iGemeente heeft een tekort aan personeel van 10 pet Reinigingsdienst: 35 pet Gemeentewerken20 pet Haydns Jahreszeiten fris verklankt DERDE DEEL IS SO JAAR OF OUDER Plannen voor sanering van binnenstad Opgeruimd staat netjes heeft niet doorgewerkt Publiek werkt niet mee Juliana-heren lopen de eerste nederlaag op Damclub Schiedam haalt winst op Het Oosten 2 O.D.I. sluit eerste ronde met 'n overwinning af Gouden Yerwaijen steunt cultureel fonds S.G. Jubileumconcert Excelsior Ylasmdustrie honderd jaar - I Was gisteren feest voor leden en oud-leden W.F. CONCERT EN TONEEL BIJ ST. AMBROSIUS SCHIEDAM 5. Twee voorstellingen van blijspel door Geron VOLLEYBAL de MOL JANSEN Burgerlijke Stand Jaarfeest ABVA met nieuw gezelschap KORFBAL Schiedam schaakt tegen Shell I Zeventiende reünie van Oud-illegaliteit CJV start club in Nieuwland Judo-examens Instituten gaan van Rotterdam naar Den Haag Lijndienst tussen Rostock/W ismar en Rotterdam Ruzie eindigde in etalage Nat. judo-toernooi hij Hulsker Schoorsteenbrand Er wordt gedacht aan schaatsen! a. Verkoopsiers b. Aankomend verkoopsters Hulp-verkoopsters Koeriersters ^OENSDAG14 NOT. 1962 SCHIEDAM, woensdag De Gemeente Schiedam heeft te kampen met een perso neelstekort van rond 10 procent. Want op 1 juli 1Ö82 waren er 1.663 personen in ge meentedienst, terwijl het tekort op 1 oktober 1962 183 personeelsleden was. Over dit personeelsgebrek by de gemeente Is reeds vaak gesproken, maar by de behandeling van de Begroting voor 1963 komen B en IV, op verzoek van enkele raadsleden, met exacte cijfers. Het beangstigende Is dat dit personeelstekort steeds groter wordt. Want op 1 januari 1955 was de personeelssterkte 1.630 en ondanks het toenemen van het aantal en de omvang van de gemeenteiyke taken is het personeel In de afge lopen zeven jaren maar met 33 personen toegenomen. Dit blijkt verder uit het feit dat op 1 oktober vorig jaar er nog maar 170 vacatures waren en nu al 183, by welke cijfer* het onderwijzend personeel niet Inbegrepen is. SCHIEDAM, dinsdag Voor de sane ring van de binnenstad wordt het op stellen van een basisplan wel zeer urgent geacht door enige raadsleden, die daar over vragen hebben gesteld aan b. en w. Door de Dienst van Gemeentewerken Is een advies uitgebracht tot het inschake len -van een stedebouwkundig bureau om J5'n basisplan voor de oude binnenstad. Binnenkort zal de raad daarover Inge licht worden. Is het antwoord van hel college. Maar met de opstelling van een sa rlngsplan voor Schiedam-Zuid is het nog niet zover. Want een plan voor de ver nieuwing van die wijk kan pas opgesteld worden nadat het traeé van de buiten- waterkering door het rijk is vastgesteld. Wel zijn b. en w. bereid aan een dergelijk plan een relatief hoge urgentie toe te kennen. Wat de uitbreidingsplannen voor Ke* öiel betreft, zal de Rotterdamse stede- bouwkundige Rein Fledderus, die ook in samenwerking met de Dienst voor Ge meentewerken 't plan in hoofdzaak heeft gemaakt, op korte termijn een „plan in onderdelen" ontwerpen. In verband met de behoefte aan terrein voor nieuwbouw en de ontruiming van de percelen, kan de afbraak van do V laar dinger straat In 1964 worden ver wacht. Wat de verbetering van de VeJle- vest en omgeving betreft, daarvoor be staat reeds een plan ais onderdeel van de plannen voor Nieuwland. Maar dë uit werking kan pas geschieden nadat voor de driehoek tussen Kethelstraat en Vlaar- dlngerslraat een stedebouwkundig ver antwoorde oplossing is gevonden. SCHIEDAM', dinsdag. De gerefor meerde amateur-toneelgroep Geron zal volgende week twee voorstellingen ge ven van het blijspel „De gelukkigste dagen van je levert" in de Nederlandse bewerking van Jan Sengers. De regie is in handen van de heer Arie