Openb. RK-Bibliotheek veertig jaar St. Liduina Tijdelijke voedselschaarste eiste weinig slachtoffers Declamatie wedstrij d SG trok veel animo SZC versloeg oude rivaal VZC (5-2) L. Groeneveld door beter moyenne districtskampioen eerste klasse VOOR KATHOLIEKE VISIE OP PROBLEMEN Geboren als reactie op teveel „groen leesvoer5 bij winkel-bibliotheken R.Ph.O. bezorgde jeugd een aangename ochtend Vorst bracht ook enkele interessante vogels hier Clubgenoot G. v. Gendt ook 8pnt mk Concert van de Muziekschool Onze vogels in februari Bus tegen lantarenpaal Avond voor 10 x 10 Burgerlijke Stand Jongen aangereden bij oversteken Entre-Nous brengt Erik en Irene Bijeenkomst Midden stands Centrale Vergadering P.S.P. Vesperdienst in Belhelkerk SSV-Sportforum SCHIEDAM Koeriersters THEATER ASSISTENTE v.d. boekhouding v TELEFONISTE ADM. KRACHT Adverteer regelmatig Woensdag 7 februari 1962 3 Het zal op donderdag: 8 februari precies veertig jaar geleden xyn dat werd opgericht de Veren fifing Booms-katholieke Openbare Lees zaal en Bibliotheek voor Schiedam en Omstreken, die eerst later de meer populaire naam „St. Lidnfna" «r by kreeg. B(j de viering van dit jubileum op donderdag a.s. (niet om 9 uur een II. Slis in de kapel van Huize St. Liduina, een receptie in hei eigen gebouw om 4.30 uur en een dinerije voor bestuur en mede werkenden zal eehter de heer P. Groencndaal het centrum zijn. ily to wel niet bij dc geboorte zelf aanwezig geweest, maar had ais penningmeester zitting in het eer ste bestuur, dat liy later vele j»ren als voorzifter beeft geleid, om pas kortgeleden in verband met zyn ge zondheid, de rustige zetel van vice- voorzitier in Ie nemen. Met ontzettend veel enthousiasme heeft aan het begin een voorberei dend comité, dat voortkwam uit de toenmalige Kath. Sociale Actie en onder leiding stond van de heer Van der Weide het vele werk aangepakt dat verbonden is om een eigen bi bliotheek op poten te zetten. Hoe wel er direct veel hulp werd ge boden door de katholieke midden standers, bleef het toch jaren tob ben met de financiën, want een ge meentelijke subsidie werd eerst la ter verstrekt en was nog niet groot.' Toch werd meteen besloten oro voor de toen kapitale som van 23.000 het pand Lange Haven 92 (nu het Don Boseo-huis) aan te ko men om daar de bliiotheek in onder te brengen, die op 14 november 1923 feestelijk kon worden geopend. Er waren toen meteen al 7000 boe ken aanwezig, voor het merendeel afkomstig van uit de bibliotheek van de St, Vincentius-veronigmg, die daarmee opgeheven werd. Maar ka pelaan L. Ph. Paulissen, de grote „motor" van de vereniging, vond dit aantal aanwezige boeken nog niet groot genoeg, zodat hij links en rechts boekwerken leende om die lege planken op te vullen. Wel, vele van die „geleende" boeken zijn nog steeds aanwezig...! De eerste directeur was een man, de enige man overigens in de rjj van leidster en assistenten. Dat was jan H. Matla, die nu directeur is van het zijn naam dragende Haag se persbureau, dat aangeduid wordt met „geheugen van de pers". De heer Matla met z'n vrijwillige assis tenten moest echter 't gebouw aan de Lange Haven eerst nog delen met een gezellige sociëteit, waar in die tijd óók behoefte aan was. Onder de leden van het eerste be stuur van de vereniging treffen we vele bekende Sehïedamse namen aan. Het waren de heren dr. J. Bouwens, die maar kort voorzitter, zou blijven, A. de