Gevaarlijk avontuur vani Schiedamse matroos m DE LAATSTE WE Terug na schietpartij in Maracaibo OOSTERWIJK SPOOT MAAR WEINIG ZAND SCHIEDAM MSU AGENDA m Partijen stonden voor 2de keer tegenover elkaar Puzzelend per bromfiets door Schiedam opruiming Lopen Schotwond -8?s Naar huis Irene v. d. Laan exposeert bij Gal. Wiegman Burgerlijke stand opruiming TAXI? EUROTAX 69 4 60 Hardrijders worden gediskwalificeerd ƒ6.90 fotoboek dag amsterdam NIEUWS UIT HOLLYWOOD mannelijke en vrouwelijke bestellers Na de glazen komt het montuur SCHIEDAM, HOOGSTRAAT 39-43 - ROTTERDAM, BINNENWEG 42-54 (City-Centrum) - AMSTERDAM, NIEUWENDUK 188-190 TRI7ÜAG 2 AUGusx US 1963 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, vrijdag:, „Ut Iaat me niet zo gauw afschrikken. Maar toen in de vroege zaterdagmorgen van de 22ste juni in Maracaibo, was ik toch wel bang", be kent de negentienjarige Schiedamse matroos Herman Vijgenboom. „Nu niet meer, •u ik weer daar in de buurt kom, ga ik toch weer aan wal". Herman Vijgenboom zit nu thuis. Met zijn linkervoet in gips verpakt, geduldig wachtend op de heling van de door een kogel verbrijzelde middenvoetsbeentje. Hü van er nu om lachen, blaar helemaal begrijpen, wat er op die 22ste juni in de Vene- niaanse havenstad precies gebeurd is, doet hjj nog niet. Het is dan ook een wonder en verhaag dat aan Wild-west doet denken. Zaterdagavond 22 juni om tien uur inperde de .Ameland', een door de Shell 'i-harterd schip van de Rotterdamsche l loyd, i" Puerto Miranda af. Herman en nod 6 opvarenden besloten het bootje van £?art over 11 te nemen, dat hen naar Ma- (Advertentie LM.) Zaterdagmorgen begint de verkoop van een grote partij kunstleer, met textielrug. De meest bekende soorten (nor- m»le prijs 7.95), waarvan de naam In 'verband met de vast gestelde' verkoopsprijs niet ge noemd mag worden. Voor tneubelbekledlng, wand en tafelbedekking, autobekle ding, koffers, tassen en tientallen andere mogelijkheden, 1$ dit ieerdoek Ideaal. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van-dit prach tige kunstleder, met linnen rug, In moderne kleuren en ook wit voor tafelbedekking, nu door elkaar voor één prijs, per meter voor nog géén twee gulden. .A Ciin tel. of sthrift, best. APOTHEKEN Apotheek Van Westendorp, Parkweg 207. TENTOONSTELLINGEN Stedelijk Museum, dag. 10—17 uur: gou-' aches van tien Nederlandse schilders; prenten en tekeningen van Oud- Sehiedam en. expositie over gedistil leerd en „Schiedam, nieuw station aan de oude lijn". „Kunst uit Nieuw- Guinea". BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur: De wonderbaar lijke belevenissen van de Robinsons. Monopole, 2, 7, 9,15 uur: Dc naakte oor log. racaibo aan de overzijde van de baai zou brengen. Omstreeks middernacht namen zeelieden een taxi om de. stad en om geving te verkennen. Zo'n drie uur later belandden Herman en 2 van zijn vrienden weer in Maracaibo. Ze liepen, wat door de duistere straten en bekeken de winkels. „We waren echt niet dronken of lawaaierig, zoals de politie later beweerde om haar gedrag te verkla ren", stelt Herman. De drie Hollandse jongens stonden rus tig voor een etalage, toen zij opeens een vijftiental slecht geklede mannen die eerst op de hoek van de straat stonden, op zich af zagen komen. „Normaal was ik misschien wel blijven staan", zegt Herman „maar ik heb zo iets eens eerder meege maakt in Rouaan. Toen kwam er een stel Algerijnen op me afzetten, die me alle kleren van het lijf hebben gerukt". Hieraan denkend begonnen de jongens te lopen. De mannen („ze