Botlek en Europoort: het Wirtschaftswunder van de Groot a ars vuur VAN 3.600 OUDE KERSTBOMEN MET VUURWERK EN HEILWENS Duizenden toekijkers Nog teveel voortijdige Voetballers ieen in nieuwe jaar fikkies Dit was tien jaar geleden een woestenij - jonge en oude - Hoge brandstapel Inleveren Bevestiging van ds. A. Steinhart NÓAD-Milksteamers een week vervroegd Espera nto-agéndo Kiaverj astoernooi ging van start Januari-maand Koopjesmaand 28en 29 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. Het is een fantastisch groots en mooi Nieuwjaars vuur geworden dat ter afronding van de gezellige dagen rond de Kerst en de jaarwisseling zaterdagavond is ontstoken op het zandlichaam voor de Burg. van Haarenlaan, tussen het Plein 1940- 45 en de Schie. Bond 3.600 oude, ontluisterde kerstbomen zyn daar bij in vlammen opgegaan, wat een dikke tweeduizend méér is dan vo rig jaar. Deze „3uper-fik", waar van de gloed tot ver in de omtrek was te zien, heeft de bewondering gehad van vele duizenden kinde ren, die met pa en ma van heinde en verre waren komen opdagen. Zij hebben er de siepelende regen, die net voor het tijdstip voor het ontsteken, precies zeven uur, be gon te stromen voor getrotseerd. De organisatoren hadden voor een goede (en hard nodige) afzetting ge zorgd halverwege de zandbaan en reeds vèr voor zeven uur stond het er zwart van de jeugdige en oudere kijkers. Niet allen konden daar een plaatsje krijgen, zodat velen een uitweg zochten naar de brede luifel van de nieuwe winkel-gale rij aan de 's-Gravenlandseweg, waar men bovendien later beschut stond voor de koude regen. Anderen zochten dek king onder paraplu's. Maar toen de jongens van het. club huis St. Joris Doele om zeven umjde brand staken in de vele meters hoge en. lange, zorgvuldig opgebouwde brand stapel, was de regen vergeten en had men alleen nog maar oog voor de vlam-, menzee. En voor het vuurwerk dat er bij werd ontstoken. Het begon met, twee kanjers van vuurpijlen, die deden'den ken aan de Vakantie-feeaten.;Hpparaa zijn nog vele andere pijlen de lii'oht In gegierd om boven machtige schermen van kleurige vonken af te werpen. En toen een pijl hoog in de'lucht met dave rend geweld ontplofte, ging er luid ge- Juich op. Behalve dan van de kleinste peuters, die geschrokken van het lawaai, in ouder-armen in tranen uitbarstten, want die waren er ook! Een bijzonderheid was ditmaal, dat enkele meters naast de brandende kerstbomen een bord was geplaatst, waarop met- lichtende letters een ieder een „Gelukkig Nieuwjaar" werd toe gewenst. Een stunt, die het best deed en de gezellige sfeer .rond het hete vuur nog verhoogde. De mannen van dé politie en de brandweer hielden een oogje in het zeil dat de jeugd niet te dicht bij, het vuur kon komen en achter de afsluithekken blééf. Maar de heer C. A. Henrlon Ver- poprten, eeii van de leiders van dit gróte vuurfeest, moest toch nog even in actie komen om een tiental jongens, die wil den „doorbreken"; achter de hekken te commanderen. Pas toen het vuur het hoogtepunt voorbijwas, werd men wat ^fpeler'en konden tientallen kijkers óver :de hekken komen. Maar toen was er ook geen gevaar meer bij. De ambtenaar-voor jeugdzaken, .de heer G. Rens heeft tégen half acht, toen velen aanstalten maakten het terrein te verlaten, een slotwoord^ gesproken, waarin hij dank bracht aan de Schie dam se Gemeenschap (die het feest be taald