Eerste 'pioniers' trekken wijk Groenoord binnen J. v. Berkel (62): „Ze werden op den duur sadistisch" □tob# m m a Geslaagd jaar voor St. Joris Doele Maar over n jaar zullen er2.000 mensen wonen Bejaarde NVV' ers schudden de kaart Per auto over brug: f3,50 Spannend verhaal over „Degrote ontsnapping AGENDA Ali Baba C. G.de Veer secretaris „Vissen met liektreilers Squadron 904 Brandalarm bij Shell draadloos SCHIEDAM 0e Vaieriusstraat Nu nog een barre, geïsoleerde chaos Spits afbijten Winkels Complex-verwarming „Entte Nous" geeft gemaskerd bal Schepen kant en klaar te water toltarieven voor HARINGVLIET Vele bijzondere activiteiten KERKDIENSTEN Artsen op zondag Burgerlijke stand Door twee mannen overvallen ..Open" huis Zomerwerk „Maasstadïpelers" voor Kath. Kring Automobielbedrijf WALDO N.V. Citroen agent I Wie heeft iets verloren SPRééKVaaRDIGHEI Koeriersters KOOPT BU ONZE ADVERTEERDERS zaterdag 25 januari 1964 - pag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag, Men heeft er de vlag niet Voor uitgestoken, hoewel het eigenlek toch best had gemoogd. De kleurige overall van de monteur, die halsbre kende toeren verrichtte, om op het gladde dak de centrale antenne voor radio en TV te installeren, waS wel van grote afstand zlchbaar. maar kan toch niet als vlag aangemerkt worden. De vlag, die zou moeten aangeven dat de allereerste woningen bi de gloed-nienwe wijk „Groenoord" z|jn. betrokken. Schiedam heeft er nn dus „Groenoorders" bij gekregen. Zo onopgemerkt als begin juli 1962 de eerste palen 2ijn geslagen voor deze nieuwe woonwijk, zo weinig opvallend z|jn ook de eerste bewoners gekomen. In menige andere stad zou het toch wel opmerkelijke feit, dat een nleuwe wijk betrokken wordt, met enige ophef en waarschijnlijk met officieel vertoon zijn gevierd. Doch niet ta Schiedam. Door de Woningbouwvereniging „Volkshuisvesting" zijn woensdag jj. de sleutels overhandigd aan de acht bewoners van het eerste portiek van het gereed gekomen blok flatwoningen aan de Valer lusstraat. Dit weekend zullen de nieuwe „Groenoorders" wel bezig zijn met verhuizen en het inrichten en maandag Is „Vaieriusstraat, Groenoord" een gewoon postadres. Aanstaande woensdag geoft „Volkshuis vesting weer twee portieken (met elk acht woningen) uit, de daarop volgende week weer twee portieken, enz. Half fe bruari wordt dan begonnen met de wo ningen aan de Obreehtstraat, grenzende aan de Vaieriusstraat. Dan de Sweelinck- singel en die andere straten die de namen dragen van Nederlandse componisten: Dieepenbrock, Johan Wagenaar, Willem Pijper. Dit zijn echter niet alle woningen van „Volkshuisvesting". Die krijgt 221 wonin gen m beheer. In het zelfde complex werkt echter ook de Chr. Woningbouw vereniging „Onze Woning" aan ruim 200 woningen. Te verwachten is dat nog dit jaar het gehele complex gereed zal ko men, Maar daarnaast, ten noorden van de Laan van Bol'es, die eens de hoofdweg zal worden, van de wijk Groenoord, is i men alweer bezig aan de bouw van de 150 woningen van de Woningbouwvereni gingen „Eendracht" (90 stuks) en „Schie dam Vooruit" (60 woningen). Binnen zeer afzienbare tijd zal de wijk Groenoord dan bijna 600 huizen tellen en ruim twee duizend bewoners huisvesting verlenen. Een dorp op zich zelf! Doch de spits wordt wel afgebeten door deze eerste bewoners van de Vaierius straat, de „pioniers" van Groonoord. Met recht pioniers, want zü zullen het de eer ste tijd in deze volkomen nieuwe wijk niet makkelijk hebben. Ndg moeilijker zelfs dan de mensen-die bijvoorbeeld in Nieuwland nieuwe woningen toegewezen hebben gekregen. Dat is gebruikelijk in Schiedam, doch ook in heel Nederland, dat nieuwe wonin gen al betrokken worden terwijl ze eigen lek nog niet helemaal bewoonbaar zijn. De verf is nog maar nauwelijks droog, evenals het beton en het behangetje kleeft nog maar net, of de verhuiswagens komen al voorrijden over wegen, die die naair nog helemaal niet verdienen. De hele om geving is dan meest nog een chaos, met blubber-vlakten en grote