zoek J N CO-OP CENTRUM rokken in schotse ruit 13 Is *s Meer informatie geven en informeel contact Drijvend clubhuis feestelijk ingewijd Alle leden hielpen mee nieuw voor Schiedam .'-'AGENDA OPLICHTER GEGREPEN Auto's botsten op kruising CENTRUM 95 'nd in n Ijudiedag m De Hank Thcor. probleemstelling door prof. T.T. ten Have Aan de praktijk getoetst door oud-voors. M. Holl Vuilnisemmers 's nachts binnen SCHIEDAM Hersenschudding werd beloning Succes voor OBK Tóch tranen op receptief eest CO-OP Jagavond ge A. W. ingevolge stoffel!]' fc" &Wordea .412 25 39 ¥94443 ?5- Maandag 18 november 1963 - pag. 5 SCHIEDAM, maandag - De Stichting „De Schiedamse Gemeen- schap", die deze zomer vijftien jaar bestond, zoekt nieuwe wegen om hef gemeenschapswcrk ook in de toekomst met vrucht te kunnen voort zetten. in het verleden verrichte werk wordt wel degelijk ge waardeerd en de S.G. is allerminst vastgelopen", heeft burgemeester mi, J. W. Peek als ere-voorziter van de S.G. nadrukkelijk vastgesteld. DocE.de belangstelling voor het werk is gedaald, zodat de S.G., bet oog op de toekomst gericht en voor het vinden van nieuwe wegen zaterdag een Studiedag heeft gehouden in het wijkcentrum De Rank inKethel. De belangstelling was groot. Vrüwel allen die by het S-G.-werk zijn betrokken w»rcn aanwezig-, of waren op een of 3ndere manier vertegenwordigd. Naast "bur^. Peek (als ere-vootzïtter van de S.G.) was aanwezig de wethouder voor Culturele Zaken, mr. M. J. M. van Kinderen, terWtll ook de Gemeenschappen.uit Vlaardingen, Zaandam, "VeTsen cn Amersfoort vertegenwoordigd waren. Door al deze ingewijden In .het Gemeenschapswerk is aandachtig geluisterd naar de Inleiding en gezien de uitgebreide discussie daarna, mag aangenomen worden dat deze Studiedag vruchten Bi afwerpen, „Onze taak komt hierna. Wij zijn bereid de consequenties te aanvaar den, die uit deze Studiedag voortkomen", heeft S-G.-voorzitter W. F. de Wolff by voorbaat verzekerd In z{jn openingswoord als gastheer. De inleiding op deze Studiedag was in prof. dr. T. T. len Have. directeur ran bet Sociaal-Pedagogisch Instituut de Gem. Universiteit te Amsterdam, die ten strikt theoretische analyse heeft ge- jtven van zijn visie op tic taak van „Een lokale culturele gemeenschap in deze tijd". Voor de aanwezigen, allen meer of minder ingewijd in het werk in verenigin gen en de Gemeenschap, zal dit betoog niet zo heel veel nieuwe gezichtspunten hebben geopend. Doch prof. Ten Have heeft hen wel weer met dc neus gedrukt op de problemen en mogelijkheden, scherp geanalyseerd en overzichtelijk opgesteld, die zo'n Gemeenschap biedt. Daarna heeft de heer M, Holl, als.oud- ï'oorzitter' van de Schiedamse Gemeen schap een terdege ingewijde buitenstaan der, op kn3ppe wijze de suggesties van prof- Ton Have getoest aan de bestaande mogelijkheden in de S.G. en er zeer vele vraagtekens bij geplaatst. Tenslotte heeft cén forumónder lei ding van de heer M. Holl, waarin zitting hadden prof. dr. Ten Haye.-C. A. Henrion Verpoorte, leider van het elübhüisvoor ongeorganiseerde jeugd.' künstkriticus P. L A.4 Japssen, J ndustrjeel'ir. W.H. v. d Töorrr fdè'enöge échte Stdriedahi'merl) err 3. GV.Winbeek, secretarisvan de Zaan- damse'Gemeenschap, antwoord 'pi-oberen te géven op de vele gestelde vragen. De- (Aflverlentie I.M Betere kleding bij Nederland Kattenburg ginds 1856 ze waren overigens vrijwel geheel op be staande toestand in de S.G. ingesteld. Plaats geven Prof. Ten Have begon met te poneren dat nog: teveel plannen voor morgen zijn gebaseerd op de constellatie