Koning, J. J. Exe- ler, H. J. Steens, Jac. Entering. G. J. Vincent, A. Lense, Th. J. Mou- wens en de reeds genoemde H. Groenendaal, die als enige nog zit ting heeft in het bestuur. De groei Het Is aardig om een vergelijking te trekken tussen dc activiteit in 1924, het eerste volledige jaar dat de bibliotheek draaide en 196L Er waren toen 814 leden en nu 1B18 die toen 7000 boeken tot hun beschik king hadden en nu 25.000 waarvan toen 27.000 maal werd uitgeleend tegen nu 95.000 maal. De gemeentelijke subsidie was toen 1784, waarvan 300 besteed kon worden aan de aankoop van nieuwe boeken; nu subsidiëren Ryk en gemeente met 41.000, waarvan S 5000 voor nieuwe aanschaffingen. De bibliotheek en leeszaal was tot 1931 gevestigd in het gebouw Lange Haven 92 en daarna m Lange Haven 121 (tegenwoordig dans school Sitton), om in 1934 naar het huidige pand Dam 18 over te gaan. Na de heer Matla zijn als direc trice opgetreden mej. de Groot en van 1927 tot 1953 mej, A. v. d. Drift. Na de pensionering van mej. Van der Drift kon een nieuwe wind bla zen door de bibliotheek St. Liduina, al bleef het moeilijk directrices aan te trekken voor lange tijd. Thans heeft mej. M. de Kort de leiding, doch wegens haar huwelijk zal zij per 1 maart aftreden en opgevolgd worden door mej. H. J. H. Hessels, leidster van een filiaal van de Open bare Bibliotheek in Rotterdam. Kreeg dc R.K. Bibliotheek reeds in 1924 een uitleen-filiaal onder de kerk in Schiedam-Zuid, pas na de oorlog kwam het tweede fiUaal in de Singelwyk en enkele jaren ge leden het filiaal in het Wijkcentrum Nieuw'iand aan het Dr. Wlbautsplein. Maar binnenkort gaat dit laatste uit leen-filiaal verdwijnen om plaats te maken voor een filiaal plus lees zaal aan de Parkweg, in de kel derruimten van de Coignet-wonin gen, waar mm over twee maal zoveel ruimte de beschikking krijgt. Het bestuur houdt echter reeds het oog gericht op Keihei, waar nu een uitlcenpost is gevestigd in de RJt.- hulpkerk, maar waar mogelijk in de toekomst een filiaal 2al moeten komen. Katholieke stem Moeilijk waren de oorlogsjaren. Men stond toen onder zware druk van de bezetters en van hun satel lieten, de nsb'ers, die gewoon wil den voorschrijven welke boeken men wèl en welke men niet mocht uitlenen. Het gevolg was dat er meer boeken op zolder lagen dan in de boeken-rekken! En het verwijde ren van het beruchte „joden-bord je" kostte kaplaan Greitemann ne gen maanden opsluiting In Amers foort. Bij gebrek aan licht en kolen kon de bibliotheek, maar enkele uren per week openblijven en dat juist in een tijd toen iedereen schreeuwde om lectuur.' Wat niet iedereen begrepen zal hebben is dat de RJC. Bibliotheek St. Liduina een openbare bibliotheek is. Dit „openbare" karakter is be slist niet alleen aangenomen om subsidie te kunnen krijgen. Maar hei bestuur hecht ook grote waarde aan het principe dat een ieder lid kan worden en boeken kan lenen in deze R.K. bibliotheek. Werd de bibliotheek toen opgericht In hoofdzaak als reactie op de win kel-bibliotheken die maar raak boe ken uitleenden, groen en rijp en ook rot; waartegenover men een meer geselecteerde boekerij wilde btellen, de laatste tijd speelt de over weging een rol dat ook uit dc bi bliotheek een katholieke stem moet spreken. Dat naast de grote massa van ontspanningslectuur ook die boekwerken aanwezig moeten zijn, waarin katholieke schrijvers en ge leerden de katholieke opvattingen over tal van maatschappelijke pro blemen geven. Dus niet langer zui ver een afweer tegen het slechte boek, maar nu ook een positieve bydrage in het vestigen van een eigen katholieke visie by het le zers-publiek. