i/Vo lange jaren begint de jeugd hier I eindelijk met goed basketball'l Vereniging zoekt nu nog j|Bij viering 35-jarig bestaan een sponsor A VAATWASMACHINES GOUZY Het eerste 'show'-korps in Schiedam Jonge vrouwen in technische beroepen m j. Bronneman: Plaatsje maken in de Sporthal Geen ontspanning op arbeidsmarkt Jubileumfeest van Crescendo Eerste paal voor politiebureau Burgerlijke Stand I Leerlingen Kampioen Trainer Damesteam Geron vertoont een thriller m n Automobielbedrijf WALDO N.V. Gitroin agent Artsen op zondag KERKDIENSTEN gaterdag 7 november 1964 - pag. 8 I Van een onzer verslag gevers) jr\ E baby waarover dit J verhaal gaat, zag het eerste levens licht in een Volkswagen. Inderdaad: een vreemde plaats voor een bevalling. Als men iveet, dat deze baby niet van vlees of bloed is, doet de geboorte plaats er minder toe en is deze alleen voor de histori sche entourage van belang. Het verhaal gaat namelijk over de jongste loot in Schie dams bloeiende sportleven: de basketball-vereniging „Juven- tusopgericht in september van dit jaar. Het is duidelijk: Juventus wordt een bloeiende vereni ging. Een vereniging met een goed draaiend eerste team. Dat is reeds te voorspellen. Maar de leden willen ook gezellig heid. Chris Stehouwer ver tolkt die wens als volgt: „Als ik in het veld sta, wil ik win nen, als ik die bal zie loop ik me kapot, maar achteraf ver dien ik dan wel m'n sigaartje en m'n glaasje bier!" Hij is zo als een paar anderen voorstan der van een gezelligheidsteam voor ouderen Verplichting Ontwikkeling Modernisering hoe het wordt Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 15 36 55 Juventus verovert Schiedam Als men de oprichters mag ge loven roaakt de basketballsport zich momenteel op - m Schiedam te faan veroveren. En, zeker, een dergelijke sport heeft In deze ge- meente bestaansrecht. Het verwon dert ons ten zeerste, dat eerst nu eea dergelijke vereniging na het debacle vair de basketball-ver eniging Guillaume rond i860 tot leven is gekomen. Zoals reeds opgemerkt: Juven tus werd geboren in een Volks wagen. Om precies te zijn: in de wagen van D(iek) van der Heijden (25), leraar-geschiede nis aan de Rijks-h.b.s. in Schie dam en aan de h.b.s. aan de Wes tersingel in Rotterdam en ex-doel man van S.V.V. Bij de geboorte was niet alleen Van der Heijden nu voorzitter en coach van het eerste team aanwezig. Assistentie en meer dan dat verleende Eddie de Vries (19), oud-leerling van de Rijks- h.b.s., nu van de Westersingel- h.b.s. De laatste verrichtte baan brekend werk in de fanatieke jacht op spelers. Zijn bemiddeling leidde er tenslotte toe, dat hij het secretariaat van de vereniging ging voeren, Een penningmeester kwam spoedig opdagen in de persoon van Fred van Toorn (21), leerling van de sportacademie in Den Haag, oud-leerling Rijks- h.b.s, zoals velen van de meer dan 25 leden h.b.s.-ers of oud-h.b.s.-ers zijn. Ook meldden zich veel leer lingen van de Willem de Zwijger- Ulo. Vertelt Dick van der Reijden ons: „Ik wist, dat er een aantal enthousiastelingen in Schiedam rondliep. Ik heb geregeld contact in mijn auto met Eddie, die al in diverse verenigingen wedstrijden in de eerste klas Rotterdamse Bond op zijn naam heeft staan en zo kwam de bal aan het rollen". Ja, de basketball kwam als een sneeuwbal aan het rollen. Want Eddie de Vries maakte spelers, met wip hij in één team heeft ge speeld, warm voor het