waren \'an de federale politie, denk ik", veronderstelt Herman nu) zetten ze na. Plotseling be gonnen. ze te schieten. Herman vluchtte een zijstraat in. Daar stonden drie geüni formeerde politie-agenten en nog 3 man nen. „In het voorbijgaan riep ik ze aan, wees op mijn achtervolgers, maar dorst niet stil te blijven staan en rende door- Het resultaat was, dat ook deze zes kerels het op een lopen zetten, mij achterna, en op me begonnen te schieten. Ik bleef staan stak mijn handen omhoog. Maar het hielp niet. Ze bleven schieten. Ik begon weer te rennen. Ineens voelde ik een brandende pijn in mijn linkervoet. Ik ben nog 150 meter verder gestrompeld en heb me toen in een bosje op de grond laten vallen. Er was een kogel dwars door mijn voet gegaan. Een. van de 42 kogels, zoals Ik later hoorde die ze op me afvuurden! Her man Is er vast van overtuigd, dat, wan neer een van de kogels hem of ztfn vrien den dodelijk had getroffen, ze geen van drieën heelhuids Venezuela hadden kun nen verlaten. „We waren dan wel als ver mist opgegeven of zo iets", veronderstelt hij, „dc mensen daar zyn er corrupt ge noeg voor". Ze kwamen op me af, met hun bajonet ten en pistolen in de aanslag. Ik moest op staan. Mee naar het bureau. Ik wees ze op mijn voet. Mijn schoen zat al Dnder hef bloed. Maar het had geen. uitwerking. Ik moest maar gewoon meelopen. In plaats van eerst naar het bureau gingen we naar het politie-hospitaal in Maracaibo. Nadat ik ongeveer een half uur op een behandeling had zitten wach ten, werd een van mijn twee makkers, Willem van Noorden, onze steward, bin nengebracht. Hij had een schot in. de heup gekregen. Ik heb hem voor laten gaan. Hij moest geopereerd worden. Enfin, mijn. voet werd. in het gips ge zet. Gelukkig sprak de dokter enkele ■woorden Engels, zodat ik tenminste kon vragen was er aan de hand was. Xn korte woorden legde hij mij uit, dat er de vo rige dag een overval was gepleegd op de Banco Comercial van Maracaibo. Negen gewapende mannen hadden zich met de buit van ongeveer 1000,000 Bolivars aan effecten al schietend uit de voeten ge maakt. Bij de achtervolging die de poli tie inzette, werden, twee agenten gedood en zes gewond. Zes van de bankrovers waren al gepakt. Er moesten ex* nog drie vrij rondlopen. De patrouillerende agen ten hadden zaterdagnacht in ons die boe ven gedacht te herkennen en waren toen maar ineens aan het schieten gegaan. Het complete verhaal heb ik later in een Venezueïaanse krant gelezen. Over de beschieting van de Hollandse zeelui is weinig meer vermeld dan een simpele constatering, dat de politie zich vergist had. En dat was, zoals Herman later hoorde, pas gepubliceerd, toen de Venuzuelaanse journalisten zelf op on derzoek waren uitgegaan, omdat zij twij felden aan de door de politie afgelegde verklaring, dat het hier een stelletje op roerige beschonken zeelieden betrof, die juist Bar zus-en-zo hadden verlaten. (Advertentie i.Af.) Toen de schotwond in Hermans voet was behandeld, werd hij buiten op de ziekenhuistrap gezet, onder politionele bewaking. Ruim twee uur heeft hü daar moeten wachten op vervoer. Vervoer naar het bureau, waar de derde kame raad, de tweede kok. Henk Ruivenkamp, doodsbleek, maar ongedeerd zat. Inmiddels was het al zondagmorgen ge worden. Om een uur of negen werd ook Willem van Noorden geopereerd en wel binnengebracht. Ook hij werd op een stoel gezet Herman vroeg toestemming contact met zijn kapitein op te n Een van de mannen beloofde zich Xi binding met de kapitein te stellen. Hermans wond begon weer te