De wulp trekt dagelijks van polder naar kustwad Vooruitzichten voor Deltachemie goed Vier deelnemers met zes matchpmiten «xEBSséS" Plan van Los Bigotes voor tennis-park Bandrecorders goede hulp voor de blinden Houtduiven en de eenden steken al in voorjaarsdos gjgfgsaüIIBi ONZE VOGELS IN FEBRUARI Om districtstitel ticeede klas Wie heeft iets verloren? De bibliotheek in januari Winst voor vijf SVG-teams 1ST ™tc U vsn 1 -di Geen vooruitgang in horeca-bedrijven Omzet margarine op oude peil i Emballage-industrie goed voorzien van orders Kampioenschap voor zwarte banden Ilonved Schiedam tweede in NTVB- toernooi Winterjas gestolen SG en vrije tijdsbesteding Bevredigende gang van zaken in meubelindustrie Peulvruchten-omzet bleef bevredigend In verpakkingsglas industrie produktie en omzet groter Jacob en Geertruida-Slichting SCHIEDAM VRL, ADMINISTR. KRACHT Koeriersters Woensdag 8 februari 1961 3 ste aanval van de vorst werd reed.1 na een dag of vier afgeslagen en aan gezien net 0u ate gelegenheid met zo bijster hard heeft gevroren, zagen wij by ons bezoek daarna tn de polder nog heel wat kuif dragers in de ieet de rondlopen. Tussen de kieviten ontdekten we tevens tal van goudplevie- ren, die wanneer ze opvlogen of zelfs tijdens het jourageren een heldere fluittoon heten horen. Evenals de kieviten, die hier trachten te oueneinle- ren, zijn ook de goudplevieren bewoners van het hoge. noorden en beide soorten komen naar alle waarschijnlijkheid helemaal uit Rusland of Sibe rië. De fcieuiten ate hier broeden trekken reeds vanaf half juni weer naar het zuiden ert hun plaatsen in de weide worden dan regelmatig aangevuld door soortgenoten uit het noorden en dat zijn dan de vogels, die wanneer het hogenaatnd met vriestde winter bij ons doorbrengen. Helaas, het einde van de tweede t dar er in dat land veel te veel lie ve rstaanval hebben zij maar niet af gewacht en hebben de teijlc geno men naar zuidelijker gebieden, 't Was ook niet meer col te houden; de bodem was keihard bevroren, zo dat het ten enenmale onmogelijk was om voedsel te vinden. En de goud- plevieren dachten er al net eender over. Intussen ir het voor de tweede maal sterk gaan dooien, doch daar konden ie vogels echt niet op wach ten. Een week zonder voedsel is he lemaal geen pretje, voor een vogel zelfs dodelijk. En bovendien het is nooit vooruit te zeggen hoe lang het zou blijven vriezen. Zelfs een groot aantal eenden uit de poldervaarten zijn uitgeweken, zij het dan niet zo ver als kieviten en goudplevieren. Deze eenden gaan in eerste instantie naar de grote rivie ren en als het hen. daar ook te kras wordt, trekken zij naar het westen, naar de riviermonden en naar de zee. Zodra er echter een kansje is, dat zij tn vaarten en vlieten weer lerecht kunnen, een paar grote wak ken, is al voldoende, dan keren zij prompt op hun schreden terug. Voor al bij smienten is zulks heel sterk het geval. Zij houden namelijk van grasland in dc buurt van hun do mein, want evenals wilde ganzen dat doen, lopen zij gaarne in de wei landen te grazen, DE enige vogels in de polder, die voor een beetje vorst niet op de loop gaan, zijn de wulpen. Zij waren wat de grotere vogels betreft met enkele kleumende rei gers, vrijwel de enige vertegenwoor digers van de vogelwereld in de pol der. Als we tenminste de verschil lende soorten meeuwen buiten be schouwing laten, want die zien wij in het winterhalfjaar letterlijk over al. Jodelende wulpen De wulpen hebben de merkwaar dige gewoonte ora tegen de avond Ie verdwijnen. Zij vliegen in forma ties van soms enkele tientallen exem plaren naar de kust om op wad den en schorren de nacht door te brengen. Eveneens in groepjes