Stadse landhonger vrat je van BoFes op Schiedam in tweede helft van 19e eeuw Duitse zeelui maken onaangenaam relletje Verkoop tegels voor nationaal Huldeblijk Bomen niet zo oud als de laan Schooljeugd en verkeers- examen SVC-dames leden eerste nederlaag tegen Aggredior Maison Violette toonde nieuwe coiffures in show Strenge straffen geëist tegen jonge straatrovers Woensdag 14 maart 1962 REEDS VERMELD OP KAART VAN 1711 PROEFSCHRIFT H. SCHMITZ De economische en sociale aspecten VOLLEYBAL Van Anjerfonds Basaccordeons voor S.K.A.Y. Burgerlijke Stand Cefa: De dappere recruut Bemetel-diploma's bij ingeise Sneeuwval hindert verkeer Belgische uitvoer naar Nederland sterk gestegen Chauffeur reed op politie in jaar en intrekking rijbewijs geëist Vanaf maandag in postkantoren Toneelstuk voor Chr. Onderwijs Oude man iverd portemonnee afgepakt Weekstaat Ned. Bank Geldcirculatie aanzienlijk gedaald Lamp schroeit dekentjes: meisje gestikt SCHIEDAM THEATER JONGEDAME AANKOMEND VERKOOPSTER LEERLING-VERKOOPSTER 3 Een wandelaar die vroeger het open veld noordwestelijk van Schie dam opzocht en daarbij dc Blauwe- brug over dc Poldervaart overstak, zag het vlakke landschap doorkruist door een laantje van ranke bomen. Deze bomen waren In verre omtrek te zien en hun wiegende kruinen staken tegen de wentelende Hol landse wolkenpartyen af. Het was het Laantje van Bot'es, in de volks mond gewoonweg ,,"t Laantje van Bles". Door de steeds maar voort- vretende landhonger van de steden, waardoor ons hele landschap wordt bedreigd, is ook het mooie laantje verdwenen. Een boomloos zwart en modderig pad met veel kuüen en brandsta pels. duidt nu de plaats aan waar dit sieraad van ons landschap lag. De ouderdom van dit laantje is niet te bepalen, men kan die slechts schat ten. De landmeter Cruquius heeft in opdracht van Delfland reeds in 1711 een kaart getekend waarop dit laan tje voorkomt. Het moet dus van oudere datum zijn. Er heeft ook een huis van Bol'es bestaan en bij opgravingen in 1957 kwam aan het licht dat het onge veer gestaan heeft waar nu Bad Groenoord ligt De heer Bores, die afkomstig was uit Bolnes, heeft hoogstwaarschijnlijk oorspronke lijk Bolnes geheten. Maar naams veranderingen en verbasteringen kwam eft toen veel"* voor. De oor spronkelijke Bol'essen waren scheepstimmerlieden. Zes generaties van dit geslacht hebben een voor aanstaande plaats in Schiedam be kleed en een van deze heren is zelfs burgemeester van onze stad ge weest. Hoewel het laantje dus „eeuwen oud" genoemd mag worden, ligt het voor de hand dat de bomen, die men nu gerooid heeft, niet zo'n hoge ouderdom hadden. Men heeft op de zelfde plaats steeds de oude bomen door nieuwe aanplant vervangen. Het laantje betaalde de eerste tol aan de Iioutroof van onze overwel digers in de oorlog van 1940-'45. De laan werd sterk uitgedund. By de aanleg van Bad Groenoord werd het hakken voortgezet en nu is het hele laantje geschiedenis geworden. De boerderij „Landvreugd" van de gebroeders Zonneveld is ook ge doemd te verdwijnen. Deze boerde rij is in 19D5 gebouwd ter vervan ging van een oudere, die op dezelf de plaats stond. Ik heb „Land- vreugd" getekend van de zandvlak te af die daar nu ligt als basis voor de Rijksweg 20 van Rotterdam naar Hoek van Holland. Men ziet hier de achterkant en de zijkant van de hoeve. Het lijkt wel of zij in de dui nen ligt. Over enige jaren zullen hier de vracht- en luxe-wagens langs suizen tussen woonhuis-,,blok ken" door. Dan zal er een einde zijn geko men aan het polderland met zijn vergezichten. Dit lot staat ook de prachtige Zouteveense-polder te wachten, die men nu nog ziet lig gen aan de noord-westehjke zijde van de Vlaardingseweg, die