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Backer, St. Liduinastraat 58. Bellen bij ongeval: G.G en GJDz TurnJ aan Bti I'eieloon «yzyu. Foütie-aiarmntimmer: 8 4066. Bibliotheek: Lange Haven, geopend; maandag 19 tot 20.3U uur; dinsdag 9.3Ü tot 1630 en 19 tot 20 30 uur, woensdag 9.30 tot 16.30 uur; donderdag 9.30 tot 12,30 uur; vrijdag 9,30 tot 16.30 en 19 tol 22.30 uur; zaterdags 9.30 tot 16.30 uur s Zondags gesloten, RJS_ Leeszaal en Bibliotheek. Dam Geopencf maandag 19 tot 21 uur; woensdag 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; donderdag 10 tot 17 uur; vrijdag 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. zaterdag 10 tot 12 en t4 tot 17 u Sted. Museum: Roem der Romantiek. „De piano's van Vic Gentiis," BIOSCOPEN Passage, 2 on 8.25 uur; „De dolle ge neraal". Monopole, 2 uur: „Tarzans verban ning", 7 en 9.15 uur; „De laatste torpedo". DIVERSEN" Musis Sacrum, 8 uur: WT. Journaal, 1961. Wijklokaal Nwe Maasstraat. Wijk L Causerie. Irene, 9 uur; Oudercommissie J. LigthartschcoL Toneel. Het jeugdorkest van de Schiedam, se Muziekschool aangevuld met een kamerorkest en een gitaargroep o.I. mevr. Menning alsmede een accor deonensemble o.l.v. mej. J. Meedcr zal donderdag 8 februari een uitvoe ring organiseren. HOEWEL de samenwerking tus sen de dirigent Kees Stolwijk en het Rotterdams Fhilharroonisch Orkest niet continu is, is zij in de loop van de laatste jaren toch wel veelvuldig genoeg geweest om een levendig wederzijds begrip bij het musiceren tot stand te brengen. Dit bleek weer duidelijk op het jeugdconcert, dat dinsdagochtend in het Passage-Theater werd gegeven. Het orkest reageerde op de intenties van zijn dirigent technisch ad rem en muzikaal levendig. Het programma, dat Stolwijk sum mier doch instructief toelichtte, werd geopend met Berlioz' Ouverture „Le Carnaval Romain". Dat het brillante klankkarakter van deze muziek niet overal even stralend tot uitdrukking Op de Grote Markt nam een bus van de RET noodgedwongen van wege de vele geparkeerd staande ■wagens een bocht te groot. De bus reed daardoor tegen een lanta renpaal, die volkomen werd vernield. Ook de bus liep enige schade op. Ten bate van de actie 10x10 heeft het actiecomité een cabaretdans avond georganiseerd in samenwer king met dc Schiedamse CJV. Deze zal worden gehouden op vrijdag avond 16 januari in de Opstandings- kerk. GEBOREN: Cornell's z. v. A. H. W. van der Meer en H. Mostert; Mario P. z. v. O. Venturini en J. J, Bak ker; Catharina NL d. v. G, C. P. Coe- voets en P. E. T. van der Pluijm; Zacharius H. z, v. P. M. Schikhof en I. A. Bouman; Frederik z. v. J. de Jong en E. Kooijmaij; Catharina d, v. L. Lulofs en C. L. van den Berg; Hendrik J. z. v. N. Tanis en P. van Ticl; Hermanus J. z. v. W. J. Snik kers en C. C. Meijvogel; Hendrïka W. d. v. J. M. de Jonge en H. Klop; Johannes M. z. v. J. M. de Jonge en H. Klop; Everardus J. M. z. v. J. Schaeffer en P. C. van Akkeren; Martinus W. M. z. v. J. Schaeffer en P. C. van Akkeren. OVERLEDEN: J. F. van der Gaag, 64 j.; E. Hille, 74 U echtg. van B. H. Schapers; M. Langerveld. 64 j.; M. J. van der Touw, 68 j„ echtg. van B. van der Graaf; G. van Waardenburg. 