Schiedams drukke „hart ligt grondig overhoop Peeks Cloppenburg In ruïne van Mathenesse is onder puin n trap ontdekt Seizoen besloten op Schooltuin-complex Prof. Waterink wordt donderdag 70 jaar Tijdelijkmaar wel erg pijnlijk Lastig voor verkeer maar ook voor de voetgangers VOZ slaat NOAD 3-7 14. Korfbal: Succes kon weer niet tot winst komen Burgerlijke Stand elke woensdag jongensmarkt PANTALONS terlenka 55145 Bij reiniging door leden van Helinium MET PRIJS UITDELING Zaterdag laatste kool geoogst HBSS opent liet clubcentrum „Glapiont u ook?" voor Kath. Kring Jeugd-gemeenteraad komt bijeen Nederland-lndonesië 30 prominente gereformeerden voor verzoening Vrouw omgekomen door kolendamp Brommer door auto aangereden Boek kan per telefoon worden „opgeroepen" Dinsdag 18 oktober 1960 terwijl Het drukke hart van Schiedam, het Koemarbtplein, is opengebroken. We hebben er meerdere malen aandacht aan besteed, maar steeds Is daarbij het accent gevallen op de verkeers-voorzienlngen op en rond dit plein. Dat lag voor de hand, want een ieder heeft het hart vastgehouden hoe hel we! moest gaan met het verkeer en het ergste gevreesd. De politie niet op de laatste plaats, vandaar dat er uitgebreide voorzieningen getroffen zijn, om het ongemak zo vee! mogelijk en zo veel als doenlijk is, op te vangen. Wel, het is nu duidelijk dat het naar omstandigheden nog bést meevaSt met de moeilijkheden voor het verkeer. De politie heeft daarvoor wel een pluim Verdient. Van het trottoir langs de Broers- uest, ter hoogte van de nieuwbouw van Bakkerij Vlug is weinig over gebleven voor de voetgangers: langs stapels bouw-materialen, sleuven voor het leggen van kabels en nog een nood-winkel, moeten zij zich zelf een weg banen. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Jansen, Swammerdamsmgel 41 en apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17. A Gouka, Hoogstraat 29, Bellen bij ongeval: G.G. en G.D„ Twnlaan 80, telefoon «921*0 Politie-alarmnummer 6 46 86 Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven, ge opend: maandag 1920 30 uur, dinsdag 9.3D—1S.30 en 19—20.30 uur, woensdag 9.30—18 30 uur. donderdag 9.30—12.30 uur vrij dag 9.30—16.30 en 1920.3'D uur, zaterdag 9-3016.30 uur. *s Zon dags gesloten. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend maandag 19—21 uur. uur, woensdag 141? en 19—21 uur, donderdag 1012 uur, vrij dag 1417 en 19—21 uur, zater dag 10—12 en 1417 uur. StedeïUk Museum. Tentoonstellingen dinsdag 10—12, 1417 en 19—21 „Kinderdroom" en „Parijs" en Groninger grafiek. Werken van Krsto Hegedusic. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur: „De zaak MP". Monopole, 2 uur: „GueriIIa-strijd de rimboe. 7 en 9.15 uur; „Mag ik. deze dans van u?" DIVEKSEN Volksgebouw, 8 uur: Vrouwengroep P. v.d. A. Jaarvergadering. Opstandlngskerk, 8 uur: Jan Ligt- hartscholen. Ouderavond. ESPERANTO AGENDO Merk red on, la 19 an de oktobro Klubvespero Parolkaskado ce kino v. Gink Ploegstraat 19 Venu al Es- perantujo. GEBOREN: Sjaak zoon van W. van Capeïlen en S. Arensman; Wil lem. S. zoon van J. Wenink en W. A, Knoester; Lucienne, dochter van "W, van Ipenburg en L. Reine; Elizabeth M. dochter van A. de Jong en A, P. Petrus; Catharina J. dochter van B. van Dorst en A. C, Post en Marl J. zoon van B. van Dorst en A. C. Post; Cornells H. zoon van M. A. van Velzen en W. Ch. E, van Buuren. Maar door de problemen voor het snelverkeer, zijn die voor de andere weggebruikers, en meer speciaal die voor de voetgangers, wat op de achtergrond geschoven. Want voor die vergeten en maar al te vaak over het hoofd geziene groep zün de moei lijkheden rond het Koemarktplein nog legio. Voor hen geen speciale regelingen en voorzieningen. Zij moeten het maar doen met wat er nog voor mogelijkheden overgeble