heeft) de mannen van de Gemeen tewerken (die hun vrije zaterdag geof ferd hebben), de brandweer en de po litie, onontbeerlijk bij zo'n (evenement. Met een gelukwens namens de Schie damse Gemeenschap en de Schiedamse Jeugdraad besloot hij het vurige feest, '.volgend jaar! Tot.V ln de greep van Het boeiende iepeL der vlammen - zelfs de héél jongen! - Het voorbereidende werk, namelijk de:inleverliiff van de .oude bomen op de plaats van het- vimr aelf en op vijf an dere inleveringsposteh Is overal ordelijk verlopen. Vrachtwagens van de gemeen te transporteerden de bomen van de vijf „voorposten" naar de centrale plaats, waar de leider van het Clubhuis Jo ris Do«Ie, de heer O. A. Henrlon Ver- poorten en de heer C.Rens persoonlijk aanweaig waren om het festijn te orga niseren. De igéméente had voor een werkkeet gezorgd.V waar' de werkers-in-de-kou wafme koffie konden krijgen en waar de firma'' C. Aleman de geluidsinstallatie opbouwde. die er *e avond voor een ge-' 3,,En de gehele dag zelligmvme], door zijn de kinderen - kernen aanslepen met oude bomen. Een merkwaardig ge-' Het IVieuiojaarsmntr in Schiedam, met uiteenspattend vuurwerk en daarnaast de heilwens: „Gelukkig Nieuwjaar!" zicht was dat, de kinderen met bomen, vaak groter dan ze zelf, te zien sjouwen' Het is overigens we! een „stuiver- regen" geworden, die zaterdag in Schiedam. Want de heren Hcnrioti Verpoorten en Rcns hadden, voor liefst 250 aan stuivers achter de hand, verdeeld over zes inleverlngs- posten, om voor elke oude boom con tant één stuiver uit te betalen. Tot 5.000 bomen is het niet gekomen, maar het had gekund, als er niet zo veel boompjes voortijdig of op een andere plaats een vreugdevuur had den gevormd (Van onxe sportverslaggever) SCHIEDAM, maandag. Zullen do jaarwisseling^-bijeenkomsten b(J de voegbalclubs in Schiedam een algeme ne traditie gaan worden? Dat zit er wel in, nu wö zien dat behalve bi) „Schiedam", dat deze Nieuwjaarsre ceptie reeds velo jaren houdt, ook SFC, Ursus en DRZ voor het eerst zo'n bijeenkomst hebben georganiseerd. Voorzitter A. de Visser van DRZ verheugde zich erop dat aan, de op roep van het bestuur aan déleden zo'n algemeen gehoor: was gegeven, zodat de knusse kantine van zijn 'club geheel gevuld was met leden en hun echtgenoten... Dit was voor hem weer een teken aan de wand, dat DRZ de grootste moeilijkheden:' wel te boven is, want de belangstelling die ledèn voor een vereniging tonen.ia het bewijs dat de club (leeft. Dié belangstelling heeft DRZ hmd nodig, daar, :zés wéken ge leden is besloten weer aan dehonk balcompetitie 1 te gaan' deelnemen, Hij was er van overtuigd; dat er ook in DRZ leden zjjn dié ér zich achter wil len zetten om'dit deel van de sport beoefening bij 'DRZ tot een 'succes te maken. 1 V Ook bi] Ursus was de.opkomst groot bji deze eersteofflciöle nieuwjaars bijeenkomst. Na gezellig gekout en SCHIEDAM, maandag In de •Evang. Lutherse kerk aan de West- vest, zal zondagmiddag 10 januari ora drie uur de bevestiging en intrede plaatsvinden van de door deze gemeen te beroepen predikant, ds. A, Stein hart. De vorige predikant van deze ge meente, ds. S. G. v. d. Haagen nu te Amsterdam, zal deze bevestiging ver richten. In verband met deze speciale dienst zal de morgendienst van tien uur komen te vervallen. SCHIEDAM, maandag In verband met de Schiedamse tafeltenniskampi oenschappen die van. 11 