76 j.p echg. van S. Bijl; J. C. van Zuidam, 63 j., echg. van J. Woord. kwam, lag stellig niet aan het musi ceren, doch was het gevolg van bet feit, dat het met doeken behangen podium de orkestklank niet geheel open kon doorgeven. De beid; andere ten gehore ge brachte romantische werken, te we ten het tweede deel uit Dvoraks Vijf de Symphonie en het symphonisch gelicht „De Moldau" kwamen akoestisch opzicht veel beter tot hun recht. Terecht had Stolwijk slechts één hedendaagse compositie gekozen, na melijk de „Kuhnau-variaties" van Hendrik Andriessen. Dit stuk be hoort zeker tot de meest geïnspi reerde en fraaie composities, die deze componist schreef. Het buitenge woon aantrekkelijke klankidioom er van beantwoordt geheel aan de eisen, dte aan hedendaagse muziek gesteld mo_ a worden en bezit toch een uitermate natuurlijke inslag. Deze variaties hadden in de klankvolle vertolking door het strijkorkest, veel vat op het jeugdig auditorium, -dat met volledige overgave luisterde. A. L Voor de tweede maal heeft de Schiedamse Gemeenschap een decla matiewedstrijd in het Sted, Museum in Schiedam georganiseerd. De be langstelling dit jaar was aanmerke lijk groter dan verleden jaar. Niet minder dan zestien scholen dongen mee naar de beschikbaar gestelde wisselprijzen die verleden jaar wer den gewonnen door de Rijks-h.hs. en öe Willem de Zwijger-ulo. In zijn openingswoord was de voorzitter van de S.G. de beer F. A. de Wolff zeer tevreden over de grote belangstel ling. Omdat er dit keer zoveel scholen aan het evenement deelnamen, had men drie groepen samengesteld, en wel voor het nijverheidsonder wijs, voor het ulo-onderwijs en voor het middelbaar ondersvijs. De lem- lingen van de diverse scholen brach ten prestaties op een zeer behoor lijk niveau. Daarover was ook de deskundige jury het eens. Bij het nijverheidsonderwijs voor 12 t.m. 14-jarigen werd de eerste prijs gewonnen door Marijke Blan ken. Zü zegde het gedicht Kinder sproke van Marie Boddaert. In de zelfde leeftijdsgroep bij het ulo won J. van Duikeren van de St. Antoni- usschool de eerste prijs, terwijl de tweede prijs werd opgeëist door Cor nelia Cornellsse van de Willem de Zwijgerschool. Gerard Huisman van het St. Liduina Lyceum werd eerste bij het.M.O. Bij de ouderen, in de leeftijds groep van 12 t.m. 15-jarigen, 'wohhtj het nijverheidsonderwijs Trudie Pelt van de Huishoudschool en bij de ulo Lisette Alshof van de Mater Dei school, terwijl op de tweede plaats Jan Willems van de St. Antomus- school eindigde. Voor het U.I.O. waren twee prijzen beschïkbaargesteld. om dat daar de deelneming bijzonder groot was. Bij de leerlingen voor het middelbaar onderwijs van zestien jaar en ouder werd de eerste prijs ge wonnen door José Noordboek van de Rjjks-h.b.s, De prijswinnaars kregen allen een. waardebon aangeboden van de inspecteur van het onderwijs de heer C. A. Kamp, die er tevens van overtuigd was dat dit soort ■wed strijden een traditie zal gaan wor den, gezien de grote belangstelling. De inspecteur overhandigde voorts de wisselprijzen aan de scholen die als eerste uit de bus waren gekomen. De wisselprijzen bestonden uit re producties. De winnende scholen wa ren de Huishoudschool aan de Mau- ritsstraat, de Mater Deischool en het St Liduina Lyceum. Na de wedstrijden heeft de voor drachtskunstenaar Otto Sterman een schets gegeven van de leefgewoon ten en de gevoelens van de negers. Met zijn voordrachten maakte bil een diepe indruk op het publiek. In de St. Liduinastraat stak de 13- jarige wielrijder J. M. K. gistermid dag op onvoorzichtige wijze