Stationsplein lijkt nu wel een maanlandschap mjiK xnositie •m En het is nog maar voorbereidend werk Schijnwerpers op de Sehiedamse Sport Aanvoer van Italianen slechts lapmiddel Fraai jubileumconcert van 't Schiedams Vrouwenkoor Huldiging bij ABVA Musis wil „vrije soos" Koeriersters ■be- f m Geen steen meer op de plaats Hen. evenement op meubelgebied Kunstkring- uitvoering lading Groentekar met over de kop geslagen IN GEBOUW ARCADE ê1 Successen bij Bislioff -vSWï,ES SkL? Vrouw ónder bromfiets Schiedams volleybal Sowjets zouden in Zuid-Amerika stakingen leiden Arbeidsbemiddeling voor artsen Drs. W. Mulder over Tibet Belangwekkende bijeenkomst middenstanders Dr. L. de Vries spreekt voor scheidsrechters Tekort aan arbeidskrachten SCHIEDAM Woensdag 9 november 1960 J5ei |l2JS I13.15 foer- Lon- i de tover van 1 aan ■rem poor I be- llds. ■gen ■eke Iz.. pg- dbt- l/iel liög |07 NtN Apothekers-nachtdienst: Apotheek Backer, St Liduinastraat 58. Bellen bjj ongeval: G.G. en G.D, Tuinlaan 80. telefoon 6P2P0 Politie-alarmnummer 0 46 66 Gemeentelijke O pen nare Leeszaal «D Bibliotheek, Lange Haven ge opend; maandag 19—20.30 uur, dinsdag 9 30—16.30 en 19—20.30 uur, woensdag 9.30—1630 uur. donderdag 9.3012.30 uur, vrij* dag 9.3016.30 en 19—2030 uur. zaterdag 9.30—16.30 uur. *s Zon dags gesloten. R.-K Leeszaal en Bibliotheek, Dam geopend maandag 19—21 uur woensdag 1417 en 19—21 uur, donderdag 1012 uur. vrü' dag 1417 en 3923 uur, zater dag 1012 en 1417 uur. Stedelijk Museum. Gesloten. BIOSCOPEN f Advertentie l.M en 8.15 uur: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard. Monopole, 2 uur: „Comanche Todd, de blanke indiaan"; 7 en 9.15, u.* „In liefde en oorlog". DIVERSEN Irene. 8 uur; Dankstond voor gewas en arbeid, ds. J. van Dijk. Nij- kerk. (N.H. Evangelisatie) Irene, 8 uur: Instuif Schaakvereni ging Schiedam. Het lijkt.we I of een Marsbewoner aan het werk is op een maanlandschap, ntanr het ts een nvvere werker van de Schwdamse Technische Bedrijven die met een stevige kapmet zaurstoftoevoer gewapend de bodem van het Stationsplein induikt. De oude aansluitingen op de gasleidingen in de bodem moeten worden verwijderd en dichtgemaakt. Als de technicus sleutels hanteert om de schroefbouten uit de toevoeren te draaien, dan spuit het gas met kracht de hoogte in. Dat vereist een goede bescher ming. van 5 t/m 14 novemb in de glazen zaal Overdag van 10-5 uur. ks avonds van 740 uur, g Zondag van i-to aar n.m. Voor de toneelvoorstelling van Ja loezie. donder dagavond door de Haagsche Comedie In het Passage theater heeft de Schledamse Kunst kring nog een aantal plaatsen be schikbaar. (Advertentie i LUXOR ROTTERDAM De voorbereidende werkzaamhe den voor de aanleg van een Sta tionsplein op twee niveau's zU" in volle gang. Dat kan binnenkort van grote betekenis zijn voor het ver keer, omdat de voertuigen geruime tijd omwegen zullen moeten maken. Vooral by het station zal veel werk moeten worden verricht. Waar gras gazon was ligt nu het zand en op diverse plaatsen worden de keien en tegels uit het wegdek gehaald. Deze week Is op de hoek van de prof. Ka- merlingh Onneslaan en het Stations plein een (tijdelijke) abri geplaatst. Dit wachthuisje zal dienen ter ver vanging van het wachthuisje bij het station. Als de RET-bussen niet meer vlakbij het station op het plein kun nen-parkeren zal de eindhalte van de bussen dichtbij de K.O.