tot en met 16 januari in de Beurs worden verspeeld, is de eerste wedstrijd in de tweede helft van de tafcltenniscompetitie, NOAB tegen Müksteaxners een week vervroegd en zal nu morgenavond ln de Beurs worden gespeeld. het wisselen van de goede wensen voor 1965, begaven 'de voetballers zich naar de groene grasmat, die er bij zonder goed bijlag. De oude garde van Ursus zou zich meten met de A-junio ren en deden dat nog zo goed, dat de wedstrijd doelpuntloos bleef. Maar dat is eigenlijk niet belangrijk op zo'n feestelijke dag! In Thurlede hielden de SFC'érs hun eerste Nieuwjaarsreceptie -in het nieu we home en flat was ook. de reden dat voorzitter "J. Bosman met trots op 1904" kon terugzien, omdat 1$dat jaar de wensen wel degeiyk waren vervuld. De pluim wan .het- jaar/ging naar trainer Van Buytenen,, die het vertrouwen van bestuur en léden heeft, ondanks de matige 'prestaties In dé competitie; Een ver trouwen -(dat1 gé" wettigd. js, omdat: hijztfh jongens, töch de overtuiging weet bij - fa brengen, dat een goede training alles ia. De laatste resultaten zijn dan oók beter! Een gezamenlijke heildronk op -SFC en 1965 besloot de wóórden van voor zitter Bosman. }9,r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. De ver branding van de 3600 kerstbomen i mag dan ook dit jaar weer geslaagd ge noemd worden. Het merendeel van de jeugd heeft zich bijna de gehele zater^ dag uitgesloofd om zoveel mogelijk bomen bij buren, kennisen en vreem den af te halen, om die dan naar de zes verzamelpunten te brengen, waar voor iedere boom vUf cent werd be taald. Er waren kleuters bij, die drie bomen alleen sjouwden en bijgestaan door hun grote zus of broer kwamen zij aan menige stuiver. Er ril» jongens en meisjes geweest, die op^deze ma nier tot meer dan 50 kerstbomen kwa men en dus een rijksdaalder rijker zfjn geworden door dit Jaarlijks weerkeren de genoeglijke festijn. Een ander deel van de jeugd van Schiedam meende zich te moeten ver maken met „eigen fikkies", waardoor zeker honderden bomen vroegtijdig tot as werden verbrand. Met de tijdens de oud-en-nieuw-feesten verbrande bo men loopt dat aantal ver over de dui zend, zodat er 5000 kerstbomen ver brand hadden kunnen worden bij het Plein 1940—1945! Zo waren zaterdagmorgen in alle vroegte twee jongens bezig zoveel mo gelijk kerstbomen op het grasveldje nabij het Noordvestsin gel te brengen en één voor één gingen de bomen de hens in. Dit is jammer. Men zal meer respect hebben voor die kinderen, die wel tien maal een gang naar de ver zamelplaatsen maakten en hun stui vers wilden verdienen. Of zouden de anderen een stuiver te weinig gevon den hebben en liever een dubbeltje ge wild hebben, zoals in Maassluis wordt gegeven. Het kan ook zijn, dat zij meer pret in de door hen zelf gemaakte brandjes hadden dan in het verdienen en bezitten van geld. Wel was het opvallend, dat er niet alleen kleine kerstboombrandjes voor kwamen, maar op 200 meter afstand van de inleverplaats bij het Van Hoffplein werden bij de St. Rosa-kleu- terschool op het Marconiplein een twin tigtal bomen door jongens in de brand gestoken. En bij de Joh. v. Oldenbar- neveltstraat brandde een stapel van liefst 78 kerstbomen! SCHIEDAM, maandag Merkredon, la öande januaro klubvespero. Konver- sacia vespero ce kino v. Gink Ploegstr. 