Kegel. De avonden hebben beide plaats in Musis Sacrum, op dinsdag 26 en woensdag 21 november, en. beginnen om acht uur. Dit zijn echter totale cijfers voor het gehele gemeente-personeel. Er zUn echter diensten, waar geen tekorten zijn of slechts in geringe mate, zoals bij de G.G. en GD., de Havendienst, het openbaar slachthais en de Woning- dienst en -bedryf- Maar by andere dien sten daarentegen Is het tekort gewoon ontstellend. De kroon spant de Vervoers-, Reinl* gings- en Ontsmettingsdlenst, met 30 va catures bij een huidige bezetting van 85 man; een tekort dus van meer dan een kwart, bijna uitsluitend handarbeiders. Op de tweede plaats komt dan de Dienst voor Gemeentewerken met 68 lege plaat sen (24 hoofd- en 44 handarbeiders) bU een gewenste bezetting van 350; *n tekort dus van bijna 20 pet. De Technische Bedrijven staan, er nog niet zo slecht voor met 18 vacante plaat sen (hoofdzakelijk handarbeiders) bij 256 wèl vervulde plaatsen. Bij de politie zijn zestien man bij de geiiniformde dienst te weinig terwijl het korps nu 131 man per soneel, alles inbegrepen, telt. By het ge meente-ziekenhuis (248 personeelsleden) heeft men een tekort aan 12 verpleegsters en negen huishoudelijke krachten. Maar bij die laatste drie diensten ligt het te kort dus onder het plaatselijke gemiddel de. „VERGRIJZING" Ook hebben B cn W een overzicht ge geven van de leeftyd-opbouw van het ge meente-personeel, dit In verband met het feit dat Raadsleden de angst hebben uit gesproken dat er teveel ouderen onder het personeel zouden zitten en de perso- neels-bezetting „vergrijsd" Is. Deze angst ls waarschijnlijk niet ongegrond want uit de cUfers blijkt dat op 1 januari 1962 34,7 pet van het totale personeel vyïtig- jaar of ouder; 32,8 pet. was tussen de 35 en 50 jaar oud en slechts 31,7 pet. was jonger dan 35 jaar, waarvan dan weer 5,6 pet be neden de 20 jaar. Bij de hogere ambtenaren (80 personen) ligt de verhouding nog ongunstiger. 39 hogere ambtenaren (of bijna de helft!) is vyftig jaar of ouder; 35 zijn tussen de 35 en 50 jaar oud en maar zes zijn nog geen 35 jaar. Bij het middelbare personeel liggen -de verhoudingen wat gunstiger. Rond 31 pet! van dit middelbare personeel is 50 jaar of ouder; 38 pet is tussen de 35 en 50 jaar en weer 31 pet ls jonger dan 35 jaar. Hier valt het accent dus op de groep van de midden leeftijd. SCHIEDAM, dinsdag „De Reini gingsdienst doet, ondanks het heersende personeelsgebrek, alles wat mogelijk Is om de stiaten een redeiyk aanzien te geven. Maar het publiek blijkt In het al gemeen te weinig geneigd om hieraan mede te werken. Het werpt nog steeds papier en ander afval op straat en sluit de vuilnisemmers onvoldoende af," zo geven b. en w. wat klagelijk te kennen in ant woord op vragen van raadsleden, Wat er nu eigenlek nog wordt gedaan om de vervuiling van de straten tegen te gaan. De gevoerde actie „Opgeruimd staat net- jes" heeft dus kenneiyk niet veel uitge richt. Een ander merkwaardig verschijnsel van verslonsing van de stad is dat op een terrein naast de Bultensluis autowrakken langs de openbare weg worden opgesla gen. Kan er itts aan gedaan worden? hebben de raadsleden gevraagd en b. en w. antwoorden dat na diverse aanzeggin gen van de politie deze wrakken verwij derd zijn. Overigens blijkt uit het schriftelijke antwoord van het college dat het niet In alle gevallen makkelijk gaat om Schie dammers van hun huisvuil te ontlasten. Zo zijn er zeven woningen in Kethel ten westen van de Poldervaart waar de grote SCHIEDAM, dinsdag. Slechts drie teams van de Schledamse Volleybal Club zijn de afgelopen dagen In het strijdperk getreden. Dames 2, nog ongeslagen, had den nogal wat moeite met de keiharde serves van Sportclub Hllllgersberg. maar