-3aan op de hoek van het Stationsplein ko men. Om dit mogelijk te maken worden nu de rioleringen gelegd m het wegdek bij de taxistandplaatsen bij het station. Later worden de rio leringen naar het midden van het plein gelegd en dan zijn de huidige haltes onbruikbaar. Uiteraard zullen de werkzaamheden nogal wat binder aan het verkeer en aan de treinreizi gers die uit het station komen of die j naar het station willen gaan bezor gen. Het verkeer van Singel en K.O.- laan naar Overschieseweg en omge keerd zal binnenkort met meer Over het midden van het plein kunnen rij den. Reeds nu zijn door de wijziging in het tracé diepe putten in het weg dek gekomen. Met spoed wordt ech ter een nieuwe verbindingsweg aan gelegd. Het verkeer zal m het ver volg van KO.-laan regelrecht naai de Overschiesestraat kunnen rijden. Aan de zijde van Singel en Over schiesestraat bij het Stationsplein zijn namelijk alle huizen weggebro ken. Een enkel huis dichtbij de spoor lijn staat er nog. Het zal dienen als basis voor het personeel van de NS. Inmiddels is de vlakte bij de Schie geëgaliseerd en. loodrecht op de Bur gemeester van Haarenlaan is een verbindingswegje aangelegd. In het midden van deze noodstraat is een verkeersheuvel geplaatst. Ook zijn trottoirs voor de voetgangers langs deze dubbele rijbaan gelegd, zodat het verkeer binnenkort vrij gemak kelijk aan de buitenzijde van het plein langs de werkzaamheden kan ryden. Elke avond 8 uur precie». Zondagmiddag 2 uur (mztinceprijxin) PLAATSBESPREKEN dagelijks aan de KASSA van lt-6 uur en TELEFONISCH 13 83 24 Voorbespreken aan de kassa is mogelijk, steeds voor de eerstvolgende l<t dogen. Grammofoonplaat My Fair Lady Orig. Phihps-opname (LP) in de HolL versie: 16.50 (in stereo 19.-) BANKERS Coolsingel 47, tel. 13 32 61-127621 Gistermiddag is de 40-jarige groen teman B, Leeflang op de Brockkade ia Kethei met wagen en al over de kop geslagen. Hij had klanten bediend en wilde op de smalle dijk keren, toen zijn achterwiel in de zachte berm terecht kwam en wegzakte. De auto kan telde en kwam twee meter lager met de wielen omhoog te liggen. De hele lading groenten en potten met vruchten kwam in het gras terecht. Een takelwagen heeft de groentekar weer op de dijk geholpen De eige naar kwam er zonder ongelukken af. (Advertentie 1 M *X. .V? 'l'i De uerbindingsicep van Overschiesestraat naar Kamerlingh Onneslaan is bijna gereed. Binnenkort rijden de voertuigen rechtstreeks van Overschie en ran de zijde van de Overschiesestraat de Kamerlingh Onneslaan in en laten het Stationsplein links lippen. ER heerste gisteravond in gebouw A en stijl goud. zilver en horloges maar met duurder De prestaties bij de sportschool Bishoff blijven in de stijgende lijn. Ook In oktober zijn weer een aantal kandidaten geslaagd voor hogere gra daties. Bij het jeugdjudo behaalde Dora Dieters de gele slip voor meisjes; de gele slip voor jongens werd behaald door Franklin Janssens, Koos van Scheindelen; Oranje slip: "aul Utens, Heren Jiu Jitsu tweede f Mali; Judo gele band: A. «allijns J. van Ham, "W. Kind, B. Verbeek; Oranje band: B. van der aa* en G, van Tri"ht. Arcade zowel op als voor het podium een feestelijke stemming: 'iet Schiedams Vrouwenkoor alle eden getooid mei een anjer be slaat vyftien jaar, en het had kans gezien een vrij talrijk en geïnteres seerd publiek voor het jubileumcon cert op de been te brengen. Het pro gramma was een treffend staaltje van speurzin en artistiek initiatief van de dirigente'Ria Borgmeijer: het bevatte uitsluitend Nederlandse wer ken. zowel hedendaagse als koormu ziek uit de 16de en 17de eeuw wat het aandeel van het vrouwenkoor be treft, en voorts Nederlandse muziek voor fluit en piano, ter