keren rij in de ochtend weer naar de pol der terug, onderwijl zij herhaalde lijk hun melodieus „wu-liep" laten horen. Dat heen pp weer trekken duurt tot omstreeks nalf maart, want dsn krftgen zij het voorjaar in de kop en verdwijnen successievelijk paarsgewijs naar him broedplaatsen in de duinen of op de heide. Reeds heel vroeg beginnen zi» aan de nest- bouw en er Is niets mooiers dan om in het nog winterse duin de jodelen de baltsroep der wulpen te horen. Reeds begin april hebben vele wul pen het viertallig legsel al compleet. Mooie forse bronsgroene eieren voorzien van donkerbruine vlekken, nog groter dan een behoorlijk kip penei. Nu wil het niet zeggen, dat de wul pen, die we nu in de weide aantref fen inheemse dieren zyn; het lijkt mij zelfs niet waarschijnlijk, want dat heeft evenals bij zo vele andere soorten het ringonderzoek wel uit gewezen. (Jit Frankrijk Zo ringde ik eens enkele jaren na de oorlog een viertal jonge wulpen, pas uit het ei en ruim acht jaar later ontving ik het bericht, dat een van deze vogels in de buurt van Bordeaux in Frankrijk was gescho ten. Daar volgt dus op zyn minst uit, dat onze broedoogcls naar het zui den van Europa trekkenterwijl wij lerens konden vaststellen, dat de ze vogels gemakkelijk genoemde leef tijd kunnen halen. Als die Franse boer hem niet had doodgeschoten, wie weet hoe oud mijn vogel dan wel was geworden. Het is bedroevend den zijn, die een jachtvergunning j bezitten of althans een geweer heb ben en schieten op alles wat hen voor de loop komt. Jammer dat daar niet tcat aan te doen is. TUSSEN de twee vorstperioden, toen het een enkele dag al een beetje voorjaarsachtig aandeed, heb ben wij voor het eerst de filomeel, do zanglijster al horen zingen. Wat klonk dat fantastisch mooi op de stille morgen in het nog win terse bos. Helaas toen het voor de tweede maal ging vriezen liet geen zanglijster zich meer horen. Toen ging het met de voedselvoorziening heel wat moeilijker, zodat er dan geen gelegenheid en ook geen reden is tot zingen. V o gelkoorzang Nu intussen het weer aanzienlijk zachter is geworden, zal het niet tang meer duren of we zullen de heldere zangtonen van de zanglijster weer kunnen beluisteren. Dan kun nen we tevens in de polder de eer ste veldleeuweriken al, zingend de ijle lucht in zien sty gen en dan kan het niet anders of de echte natuur minnaar ziet het prille coorjaar al voor de deur. De houtduiven, onverschillig of ze nu op de nok van een dak of m een boom zitten, hebben al gedurende en kele weken voorjnarsneigingen en de doffers koeren er al lustig op los, on derwijl ze hun uitverkorene 'reeds danig het hof maken, Ze zijn weer op z'n voorjaars uitgedost, een fraai rosse gekleurde borst, terwijl de grijsblauwe hals met de grote witte vlek beide zijden, glanst in het koolmees zonlicht. (Uiteraard als de zon schij nen wil). Nu het ijs in singels en vaarten weer verdwenen is beginnen de wil de eenden ook al de nodige activiteit te ontplooien. Vele dieren zijn ai gepaard, de halzen der woerden zijn glanzend smaragdgroen, een lust voor het oog. Eerste Apothekers-nachtdienst: Apotheek Backer, St, Liduinastraat 58, Bellen by ongeval: G.G. en GXL Tumlaan SO. telefoon 6 92 90. Politie-alarmnummer 646 66. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Lange Haven, ge opend: maandag 18—20.30 uur, dinsdag 9.30—16.30 en 18—20.30 uur, woensdag 9.30—12.30 uur donderdag 9.3012.20 uur, vrij dag 9.3016.3Q en 19—2030 uur, zaterdag 9-30—16.30 uur. 's Zon dags gesloten. R.-K. Leeszaal cn Bibliotheek, Dam. geopend maandag 19—21 uur! woensdag 1417 en 19—21 uur. donderdag 10—17 uur, vrij dag 1417 en 19—21 uur. zater dag 10—12 en 14—17 uur. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Van Jongkind tot Jont" Elke dag van 10 tot 17 uur; 's zondags van 12 tot 17 uur BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur: „Kamers te huur". Monopole, 2 uur: „Agi Murad". de witte duivel; 7 en 9.15 uur: „Strafbataljon 999", DIVERSEN De Ark, 3 uur: ANIMO. Jaarl. alg. ledenverg. Chr. Soc. Belangen, 8 uur; Alg Fo tokring. Chr. Soc. Belangen. 8 uur: Oost en West. Lezing. Musis Sacrum. 8 uur: Spirit. Car naval, Wijkcentrum, 8 uur: Excelsior. Film. K.K. Verenigingsgebouw. 8 uyf K.A.B. Op de binnenlandse superfosfaat- uit dat de vooruitzichten voor Del- markt is door verschillende factoren aan de rust van de laatste jaren een einde gekomen. De gewijzigde om standigheden resulteerden o.a. in een nauwere samenwerking tussen de beide centrale landbouwcoöpera ties en de BNCK, ontlenen we aan het jaaroverzicht van de K.v.K. over de kunstmestindustrieën. De export richtte zich in i960 in toenemende mate op West-Europa. De Nederlandse kunstmestindustrie zal bij de verdere ontwikkeling van de Europese Economische integratie gebruik dienen ie maken van baar uitermate gunstige ligging ten op zichte van de omliggende landen. De afzet van meststoffen is in 1960 we derom in belangrijke mate toegeno men, doch de bedrijfsresultaten wer den nadelig beïnvloed door de strijd die daartoe op de binnenlandse en Europese markt moest worden ge leverd. Later dan verwacht, maar toch I nog in het jaar 1960 kon de meng- stoffenfabriek Deltachemie in be drijf worden gesteld. In verband roet de vooral m het buitenland merkbare tendens om in toenemende mate hoog geconcentreerds meststof- len aan te wenden ziet het er naar tachemie gunstig zullen zijn. Het probleem van de luchtveront reiniging bleef onderwerp van voort durende studie, In de loop van I960 werd opdracht verleend tot de bouw van een 80 meter hoge toren, waar door de afvalgassen centraal zullen worden afgevoerd. Door deze afvoer in de hogere luchtlagen zullen ook bij een uitbreiding van de productie capaciteit eventuele nadelige invloe den binnen de perken van bet toe laatbare blijven. eieren Sommige uooruit strepende een den hebben een enkele keer eind februari al enkele eieren in het nest. Dnt is eigenlyfc toel erg riskant, want het hoeft nog maar even te gaan vriezen of de eieren bevriezen onder de broedende vogels. Dit komt ook nogal eens voor bij Tcigers en aalscholvers, die diktuyls ook al te gen het einde van deze "maand eie ren in het nest hebben. Wat deze dieren bezield om zo vroeg mei broe den te beginnen is een raadsel. Men zou alleen kunnen zeggen, dat er in cle tenle en zomer voldoende lijd voor is. Tenslotte zijn er ook in bos en plantsoen enkele vogels die af en toe m voorjaarsstemming verkeren. Dat zijn de beide mezen, pimpel en koolmees. Vooral de laatste kan erg leuk zingen en soms laat hij klanken horen waarvan men niet zou verwachten, dat deze door de koolmees werden geproduceerd. A. DE JONG Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9— 12.20 uur en 2—6 uur: etui met sleu tels; bril; meccano-doosje. Te bevragen bij de vinders: bruine hond (boxer). Boomsluiter, Burg. van Haarenlaan 778; geruite sjaal, v. d. Meer, Steenstraat 14; witte mohair sjaal, Brussé, Stephensonstraat 18; gekleurde mohair sjaal, v. d. Have, v Heuven, Goedhartstraat 66; zeildoe ken tas met inhoud, H. v Lochexn, Seringenhof 9. Kethel; aktetas met inhoud, C. Erkens, Alb. Thijmstraat 16; damesbeursje, Visser, lepenlaan 18, Kethel; herenportemonnaïe met inhoud, E, Putters, Lange Achterweg 6/2; kinderportemonnaie met inhoud, F. Dröge, Thomas Kempisstraat 28a; rayon-boek zuid, P. Jansen, Een- drachtstraat 