19. Montru vian intereson. (Van onze correspondent) MAASSLUIS, maandag. Zaterdag is het grote klaverjastoernooi van „V.T.M." gestart met 166 deelnemers. De heer J. M. v. d. Heuvel, voorzitter van de organiserende vereniging, open de het toernooi. Hij maakte het regle ment en de speelwijze bekend. 'Na een spannende strijd kwamen de volgende acht deelnemers in de finale; 1. C. Gordijn (Maassluis) met 5025 pnt; 2. M. Geerlings (Vlaardingen) 5735 p.; 3. G. H. Hulbens (Vlaardingen) 5648 p.; 4. J. C. Nicolai (Maassluis) 5595 p.; 5. *E. Vogler (Vlaardingen) 5507 p.; 1; T. Verhey (Naaldwijk) 5453 p.; A. Vink (Vlaardingen) en 8. L. Brand wijk Vlaardingen) beiden 5397 p. WASAUTOMATEN de MOL JANSEN i.ANGF KFflKSTfl l,(j In 1,11-,.'<J D a mesj «ponnen, deux- pièces. blouses, rokken, enz. in diverse stoffen, modellen, kwaliteiten,-, en tinten. Mevi. W/' v.d.r'Burg Lange Kerkafcatit 19, 1 Sc^édtmy 'J'ien jaar geleden lagen Botlek en Europoort nog braak. Nu is het er een en al bedrijvigheid: chemische industrieën, olie-in dustrie, scheepsbouw en op- en overslag van massagoederen. Hier in vogelvlucht het Wirt schaftswunder van de Nieuwe Waterweg, in kaart gebracht door Esso ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe aroma- tenfabriek. J Een van de kolossen in het Botlek- Europoortgebled is de raffinaderij van Esso. Het is in rangorde de tweede raffinaderij (na Shell) ln Rotterdam met een raffinagecapaci- teit van acht miljoen ton. 2 Op de tekening is niet veel te zien maar hier verrijzen twee fabrie ken voor het bedrijf van de Zwitser se Aluminium Industrie AG. De ves tiging zit er bepaald niet toevallig. De Zwitsers profiteren hier van de unieke kwaliteiten van de Rotter damse haven voor de aanvoer van bauxiet. Q Pakhuismeeetaren. Weer een on- vervalste Rotterdamse onderne ming, met een modern opslagbedrijf voor oliën, vetten en vloeibare che micaliën. Trots van het bedrijf is een 25 meter destillatiekolom, een scho- ningsinstallatie voor vloeibare che micaliën. 4 Een van de eerste vestigingen in de Botlek was die van Dow Cher mical, eep, Amerikaans concern, dat sinds 1955 een enorme vlucht heeft genomen in Rotterdam. Ook nu weer een uitbreiding gaande. Vol gend jaar zal de capaciteit zijn ver dubbeld. C Vanzelfsprekend heeft de Baven- en Loodsdienst op een strategisch punt een vestiging in het nieuwe havengebied. A Nieuwe Matex. Ook een van die u oldtimers. Een gigantisch opslag- bedrijf voor alle soorten oliën. On derdeel van het Van Ommerencon- cem. n Benzine en Petroleum Handel Mij 1 N.V. Ook een bekende naam te midden van de veelheid van indu strieën die zich bezighouden met op en overslag, O N.V, Zouichemie. Dochter van de Kon. Ned; Zoutindustrie. Sinds 1961 in de Botlek gevestigd. Begon nen met de produktie van chloor, na tronloog en waterstofgas. Het bedrijf ondergaat op het ogenblik een hon derd procent uitbreiding, die in de loop van volgend jaar gereed komt. Q Belangrijk onderstation van het 7 GEB voor de steeds meer elektri citeit vragende industrieën. "IA Societè Edison S.pA„ een Ita- *LV liaanse vestiging voor de op- en overslag van chemische produkten als distributiecentrum voor noord west Europa. 11 Continental Columbia Carbon Nederland. Door verbranding van ruwe olie van speciale kwaliteit ontstaat carbon black: roet Het zit in al onze autobanden en ook dit produkt wordt in Botlek/Europoort gemaakt. Deze fabriek is een vesti ging van twee grote Amerikaanse roetfabrieken. TO Brlnker'sMargarinefabriekheeft In Rotterdam een vetbarding- bedrüt Het bedrijf zit er niet zomaar. De aanwezigheid van Nieuwe Matex (traanopslag) en Zoutchemie (water stofgas, nodig voor vétharding) wa ren rain of meer voorwaarden. 