Opname van KetheJse- in de Scliiedamse Muziekschool t rfm, „Het Westen" opent repetitielokaal Dames van Wilton DWS verloren en Nog twee deelnemers zonder puntenverlies GENIET VAN'N H. Beenenhield lezing voor Tropica-leden Interessante details over vondsten in Zuid-Limburg Volksmuziekonderwij s in de wijken moeilijk op gang Hekman op dreef tegen v. d. Valk Jaarverslag van de Ned. Bond v. Yervoerspersoneel Onderhandelingen over watersportproblemen in nevelen gehuld SCHIEDAM tmf- KERMIS op de Gedempte Broersvest HANDBAL Op de helft van kadertoernooi BEGIN ER NtT MEE Ds. P. Zwier overleden Burgerlijke Stand Resultaten bij Juliana JLD.O.-feest Verzamelen is geen kinderspel Brand in schoorsteen van schip Zeeman vrolijk op brommer Inbraakjes Causerie voor NVV- Bestuurders Judo-examen Hondje verdwaald Vergadering P.v.d.A. AGENDA Werkgroep Helinium JONGEDAME N.V. Maatchappij „Oxygenium" Dinsdag 7 februari 1961 3 De Muziekschool Kelhel ral nog j het echter februari geworden, maar deze maand volledig: opgaan in de er kon nog niet worden gestart. Er gebiedamse Toonkunst Muziek- is gebrek aan goede leerkrachten gchool. Dat Is het resultaat van be- die direct na schooltijd les kunnen sprekingen die de besturen van bei- 1 geven. Gestreefd wordt naar de scholen hebben gehouden. Ge poogd Is om de fusie nog dezer da gen te doen plaats vinden maar dit bleek om administratieve cn orga nisatorische redenen niet meer mo gelijk. Aangezien er nog steeds een vacature was In het bestuur van de Kethelse school er mee akkoord ge gaan dat de vacature door een lid van het Kethelse bestuur zal wor den vervuld. Voorgedragen wordt de heer Van Amerongen, hoofd van de Burgemeester Verveenschool in Kethel. Aangezien de gemeenteraad de benoemingen tot bestuurslid van de Stichting Schiedamxe Toonkunst Muziekschool moet goedkeuren kan de heer Van Amerongen eerst na de vergadering van de gemeenteraad worden geïnstalleerd. Dc besturen zijn overeengekomen dat het veertigtal leerlingen uit Ke thel wordt overgedragen aan de Scbiedamse Toonkunst Muziekschool. Hierbij zijn twee klassen blokfluit, elf leerlingen piano en zes klarinet De leerkrachten van de Kethelse school komen in dienst bij de Schie- damse school, dit zijn mevrouw Meeuwissen en de heren Van Rijs- sel en Visser. Voorlopig wordt les gegeven in een lokaal van de Bur gemeester Verveenschool waar de concierge eventueel de administra tie kan voeren. Het SchJedamse be stuur verplicht zich zo spoedig mo gelijk een piano te plaatsen in de Burgemeester Verveenschool. De pri- vélessen kunnen nog tijdelijk aan huis worden gegeven, maar gestreefd zal worden naar het huren van een geschikt lokaal. De saldi en de be scheiden van de Kethelse school wor den dezer dagen overgedragen aan de school aan de Lange Haven in Schiedam. Eenmaal per jaar zal een leerlingenuitvoering worden gege ven in KetheL Onderwijs in wijken Het besluit van de fusie zal vele voorstanders van het muziekonder wijs verheugen, omdat de muziek school in Kethel als afdeling van de centrale school ongetwijfeld ef ficiënter zal kunnen fungeren. Min der prettig klinken de berichten over het streven om te komen tot volks- muzlckonderwijs is de wijken. In januari zou als proef worden be gonnen ln drie wyken, Schledam- oost, -west en -zuid. Inmiddels .is (Advertentie l.M.) SAMEN UlTf SAMEN het aantrekken van voldoende leerkrach ten zodat in ieder geval met het volkstnuzlekonderwUs op de scholen (na schooltijd) kan worden begon nen. Eén leerkracht, de ervaren me vrouw Menningh-Van der Hoonaard heeft zich inmiddels beschikbaar ge