bergen afval. Elke ordentelijke hulsvrouw zal de schrik om het hart slaan wanneer zij in Neder land een nieuwbouw-wonlng betrekt. „Moet ik in zo'n rommel wonen?" De Vaieriusstraat is geen uitzondering op deze regel. Van de „straat" Is niet veel meer overgebleven. Er zal wel een voor lopige klinkerweg zijn aangelegd, doch deze is allang onzichtbaar geworden door de dikke laag zand cn blubber die er overheen is gekomen- Stalen strips z|jn er gelegd moeten worden om mogelijk tc maken dat tenminste ook auto's in de straat kunnen komen. Er is geen bestra ting, geen trottoir, geen straat-riool en geen verlichting. Dat moet allemaal nog komen. Zoals gebruikelijk In de nieuw bouw-wij ken. Doch de „pioniers van Groenoord' hebben bovendien nog de extra-handi cap dat zij volkomen geïsoleerd wonen. Er zijn bijvoorbeeld geen winkels in de buurt. Wanneer mevrouw bij het op hangen van de gordijnen merkt dat zij niet voldoende haakjes heeft, dan kan meneer eerst een eindje door het zand baggeren en daarna enkele kilometers door het onbeschutte polderland lopen, fietsen en in het beste geval rijden, voor hij in een winkel terecht kan. Dat geldt dan niet aleen voor gordijnhaakjes, maar voor alles wat men nodig heeft. Nw zyn er wel winkels ontworpen in de wyk Groenoord, doch die komen eerst later gereed. Voor „Volkshuisvesting" worden er negen gebouwd, in laagbouw tussen de hoge flatblokken en wel in drie rijtjes van drie winkels, als een winkel centrum aan de Laan van Bol'es. De eer ste drie zullen medio 1964 wel gereedko men, De Coöperatie D.E.S. gaat hier ook een supermarkt stichten in drie winkel eenheden, die daarvoor speciaal aangepast Worden. Voor de andere zes winkels zijn al gegadigden, doch „Volkshuisvesting" zou graag nog meer kandidaat-winkeliers willen zien. Deze snel groeiende wijk zal grote mogelijkheden bieden aan winke liers, meent men daar. En voor een va riatie zal uiteraard gezorgd worden. Niet alleen met de straten in de wijk, kapotgereden en blubberig als ze zijn, ligt bet momenteel moeilijk, ook met de toe gangswegen is dat het geval. De hoofd weg van wyk Groenoord zal, zoals ge zegd, worden de Laan van Bol'es. Deze, loopt van het Bad Groenoord naar de toe komstige Beneluxweg, met een kruising met de verlengde Nieuwe Damlaan (die HEDEN Apotheek: Evers, Lange Haven 81. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8 uur: De grote ontsnapping. Monopole, 7 en 9.15 uur: Alarm voor Squadron 904; zondag: 2—-4.15 uur: De zoon van All Baba. DIVERSEN' De Rank, 8 uur: Kerkbouw-actie KetheL Toneel Jrene, 8 uur: Oase. Dansen. Musis Sacrum, 8 uur: Pers. Ver. Schrijver Carnaval. Wijkcentrum, 8 uur; P. B. N. De Hoop. Dansavond. dan Harreweg zal heten) en over de i dwljnende Vlaardingseweg. Doch van deze Laanis nu nog iets te zien. Men moet nu in wijk Groenoord komen langs een tijde lijke weg langs de zandbaan van Rijksweg 20, die in de toekomst de oprit naar die rijksweg zal worden. Doch erg gastvrij doet men momenteel niet. Gezien de vele verkeersborden, die de inrit verbieden, al z(jn deze dan ook achteloos opzij gescho ven. Deze eerste bewoners van Groenoord vinden in huizen ook een Schiedatnse pri meur, al kunnen we ons best voorstellen dat zU daar niet onderste boven van zul len raken. Deze woningen krijgen name lijk de centrale verwarming niet per blok. doch per complex. Dat Is nog een novum voor Schiedam, zover ons bekend. De vereniging „Volkshuisvesting" wil er best voor uitkomen dat dit het geval is want de verwarmingsketels zijn niet, zoals ge bruikelijk, ergens verdekt In een kelder opgesteld, doch hebben een eigen glazen verwarmingshal gekregen, aangebouwd tegen het blok flatwoningen in de Ob reehtstraat. Als men de moeite neemt om door het zand te waden, kan men nu al in de hal de twee grote ketels zien liggen en er naast steken de twee olievoorraadtanks nog een stukje uït het zand. Het is een dubbele installatie, zodat de Groenoorders niet ïn de kou komen te zitten, wanneer één installatie uitvalt Normaal zal dan op halve kracht worden gewerkt. Vanuit deze ene verwarmingshal worden alle wo ningen van „Volkshuisvesting" van warm te voorzien. Niet alleen de hoge flatblok ken, maar ook de eengezinswoningen aan de Sweeiincksingel en de winkels aan de Laan van Bol'es. De vereniging „Onze Woning" zorgt op ongeveer dezelfde manier voor haar com plex. Deze Installaties zijn ingesteld het stoken van olie, maar er is terdege rekening mee gehouden dat te gelegener t(jd overgeschakeld kan worden op aard gas. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat Groenoord de eerste wijk in Schiedam zal zijn, waar het aardgas toegepast zal worden. Dat vanwege de gunstige ligging, dicht bij ile bestaande gasleidingen van Pemis naar Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, vrijdag. Voor de bejaarde NWers gold donderdagmiddag in het Volksgebouw terecht „gezelligheid kent geen tijd". Voor hen was namelijk een fc xaverjaswedstrijd georganiseerd, die vele uren duurde. Er werd gespeeld in acht groepen (met uiteraard vier spelers). Men speelde 3 x 1500 punten met als nieuwigheid; roem naderhand bijschrijven. Voor alle deelnemers was er naast de door het NW aangeboden consumptie, een prijs. De hoogstaaukomenden waren: 1. N. van Dijk 5533 punten; 2. Mevr. Treure, 5455; 3, L. v. d. Kamp 5147; 4. A. Wapenaar 5128; 5. A. Borsboom 5321; 6. M. v. Raamsdonk 5026 punten. VLAARDINGEN. zaterdag. Het lustrum van het Nederlands Bijbel Ge nootschep wordt in Vlaardingen op vrij dag 7 februari feestelijk herdacht. Dat ge beurt in 2aal Triangel. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag Op de werf van A. de Jong N.V. scheepswerf en machinefabriek zijn gisteren twee tank schepen (bouwnummers 117 en 118) voor Shell Nederland Verkoop Mij. N.V. te water gelaten. De schepen werden afge bouwd in de loods, van waaruit zij. reeds voorzien van hoofdmotor en hulpwerktui gen door middel van zware transport wagens naar de waterkant werden ver sleept en daar door middel van een drij vende bok te water gezet. De schepen zijn ruim 25 meter lang en hebben een. laadcapaciteit van 70 ton. 1 (Van onze correspondent) MIDDELHAltNIS, vrjjda^. Een „en kele reis auto" over de nieuwe brug over het Haringvliet xal f 3.50 kosten. Voetgangers behoeven niets te betalen. De brug zal naar verwachting deze ïomer gereedkomen. Ket bestuur van de N-V. Brugverbinding Haringvliet heeft thans de tarieven vastgesteld, die echter nog goedkeuring van het rijk nodig heb ben. De tarieven betreffen eenmalig ge bruik van de brug, Wat een personen auto betreft moet men dus rekenen op f 7 voor een rit heen en terug. Voor inzittenden van personenauto's zal geen tolgeld worden geheven. Het bestuur van de N.V. Brugverbinding Haringvliet re kent kennelijk op weinig voetgangers. De volledige tarievenlijst is als volgt: 1, 2 of t wielen 1 Voor voertuigen f 1.—. 2 Voor personenauto's op 2 assen en •assige bestelwagens voor goederen: f 3.50. 3 Voor vrachtauto's op 2 assen en be stelwagens voor personenvervoer f 6.—. 4 Voor vrachtwagens met 3 of meer assen 1 10, 5 Voor autobussen, niet behorende tot de groepen 6 en 7 <b.v. touringcars) f 25.—. 8 Voor autobussen van lijndiensten zullen overeenkomsten met de onderne mers worden gesloten op basis van 50 ct. per passagier, bus en chauffeur vrij. 7 Voor andere autobusdiensten, niet tot lijndiensten behorende (b.v. bussen voor vervoer van pendelarbeiders) f 20.— plus 25 ct per passagier. Voor bewoners van de eilanden Goe- lee-Overflakkee en Schouwen en Dui- veland zullen tienrittenboekjes worden uitgegeven met een korting van 10 pro cent op bovenvermelde tarieven. V eertarief Het huidige hoofdveer over het Ha ringvliet, het veer van de RTM tassen Mlddelhamls en HellevoetsluIs, rekent ook f 3.50 voor het eenmalige vervoer van een auto. Het kenmerkende verschil met de ta rieven van de brug is echter, dat het veer boven dit tarief voor de auto nog een tarief van f 1.