bloeden. Om tien uur werd hij naar het zieken huis teruggebracht. Maar er werd niets gedaan. „Zolang je nog niet dood bent, doen we er mets aan.1', zeiden ze, vertelt Herman. Terug naar het bureau. Nog geen ka pitein. Weer vragen. Eindelijk, tegen de middag arriveert behalve de kapitein ook dc Nederlandse consul en een paar vertegenwoordigers van de Shell. De concul heeft bewerkstelligd, dat de jon gens het bureau konden verlaten. Buiten, op de stoep van het po litiebureau wachtten, de twee jongens op een taxi, die ze naar een ander zie kenhuis zou brengen voor verdere be handeling. Weer voelden de jongens een geweer loop in hun rug prikken. Ze mochten niet voor het bureau blijven zitten. Ze moesten maar een andere plek opzoeken. Henk Ruivenkamp kon weer naar de Ameland gaan, Herman en. Willem, wer den in een ander ziekenhuis voor een week opgenomen. Maar ook in het zie kenhuis waren ze nog niet vrij. Gewa pende politiemannen hielden ze in de ga. ten, „ze waren zeker bang, dat we zou den proberen het land uit te komen", grinnikt Herman. Ook hier deed zich weer de taalmoeUijkheid voor. Iedereen, sprak Spaans, zelden een woord Engels. Gelukkig waren er een paar Amerikaan se verpleegsters, met wie de jongens een woord konden wisselen, „Een paar mensen van de Shell bezocht ten ons geregeld. Ze brachten ons gebra den haantjes en andere lekkernijen. Dat was een welkome aanvulling, want de menukaart, waaruit we iedere dag ons eten konden kiezen, was voor ons onbe grijpelijk. Na een week werden Herman en Wil lem per vliegtuig naar het Zeemanshuis in Curacao gebracht. Willem .werd gene zen verklaard en kon naar huis keren. De kogel, die hem trof, was op het bekken afgeketst en had alleen een vleeswond veroorzaakt Herman werd weer voor een week in het ziekenhuis opgenomen. Er Voor de laatste zaterdag van de Opruiming reserveerden wij een ongekende eendaagse aan bieding zomerblouses. Diverse series In de prijzen van 6.95 tot 8,95, gemaakt var» bij. zonder mooie kwaliteiten No- Iron popel Ine— echt Iets voor zomerse dagen of voor de vakan tie... nu door elkaar voor nog géén drie gulden vijftig. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de yérkoop van deze zomer- blouses in alle courante maten voor Cféfn tet. ef schrift. werd nieuw gips om de voet gezet, het Venezolaanse spul was te slecht. Na een weck monsterde Herman op de „Kaap Hoorn" van de Mij Nederland om naar huis te gaan. „Maar ik heb niet hoeven werken, hoor", vult hij vlug aan. Zodra de „Kaap Hoorn" het anker lichtte werd koers gezet naar... Maracoibo om nog wat vracht te laden. „Ach", lacht Herman, „ik heb meteen op de wal nog even de mensen, die me in het ziekenhuis vertroeteld hadden, opgezocht", In het Engelse Stanlow ging hij van boord, met de trein naar Londen en toen met de Har- wichboot naar Nederland. Verleden week woensdagavond stond hij tot verbaz'ng van zijn ouders, die wel door een brief van hun zoon van het avontuur op de hoogte waren, gesteld maar het door de maatschappij toegezegde bericht van thuiskomst niet hadden ontvangen, voor de deur van de woning in de Ridderkerk- sestraat in Schiedam. Nu zit hij thuis, met een nog steeds in gips vervatte voet en 'een schoenedoos met krantenknipsels over de bankoverval, waarvan hij indirect het slachtoffer werd. Z'n voet: zal nog wel een weken duren, zegt de dokter in het Rotterdamse Haven ziekenhuis. Maar of-het ..weer helemaal in orde zal komen, is een kwestie va» af wachten. Willem is inmiddels ook thuis, in het Zeeuwse Oostburg, wachtend