steld. Zij zal maandag met de eer ste lessen beginnen in de Jan. Ligt- hartschool aan het Frans Halsplejn. Er zijn weliswaar nog met voldoen de leerlingen, een twaalftal 7- en 8-jarigen krijgt les van vier tot vijf uur en een twaalftal negen en tien- jarigen zal van vijf tot zes uur les ontvangen. Deze groepjes kunnen nog wel worden verdubbeld. Aan de ouders is dan ook een brief ge zonden. De leerlingen komen in het vervolg iedere maandag gedurende een uur bijeen. Het lesgeld van 1 februari tot 1 oK*«ber bedraagt S 17,85. Ook in de andere wijken zal met het AMVO worden begon nen als de leerkrachten er 2ijn. De Schledamse kermis zal dit jaar, gedurende de vakantie-feesten van de Schledamse Gemeenschap, gehou den worden van zaterdag 5 tot en met zaterdag 12 augustus. Deze kermis wordt, behoudens goedkeuring van B. en W„ wederom gehouden op de Broersvest, zij het ook op een ander deel ervan. Nu de rü huizen op het eind van de Broers vest gesloopt wordt, zal deze plaats, de Gedempte Broersvest dus, ge bruikt worden voor de kermis. Ook op de Broersvest zelf komt op één rijbaan de kennis en verder op het Emma-plantsoen, waar vorig jaar reeds de eerste tent Is neergezet. In de districts zaalhandbal-compe titie. met het einde ln zicht, hebben de dames-ploegen van DWS en Wil ton Fijenoord zondag de wedstrijden verloren. Theoretisch zijn belde ploe gen ^nog niet vrij van degradatie. DWS moet nog één en IVF nog twee wedstrijden spelen. De DWS-dames zijn door hun ne derlaag tegen Animo van de tweede naar de vierde plaats gezakt. In L "z begin zag het er niet naar uit dat het een nederlaag zou worden, al moest de ploeg ook Lenie Robart wegens een blessure missen. Na tien minuten stonden de Schledamsen met doelpunten van Nel Robart en H. Roclse 30 voor. Ondanks uit stekend werk van keepster A. Veld hoven werd de stand 3—2 bij de rust. Animo, dat bij verlies zou moeten degraderen, vocht om de winst en met vaak mooi spel werd de stand op 33 gebracht. Toen DWS onsa menhangend ging spelen brak Ani mo nogmaals door, nam zo een 34 voorsprong cn bleef deze hardnekkig verdedigen. Wat hun goed gelukt is. In de strijd van de Wilton-dames tegen leider Quintus was het Fr. de Raay die voor het eerste punt zorgde, maar tien minuten later stonden de dames uit Kwintsheul al 1—4 voor. A. de Groot verkleinde wel dc ach terstand, maar er werd toch met 35 gerust. Daarna zorgden A. de Groot. Fr. de Raay en B. Zonneveld voor een 77 gelijke stand. Maar de Quintus-dames wisten 5 treffers te plaatsen, waartegen ook het Wilton-verzet niets mocht baten. Zo werd de eindstand 712, De reserve-dames van DWS had den niet veel moeite met Minerva 2 en wonnen met 8—2. Bij de heren stelde DWS de eerste plaats in de afdelings- tweede klas veiliger door met 7—10 van naaste concurrent Parthenon uit Dordrecht ta winnen. Voor de rust ging de strijd aardig gelijk op met doelpun ten om beurten. Maar bij de rust stond Parthenon toch met 5—4 voor. Daarna werd de strijd harder, DWS gooide alle krachten in de strijd en S. Ouborg, K. v. Geene, L. v. Nierop en A. Sigmond zorgden voor een 710 overwinning. De heren van UVG speelden tegen Vires et Celeritas 2 uit Gouda en stonden al spoedig met doelpunten van L. Bakker, G. Voogt cn B. v, Buy- ter.en 30 voor. Maar de Goude naren gaven niet op en 2orgden voor een gelijke stand. Door snel spel kwamen de groen- witten tot een voorsprong en met 75 werd gerust. Daarna ging de strijd gelijk op tot het eind kwam met 1212. UVG tekende echter protest aan te- het medespelen van junioren bij de Goudse ploeg; het protest werd