— per inzittende pas sagier rekent Als men een gemiddelde van twee in zittenden per auto rekent komt het een malige vervoer per auto dus op f 5,50. Het veer is dus aanzienlijk duurder dan de brug. Tussen Numansdorp en Den Bommel exploiteert de vervoersmaatschappij SBS een veer. Volgens een vervoersafspraak rekent men daar dezelfde tarieven. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, zaterdag. Het clubhuis St. Joris Doele heeft een druk jaar, lo- crmtxm.T, pende van september 1962 tot september SLHJEpAJM, zaterdagDe RK Toneel-11963 achter de rug- De hoofdleider, de groep „Entre Nous" geeft vrijdagavond 7 februari om 8 uur een gemaskerd bal in zaal Irene. Medewerking verlenen „The Melodie Mixers", het accordeonduo „The Avera's" én de conferencier, de heer Van Heist. Ned. Hcrv. Gemeente. Grote Kerk: 10 uur ds. J. Hovius (Dordrecht! en 5 uur dr. L. J. Cozemier. Bethelkerk: 10 uur dr. 1». J. Caze- mier en 5 uur ds. H. W. Hemmes. Opstan- dtngskerk: 10 uur ds. A. D. Klaassen en 7 uur ds, D. 3. Spaling. Vredeskcrk: fl cn 10.45 uur ds. C. v. d. Steen (H. Avondmaal) en 7 uur ds. C. v. d. Steen. Ned. Herv. Gercf. Evanp. Grote Kerk: 10 uur ds. J- Hovius. Gebouw Irene: 4 uur ds. H. Jongebreur (Rotterdam). Evans—Lutherse kerk. 10 uur ds. S. G. v. d. Haagen. Ned. Prot. Bond. Westvest 92; 1030 uur prof. dr. C. J. Bleeker (Amsterdam). Öud-Kath. kerk. Dam 29: 10 uur H. Mis. Baptisten-gemeente. Lange Haven 129: 7 Ur ds. R. Helling. Leger des Hchs, Lange Haven 27: 10 uur Heiligingssamenkomst en 7.30 uur Verlos- snigssamenkomst. Gerrit Verboonrtraat: 6.45 uur Openluchtsamenkomst. Alle samenkom sten o.I.v. brig. K. Wieringa en maj. R. Heit- sma. Jehova's Getuigen. Volksgebouw: 8 uur Openbare toespraak: „Zwaarden tot ploeg scharen in deze tijd"; 7.10 uur Wachttoren studie. Donderdag: 7.30 uur theocratische be- dleningsschool en dienstvergadering. SCHIEDAM, zaterdag In spoedgeval len zijn gedurende dit weekend de volgen de artsen te raadplegen: W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43, tel. G9696; F. Jun- gcrius, Jac, Catslaan 8. tel. 67355 en P. J. W. Beukers Burg. Knappertlaan 76, tel. 1004. Geopend is apotheek Evers, Lange Ha ven 81. die ook gedurende de volgende week de nachtdienst waarneemt. SCHIEDAM. ondertrouwd: 8. 3. Bred- dels. 26 jr. en p. C. van Nlelen. 23 jr.: P. A de Bruljn. 24 jr. en C. P. A. van der Stap. 22 jr.: J. M. du But. 27 Jr. en 3, J. Kreuger, 30 jr.: A. Donkers. 23 jr. en 3. Brcman, 21 jr.: C. de Haan. 23 jr. en E, van der Laan. 22 jr.: P. Jansen. 28 jr. en A. C. Zevenbergen. 23 jr.; M. de Jong, 34 jr. cn P. Verwicl. 23 jr.: J. M. Lauwrier, 27 jr. en W. J. M. Craenen- daal. 21 jr.: K. A. Levering. 27 jr. en M. P. W. Leemans. 22 jr.; J. W. H. Lutiers. 20 jr. en J. P. Krommenhoek. 21 jr.; H. Offenberg. 21 jr en E. van BJadeS. 22 jr.; D. Rijnaard. 25 jr." cn M. A. van Leeuwen, 20 jr.: C. A J. Schctters, 25 jr. cn C. M van Geeren-iem. 22 jr.: M. Tlelenius Kruythoff. 35 jr en M Carberry. 23 jr.; B. E. C. H. Tvepel. 2» jr wr. H. Pranger. 24 jr.: A. Visser, 34 jr en A, GehuwdV M. h! van Dijk. 23 jr. en M. van Arnhem. 22 jr.,- H F. B. von Leeuwen. 23 jr. en M. X. Geluk, 20 jr.: J- G, Brouwer, 25 jr. en A. J. van Loon. 18 jr.; A. C. van <!er Stek. 20 jr. cn D. F. smal, IS jr.: G. J. M. van der ■p;A 23 1r en G. M. *C. Lansbergen. 24 jr., L J M. Westerman, 27 jr. en M. IV. Matthijs- SÖGeboren: Maria E. A., d. v. C. F. M. Fon- ken en C. M. Goverde; MariskaA., d. v. J. C. J. van Geloven en H. van der Keernel, Antonij G.. z. v. A. van Katwijk en C. van Merode; Silvia, d. v. J. B. Jeup en T. Ver- WOverleden: G. den Drijver, 52 jr.. echtg. an J. de Gelder, In januari was er een vakantie-pro gramma voor de schooljeugd, In die maand gingen tevens 45 oudere leden, naar Lei den en was er een dansavond met leden van het Leidse Volkshuis. In maart was er een contactdag met vrijwillige mede werkenden van zeven club- en buurthui zen in Zuid-Holland. Bij deze gelegen heid wees de heer Zier uit Rotterdam op de betekenis van het werk, dat clubhui zen verrichten. Tevens