achter een auto over. Het gevolg was dat hij werd aangereden door de motor berijder C. v. d, T. De motorberijder liep vermoedelijk een sleutelbeen fractuur op. De GG en GD heeft hem voor behandeling naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd. Later kon de man weer naar huis. Het jongetje kreeg een gebroken pink. Hij is in de Dr Noletstichting behan deld. Het K.K.T.G. „Entre-Nous" brengt op zaterdag 10 februari het toneel spel in vijf bedrijven „ERIK en IRE NE" door Hans Nesna voor het voet licht. De opvoering vindt plaats in gebouw Irene, aanvang 8.00 uur. Na afloop is er nog gelegenheid voor het maken van een dansje. Op donderdagavond acht februari zal m het Geref. Jeugdhuis het sluit stuk van een causerie Verkoopkunde onder de titel „Achter de tocvbank" voor de leden van de Schiedamse Middenstands Centrale worden ge houden. De causerie zal worden verzorgd door Franc Bibo. In het Volksgebouw zal de Paci fistisch Socialistische Partij (PSP) maandagavond 12 februari een open.j bare vergadering beleggen. Spreker- op de avond zal zijn ir. J. D. Hoe pelman uit Utrecht. In tegenstelling met de verwachting is de maand januari voor de vogels bepaald niet ongunstig geweest. Nadat het nog enige tijd geduurd heeft voordat de wateren weer ijsvrij waren, fs voor de watervogels de toestand langzamerhand weer normaal geworden. Weliswaar heeft de tijdelijke voedselschaarste aan enkele dieren hel leven gekost, doch dat aantal is eigenlijk te verwaarlozen. Slechts hier en daar vonden we een dode reiger, meerkoet of eend, doch deze vogels waren dan wel echte pechvogels omdat ze toevallig net op plaatsen verblevenwaar alles dicht zat en waar dientengevolge niets te halen viel. Jammer was het dat de vorst net iets te lang had geduurd, zodat na een paar dagen de kieviten toch ge dwongen werden om het veld te ruimen. Omstreeks de Kerstdagen verdwenen zij en ondanks de snel ingevallen dooi hebben wij ze bijna de hele maand januari niet terug gezien. Eindelijk in de laatste week van die maand zagen wij dp eerste koppels weer verschijnen. Bij aan houdend zacht weer zal hun aantal wel weer snel toenemen, als ten minste deze maand geen roet in het eten gooic. Intussen was het zodoen de in de polder een saaie boeL Op 't land brachten de meeuwen, storm en kap meeuwen, nog wat leven in de brouwerij en in vaarten en vlie ten leefde het als voorheen van de wilde eenden, smienten en natuur lijk grote troepen meerkoeten. In de Bethelkerk wordt zondag avond 11 februari een vesperdienst gehouden, die om vijf uur een aan vang zal nemen. Als liturg zal voor gaan ds. J. D. #Smids, die tevens de predikatie zal houden. De tijdens deze bijzondere dienst uit te voeren liturgische zangen en koorwerken worden verzorgd door de cantorij van de Bethelkerk o.l.v. de heer J. v. d. Tak. Voor het Sportforum dat door de Schiedamse Scheidsrechters Vereni ging op donderdag 8 februari wordt gehouden m Musis Sacrum, zijn aan de zaal nog gratis toegangsbewij zen te verkrijgen. SCHIEDAM. Voor de kringcom petitie In de kring Rotterdam van de KKZB kwamen dinsdagavond In bet Sporlfondsenbad de rivalen SZC en VZC voor de tweede maal in deze competitie legen elkaar uit. De re- tumwedstrljd werd een duidelijke 52 overwinning voor de Schiedam mers, waardoor SZC vrjj llOge ogen gooit. Het team staat nu op de twee de plaats op de ranglijst. Direct na de uitworp kogelde Zijl stra de bal al in het Vlaardmgse doel en