van vandaag, die weer rust op de constructie van gis teren. Tevee] van het werk voor de toe komst is gebonden aan het verleden. Doch de' wereld verandert in rap tempo en wordt, daarbij veel groter. Nieuwe tech nische mogelijkheden doemen op en de blik op de ons omringende andere we relden wordt veel ruimer. Dit heeft voor delen. maar daartegenover staat dat vele, in het verleden verworven zekerheden aangetast worden. De mens gaat zweven, het valt hem daarhy moeilijker zijn plaats in dc maatschappij te vinden. Hier ligt een gewichtige taak voor een lokale gemeenschap als de S.G. om de mens zijn juiste plaats terug te geven in de maatschappij. De burger kan begrip bijgebracht worden dat hij thuis hoort in zijn eigen buurt, zijn wijk, zin stad en zij» landstreek. Contacten SCHIEDAM, maandag Het komt steeds veelvuldiger voor dat 's nachts vuilnisbakken buiten staan. Een steek proef in een gedeelte van de Burg. Knap- pcrtlaan heeft uitgewezen, dat daar liefst 140 bakken buiten, stonden. De politie verzoekt de Schiedamse bevolking de vuilnisemmers niet na 7 uur 's avonds en voor 7 uur 's morgens buiten te zetten. (Advertentie LM.J MANNEN die aan „EEN GOED PAK" denken. denk»" aan- noogsiruai l«3 AFOTHEEKDIENSTEN Apotheek:Evers, Lange Haven 81. tentoonstellingen Sted. Museum: dagelijks 10-17, zondag 12.30-17 uur: „Salon van de Maassteden". BIOSCOPEN Passage. 2 en 8.15 uur: „De Vogels". Monopole, 2 en 8 uur: „Tankbataljon". V":-. DIVERSEN •«usis Sacrum, 8 uur: Bak- ert braadde- motistraties. Koemarkt, 8 uur: Opening Co-Op-Cen- •trumi. kene, 8 uur: Vergadering CH-Kiesvereni- ging Groen van Prinsterer. "jjkceairura, 8 uur: Vergadering v.t.y, Klein Bakkerspolder. Prof. ten Have gaf suggesties. Dit kan geschieden door veel informatie tc geven; over de buurt en de stad. Bijvoorbeeld door een uitgebreid maandblad of beter nog op samenkomsten. Spreker hechtte veel waarde aan het informele contact tussen buurtgenoten, in gespreksgroepen bijvoorbeeld. Men heeft tegenwoordig niet meer zo veel belangstelling voor de verenigingen, de vak- en stadsgroepen, die interesse clubs, vooral de jeugd is daar niet voor te boeien. Daarom kunnen die Informele contacten van belang zijn, zeker voor de nieuw-komers in een wijk. Daarnaast kunnen meer formele organen in het le ven worden geroepen. Buurt- of wijkra den bijvoorbeeld, die veel organisatorisch werk kunnen verrichten; Van belang is verder dat er „rustpun ten" zijn. De méns moet zich buiten de tijd kunnen plaatsen en zich vermijden in het tijdloze.,Hy moet „in retraite",kun nen gaan: in de natuur, met de kunst in een museum, in de literatuur, enz. En hij moet kunnen „spelen in de Wij hebben het spelen verleerd, omdat ons telang is voorgehouden dat alleen ar beid adelt. Doch het spel en het feest z|jn wezenlijke onderdelen van de cul tuur. Zinvol spel en feest echter, bevrijd van dc aanslagen die de commersie er doet. In dit verband pleitte prof. Ten Have voor centra van cultuur in wijk en stad. Dat het oude plan van de S.G. voor een eigen Cultureel Centrum was mis lukt, achtte hij teleurstellend. De praktijk Aan de heer M. Holl viel toen de taak deze zuiver theoretische problematiek aan dc typische Schiedamse aspecten te toetsen. Een ondankbaar werk wel, want het viel nogal negatief: uit. By elke theo retische suggestie moest hij- een praktisch vraagteken plaatsen. "Wij zullen er slechts enkele van noemen. Prof. tan Have pleit voor het werk in de buurten en wijken. Dit is in het ver leden reeds overwogen, doch verworpen in het idee