goedgekeurd en zo kwam UVG toch aan de volle winst. Bij de dames-junioren werd UVG 2 kampioen in hun poule en DWS won met 42 van Vires. Bü de jon gens klopte Wilton Roda met 2—1. VLAARDINGEN. Met de wed strijden van maandagavond werd precies de helft van het kadertoer nooi van het blljartdistrïct Schiedam afgesloten. Een slecht op dreef ztfnde J. v. d. Valk werd'door E. Hekman zijn eerste nederlaag toegebracht, waardoor er» nadat alle deelnemers vier partyen hebben gespeeld, nog twee zonder matchpuntenverltes z||n: J. H. v. Duül cn B. L. van Soelen. Of uiteindelijk de eerste plaats tus sen deze beide spelers zal worden betwist, dient afgewacht tc worden. Een In vorm zijnde J. V. Eijk h.v. kan aU)jd nog voor een verrassing zorgen, terwijl ook J. v. d. Valk nog maar één verliesparty heeft. Hoewel we onder de andere deel nemers geen winnaar zien, kunnen zij uiteraard ook nog wel eens voor een verrassende uitslag zorgen. Met name denken we dan aan Eppo Hek man. In het begin van de eerste partij op de zesde speelavond van het ka dertoernooi van het biljartdistrict Schiedam, tussen E. Hekman en J. v. d. Valk, was het beloop, zoals men dat wel ongeveer had verwacht: een kleine voorsprong voor laatstge noemde. Plotseling schoot de over het algemeen nogal groot spelende Hekman uit zijn slof. H*j produceer de een mooie serie van 45 carambo les. Van der Valks repliek, 17 caram boles, bracht na vijftien beurten de tegenstanders op vrijwel gelijke hoogte: 119—118. De rollen waren evenwel ineens omgedraaid. Terwijl bij v, d. Valk de scoringsmachme stroef ging lopen cn op diverse ino- menten zelfs volkomen, haperde, bleef Hekman op regelmatige wgze zijn caramboles maken, o.a. tweemaal een serie van 27. In 29 beurten had Hekman zijn. totaal bij een gestoten en daarmee het zeer redelijke partij-moyenne 8.62 ge maakt. B. L. van SoeLen won vervolgens op volkomen regelmatige wijze van L. v. d. Lee, zonder echter tot een. bijzondere prestatie te komen. "Wei startte hij voortreffelijk en leek een hoog moyenne binnen zijn bereik. Maar daarvoor was de slotfase veel te zwak. J. v. Eijk begon heel zwak tegen KI. Dijkshoorn. De laatste kwam zelfs voor te staan. Plotseling kreeg Van Eijk de ballen weer in zijn macht, waardoor hij Dijkshoorn snel inhaalde en passeerde om deze ten slotte ver achter zich te laten cn zélfs nog tegen de 10 te spelen. Series van 42 en 41 caramboles, van 25 en 28 waren voor Dijkshoorn, die voor zijn klasse toch ook niet zo slecht speelde, tc hoog om daarop een pas send antwoord te geven. De uitslagen waren: Hekman v. d. Valk 250 29 45 8.62 176 29 24 6.06 250 37 27 6.75 174 37 30 4.70 250 27 42 S.25 148 27 21 5.48 v. Soelen v. d. Lee v. Eijk Dijkshoorn Nu alle deelnemers vier partijen hebben gespeeld, is het moment gun stig om de vergelijkende stand te publiceren, waarbij nog opgemerkt dient te worden, dat J. H. v. Duijl de enige speler is, die driehonderd caramboles speelt, alle anderen ~oG per partij. v. Duijl v. Soelen v.Eijk v. d. Valk Hekman v. d. Velde Dijkshoorn v. Gendt met' v.d.Lee 8 1200 115 93 10.44 8 1000 126 31 7.93 6 991 103 53 9.62 6 926 141 46 6-56 4 790 126 45 626 2 856 173 32 4.94 2 738 163 23 4.52 0 624. 128 31 4,87 0 609 155 30 3.92 {Advertentie IJS.) Voor de afdeling Schiedam van de Ned. Bond van Vervoerspersoaeel (aangesloten bij het NYV) was I960 geen slecht jaar: doch dat Zal geen reden zijn om het nu wat kalmer aan te doen. Zo staat ln bet jaarver slag geschreven. In 1961 za[ voor grote groepen werknemers de 45- urlge werkweek een feit worden en ook de N.B.V.