dat gaf SZC de nodige kracht om door tc drukken. Het duurde dan ook niet lang of de bal verdween voor de tweede maal achter de VZC- keeper. Voor dit doelpunt zorgde do snelle achterspeler Magito. De span- ning bleef echter. VZC kwam. op 21 door een strafworp. De Schiedamse ploeg liet dat echter niet op zich zitten. De achterspeler Ruys bracht de bal na een lange rush naar voren en rondde deze af met een schot dat de roos trof (3—1). Na goed voor bereidend werk van dezelfde speler werd Magito in dc gelegenheid ge steld om voor de rust de stand nog tot 4—1 te verhogen. Na de rust was de strijd iets even wichtiger. Mede door de steun van de vele Vlaardingse supporters beet VZC fel van zich af, ook toen Don uit het water was gestuurd. Via eon strafworp kwam VZC nog op 42. maar toen Zijlstra 5—2 liet aanteke nen, was de zeer sportieve strijd ge streden. VLAARDINGEN De Bcllevue speler L, Groeneveld heeft dinsdag avond In MES beslag gelegd ap het eerste klasse districtskamp loens chap van het fclljartdlstrict Schiedam. Zo wel hij als zijn clubgenoot G. van Gendt won de laatste partij, waar door belden op acht punten kwa men en het moyenne de doorslag moest geven. Van Groeneveld was dat beter dan van de andere Maas- slulzer. Derhalve finishte Groene veld boven Van Gendt en zal hU het distriet Schiedam vertegenwoor digen in het gewestelijke kampi oenschap. Debutant Van der Does eindigde als derde, hetgeen als een mooie prestatie kan worden aangemerkt. Het moyenne van Dijkshoorn en v.d. Maarel vinden we aan de lage kant Als laatste finishte Verbrug- ge, vorig jaar naar de eerste Klasse gepromoveerd; omdat hij nu bene den 4.50 bleef, zal hij het volgende seizoen opnieuw in de tweede klasse moeten uitkomen. Verbrugge en v.d. Maarel konden in de openingspartij op de laatste avond de cadans niet vinden. Zij bleven dicb bij elkaar. Totdat v.d. Maarel plotseling tot een uitschieter kwam. In de 41e beurt produceerde hij een serie van 42 caramboles, die afgebroken werd omdat hij zijn to taal, 200 caramboles, had bereikt. Grote spanning heerste in het duel Van der Does—Groeneveld. Ook hier bleven de tegenstanders gerui me tijd dicht bij elkaar. Eerst in de 22e beurt distancieerde Groeneveld met een goede serie van 28 caram boles zich van zijn tegenstander. De finitief, naar enkele beurten bleek. Van Gendt wist toen, dat nij met een zeer hoog moyenne zou moeten winnen om Groeneveld nog voorbij te streven. Wel nam hij op Dijks hoorn direct een voorsprong en be hield deze de gehele partij, hoewel Dijkshoorn met een serie van 4t caramboles in de 23e beurt hem nog vrij dicht benaderde, maar voldoen de voor de ereplaats was zijn par tij-gemiddelde 7.14 (op zichzelf voor een eerste klasser uitstekend) toch niet. De uitslagen waren: v. d. Maarel Verbmgge Groeneveld v. d. Does 200 41 146 41 200 154 28 6.89 23 5.31 v\ Gendt Dijkshoorn 200 28 165 28 7.14 5.89 Door deze en voorgaande resul taten werd de eindstand: Groeneveld v. Gendt v.d. Does v.d. Maarel Dijkshoorn Verbrugge 9 971 143 8 965 155 5 878 169 4 33 6.79 40 622 29 5.19 925 187 42 4-94 879 18S 46 4.62 765 18S 28 4.11 Vreemde vogels Toch hebben we vanwege de vorst heel wat interessante vogels te zien gekregen, die we normaliter niet el ke dag in de kijker krijgen. Behalve kleine zwanen zagen we in het veld nogal eens troepen ganzen overvlie gen, wat altijd een prachtig gezicht is. Voorts kon je allerlei eendensoor ten ontmoeten, die