38a; lipssleulel, v. Noort- wijk, "Wibautplein 20; zakmes, F. Hentler, Fabriplein 28a: vulpen, v Scherpenzeel, Uwe Damlaan 724; ïips- slcutel, J. Weerman, Abbenbroekse- straat 18; damespolshorloge. Den Dunnen, Philips v. Bourgondtëstraat 28b; geldsbedrag, M, Verwaal, Gas- straat 29; doublé ring, R. Greten, den Bommelsestraat 1; geldsbedrag, X Roctus. v. Swindenstraat 23b; zwarte damesglacé's B. v. Kan, Klaaswaalse- straat 15; bruin glacé dameshand schoen <L), W. Dillen, Grofbaan 19/10; grijze wollen herenhandschoen, v. Seters, Alei dastra at 86a; 1 p. beige glacê's. A, Soesbergen, St Liduina straat 32a; 1 wit wantje, J. Weerman, Abbenhroeksestraat 18. In het toernooi om het kampioen schap tweede klasse libre van het biljartdistrlct Schiedam hebben thans vier deelnemers met zes matchpun- ten de leiding: v. iL Veer, Verbrugge, v. d. Does en Leyte. Verbrugge >>egon tegen v. d. Veer zijn partij overdonderend, hij had m de elfde beurt een totaal van 101 ca ramboles. v. d. Veer stond toen op 36. Verbrugge zakte hierna iets af. Hij beëindigde zijn aantal in de 24e beurt. Hiermede bezorgde hij v. d. Veer zijn eerste nederlaag in dit toernooi. De party v. Rijndershoff tegen Kooy werd door de constant spelen de v. Hijndershoff in 31 beurten ge wonnen. V. d. Does begon zijn party tegen Hartog niet overtuigend. Na tien beurten was de stand 2835 in het voordeel van Hartog. Hierna kwam v d. Does er beter in en met series van xesp. 22, 10 en 21 nam hij af stand van Hartog. Na 29 beurten was v. d Does aan zijn aantal. Hartog produceerde in de nasloot nog 7 ca ramboles, waardoor zyn aantal op 97 kwam. De partij tussen Lcijte en v. Rees was een lange vertoning. De enige hoogtepunten waren de serie van 29 van v. Rees en van 20, die Leyte scoorde. Rustig spelende, versloeg v.d.Vccr Kooy Hoogtepunt in deze strijd: de serie van 26 van v. d. Veer in dc vierde beurt. In de partij Hartog—Verbrugge heeft het aan spanning niet ontbro ken. Hartog heeft zeker de kans ge had deze partij in zijn voordeel te beslissen, maar deze speler is dik wijls te gejaagd in zijn spel, waar door soms eenvoudige ballen door hem gemist worden. Daardoor gingen de punten naar Verbrugge. De partij v. d. Does—Leijte bracht de nodige spanning, v. d. Does ging prima van start en had in de 11e beurt 87 caramboles tegen Leyte 37. Daarna ging het met v. d. Does berg afwaarts. terwijl Leyte begon te spe len. Na twintig beurten: 104—64, na 26 beurten 116—110. v. d. Does maak te tn de 35c beurt de partij uit Leyte kwam 14 caramboles te kort. De partij v. Rijndershoff—v. Rees kon wegens de tijd niet uitgespeeld worden. Uitslagen: Verbrugge v. d. Veer 150 97 6.25 4.04 In de maand januari van dit jaar zijn er In het totaal door de Gemeen telijke Openbare Leeszaal en Biblio theek meer boeken uitgeleend dan In de zelfde maand van het vorige J&ar- Er werden toen 25-312 boeken uitge leend, terwijl in januari J961 het a-'ïi- tal 25.899 bedroeg. Het boekenbezit stond in de afge lopen maand op 62.115 en in januari 1960 op 59.907. Het aantal lezers is wel teruggelopen. Het waren er in januari 5675 en in de zelfde maand van het vorig jaar 5700- De uitleningen van de diverse filia len liepen iets op ol vielen iets terug, j maar de verschillen waren gering. 