-leden dienen van de ze verkorte werkweek te profiteren. Het aantal leden steeg ln het ver slagjaar met 16 tot 264» waarvan 98 in de havens, 96 bij het wegver voer, 42 bij de spoorwegen en 28 bij de binnen-scheepvaart. Voor de bedrijfsgroep Havens was het een rustig jaar; daar practisch alle leden in de Rotterdamse havens werken, werd een nauw contact on- Zaterdagmiddag j.l. vond op de al gemene begraafplaats te VJanen aan de Lek de begrafenis plaats van ds- P. Zwier, in leven predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Vianen a/d Lek, die dinsdag 31 ja nuari plotseling op ruim zeventig jarige Ieeftüd is overleden. Ds. Ple- ter Zwier is van 1934 tot 1946 predi kant ln Schiedam geweest voor de Chr. Geref. Kerk. Hij werd in 1890 te Nieuwe Nie- dorp in Noord-Holland geboren en studeerde aan de theologische school van de Chr. Geref. Kerken in Neder land om in 1922 bevestigd te worden als predikant te Papendrecht. Daarna had hij als standplaatsen Alphen a/d Rijn, Schiedam, Zwaagwesteinde, El- burg, Zaamslag (Zeeuws-Vlaanderen) en sinds november 1959. Vianen aan de Lek. derhouden met de Rotterdamse afde ling, Ook voor de groep Wegvervoer was het een goed jaar. Voor praktisch alle groepen in deze sector werden CAO's afgesloten of reeds bestaande CAO's en loonregelingen verbeterd. Ook hier werd prettig samengewerkt met de Rotterdamse afdeling. Wat de bedrijfsgroep Spoorwegen betreft werd op 1 april een regie- ment-dienstvoorwaarde van kracht, hetgeen een verbetering van de lonen betekende. Op het station Schiedam werd het aantal personeelsleden i.v.m. de automatisering verder in gekrompen. Onbevredigend zijn nog steeds de promotie-mogelijkheden voor een. deel van het NS-personeel; hier kon nog geen verbetering in gebracht worden, zo wordt in het jaarverslag opgemerkt. Bij de bedrijfsgroep Binnenscheep vaart kwam een verbetering tot stand in de loon- en arbeidsvoor waarden voor 't personeel in de Bin nen beurtvaart. GEBOREN: Petrus J., z. v. M. M. J. Kloosterman en A M. van der Ven; Sylvia E„ d. v. J. G. Skilnand en H. van der Linden; Philip C. A„ z. v. 1». E. van Dorst cn H. Vaas: Francïseus W., 2. v. J, J. Belzer en J. M. Zoetmulder; Beata M. V.r d. v. L. F. de Ronde en J. ML Wansink; Martin, z. v- M. A. van 't Hoen en B. van Vliet; Adrianus. z. v. A- Zwaan en A. Esbach; Marianne P., d. v. H. J. van Stavenuiter cn M. M. Zagwijn; Astrid, d_ v. C. M. A de Goeij en T. Steenhoek; John M-, z. v. A. Droge en M. F. H. J. de Vette; Catharïna J. M., d. v, E. N. G. M. van Leeuwen en C. F. van Vrijaldenhoven. OVERLEDEN: J. Holster. 85 j., wed. van H. Opschoor; M. M. Gud- de, 69 .j, e- v. H. J. van der Boor. Sinds januari I960 is de heer H. Beenen, secretaris van de aquarfum- jn ierrariumverenlglng „Tropica", 'n onderdeel van de personeelsvere niging van de Gusto, bondskeur- meester van de Nederl. Bond voor Aquaria cn Terraria (NBAT). Van de vereniging Aqua Terra Zuid uit Rotterdam Zuid kreeg de heer Bee nen enige tud geleden een uitnodi ging de aquaria van de leden te komen keuren. Van de fraaie bak ken heeft hy toen dia's gemaakt en er een lezing over samengesteld, die hij gisteravond voor „Tropica' in Ire ne hield. En eveneens toonde hy de opgenomen plaatjes. Aan de geestige manier waarop de heer Beenen zijn causerie hield, was het vooral te danken, dat de vele aan wezigen aandachtig en geboeid heb ben geluisterd naar hetgeen deze keurmeester te vertellen had. Hij had trouwens bij 't samenstellen van zijn lezing er doelbewust naar ge streefd de interesse van het publiek van het begin tot het eind gevangen te houden. Toont