van Ke- thel tot aan de Kerhelweg in Vlaar- dingen loopt. Ook op het grondge bied van de gemeente Vkt ar din gen staan juwelen van boerderijen op de nominatie om opgeofferd te worden aan de stadsuitbreidingen. Het is niet om mij sentimenteel aan te stellen, maar ik vraag mij toch wel af „waar gaan wjj naar toe?!" Htt Is zeer bitter en ontmoe digend om al het typische Holland se landschapsschoon te zien ver dwijnen. Men krijgt er een gevoel van beklemming van. En in deze gevoelens sta ik echt niet alleen. Het gaat ons aan het hart. OCTAVE DECONINCK 5? 59 Aan de Rijksuniversiteit van Lel den is vanmiddag gepromoveerd de Rotterdammer II. Schmltz, leraar geschiedenis aan de R. K. middelba re meisjesschool Stella Matntlna" te Rotterdam. Promotor was prof. dr. J. II. Kernkamp. Zyn proef schrift draagt de titel „Schiedam In de tweede helft van de negentien de eeuw; een onderzoek naar enige aspecten van de economische en so ciale geschiedenis van de stad in de jaren 1850-1890". Dit proefschrift zal ook in boekvorm verschijnen, uitge geven door de N". V. Drukkerij De Eendracht te Schiedam, echter niet in de boekhandel. Men kan het boek wel bestellen b|j genoemde Drukkerij. Schiedam is een van de oude Ne derlandse steden, waarvan de ge schiedenis niet of slechts ten dele geschreven is. Met name bestaat geen stadsgeschiedenis van beteke nis over de tijd na 1600. Dit boek beoogt deze leemte gedeeltelijk te vullen door een uiteenzetting te ge ven over de ontwikkeling van de stad in de tweede helft der vorige eeuw. De jaren 1850-1890 zijn voor Schiedam van uitzonderlijke bete kenis geweest. Nadat het immers een tweetal eeuwen de stad bij uit stek was geweest van de moutwijn- industrie. werd Schiedam omstreeks 1880 geconfronteerd met de ontstel lend-snelle achteruitgang^ van de oude branderij-nijverheid. Men stond voor de vraag of nieuwe we gen moesten worden gezocht, en zo ja: welke? Tegen deze achtergrond is in de eerste twee hoofdstukken het eco nomisch leven in Schiedam behan deld. Achtereenvolgens worden branderijen, mouterijen, molens, distilleerderijen en emballage-indu strie besproken en zo wordt hun be tekenis bepaald voor bet totaal van Gisteren is op alle Schiedamse scholen voor lager- en buitengewoon onderwijs examen geweest, n. I. bet theoretische deel van het verkeers- examen- Het examenwerk, dat over het gehele land hetzelfde is en dat opgesteld is door het Verhond voor Veilig Verkeer, omvatte een twin tigtal vragen. Er waren fotootjes b|J ter verduidelijking, om het de kin deren niet al te moellyk te maken. Het zijn meest kinderen uit de vijfde klassen, die zich verdiepen in deze verkeerstechnische vraagstuk ken. Zij zijn daarop voorbereid door de eigen klasse-onderwijzer. Over enkele maanden, nog voor de zo mervakantie, volgt dan het prakti sche rij-examen, dat altijd een groot feest is voor de jongens en meisjes, die ovendien dan nog een prettige morgen beleven bij de massale dip loma-uitreiking. Ijverig, met soms het puntje van de tong uit de mond, hebben de kandidaatjes gisteren over de vra gen gebogen gezeten. Dat ze goed waren voorbereid op het examen, bleek na afloop uit de overmoedige reacties: „Niks-aan" en „Dood-ge- makkelijk". Maandag aanstaande zal ook in Schiedam de verkoop beginnen van de hcrinneringstegels, die speciaal vervaardigd zijn ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van ons Vor stelijk Paar. Deze eerste verkoop zal dan geschieden aan voor deze gelegenheid ingerichte stands In het postkantoor aan dc Tuinlaan en In het bjjpostkantoor In Nieuwiand en wei door leden van de b|j het Cen traal Vrouwencomité Schiedam aan gesloten verenigingen, die spontaan