1Van Leer' Vatenfabriek! Ook Alr deze vestiging past ln de pro duktie-verscheidenheid van Botlek en Europoort. Hoeveel vaten zouden er dagélijka door de industrieën hier gebruikt woeden? - 14 N-V. Befaro betonmortelfabriek, A nodig in verband met tal van uitbreidingen van reeds gevestigde bedrijven. 1 C Borax N.V. Dochter van Borax Holding Ltd, een Brits bedrijf, dat de grootste leverancier is van borium zouten. 1 A Werkspoor N.V. Temidden van -'-"al die chemische kolossen doet de vestiging van Werkspoor een beetje vreemd aan. 1H Graan Elevator Maatschappij x n.v. De Graan Elevator Maat schappij en de Graansilo Maatschap pij bouwen een enorm opslag- overslagbedrijf met o-a. vt)f r" één grote en vier kleinere. Tank schepen tot 60.000 ton zullen er ko men lossen. ]D ICI (Holland) N.V. Wat thans van de ICI-activitelten te zien is vormt nog maar het begin van een groot langjarig project,-dat een reeks chemische fabrieken omvat, -Het ICI-project vórmt de grootste in vestering buiten het Verenigd Ko ninkrijk. IQ N.V. Pijping, een constructie- x-' bedrijf dat werken uitvoert in de omgeving vooral Installaties voor de chemische industrie. OA Frans Swarttouw' Havenbedrijf. Een voorbeeld van ruilverkave ling in de Haven. Frans Swarttouw heeft zijngehele bedrijf overgeplaatst van de Waalhaven naar de Botlek (St. Laurenshaven) SSM zit nu op de plaats van Swarttouw. 21 Chemische Industrie Rijnmond, 1 een volledige dochter van de Staatsmijnen, Deze fabriek maakt fenol, belangrijke grondstof voor nylon. 22 Ketjen Carbon, dochter van de Kon. ZwavelzuurfabriekéD'i vh -■ Kctjen N.V.en het Amerikaanse Carbon-concem. Ook hier roetpro- duktie in tal van kwaliteiten. 2 5 N.V. Titaan dioxyde. Sprns lijkt het in Botlek-Europoort op één grote familie, waarbij ondernemingen uit het buitenland voor nieuw, bloed zorgen. Deze fabriek kwam tot stand door samenwerking van Bililton, Kon. Zout, Ketjen en de Amerikaanse Cyprus Mines Corp. Titaandloxyde is een grondstof voor o.a. de verf-, keramische, plastic-, rubber- en papierindustrie. 24, MüUer-Hanna's Overslagbedrijf. Ook weer een bedrijf dat door een financieel huwelijk tot stand kwam. Ertsoverslag aan de lopende band is een van de belangrijkste ac tiviteiten. 2^ Verolme Verenigde Scheepswer- ven N.V, Een van de pioniers in de nieuwe havengebieden. 2fi Gulf OU Raffinaderij N.V. ViJf- u de en laatste in de rü van raf- rinaderijen: 3 miljoen ton per jaar. 27 Nummer vijf in de rij van rat-, 1 finaderljen is die van Gulf Oil met een capiclteit van 3 miljoen ton. Shell, Esso, Caltex en Gulf heb ben aan de mond van Europoort be langrijke opslagfaciliteiten. Rotter dam helpt zijn leveranciers meer en meer aan de voordeur. Het te stichten bedrijf ban BP staat nog niet op deze kaart A. Maasvlakteplan B. Calandkanaal C. Nieuwe Waterweg D. Botlekhaven E. berde Petroleumhaven F. Brielse Maas (recreatiegebied) G. Rartelkanaal Woonkern Rozenburg t Maassluis J. Vlaardingen K. Oostvoome L.. Woonkern SpUkentsse M. Toekomstige wegtnnnels N. Toekomstige bruggen O. Toekomstige weg over Delt&damr

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1965 | | pagina 2