ven zijn. En nu het werk van de Technische Bedrijven eerst goed op gang is gekomen, worden die mo gelijkheden steeds geringer. Zo op het trottoir langs de west zijde van de Broersvest- Het is maar een bijkomende omstandigheid, dat dit trottoir ter hoogte van de nieuw bouw voor het Bakkerij Vlug-com plex vrijwel onbegaanbaar is gewor den. Dat is niet te wijten aan het op breken van het plein, maar aan de bouwerij zelf. Grote hopen en stapels bouwmaterialen liggen daar op het trottoir en maken de doorgang erg moeilijk. Deze is er toch al niet rui mer op geworden door het plaatsen van de houten noodwinkel, halt op het trottoir en half op de rijweg. Nu Is men bovendien nog begon nen met het leggen van elektrlcl- teits-kabels waarvoor een diepe sleuf In het trottoir is gegraven, met alle daarbij komende beperkingen voor de voetganger. Dit laatste boudt weer wèï verband met de uitgebreide voorzieningen op en rond het Koe marktplein. En ook dat de rijweg nn gevaarlijk druk Is geworden door het omgeleide rijverkeer uit de richting Rotterdam. Gevaarlijk voor de voet ganger nn om op de rijweg te ko men. Het oversteken van de Broersvest, om aan de oostzijde te lopen, biedt de voetganger maar weinig soulaas, want daar zijn ze voor de Hema ook al bezig met het opbreken van het trottoir. Gisteren stonden er zo-maar (Advertentie LM.) 50-000 Steen astfflf* de baby» slaaplp" (•je pakte-* Morgen j$ het de grote voor iedereen die geïnteres seerd is in overgordïjnstof. Want dan begint om 9 uur de verkoop van twee partijen overgordïjnstof vèr beneden de hefft van de normale prijs. Partij I Franse damast U weet wel, die mooie soepele gordijnstof van 4.25 per meter Partij II Handdruk deeoratiestof van 4,90, in een weelde van kleuren en dessins Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze twee series overgordïjnstof in diverse Meuren en dessins, per meter twee reparatie-wagens op het trot- i toir. Ook al lastig voor de winkelen de Schiedammer en niet te vergeten voor de haastige bus- en tram-passa giers. Aan het begin van de Broersvest, bij de Hoogstraat van het zelfde la ken een pak. Ook daar is men met het werk begonnen en ook daar vindt de voetganger de versperringen op zijn weg. Tenslotte aan de zuidzijde van het plein; daar heeft het „grote werk" voor het leggen van de dikke water leidingbuizen plaats en wordt het passeren bemoeilijkt, terwijl men bij de ingang van de Buitenhaven- weg nog op wiebelende planken over de sleuven heen moet. Het is natuurlijk onvermijdelijk dat er ongerief ontstaat wanneer er zulke uitgebreide verbeteringen uit gevoerd worden aan waterleiding en bestrating rond het Koemarktplein. En dat werk moét nu eenmaal ge schieden. Bovendien is het ongemak maar van tijdelijke aard. De ver beteringen aan en onder het wegdek zullen over een paar maanden gereed zijn. Ook de flatwoningen van Bak kerij Vlug naderen de voltooiing, 20- dat de rommel daar binnenkort ver dwijnt en dan kan zelfs het houten noodwinkeltje opgeruimd. Dan wor den zowel het Koemarktplein als de Broersvest mooier dan ze waren en dat is ook een winstpunt. Doch voor lopig zit men nog even met de mi sère; niet alleen de automobilisten, Tafeltennis NOAD heeft ook de eerste thuis wedstrijd, zaterdag in. de Beurs ge speeld; niet kunnen innen; van VOZ werd met 3—-7 verloren. Het Schie- damteam bestond uit "Wïm de Raay, Herman v. d- Poort en Nico Allemn- dinger. Geen van drieen bleek in staat van de Dordtenaren Potters en Schoon ook maar één partij te win nen, slechts de derde Dordtse speler verloor van de Schiedammers. Daar ook het dubbel-spel een VOZ- zege werd, is de eindstand tenslotte 37 geworden. Zaterdag aanstaande staat een ont moeting tegen Sorry uit Vlissingen op het programma. Deze wedstrijd moet in