de medewerking daartoe faehben aangeboden aan het Comité Hulde blijk Koninklijk Paar. dat de plaat selijke acties leidt. Gehoopt wordt dat burgemeester Peek de eerste koper van een tegeltje zal willen zjjn, daarin gevolgd door andere Schiedamse autoriteiten. De tegels zijn ontworpen door de kunstenaar Edmond Bellefroid uit Maastricht, die daarbij de gedach ten van Koningin Juliana en Prins Het eerste damesteam van de Schiedamse Volleybal Chil heeft in de afgelopen week na V wedstrij den haar eerste nederlaag geleden. Het eerste herenteam daarentegen zorgde voor de eerste overwinning in dit seizoen. Dames 1 moest op bezoek bij kam pje ■fs-kandidaat het Vlaardingse Aggredior. De Schiedamse meisjes speelden deze wedstrijd onder 2ware druk en met de handicap van een lage zaaL Geen moment waren de SVC-dames gevaarlijk in de aanval, terwijl verdedigend nogal wat fou ten werden gemaakt. Vooral op de harde services kon SVC niet vol doende afweer vinden. Via 159, 35 —10 en 15—9 bleef Aggredior ver diend de meerdere en is nu prac- tisch zeker van de kampioenstitel- Heren 1 boekte de eerste overwin ning met 31 werd in een enthou siaste wedstrijd Achilles uit Delft ge klopt. Door deze overwinning is SVC van de onderste plaats verdwenen. Dames l kwam dit keer 2 keer m het strijdperk. Eveneens in Vlaaraxn- gen werd Shell met 30 geklopt <15—2, 154 en 15—2). Dames 3 verloor reglementair met 3-6 van Spel. H'berg 1, terwyl het junioren team geheel onverwacht met 3i klop kreeg van Libanon C, De junioren zijn nu definitief op de tweede plaats geëindigd. Heren 2 won voor de 13e achter eenvolgende maal, ditmaal met 3—0 van Concordia 5, terwijl Heren 3 met 0—3 van Concordia 1 verloor. de stedelijke economie. Hetzelfde gebeurt met de werven, de metaal nijverheid en verschillende andere bedrijven. De scheepvaart in Schie dam en de handel vooral die in graan en steenkool komen daar na aan de orde, waarbij duidelijk blijkt, dat deze minder betekend hebben dan vaak gedacht is. Er wordt vooral aangetoond, dat het grootste deel van de nijverheid, handel en scheepvaartbeweging af hankelijk was van de moutwijnin dustrie, welke vroeg-kapitalistisch georganiseerd en als zodanig om streek! 1880 verouderd was. Het derde hoofdstuk is gewijd aan de levensomstandigheden van de Schiedammer; zjjn werk, inkomen, behuizing, de medisch-hygiënische omstandigheden, de godsdienstige en politieke verhoudingen, de vormen van ontspanning en het onderwijs: worden -hierin onder meer behan deld In het laatste hoofdstuk wordt na gegaan in welke mate en hoe het stadsbestuur leiding heeft gegeven aan de ontwikkelingen op sociaal- economisch gebied. Tegen de ach tergrond van de gegevens, bijeenge bracht in de voorafgaande hoofd stukken, worden de lotgevallen van de stad geschetst en vooral de fa its et gestes van de Gemeenteraad en van zijn voorzitters: de burgemees ters Rijnbende, Van Bol'es, Knap pert en Van Dijk van Matenesse. Het boek is voorzien van een uit voerige inhoudsopgave, een aantal tabellen en een kaart. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Gouka en Co„ Groenelaan 127. Bellen by ongeval: G.G, en GJX, Tuinlaan 80, telefoon 6 92 90. Politie-alarmnummer; 646 Bibliotheek: Lange Have", geopend maandag 19 tot 2030 u.; dinsdag Ö.30 tot 16.30 en 19 tot 20.30 uur; woensdag 9.30 tot 18.30 donderdag 9.30 tot 12.30 uur; vrijdag 9.30 tot 16.30 en 19 tot 2.30 u.; zaterdags S.30 tol 16.30 uur. 's Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend: maandag 10 tot 21 uur; woensdag 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; donderdag 10 tot 17 „ur; vrydag 14 tot 17 en IS tot 21 u.; zaterdag 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Filiaal Singel: open maandag 2 5.30 uur en 7—8 uur; woensdag 78 uur; vrijdag 2—5.30 uur en 78 uur. Stedelijk Museum: „De piano's van Vic Gentils" en GKf-tentoonstel- ling. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur; „Het verraad der Tartaren". Monopole, 2 uur: „Dinosaurus" 7 en 9.15 uur: „De verleidster van de Nijl". DIVERSEN Volksgebouw, 8 uur; NIVON. Lezing Irene, 8 uur: Wijk II Operette van Bert Brugman. Gem. Bibliotheek, 8 uur: Lezing. Chr, Soc. Belangen, 8 uur: Fotokring Schiedam, Dia-avond. MUsis Sacrum 8 uun Wilton F. Film Het Anjerfonds heeft de Schle damse Klavar Accordeon Vereni ging twee bas-accordeons aangebo den. SK.A.V. heeft namelijk on langs het Anjerfonds om subsidie gevraagd teneinde bas-accordeons te kunnen aankopen. Met het verko pen van oud-papier en met het spa ren van waardezegels had deze ver eniging ai gelden bijeengezameld voor één bas-accordcon cn met een subsidie wilde men snel tot bet be zit van een tweede instrument komen. Want het klankbeeld in zo'n orkest wordt belangrijk verrijkt door de bas-accordeons. Tot grote vreugde heeft de S.K.- A.V. van het Anjerfonds een zoda nig bedrag gekregen, dat met een geringe aanvulling nu twee stuks aangeschaft kunnen worden. Zo zal de S.K.A.V. nu binnenkort de be schikking krijgen over drie bas-In strumenten. GEBOREN: Carolina A. d.v. C. van der Slot en J. Kaptein; Leendert A, z.v. L. A. van Bezooijen en A. H. Droge; Peter z.v. P. Morée en J, Post; Lucas C. P. z.v. B. P. Dries en G. T. Visser; Willem F. z.v. W. Kroonen en M. E. C. Adrichem; Mark J. z.v. J. W. Visser en G. P. Stijl; Yvonne d.v. M. Meulstee en J. van Heulen; Cornells A. z.v- A- Valk en G. den He ij ex; Adrians d.v. A. M. Knipscheer en N. van Egmond; Ge- rardus F. J. z.v, J. Brussé en P. Verkerk; Miranda d.v. E. Flik en L. de Vaal; René L. M. z.v. J. van Eijk en J. C. Mostert; Gerrigje d.v. K. J. Steenbergen en G. Timmer man. OVERLEDEN: J. van der Lee, I jr. L C. Plaizier, 83 jr. A. Riet veld, 85 jr. wed. van J. Goedhart. J. W. van der Steen, 64 jr. J. C. Jan sen, 85 jr. wed van A. Pronk. Een stel aangeschoten Duitse zee lui, afkomstig van het Duitse sa „Rheünstadt", dat bij het Haven Be drijf Vlaardingen Oost ligt, heeft vannacht in een vergunningszaak in Schiedam een onaangename rel ver oorzaakt. Het meest ergerlijke daar bij was de onbeschofte houding die Uc heren aaimameo, de grote monden die zij zich permitteerden, en het to tale negeren van het Nederlandse ge zag, in de vorm van de Schiedamse politie, die by de uitoefe-ing van haar plicht bemoeilijkt werd. De zeelui waren de vergunnings zaak, waar dus geen drank sterker dan hier geschonken mag worden, binnengedrongen. Zij hadden een flink aantal flessen jenever en cog nac bij zich, die zij royaal uitschon- ken en opdronken, waarbij ook ande. re aanwezigen in de zaak werden getracteerd. Daarna werden zij bal dadig en beschadigden met een verf rol het behang en de kachel. De ex ploitant vroeg de politie om assisten tie. Maar dc Duitsers waren weerspan nig, weigerden het lokaal te verlaten en gedroegen zich ook op andere wy- ze onbehoorlijk. Een van hen sloeg een glas stuk., een ander maakte aan stalten daarmee een agent te lijf te gaan. Zover is het niet gekomen. In de algemene rel wist hij naar buiten te komen, daarbij geholpen door zijn metgezellen, die de agenten het werk bemoeilijkten. Later werd hij op straat toch aangehouden: toen bleek De Chr. Film-Actie Schiedam ver toont op zaterdag 17 maart in ge bouw irene de lacn-füm „De dap pere recruut" (Der Hauptmann und sein .rielü), een persmage van net soldatenleven. Aanvang 8 uur. De Cela zal net ticn-jang bestaan in Schiedam