plannetje. Paul van Vliet, Fred van Toorn en Chris Stehouwer meldden zich onmiddellijk aan en van Arrows kwam Frank van Dalen (na drie competitiewedstrijden al top scorer) over. Zegt Dick van der Reijden: „We moeten een jaar draalen op eigen kosten (voor drie teams kost de Energie-hal ƒ350 per jaar). Na Trainer Ruud Scala neemt enkele spelers van het tweede team onder handen Een opname van een zogenaamde „rebount". V.l.n.r. Chris Stehouwer, Eric van Woerkom, Eddie de Vries (secretaris), Paul van Vliet en Johan Winkelman dat jaar willen we in aanmerking komen voor gemeentelijke subsi die. Bovendien zou er een plaatsje voor ons vrij kunnen komen in de te bouwen Sporthal, lijkt me zo. Maar we moeten dan publiek trékken!!! Daarom: we mikken dit jaar al op een kampioenschap. Daarnaast proberen we het lid maatschap te verwerven van de SBLO (Schiedamse Raad voor de Lichamelijke Opvoeding)" Wel, het lijkt erop, nadat wij het eerste team van Juventus reeds enkele keren hebben zien spelen, •dat dat kampioenschap zeker geen luchtkasteel hoeft te zijn. Er wer den twee wedstrijden vriend schappelijk gespeeld tegen eerste klassers en, het werd voor de Schiedamse blauw-witten twee keer winst! Evenals de drie com-; petitiewedstrijden in de tweede klasse trouwens: eigenlijk een klasse hoger dan de klasse waar in een beginnend team mag uit komen Vertrouwt Dick van der Reij den ons nog toe: „De naam? Nee, deze heeft niets te maken met de Italiaanse voetbalclub. Het zit anders: ik overhoorde iemand wat Latijnse woordjes en daarbij kwam ik Juventus tegen in de be tekenis van: jeugd, voila" Lacht Eddie de Vries: „Ja ik ben ontzettend blij met de oprich ting, Een ieuke ploeg, gezellige jongens. Nu nog een sponsor, de Cola of zo. We maken clan recla me op onze trainingspakken voor een bepaalde fabriek. Je moet het ook een beetje zakelijk zien, niet? De financiën zitten wel rond, ja. Maarwe kunnen van alleen die contributiegelden niet de DICK VAN DER REIJDEN we mikken op een kam pioenschap duurste materialen of de beste spullen kopen en, die zullen er komen!" Vliet maakt zich ongerust: „Hé, Dick, waar blijft nou dat dames team?" „Ja, dat komt er ook nog wel", meent de aangesprokene. Hij legt dan en passant nog even uit, dat het de vereniging scheelt, dat deze in de gymnastiekzaal van de Rijks-h.b.s. (tegen betaling!) mag trainen. De prijs is niet on overkomelijk. Wat meer zegt: trainersgeki zal de verenigingskas niet -plunderen. Een enthousiaste Ruud Scala (22), al vier jaar leerling van de sportacademie in Den Haag, toonde zich bereid de spelers van het eerste, het tweede en de jeugd kosteloos onder han den te nemen. Tevens treedt hij op als coach voor het tweede team. Wij brachten tijdens een pittige trainingsavond een bezoek aan het Juventus-domein: de gymnastiek zaal aan de Oversehlesestraat. Zweet, concentratie en de stem van Ruud Scala voerden cle boventoon. De spelers zetten zich in. Toen wij er waren,werd de lange Erse van Woerkom „hard gemaakt", .'.engte is voor een spe ler van belang, maar hij moet hard genoeg zijn om zijn lichaams bouw uit te buiten. Is Eric zo ver, dan kan hij een „g o e i e" worden. Merkt een rich afdrogende Ruud Scala na afloop op. terwijl hij zuchtend op een bank gaat zitten: „Nee. de conditie is er bij de spe lers nog niet. Tenminste, voor deze klasse. Maar, ik zai ze wel krijgen Een zich verkledende Paul van (/i (Advertentie LM.) GENERAL ELECTRIC VOOR WONING EN 8-EDRIJF 1e MIDDELLANDSTR. 