Vlissingen worden gespeeld, maar NOAD heeft gevraagd deze wedstrijd in Schiedam te mogen spe len en pas voor de return-wedstrijd naar Vlissingen te gaan. Het is n,l, erg moeilijk om een ploeg samen te stellen als uit gespeeld moet wor den, daar de spelers dan met allen beschikbaar zijn. Antwoord op het verzoek is nog niet ontvangen, 20- i dat er ook nog geen beslissing is ge- f vallen. (Advertentie LM.) h>. in de gegarandeerde PaC afwerking 0 smal model zonder omslag, met stofceintuur, sportieve multi-colours Speciaal verlaagde J.M. prijs 6 jaar (kleine stijging per maat) Verrassende vondsten zijn gedaan by het reinigen van de mine van Mathenesse. Dc mooiste vondst, die de leden van Helinium deden was de ontdekking Öat er in de Wand aan de zijde van de Broersvest een trap onder het puin verborgen zat. Gedurende ongekende tijden bestaat de ruïne van Mathenesse uit een bouwval van vfer hoog opgetrokken muren. Indien men op die muren bij de vroegere kijkgaten e.d. wilde ko men moest men vanaf de buitenkant van het bastion als een bergbeklim mer van steen naar steen stappen. Velen durfden deze kllmmery terecht niet te ondernemen want een losge raakte steen kon een noodlottige val in het puin en het vulL veroorzaken. Nu is dat anders, De leden van de oudheidkundige vereniging .He linium" en speciaal de heren H. Apon, L. Kaal en Chr. de Roo heb ben gedurende weken iedere avond onafgebroken puin en vuil geruimd. Nn de ruimte woor de voetgangers rond. het fCoemarlctplein beperkt wordt, is het ook merkbaar druk ker geworden op de oversteek plaatsen. Grote groepen staan, soms te wachten totdat men bij de Passa ge kan oversteken. artikel even de aandacht op willen vestigen) de gewone man-langs-de- straat. Deze laatsten zullen overigens In de komende maanden nog wat dieper In de zure appel moeten bijten. Want bij de komende feestdagen, St. Nico- laas en Kerstmis, is het werk beslist nog niet voltooid en bjj de extra- feestdrukte zal men nog diep In de rommel zitten. Wat eigeniyk wel erg jammer is, daar het afbreuk doet aan de sfeer In het winkelcentrum maar ook <cn daar hebben we in ditvan de stad. Zoals te verwachten was heeft de krijgen. Het einde kwam met I5. Het Schicdamse Schnoltnin.com- plex is zaterdagmiddag voor dit seï- 1» officieel gesloten geworden. Donderdag en vrijdag hebben reeds twaalf groepen voor het laatst de tuinen bezocht en zaterdag zijn de laatste drie groepen aan de beurt ge weest voor de afscheidsoogst. Met veel enthousiasme hebben ook deze zomer 590 kinderen getuinierd. De resultaten zijn niet tegengevallen, hoewel het voorjaar nogal droog was, waardoor de vroege produkten geen al te grote oogst hebben opgeleverd. Maar dit verlies is al gauw goedge maakt door de latere produkten en menig maaltje bonen en peentjes is met vreugde naar huis meegenomen. Ook de aardappelen lieten niets te wensen over. De laatste weken is er gezwoegd onder de zakken, kool en er ontstond een compleet „vervoers-pro- blecm" bij de afvoer van de produk- ten. De spanning ontbrak niet op dö20 laatste tuindagen, want er waren weer prijsjes beschikbaar gesteld voor de bost onderhouden tuinen. De gemeentelijke Plantsoenendienst had voor een aantal mooie planten ge zorgd. Na een korte toespraak van de hoofdleider, de heer F. J. Klap wijk, werden de prijzen uitgereikt en allen, die trouw ..getuind" hadden, kregen een fleurig „tuin-diploma". Nadat de laatste kool was opgela- 1 den trok men huiswaarts, terwij! van vele kanten een vrolijk „tot volgend jsar" weerklonk. Wel een bewijs, dat j het tuinieren door vele schoolkinde- i ren met plezier wordt gedaan. Vol- 1 daan over het afgelopen seizoen ble- j ven de vijftien leiders nog enige tijd met het bestuur napraten om daarna I "t Schooltuin-terrein te