tot hij weer met de .Ameland" mee kan. Want op dit schip, waarop de beide jongens op 5 juni in Stanlow monsterden en hun avontuur tijdens de eerste reis op de Ameland meemaakten, liggen nog al hun spullen. Ze hebben: nog niets van de ka pitein gehoord. Afwachten maar, zeggen ze. „Maar het blijft allemaal nogal een vreemde zaak", zegt Herman. „Mijn ou ders en die van Willem hebben nooit de brief ontvangen, die de consul ons be loofde te schrijven. Onze overvallers hebben nooit hun excuus aangeboden. Ze hebben nog geen „so^ry" gezegd. Ik heb in Venezuela al een proces aangetekend, ir heb er nog niets op gehoord. Dc maatschappij kan weinig meer voor ons doen. Ze hoeven niet eens te proberen een vergoeding voor onze reizen te krij gen, zeggen ze op het kantoor in Rotter dam. Ik zou hier ook wei willen proberen een proces aan te tekenen. Maar of het wat uit zal halen, ik betwijfel het Gemeente spant kort geding aan tegen aannemer, want-.. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Aannemer Oosterwijk heeft op het stuk grond bij Bad Groenoord in Kethel nog niet veel zand gespoten: zeg gen en schrijven een kleine 5.000 kubieke meter. De gemeente Schie dam is daar allerminst over te spreken. Reden waarom de gemeente gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank weer een kort geding aanspande. SCHIEDAM, vrijdag. Vanaf morgen middag wordt In de etalage van Galerie Wiegman in de Passage een expositie in gericht van werken van de jonge Rotter damse kunstenares Irene van der Laan. Irene van der Laan is de nog jonge dochter van de bekende Rotterdamse beeldhouwer Kees van der Laajj. Enkele jaren geleden verliet zij de Rotterdamse Academie. Haar vader, die ook schildert en etst, is verantwoordelijk, voor haar voorkeur voor beeldhouwen. Een beeld houwster is namelijk in de wereld van de beeldende kunsten een niet alledaags ver schijnsel. Al eerder was werk van haar te zien op de kunstmarkten in Schiedam. Ook, expo seerde zij in Italië, in Merats, op een ver» zameltentoonstelhng. Van particulieren mocht zij reeds enkele opdrachten ont vangen. Haar werk is ingetogen, bezarfnen en bijna introvert. Irene heeft een voor keur voor werken met cement. Ook dat is iets dat niet zo gebruikelijk is bij beeld houwers. Het werken met cement verschilt prin cipieel niet met het werken in brons. Eerst -wordt het beeld geboetseerd. Daar op wordt van. gips een mal gegoten. Deze wordt dan ingewreven met olie en dan wordt in de mal het cement gegoten. Als dit cement verhard is, wordt het gips doorgaat, v verwijderd_en. kan het beeld worden af- het vereiste kwantum niet gehaald. Al eerder op 21 juni procedeerde de gemeente door middel van. een kort geding tegen Oosterwijk. Men kwam toen tot een minnelijke schikking: een soort tussentijdse oplossing. De procureur van de eiseres (de gemeente Schiedam), tnr. Smith, stelde gistermiddag, dat de aan nemer zich niet aan de toen gemaakte af spraak houdt. Oosterwijk zou op 1 juli beginnen met het opsluiten van het betrokken stuk grond. Op 1 september zou dan dat werk klaar kunnen zijn, zodat in die maand met het heien van de palen voor het eer ste contingent woningen zou kunnen worden begonnen. Mr. Smith meende nu: „De gemeente bevindt zich in een onmogelijke situatie. Dit jaar moeten do woningen worden ge bouwd, anders verspeelt Schiedam dit contingent met de kans dat dat van. het komende jaar eveneens verloren gaat Oosterwijk moet gedwongen worden te spuiten". De procureur van de gedaagde, mr. Van Vliet jr., gaf nog eens