afwisseling door Koos Verheul en Jan van der Meer ten gehore gebracht. Dat het nog vrij jonge ensemble zich meten kan met veel oudere en op langere ervaring steunende ko ren is op dit feestelijke concert weer gebleken. De koorzang klinkt uiter mate beschaafd en tot in details ver zorgd. De repetities moeten voor de ze dames veel meer betekenen dan alleen maar een gezellig muzikaal sa menzijn: hier wordt terdege gestu deerd aan cultivering van de toon- kwaliteit, samenzangdiscipline en uit spraak, ook van de vreemde talen. En wanneer bovendien een spontaan meebeleven der teksten en een indi viduele bescheidenheid der zangeres sen waar te nemen is eigenschap pen van koren van superieur gehalte is hiermee wel voldoende aange toond dat het Schiedams Vrouwen koor tot de rij-der gerenommeerde koren van ons land te rekenen is. Het is duidelijk dat zulke kwali teiten met alleen door goed stemmen materiaal, maar vooral door een ar tistiek verantwoorde en vakkundige leiding bereikt worden. Ria Borg meijer is dan ook, blijkens haar op kermis van zaken berustende over wicht en effectieve gebaar, ruim schoots voor haar taak berekend. De resultaten van haar leiding zijn op dit concert duidelijk aan het licht getre den. Met name in de keuze die uit de oude koorliieratuur der Neder landen was gedaan; de polyfonie van amoureuze liederen van Willaert en Sweelinck in bewerktng voor vrouwenkoor a cappella en met pia nobegeleiding ligt het koor zeer goed. Een letterlijk en figuurlijk hoog dravend koorwerkje van Johanna Bordewijk-Roepman op een gedicht over een vliegreis („High flight") verkreeg in de vertolking een juist aangevoeld accent van lichtelijke overspannenheid. Marius Monni kendam, die aan het ensemble een Angelus heeft opgedragen zou, indien hij aanwezig was geweest veel genoe gen beleefd hebben aan de bezielde uitvoering van deze op oude kerk toonsoorten gebaseerde compositie Een bijzonder moeilijk te zingen koorwerk op middeleeuwse tekst van Andries de Braai (Het gingen drie jonckvrouwen) werd voortreffelijk tot klinken gebracht, en bepaald over rompelend klonken twee liederen van Jaap Geraedts en Röntgen: het ovationele applaus dwong nog tot een bissering van Röntgens grappige Lire Boulire, Het programma, dat voorts o.a. nog composities van Strategier en Andriessen vermeldde, werd aange naam afgewisseld door instrumenta le soli door genoemde musici Ver heul en Van der Meer speelden eerst de bekoorlijke sonate op. 1 nr. 6 in G van Hendrik Foeking, waarvan het laatste deel (presto) de eminen te fluitist gelegenheid gaf tot zeer virtuoos spel. De na de pauze ge speelde sonate van Louis Andriessen (werk van een zeventienjarige) heb ben we nog kort geleden te Rotterdam van deze spelers gehoord. Nieuw voor ons was een Diverti mento voor piano-vierhandig van de in Amerika wonende Nederlander Leo Smit, een op moderne dansrit men geïnspireerd stuk dat niet veel muzikale inhoud bleek te bevatten. Ria Borgmeijer en Jan van der Meer vormden hier een perfect duo dat te recht veel bijval oogstte. De afdeling Schiedam van dc Al- mene Bond van Ambtenaren streeft er naar regelmatig gezellige bijeen komsten te organiseren voor de le den waarbij dan tevens de jubile rende oude getrouwen kunnen wor den gehuldigd. Dit zei de voorzitter van de ABVA de heer A. M. van der Wel dinsdagavond in de grote zaal van het Volksgebouw. Het ge zelschap „De Toverfluit" heeft een kunstzinnig programma verzorgd. Herman Emmink en Aukja Karse- meijer met goede 2ang, Pierre Palla aan de piano en Wim Verhagen met