verlaten met dezelfde groet „Tot volgend jaar". I De prijswinnaars van dit seizoen f zijn: Cis Bakkes, Leo Blesgraaf!, Johanna Blom, Toos Boks. Maria Breedük, Hans v. d. Brugge, Tineke B ruggein an, Cin- tha Dries. Renec Duchateau. Harrie Eg berts. Hans van. Est, Frans Glesen, Erna Gillc, Willy den Hartogh. Rob Hemerlk, Hêlène v. d. Hi), Rlö Hoppen, Wil Hub. Nellie Huyzer, Jan de Koster. Paula Koster. Marian van Leeuwen. Margr. L"~h"">, Herman Mandenmaker. Fred. Middeldorp, Maria van Naamen, Lydia N&hring, Hennle Noordhoek, Johan v, d Pas, Jacob Putters. Nico van RUee. Haii Bos. Lcme Schop. Eddy Sehravenzan- de. Lcnle Slavenburg, Theo Smits, Eli za Stenther, Ria Stöver, Henk van Til burg, André Vermaas, Coen Verspeek Gerard v. d. Vlies, Blrgitle de Vries, Lidy Walbeek, Louis de Wit De Schiedamse voetbalvereniging uit het zaterdagvoetbal, HBSS, zal donderdagavond de nieuwe kantine ïn het Sportpark Harga met een feestelijke contact-avond openen. Voorheen hield deze club de bijeen komst in het wijklokaal aan de Nieu we Maasstraat, maar deze activi teiten zullen dus voortaan naar het nieuwe clubcentrum worden overge bracht, De kantine is geheel in ge reedheid gebracht en de beheerder. De heer Koster treedt donderdag officieel in functie. Als tweede avond in dit seizoen biedt de Katholieke Kring de leden een toneel-opvoering aan: het Rot terdams Toneel met het blijspel ...Glapiont u ook?" van Jacques Au- dibert. Onder regie van George Vita- ly komen slechts drie personen op het toneel Ina van Faassen en André van den Heuvel, een. echtpaar in twee fasen van hun huwelijk, met Luc Lutz als enige andere figuur. Het is een uitbundige komedie, een fantasie op basis van paradoxen, overgoten met de poëzie van Audi- bert. Voor de ontspanningsver. „Vegla" (van de Ver. Glasfabrieken) komt Rens van Dortb zijn revue „Tra- raraboemdïee" presenteren in Schie dam. Daarvoor zijn als gewoonlijk drie avonden gereserveerd, n.L za terdag 22 en woensdag 26 oktober en zaterdag november, alle drie in Mu sis Sacrum. Medewerkenden aan de revue 2ijn Cas Oosthoek, Marijke Morley, Toos je Herz, Jazk Bow's Aces. Les Valco's en het Trio Willy de Vries. regenval van de afgelopen dagen heel wat velden onbespeelbaar gemaakt. Het pleit voor de kwaliteit van het huidige Succes-terrein, dat daarop wel drie wedstrijden doorgang heb ben kunnen vinden. De O.D.I.- en Schiedam-ploegen moesten werkloos toezien. Het is spijtig voor Succes, dat het eerste ook tegen Achilles niet tot wmst is kunnen komen. Dit is de vierde achtereenvolgende nederlaag en het begint er voor de blauwwitten als enige ploeg in deze afdeling zon der winstpunten dus wel bedenkelijk uit te zien. Ook nu weer waren de ploegen in het veld tegen elkaar op gewassen, maar het schot was bij Succes volkomen zoek. Alleen B. van Krogten slaagde er in dc na 10 minu ten opgelopen 01 achterstand via een doorbraak weg te werken. De rust ging in met 33 voor Achilles. In de tweede helft waren onze stad genoten goed op dreef, vooral verde digend, maar ook nu weer lukte het niet de bal door de AchiUeskorf te Schiedam. De twee lagere ploegen deden het beter. Het 2e won, met niet minder dan 9—3 van Ons Huis 4 en. de jeugd- ploeg zegevierde met 2—0 over Over- kanters 2. Het Politiek Jongeren. Contact „Schiedam" belegt op donderdag avond 20 oktober in de Raadszaal van het Stadhuis weer een Jeugd-ge meenteraad. Deze zal staan onder voorzitterschap van de heer C. de Raad van. de C. H. J. G. Op die bijeenkomst zal de heer Schulze van de J. F. PvdA een voor stel verdedigen om een Benelux-ho tel te stichten bij de kruissing van de toekomstige Benelux-weg en de Rijksweg 20. De heer Ham van de J. O. K. V. F. krijgt het voorstel te verdedigen tot het sterk doen uit breiden van het aantal