1 Allleen het filiaal in Kethel vertoon de een flinke stijging. v. Rijndershoff 150 31 19 4.84 Kooy 79 31 11 2.55 v. d. Does 150 29 22 5.17 Hartog 97 29 11 3.34 v.Rees 127 48 29 2.65 Leijte 150 48 20 3.12 v. d. Veer 150 32 26 4.69 Kooy 86 32 19 2.69 Hartog 141 33 16 4.28 Verbrugge 150 33 38 4.54 v.d. Does 150 35 36 4.29 Leyte 136 35 18 3.89 De stand luidt thans: v. d. Veer 6 547 125 4.37 Verbrugge 6 5C2 131 4.29 v. d. Does 6 531 127 4.18 Leijte 6 586 360 3.66 Hartog 2 535 133 4.02 v. Rijndershoff 2 411 100 4.11 v. Rees 2 368 130 2.83 v. d. Kooy 0" 394 152 2.53 Vijf van de zeven teams van dc Schiedamse Volleybalclub hebben in de afgelopen dagen de volle winst behaald. Eén team spectde gelijk en één verloor. Dames 1 won met 3—0 van DRL (15—13, 151, 153). Dames 2 speel de gelijk na een spannende strijd te gen het enthousiaste ZVC 3. Hier waren de set-standen: 15—11, 1315, 14—16 en 1511. Dames 3 blijft even eens op de goede weg voortgaan. Dit maal zegevierde het derde team met 34) over Tenaco. «mStï vTn'lvc 2mn0iie- f De gang van zaken in de Horeca bedrijven gaf in verhouding tot het jaar 1959 over het algemeen weinig of geen vooruitgang te zien. Bij ve le horecabedrijven verwacht men een omzet ongeveer gelijk aan die in het voorgaande jaar, terwijl som migen hier beneden blijven. De ho- telbezetting in de steden geeft in sommigen zaken een vooruitgang, in andere blijft ook die gelijk aan 1959 of iets minder. De hotels en pensions op Voorne hadden een goe de bezetting en waren reeds vroeg in het jaar voor het hoogseizoen volgeboekt. Het verloop van het De omzetten van margarine, spijs- vetten en spijsoliën in het binnen land bewogen zich in i960 voortdu rend op een hoog niveau. Een onge lukkige omstandigheid bij een Ne derlandse fabriek heeft tijdelijk een inzinking veroorzaakt, doch het ver trouwen van het Nederlandse pu bliek heeft zich spoedig hersteld. De omzetten bevinden zich reeds prak tisch weer op het oude peil. Met betrekking tot de exportza ken in eetbare oliën en vetten kan gezegd worden, dat de omzetten in I960 verder gestegen zijn, doch de marges zijn ingekrompen. Advertentie IM.) O Junioren Sportclub Hiliegersberg en Junioren B tenslotte presteerde het Libanon B met 30 te slaan. Op het programma staan: dames: DOP 1—SVC 1; Hou Stand—SVC 3; heren: Smash 2—SVC 2; SVC 1~ Smash 1; junioren: SVC A—SVC B. handel uit zyn jaaroverzicht ont lenen we deze gegevens op de behoefte aan uitbreiding van de ho- telcapaciteit aldaar; 50 bedden voor een stad met 80.000 inwoners acht men toch beslist veel te weinig. De Zuid-Hollandse kampioenschap pen judo voor zwarte banden zullen op zondag 19 februari in het Sport Centrum Schiedam van Reinier Huls- ker worden gehouden. Oorspronkelijk was Leiden aangewezen als plaats voor de wedstrijden, maar door on voorziene omstandigheden kan dat niet doorgaan. De finalisten van deze wedstrijden zullen Zuid-Holland vertegenwoordi gen op de Nederlandse kampioen schappen. die 26 februari in Utrecht plaats hebben. By het zilveren Bal-toernooi van dc Ned. Tafelvoetbal Boud, dat zen- dag in Zandvoort is gehouden, heeft „Honved" uit Schiedam beslag ge legd op (1e tweede plaats. Dit bete kent dat de afdeling Schiedam van de N.T.V.B, een steeds belangrijker rol gaat spe'm en nu reeds één var» de sterkste afdelingen in de bond is, Aan dit toernooi namen honderd spelers deel uit verschillende afde lingen van de N.T.V.B., verdeeld in zeventien poels. Uit Schiedam plaat sten zich Tornado, Honved en Titan H.G.D. In de halve finale kwamen Honved uit Schiedam, P.C. Amster dam uit Den Haag. Road-Wit uit Musselkanaal en Leunig uit Haarlem. Na een spannende strijd logde P.C. Amsterdam beslag op de eerste plaats, maar de Schiedammer Honved volg de hem op de tweede plaats. De assistent-bedryfsleider A. H. uit Rotterdam vermist zijn winterjas, Hij had hem zolang opgeborgen in een kist, tn een bouwkeet, die aan de Havendijk stond. Keet en kist waren geen van beide afgesloten. Onze stadgenoot W. P. Koevermans is gisteren tncf lof geslaagd voor het