Wisten een gelijkspel te behalen; setstan den 15—10, 4—15, 15—10 en 14—16. Dames 3 won makkelijk met 3—0 van het slecht spelende Tenaco 1. Hier waren de set standen 8—15, 1115 en 1315. Heren 3 tenslotte speelde 2—gelijk tegen Liba non 5 in een gelijk opgaande wedstrijd, waarby de Schiedammers nogal wat ge luk hadden. Setstanden 1215, 15—11, 13—15, 17—15. Geen van de Juliana-teams is tot volle winst gekomen en het nog ongeslagen eerste herenteam. kreeg de eerste neder laag te slikken. Met beschamende cijfers werd van het toch niet sterke Aggredior verloren. De Julianaspelers waren voor al mentaal erg zwak en de aanval zag geen kans de hechte verdediging van de Vlaardingers 'e doorbreken. De setstan den waren 915, 915, 715. Heren i deed het iets beter, door te gen Sportclub Hïlligersberg 2 gelijk te spelen. Technisch was Juliana beter, doch er waren nogal eens misverstanden. He ren 3 kwam tot een gelijkspel tegen het enthousiaste ZVC 3. Dames 2 speelde een aardige, enthou siaste wedstrijd tegen Vogo 2 en kon er nog een gelijkspel uit behalen; 10—15, 1510, 155, 1115. Dames 3 debuteerde tegen het vrij sterke Wico 2 en kwam uiteraard niet tot winst: 3—0. vuilnisauto's niet kunnen komen. Voor heen werden de emmers opgehaald met een. kleine vuilnisauto, maar wegens het tekort aan personeel is deze bijzondere service opgeheven moeten worden. Een oplossing werd gevonden waarbij de be woners de emmers naar het loopbrugge tje over de Poldervaart versjouwen, ter wijl het personeel van de Reinigings dienst de emmers dan weer naar een dienst de emmers brengen en ledigen. Over deze wat ongemakkelijke regeling zijn geen klachten vernomen. (Advertentie fjtfj lange kerkstraat ee, t£l: s*s~o:' VAATWASMACHÏNES Apothekersnachtdienst, Apotheek Gouka en CO., Groenelaan 127. stedelijk Museum: io tot 17 uur: 's zon dags 12 tot 17 uur: „Nieuwe vormen en nieuwe muziek" en expositie Rijk van Havens. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8 uur; „Kanonnen van Na- varone". Monopoly. 8 uur: „De dreiging uit het heelal". DIVERSEN Arcade, 7.45 uur: Bespreking uitgifte nieuwe volkstuinen. Amstelbron, 8 uur: Natuurgenot in huis lezing. De Rank, 7.30 uur: Chr. Vrouwenbond bijeenkomst. Gercf. Jeugdhuis, 8 uur: DOK verga dering. Chr. Soc; Belangen, s uur: alg. fotokring bijeenkomst. Wijkcentrum, 8 uur; St. Agnesschool ouderavond. GEBOREN: Willem G. A. M„ z. v. J. H. van Alphen en C. M. M. Frijns; Maria, d. v. B. Mulder en A. "Weeda; Johanna H, d. v. D. J. J. van der Knaap en J. E. Du- puis; Johannes F. J„ 2. v. T. W. Groenen- daal en M. A. Schol te; Wim, z. v. J, G. van Warneten en A. M. S. Wittendorp; Janet en Marianne, drs. v, J. H, Eggel- meijer en J. C. van der Dusse; Poulus A., z, v. P. van Wingaarden en L. Kruithof; Jan, z. v. J. 't Hoen en M. van Rossen; Johanna H. M., d. v. H, C. Posten H. Bak ker; Lydia, d. v. H. J. B, Xraijema en L, A. van Wieringen; Franciscus A„ z, v. A. F. Mulder en H. J. M. Nolet; Cora, d. v. C. de Vries en E. P. Rissema. OVERDEDEN; A. Schilperoord, 84 jr. SCHIEDAM, woensdag. Het tweede optreden van een geheel nieuw gezel schap, bestaande uit radio- en televisie-' artiest Rudi West, de dames Lizzy Vales- co, Joke Melllo, Llesbeth Lunow en de heren Fons Dankaart, Harry Bordon en Justus Jessayes zal de hoofdmoot vormen van de jaarlijkse feestavond van de ABVA, die op donderdag 15 november In het Volksgebouw zal worden gehouden. Voor de pauze verzorgt dit gezelschap, dat de première in Amsterdam gaf, een kleinkunstprogramma. Na de pauze brengt het een musical. Enkele jubilarissen zul len door een der districtsbestuurders van de ABVA worden toegesproken en gehul digd. De avond begint om 8 uur. SCHIEDAM, dinsdag. De kleine overwinning