buslijnen in (Advertentie LM.) Dc wanden van het voormalige kas teel werden geheel gereinigd. Boven op de bouwval werden de losse ste nen, de planten en de aarde wegge haald. Ook de begroeiing rondom het vroegere Huis te Riviere is geheel opgeruimd. Nu heeft het restant kas teel weer aanzien gekregen, de con touren tekenen een stevig geheel van vier forse muren waarin duidelijk te zien is waar poorten, uitkijkgaten e.d, zijn aangebracht. Veel van het gebouw wordt nu zichtbaar, ook al lijkt het of het rei nigen het bouwwerk kaler en kleiner maakt. AI wat er los ligt wordt na melijk verwijderd. Dat zal het res taureren vlotter doen geschieden, Op de binnenplaats lag meters hoog het vuil, afval, puin, aarde e.d. en dat is ook geheel verwijderd, zodat de ruiïne van Mathenesse weer een ka mer heeft. Na dat reinigen zijn de leden van Helinium aan een soort afstoffen van het gebouw begonnen met de be doeling alle schadelijke restanten van vuil en planten zo grondig te verwijderen dat een eind kon wor- Dit is dc trap in de ruïne van Ma thenesse die door de leden van Helinium. onder het puin is uitge graven. Niet moot, maar wel een vondst. -den gemaakt aan verder verval van Schiedams oudste gebouw. Bij dit werk zijn de verrassende vondsten gedaan. Ontdekt werd dat de wand aan de zijde van de Broersvest met stenen en puin. was dichtgemaakt. Mogelijk heeft deze wand in verbinding ge staan met een belendend vertrek en is er door brand, oorlog of iets derge lijks later wijziging in de situatie ge komen. De „schoonmakers" van He linium schoven het vuil weg en ach ter het vele vuil en losse stenen kwam toen de trap naar de hoogste verdieping te voorschijn. Nu kan men via de binnenzaal naar de top van de muren klimmen. Daarvoor dient men door het poor tje aan de zijde van de HBS te wan delen. Aan de rechterzijde bevindt zich de stenen trap die met enkele treden in een bocht naar de boven verdiepingen leidt. Op die hoven- verdieping ontdekten, de amateur archeologen al eerder een andere (kleine) trap die de verbinding van de bestaande ruimte met de verdwe nen ruimte buiten het gebouw aan geeft. De muren van de trappen zijn bewerkt met mooie gele en zwarte tegels. Het werk van Helinium is nog niet gereed, maar reeds nu is de arbeid bijzonder vruchtdragend gebleken. LUX0R ROTTERDAM Elke avond 8 uur precies. Zondagmiddag 1 uur (matinecprijzen) PLAATSBESPREKEN dagelijks aan de KASSA van l!-6 uur en TELEFONISCH 13.83.26 Het aantal kassa's is uitgebreid. Voorbespreking aan de kassa is mogelijk, stttds voor de eerst- volgende 14 dagen AMSTERDAM. Een dertigtal Nederlanders, o.to, de hoogleraren H. Bergenia, G. BriBeubuTg Wurth, I. A. Diepenhorst W, F. de Gaay Fortman, J. Lever, L. Onulee en W. J. Wieringa heeft in het gerefor meerde Centraal Weekblad" een op. roep tot gebed en verzoening gepu bliceerd. Krachtens de „dienst van de vre- 8" aan de kerken toevertrouwd heeft onlangs de Raad van Kerken in Indonesië, waarbij alle protestant se kerken daar zijn aangesloten, een uitspraak gedaan, waar hij de rege ringen van Indonesië en van Neder land worden opgeroepen „elkaar weer te ontmoeten aan de onderhande lingstafel in een bereidheid om allo ressentiment te overwinnen en ge wonde nationale trots prijs tc geven". Bij deze woorden van de Raad van Kerken in Indonesië slui ten de dertig zich aan. J De dertig vragen zich verder af, „of de trieste gebeurtenissen bij de toespitsing van het conflict ons niet meer nationaal geprikkeld hebben dan wel ons geweten, vanuit het evangelie, verontrust hebben". Vandaar dat zij oproepen tot „ver ontmoediging, gebed en tot de dienst der verzoening in de naam van Hem. die ons met God verzoent en ver zoening en vrede ook tussen deze twee volken scheppen wil". (Van onze