kandidaats-examen vliegtuigbouw- kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Geboren: Petronella E., d. v. Th. J. Bakker cn E. Mooijman. Overleden: F. L. M. Gunnewegh, 13 jr.; A. Bongers, 71 jr., wed. van H. de Wilde; G. van Vliet, 72 jr., cchlg. van P. de Ruiter; C.A. Weeda, 83 jr., echtg. W. Meijer, Gebruik wasmiddelen stijgt nog steeds Het gebruik aan wasmiddelen in Nederland is nog steeds stijgende en vooral de synthetische wasmiddelen verheugen zich in een steeds toene mende gunst van de consumenten. Wel kan een toename van de con currentie op de markt worden ge constateerd, lezen we in het jaar overzicht van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Bene den-Maas. Een studiecommissie, ingesteld door het Bedrijfschap voor de Zeep. Was middelen en Reinigingsmiddelen-in dustrie beëindigde haar taak met een rapport over de arbeidstijdver korting in deze bedrijfstak: Invoe ring van de 45-urige werkweek zal het tekort aart arbeidskrachten doen toenemen. Zelfstandige sectie Ook het bestuur van de Schiedam- se Gemeenschap wil zich bezinnen, meer dan tot nu het geval was, op een zinvolle besteding van de vrije tyd, nu meer en meer de vrije zater dag wordt ingevoerd. Een eerste stap dzarloc zou kunnen ziïn een zelf standige sectie Vrye Tjjds-besteding, welke thans nog een onderdeel is van de Sectie Culturele Ontwikkeling. Zo schrijft SG's voorzitter F, A. de Wolff in het laatste nummer van het 'ereniglngsblad. Het bestuur van die nieuwe sectie zou niet slechts samengesteld dtenen te zijn uit vertegenwoordigers van de z.g. „hobby-verenigingen", maar de heer De Wolff vindt het gewenst dat in die sectie ook de kerken en het bedrijfsleven vertegenwoordigd zyn, Zo kan het sectie-best uur tevens een studie-commissie zijn. In 1960 is de emballage-industrie j behoorlijk bezet geweest. De vraag naar kisten was zeer beduidend en de kistenfabrieken waren bij voort during van orders voorzien, ver meldt het jaaroverzicht van de K. v.K. Voor de Kuiperijbedrijven is de afzet van haringvaten wederom te- gengevallen in verband met de ook Uit de bedrijfstak meubelindustrie I dit jaar geringe haringvangsten. Ove- wordt de K.V.K. bericht, lezen we ,-igens beschikten deze bedrijven re. in het jaaroverzicht, dat de omzet en orderportefeuille over het algemeen bevredigend tot gunstig kan worden genoemd, De export vertoonde in ver gelijking met 1959 een stijging. Hoe wel men bij de personeelsvoorzie ning moeilijkheden ondervindt, ver wacht men voor 1961 een aanhou dende gunstige gang van zaken. gelmatig over de nodige opdrachten. Dc bedrijven in de houten-embal lage-sector hadden ook in I960 te kampen met een permanent gebrek aan personeel, hetgeen een ernstig probleem blijft. Hoewel de concurrentie in de peulvruchtenhandel, in het bijzon der ten aanzien van groene erwten en schokkers, scherp is, is het ver loop van zaken in deïe sector van het bedrijfsleven gedurende het jaar 1960 niet onbevredigend geweest. De export lag op een normaal niveau, terwijl ook in de binnenlandse con sumptie geen teruggang te bespeu ren valt. De aanhoudende Tegens, die de zomer van '60 kenmerkten, hebben dc landbouwgewassen nogal schade berokkend, waardoor talrijke par tijen erwten en schokkers met meer voor menselijke consumptie geschikt waren, doch deze schade kon met betrekking tot het kwantum volle dig gecompenseerd worden met de vrij grote overschotten uit de oogst 1959. Hierdoor weden tevens de prijzen in bedwang gehouden. De andere soorten inlandse peul vruchten zoals bruine bonen cn ca- pucijners spelen In de peulvruch tenhandel niet zo'n rol, daar deze slechts ca. 15 procent van het totale areaal vormen. De