welke de Schiedammers de vorige keer op Het Westen hebben ge boekt heeft ben deze week kennelijk tot grootsere daden weten aan te zetten. Met een 146 zege besloten zy de kamp tegen Het Oosten 2, welke na twee en een half uur spelen nog steeds geen uitzicht gaf van winst of verlies. Aan het tiende bord verdiende Otterloo de eerste twee punten. Met een vroeg tijdig behaalde dam wist hij zyn tegen stander onder druk te zetten. Een fout- zet van deze gaf hem gelegenheid door twee-twee afruil de stellingen van Twigt open te breken, waarna de capitu latie moest volgen. Van de Watering was er even Uit. On der dwang van schijfverlies liet hij zijn tegenstander tot dam komen in de opzet er zelf ook een te bemachtigen, maar miste daarvoor een. tempo, hetgeen hij kennelijk niet voorzag. Het was ook een zeer open spel met vervooruxt geschoven stellingen. Beter op dreef waren de heren Van Er- kel en Den Houting, op hun befaamde rustige wijze brachten zij de stand op 6—2. Heuvelman deed het deze avond uit stekend. Na aanvankelijk een schijf ach ter te staan, kon hij door een tegenzet uit een door Van Leeuwen bedoelde normale afruil schijf-winst verkrijgen. Het verlie zende beeld welk in deze partij aanwe zig was veranderde, opeens in winstuit- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, woensdag. Ongeveer oud-werknemers van Wilton-Ftfenoord met hun echtgenoten hebben zich gister middag op de contactmiddag In Musis Sa crum kosteiyk geamuseerd met het pro gramma ,,'t Is feest vandaag" van het ge zelschap van Joop Doderer. Hetzelfde werd 's avonds de leden van de personeelsver eniging afd. Ontwikkeling en amusement gepresenteerd. De eerste van de vier mid dagen en avonden ls vorige week in het Vlaardingse Triangel gehouden, gisteren was het in Mnsls Sacrum, waar het over veertien dagen wordt herhaald. Ook zal er nog een middag en avond worden ge organiseerd in de Mauritszaal van het Kljnhotel in Rotterdam. De elkaar zeer vlot opvolgende onder- SCHIEDAM, dinsdag. ODI beeft de eerste helft van de competitie toch eerst af kunnen werken en daardoor zijn andere wedstrijden gespeeld, dan we veronder stelden. Het verheugende is, dat de laat ste wedstrijd van de eerste ronde In een overwinning is beëindigd, waardoor de strijd om de tweede plaats nog volkomen open Ugt en de kansen op de eerste aelfs niet Illusoir zyn. Onze stadgenote^ heb ben kans gezien Albatros ln Zwljndreohl op eigen terrein te kloppen en daarmee (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, dinsdag Vijftig jaar ge leden richtte de heer W. A. Verwagen een woninglnrichtlngsbedrljf op, HU en zyn vrouw werkten hard en ongeveer zeven jaar later, in 1920, verplaatsten zij het bedryf ttaar de overkant van de Hoogstraat, naar pand 186. Hiel hield gis termiddag de zoon van de oprichter, de heer P. j. A. Verwaljen een receptie van wege het vijftigjarig zaken jubileum. Hot bedrijf draagt uiterlijk geen sporen van deze ouderdom. Uitbreiden en mo derniseren, niet alleen van de gevel maar ook van het Interieur, blijven lopende zaken. Men houdt het oog op de toekomst, want de derde generatie, de oudste zoon van de heer Verwaljen, is al in de zaak opgenomen. Omdat de heer Verwaijen beseft, dal hij dit gouden jubileum voornamelijk te danken heeft aan de Schiedammers, geeft hij hun bij deze gebeurtenis een blijk van waardering. Hij heeft namelijk verzocht het geld, dat relaties en kennissen zouden besteden voor een feestelijk bloemstuk, nu samen te voegen. Het eindbedrag zal gestort worden in het Cultureel Fonds van de Schledamse Gemeenschap. Een mooi voorbeeld voor andere Schiedamse middenstanders. hebben zy bewezen heel wat meer mans te zyn dan in de voorafgaande jaren. Door Ria Sonneveld, Herman