was er een kleine tentoonstelling ingericht met alle moge lijke materialen cn voorbeelden van het voorlichtingscentrum voor Ouders Opvoeders, heer C. A. Henrion Verpoorten kan terug zien op een goed jaar. ook al ging het de ene keer beter dan de andere. Om een paar belangrijke activiteiten te noemen: van 10 tot 17 december werd er een speelgoedactie gehouden, DU experiment Is heel goed geslaagd, want samen met de leiding Is er door ouders en leden zo veel speelgoed opgehaald, dat bijna drie honderd kinderen in Schiedam verrast werden met een Sinterklaasgeschenk. Bo vendien ontvingen alle jongere leden, die ervoor in aanmerking kwam, een pre sentje. zijn gehouden. Maar. wanneer alles naar wens loopt zal ook het komende jaar weer veej op hri gebied van jeugdwerk worden verricht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. „Man, ik kan best een robbertje vechten, maar wat die twee met me presteerden was op het sadis tische af. Ik hield het te lang vol en dat beviel ze zeker niet." Dit zei ons gisteravond, terwijl hij met een hoofd vol striemen en bloeduitstortingen plus enkele gebroken ribben thuis aan de Putselaan in bed lag, de 62-jarige J. (an) van Berkel, die 's middags omstreeks kwart over twaalf in zijn bedrijfje (Brielselaan) door twee onbekenden werd neergesla gen en van zijn portefeuille met 735,werd beroofd. „*t Is, dat ik over een stapel hout struikelde en toen door een paaT ge mene trappen tegen mijn lichaam grog gy ging. want anders..." De heer Van Berkel had het voorzien op een kapmes, maar h(j beeft dit verdedigingsmiddel niet te pakken kunnen krijgen. „Als de politie ze niet grijpt," zei de robuuste 62-jarige, „grijp ik ze wel. En dan ko men ze eerst in het ziekenhuis." De twee mannen zag de heer Van Berkel gistermiddag niet voor het eerst in zijn pakhuisje, waar Hij opgekochte lompen en oude metalen opslaat en een kleine lasinriehting heeft. „Aan het begin van de week," vertel de hij ons, nadat hij kreunend een ande re positie in bed had ingenomen, „kwa men de twee met een partijtje oud ko per bij me langs. Ik had er wel interesse voor, maar wilde me eerst enkele dagen bedenken en vroeg daarom of ze nog eens terug wilden komen. Zo'n voor raadje oud koper is nogal prijzig, weet je, en koop je niet meteen, ook al. om dat de zaak soms niet helemaal lekker zit Diefstal en zo." ,Hier zijn ze" „Enfin, vanmiddag stonden ze plotse ling naast me cn zeiden ze tegen me: „Hier zyn we," waarop een van hen me meteen met een eind hout een klap op mijn hersens gat De ander deed de deu ren dicht en probeerde daarna zijn mak ker te helpen door mij bij de benen te grijpen. Nu ben ik nog erg vitaal ei wist een serie forse dreunen terug te geven. Ik geloof, dat ik vijf minuten met die twee heb staan knokken, maar ja, toen ik struikelde en tegen maag en ribben werd getrapt, was het met me gebeurd." Het clubhuis St. Joris Doele is een .open" huls, dat wil 2eggcn, dat de le den binnen de voor hen vastgestelde tij den kunnen komen en gaan. Z(j kunnen deelnemen aan de activiteiten, die er die avond zijn. Er is dus een instulfmethode met de karakter van enkele groepen. De dinsdag is bestemd voor jongens, de donderdag voor meisjes en ouders. Over het algemeen genomen is het club huisbezoek bij de jongere leden iets min-' der dan de vorige jaren. De werkende jeugdleden zijn hetzelfde gebleven. In het afgelopen jaar is de kantine klaar geko men. Dit bleek een ivelkome aanvulling van het clubhuis. Heel wat activiteiten worden beoefend in het clubhuis, osder andere sport en spel, handenarbeid, tafel tennis, biljarten, volksdansen, modern dansen, gespreksgroepen. Voor zover mo gelijk zijn de activiteiten nogal in bet creatieve vlak gehouden. Leiding en leden hebben weer mee gedaan aan het programma Jeugd Jolijt van de Schiedamse Jeugdraad. Verschil lende voetbalwedstrijden tegen andere huizen zijn gespeeld. Ook zijn er enkele kends met de oudere leden gehouden; kleine kampjes in Delft (Hertenhorst) en in Wassenaar (Duinrel). Door gebrek aan terrein is er van sport voor onze leden niet veel terecht gekomen. In het afgelopen jaar zijn zes zomer kampen gehouden- Het kamp was opge slagen op het terrein van de Reebok te Olsterwijk. Het terrein en de accommo datie waren goed. Dit was slechts een klein gedeelte van de vele activiteiten, die het vorig jaar gevangene het parool het moreel hoog te houden, de vffand zoveel mogelijk werk om handen te geven en geen po ging om te ontsnappen ongedaan te laten. Vooral de flegmatieke Engelse officieren waren hierin vaklui en we hebben de ergernis die z|j de Duitsers gaven, meermalen op de film kunnen zien als „waar verhaal". Onder dit etiket heeft dc Amerikaan John Sturges de hisorie van „Dc grote ontsnapping" („The great escape") opgehaald en ln e«n film van bijna drie uur lengte neer gelegd. Het is een boeiend geheel ge worden, waarin de moed en vooral het ongelooflijke doorzettingsvermogen van zo'n groep op vluchten belustte offi cieren treffend in beeld wordt gebracht. Het verhaal speelt in een krijgsge vangenenkamp, waar de Duitsers tegen het eind van de oorlog tweehonderd- vijftig luchtmachtofficieren Engelsen, maar ook een enkele Amerikaan, Aus traliër, Schot die berucht waren ge worden om hun vele vluchtpogingen onder extra zware bewaking hebben samengebracht Ook dit kan echter het verzet niet breken. Met verbeien taaiheid complot teert men om met de gehele ploeg tege lijk door een tunnel uit het kamp tc ontsnappen. Daar zijn veel differente figuren voor nodig: een organisator, die het plan tot in de seconden in elkaar zet, een „or- ganiseerder". die de meest onmogelijke hulpmiddelen te pakken weet te krijgen, vakkundig vervalser cn een „tunnel specialist". Week na week. dag na dag, uur na uur werken zij aan hun opzet. Een paar maal mislukt deze. Tenslotte brengt zij gedeeltelijk succes: 76 man welen te ontsnappen vóer het complot door de wacht wordt ontdekt. De meeste vluch telingen worden toch weer achterhaald en dan door de SS vermoord. Sturges heeft de tweeledigheid van dit verhaal bijzonder suggestief benaderd. Eerst het collectieve zwoegen in gmeen schap, waarna de individuele vlucht van elk der ontsnapten. Jn zijn karakter tekeningen is hij tot duidelijke mensen geraakt: de tunnelgraver, die half waan zinnig wordt van claustrofobie, de ver valser, die langzamerhand blind wordt, de leider van het complot, die in alle emoties zakelijk blijft denken. Hij had daarvoor de beschikking over een stel zich voortreffelijk aanpassende acteurs als Richard Attenborough, Steve McQueen. Charles Bron son en Donald Pleasence. „De grote ontsnapping" is met dit al een zeer spannend avontuur geworden, dat zijn climax vindt in een spectacu laire vlucht van een van de ontsnapten op een motor. (PASSAGE). DAT de moed en de zin voor recht vaardigheid van Ali Baba en zijn veertig rovers erfelijk waren, blijkt na. De zoon van Ali en de mannelijke na komelingen van de veertig trouwe vol gelingen van de legendarische Oosterling kruisen onvervaard de degens met de soldaten van een sluwe Kalief van Bag dad, die het op All's schatten heeft gemunt Hevige gevechten spelen zich af in weelderige paleizen met aantrekkelijke technicolored meisjes. Spanning en ro mantiek in overvloed in deze film, die „De zoon van Ali Baba" als titel en Tbny Curtis in de hoofdrol kreeg. (MONOPOLE-Matinees) De heer Van Berkel moet een klein kwartier buiten westen zijn geweest Toen hij bijkwam, was zyn portefeuille met zyn handelsgéld en met zijn ver- zekerings- en autopapieren uit zijn col bertjasje verdwenen. Strompelend Strompelend kwam hij het naast zijn zaakje gelegen loodgietersbedrijf Kop binnen, waar de heer J. Wijnveldt de po litie -waarschuwde. „Ik schrok me dood toen ik Van Berkel zag," zei de heer Wijnveldt „Hoe die eruit zag, verschrik kelijk. Ik moest hem vlug een stoel ge ven, want anders was hij weer bewuste loos geraakt. Hij kromp dubbel van de pijn." Raadsel Overigens is het een raadsel, dat n gebeuren heeft