correspondent) VENLO De 48-jarige weduwe mevrouw A. Curvera-Commans is za terdag of zondag in haar woning aan de Koerm on dseweg te Steyl, even ten zuiden van Venlo, door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Het werd eerst maandag ontdekt door een gehuwde dochter van het slachtoffer die haar moeder leven loos op de divan aantrof. By een in gesteld onderzoek bleek, dat het schoorsteenkanaal nagenoeg dicht was gaan zitten, tengevolge van. roet- afzetting. AMSTERDAM Prof. dr. J. Wa tertak, één der bekendste hooglera ren van de Vrije Universiteit te Am sterdam, bekend ook ver buiten de kringen van deze universiteit, wordt donderdag 20 oktober zeventig jaar. Hij is hoogleraar in de pedagogiek, de pedologie en de toegepaste psy chologie, maar dat is slechts één van zijn vele functies. Toen hij in 1951 bij zijn zilveren ambtsjubileum werd gehuldigd, werden naast zijn kwaliteiten van trouw, hartelijkheid en bereidheid tot helpen, vooral ook zijn organisatie vermogen en 2ijn fabelachtige werkkracht genoemd. Prof. "Waterink studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen, aan de Vrije Universiteit en aan de universiteit te Bonn (aan laatstge noemde universiteit psychologie en aanverwante vakken). In 1923 pro moveerde hij aan de Vrije Universi teit met lof tot doctor in de theolo gie. Na een korte loopbaan als predi kant en leraar werd hij in 3926 bui tengewoon hoogleraar en in 1929 ge woon hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit. In 1927 werd hy hoogle raar-directeur van het laboratorium voor pedologie en psychotechniek der Vrije Universiteit en in 1931 van het pedologisch instituut (inrichting voor observatie en verpleging van moeiiyk opvoedbare en licht afwij kende kinderen). De universiteiten van Fotchef- In de Kommiezenlaan in het In dustriegebied ten oosten van de Schie is gistermiddag om 5.45 uur de 17-jarige tuinder A. B. uit Schie dam op de bromfiets aangereden door de heer J. D. uit Vlaardingen, die geen voorrang verleende. B. kreeg een kneuzing aan de rechter heup en is door de G.G. en G.D. naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht. maar later kon hij naar huis. stroom (Zuid-Afrlka) en Gent ver leenden prof. "Watertak respectieve lijk in 1954 en 1955 een eredoctoraat In boekerij Delftse T.H. DELFT „Onvoorziene omstan digheden daargelaten zullen de hoe ken ta onze bibliotheek nog dit cur susjaar telefonisch kunnen worden opgeroepen." Dat heeft de biblio thecaris van de bockerü der TH ia Delft, dr. L. J. van der Wolk, mede gedeeld. „Dit zal geschieden met behulp van ultramoderne Ericsson telefoon toestellen, die bij de catalogus ge plaatst zullen worden. WA iemand een bepaald boek lenen, dan heeft hij niets anders te doen, dan met de klesschijf het nummer te draaien, waarmee het bewuste boek in de catalogus staat aangeduid. Zodra dit nummer gedraaid is, gaan in het magazijn van de bibliotheek lampjes branden, die aangeven in welke gang, in welke kast en op welke plank zich het gevraagde boek be vindt. Van dit nummer, dat uit ze ven cijfers bestaat, hebben de laatste drie betrekking op de plank en het volgnummer op de plank. Verschij nen nu in de elektrische cijferlamp- jes in een bepaalde gang bij voor beeld de cijfers 369, dan weet de ma gazijnbediende, dat het 89ste boek van de 3de plank wordt aangevraagd. Signaallampen leiden, hem naar de kast, waar zich het betreffende boek bevindt Hij heeft dan alleen maar dit werk op de transportband te leg gen, die dit boek via de wentergoot naar het uitleenbureau transporteert. Wanneer dit systeem ia bedrijf zal zyu, bezit de bibliotheek van de Technische Hogeschool te Delft een installatie, die een unicum in de wereld is."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1960 | | pagina 1