import van die soorten peul vruchten, die hief te lande niet of hoegenaamd niet geteeld worden, ondervond geen moeilijkheden van Ook over het afgelopen jaar wa ren productie en omzet groter dan in de voorgaande jaren Ln de ver- pakkingsglasinduslrie en verwacht mag worden, dat voor het jaar 1981 de bedrijven volledig van orders zullen zijn voorzien, vermeldt het jaaroverzicht van de K.V.K. Het tekort aan arbeidskrachten heeft wederom grote zorg gebaard; hoewel van elders arbeidskrachten zijn aangetrokken, was het niet mo gelijk in het tekort aan ongeschool de arbeiders te voorzien. Ook de aard van het bedrijf, waarin veelal continu met drie ploegen wordt ge werkt, speelt hierbij een rol. betekenis en de handel daarin ont wikkelde zich eveneens normaal. Aldus het jaarverslag van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Op de plannen van de KJK.-Lawn- tcnnlscluh „Los Bigotes" om een eigen tennispark te bouwen met drie In de afgelopen twee jaren is ge bleken ,dat de .Jacob en Geertruïda Hoek-Stichting", welke in het leven geroepen is krachtens testamentaire beschikking van mevrouw G. Thebcn- Hoek, een goede hulp kan bieden in het soms zo moeilijke leven van de blinde mens, De werkzaamheden van de stichting, die bestaan uit hulp in de meest uitgebreide zin aan blinden en slechtzienden in Schiedam, Rotter dam en omstreken, worden steeds lat- ryker. Zo werden ongeveer dertig blinden in het bezit gesteld van een band recorder, waardoor zij thans in staat zijn gesproken weekbladen, boeken en muziek te beluisteren. Sommigen volgen cursussen met behulp van hun instrument, anderen gebruiken de re corder by de uitoefening van hun beroep. Een van de bezitters schreef in zijn dankbrief: „U kunt zich nau welijks voorstellen, hoe gelukkig het bezit van dit instrument mij maakt Ik heb nu weer deel aan het leven". Belangstellenden, die iets meer over dit moderne hulpmiddel willen weten, zullen door het secretariaat gaarne worden ingelicht. Onder de verdere activiteiten van de stichting vallen: speciale nazorg na ziekten, opleiding voor bepaalde kundigheden, hulp bij verdere studie van kinderen van een blinde vader, verschaffing van technische hulpmid delen, enz. Deze hulp wordt alleen verleend in die gevallen, waarin an dere instanties, ingevolge van voor hen geldende bepalingen, geen hulp kunnen of mogen verlenen. Geldelijke uitkeringen worden door de Stichting niet verleend. Aanvra gen hiertoe worden, zoals wellicht bekend, behandeld door de Vereni ging S.O.S., met welke vereniging de Stichting de meest aangename contacten heeft Ook met de Gemeen telijke Instanties, die op dit gebied werken, alsmede met de A.V.O., de Bruynzeelstichting, Het Nederlands Blindenwezen en andere blindenor- ganisaües zijn regelmatig contacten. De Stichting staat onder voorzit terschap ven notaris B. J. Jungerius te Rotterdam, penningmeester is de heer W. Kok te Schiedam, terwijl het secretariaat wordt verzorgd door me vrouw E. M. den Boer-Bijl, Graaf Florisstraat 5 te Schiedam, 1 banen en ecu eigen clubhuis, is bin nenkort de officiële goedkeuring <e verwachten. Daarna, zal begonnen kunnen worden met het bouwen van het tennispark. Zn heeft voor zitter P. M. Yredebregt aangekon digd op de laatste vergadering die onder zeer ruime belangstelling de züde van de leden is gehouden. Maar het officiële deel van het grote plan heeft het bestuur wel vele zorgen gegeven. De bouwcom missie heeft een bedrag van 15.600 nodig om het plan te verwezenlij ken. De helft van dit bedrag is al aanwezig, bijeengebracht door de le den en door een obligatie-lening. Het resterende deel zal het bestuur proberen te lenen. Ook zal een