men een hele avond namelijk alleen maar plaatjes van visbakken, dan wordt het publiek al heel gauw onrurtig. Daarom had hij dia's ingelast die eigenlijk niets met het onderwerp te maken hadden, maar die voor een goede afwisseling zorgden. Zo was er zo'n „blikvan- gertje" in de vorm van Fred Kaps, de bekende goochelaar. Ook Karin Kraaykamp en Bep van Klaveren werden 20 zijdelings in het „vis-ver- haai" betrokken. De heer Beenen is, dat dient gezegd te worden, in zijn opzet wonder-wel geslaagd. De opnamen van de diverse aqua ria waren heel goed gelukt cn de aanwezigen hebben hierdoor nog be ter een idee gekregen hoe een bak in gericht moet worden, terwijl hiertoe ook de interessante lezing van de heer Beenen zeker heeft toe bijge dragen. Voor de leek vertelde hij wetenswaardigheden van verschil lende vissoorten. Hiervan vielen voor al zjjn mededelingen op over het voortbrengen van jongon van de muil- bekbroeder. Dit kleine visje legt zijn Volleybal Het eerste heren volleybal-team an Juliana heeft het grole duel te gen Libanon '59 3 met 31 verloren. Maar Juliana heeft twee protesten ingediend over de gang van zaken bü deze wedstrijd. Bü de aanvang ai over de hinderlijke afwijkende bal. waarmee ook niet was inge speeld en verder Is er geprotesteerd dat Juliana benadeeld zou zijn bij het aanvragen van een time-out In de vierde set bü de stand 1313. Heren 2 won met 31 de wat tra ge wedstrijd tegen Hou Stand 3 en behield daarmee de leidersplaats. He ren 3 deed voortreffelijk werk RLVC in eigen huis roet 3—0 te verslaan. Het vierde heren-team daarentegen verloor twee maal, beide met 30, eerst van dan sterke UVG, maar ook van het niet-grootse Maccabi. Zeer teleurstellend was de neder laag van het eerste dames-team te gen Hermandad. Het vertoonde spel wekte echt niet de indruk dat het ging om het behoud van de derde plaats. Dames 2 verloor ondanks het enthousiaste spel met 3—1 van Jong Penörecbt. De Schiedamse Accordeonvereni ging „Kunst door Oefening" geeft op zaterdag 11 februari een feestavond ,92 in zaal Irene, aanvang 8 uur. eitjes gewoon in het zand. Later neemt hij ze echter in dc bek. Na een paar weken mogea de uitgeko men jongen dan moeders mond ver laten, maar als er gevaar dreigt keren zij weer snel naar die veilige plaats terug. Moeder-vis eet gedu rende die weken niets en wordt, voor zover 'n vis dat kan. zo „mager als een ram." Daardoor valt vooral in die periode de, naar verhouding van de rest van het lichaam, grote kop van het beestje op. Dat verzamelen geen kinderspel is zal men bemerken, wanneer men een bezoek brengt aan de Schiedam se ruilbeurs, die ook deze maand (telkens op de tweede maandag van de maand) door de Ncd. Ver. „Dc Verzamelaar" op 13 februari wordt gehouden in de zaal van café Liber ty. ingang Grofbaan, aanvang 7.30 uur. Deze ruilbeurzen staan onder de deskundige leiding van de voorzitter van de afdeling Rotterdam, de heer Gcr. Kieffer. Inlichtingen over de ruilbeurzen of de vereniging kan men krijgen tijdens de ruilbeurs of bij de secretaresse, mevr. A. Kicffer- Timmers. Rösener Manzstraat 81a te Rotterdam, In de schoorsteen, van het schip ..Irish Hawtorn" ontstond gistermid dag een brandje. De brandweer was om ongeveer 2 uur bij stijger I van de N.V. Tankercleaning, waar de boot lag, aanwezig. En eerst om over zessen kon de brandweer inrukken. Het brandje was niet hevig, maar wel moeilijk te blussen, omdat er door de roetaanslag geen water in. de schoorsteen gespoten kon wor den. Daarom moest het vuur van de lucht worden afgesloten, wat gerui me tijd in beslag nam. De