ons anders wel uit de buurt blijven, Nonnetjes, kuif- eendjes, toppers en brilduïkers, hele troepjes dodaarsjes in. de petieterig ste slootjes, waterhoentjes, die bij tientallen in het akkerland lopen te azen en zo meer. En mocht het in deze maand wederom gaan vriezen, dan kunnen we er zeker van zijn, dat we op onze tochten weer derge lijke waarnemingen zullen doen. Wat de zangvogels betreft, de mees- te hebben weinig hinder van de vorst ondervonden, misschien met uitzon dering van merels en koperwieken, die het ook al van «een zachte bodem moeten hebben vanwege hun voor liefde voor kruipend gedierte. INTUSSEN kwamen de kramsvo gels .in de loop van de vorige maand vanuit de duinen naar het binnenland, aangezien de enorme voorraad duindoornbessen geheel was uitgeput. Vanaf ongeveer half okto ber, dus bijna drie maanden lang, hebben duizenden kramsvogels zich daarmee in het leven kunnen hou den, o.d. op de Beer, terwijl zij op hun beurt weer een paar roofvogels, sperwers en slechtvalken, van voed sel voorzagen. Zo hier en daar vonden wij menig door zo'n kromsnavel afgekloven boutjedoch dit was slechts een zeer klein percentage van het grote kramsvogelleger. Bovendien vlogen er zo nu en dan nog enkele roofvo gels rortd, n.l. een paar buizerden, een ruigpootbuizerd en een enkel wijfje van de blauwe kiekendief. Ofschoon de kramsvogels wel aan de haal gaan als er een buizerd in de buurt komt, hebben zü toch niets van hem te duchten, omdat hij uit sluitend muizen en ratten alsmede dood aas eet. De kiekendief zal er bij toeval wel eens eentje in de kraag grijpen, doch het meest moeten zij oppassen voor sperwer en, slecht valk. Voor de laatste kunnen zij ta melijk gemakkelijk dekking zoeken in de wirwar van duindoornstruiken, doch dc vermetele sperwer dringt ook daar doorheen en vervolgt zijn slachtoffer om zo te zeggen door dik en dun. De egoïsten De zaadeters hebben de vorst bij zonder goed doorstaan en niet in. de laatste plaats omdat geen sneeuw de bodem bedekte, waardoor het voed sel zoeken aanzienlijk bemoeilijkt zou worden. Anders had het er wel anders voor hen uitgezien. Zelfs op de voertafel ïn de tuin hadden we bepaald niet meer klanten dan an ders. De meeste bezoekers waren merels, spreeuwen en houtduiven, voorts een enkel roodborstje, een paar vinken, pimpels en koolmezen en tenslotte soms wel een half dozijn groenlingen. Mussen laten we buiten beschouwing, want die zijn er altijd; zomer en winter. De groenlingen zijn overigens bar onverdraagzaam en bovendien zeld zame egoïsten. Zij zitten zich vol te proppen met zonnebloempitten (die eigenlijk voor de mezen bestemd zijn) en gunnen hun soortgenoten en nog veel minder de mezen, enige kans. Vechtpartijen zijn daarvan het gevolg, en zoals het meer gaat in het leven, een derde groenling maakt van die gelegenheid gebruik om gauw wat zaadjes naar binnen te werken. Of ook, als de groenlingen aan het plukharen zijn, komt als een flits een pientere koolmees op de voer-halve-kokosnoot af, pakt snel een zaadje en vliegt er gezwind mee weg BEHALVE aan het langzaam len gen der dagen, bemerken we ook aan sommige vogels, de winter plaats zal moeten maken voor de lente. In de eerste plaats hebben wij het oog op de kapmeeuwen. Als we een troepje van deze vrijbuiters goed be kijken, ontdekken we stellig wel een exemplaar, dat reeds in het bezit is van een geheel of gedeeltelijk brui ne kop. In de winterdracht is de kop