van Hoog- ilem en Mia Sluimer werd een vlotte 03 voorsprong opgebouwd, maar voor de rust haalde de thuisclub tot 2—3 op. Na de hervatting werd het 2—4 door Wim van Leeuwen, gevolgd door twee treffers na Albatros, waardoor de balans in even- ishf kwam. ODI bleek de club met de langste adem te zijn. Ria v. d. Wel zorgde voor het winnende doelpunt (4—5). En daarmee kwam het einde van een snelle sportieve en prettige wedstrijd, waarin de partijen elkaar heel weinig toegaven. Succes heeft niet voor de verrassing ge zorgd, waarop we hoopten. Ondanks de grote schare van supporters lukte het niet de juiste aanpassing te vinden aan het tempo van de tegenstanders, die boven dien vlotter en vloeiender combineerden. Vooral het eerste middenvak kon moei lijk meekomen. Desondanks kon men het voor de rust nog aardig bijbenen. Na 1—0 zorgde mej. A. Kauffman voor 11. De rust ging in met een 31 achterstand. Na hervatting volgde 4—1 en 4—2 door mej. R. van Krogten, maar hierna waren de Dubbeldammers niet meer te houden. Eerst bij 7—2 vonden zij het verschil groot genoeg. De verdere uitslagen zijn: Schiedam 2— VI aar dingen 13—3, USV 3Succes 2 3—5, Rozenburg 5Schiedam 3 28. junioren Unicum 2—Succes 1—2, TOP—ODI 4—5, aspiranten Schiedam a—Charlois 2 1—2, Ahoy aSucces a 80 en Rotterdam Zuid b—ODI b 0—6. zicht en zonder fouten wist hij dit ook te bereiken. De uitslag, Schiedam—Het Oosten 2 14—6; J. C. Ontnk—C. Vermeys 11; W. C. HeuvelmanG. v. Leeuwen 20; W. SpruytP. Theunessen 20; J. Wester- veldJ. Suiker 11; C. W. Sleeuwen- hoekL. Slegtenhorst 11: M. den Rou ting—A. Maisson 20; J. P. v. d. Wate ring—P. Garthoff 0—2; M- van Erkel—C. Olieman 2—0; L. BreevoortA. Marjen- burg l—l; A. van OtterlooA. Twigt 2—0, zangvereniging „Excelsior" gisteravond op waardige wijze haar 60-jarig jubileum gevierd.'Uitgevoerd werd nl. Haydn's meest populaire oratorium, ,J>ie Jahres zeiten", een werk dat misschien een voor hedendaagse ideeën al te naïeve behan deling van het onderwerp behelst en dat ra. strikt compositorische zin niet een constant hoge waarde heeft (relatief ge zien natuurlijk, want Haydn's genie is on betwistbaar, al komt het niet in alle frag menten in dit oratorium tot uiting)maar dat in ieder geval steeds een grote pu blieke belangstelling garandeert wanneer het tot uitvoering komt. De kwaliteit van het zingen van Excel sior kon uiteraard niet naar aanleiding van dit concert beoordeeld worden, want dit koor hoorde men begrijpelijkerwijs niet alleen, maar tezamen met een aan tal zangverenigingen die alle bij de Schie damse Gemeenschap zijn aangesloten. De dirigent van het jubilerende koor, Leo Smit, zwaaide echter de scepter over dit enorme vocale ensemble alsmede over een. groep leden van het JVdams Phil- harmonisch Orkest, al moest deze laatste groep het met heel wat minder aanwij- zigingen stellen dan de zangers en zan geressen Afgezien van deze bewijzen dat Leo Smit in de eerste plaats koordirigent is kon men toch tevreden zijn over zijn be sturing van het orkest: hij was ad rem genoeg om waar nodig blazersinzetten. e.d. aan te geven. Bovendien kwam het ge routineerde spel van deze musici ver te gemoet aan de te stellen eisen (vooral dc blazers verdienden een pluim voor hun accurate spel), al kon men zich en kele snelle figuraties in de gestreken par tijen wat verfijnder denken. Het koor SCHIEDAM, woensdag Het eerste tiental van de schaakclub Schiedam staat tegen de verwachting ln met 3)4154 achter ln de wedstrijd tegen Shell 1, Al leen de heer De Bruyn wist het tot een overwinning te brengen, terwijl de heer Planken remise speelde. De heren Noordegraaf, Grevenbroek en Harroanny verloren. De partijen van de heren Hermse. Van Soelen, Den Uyl, Vrijland