een uitgebreid overzicht van de gang van zaken, zoals die in de loop der jaren is verlopen. Dat was trouwens in het vorige kort geding al naar voren gekomen, „Men zou hoogstens kunnen spreken van een wanprestatie van mijn cliënt", zei hij. „Maar Oosterwijk is niet onwillig. Er hebben zich echter technische moei lijkheden voorgedaan". Ook schijnen de bouwvakvakanties een rol gespeeld te hebben. Iets wat niet te voren was voorzien. Hij was het er in genen dele mee eens dat de gemeente een dwangsom stelt van ƒ50.000. In tweede instantie wees mr. Smith er nog eens op, dat het hier gaat om een afspraak gemaakt tijdens een ander kort geding. En... die afspraak wordt niet nagekomen. Als het zo doorgaat, wordt gewerkt. De gietnaden worden uitge- schuurd en oneffenheden in. het opper- vlakikur.rien worden bijgewerkt. Mejuffrouw Van der Laan gebruikt meestal cement-pure. Een enkele keer mengt zij door het cement ter wille van het effect stukjes steen. Dit laatste is ook gebeurd bij een monumentaal portret van haar vader. Ook werkt zij wel in hout. ïn de komende weken zal in de etalage van Galerie "Wiegman onder andere een houten totempaal te zien zijn. In het laatste jaar heeft zij rich los gemaakt van haar academische vorming, d.w,z.'de figuren die zij maakt komen meer los en werken meer in de ruimte. Haar voorkeur voor de Engelse beeld houwer Henry Moor zal daar niet vreemd a4i zijn. Haar voorkeur gaat uit naar het maken van portretten, vooral kinderkop pen. Irene van der Laan is een kunstenares, die aan het begin staat naar onze mening van een grote ontwikkeling. Reeds nu toont zij dat zij een oorspronkelijk werk ster is. Zij werkt in het atelier van haar vader, een oud schoolgebouw aan de dijk tegen KralXngsveer, dat door de gemeente Rot terdam beschikbaar is gesteld. SCHIEDAM Geboren: Sylvia dv A. den Butter en C, J. E. de Bruin; Francina dv A. Blom en A. C. Immerzeél; Barbara T. dv J. J. J. Schflthuis en A. C. Stokvis; Monique dv G. G. F. Meijer en K, van der Most; Ingrid M. dv W. J, J, Bruning en A. A. Rommerskirchen; Karl J. zv K. Splinter en J. M. L. van ïngen. Voelt u er wat voor om voor kinderonder]urk-pettïcoats 4.50 tot 8.75 te betalen als U Ze kurtt kopen voor bijna de halve prijs? Maar dan filet wachten... miar nü kopenL Want morgen begint de verkoop van geheel Nylon meisjes onder jurk-petticoats met ingeweven lurexdraad en met nylontule kant overtrokken. Geen afzakkende petticoats meer, want de stijf uitstaande tule rok blijft prachtig op haar plaats. jurklengte 40-45 cm Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze fees telijke kinderonderjurken-petti- coats met kanten schouder- bandjes, elastiek in de rug en kanten bovenstukjes. U kunt ze nu kopen, in diverse kleuren, vooreen prijsdieUgeentweede keer kunt verwachten. Géén ref. of schrift, best. De president van de Rotterdamse recht bank, mr. J. C. van Fanthaleon baron van Eek, bepaalde de uitspraak op vrijdag 9 augustus om 10 uur. (Advertentie LM.) EUROTAX TELEFOON SCHIEDAM vrijdag. Samen met do „Watervrienden" kamperen, de leden van de Anna, de Schiedamse Arbeiders Gym nastiekvereniging, een. week in Renesse. Dankzij het goede weer gaat het allemaal prima in. Zeeland. Er wordt veel gezwom men, er worden sportwedstrijden gehou den. op het strand, er staat nog een dag tocht naar Haamstede op het programma, een bonte avond, speurtochten enz. Wat betreft de tijd van terugkomst in Schiedam zaterdag kan men nog niets ze kers vertellen. Vooral niet gezien de vier uur die men op de heenreis heeft moeten wachten op de pont van Zijpe. SCHIEDAM, vrijdag In het kader van de S.G.