn in trede, de kaart met „postzegel- taal" voor verloofde paartjes maakte opgang, er kwamen kerst- kaarten, felicitatie-kaarten enz i Toen in 1911 de Titanic op een ijsberg liep en verging stonden er op het Grote Kerkplein hon derden kooplieden te wachten op de terugkomst van de heer Span jersberg, die naar Haarlem was gegaan om kaarten te halen met Sabine Sinjen, de nieuwste troef een afbeelding van het ongeluks- van de Duitse filmindustrie en schip. Bij duizenden werden ze van de Gebr. Spanjersberg. Na verkocht. Romy Schneider en Conny Fro- boess de populairste bij de teen- In maart 1939 droeg de heer agers. Spanjersberg zijn bedrijf over Plan C, een verdwenen stadsgedeelte, dat zich vroeger nabij het station Blaak bevond. Een „stadsgezicht" van de Gebr. Spanjersberg houdt by oudere Rotterdammers de herinnering aan Plan C leven dig. aan zijn beide zoons. In mei 1940 deelde de zaak het lot van zo vele zaken in de oude binnen stad, het bedrijf werd geheel ver woest. Men ging spoedig weer aan do slag en verplichtte talrijke Rot terdammers aan zich door de uit gave van series kaarten van oud- Rotterdam. Ook een boekje „Rot. ter dam zoals het was" werd uit gegeven. De eerste oplage ver dween snel. De tweede oplage werdin beslag genomen, sa men met een serie kaarten van het bombardement. Na de oorlog pakte men de za ken grootscheeps aan. Het be drijf handelt thans uitsluitend en gros en behoort tot de grote uitgeverijen van pretbriefkaar- ten. stadsgezichten, panorama foto's etc. Bij de teenagers raakten ln bet bijzonder in zwang foto's van filmsterren, zangers etc. Romp Schneider heeft grote oplagen peJtaaïd en haar beel tenis is bij tienduizenden ver kocht, Maar gelijk met haar filmroem taande de verkoop van haar kaarten. Conny Fro- boess is thans de meest afge nomen kaarten-sterElvis Pres ley en Brigitte Bardot doen het nog steeds goed. Thans zijn dui zenden kaarten in de maak van het sterretje-ln-opkomst, Sabine SinjenAls dit sterretje het in derdaad goed zal doen. zullen de rekken bij de honderdjari ge prentbriefkaarten-specialis ten Gebr. Spanjersberg straks toeer kraken onder het gewicht van de kaarten van Sabine. Advertentie l.MJ PIETERSEN A SCHIEDAM N Personenwagens v.a. 4.990.- Bedrijfswagens van 250 kg-12 ton Op elke Austin word! 1 jaar garantie gegeven, ongeacht het aantal km. fly*. Mathenesserstraal 79 TeL 010-64880 De heer A. K, uit de Villa straat heeft vijf weken geleden een groot autowiel gevonden op het Nolens- plein. Daarvan had hij aangifte ge daan bij de politie en het wiel had hu opgeborgen in zijn werkplaats aan de Hobbemastraat. Nu moest hij melden, dat dit wiel weer verdwenen is. Van zondag 31 september tm. 6 november zal in het museum Boy- mans van Beumngen een tentoon stelling worden gehouden van te keningen en olieverfschetsen van Anthome van Dijck. Deze tentoonstelling werd georga niseerd in nauwe samenwerking met het Rubenshuis te Antwerpen, waar zu de afgelopen weken zeer veel bezoekers heeft getrokken. Het is voor de eerste maal, dat een zo uitvoerig en volledig over zicht van A. van Dijck ais tekenaar werd samengesteld, een overzicht dat zelfs voor hen die zijn teke ningen meenden te kennen, een ver rassing is geworden. Er worden honderdvyftien bladen van zijn te kenkunst geëxposeerd en veertien olieverfschetsen. Met 2ijn auto heelt de heer J. L. W. uit Schinne een verkeerszuil op de Nieuwe Damlaan omver gereden. De heer W. kwam uit de Mgr. Nolens- laan en keek zo intenstef uit naar het naderende verkeer, dat hij de zuil over het hoofd zag. Deze zutl werd bij de grond afgebroken en de auto werd aan de linkervoorkant be schadigd. Kosteloze inenting Op dinsdag 6 september 1960 be staat er 's middags gelegenheid tot kosteloze inenting in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheids Dienst, Tuin- laan 80, tussen 2 