en Hölzken werden afgebroken. Van de afgebroken partijen staan er twee gunstig voor Schiedam, een minder gun stig een twee gelijk. In tegenstelling tot het eerste tiental boekte het derde een fraaie overwinning op Charlois 7 namelijk met 82, De heren Van Etten, Dekker, Weeda, Koster, Slag molen, Van de Zee, Lansbergen en Van Driessche boekten een overwinning ter wijl de heren Willemse en Boele verlo ren, Op 28 november wordt een snel schaakwedstrijd gespeeld. SCHIEDAM, woensdag. De zeven tiende jaarlijkse reünie van de Schie damse oud-illegaliteit wordt donderdag 22 november gehouden. De geref. ama teur toneelgroep Geron zal dan in Musis Sacrum het blijspel „De gelukkigste da gen van je leven" opvoeren. Na afloop van het toneelstuk zal de politieband „De Optimisten" voor de Schiedamse leden van de Ned. vereniging van Ex-politieke gevangenen, van N.F.R. en van Voormalig Verzet Nederland voor een gezellig sa menzijn zorgen. De avond begint om 8 uur. wist zijn klank steeds beschaafd en vaak mooi genuanceerd te houden, zelf in pompeuze gedeelten van dit werk. Deze hoedanigheden, gevoegd bij de over het geheel genomen verzorgde uitspraak van het Duits, maakten het kooraandeel tot een uiterst positief element in het totaal van deze uitvoering. De dankbare soÜ die Haydn in zijn frisse verklanking van de seizoenen schreef voor sopraan, tenor en bas waren bij Nelly van der Spek, Jan Waayer Jan van der Ree in goede handen. Ruime vakbeheerste g, en by de sopraan vooral ook artisticiteit in de voordracht, ver leenden hun partijen een overtuigings kracht die het grote publiek tot gespan nen aandacht bracht. De recitatieven werden door de pianist Adri Sloofcmaker op clavedmbel begeleid. S, NISBOER SCHIEDAM, woensdag. De C.J.V. in Schiedam heeft plannen voor de oprich ting van een CJV-club speciaal voor de wijk Nieuwland. Want de middelen en de mogelijkheden zijn gevonden om met het christelijk jeugdwerk te beginnen in Nieuwland. De ze plannen zullen ontvouwd worden op een ontmoetingsavond in het Wijkcentrum Nieuwland op donderdag 15 november. Ongeveer 550 jongeren van ca, 17 jaar en ouder zijn uitgenodigd voor deze bijeen komst. SCHIEDAM, woensdag. In het Sport Centrum Schiedam zijn naast de jeugd- examens ook een aantal andere examens afgelegd. Behaald werden de volgende banden: Gele band: mevr. v. Smaalen-de Jeug, mevr. W. M, Maliepaard-Plaizier en mej, W. K. Akershoek en de heren. C. Schin kel, F. Weps, A. J. Soesbergen, Bowser, H. E. Willemse, F. D. Baan, Ha Bouman. Oranje band: de heren C. Keyzer, L. Maas, H. dc Ruyter, C. Visseren, A. C. Lambermon, H. P. Ribbens en G. Beizer.' Blauwe band: de heer G. van Dijk. Op zaterdag I december en zaterdag 22 december zullen de laatste examens van dit jaar in het Sport Centrum wor den afgelegd. Gevarieerde ouderavond Jan Ligdhartseliolen (Van een onzer verslaggeefster) ROTTERDAM, dinsdag De Verenig de Maatschappij ter Bevordering va»' Vlaslndnstrle bestaat honderd Jaar. Maan dag hebben de leden onder voorzitter schap van de heer C. H. W. Heusdena het eeuwfeest met een extra vergadering en een diner in het Laurenshotel gevierd. Op de vergadering werd besloten de heren A. K. van Nes jr. (secretaris), A. L. A. de Jong, A. J. van Gemeren, J." Huisman en G. Visser tot erelid te be noemen voor de vele activiteiten, die zij in het belang van de jubtiende Maat schappij hebben verricht. De Nederlandse vlasindustrie, waarvan de tecltgcbiedcn zich op de kleigrond uitstrekken, neemt ongeveer drie procent van de wereldproduktie voor haar reke ning. Van de opbrengst wordt 6.000 ha. in Nederland en 18.000 ha. in België ver werkt. Er zijn vlasspinnerijen in Tilburg, Gouda en Krommenie. De coöperatieve vlassers zyn gevestigd