dat bv- Gorzenaren Schie dammers moeten worden en niet Gorzena ren moeten blyven. En hoé moeten die 20 belangrijk geachte gespreksgroepen ge formeerd worden? Men kan toch niet op de straten gaan roepen „mensérj-knrn er ook bij"? Nieuwe bewoners moeten geïn formeerd worden over de wyk, doch wie zal dat dan wel gaan doen? De S.G. geeft al een prachtig verzorgd mandblad uit èn een gids over Schiedam. Is dat niet genoeg? Mogelijk niet, maar wat dan meer" Dan de riisfc in het tijdloze. Is liet be staande museum dan onvoldoende? Ge pleit wordt voor culturele centra. Is er wel belangstelling voor? De Schiedamse Kunstkring is opgeheven, de Katb. Kring en Toonkunst hebben het moeilijk. Dan het bieden van mogelijkheden voor spel en feest Wel, de S.G; organiseert elk jaar de Vakantie-feesten, waarvoor de belang stelling sterk gedaald is. De vraag is al ge rezen of die nog wel voortgezet moeten worden. Financiën En dan het financiële aspect. De S.G is voor het nu ondernomen werk aange wezen op de inkomsten uit de kermis, een wel zeer wankele basis. Waar moet al het geld vandaan komen om de nieuw te bewandelen, wegen te bekostigen? En moeten steeds maar weer dezelfde vrij willigers het doen? Hier ligt een taak voor de overheid, vond de heer "Holl, die verder de Bestuursraad van de S.G. veel succes toewenste met iet uitwerken van de plannen voor de nieuwe wegen. „Prof. ten Have heeft de stoot gegeven, aan de S.G, de taak voort te gaan". Na de discussie over praktische kwesties met het forum, waar wij in een ander artikel op terug willen komen, heeft Burg. Peek de Studiedag met een waarderend woord gesloten. Hoewel hij als ere--, ziter van de S.G. aanwezig was heeft hij het niet kunnen nalaten om het financiële beleid van de gemeente te verdedigen. Als er nieuwe taken groeien dan kan al tijd nog belteken. worden of de gemeente hierin niet financieel kan bijspringen. En tegen wijkraden als formeel lichaam maakte hij ook enige bezwaren. Niet te gen het werk in de wijken, doch dat kon volgens burg. Peek ook in andere vorm geschieden. (Van. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag De recherche van het bureau Centrum te Rotterdam heeft in Schiedam de 45-jarige meubel maker P. J. G. uit Rotterdam gear resteerd. Hü wordt ervan verdacht wo ningzoekenden voor enige honderden gul dens tc hebben opgelicht. G. Is naar Rot terdam gebracht en daar opgesloten. In twee Rotterdamse dagbladen plaatste G. een advertentie waarin hü woonruimte te huur aanbood tegen matige prijs. Uit de vele brieven die hij kreeg, koos hij enige woningzoekenden, die hij als tegen prestatie voor de „goedkope" inwoning een tegemoetkoming vroeg „voor het transport van zijn bungalow uit Duitsland naar Terbregge". Enkelen hebben hem geloofd en bedra gen gegeven van 60 tot 200, waarvoor een huurcontract werd afgegeven. G. Het echter nooit meer iets van zich horen. Volgens de politie is hij een bekend op lichter benadeelden - kunnen zich in verbinding stellen met het bureau Cen trum, telefoon 11.40.00, toestel 101. SCHIEDAM, maandag Nadat de Schiedammer A. J. P. zaterdagmiddag om tien voor drie op de kruising Singel- Villastraat voorrang had gegeven aan de Schiedammer J. L. v. G,, die achteruit de Villastraat uitreed, is tegen zijn. auto de Rotterdammer C. A. v. K. gebotst. V. K. remde, omdat P. stilstond maar week te veel naar links. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Doordat de heer A. H. D. uit Maas land zaterdagavond om zes uur op de kruising Burg. van HaarenlaanNieuwe Damlaan geen voorrang gaf is hij met zijn auto tegen de auto van de Rotter dammer H. J. R. gebotst. De auto van R. kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De auto's werden zwaar beschadigd. Zij zijn met een kraanwagen weggesleept. Meeuw zat knel in televisie-antenne SCHIEDAM, maandag Brandweerlie den hebben vrijdag een meeuw bevrijd, die in de telcvisieantennc van mevrouw R- op het dak van haar woning aan het Frans Halsplein bekneld was geraakt. Het dier verwondde zijn vleugel.' Het is naar het dierentehuis gebracht. Damesmodes brengt voor moedor, doch ter of verloofde waarde volle geschenken. O.a. japonnen, deux-piè- ces, rokken, blouses enz. in 'diverse stoffen, o.a. wol, jersey, wevenit, zijde enz. Mevr. W. v. d. Burg Lange Kerkstraat 19 i, tel. 6 6135 tn de bres gesprongen SCODEDAM, maandag Tijdens een vechtpartij die vrijdagnacht om twaalf uur onstond in een café aan het Broers- veld, heeft de 20-jarige J. y.d. IV. een zware hersenschudding opgelopen. Zijn tegenstander, de 22-jarige A. D., is aange houden. D. kreeg in het café ruzie met een oudere man en verkocht deze een opstop per. V. d. W. sprong voor deze man in de bres. D.' en V. d. "W. werden de zaak uitge- zet, waarna zij hun gevecht, zonder dat de omstanders een hand uitstaken, buiten vervolgden. V. d. W.is bewusteloos naar de dr. Noletsüehting gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, maandag Het Sehie- damse harmonie-orkest Oefening Baart Kunst heeft tijdens ben zaterdag In Aals meer gehouden concours In de afdeling vaandel de eerste prijs gekregen. De jury kende 103 punten toe. Gelijk aan de top met OBK eindigden St. Crispiin uit Waal wijk en Eendracht xilt Almelo. De muziek, waarmee OBK deze triom fen vierde, zal donderdag te beluisteren zijn op het concert, dat in het Passage theater zal worden gehouden. Burgerlijke Stand Geboren: Astrid, d. van A. D. Sprong en S. G. van Unen. Marcel, z. van W. Rot- mans en. E. Hagoort. OVERLEDEN: A. M. Span, 72 jr. C. A, Reine, 76 jr. Esperanto-agendo Merkredon, la 20an de novembro klub- vèspero. Ni legos,kune la lastan „Senna- eiulo"n che kino v. Gink, Ploegstraat 19. Vi certe venos, ni nc dubas pri tio. Feest bij •Niesiwe Waterweg'1 V: (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, maandag De omgeving was triest. Loodgrijze wolkenlagen hingen dreigend aan het omspanscl. Onafgebro ken droppelde de regen op dé huizen, de schepen cn het water, dat sombere rim- pelvlakken vormde. De hewecglïjke gol ven spatten ruw kapot tegen de meerpa len en de armada van grote en kleine schepen. En toch was het zaterdag feest in de Jachthaven bij de Maasboulevard. Het troosteloze optreden van de weergoden heeft de leden van de watersportvereni ging De Nieuwe Waterweg er niet van weerhouden een ware pretstemming te ontketenen ter gelegenheid van de inge bruikneming van het drijvende clubhuis. Plannen voor Gen eigen ruimte waren er altijd bij deze watersporters, die zich op 10 oktober 1947 verenigden. Drie jaar geladen waren de ideeën, gerijpt Dat za terdag de werkelijkheid is bereikt is te danken aan verschillende factoren. Aller eerst aan het kundige beleid van.penning meester X. van de Deugd. Verder aan het enthousiasme en de ijver van'' de pl.m. 160 leden, die al hun krachten hetzij fi nancieel of door zelf de handen uit de mouwen te steken, hebben ingezet Fesiir.Htiitcn 's Morgens om half elf startten de festi viteiten. Voorzitter S. P. van de Broek verrichte de officiële ordening, waarna se cretaris E, Schattenberg de praeses een pluim gaf voor zijn