i nie mand iets van het gebeuren heeft ge merkt De heer Van Berkel zei ons, dat er bij hem nogal druk wordt in- en uit gelopen. „Juist op zo'n moment komt natuurlijk niemand langs dat zul je altijd zien." Wél heeft de 23-jarige met selaar-tegelzetter P. H. Kuivenhoven, twee mannen gezien, die aan het signa lement, dat de heer Van Berkel gaf, be antwoordden. „Ik was er bij toen hij het loodgietersbedrijf binnenkwam. Uit zijn beschrijving maakte ik op, dat ik die kerels buiten heb zien staan.'' De heer Van Berkel behoefde niet In het Zuiderziekenhuis, waar zijn wonden werden behandeld, te worden opgeno men. „Als het aan mü lag," zei hij. „zouden mijn overvallers er een hele tijd bivak keren." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, zaterdag, Da heer C. G. de Veer Is benoemd tot secretaris van het Comité Viering Nationale Ge denkdagen als opvolger van wijlen, de heer A. G. W. Smulders. VLAARDINGEN, zaterdag. Op de jaarlijkse voorlichtingsavond van. de Re dersvereniging Vlaardingen, aanstaande maandag in gebouw Excelsior, spreekt de heer P. Ouwehand van het visserij-proef station over het onderwerp „Vissen met hektreilers". Na de pauze worden enkele visserijfilms vertoond. veel militairen van de Amerikaanse luchtmacht moeten ons het .gevoel geven flat wanneer, „Alarm voor squadron 804" wordt geblazen, ons bestaan bulten schot blUft. Jammer dat het met talrijke A-bom protesten nog in het zitvlak een beetje on geloofwaardig en net zo zoetelijk aandoet als de vorm 'waarin dit Idee wordt ge bracht. Op de basis van ons squadron is Rock Hudson de wing-commander die alle hoge officieren met kwalijke trekjes uit zijn omgeving verwijdert. Dat verwekt span ningen, zowel onder de hoge officieren als in het gemoed van Rock's liefhebbende echtgenote Mary Peach. Er is een paraat heidstest die maar net lukt voor nodig om alles weer in het reine te brengen. Maar dan is het ook goed rein. Het is al weer enige tijd geleden dat regisseur Delbert Mann hogere filmaspi- raties had. Hij heeft uit die tijd ebn vaste hand overgehouden die hij nu nauwelijks om hoeft te draaien om uit gevlogen actie iets aantrekkelijks te halen. De hoofdrol spelers, onder wie ook Rod Taylor, ver staan hun vak. Maar meer dan een zoete lijk verhaal in een dure verpakking is het toch niet. (MONOPOLE) ROTTERDAM, vrijdag De elektro technische dienst van Shell heeft een draadloos brand alarmeringssysteem voor oliebranden op Pemis ontwikkeld. In de huizen van werknemers (leden van de be drijfsbrandweer) die niet te ver van het fabriekscomplex wonen kunnen alanne- ringsontvangers worden geplaatst. Via de mobilofoonfrequentïe van Shell (dezelfde waarop de mobilofoons van de rijdende kranen werken) wordt een be paalde combinatie van drie verschillende toontjes geprobeerd en deze combinatie wordt uitgezonden door de mobilofoon- zender. In de ontvanger is een luidspreker inge bouwd die door middel van een schake laartje kan worden ingeschakeld. Na eni ge tijd hoort de Shell-brandwacht een me dedeling omtrent de plaats van de brand en eventuele verdere gegevens. Op het ontvangsttoestel is een kleine antenne aangebracht die voldoende is om een goede ontvangst te garanderen bin nen een straal van ongeveer twaalf kilo meter van de zender op 't centraal Shell- kantoor, zo blijkt uit „Onder de vlam" personeelsorgaan van de Shell, SCHIEDAM, zaterdag De Katholieke Kring presenteert donderdagavond 6 fe bruari om 8 uur in het Passagetheater „De Maasstadspelers" met het stuk „De opgaande zon" van Herman Heijermans. (Advertentie t.M.) Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 15 36 55 SCHIEDAM, zaterdag. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dogeiyka van 8.00—17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: bril (donker montuur); zilveren rozenkrans ln étui; kinderbrilletje; aktetas met inhoud. Te bevragen bij de vinders; Leesbril, Steenbergen, v. Oldenbarneveldtstraat 199; zakmesje. Lagerwaard, Fr. Halsplein 24a: da- mesbril (bruin montuur), v. d. Most, Vlaar- dlngerdljk 163: hondenpenning, v. Rijswijk, Prins Mauritsstraat S; riem met halsband, Groenewegen, v. M?.penstraat 71; bondenpen ning, de Bruljne, Rijnstraat 3Sa; trouwring, Hogendam, Boerhaavelaan 58b; trouwring, schoenmcgazljn Bata. Hoogstraat llï: dames polshorloge, v. d. Burgh, Leliestraat 19; bankbiljet, v. Hagen, Steenstraat 5; manchet knoop. Westerveld, Joh. de WJttsingel 263: kralen ketting. Kersen, Willemshofje l; sla- venarmband. v. Kasteren, Loeffstraat 17 of J8: bankbiljet chef Bevolking, Kieuwstraat 28; ring met steen. Melchers. Vondellaan 370; ketting. Mulder. Hofje van Belols 22: brulrje portemonnee met inhoud, afd. Gevonden straat 99; boodschappentas, Boole, Singel 143; damesparaplu. Versteeg, Troelstralaan 85; aktetas met inhoud. Bijl. Hargslngel 33 (Xe- thel): portemonnee met ritssluiting, v. d. Helden, Klaas Katerstraat 186: bruine akte tas met Inhoud. Houtkamp, Hogerbanweg 29d; portemonnee met inhoud. Postkantoor, Tulnlaan; lange dameshandschoen. Elderson, Lorcntzloan 2b; bruine herenhandschoenen, Postkantoor. Tulnlaan: blauw kinderhand schoentje. Postkantoor Mgr. Nolenslaan; lan ge dameshandschoen, v. d. Pol, terrefwkneeht HU VS: suèdc berenhandschoen (r,), Bezemer, Talmalaan 9: jongens- of dameshandschoen, handschoen (1.), Muijson, Jullanalaan 112b; 1 herenhandschoen, Haddering. Gort v. d. Lïndenlaan 41: 1 paar glacé dameshandschoe nen, Poot, Groeneweg 23. Kethel; nylon ■want. Engels. Jullanalaan 78c; want 11.), Blauw, Flat Nieuwland 27; want, chef Be volking, Nieuwstraat 26; leger)asje met pet, Hoe gee, Lekstraat 82a* balletschoentjes, v. d. Touw, Sav. Lohmanlaan 84: gymschoenen, Maagdenberg, v. Leeuwenhoekstraat 33a: jon gensjack, Zagwïjn. Cordonstraat 48: jongens jasje, Roeters, Vlaardlngerdijk 245b; sjaal. Post. Hargslngel 43: donkere sjaal, v. Ravens, Vlllastraat 82; wit met gele muts, Kooyman, Huijsmanstraat 55; sjaal. v. Katwijk, Gallilei- straat 17b: touw, v. Noort, Hobbemastraat Sb; groen dekzeil. Verhagen, Groenelaan 71: wieldop, v. Rij, v. Heuven Goedhartstraat 106; cnek. Bezemer, P.K.O.-loan I21a; gelakte autostep. Sla. Singel 32-11: driewieler. Koof), Voomesestraat i3a: slee. Leonderts, Newton- str. 71; klnderschaats. Post Kethel; schaats- heschermor, Jansen, v. Dijckstraat 26b: 1 paar schaatsbeschermers. v. d. Laan, Dr. Wi- bautplein 70; 1 paar schaatsen, v. d. Mast. Oosterstraat 90. door persoonlijkheidsvorming: in de cursus voor dames en heren, in werkkring, examen, sollicitatie, verkoop, clubs, gesprek enz. Bezoek vrijbl. VOORLICHTINGS-avond (8 uur): SCHIEDAM: dinsdag 28 jan. en woensdag 29 jan. Gebouw „IRENE", N. Haven 155. VLAARDINGEN: maandag 27 jan. in zaal van „EXCELSIOR", Oostbavenk. 10 Schrijf, bij verhindering, vrftbl. om inL Gevraagd: nette werkster, 1.50 per uur, vry van belas ting, 3 ochtenden voor kan toor (geen drukkerij), 1 dag voor woonhuis. Aanmelden i na 6 uur: Levens, Parkweg 291," Schiedam. Droogproblemen? Centrifuge kg ƒ138.—. Combinatie langzaam met spoeLcentri- fuge ƒ385.—, ook merk- machines 15 tot 30% kor* ting. Showroom Co ja, Lange Haven 126. TeL 63641. Fotografie j Rolfilms vergeten? De auto maat staat voor u klaar.'Alle soorten films. Foto K. van Vuur en. Hoogstraat 106., - Voor pasfoto naar K. van Vuuren. Hoogstraat 106, teL 6 6720. In één dag gereed. Permanent wave Kapsalon Hélène, de salon voor de betere permanent. Stroomloos, voor ieder haar geschikt ƒ7.50. Hélène tiède permanent, de meest Ideale natuurlijke permanent 10.-. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Héléne, Rem- brandtlaan 22. Schiedam, te- lefoon 6 71 70. ƒ1.— reduktle op deze advertentie. Diversen Laat uw spiraal vermaken" tot modern- opklap- of kan-' teibed. Prima afwerking. Als nieuw terug. Het goedkoop-''); ste adres DUK, Groenendal la (Broersveidpad), telefoon 67028 (na 18 uur telefoon 89)., Ledikanten,- hutledi-/* ten, kampeerbedden ex Kom eens praten. -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1964 | | pagina 1