Deense zeeman O. is gisteren op de Nieuwe Haven aangehouden, daar reed hij vrolijk, enigszins onder de invloed van sterke drank, op een bromfiets, die hij ergens had weg genomen De politie houdt hem vast en stelt een onderzoek in. In Poofs Vleeswarenfabriek bij 't Slachthuis is vannacht ingebroken. Er wordt honderd gulden vermist. De juiste toedracht van de inbraak is nog niet helemaal duidelijk. Het onderzoek van dc recherche duurt nog voort. In enkele opstalletjes aan de Stad houderslaan is vannacht ook inge broken. Op dit moment is nog niet bekend wat er gestolen is en hoe veel de aangerichte schade bedraagt. De gebouwtjes zijn 0.3. van de heer J. van Vliet, Van Ruimte, Van de Tuberova, terwijl ook een bouw keet met een „bezoek" is vereerd. De leden van de NW-Bestuur- dersbond 2ullen met hun echtgeno tes op 15 februari een lezing in het Stedelijk Museuro kunnen bijwonen, waarbij de conservator P.L.A. Jans sen zal vertellen over „Kunst is mensenwerk". In de maand januari zijn de vol gende leerlingen van sportschool Bishoff voor hun examen geslaagd: Jeugdjudo, gele slip: Jan Barends. Frits Dijkdmnth, Jan Keuzenkamp, André var de Made, Cor Vreugden- hll; Gele Land: Arnold Mulder, Bas Ruggenberg; Oranje slip: Piet Voort man; Oranje band: Michel den Boer; Herenjudo, gele band: S. van Buu- ren, J. van Hees, T. van de Klinde, M. Verschuur: Groene band: D- Kruysifix, W. Hooft, J. Vermeulen; Bruine band: J. Kleyheeg. In het dierenasiel verblijft op het ogenblik een jonge, middelgrote, zwart-witte hond met een gele hals band en een bruin leren riem. Het teefje werd gisteren loslopend aan getroffen en is daarop naar het asiel gebracht. Door de Partij van de Arbeid, afd. Schiedam wordt op vrijdag avond 10 februari in het Wijkcen trum Nieuwland een vergadering gehouden. Op deze vergadering wor den ook de kandidaten gesteld voor het partij-bes tuur, waarbij "het af delingsbestuur als kandidaat stelt mr. H. B. Engelsman uit Schie dam en ir. I. Samkalden. Na de pauze zullen de inmiddels binnen gekomen congres-voorstellen worden behandeld. Deze voorstellen zijn te verkrijgen bij de wijkleiders en bij de secretaris, Burg. van Haarenlaan 864. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Backer, St. Lid uinastraat 58. t Bellen bij ongeval: G.G. en GJ>« Tuin laan 80, telefoon 692 90. - Politie-alarmnumraer 646 66. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Lange Haven, ge opend: maandag i920.30 uur, dinsdag 980—16.30 en 19—20.30 uur. woensdag 9.3012.30 uur donderdag 9.30—12J30 uur, vrij dag 9.30—16.30 en 19—20.30 uur. zaterdag 9.301680 uur. 's Zon dags gesloten. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam» geopend maandag 19-21 uur, woensdag 1437 en 19-21 uur, donderdag 1017 uur, vrij dag I4r—-17 eu 19—21 uur, zater dag 10—12 en 1417 uur. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Van Jongkind tot Jora". Elk» dag van 10 tot 17 uur; 's zondags van 12 tot 17 uur. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur: .Kamers te huur". Monopole, 2 uur: „Agi Murad", de witte duivel; 7 en 9.15 uur: „Strafbataljon 999". DIVERSEN Musis Sacrum, 8 uur: W. F. Jour naal en operette. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Mobili- satiekruis. Contact. Wijkcentrum, 8 uur: N.V.S.H. Ge- sprekscentrum. RJC. Verenigingsgebouw, 8 uur: KAB. De schuur van de voormalige boer derij aan de Snrlnamesingel zal ook voor dit jaar nog aan „De Bonuneer" worden verhuurd. Dit was voor de heer H. van Munster aanleiding In de raadsvergadering te informeren naar de plannen die B. en W. met „De Bomraeer" hebben. Aanvankelijk zou de schuur op 30 april ontruimd moe ten zijn. Houdt de verhuring in. dat dé maatregelen, die getroffen moeten VLAARDINGEN Maandagavond hield de heer A. Bruin een lezing voor de werkgroep Helinium van de Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland, De heer Bruin is archeo loog in rijksdienst en belast met oud heidkundig onderzoek van de va derlandse bodem. Met dc lezing, getiteld ./De Middel eeuwse aardewerkindustrie in Zuid- Limburg''. trachtte de heer Bruin de aanwezigen wat wijzer te maken om trent de opgravingen te Brunssum en Schinveld (Limburg). Met dit bo dem-onderzoek. waar men sinds 1959 mee bezig is, hoopt men %vat meer licht te laten vallen op de Middel eeuwse pottenbakkerijen. Tot nu toe heeft men al vrij veel succes hiermee geboekt. Dit in tegenstelling met de Duitse archeologen, die hun onder zoekingen, ook naar deze pottenbak kerijen, niet direct met succes be loond zagen. Direct bij de eerste oyen, die men in Limburg opgroef, kon men de bouw hiervan vrij nauwkeurig re construeren. In Duitsland vond men slechts brokstukken hiervan. Men schrijft dit toe aan het feit, dat de Limburgse pottenbakkers de grond voor hun bakkerijen moesten pach ten van de Heren van Valkenburg. Daar deze grond duur was, ging men er niet snel toe over om de grond, die na verloop van tijd een grote puinhoop geworden was, te verlaten. In plaats hiervan werd er zand over gestort en een nieuwe oven daarbo ven op gebouwd. Vanzelf ging dus de zaak steeds hoger. Bij de huidige op gravingen is men hier heel dankbaar voor, want aan de hand van deze la gen kan men veel aan de weet ko men. Hoe bijvoorbeeld de produktcn steeds meer geperfectioneerd wer den, Hoe de aardewerk-industrie toen al overging tot mechanisatie (de draaischijf). In Duitsland echter was plaats genoeg, zodat de pottenbak kers de oude ovens lieten voor wat ze waren en een nieuwe oven ernaast bouwden. In do loop van de tijd zyn deze ovens praktisch geheel verdwe nen. Na deze inleiding verklaarde de heer Bruin waarom nu juist in Lim burg, vooral in Brunssum en Schin veld, zoveel aardewerk en ovens wor den teruggevonden. De voorwaarden voor een rendabele aardewerk-indu strie zijn, ten eerste: zand, dan wa ter en tenslotte löss of grondstoffen, die op een zeer hoge temperatuur ge bakken kunnen worden. Aan al deze voorwaarden voldeden Brussum en Schinveld het beste. Aan de hand van de vondsten kon den de archeologen de vorderingen van de pottenbakkerijen nagaan. Zo constateerde men, dat de techniek in 1359 tot een hoog peil was geste gen. Men bakte toen namelijk al bij temperaturen van 1300 graden Cel- cius. Deze enorm hoge temperatuur bereikte men met houtskool. Ook kon men vaststellen dat de Limburgse industrie een hoge export had. On langs kreeg men uit Engeland te ho ren, dat er in de Thames grote hoe- veelheden aardewerk gevonden zijn. Naar alle waarschijnlijkheid is ruim 80% hiervan van Limburgse origine. Ook vanuit Bergen in Noorwegen ontving men zulke tijdingen. Recherche-werk werd eveneens verricht door de archeologen. Men kon namelijk aan de hand van het type en kwaliteit aardewerk vaststel len, dat in een bepaalde pottenbakke rij minstens drie man werkzaam wa ren geweest. Een hiervan, de zoon neemt men aan, zonderde zich af en begon voor zichzelf. Na de „Zwarte Pest" in 2742 keerde hij terug naar de ovens van zijn vader. Men vond dit uil door de vinger en handpalm-afdrukken, die de pot ten etc. vertoonden. Ook het type worden voor de botenberging stag neren en stagneert daarmee ook de gehele oplossing van