op 6 oktober vieren met de vertoning van de kleuren film „De herberg van het zesde ge luk". Op het kantoor van de N.V. Ma chinefabriek en Stoomketelmakerij v/h Ingeise Co te Schiedam zijn gisteren wederom, m aanwezigheid van directie en leraren, de diploma's van de Stichting Bemetet uitgereikt. De sneeuwstorm vanmorgen, juist op het spitsuur, heeft vele moeilijk heden veroorzaakt voor het verkeer dat tijdelijk bemoeilijkt is. Slippar tijen en aanrijdingen zuilen wel zijn voorgekomen, maar omdat men in de sneeuw juist extra voorzichtig reed, 2ijn bij de politie geen ernsti ge gevallen gerapporteerd. hij in het bezit te zijn van een ge stolen damesfiets. Deze 20-jarige scheepsreinigcr J. A. werd gearresteerd. Uiteindelijk heeft de politie maar vier van de mannen kunnen aanhouden. Een bleek bij fouillering een gasalarm- pistool bij zich te dragen en een an der had nog een halve fles jenever op zak. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. HILVERSUM. Het partijbestuur van de KVF heeft benoemd tot lid van het bestuur van de Katholieke Radio Omroep mr A. M. 2. H. Baeten te Maastricht, BRUSSEL Uit de voorlopige cijfers van het Belgische bureau voor de statistici over de waarde van de uitvoer in januari 1962 blijkt, dat de export naar Nederland een record hoogte heeft bereikt van 4.100 *mïl- jocn frank. In vergelijking met 1958 betekent dit een toename van 60 pro cent. De Belgische export was in januari voor 52 procent gericht op de landen van de E.E.G. Hoewel Nederland wat de bevolking betreft slechts 14 pro cent van de gemeenschap uitmaakt, bedraagt de Nederlandse invoer uit België 42 procent van de totale in voer in de EE.G.-landen uit België. Overigens bereikte de totale uit voer van België in januari een nieuw record met een waarde van 18.620 miljoen Belgische frank. Mevrouw M. A. Smit-Jüss, eige- I ligne de jeunesse en de Xigne lady- naresse van maison Violette van de twist. Dam 25 heeft gisteravond in Musis j De ligne de coeur bleek een vlot Sacrum een kapmodeshow gehouden, kapseltje te zijn met korte pony cn waarbij 4 kapsters en een aantal cliënten van. maison Violette als hoofdpersonen optraden. Er bestond bijzonder veel belangstelling voor de show, zowel uit de klantenkring als van de zijde collega-kappers. De vier kapsters hebben in de ha ren van hun als model optredende klanten de nieuwste modelijnen ge trokken, zoals de ligne de coeur, de ARNHEM Een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk, en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Arnhem gis teren geëist tegen de 37-jarige koop man P- G. %V. van R. uit Arnhem. Deze wordt ervan verdacht tijdens een rit met een auto te Nijmegen te hebben gepoogd twee agenten van politie van het leven te beroven door met een aanzienlijke snelheid op hen in te rijden. De agenten konden zich slechts redden door opzij te springen. De verdachte, die vijftien borrels had gedronken, reed hierna naar Arnhem. Op de rijksweg probeerden weer andere politiemannen, die daar surveilleerden, hem te doen stop pen. Hij reed echter door en stopte pas op de Rijnbrug, nadat dc politic een aantal schoten op 2ijn auto had gelost. De officieer achtte zowel de aanslag op de agenten als het rijden ender invloed van sterke drank be wezen. Uitspraak over veertien da gen. DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLEEN ALLEN SAMEN De Ver. tot Bevordering van Chr, Onderwijs te Schiedam belegt op woensdag 4 april in Musis Sacrum een bijeenkomst bestemd voor allen die samenwerken in het grote ver band van deze schoolvereniging en is bedoeld om de onderlinge band te versterken. Door leden van het personeel van de Pr. Marijkeschool, met