een uitstekende voordracht verzorg den een programma over leven en werken van Mozart Dit voortreffe lijke programma is reeds eerder in Schiedam uitgevoerd. Bij de-aanvang zijn zes -jubilaris sen gehuldigd. Districtsbestuurder J. van der Scheur was verheugd dat hij als jongere de dank over kon brengen voor hel pionierswerk van de jubilarissen. Hij herinnerde aan de moeilijke crisisjaren. Er was moed en vertrouwen nodig want al les was even uitzichtloos, Er -waren honderdduizenden werklozen in ons land, „Uit de ellende is de vlam van het verzet geboren". De ideeën van toen zijn nu gemeengoed ge worden dankzij het werk van de mannen van het eerste uur. De heer Van der Scheur dankte do jubila rissen voor hun trouw en steun aan de vakbeweging. De heren M. A. Lanser, W. Lamens en C. Baten burg ontvingen het zilveren insigne wegens het 25-jarig lidmaatschap. De heren H. van Driel, D. G. Bus- scher en G. Jongbloed zijn veertig jaar lid van het N.V.V. Zij ontvin gen het gouden insigne. Bovendien ontvingen de dames een cassette met zes ABVA-lepeltjes. Nu het er naar uitziet dat de bal weer aan het rollen kan worden gebracht op de sportvelden, 2ijn het de clubs die in sportpark Thurlede spelen die .met enige vrees en nieuwsgierigheid de ontwikkeling van het weer bezien. SchLedam be schikt namelijk wel over een heel mooi sportpark Thurlede, maar sinds enige tijd is de verbinding met het park afgesneden. De werk zaamheden aan de Rijksweg 20 hebben van het gebied tussen sport park Thurlede en Nieuwland een woestijn en een moeras gemaakt. Heuveltjes zand en dalen vol drassige modder maken het ter rein wel geschikt voor omvangrijke werkzaamheden, maar de sports- lieden vragen zich af hoe zij en speciaal de gasten die de situatie met kennen op een redelijke wijze naar de sportvelden kunnen gaan. Er is de lange weg via het in dustriegebied maar ook daar is de weg nauwelijks nog berijdbaar. De voertuigen zwoegen als amfibie wagens door dit niemandsland. Vooral onder invloed van 't slch- te weer is het gebied onbegaan baar geworden. De sportwereld hoopt daarom dat de gemeente ten spoedigste een oplossing kan vin den voor deze kwestie, missehien kan er een (tijdelijke) weg wor den gelegd en dan nog dusdanig op betzelfd niveau dat de carrosserieën van de auto's niet met de buik in het zand duiken of schuiven. De sympathieke onderwijzer J. Hey- aa (Jan Ligthartschool) is benoemd tot hoofd van een school in St. Maartensbrug. De sportwereld ver liest een ijverig functionaris. Bij de schoolsportwedstrijden was de heer Heyda als lid van de school- sportcommissïe een verdienstelijke organisator en animator. Ook Her mes DVS ziet de heer Hcyda node gaan. Hij had zich bij de blauw- witten juist ontpopt als de goede juniorsecretaris. De Algemene Bedrijfsvoetbal Com petitie gaat de contacten met de veertig verenigingen ook in de win termaanden onderhouden. In voor bereiding zijn klaverjascompetities en contactavonden. Nu de vrije za terdag binnenkort een feit is gaan de gedachten van de ABC uit naar de vrijetijdsbesteding op deze dag. Mogelijk dat zomers deze zaterdag kan worden ingepast in de wed- strijdschema's van de ABC. Tot juniorsecretaris van Hermes DVS is benoemd de heer W. Vletter Vondellaan 46 b, telefoon 69859; tot secretaris van de amateurcom- missic js benoemd de heer W. van Pelt, Westfrankelandsestraat 92 b, telefoon 64362. In het clubblad van Hermes DVS betoogt de trainer W. Blokland dat de voetballers meer moeten trai nen. Terecht wijst Daan Baris, die tot vreugde van HDVS