dit vraagstuk? Daar komt nog bij, dat Werf Ooster- lee er 1 mei moet verdwijnen. Dat schept nieuwe problemen voor de watersportbeoefenaars. De heer J. Ligthart (C.H.U.) sloot zich hierbij aam en vroeg voorts naar de plannen, die er zijn met de oude werf Figee. die de gemeente heeft aangekocht Wethouder H. K. van Minnen ont hield zich van een volledige uiteen zetting over de onderhandelingen die gaande zyn. Er kon in dit stadium nog geen opening van zaken worden gegeven. De onderhandelingen met „De Bommeer" zijn echter door de verhuring niet op losse schroeven komen te staan. Alleen zal de uit werking van de plannen wellicht iets trager verlopen. Een vertraging, die aan Invloeden van elders is te wijten. Er zijn namelijk problemen met het opspuiten van de grond aan de westzijde van de Vlaardingse Vaart en de wethouder liet ook het woord boerderijaankopen vallen. De heer Van Munster wees erop, dat men kan horen vertellen, dat er toch wel snel een oplossing gevon den zou kunnen worden. Deze zaak loopt al vrij lang. En heeft het col lege zich nu zo langzamerhand een beeld gevormd over het verdere ver loop van deze kwestie? De Bom- meerders weten meer dan de raads leden en rekenen al op een bepaalde oplossing, aldus de heer Van Mun ster- De heer Van Minnen liet zich ech ter niet verleiden tot het doen van verdere mededelingen. „Aan de ver huring van een schuur kan niet de gehele zaak van de watersport wor den opgehangen", verklaarde hij, al dus een formaliteit als redmiddel uit de moeilijkheden gebruikend. versiering hielp aan dit „combine- ren-deduceren" een handje mee. De heer Bruin, die wel blijk gaf goed thuis te zijn op dit gebied, deelde onder andere mee, dat hij in december van verleden jaar, de res ten van een oven van veel jongere datum had aangetroffen. Deze zullen de komende lente onderzocht wor den. De accordeonvereniging „Het Wes ten". opgericht 18 oktober 1951 met aanvankelijk zes leden, krijgt de be schikking over een eigen repetitie lokaal. Wethouder H. K. van Min nen, culturele zaken, is uitgenodigd dit lokaal Landstraat 13 zater dagmiddag in gebruik tc stellen. Tot op heden heeft Het Westen al tijd gerepeteerd ten huize van de di- rigente, mevr. W. Wapenaar-Blom- mers, of ook wel bij een van de le den thuis. Vanzelfsprekend werd dit op de duur een onmogelijke toestand. Het al enige tijd leeg staande pand Landstraat 13, dat erg vervallen was, is thans opgekapt. Enkele muren zijn uitgebroken, waardoor men nu een zaaltje heeft, terwijl er ook een con versatiezaal is (waar b.v. ouders kun nen wachten bij het afhalen van de kinderen). Daar hoopt mevrouw Wapenaar de vereniging tot nog grotere bloei 5te brengen. Niet alleen zullen daar $e samenkomsten van het A- en t jeugd orkest van Het Westen worden ge houden, maar mevrouw Wapenaar ral daar ook lessen geven. Een nieuwe activiteit voor haar is ritmische dans lessen. De leden hebben een grote activi teit ontplooid om de lokaliteit op* te knappen. Er is gebroken, repareeird, geschrobd, geverfd, etc. Men onder vond de medewerking van de direc tie van de Shell, die het jeugdorkest een vloerbedekking cadeau gaf;J<le jeugd heeft er zelf voor gezorgd, "dat dit prachtig werd gelegd. Het tweede lustrum van Het Wes ten zal worden gevierd op 12 no vember met een jubileumavond%in zaal Harmonie. 'ti\ van 15 a 16 jaar, voor het verrichten van eenvoudige administratieve werkzaamheden. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties te richten aan: BUITENHAVENWEG 50 - SCHIEDAM

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1961 | | pagina 2