enige versterking van buiten de school, zal het toneelstuk „Post on voorzien" door Jan dc Koek wor den opgevoerd. Bernhard ten opzichte van het Na tionaal Geschenk in beeid heeft ge bracht. Als tekst is vermeld de ge denkwaardige woorden van de Ko ningin uit het Rampjaar 1953: „Doen kunnen we alles, maar dan ook al leen allen samen" De tegels zijn 10 bij 20 centimeter groot, kunnen aan de wand worden gehangen of op een tafel worden ge zet. Ze kosten een rijksdaalder per stuk. De opbrengst van de tegelverkoop telt ook mee voor het totaalbedrag dat Schiedam als gemeente zal bij dragen aan het nationaal geschenk. Verder blijft het mogelijk giften te storten op het gironummer 5093 ten name van de penningmeester van het Comité Huldeblijk Koninklijk Paar p.a. Amsterdamse Bank of rechtstreeks aan de Amsterdamse Bank zelf. Het comité streeft naar een eindbedrag van honderdduizend gulden, maar dat kan alleen als alle stadgenoten meewerken. (Van een onzer verslaggevers) „Een gemene, maar ook onspor tieve streek" noemde de officier van justitie bij de rechtbank te Rotter dam vanmorgen de daad van de 19- jarlge froihverker C. J. V. en de een jaar oudere dienstplichtig soldaat W. A. C. van W., die in de nacht van 6 op 7 januari een veel oudere man, die hen in verschillende café's had vrijgehouden, met geweld op straat van z|jn portemonnee beroofden. De jongens, die nog niet eerder met de justitie in aanraking kwa men, hoorden ieder vijf tien maanden met aftrek eisen. Bij Van W. werd er als bijzondere voorwaarde gestipu leerd, dat hij zijn straf door zal bren gen in de jeugdgevangenis te Zut- phen. Wat de knapen ertoe gebracht had de man van achteren te besluipen, op de grond te gooien en hem zijn geld af te nemen, werd ter terecht zitting niet geheel duidelijk. De officier nam maar aan, dat het In een opwelling onder drankinvloed was gebeurd. Het initiatief was van V. uitgegaan. Nadat de twee jongens afscheid had den genomen van de man, met wie ze zo gezellig waren uitgeweest en hem in de verte zagen verdwijnen, zei de fruitkweker tegen zijn vriend: „Heb je lef, dan pakken we hem en halen zijn portemonnee uit zijn zak". Van W. had wel lef. De knapen gin gen op de man af cn verdwenen even later in het donker, het slachtoffer op straat achterlatend. In de porte monnee zat zestig gulden, een bedrag dat eerlijk werd gedeeld. „Al zijn er grotere en gewelddadi ger delicten dan deze, wc mogen dit feit niet onderschatten," vond de officier, die eraan herinnerde dat on langs nog een strengere bestraffing van gevallen van straatroof ter spra ke is geweest. De president van de rechtbank concludeerde uit de rapporten dat de verdachten geen van beiden misdadi ge figuren zijn, maar wel zijn ze be ïnvloedbaar en hebben dus een wei nig wilskrachtig karakter. De verdedigers vonden de geëiste straf ondanks de ernst van het delict veel te hoog. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. AMSTERDAM De zwarte sur veillance-auto's van de Amsterdamse politie zullen geleidelijk uit het stadsbeeld gaan verdwijnen en wor den vervangen door witte auto's met blauwe zwaailichten. haar over de oren, terwijl aan de achterzijde het haar bijeen wordt geborsteld. De ligne de jeunesse wordt gekenmerkt door een zekere nonchalance, tenvijl het twist kap sel uit stevige krullen bestaat die te gen een stootje kunnen. Mevrouw Smits heeft een toelich ting gegeven op de modellen, terwijl de heer Van Druten, voorzitter van de afd. Schiedam van de Kappers- bond, de avond besloot met het uit spreken van zijn waardering voor deze kapdemonstratie die in Schie dam uniek is. Frans van Dusschoten is tussen de bedrijven door nog opgetreden met een