en 2.30 uur tegen pokken en tussen 2.30 en 3 uur te gen difterie, kinkhoest en tetanus Vanaf heden zal er In het wijk centrum Nieuwland niet meer ïnge ent worden. In de Grote Kerk wordt op woensdag 7 september, aanvang acht uur, een orgelconcert gegeven door' organist Jacq. P. Beckers, met me dewerking van Kees Hoving, alt viool Op het programma staan wer ken van J. Pachelbel, G, P. Tele- man, J. S. Bach, G. F. Handel en D, de Wolf. Aan de Airbome-wandelmars, die op 10 september m Oosterbeek wordt gehouden, zal ook een groep van de Schiedamse politie onder leiding van adjudant Gerards meelopen. Met 24 man is dit de grootste groep, die ooit door het Schiedamse korps is afgevaardigd. De eigenaar van een levensmfdde- lenzaak in de Fabnestraat, de heer M. B. Th. J. D., deed aangifte, dat door een onbekend gebleven per soon vijf pakjes sigaretten uit de automaat voor zijn deur zijn gehaald, waarbij vijf buitenlandse munten zijn ingestoken. WARANDE 207 Telefoon 6 82IX Gemeentelijke Nyverheïdsavondschool Mgr. Nolenslaan 3 Telefoon 6 78 83 SCHIEDAM Inschrijving van nieuwe leerlingen op maandag 5 en dinsdag 6 september a.s. des namiddags van 7.00—9.00 uur in het schoolgebouw. Ook van 9—12 en van 25 uur tot 15 sept. OPLEIDINGEN VOOK Kursus A. 3-jarige opleiding (Diverse vakrichtingen) Vooropleiding Lagere School. Kursus B. 2-jarige opleiding (Diverse vakrichtingen). Vooropleiding Technische School. Diploma Nijverheidsavondschool Kursus A. Kursus VKV. adspirant-monteur, hulpmonteur, monteur. Kursus V.EV. radiohulpmonteur, radiomonteur, radio reparateur, radio-detailhandelaar, televisie-detailhan delaar, elektronica-hulpmonteur, elektronicamonteur. Kursus V.A.M. hulpmonteur. 2e en le monteur (benzine). Kursus Schilderen, leerling, gezel en diploma vakbe kwaamheid vestigingswet. Kursus Elektrisch lassen. Kursus Scheepsbouw voor volwassenen. Aanvang van de nieuwe kursusscn: 1 oktober 1960 Leerlingen, die reeds de vorige kursus bezochten, moeten zich opnieuw laten inschrijven. Verplicht inschrijfgeld 5.dat direkt by de inschrijving moet worden betaald, komt in mindering van de school geldaanslag. Degene, die in het bezit is van een geldige leeroverkomst, is vrijgesteld van de betaling van schoolgeld. Deze leerovereenkomst moet bij de aangifte worden ge toond. Speciaal voor spoedgevallen Rotlerdamsedijk 265 Telefoon 680 21 Schiedam Fotografie Diversen fleletie permanent met toe stel. het beste wal er is, compleet ƒ5.—stroomloos 7.50 Op vertoon van aeze advertentie 11.— kortingl Dames- en herenkapsalnn „Helène", Rembrandtlaan 22, telefoon 87170 Koiriims vergeten? Auto maat staat voor u klaai Alle soorten films Foto K. van Vuuren Hoogstraat J06 Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106, tel 6 67 20 in één dag gereed Te huur gevraagd Radar-technicus zoekt een zit-slaapkamer met volledig pension in Schiedam of om streken. Br. ond. no. S308 bureau van dit blad. Permanent wave Permanent! Dames, voor een goede permanent en prettige bediening: kapsalon J. de Ruiter Lange Kerkstraat 13, Permanent vanaf 8 com. pleet Telefoon 868 33. Laat uw spiraal vermaken tot modern opklap- of kan tel bed Prima afwerking, als nieuw terug Hei goedkoop ste adres DUK, Groenendal IA (Broersveldpad), teief. 6 70 28 (na 18 uur telefoon 6 07 89) Ledikanten, hutledi kanten, karopeerbedden enz. Kom eens praten Slijperij „Solingen", Nieuw- straat 43, Philishave slijpen, reviseren en repareren, scha ren slijpen, tafel- en brood messen, golfslijpen. 's Mor gens gebracht, *s middags klaar. TeL 6 8127. Te koop aangeboden Overtrekken van stoelen, clubs enz. Ze komen weer in de mode (Q-A.-model), u krijgt ze als nieuw terug en gaan weer 15-20 jaar mee. Plate, meubelstoffeerderij. Gr. Markt 19-21. TeL 6 7762 na 6 uur: 6 3190.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1960 | | pagina 1