wit met aan weerszijden van het oog een donkere stip. In het vroege voor jaar wordt deze stip door slijtage van de witte veertjes daarom heen steeds groter, todat uiteindelijk de gehele kop chocolade-bruin is. Dat is het voorjaars- of bruidstenue van de kapmeeuwen, Voorjaars-zang Reeds op 20 januari verrasten en kele zanglijsters in het bos ons al door hun heerlijke muzikale voor jaarszang. Inderdaad eeri verrassing, nadat deze vogels meer dan een half jaar lang gezwegen hadden. Voorts hoorden we ze vrijwel iedere dag, totdat het omstreeks de maandwis- seling weer ging vriezen en we zelfs op een stevig pak sneeuw onthaald werden. Dat was voor de lijsters het sein om de zang weer even te staken. Maar zodra de temperatuur weer milder wordt, zal het zingen onge twijfeld worden hervat. De hout duiven musiceerden op hun manier eveneens en koerden er lustig op los, en zelfs lieten zij zich door de vorst niet van de wijs brengen. Voordat zij daarmee stoppen moet het wet erg gaan spoken. Als zij eenmaal het voorjaar in de kop hebben kan bfjna niets hen weerhouden. Ook de twee mezensoorten, pim pel- en koolmees, lieten bij zacht weer eveneens hun gezang horen en vooral de koolmees kan daarbij leu ke geluiden voortbrengen. Zoals men ziet, voorjaarssympto- men in overvloed bij onze vogels en eer deze maand ten einde is, zullen we ongetwijfeld nog meer vogelge zang horen. Zo moet b.v. de veld leeuwerik In het begin van deze maand voor het eerst gehoord wor den, alsmede merel, groenling, heg- gemus en vink. Het behoeft evenwel geen betoog, dat de weersgesteldheid daarbij een voorname factor is. A. DE JONG. groenling op kokosnoot- De heer en mevrouw VERMEY-HÖRSMAN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon PIETER BASTIAAN Onverwacht - Suriname 31 jan. 1962 Fotografie Rolfilms vergelen? De auto maat staat voor u klaar. Alle soorten films, Foto K.. van Vuuren; Hoogstraat 106. Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106, tel 6 67 20 In één dag gereed Tn koop aangeboden lm. antieke kastjes, kabinet- modellen. Te zien binnen, le verdieping bij Plate, Grote Markt 19-21, Schiedam. Te huurgevraagd Tekenaar-ontwerper vraagt kleine atelierruimte, zolder ruimte in kantoorpand of Ld- Telefoon 8 6231, na 6 uur. H0GGSTR. 2a SCHIEDAM TEL. 68808 8 tm. 14 februari Morgen In onze donderdagcyclus: 2-7-9.15 uur Elizabeth Taylor - Laurence Harvey Eddy Fisher VENUS IN NERTS CinemaScope - Technicolor - 18 jaar AVONDvoorstelHngen: dagelijks 79.15 uur DE TROTTOIRS VAN CHICAGO Shelly Winters - Jean Seberg - Burl Ives - 18 jaar Ella Fitzgerald MIDDAGvoorstellingen: dagel 2 u„ zond. 2-4.15 u. DE VIJAND KWAM 'S NACHTS met Alan Ladd - Sidney Poitier Een oorlogsfilm met een schitterende rolbezetting. 14 jaar Gevraagd; Minimum leeftijd 21 jaar. Liefst enigszins bekend met debiteurenadministratie. N.V. W. A. Hoeks Machine- en Zuurstof fabriek Havenstraat 19 Telefoon 6 90 61 - Schiedam. BROER5VELD10B*134 Gevraagd per 1 april of eerder goed kunnende typen; (mannelijk of vrouwelijk), leeftijd 22 tot 24 jaar, goed kunnende typen. Liefst met m.u.Lo.-diploma of gelijkwaar dige opleiding; Aantrekkelijke werktijden. Met gemaakte vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Brieven met vermelding van genoten schooloplei ding. vroegere werkkringen enz, te richten aan: JOHS. DE KUIJPER ZOON, postbus 62, Schiedam

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1962 | | pagina 1