aantal imitaties van bekende personen uit de cabaret-wereld. AMSTERDAM. De weekstaat van de Nederlandse Bank van 12 maart laat een flinke contractie van de ehartale circulatie zien. Deze ver mindering in één week met 115 min tot ƒ4971 min was het gevolg van het terugvloeien van bankbiljetten. De inkrimping was zeer welkom, daar het betalingsverkeer met de schatkist ƒ97 min aan de geldmarkt onttrok. Het saldo van de schatkist steeg hierdoor lot ƒ602 min. Dc goud- en deviezenreserve liep met 11 op tot 6068 min, waarvan onveranderd ƒ5698 min aan goud. De banken zagen hun tegoed met 176 min toenemen tot ƒ719 min. Dit bedrag ligt aanzienlijk boven het verplicht aan te houden kasreserve- gemiddelde, hetwelk op ƒ560 min wordt geschat. Zeer waarschijnlijk moet men deze stand zien in verband met het inhalen van een achterstand op het kasreservegomiddelde en een voorbereiding op het ingaan van een extra renteloos deposito van circa ƒ100 min op 15 maart a.s., naar aan leiding van het overschrijden van het toegestane credietplafond. Boven dien moeten de banken op 22 maart a.s. circa 300 min beschikbaar heb ben voor de storting op de staats lening. In geldkringen verwacht men bin nenkort een verlaging van het door de bank verplicht aan te houden kas- reservegemiddelde. (Van onze correspondent) LEIDEN Te Aarlanderveen hl gisteravond het tweejarig dochtertje van de familie J. W. van Leeuwen In haar bedje door verstikking om hei leven gekomen. Een brandend schemerlampje is van de muur in het bedje gevallen waardoor de dekentjes zijn gaan smeulen. Door de rookontwikkeling Is het kindje gestikt. De vader, die thuis was, heeft niets gemerkt. Toon later op de avond de moeder thuis kwam en beide ouders op de slaap kamer van het kind kwamen merk ten zij het ongeluk. H00GSTR. Za SCHIEDAM TEL. 6B808 15 TOT EN MET 21 MAART Morgen in onze Donderdagcyclns: 2, 7 en 9.15 uur Rock Hudson en Lauren Bacall DUISTERE DRIFTEN (Written on the wind) Technicolor 18 jaar. AVONDvoorstellingen: dagelijks 7 cn 9.15 uur HYENA'S VAN EEN WERELDSTAD met Richard Todd - Peter Sellers 18 jaar. MIDDAGvoorstelllngen; dag, 2 u.; zondag 2 en 4.15 u Richard Greene en Eva Bartok GENADELOZE ACHTERVOLGING 14 jaar. oud-hollands*,. kRistal m Gevraagd: 15 h 16 jaar, voor het verrichten van een voudige administratieve werkzaamheden. 's-Zaterdags vrij. Met eventuele vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan: N.V. Maatschappij „Oxygenium", Buitenhavenweg 50, Schiedam, telefoon 6 90 57. Personeel gevraagd Gevraagd winkelmeisje of dienstmeisje bij H, v. d. Gaag, Lorentzlaan 4, Schie dam, tel, 6 64 25 Fotografie timiiins vereeten? ijt ïuio- naat staat vuui ti telbar Alle •norten films Fnto K van vuureri Hoogsttaat 106 /«»or pjtólutos t.udi K van «JU ren. Hoogstraat 106 teL 47 9o In f»er dag jL»reeo Radio en televisie •tuopi u eine week een grammofoonplaat voor ƒ3.75. Wij leveren voor het zelfue 'geld een Philips bandrecor der. Ga praten en kijken bij De Jager, Broersveld 108, j Special showroom: 134. Gevraagd voor baby- en kousenzaak 5-daagse werkweek. D. E. FOREHEAD Hoogstraat 8-10 Telefoon 6 97 37 Eventueel na 6 uur, Rotterdamsedijk 270 Gevraagd 5-daagse werkweek. Wol- en Handwerkhuis MONDAIN Rotterdamsedijk 439 Telefoon 677 90. Eventueel na 6 uur Rotterdamsedijk 270. Diversen Wordt nu lid van het Groe ne Kruis. Contributie ƒ7.80 per jaar, Inl.: BK-laan 228b, telefoon 6 40 79 en L. Nieuw, straat 45 b, telefoon 6 6264. Met deze wilde ik mede- delen geen geld of goederen af te geven aan mijn vrouw aangezien door mij niets wordt betaald, v. Ballegoie, Seringenhof 12, Schiedam

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1962 | | pagina 1