72 „Harmonie" is in kleurig gala-uniform gestoken SCHIEDAM, zaterdag Sinds gisteravond is er ook in Schiedam een muziekkorps dat gestoken is in de steeds meer in de populariteit komende „gala-uniformen". Het is het Tamboers- en Püperskorps „Harmonie" niet de Jong-Harmo- nie, die ter gelegenheid van de vie ring van het 35-jarig bestaan ge heel in de feestelijke „show"-kledy is gestoken. Het is burgemeester mr. J. W. Peek geweest die namens de gehele burgerij deze nieuwe uniformen heeft aangeboden, doch het is wel het dames-comité van Harmonie zelf geweest, dat dc enorme taak op zich heeft ge nomen om de nodige gelden bijeen te brengen om dit kostbare jubi leum-geschenk mogelijk te maken. „Al 35 jaren neemt Harmonie een nuttige en eervolle plaats in onze ge meentelijke samenleving in. Geen feestdag in Schiedam of Harmonie ver leende er klank en fleur aan. Maar bovendien zijn talloze jongeren vla dit korps in de wereld van de muziek in geleid, waar zij een zinvolle vrijetijds besteding hebben gevonden", aldus burg. Peek. Dat dit de sympathie van de burgerij heeft verworven blijkt nu uit het feit dat zo royaal is bijgedragen voor dit iubileum-gesehenk. Bij elkaar een bedrag van 12.000! Daarvoor zijn de nieuwe uniformen gekocht voor alle leden van beide korpsen, bij elkaar rond honderd personen. Het bedrag is wel niet geheel toereikend, doch de rest zal nog wel komen. „Nu kan men rem goed zien wan neer er een feestdag is in Schiedam - aan de niformen van Harmonie", vond Burg. Peek. Doeh dit legt Har monie ook de grote verplichtingen op om zich nog verder te ontwikkelen en zo mogelijk op nog hoger peil te ko men". Van dit laatste was voorzitter H. Jongman zich bewust. „Wij hopen, na dit prachtige geschenk, nog bijdragen te leveren, in klank en nu ook in kleur aan de gemeenschap. Voor de reste ronde weken van dit jaar hebben we al drie uitnodigingen ontvangen en wij zullen die zeker aannemen", verklaar de hij. Schiedam zal dus binnenkort de uitbundige „show-uniformen" in de straten zien verschijnen. De heer Jongman heeft uiteraard ook grote dank gebracht aan de tien da mes en de ene heer van hét comité, dat met tal van acties (oud-papier, ball-points, knipkaarten, en ook collec tes) het geld heeft bijeen weten te brengen. Zij werden dan ook op het po dium gehuldigd en in de bloemen ge zet. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. Uren?, man, chef van do afdeling Sportzaken van de ge meente, vertelde verheugd te z(jn over de oprichting van Juventus. Zo'n nieuwe tak van sport bete kent sportspreiding in Schiedam", meende h(j. „Kijk", vervolgde hij, „voor de voetbalsport hoef je geen propa ganda te maken. Iedereen weet, dat hij bij een voetbalclub terecht kan, maar dat is bij deze sport nog niet zo. Het publiek moet weten, dat het ook hier terecht kan". Volgens heni zou dat publiek er mee in aanraking kunnen komen als de Sporthal gereed Is. Daar zou Juventus ook een plaatsje moeten vinden. Evenals vele andere bin nensporten, die nu naar de Ener giehal trekken.. Volgens hem is de SBLO ook wel ingenomen met de oprichting, want deze organisatie maakte vroeger middels demonstratiewedstrijden al propaganda voor de basketball- sport, „Ja", besloot de heer Bronne man, „Juventus heeft zeker be staansrecht in Schiedam, De opzet lijkt roe ook