doorzettingsvermogen de leden tot zulke clubliefde te inspireren, 's Middags is het recipïërende bestuur warm met de nieuwe aanwinst gecompli menteerd, 's Avonds feestten de leden tot het lang weer zondag was geworden. Tij dens bet slotfestyn schaarden allen zich zondagsmiddags aan de dis en lieten zich de lahskoos goed smaken. Voor otldsiders: labskous is een meng sel van corned beaf, iden. en aardap pelen, echte zeemanskost. Het clubhuis is opgetrokken uit het ma teriaal van een paviljoen, dat op dé Flori- ade heeft gestaan. Het rust op .een beton nen bak van twintig bij vijf meter. Boven het ruim, dat als opslagplaats en werk ruimte is bestemd, bevinden zich rechts naast dé brede ingang de garderobe en de keuken. De keuken heeft een bar, die „uitmondt" in de zaak Links zijn de dou checel en de toiletten. Aan de achterzijde is een nooduitgang. Ü.IW» svStfvpp» Het scheepje heeft een luxe „uiterlijk" gekregen door schenkingen als ©en koel kast, een gasfornuis, een. koffiezet-appa- (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM, maandag Tijdens de receptie van de watersportvereniging De Nieuwe Waterweg liet secretaris Sehallenberg ons trots het nieuwe drij vende clubhuis zien. Op eik plekje was hel feest. Tot we in het ruim kwamen. Daar zat een groepje leden hu tiend aan een tafel. Toch had men ook hier. plezier. De droef wenende dames en heren zaten namelijk de uien schoon te maken voor de labskousf raat, een klok, een windindïcator, enz. De dames, die ook ijverig de schilderskwast hebben gehanteerd, hebben voor de in richting gezorgd. Om alles netjes te houden is een club- huiscommjssie gevormd. Aan het hoofd staat de heer B- Zijdenbos: 's Winters zal het clubhuis, waarvoor nog een naam moet worden bedacht, vrijdags- en zondags avonds open zijn; 's zomers op donderdag avond. T TET drijvende clubhuis van de Tl W.S.V. De Nieuwe Waterweg ia de Jachthaven, dat zaterdag in ge-, bruïk is genomen. mmWi Morgen, 19november, om 10uurzcil'nSchiedamse huisvrouw dit nieuwe CO-OP Centrum openen. Maandenlang is er achter wit geschilderde ramen en schut tingen gebroken, getimmerd en gebouwd. Het voormalige restaurant "de Kroon" aan de Koemarkt verdween langzaam maar zeker. Het maakte plaats voor etalages, rekken^ trap pen, betimmeringen, wandstcllingcn enz. Maar nu zijn we klaar. Dc rommel is opgeruimd. De schutting is weg. Dc etalages zijn ingericht. Onze medewerkers staan klaar. Eindelijk kunt u zien wat er achter die schutting gebeurd is. Wat is er allemaal 'te zien in het CO-OP Centrum? In bonte volgorde noemen wij u: haarden, wasmachines, koelkasten, kachels, centrifuges,stofzuigers... Ach, het wordt zo'n droge opsomming. Komt u liever zelf kijken wat ex te zien is op de afdelingen. Vu or één ding willen wij echter een uitzonde ring maken. Dat is de afdeling textiel, die ingericht is als een zelfbedieningswinkel. In het begin vindt u liet misschien wel* wat vreemd om zomaar hemdjes, broekjes, theedoeken, lakens en slopen uit rekken temogen pakken. Maar het went gauw en dan zult u merken, hoe heerlijk zo'n zehbedienïngs- afdeling is. Rustig winkelend kunt u prijzen cn kwaliteiten vergelijken. U neemt wat u zelf graag hebben wilt. Al kijkend ziet u iets, wat u anders vergeten zou zijn of u krijgt een bepaald idee. Kortom, deze afdeling biedt u vele gemakken en voordelen. Komt u gauw eens kijken? i jevs' tot ziens dan in het KOEMARKT 1 - SCHIEDAM e IETS GOEDS VOOS strakke modellen, maten 3G-4-6

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1963 | | pagina 1