-vakantiefeesten wordt op za terdag 10 augustus een bromfïetsrally ge organiseerd, welke het karakter zal krij gen van een interessante puzzelt acht over Schiedams grondgebied. De Schiedamse Vespa-club, met haar ervaring betreffende dergelijke tochten, zal haar volle medewerking verlenen bij de voorbereiding en organisatie van deze rally, die uiteraard in de puntjes verzorgd zal zijn. De eerste deelnemer aan de rally zal -morgens om 10 uur starten aan de Maas boulevard bij café-restaurant „Europoort", de volgende rijders zullen steeds met tus senpozen van ongeveer 2 minuten van. start gaan. Nadrukkelijk moet vermeld worden, dat 't hier per se geen snelheids- tocht betreft. "Veeleer zullen eisen gesteld worden aan intelligentie en opmerkings gave der deelnemers. Aan het tijdschema zal nauwkeurig de hand worden gehou den. en overtreders van de 'maximum- snelheidsbepalingen zullen zonder pardon worden gediskwalificeerd. Na afloop van de puzzelrit zullen bij de finishplaats voor het Plantage-podium nog behendigheidsproeven worden gehou den. Deze klassementsproeven zullen om ongeveer 11 uur aanvangen. De deelne ming aan deze wedstrijden staat open voor alle bromfietsberijders, die zich tegen een inschrijfgeld van f 2,— kunnen opgeven bij de VW in de Plantage. Getrouwd: A. A. RADEMAKERS E. VAN LEEUWEN Toekomstig adres: Leeuwenbekpad 12 Spjjkenïsse Schiedam, 2 augustus 19G3. MEER KEUS BETERE PASVORM SWfltlC w WÏD E PVf» INHCDEWÏ PESS1MS Bifna 400 foto's 59 medewerkers Tekst Han Hoekstra Voorwoord W. Sandberg 144 pagina's kunstdruk, gebonden in' integraalband. Verkrijgbaar bij agenten en bezorgers, alsmede de boekhandel, of rechtstreeks bj{ de administratie van dit blad. Eert dezer dagen bereikte ons het bericht dat enige tijd geleden, een bekend Schiedams zakenman Hollywood bezocht. Hollywood zou Hollywood niet zijn, als deze geëerde gast geen diner werd aan geboden, waar o.a. mede aanzaten de lieftallige bekende „Doris Dry", Aaudry Hepburn en vele anderen. Ariëns, want dat was de prominente gast van. Hollywoods filmwereld, gaf diezelfde avond een geweldige fuif ter ere van alle bekende filmsterren, welke aanwezig waren. De pasvormschoentjes welke Ariëns ook in Hollywood' aflevert waren het mid delpunt van deze avond. De champagne kwam in grote vergulde champagnekoelers welke de vorm hadden van het chiqueste schoentje welke Ariëns schoenenhuis dit jaar afleverde, aan de filmwereld. Zelf werd hem het aanbod gedaas* tezamen met Audrey Hepburn de hoofdrollen te vervullen, in- een. grootse Wild-Westfüm. Doch na veel getelegraleer met zijn echtgenote besloot hij voort te gaan met gemakschoenen te leveren aan geheel Schiedam. Daarom krijgen uw kinderen Com. dit feest nog eens te vieren) a.s. zaterdag bij Ariëns Schoenenhuis, Broersvest nummer 54 een BXTRAGROTEGE- KLEURiDEAUDHEYHEPBURNlWILDWEST- BALiLON gratis. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR SCHIEDAM biedt een vaste betrekking aan Leeftijd 18 tot 45 jaar. Volledig gewoon Lager Onderwijs. Bruto maandloon op 25-jarige leeftijd f 442,— (Inclusief huurcompensatie). Bovendien diverse toeslagen en verdienstebeloning. Nadere inlichtingen en aanmeldingen bij de directeur van het Post- en Telegraafkantoor, Tulnlaan 114, of te zijnen huize Buys Ballotsingel 69 Bte Schiedam. Modem, van een lijn die passend is juist voor inv ge zicht Vraag ons adviest

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1963 | | pagina 1