wel gezond. Als de vereniging een jaar bestaat, zou ze eventueel in aanmerking kunnen komen voor een gemeentelijke subsidie voor de jeugdleden van 16 tot 18 jaar." Nu Was het aanbieden van de nieu we uniformen een onderdeel van het jubileum-programma, dat de alleszeg gende naam heeft gekregen van „Hoe het washoe het isen hoe het zal worden". Daarbij werd de ontwik keling van het korps Harmonie uitge beeld. Van de knapenclub, die na de bijbellezing al spelenderwijs muziek maakte op fluiten, tot het orkest in de nieuwe galados met moderne, aan de ze tijd aangepaste muziek. Want dc ontwikkeling van Harmonie zit niet alleen in de kleding, maar ook in de gebrachte muziek. Die kleding was vanouds tot gisteren toe rt-wit, maar er waren wel enige wijzigingen en veranderingen, b.v. aan de pet en sinds kort ook de witte jasjes over de traditionele witte overhemden. Wat alles getoond werd in het programma. Maar sok bleek de wijzig in:: een mo dernisering in de keuze van muziek stukken en 1» de wijze Waarop deze gebracht worden. Vroeger de traditio nele mars- en pUper-muziek, maar sinds kort ook Eaidamerlkaanse en „swlnz"-rMzlek. Zelfs met de zo stug ge hoorns! De mart die deze vernieuwing heeft bewerkstelligd is Jo Veenman jr. ge weest. Als ;s-jarige hummel begon hij op het kleine trommeltje dat door zijn vader J. F. Veenman sr., oprich ter, jarenlang voorzitter en thans ere voorzitter van Harmonie, was gekocht. Na zijn muzikale opleiding werd hij op richter van. Jong-Harmonie, maar na zijn militaire diensttijd, waarin hij die nieuwere vormen Van militaire muziek leerde kennen, bracht hij als dirigent Harmonie op nieuwe en succesvolle pa den. Daarvoor werd hij gisteravond ge huldigd en daar hij sinds kort niet meer aan Harmonie is verbonden kreeg hij het lidmaatschap aangeboden. ROTTERDAM, vrijdag se" Rottw- a&mst arbeiiaïsiartst heeft in de afge- 'open maanden geen noemenswaardige oaispanntaf té liet» gegeven. Drfe indi caties wijzen hierop: Jeugdigen konden «onder moeilijkheden worden gepteatdt. de pende! steeg aelfa leta, de «ntslag- Jufers vertonen geen sterke schomme lden. Wat de pendel betreft, in de eerste drie kwartalen van 1863 waren er 36.270 inkomende pendelaars >64: 37.865) en 17.755 uitgaande pendelaars (1964: 18.685). Bij ontspanning van de arbeidsmarkt mag worden verwacht, dat zeker het cijfer van de additione le pendelaars (de grote groep die van ver buiten Rotterdam komt of op een grote afstand van .Rotterdam werkt) zou afnemen. Per slat van rekening zijn zi) in dit verband met onder meer de vervoerskosten „dure mensen", de vervoerskosten „öej.e mensen." Het gewestelijk arbeidsbureau Rot terdam beschikte over de volgende ont- slagcijfers van mannelijke werknemers: ontslag op verzoek werkgever eerste drie kwartalen 1963 8S1 (1964: 860; ontslag op verzoek werknemers 1813 (1883). De afdeling Hoek van Holland van de Partij van tie Arbeid houdt op woens dag U november een huishoudelijke vergadering In de ulo-school aan de Middenscheepvaartetraat, Aanvang 8 uur. ROTTERDAM, vrijdag De heer B. A. Steenbergen, die mèer dan vijftig jaar Sn dienst is geweest bij de con structiewerkplaatsen J. Th. van der Camman. nam gisteren afschled. In maart van dit vierde hij zijn gouden Jubileum, naar aanleiding waar van hij de goudea medalUs,- verbonden aan de orde van Oranje Nassau, kreeg, De Jubilaris kreeg vm de dteaetle enige