in 's Gravendeel, Standaardbuiten en Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Een aantal in Rotterdam gevestigde Instituten voor handelsvoor] leb ting in het buitenland zal in de nabije toekomst worden verplaatst naar Den Haag. Dit is het gevolg van het streven naar centralisatie van de buitenlandse handels- voorlichting. Zeer binnenkort gaat het Nederland-Noord Europa instituut ver huizen. Aan de Laan van Nieuw Oost-In- dië is voor dit instituut een pand in aan bouw, dat begin januari gereed komt In Rotterdam zijn o.a. gevestigd het Afrika instituut, Australië instituut. Mid den Oosten instituut, Ned.-Canadese Ka mer van Koophandel, Ned--Turksche ver- eenigtegen het Nieuw-Zeeland instituut. Het is niet onmogelijk dat al deze insti tuten op den duur naar Den Haag zullen SCHIEDAM, woensdag. In de be nedenzaal van de Opstand ingskerk in Nieuwland wordt vrijdagavond de ouder avond van de Jan Ligthartscholen ge houden. Op 't programma staan, behalve de verkiezing van de leden voor de Oudercommïssie, een lezing van dr. L. J. Menges, psycholoog, over het onder werp „Opvoedenvandaag" en een film van de N.OJF. „Warara sind Sie ge- gen Uns?" De avond begint om kwart voor acht. ROTTERDAM, dinsdag (ANP) Rot terdam is opgenomen in de wekelijkse lijndienst, die de oostdnitse „Deutsche 'Stereederei" onderhoudt tussen de Oost- duitse havens Rostock en Wismar en Ant werpen. Vanaf 1 december zal elke woensdag een afvaart van Rotterdam worden ge boden. De dienst zal worden onderhou den. met kustvaarders van het zgn. „open shelter decktype", waarvan de rederij er 24 in de vaart heeft. De schepen vertrek ken 's woensdags uit Rostock of Wismar, arriveren 's zondags in Antwerpen, blij ven daar tot dinsdagavond, zijn 's woens dags in Rotterdam en keren 's zondags in Rostock terug. PakhuismeeSterea N.V. in Rotterdam en Amsterdam treedt op-al* agent voor Nederland. SCHIEDAM, woensdag Een slaande ruzie tussen twee meisjes van elf en der tien jaar eindigde gistermiddag ln. de eta lage van een schoenenwinkel aan de Rot- terdamsedijk. De vechtenden vielen nl. door de winkelruit. Het elfjarige meisje liep een tien cm. lange snijwond in haar been op. Het andere meisje kreeg een snijwond aan haar duim. De wonden wer den in het Gemeenteziekenhuis gehecht. SCHIEDAM, woensdag. In het Sport centrum van Reialer Hulsker wordt zon dagmiddag 18 november een nationaal judo-toemooï gehouden voor blauwe ban den. In de voor hun gebruikelijke ge wichtsklassen zullen de junioren, de jeugd en de senioren strijd leveren. Het aantal deelnemers zal niet zo groot zijn als bij de wedstrijden voor gele, oranje groene banden. SCHIEDAM, woensdag De brand eer is gisteren, uitgerukt voor een be gin van een schoorsteenbrand in de Bos boomlaan 14. Het bleek voldoende de kachel van de schoorsteen, die niet was geveegd, te verwijderen. delen werden door diverse bekende ar tiesten met ervaring en élan op de plan ken gebracht. Sacha Denisant beperkte zich niet alleen tot de Franse chansons, maar waagde zich nu ook op het sbowpad. Carla met haar sprekende poppen, de jongleur Mr. Harvey en Les Albanos met hun aan elasticiteit grenzende lenigheid werden door de (oud) W.F.'ers zeer ge waardeerd. Ook zanger Wim Scholte kreeg veel bijval van zijn stadgenoten^ En na tuurlijk hadden Joop Doderer, bij wie de regie van deze show berusttte, en René van Vooren zeer veel succes met htm kor te, geestige en vlotte sketchjes. De muzi kale omlijsting was in goede handen bij pianist Gilles Pirotte. Fé Lahnstein had de algehele leiding. (Van eeu onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, woensdag. Voor een ge deelte van baar donateurs gaf het R.K. Harmonie-orkest „St. Ambrosius" gister avond de