wer- vings-actie worden ingezet om do nateurs te winnen. Overigens heeft voorzitter Vrede- bregt er wel even de nadruk op ge legd dat de realisering ran hét plan niet de zaak is van een paar be stuursleden, maar dat alle leden er hun. schouders onder dienen te zet ten. Slechts dan kan Los Bigotes een eigen sport-complex scheppen, waar de leden op eigen banen en in een eigen „home" de grootst mo gelijke vrijheid kunnen genieten. Door mGj. H. Parent en de heer R. van Zeijll werd nog een toelichting gegeven op de plannen bij een door hen 2elf vervaardigde tekening. Het huishoudelijke deel van de vergadering werd vlot afgewerkt. Daarbij waren kleine wijzigingen van notulen en huishoudelijk regie, ment noodzakelijk wegens de plan- oen van de club. Ook is afscheid genomen, van secretaresse mej. B. Kleiss, die naar Zaandam is ver huisd. Haar plaats wordt ingenomen door de heer H. Schaeffer, terwijl mej. P. Pols de open plaats in. het bestuur innam. I GEMEENTE SCHIEDAM Bij bovenstaande Gemeente kunnen voor schoonmaak- werkzaamheden in de gebouwen van de Gemeente-Secre tarie, Nieuwstraat No. 26. enige WERKSTERS worden geplaatst, voor 27 werkuren per week. De bezoldiging bedraagt: a. voor 15-jarigen ƒ0.26 per uur; b. voor 16-jarigen ƒ0.97 per uur; c. voor ITïjgrigen ƒ0.98 per uur; d. vow iO-jarïgen 0.99 per uur; e. vyior 39-jarigef ƒ1.06 per uur; f. xoor 20-jarigeis ƒ1.07 per uur; g. voor 21 en 22-jnjögen 1.13 per uur; h. voor 23-jarigen ouderen 1.23 per uur Dc compensatie voer ingevolge d<e Algemene Ouderdoms wet te betalen premiën is m die cijfers begrepen. Bovendien 4 fi vakanfïetOOSlag per jaar en voor 23-jarigen en ouderen eventueel een huurcompensatie. Eigenhandig geschreven sollicitaties, gericht aan het Col lege van Burgemeester en Wethouders, dienen binnen 10 dagen na verschijning dezer advertentie te worden inge zonden bij het Bureau „Personeelszaken" der Gemeente- Secretarie, Nieuwstraat No. 2fi te Schiedam. Fa. Jac. Biok's Wijnhandel Westerkade 2, Schiedam vraagt voor spoedige indiensttreding: ter assistentie op de boekhouding en voor incidenteel typewerk. Geboden wordt een aantrekkelijke werk kring op een klein kantoor en een behoor lijk salaris. Sollicitaties schriftelijk aan bovenstaand adres. Personeel Simon de Wit N.Y. beeft in haar binnenkort te openen „S"-markt te Viaardlagen nog plaats voor enige flinke cassicres (17-22 jaar), ver koopsters (15-22 jaar), ver kopers (17-25 jaar); voor de Bezorgdienst: een bezorger (17-25 jaar). Tevens kan nog geplaatst worden een juf frouw voor de koffiekamer (tot 30 jaar). De aanstelling geschiedt volgens gunstige arbeidsvoorwaarden. Per soonlijk aanmelden op don derdagavond 9 februari van 7 tot 8 uur in Rest. JDe Am- stelbron", Broersvest 13 te, Schiedam of Rest „Boer", Smalle Havenstr. 7 te Vlaar- dingen. Eventuele schrifte lijke sollicitaties te richten' aan: Simon de Wit N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam. Gevraagd wegens huwelijk jongedame voor gevarieerde Ka n toorvverkzaamh ed e n kunnende typen; boekhoud- Kundige ervaring strekt tot aanbeveling. Bereid zonodig telefoon te bedienen. Met vakantie-afspraken wordt re kening gehouden. Verkorte werkweek. N V. Chemische Fabriek „Schiedam". Lange Haven 55, tel 647 56. Gevraagd stampers, hulpar beiders, revolverdraaiers, -ook aankomend- Constructs, Ples- manstraat 59-61, Schiedam, telefoon 68558. Fotografie Voor pasfoto's naar K van Vutiren, Hoogstraat 106. te lefoon 6 67 20. fn één dag gereed. Ralfilms vergeten? De auto maat staat voor u klaar. Alle soorten films. Foto K, van Vuuren. Hoogstraat 106.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1961 | | pagina 1