weer tot de redactie van het blad is toegetre den, op het feit dat ook voetballers niet tot trainen te dwingen zijn. Hij noemt het „met onwillige hon den slecht hazen vangen." Uiter aard wordt hier de kern geraakt. Bij functionarissen en sportslieden dient immer de animo, het enthou siasme te prevaleren anders blij ven de resultaten zeker uit. Een lid- van de redactie van het HDVS-orgaan Loet Stouthandel verblijft in het ziekenhuis. De sym pathieke Loet, die zich in een lange reeks van jaren heeft doen kennen als een bekwaam functionaris, als voorzitter feestcommissie, en ver der o.a. als elftalleider heeft on getwijfeld het medeleven van alle HDV'-ers, die hem een spoedig her. stel wensen. De chr. gymnastiekvereniging „DOK" start deze week met een wintercompetitie volleybal'voor de diverse groepen in de vereniging Deze onderlinge competitie wordt dinsdagavonds gehouden in het lo kaal van de Chr. Technische School aan de Nieuwe Dam!san en vrij' dagsavonds in het lokaal ,van de Rehobothschool aan de Thmlaan. Vrijdagavond wordt begonnen, dan ontmoeten de heren van de volley balafdeling de heren-senioren van de gymnastiekafdeling. DOK heeft goede plannen voor de opleiding van het kaden Een cur sus voor de voortumers^'wordt nu vervolgd en bovendien is een reeks bijeenkomsten in voorbereiding waar deskundigen zullen praten over de theorie en de techniek van de moderne gymnastiek. Docent Bloem van de Chr. Academie voor Lïch. Opvoeding uit Arnhem heeft reeds eenmaal voor DOK in het Gereformeerde Jeugdhuis gespro ken. Verder zullen de heren Her laar, Ismgs en Tanis in het kader van deze cursussen spreken. Op donderdagavond 17 nov. houdt DOK de najaarsledenvergadering in het Gereformeerde Jeugdhuis, S. NIEBOER 1 verbonden. Gistermiddag is mevrouw R. de V. op de B.K.-laan, toen ze het rijwiel pad opliep, aangeredendoor de bromfietser L. F. RJ Mevrouw Dé V. is met een hersenschudding in de< Noletstichting opgenomen. De brom fietser is in het Gemeenteziekenhuis De heer W. H. v. d. Most, sinds augustus van dit jaar eigenaar van het zalencomplex „Musis Sacrum" organiseert donderdag een contact- avond. Ondernemers en zakenmen sen maar ook zij die hun leven op kantoor of ln een werkplaats door brengen zijn welkom. De achter grond is, om te peilen of niet roo» gelyk is om te komen tot een „vrije cocietcit" waar Schiedammers el kaar regelmatig kunnen ontmoeten. Er wordt hier vooral aan de jon geren gedacht wat natuurlijk niet zeggen wil dat personen van mid- delbare leeftijd niet welkom zijn, De teams van de Schledamse Vol leybal Club, die in de eerste klasse uitkomen, hebben hun eerste com petitiewedstrijd achter de rug. Dames 1 moest de strijd aanbin den tegen het tweede damesteam. Het tweede team viel ditmaal nogal tegen, zodat SCV 1 er een erg zacht eitje aan had. Het eerste team won met 30; de set-standen waren: 15—0, 15—10 en 15—9. Heren 1 ging op bezoek bij de grote rivaal Hou Stand en kreeg de eerste nederlaag te slikken: 3—0 voor de Rotterdammers. Het duurde te lang voor SVC de goede cadans te pakken kreeg, anders was mis schien een gelijkspel bereikt Hier waren de set-standen: 15—9, 1511 en 19—17. Voor de komende dagen staan op het programma: Dames: DRL 1—SVC' 1; ZVC 3— SVC 2; Wico 1SVC 3. Heren: Phoenix 1SVC 1; Liba non 3SVC 2.' RTO DE JANEIRO. De golf van stakingen in Argentinië en Chili heeft zich .nu ook tot Brazilië uitge breid. Volgens Argentijnse regering zouden deze stakingen geleid wor den vanuit de Sowjet-ambassade in Uruguay. President Kubitchek van Brazilië heeft het leger opdracht gegeven het vervoer in het land gaande te hou den nu over het hele land een transportstaking is uitgebroken. Er staken ongeveer een half miljoen man. Zij worden met ontslag be dreigd. AMSTERDAM Het .Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam zal met ingang van 15 noveidber a.s. ook bemiddeling verlenen aan artsen, die van werkkring willen veranderen en aan bedrijven, die een arts willen aanstellen. Het GA.B. zal daarbij samenwerken met de Koninklijke Maatschappij ter bevorder mg van de geneeskunst. Van de ongeveer 11.CQ0 Nederlandse artsen zijn er 2.900 in loondienst. VLAARDINGEN -f Dat- de'.zakenstndlfekring „Vlaar- 010660"^ graag actnele'onderwerpen behandelt, bleek dinsdagavond ln het Rode Kruis-getouw weer eens duidelijk met de lezlcg.van drs~W. Z. Mulder, conservator Azië .van 't Museum.voor Land-''en Volkenkun de te. Rotterdam, over „Land en volk van Tibet". 1 Het gevecht op leven en dood, dat nu al zo lang gaande is in het onherbergzame grensgebied dat een scheiding vormt tussen het kolos sale communistische China en. In dia, heeft de aandacht van de hele wereld gevestigd op Tibet, het oude geheimzinnige land, gelegen op „het dak van de wereld". Drs. Mulder wierp een blik in -de geschiedenis van het land en begon daarbij met de vierde eeuw na Christus, toen reeds bleek dat het volk bijzonder krijgshaftig was.In het begin van de negnde eeuw viel het rijk uiteen en sindsdien heeft men tot de dertiende eeuw weinig van het land gehoord. In de der tiende eeuw hebben de Mongolen Tibet veroverd en zich meester ge maakt van het land. In 1895 trachtten verscheidene Eu ropese landen invloed op Tibet;te krijgen en Rusland was daarbij één van de eersten. Men had eerst 'in eigen land experts gecreëerd en de zen toen gestuurd paar het vreem de land. Engeland begon handela ren naar Tibet te zenden. In 1911 stortte het Chinese keizerrijk ineen en de Chinese revolutie begon. Als men denkt dat Tibet een klein land is, dan vergist men zich vol komen, want het land heeft maar liefst een oppervlakte van 2 000-000 vierkante kilometer en het aantal inwoners bedraagt 6.000.000. In Europa zou dit over dezelfde oppervlakte een inwonertal van 90.000,000 betekenen! Drs. W. Z. Mulder lichtte zijn toe spraak met dia's en een film dui delijk toe-^ Op de eerste vergadering in dit seizoen van de Vlaardingse Chris telijke Middenstands Vereniging spreekt mej. mr. N, Schadee uit Rot terdam, voorzitter van de Centrale commissie voor de onteigeningsver goedingen, vanavond in de boven zaal van Harmonie over „schadeloos stelling in geval van onteigening van bedrijfspanden". Ook belangstellende middenstanders van andere organi saties zijn op deze avond welkom. Op de aanstaande maandag ie hou den groepsbijeenkomst van de Vlaar dingse scheidsrechters zal dr. L, de Vnes een praatje komen houden over de gevaren, welke verbonden zijn aan een onoordeelkundige be handeling vaneventuele gewonden op het voetbalveld. De avond fs be legd in de kleine zaal van Excelsior. Aanvang kwart over acht. I Obligatielening 4*4 Gemeente Tilburg AMSTERDAM Op dinsdag 15 november a.s. zal de inschrijving openstaan op 2.200.000 4¥i procent 15-jarige obligaties gemeente Tilburg a 99 procent. De stukken zijn groot nominaal 3.000 aan toonder. Stor ting I december a,s. Beursnotering wordt aangevraagd. De lening was aanvankelijk groot 3.000.000, De lening zal op 1 december 1975 in haar geheel a pari aflosbaar zijn. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is vóór 1 december' niet toegestaan; daarna slechts tegen de koers van 101% procent. OVERLEDEN TE SCHIEDAM 6 J. P.* Anders 61 'jr. echt van W. NobeL 5— S. G- W. Willem- se, 57 jr. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENÏNGEN „Het te ver wachten tekort aan arbeidskrachten kan worden opgevangen door een krachtige voortzetting van de me chanisering. Het op grote schaal hier heen transporteren van Italianen of Spanjaarden Is slechts een lapmid-' del. DJt betoogde gistermiddag de vice- president van de N.V. 'Philips Gloei lampenfabrieken, ir. Th. P. Tromp op het te Scheveningen gehouden congres van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, lr. Tromp was een van de drie inleiders van de middagzittlng en behandelde de be hoefte aan arbeidskrachten en het beschikbare potentieel in de jaren 1960—"J0. Op grond van gegevens'van de directie voor de arbeidsvoorziening schatte ir. Tromp de aanwas van mannelijke arbeidskrachten in de komende tien jaar op 450.000. Hy nam aan, dat het aanbod .van vrou welijke werknemers met ongeveer 250.000 zou toenemen. Dit - aanbod van 700.000 in totaal achtte hij niet voldoende om de te verwachten uit breiding van de Industrie van arbei ders te voorzien. Daarbij ging hij er van Uit, dat Nederland een laag loon en prijspeil zou behouden; „Zou men van Nederland een relatief duur land maken, dan kon het werkgelegen heidsprobleem wel eens onoplosbaar blijken te worden." In dit verband kwam ir. Tromp tot zijn ln de aanhef, genoemde con clusie. Daarnaast,meende hij, gezien de te verwachten sterk relatieve schaarste aan vrouwelijk personeel, dat men nog eens kritisch zal moe ten bezien in hoeverre sommige z.g. typisch vrouwelijke beroepen niet net zo goed door mannen kunnen worden verricht; Wanneer de gelijke beloning voor gelijkwaardige arbeid gerealiseerd wordt, kan dit gemak kelijker. De schaarse werknemers zullen daarheen moeten worden ge dirigeerd, waar tewerkstelling de grootste bijdrage levert tot het na tionale produkt, aldus irl Tromp. „In een economie als de onze, waar "de vrijheid van beroepskeuze alge meen als essentieel wordt beschouwd betekent dit dat de loonpolitiek dé ruimte moet laten aan bedrijfstak ken met de grote toegevoegde waar de per man-uur om door meer loon te betalen een groter deel van de aanwas der beroepsbevolking tot zich te trekken. Mevrouw dr. H. Verwey-Jonker, lid van de Sociaal Economische Raad sprak over do buitenshuis werken de gehuwde vrouw. Zij verwacht een gestadige achteruitgang van het vrouwelijk arbeidspotentieel in de traditionele leeftijdsklassen en cate gorieën. Wil men- de ongetwijfeld aanwezige latente arbeidsreserve aantrekken, dan is een klimaatsver andering noodzakelijk, Daartoe rekende mevrouw Ver wey-Jonker een wijziging in de fis cale bepalingen. Tenslotte sprak prof. dr. B, C. J. Lievegoed, directeur van het Neder lands Paedagogisch Instituut voor het bedrijfsleven te Zeist over „Ver betering van-de kwaliteiten van de arbeidende mens". Hij behandelde daarbij in het bijzonder de te ver wachten wijzigingen in bedrijfsbe heer en uitvoerende arbeid. Permanent wave Permanent! Dames, voor een goede permanent en prettige 'bediening: kapsalon J de Ruiter, Lange Kerkstraat 13. Permanent vanaf ƒ8.— com pleet Telefoon 6 68 33 Fotografie Belfilms vergeten? De auto- maat ötaai w««ir u klaai Alie soorten films '.Foto'iK 'van Vuuren Hoogstraat 106 w Voor pasfoto's naar K van Vuuren, Hoogstraat 106 Tel. 6 67 20,.In één dag gereed.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1960 | | pagina 1