geschenken aangeboden. Tevens krseg hij van het bestuur van de per soneelsvereniging hls eerste 'in het be drijf het erelidmaatschap. Onder leiding van de nieuwe Instruc teurs H. Freysen voor de fluitisten en t. Schouten voor de hoornblazers, saast H. J. Urease* er voor de tan»' boers, wordt de#e lij! verder doorge trokken. Zoals bleek ali de program- ma-punten onder de kop „...Hoe het wordt". Al bekende voersitter Jong man dat dit (oei lichtelijk „zweven ie knieën" gebeurde. De belangstelling voor deze Jubile um-avond was zeer groot, zodat de zaalvan gebouw Arcade geheel ge vuld was. Voor d*t publiek waren de nieuwe uniformen een verrassing ge bleven die met daverend applaus werd begroet. Zo zien cle nieutae gala-uniformen van Harmonie en Jong-Harmonie eruit, Boven een zwarte, broek of rok, een helder rood jasje met veel goud uit monstering over het (oude) witte overhemd met zwarte das. Jong-Harmonie houdt, de zwarte baret met insigne, maar Harmonie krijgt hoge zwarte kolbakken, met rode. hemel, een forse witte pluim en gouden ketting. Een fleurig en ook goed-opvallend geheel SCHIEDAM, zaterdag. De Arbei- ders-Muziekver. Crescendo, die vanmid dag recipieert in verband met de viering van kei vijftig-jarig bestaan, geeft de grote Jubileum-avond op vrijdag 13 no vember in Musis Sacrum. Voor de pauze zal het orkest o.l.v. dirigent A. Bosch jr. een uitvoering geven daarna vertoont de toneelvereniging Geron de thriller „Val strik voor een man alleen." Na afloop een samenzijn m.m.v, de- „Crescendo- band." SCHIEDAM, zaterdag. Burgemees ter mr. J. W. l'eek zal dinsdagmorgen de eerste paal slaan voor de omvangrij ke verbouwing en uitbreldli van het bestaande Hoofdbureau van Politie aan de Lange Nieuwstraat. Zoals bekend zal deze verbouwing in fasen worden uitgevoerd. Begonnen wordt met de bouw van nieuwe arres tantencellen, gelegen aan de achterkant van het bureau en grenzende aan het water van de Nieuwe Haven. Daar is het voorbereidende werk reeds begonnen; zo zijn enkele grote fraaie bomen achter het bureau gelegen omgehakt. SCHIEDAM, zaterdag. De Schie damse Tonaelver. „Geron" geeft op don derdag 12 november in Musis Sacrum een opvoering van de thriller „Valstrik voor een man alleen" (Piège pour un homme seul) van Robert Thomas, onder regie van Axie Kegel. SCHIEDAM, Ondertrouwd: W. J. C. Abrnm- scn, 27 ir. en W. Zonneveld. 22 jr.; 3 Del- gado Gómez, 29 jr. en G. van Dlejcn, 19 Jr.: T. J. Dlngenouts, 22 Jr. en H, J. Mee- fier, 21 jr; E. A. T. de Groot 23 Jr. er. E. Vos, 19 Jr.: K. Hlemstra, 27 Jr. en II. van Baardewljk. 25 Jr.; C, H. Koorman, 83 jaar en R. M. Reason, 56 jaar; G. P. Nleuwenhuijzen, 27 jr en A. Kapoen. 23 Jr.: O. J. de Roe, 19 jr. en P. O. Gljsen, 18 Jr A. Sluimer, 22 jr. en N. B. Winkelman, 22 jr.: D. M. Stougje, 21 jr. es W. L. Brlnckmann, 19 Jr.; H. R. Veldman, 21 jr. en J. W. Olieman. 22 jr.: A. YerzlJI, 21 |r. en E. M. Hoegee, 21 Jr.; H. Witberg, 22 Jr. en P. J. Llebeek. 21 Jr. Gehuwd ie Schiedam: H. H. C. de Wof, 22 jr. en E. 1. Berkhout, 22 jr.; C. van Ttel, 29 jaar en M. J. Alblas, 24 jaar; C. Smit. 20 jr. en M. J. C. Poelstra, SO Jr.: J. H. van der Ven 22 jr. en H. M. de Jong. 19 Jr.; B. Heibe s 30 Jr. en M. A. M. Helbors, 18 jr.; W. A M. Egging, 'it, jr. en A. Kortland, 19 jr.: W. Meljerink, 84 jr. en 3. M. de Bot, 67 jr.; A. C. C. Mar- kenstein. 35 Jr. en P. A. van der Spek, Rost, 23 Jr.; C. 3. M. van Bruggen. 