jaarlijkse feestavond in Arcade aan de Lange Haven. Voor de donateurs, die nu niet aanwezig waren, geeft „St. Ambroslus" op 27 november een herha ling van deze avond. Behalve de muziek vermeldde het programma de opvoering van het blijspel „Liefde om de Ijskast" van het gezelschap Alberdinck Th(jm_ Voorzitter F. de Groot vertelde in rijn welkomstwoord, dat tien leden van het jeugdorkest waren geslaagd voor de mu- zïekdiploma's A, B of C. Een. meisje, de zeventienjarige Lida v. Vliet, slaagde voor de derde maal, en verwierf ook voor de derde maal de lof van de jury. Lida blaast de solo-clarinet in het jeugdorkest, Dergelijke goede resultaten, doen wel wal verwachten van de viering van het eerste lustrum van dit orkest, dat volgend jaar in januari zal plaats vinden. Het „grote" orkest heeft ook een lus trum in het vooruitzicht. Volgend jaar wordt het zeventigjarig bestaan gevierd Onder leiding van directeur C. L. van Beurden speelde het 43 man sterke or kest, waarin ongeveer 15 van de 25 jeugd orkestleden, Spaanse georiënteerde wer ken en een tweetal marsen. Stars and Stripes met de piccolo-partij van A. Dvergaag, en. versterkt door leden van de drumband „Steeds Vooraan". Het jeugdorkest, ook gedirigeerd door de heer C. L. van Beurden, vertegenwoor digde vlot en zeker het moderne genre. De spelers van de toneelgroep Alber dinck Thijm, allen zeer goed hun rol be heersend. brachten na de pauze alle ver wikkelingen toch nog tot een happy-end. Vooral Piet Middendorp als vader An- toon de Vreugd bewoog zich bijzonder gemakkelijk over het toneel. SCHIEDAM, woensdag. Nu de win ter zich weer nadrukkelijk beeft aange meld, is de heer J. van der Torre meteen begonnen met het treffen van voorberei dingen om zijn Tennispark Spieringshoek om te werken tot de grootste sproei-ijs- baan van Schiedam, Met aparte banen, voor hard- en kunstrijden. Nu maar af wachten of Koning Thialf e« al bereid i* om zijn rijk te .vestigen. Haringvan gstberichteo VLAAKDINGHN, woensdag De harlng- vangstberlchten van hedenmorgen luidden: VI. 70 8 k VL 7B thuisvarend, VI. 85 3 k, VI. 89 22 k. VI. 114 4 k. VI. 172 1 k, thuis varend, VI. 190 3 k, VL 199 7 k. De markt prijs luidt: steurharing 72,40—74,30, makreel 38,30. Voor het op prettige wijze onze clientele van. advies dienen bij het bepalen van hun keus van ons mode- schoeisel zoeken wij Tevens enige dames met verkoop-ervaring in de schoenenbranche als Wij bieden u een 5-daagse werkweek met goede salariëring. Telefonische afspraken kunt u. maken met 0112e per soneelschef onder no, 6 8149. ARIËNS SCHOENENHUIS Broersvest 54 - Schiedam Te koep aangeboden Nu nog de tyd om een koel kast aan te schaffen. De Ja- ger, Broersveld 108134 luw vertrouwde adres) levert u 'n formidabele Pontiac koel kast 200 L voor 188 p.w D1-' reet uw eigendom Geen aan betaling. Dat mag u niet la- ten lopen. Fotografie Voor pasfoto - naar K. van Vuuren, Hoogstraat 106, teL 20. In één oag gereed. Koflims vergeten? De auto maat staat voor u klaar. Alle soorten films Foto K. van Vuuten, Hoogstraat 106, OXAO/Zt fttjlcilöia BROERSVELD 106*134 THEATER HOQGSTR. 2a SCHIEDAM TEL 6SS0S Striptease in een sensationele Super-Show...II CAROUSSEL VAN HET NACHTLEVEN Vrijd., zat. 2, 7, 9.15 u.; zondag 7, 9.15 U. Technicolor. 18 jaar. RANDOLPH SCOTT VIRGINIA MAYO in de spannende en opwindende film AANVAL OP HET GOUDTRANSPORT Zondag-matinees 2 en 4.15 u. 14 jaar. ALAN LA»» JEANNE GRAIN NACHT DER VERGELDING Maandag, dinsdag, woensdag 2 «33 8 u. 14 jaar. JAMES GARNER ETCHEKA CHOUKEAG in één der heldhaftigste hoofdstukken der Amerikaanse geschiedenis... STOOTTROEPEN IN DE AANVAL Donderdag 2 en 8 u. ig iaar

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1962 | | pagina 1