27 Jr. 23 Jaar; T. J. Kemmer, 25 Jaar en C, M. en 3. Oroeneveld, 22 jr.; H. J. den Toont. 33 Jr. en A. Poot. 33 Jr.; W. C. van der Ploeg. 25 jr. en J. M. E. Jongbloed, 22 Jr.; O. L. C. van Vlier» 18 Jr. en M. Kool- wijk, 22 jrC. Vorkad e, 25 jr, en P. Poot, 24 Jr.: A. Strang, 20 Jr, en I. E. J. EUs- berg.19 Jr.; C. H. Kok, 23 Jr. en L. M. Scheepmaker, 18 Jr. Geboren; Adrian ua z.v. A. Vredenbregt en W. Koster; Cornelia W. d.v D. var. den Hoek en, N. C. Steenbergen; René z.v, H. J. Ottwendllk P- de Ruyter; Yvonne d.v. H. J, OusendtJk en P, de Ruyter, Elly d.v, J, Brökllng en L. H. WUlemse; Arlnod.v. A. Mulzert en T. M. IJardin Mlllord. O: - rieden: R. van Spandaw, 91 jr.: D. Stol- ker, 09 Jr.: H, van der M«r, 85 jr. (Advertentie IM.) r SCHIEDAM, zaterdag, In spoedge vallen nijn gedurende dit weekend de volgende artsen te raadplegen: nar. W. J. Dambrlnk. Ruys de Beerenbroucklaan 16, tel. 60873; P. Sprey, Singel 76, tel. 88289 m G. w. Omrei, Schoolstraat 8, tel. 64244. Geopend. I» apotheek Nteuwland, Dr. Wibautplein 17, die ook gedurende de volgende week de nachtdienst waar neemt./;,' ROTTERDAM, vrijdag In Rot terdam wil men jonge vrouwen de ge legenheid bieden zich in elektrotech nische beroepen te bekwamen. Al te vaak komt het voor, dat na echtschei ding of overlijden van de echtgenoot op ongeschoolde arbeid in fabrieken wordt teruggevallen. Voor deze vrou welijke technische vorming, die als een bestaanszekerheid voor mogelijke latere financiële moeilijkheden kan worden gezien, is een werkgroep in het leven geroepen» die verschillende plannen uitwerkt. Men zal een be reidverklaring van het ministerie van O. K. en W. nodig hebben. :yt Het is de bedoeling in september 1965 het initiatief in praktijk te bren gen. Leerlingen van nijverheidsscho len zouden dan cursussen kunnen vol gen op ambachtsscholen. Technische beroepen die even goed door een man als door een vrouw kunnen worden vervuld zijn onder meer bedradings-monteur, schrijfma chinereparateur, elektricien en in stallateur van huishoudelijke appara ten. SCHIEDAM Ne*;. Hervormde Grote kerk 10 uur en 5 uur da. J. G. Jan sen (H Avondmaal). Bethelkerk 10 uur en 5 uur d« A Hoffman -11. Avondmaal). Op- standlngskerk 10 uur ds. A, té Coq (Jeugd- dienst) en 7 uur geen dienst. Vredeskerk 8 en 10.45 uur ds. C. v.d. Steen en uur wlka J. Brürens (Gouda). Herv. gem. Kethel, De Rank 8.3.i uur dr. L. J. «mier. Dorpskerk :o uur d. L. J Cazemler en 7 uur ds. A. Ie Coq. Ned. herv. geref ovang. Gebouw Irene 10 uut ds. De Boer (Slledrecht) en 1 uur ds. Van Koten (Nw. Beterli Evang. luthsrse srm. lo uur ds. J. M. Barendrecht (Utrecht) Nad. piot. bond. Westvest 92 10.30 uur dr. W. R, M. Noordhoff (Rotterdam) Oud. kath, kerk. Dam 28 10 uur H. Mis. Baptisten gemeente, Lange Haven 129 7 uur amenkomst. Leger des Hells. Lange -laven 27 10 uur Heiligl os®:: aenkom,1: en 1.30 uur Vertod- slngssamenkom8t. Gerrlt Vcrboonstraat 8 45 uur vpnnlucliniamenkomst. Alle samenkom sten ol.v. majoor en mevr. S A Diiiver- Salomon. Geref. kerk. Oosterkerk 10 uur ds W. A Krijger en S uur dr J. Couvte. De Ark Kelhoi 9,30 uur ds. P. E Everaars en 2.30 VS'' 4- JL'Uger. Magnalta Delkeik 10 uw ds. H. J ituuwenhoven Vlaar l naen) en S uur ds. W. A KrQger. De Goede Hei ven H uur ds J. Winter (Den Haag) en 0 uur ds. P, R. Everaars, ,r

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1964 | | pagina 2